Radio-programma De Burgeroorlog in Spanje. Oost-Indiê BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER i93fl Zweedsche regeering treedt af. Het ziet er voor de Spaansche regeering niet best uit. Gelijktijdig offensief tegen Madrid en Toledo te wachten. De Nederlandsche zaakgelastigde heeft Madrid verlaten. De aardbeving in Oost-Indië De Koninklijke familie in Apeldoorn. Apeldoorn doet voor Den Haag niet onder. Een sappig geschenk voor de Prinses en prins. Kaas van 50 pond aangeboden. De drukte op Prinsjesdag. De oeconomische toestand in Nederland. Verstrekking van ongemengde margarine De Rijksbegrooting voor 1937. Landbouw en visscherij. Binnenland Bankpapier in Sigaren. Uitlokking tot moord. '"".TuTr »'k».=w,rk„ ««J™ f Z Zrecl"- Tjalk gezonken op het IJselmeer. De onbewaakte overweg. 472e STAATSLOTERIJ ten kunnen emigreeren. Daar Palestina niet in ataat ia deze op te nemen, moeten met de financieele hulp van kapitaalkrachtige staten in Afrika of Zuid-Amerika andere emigratie- gebieden gezocht worden. De koloniale kwestie interesseert de Poo - sche regeerings tevens vanwege de overbevol king van het land. daar het aar.tal geboorten het sterfgevallen jaarlijks met vier honderdduizend overtreft. Men zou te War schau wenschen. dat de Volkenbond zich jjveriger met dit probleem inliet. Sociaal-democratisch kabinet verwacht. Minister-president Pehrsson verklaarde gis teren, dat hij Woensdag bij den Koning het ontslag van de boerenregeering zal indienen. Ofschoon waarschijnlijk een sociaal-demo cratisch ministerie de aftredende boe ren regee ring zal vervangen, zoo meldt Reuter, is de toestand nog niet geheel opgehelderd. De premier heeft er in een onderhoud op gewezen, dat de Agrariërs hun aantal zetels behouden en dat zelfs het aantal behaalde stemmen is toegenomen. Anderzijds, voegde hg er bij, is het duidelijk, dat de sociaal democraten hun doel hebben bereikt en dat de kabinetskwestie is gesteld. Even talrijk als de overwinningsberichten Uit het rechtsche kamp zijn, even zeldzaam komen gedurende de laatste dagen gunstige tijdingen van de andere zijde binnen en men kan zich derhalve niet aan den indruk ont trekken, dat de regeeringstroepen gedurende de afgeloopen week niet zeer voorspoedig ge opereerd hebben. In het bijzonder geldt dit voor den strijd aan het front van Tlavera en in de Siera de Gredos ten Westen van Ma drid, vanwaar de opstandelingen de hoofd stad trachten te bereiken. Uit het hoofd kwartier te Burgos wordt van dit strijdtoo- neel het volgende gemeld: Men is thans gekomen tot de laatste toebereidselen voor den aanval op Madrid en elk oogenblik kan het beslissende mo ment worden verwacht. Vrijdag hebben de rechtsche troepen Navairia na een he vig gevecht bezet, tijdens hetwelk zij de vallei van Lozoya binnendrongen. Daar maakten zij zich meester van het voor naamste waterreservoir van Madrid. De regeeringstroepen verloren in den strijd 200 man en vier kanonnen. 25 September des morgens om één uur zul len de rechtschen een begin maken met den aanval op Bilbao. Dit heeft generaal Mola officieel medegedeeld. Wanneer het stads bestuur weigert onderhandelingen over de overgave te openen, zal deze aanval met alle middelen geschieden, die den troepen ter be schikking staan. Intusschen zetten de rechtsche troepenafdee- lingen den opmarsch naar Bilbao en Santander voort, en hebben ze acht nieuwe dorpen bezet. Uit diverse berichten moet men opmaken, dat de rechtschen binnen enkele dagen tege- lijkertijd een offensief tegen Madrid en Toledo zullen beginnen. De aanval op Madrid zal worden geleid door de troepen van kolonel Yague, uit het Zuidwesten door troepen uit het Guadarramagebergte