DE MET INGANG VAN 1 OCTOBER Driemaal per week meer, De „Sirenes" Ylot. tot 1 Oct. gratis. Stadsnieuws Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 5 voor slechts een geringe vergoeding in de bezorgingskosten. Het is juist een jaar geleden dat we onze groote winter-reclame-campagne aankondigden. Een campagne, die onze abonné's niet alleen de winter maanden gezellig heeft bezig gehouden, maar die ons ook honderden nieuwe vrienden bracht. In deze reclame-campagne viel de winkelweek, die duizenden de straat op bracht en die onzen Middenstand in het middelpunt der belangstelling van onze lezers bracht. Als gevolg van deze campagnes, we zouden kunnen schrijven, als voortzetting daarvan, organiseerden we de goedkoope excursies voor onze abonné's naar de Fordfabriek en Schiphol. En met eenige honderden abonné's werden deze tochten tot een succes, dat ons deed besluiten op den ingeslagen weg voort te gaan, zoodat we ook volgend jaar weer dergelijke goedkoope uitstapjes met onze abonné's hopen te maken. De Noorsche reis was een goed sluitstuk van deze excursies en de meer dan dertig jongelui, die daaraan hebben deelgenomen, denken daaraan, evenals hun leiders, met groot genoegen terug. En nu staan we voor een nieuwen winter, een nieuw leesseizoen en zoowel de directie als de redactie heeft zich afgevraagd, op welke wijze kunnen wij onze lezers dezen winter het best dienen, want dat is onze ernstige bedoeling: het contact tusschen lezer en krant steeds sterker te maken. Welnu, dat is natuurlijk in de eerste plaats mogelijk door den geestelijken band, de krant, den huisvriend, den voorlichter en in vele gevallen de raadgeefster van haar abonné's. Vóór alles moet de krant de band zijn tusschen redactie en lezer en daarbij komen dan tot extra versterking de kindermiddagen, de excursies, de puzzle-wedstrijden en andere attracties, om dat geestelijke contact te maken tot een levend contact. Welnu, we hebben gemeend, zij het ook dat dit besluit ons financieele offers kost, de Heldersche Courant, meer nog dan tot nu toe het geval was, de trouwe huisvriend te maken van onze abonné's. En dat is natuurlijk alleen mogelijk door haar Uw woning meer te doen bezoeken, om het kort te zeggendoor van de Heldersche Courant een dag blad te maken. Met ingang van 1 October - van de volgende week Donderdag dus - zal de Heldersche Courant dagelijks verschijnen, zal zij de berichten en verslagen dus sneller door kunnen geven, zal zij in vele gevallen de groote pers in haar berichtgeving voor kunnen zijn, omdat zij het nieuws tot op het uur van uitkomen, door middel van de Telex-machine, in haar blad opneemt. Hierboven hebben we reeds gezegd, dat het driemaal in de week meer verschijnen groote kosten met zich brengt. Wij hebben gemeend de dekking van deze kosten niet te moeten zoeken in een verhoo ging van den abonnementsprijs, doch te moeten verdisconteeren in een toekomstige uitbreiding van ons abonnementenaantal. Wat wij van onze abonné's vragen is slechts de vergoeding van nog geen 2 cent per week voor het wekelijks driemaal meer bezorgen van onze krant. Voor de abonné's buiten onze gemeente worden de extra-porto-kosten in rekening gebracht. Zoodoende worden dus de kosten van de Heldersche Courant per kwartaal: Voor de stad fl. 1.75voor den om trek Koegras, Breezand, Anna Paulowna, Wieringen en Texel fl. 1.90; voor onze postabonné's en voor hen, die de krant per zeepost, in Ned. Oost- en West-Indië ontvangen fl. 2.50. De prijs van de week-abonnementen is gebracht op fl. 0.14, die voor de losse nummers op fl. 0.03. 3e Meldeïicfre 'Counaht ii Memede gewonden fiet goedkoopste dag had van Bioscoopnieuws. Visscherij Voor het vermaken van Uw oude kapok- of veereiv bed is Uw adres Onze jarenlange praktijk waarborgt U vakkundig werk Vraagt gratis prijsopgave. Hedenmorgen half negen los. Luchtvaart Thomas Campbell Black doodelijk verongelukt. De winnaar van den luchtwedstrijd LondenMelbourne. HELDERSCHE COURANT DAGBLAD Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 22 Sept. 19.27 uur Woensdag 23 19.25 uur LAATSTE ZOMERCONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Hedenavond van 8 u. 30 tot 10 uur geeft de Harmoniekapel „Winnubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, haar laatste zomer-concert van dit seizoen in het Juliana- park. Programma: 1.Voorwaarts... Marschü Potpourri. W. Ciere 2. Ouverture Le Barbier de Séville Rossini 3. Traume in Hochland. Romance pour Hobo Oscar Kohier Solist P. Schenkels. 