uit het Noorden. De troepen van generaal Franco zouden dan den aanval op Toledo ontketenen. Zij zouden zich thans op 10 km van Toledo bevinden. Of kolo nel Yague er in zal slagen, binnen enkele dagen zoo ver te zijn opgerukt, dat hij tot den aanval op Madrid zal kunnen overgaan, valt niet met zekerheid te zeggen. De regeerings troepen schijnen hardnekkig weerstand te bie den. Numeriek schijnen zij in de meerderheid te zijn; de organisatie laat echter veel te wen schen over. Bijzonder gevreesd zjjn verder de Mooren, die meevechten in de troepen van kolonel Yague. DE EENIGE AFSTAMMELING VAN COLUMBUS TERECHTGESTELD. Op de kanselarijen van Argentinië en Chili, soo meldt Reuter uit Buenos Aires, is bericht ontvangen, dat de hertog van Veragua te Madrid is terechtgesteld. Beide regeeringen hadden gevraagd den hertog, den eenigen afstammeling van Christoffel Columbus, niet te willen terecht stellen. Zij hebben een protestnota naar Madrid gezonden. RUSLAND ZENDT LEVENSMIDDELEN*. Het telegraafagentschap der Sowjet Unie meldt, dat het eerste schip met levensmidde len, door de vrouwen der Sowjet Unie gezon den aan de Spaansche vrouwen en kinderen, op 13 dezer van Odessa is vertrokken. Aan boord van dit schip zijn ongeveer 2000 ton levensmiddelen, waarvan 500 ton boter en 300 ton suiker. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat dr. R. Flaes, tijdelijk zaakgelastigde te Ma drid, in opdracht van de Nederlandsche re geering, Donderdagavond de Spaansche hoofdstad heeft verlaten. Dr. Flaes is te Va- lencia aan boord gegaan, met bestemming naar Marseille. De oorzaak van het vertrek. Over de oorzaak van dit vertrek het vol gende: In een door de Nederlandsche legatie te Madrid gehuurd appartement voor welk appartement uitdrukkelijk immuniteit was Verkregen bevinden zich sedert 11 Sep tember, tegen den zin van de legatie en on danks herhaalde protesten, ambtenaren van de süreté. Dezen hebben Zondag J.L meube len en andere goederen, tot den inboedel van het gehuurde appartement behoorend gecon- llskeerd en weggesleept. Door bemiddeling van het Spaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken «aken heeft de zaakgelastigde Maandagavond een onderhoud gehad met den minister van bin- landsche zaken om een formule te vinden, die binnen de grenzen van het mogelijke den op de immuniteit zou kunnen her stellen. De minister van binnenlandsche za ken bood dr.. Flaes een oplossing aan. welke de laatstgenoemde aanvaarde en welke op het volgende neerkwam; de sleutels van het appartement zouden aan de legatie worden afgegeven op Dinsdagmorgen, waarna resti tutie der geconfiskeerde en meegenomen goe deren in ieder geval voor Dinsdagavond zou volgen Aan deze oplossing is echter geen uit voering gegeven: de sleutel werd niet afge geven noch de weggehaalde goederen terug gebracht. Integendeel, de politie-autoritieten zijn doorgegaan met het weghalen van goederen, van welk feit dr. Flaes schriftelijk mededee- Ifng heeft gedaan aan den minister van bin nenlandsche zaken, waarop niet werd gerea geerd. Dinsdagavond heeft dr. Flaes den minister van buitenlandsche zaken verzocht hem te mogen bezoeken; deze minister bleek niet aanwezig te zijn. De onderstaatssecretaris liet hem wachten, waarop dr. Flaes een brief heeft afgegeven met de mededeeling, dat hij, overeenkomstig de hem verstrekte instruc ties, zou verstrekken.. In de gegeven omstandigheden was een langer verblijf van den tijdelijken zaakgelas tigde te Madrid uitgesloten, al is er geen sprake van een verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Spanje. Dr. Flaes is daarop Donderdagavond vertrokken. De vice-consul Schlosser is belast met de behandeling van de zaken van het gezant schap. de colorado-rivier buiten de oevers getreden. Uit Coleman in Texas wordt gemeld, dat de Colorado-rivier tengevolge van zware re gens buiten haar oevers is getreden. Een groote oppervlakte staat onder water. NAAR EEN PARATE INDISCHE WEERMACHT. Uit de Bataviasche burgerij heeft zich een comité gevormd met het doel uit alle gele dingen dier burgerij in Nederland en Indië in stemming en medewerking te verkregen voor het streven om de regeering te overtuigen van de noodzaak van het op de vereischte sterkte brengen van de weermacht op kor ten termijn, zooals dit door de omstandig heden wordt geboden. Ernstiger dan aanvankelijk werd gemeld. Achttien dooden. Medan. Uit thans binnengekomen be richten blijkt, dat de aardbeving van Za terdag toch een ramp heeft veroorzaakt, n.1. in de Karo-landen, waar een tenge volge van de aardbeving ontstane aard- schuiving zeventien Inlanders bedolf, die op de sawahs aan het werk waren, en die allen zijn gedood. Tot dusver zijn vier lijken geborgen. Buitenzorg. De resident van Atjeh telegra feerde 20 September dat Koeta Tjane Zater dag door een hevige en kortsondige aard beving is geteisterd. De weg van Koeta Tjane naar Kabang Djahe is op verscheidene plaatsen gescheurd: er hebben groote aard stortingen plaats gehad. Het verkeer is ge stremd. Het herstel van den weg zal onge veer 14 dagen duren. De woningen aan de markt zijn practisch geheel vernield. Bij de instorting van een loods in het mili tair kampement is een kind door het neer vallende puin gedood, bovendien zijn twee vrouwen zwaar gewond. Onder de Inlandsche bevolking te Koeta Tjane zijn verschillenden lichtgewond. Een rijtoer van Prinses Juliana en Prins Bernard door de stad. Zaterdagmiddag drie uur heeft het perso neel van het Koninklijke paleis en de do meinen het Loo voor Prinses Juliana en Prins Bernard langs het paleis het Loo gedefileerd. De Prinses en de Prins hadden op het bordes aan den voorkant van het paleis plaatsge nomen. Terzijde van het bordes waren de bloemstukken geplaatst, die het verloofde paar in de laatste dagen ten geschenke had ont vangen. Ook de Koningin had op het bordes plaats genomen. Prinses Juliana droeg 'n cerisekleurig cos- tuum met een hoedje van dezelfde kleur en stof, en een witten bont; Prins Bernard was gekleed in jacquet, met witte bloem in het knoopsgat. Aan het défilé namen ongeveer duizend per sonen deel. Mej. Boom en de heer Reinders, die een groote mand bloemen droegen hebben die namens het personeel het verloofde paar aangeboden. Het défilé duurde ongeveer een half uur. Het personeel begroette zijn meesteres en nieuwen meester geestdriftig. Prinses Juliana en Prins Bernard hebben alle officianten en leden van het personeel van het departement van den hofmaarschalk persoonlijk bedankt voor de bloemenhulde. Zoowel de Prinses als de Prins hebben allen hartelijk de hand gedrukt. De rijtoer door Apeldoorn. De rijtoer van het vorstelijk verloofde paar door Apeldoorn heeft Zaterdag iederen Apel- doorner en vele belangstellenden van buiten de plaats volop de gelegenheid gegeven den Prins te zien, want dat vormde toch in deze de hoofdzaak. De rijtoer omvatte een traject van 20 km en heeft ruim anderhalf uur ge duurd. Om 4 uur, het Oranjezonnetje scheen in volle glorie, reed het vorstelijke paar van het paleis het Loo af, gezeten in een open calèche, bespannen met vier paarden. Overal langs den weg stonden rijen dik de menschen geschaard. Op sommige plaatsen was de belangstelling enorm. In het centrum waren ook alle ramen met kijklustigen bezet Op vele plaatsen waren tribunes opgesteld om een beter overzicht te kunnen krijgen. Vol bewondering keken de Prinses en de Prins naar de mooie eerepoorten, met de op schriften van welkom, die overal onderweg waren opgesteld. Langs den weg stonden tel kens spelende muziekkorpsen opgesteld. Te omstreeks kwart voor zes was de stoet weer bij het paleis terug. De burgemeester werd bij het rijtuig van den Prins en de Prin ses ontboden, waar beiden hem hun erkente lijkheid voor dit huldebtoon betuigden. Apeldoorn is zich zelf niet meer. na de aan komst van het prinselijke verloofde paar op het paleis het Loo. Van kalm dorp is het een nationaal centrum van uitbundig betoon van aanhankelijkheid jegens het Koninklijke Huis geworden. Het publiek mocht alleen van de Gedenk naald af het paleis benaderen. Bij het vertrek mocht men ook van de andere lanen gebruik maken. Den geheelen dag door hield zich een enorme menschenmenigte voor het paleis op, die niet moede werd te juichen en te zingen. Een club jongens en meisjes zong monter een reeks Vaderlandsche liederen. Om 4 uur ver schenen Prinses Juliana en Prins Bernard per fiets van de Koningslaan uit het Koninklijke Park en reden naar het paleis toe. Het zingen en juichen werd nu versterkt voortgezet. Vroo- lgk wuifden de prinselijke verloofden het pu bliek toe. De Prinses was gekleed in een ge bloemde jurk met een kort blauw manteltje, de Prins had een sportcostuum aan. Tegen 6 uur vertrokken de Prinses en de Prins weer per fiets van het paleis en verdwe nen in de richting van de Koningslaan. Het publiek, dat in aantal langzaam aan wat ver minderd was, liet zich natuurlijk weer niet on betuigd. Het Westland heeft zich bij de verloving van Prinses Juliana niet onbetuigd gelaten en op zijn wijze zijn gelukwenschen doen toe komen. Deze bestonden uit een bloemen- en fruitmand van enorme afmetingen, samenge steld door den bekenden opsteller van ten toonstellingen, den heer Velders. Deze mand bevat o.m. 100 pond blauwe en witte druiven, een groot aantal meloenen en perziken, als mede diverse andere vruchten. Ter omlijsting waren voorts verschillende planten aange bracht. Een deputatie van negen kinderen van de verschillende scholen te Bodegraven heeft zich Vrijdagmiddag onder leiding van den heer Bogaard, hoofd van de R.K. jongens school en nog eenige onderwijzers, naar Den Haag begeven, om het vorstelijk paar als huldeblijk van de schooljeugd van Bodegra ven, een groote boerenkaas van vijftig pond aan te bieden. Bij aankomst aan het Koninklijk Paleis bleek, dat de Prinses en Prins Bernhard, die van de komst der kinderen op de hoogte wa ren gesteld, op het gezelschap hadden ge wacht, alvorens naar Apeldoorn te vertrek ken. Ieder anocht de Prinses en den Prins feli- citeeren. De heer P. Maaskant, hoofd van de Christelijke U.L.O.-school, heeft bij de aan bieding van het geschenk een korte toe spraak gehouden. Het geschenk bleek zoo op prijs gesteld te worden, dat het onmiddelhj werd ingepakt, om medegenomen te worden naar Het Loo. De officieele cijfers van de drukte. De inspectie Rotterdam van de Nederland sche Spoorwegen heeft de beschikking over de officieele cijfers van het vervoer op Prinsjesdag. Uit de cijfers blijkt, dat op het station Hollandsche Spoor Dinsdag 15 September uit alle richtingen tezamen zijn aangekomen 65.000 reizigers. Dit is een recordcijfer; ook op de dagen van de begrafenis van Koningin Emma en Prins Hendrik zijn evenveel reizi gers vervoerd, doch er waren toen twee sta tions van aankomst; Den Haag en Delft. Aan het station SS. te "s-Gravenhage zijn dien dag aangekomen 15.000 passagiers, zoodat alleen de spoorwegen men moet niet ver geten, dat ook de a.r. landdag Dinsdag in Den Haag heeft plaats gehad 80.000 men schen naar de Residentie hebben vervoerd. Naar schatting kwamen van de stations te Rotterdam en Schiedam tusschen de 30.000 en 35.000 van deze passagiers. Van 2 uur des namiddags af tot midder nacht het stationspersoneel heft van 7 uur v.m.. af tot 0 uur van den volgenden dag in de drukte geleefd zijn van het station Holl Spoor in Den Haag 182 reizigers ver trokken, waarvan 70 extra treinen. De oeconomische en sociale kroniek van het oentraal bureau voor de statistiek over het tweede kwartaal 1936 is dezer dagen versche nen. Omtrent den algemeenen toestand wordt o.a. het volgende opgemerkt. De toeneming van de bedrijvigheid in het meerendeel der landen hield ook in het tweede kwartaal van 1936 aan, terwijl hier en daar reeds teekenen zijn waar te nemen, dat het evenwichtspel overschreden is. Aan het overzicht betreffende den toestand van Nederland wordt het volgende ontleend. Het verloop der werkloosheid. Hoewel in Nederland de depressie nog zwaar op het oeconomische en sociale leven blijft drukken, zijn er toch in den laatsten tijd meer teekenen, die zouden kunnen wijzen op een beginnende kentering. Voor het eerst sinds begin 1934 maken de be schikbare cijfers het aannemelijk, dat de ar beidsmarkt gedurende de laatste maanden in totaal niet ongunstiger is geworden. Hoewel het aantal geregistreerde werkloozen, nog iedere maand aanzienlijk hooger is dan een jaar vroe ger, vertoont dit verschil sinds het einde van 1935 een geleidelijke vermindering, bovendien heeft het aantal zelf, na seizoencorrectie, sinds begin 1936 geen stijging meer vertoond. Bij nadere analyse blijkt echter, dat deze be trekkelijk gunstige wending geheel het gevolg is van de verbeterde situatie in de metaalnij verheid, de katoenindustrie en de diamantbe werking; in alle andere takken van nijverheid vertoonen de werkloosheidscijfers nog een toe neming, zeer sterk o.a., in het bouwbedrijf, en ook in de beroepsgroepen, die handel en ver keer omvatten, is de ontwikkeling nog steeds ongunstig. TE WATERLATING VAN DE „MAETSUYCKER". Zaterdag is met goed gevolg te water ge laten van één der hellingen der Nederlandsche Dok Maatschappij het motor vracht- en pas sagiersschip „Maetsuycker", in aanbouw voor rekening der Koninklijke Paketvaart Maat schappij. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Melody Circle, causerie over het kran- tenbedrijf, Gramofoonplaten en voordracht. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Flierefluiters, m.m.v. solisten en gramofoonplaten. I.45 Pauze. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouwen. 3.00 Kinderuur. 5.30 VARA-orkest. 6.30 „De somnabules", causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.15 De Krekeltjes. 7.40 De folklore van de diamant, causerie. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Orgelspel. 8.45 Radio-tooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 VARA-orkest. II.0012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramfoonplaten. 2.30 Postzegelplaatjes. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 en 4.00 Trioconcert. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Het 100-jarig bestaan der Zondagsschool in Nederland. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Rotterdamsche Politie-Harmonie „Her mandad". 9.00 Religieuze causerie, 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Hartvelt-kwartet en Gramofoonplaten. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 Hilversum L 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kovacs Lajos' orkest. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Gramofoonplaten. 11.30 Ensemble „Marcello". I.00 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 „Eten en drinken, ook de andere volke ren", causerie. 2.30 Viool- en piano-recital. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 6.30 Sportpraatje. 7.00 en nu, naar bed. 7.10 Causerie over de „Zonnestraal-collectie". 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 „De Staalmeesters". 8.00 Berichten ANP. 8.10 Solistenconcert. 8.40 „Verruim Uw kennis", causerie. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Omroeporkest en soliste, 10.30 Dansmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10 Dansmuziek. 11.3012.00 Gramafoonplaten. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Alt, cello en piano» 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 „Het Capitulantenstelsel", causerie. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat voortaan aan gezinnen, bestaande u.t twee tot en met v«f menschen, mdien deze overigens aan de gestelde vereisch- ten voor het verkrijgen daarvan voldoen, onvermengde margarine zal worden strekt, en wel 250 gram per gezin per week. Deze regeling treedt onrniddellyk in werking. De begrooting van landbouw en visscherij voor 1937 bedraagt voor den gewonen dienst 7.988.047 en voor den kapitaaldienst 200.000. In de huidige raming is zooveel mogelijk rekening gehouden met dé stijging van de uitgaven, als gevolg van de uitbreiding van de departementale bemoeiingen en de daaruit o.m. voortvloeiende aanzienlijk hoogere kos ten wegens huisvesting c.a. Een bedrag van 25.000 is uitgetrokken ten behoeve van het internationale landbouwcongres, dat in 1937 te 's-Gravenhage zal worden ge houden. Bovendien is f 5000 uitgetrokken voor een ontvangst van de congressisten. Het aantal personen wordt op 1000 geschat. Als gevolg van de gedane toezegging is thans als subsidie aan de vereeniging „Het Nederlandsche Visscherijproefstation" een be drag van 2500 uitgetrokken. Sociale zaken. De raming voor het 12de hoofdstuk (sociale zaken) bedraagt 99.766.850 voor den gewo nen dienst en 1.355.000 voor den kapitaal- dienst. De bezuinigingen bij de keurings diensten. Voor 1937 wordt de helft van de kosten der keuringsdiensten geraamd op 650.000. Hier van wordt de helft gedragen door de bedrij ven, zoodat ten laste van het rijk een bedrag van 325.000 blijft. Subsidies voor behoeftige kunstenaars. Het voor „jaarlijksche bijdragen", in den vorm van subsidies voor behoeftige kunste naars uitgetrokken bedrag is met de helft verminderd en derhalve gebracht op 40.000. Extra hulp aan werkloozen. Voorts is 500.000 meer uitgetrokken, met het doel, deze te bestemmen voor het ver strekken van extra hulp aan werkloozen ge durende den winter 1936/1937. KLOMPEN NAAR TRISTAN DA CUNHA. De inzender van een ingezonden stuk in de N.R.Crt., waarin wordt verzocht om mee te helpen aan het verstrekken van schoeisel aan de bewoners van Tristan da Cunha, deelt mede, dat zijn oproep zooveel succes heeft gehad, dat hij nu reeds in staat is om 100 paar klompen te zenden. Een Engelsch barkje, dat binnenkort daarheen vertrekt, zal het „nationale" schoeisel overbrengen. ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOEN- BOND. Zaterdag werd te Haarlem de jaarlijksche vergadering gehouden van den Algemeene Militairen Pensioenbond. In verband met de pensioenkortingen werd een motie door de vergadering aangenomen. Hierin liet de bond een protest hooren te gen de kortingen, die de regeering voor nemens is toe te passen. Verder werd in de motie gezegd, dat de korting is een aantas ting van bestaande rechten. Het hoofdbestuur stelde voor een proces fonds te stichten. Het doel hiervan is geheel of gedeeltelijk te voorzien in de uitgaven, verbonden aan een eventueel te voeren pro ces tegen den staat inzake de pensioenkor ting. Dit voorstel werd aangenomen. RADION ACHTV ORSTBERICHTEN. Tot nader aankondiging zullen de nacht vorstverwachtingen radiotelefonisch worden geseind door het stadion van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt (P.I.M.). Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1420 M. te 15.45 en 21 uur Am- sterdamschen zomertijd (in het laatste geval na het gewone avondweerbericht). Van 5 October af geschiedt de uitzending te 15.45 en 19.55 uur Amsterdamschen tijd. (St.ct.) Nieuwe smokkeltruc ontdekt. De Duitsche douane-ambetenaren, welke dienst deden aan de Duitsch-Nederlansche grens nabij Tegelen. hebben een nieuwe wijze ontdekt, waarop men van Duitsche zijde poogt om geld uit het land te smokkelen Vóór het overschrijden der grens hielden 20 een Duitscher aan, tegen wien zij verden king koesterden. Bij de visitatie kwamen ech ter noch smokkelwaar, noch deviezen te voorschijn. Wel had de man een sigarenkoker borgen wt.' «- v°f:r°n, deze rookwaar »n niets afweek van normale sigaren hebben de ambtenaren toen de mokertjes stuk voor stuk doorge broken om ze ook van binnen te kunnen onderzoeken. Hierbij kwam aan het licht, dat stopt wLaren voor 200 mark t3ankPaPier ver- ne dader krijgt in hooger beroep vermindering van straf van 10 tot S jaar. M tot tlen jaar gevange nisstraf. terzake dat hij op 11 Januari j.j. heeft uitgelokt, dat A. S. te Eindhoven met voorbedachten rade haar echtgenoote a. v Baer dood schoot op een wandeling langs het Kanaal, waarna hij met haar zou trouwen, tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van de voorloopige hechtenis. Door een stoomboot In den grond gevaren. De opvarenden gered. Zaterdagavond laat is het stoomschip Zui derzee van Koppe's Scheepvaartagentuur te Amsterdam, dat om negen uur van 't IJ ver trokken was voor den gebruikelijken vracht en passagiersdienst naar Zwolle, tusschen Marken en het Keteldiep in aanvaring geko- men met de tjalk Nieuwe Zorg, van Hasselt, welke met een lading hout op weg was naar Diemen. Kapitein van de Zuiderzee was de heer H. Schippers, de tjalk was eigendom van den heer J. van Huizen, die met zijn vrouw aan boord was. Tengevolge van de aanvaring zonk de tjalk vrijwel onmiddellijk. De schipper en zijn vrouw konden worden gered en aan boord ge- nomen van de Zuiderzee, die de reis naar Zwolle kon voortzetten. De tjalk is midden in het vaarwater ten Noordoosten van Marken gezonken en ligt ge heel onder water. Zondagmorgen heeft het loodswezen een boei op de plaats van het ongeluk aange bracht, opdat de scheepvaart geen hinder van het wrak zal ondervinden. De oorzaak van de aanvaring zal nader worden onderzocht. De tjalk was niet verze kerd. Een man, die slecht van gezicht was, heeft In den mist den trein niet gezien en werd gedood. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is op den onbewaakten overweg aan de Meester Trip kade bij Utrecht, de 52-jarige J. de V., uit Utrecht, door een sneltrein uit Amersfoort ge grepen en op slag gedood. Er hing een dichte mist en het slachtoffer was eenigszins bijziende. Men vermoedt dat hierin de oorzaak van het ongeluk ligt. De machinist bemerkte niets van het ongeluk en reed gewoon door, doch bij aankomst te Utrecht bemerkte men, dat een afgerukt lichaamsdeel nog aan de locomotief hing. On middellijk werden de autoriteiten gewaar schuwd en werd de lijn afgezocht. Bij de plaats van het ongeluk werd het sterk ver minkte lijk gevonden. Het werd naar Maar tensdijk gevoerd. (Niet officieel) 5de klasse, 1ste lijst i Trekking van Maandag 21 September 1936 I Hooge Prijzen 1000.— 399 18278 20033 20616 400.— 7097 14308 200.— 16259 18384 20176 j' 100.— 1120 5870 5123 8164 16168 17300 Prijzen van 70. 6 203 257 347 474 811 836 913 1289 12S4 1346 1687 1825 1917 2020 2135 2151 2326 2344 2636 2705 2729 2798 2835 2942 3229 3370 3383 3447 3629 3737 3807 3850 3962 3997 4037 4140 4211 4506 4576 4740 5081 5235 5338 5371 5604 5613 5615 5820 5842 6091 6102 6137 6195 6222 6263 6366 6415 6439 6687 6872 6954 7035 7031 7084 7111 7117 7216 7446 7469 7474 7493 7550 7691 7949 7964 8061 8345 8356 8430 8575 8706 8740 8871 8912 8927 9008 9038 9044 9079 9180 9208 9318 9351 9369 9380 9499 9693 9708 9956 10349 10577 10583 10659 10763 10903 11008 11079 11086 11168 11216 11308 11350 11374 11403 12099 12216 12269 12370 12572 12591 12718 12775 13029 13257 13395 13657 13661 13810 13827 14020 14133 14212 14319 14353 14509 14592 14593 14629 14670 14765 14825 14936 15127 15343 15649 15676 15699 15861 15913 15916 16102 16154 16186 16465 16649 17110 17177 17209 17285 17429 17536 17675 18257 18363 18366 18423 18493 18597 18690 19252 19300 19309 19372 19622 19643 19948 19957 20029 20280 20935 20988 Nieten 181 190 62 307 565 931 1443 1620 1701 1910 2150 2591 2981 3110 3485 64 409 631 967 147' 1714 1999 2161 2605 3004 3116 3277 3500 4008 4517 4584 4785 4797 5066 5165 5301 5333 5700 5731 6160 6280 6508 6557 6816 6856 7274 7315 7623 7673 8227 8250 8478 8522 8693 8772 9120 9170 9813 9818 83 412 646 1088 1484 1748 2001 2192 2730 3008 3117 3305 3558 4061 4600 4850 5179 5352 5862 6362 6576 7375 7780 8252 8536 8817 9219 9844 421 670 1144 1500 1810 2022 2216 2768 3010 3119 3361 3583 4124 4606 4935 5183 5357 5907 6365 6668 6945 7413 7966 8277 8552 8881 9541 491 785 1169 1544 1833 2069 2225 2808 3046 3125 3367 3586 4235 4663 4961 5199 5413 6005 6414 6700 7053 7442 8049 8287 8601 8897 9572 239 541 808 1395 1580 284 554 849 1422 1593 1889 1894 2119 2146 2327 2478 2864 2958 224 540 795 1303 1574 1859 2088 2284 2846 3049 3056 3058 3138 3213 3238 3378 3399 3470 3632 3713 3858 4266 4307 4491 4675 4714 476J 4975 5013 5025 5203 5204 5267 5512 5523 5668 6051 6087 6125 6438 6461 6503 6720 6766 6815 7119 7158 7196 7501 7508 7532 8068 8135 8190 8328 8424 8468, 8668 8677 8685 8901 9105 9119 9644 9740 9760; 10707 i«,» 9868 10063 10233 10251 10300 Iort? ÏJSiü 103i9 1°354 10380 10466 10485 10507 10R30 10712 10717 10744 10783 10799 llte? ,??73 10970 10988 "026 11122 11140 11791 ï™12 11209 11211 11212 112°1 11311 m!? Wit! 9 11376 11395 1141S 11539 11540 11794 ïloS 11663 11706 11749 11778 11785 12028 1907R J18?6 11860 ll983 11984 11992 12013 12484 12184 12232 12248 12350 12415 12709 f1 12554 12595 12604 l2629 12638 12968 J2836 12842 i2346 12861 12874 12894 1348? 17697 13108 13121 13182 13293 13318 13787 17797 660 13662 13734 I3758 13760 14176 14999 13878 13976 13979 44117 14143 14460 S 14274 14276 14310 14380 14421 14709 1?™ 14625 14637 14655 14701 14703 14903 14752 14782 14800 14867 14898 15241 149RJ 15018 15046 15055 15183 15189 15483 15494 £4™ 15326 15433 15441 15454 15456 15615 15556 15576 15587 15605 15614 15970 JÜ2!! 15720 15752 15841158691593215942 16977 35 16050 16074 16136 16183 16226 1P69C 16326 16344 16378 16429 16522 16524 irh£ 16605 16646 16767 16788 16790 16814 1794? Ï79?6 17002 17024 17064 17°84 17097 17230 174do £d 17275 17315 17339 17344 17402 17441 17RRR lltn 17483 17645 17679 "684 17712 17831 ifioi? 18016 18035 18041 18053 18178 18196 isrrÏ !88i8 18336 18337 18492 18561 18589 18641 180RR 18720 18794 18830 18861 18913 18936 loo?? I9?48 19089 19145 19156 19243 19266 19282 iq?R? ,°?37 19351 19400 ï-9520 19554 19572 19593 904do ™?74 20137 20147 20163 20216 20225 20238 oo7Rn ?468 20542 20588 20638 20699 20722 20747 20759 20803 20825 20826 20889 20974 I

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2