4. Suite Ballet (4 dln.) Fr. Popy 5. Erstes Walzer-potpourri Carl. Robrecht 6. Suite Oriëntale (4 dln.) Fr. Popy 7. Sympathie. Marsch. D. F. Bandel UITSLAG AANBESTEDING. Gedurende het tijdvak van 1 November 1936 tot en met 31 October 1937 is de levering van het voor het Garnizoen te Den Helder benoo- digde ligstroo toegewezen aan den Heer J, van der Steen, Schagenstraat 55 te Den Helder, tegen den prijs van 9.99 per 1000 K.G. AANBESTEDING. Uitslag der op 19 September 1.1. door archi tect L. Sok gehouden openbare aanbesteding voor den bouw van 4 woningen aan de Harte» straat te Den Helder. Massa. N. Schutte 5700.—, J. Jutjeharns te Schagen 5800,D. Koger 6570,—C Th. Kwak, Huisduinen 6802,J. Roomeyer 6900,—, Gebr. Riemers 7019,Reyers Vlaming 7297,Gebr. Kerstbergen 7300,P. Boerdijk 7390,C. Quak 7425,Noppert van Oort 7650,—, C. Groninger 7800,C. Bot 7850,Minne- bo Walboom 8170,J. P. van Os 8490. Timmer-, metsel- en ijzerwerk: N.V. Bouw bedrijf H. Doorn 5650,Gebr. Riemers 5991,C. Th. Kwak, Huisduinen 6107,I, C. Goes 6240,—, C. Quak 6321,—, Gebij. Kerstbergen 6325,Reyers Vlaming 6465,—, L. Plaatsman 6480,—, Joh. Stee man 6488,—, G. v. d. Wal 6585,—, G. p. Geus 6597,C. Groninger 6770,Nop pert van Oort 6780,J. Lugtenburg 6860,Minnebo Walboom 6990, Timmer-, metsel- en loodgieters werk: Gebr. Riemers 6362,D. de Graaf, Koegras 7995,—. Timmer-, metsel- en schilderwerk: G. J. de Wit 6738,—. 3ti Loodgieterswerk en electrische leidingen: J. Snip 290,(voorwaarden), A. Tielemans 358,H. Bak 3.99,Revier 395, Lameree 452,M. Koorn 455,J. Koop man 460,v. Dam 465,Noorloos 480(—C. Buis 494,—, C. Quak 570,—: Schilder-, glas- en behangwerk: J. C. de Meyer Jz. 338,Caspers 398,Senn- henn 435,A. Sok 448,J. Koster 480,E. Molman 496,Groenendijk 497,Koning Gierman 532,C. Quak 534,P. Hoeve te Dirkshorn 547,E. Coenen 570,D. J. Blokker 600,B. J. M. Slot 610,—, G. v. d. Kuyl 640,—, J. Swart 680, Schilder- en loodgieterswerk: C. Quak 992,—. Waar niet anders genoemd, allen te Den Helder. DE VERLOVING VAN DE PRINSES. De verloving van H. K. H Prinses Julianft met Z. H. Prins Bernhard von Lippe-Biestei*- feld heeft de N.V. Koninklijke Delftsch- Aardewerkfabriek „De Porceleyne fles" aan leiding gegeven, een blauw Delftsch bord" te ontwerpen, dat de herinnering aan deze be langrijke gebeurtenis in ons Vorstenhuis leveri- dig houdt. Het bord heeft een diameter van 23 c.M. De gelegenheid tot bestelling wordt reeds binnen zeer korten tijd gesloten, n.1. op den dag van het huwelijk der Prinses met Prins Bernhard. Zooals men weet is vertegenwoordiger der fabriek de firma Van Willigen, Den Helder, j KOVACS LAJOS IN DEN HELDER, Men schrijft ons: Wij kunnen nu reeds den liefhebbers van goede amusementsmuziek mededeelen, dat Woensdag 14 en Donderdag 15 October de A.V.R.O.-Band onze stad met een bezoek komt vereeren. Kovacs komt weer in de oude en voor Den Helder reeds bekende formatie op de planken, met een zeer gevarieerd programma en vele attracties. Als wij over A.V.R.O.-attractieis spreken, dan denken wij onwillekeurig terug aan de concerten, door Kovacs gegeven in 1934. Twee avonden achtereen een meer dan uitverkocht „Casino", een dankbaar publiek met een geweldig enthousiasme. Over de verrassingen welke thans op het programma staan, zullen onze ingezetenen nog lang napraten. Het is vanzelfsprekend, dat wij momenteel over de verrassingen niets willen mededeelen, maar gedachtig aan 1934, kunnen wij dit zeggen: het is weer iets buiten gewoons. Kovacs blijft 2 dagen achtereen in Den Helder concerteeren. TAXI RIJDT JONGEN AAN. Gistermiddag bevond zich in de Ooststeeg de glazenwasscher van R. met zgn zoon, bezig met hun werkzaamheden, toen om circa half vijf plotseling een taxi om den hoek kwam. De jongen, welke zich aan de rechterzijde van den wagen bevond, werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Bij onderzoek bleek, dat hij zijn rechterarm gebroken had. Rialto-Theater: René Clair's „Laatste Milliardair". Zondagmorgen heeft een goed bezet Rialto- Theater kennis genomen (althans kunnen nemen!) van één der beste producties der Fransche cinematografie: René Clair's „Laat ste Milliardair". Wij zeggen met nadruk „kunnen nemen", want het is nog steeds merkwaardig als men de opvattingen „buiten" hoort over waarlijk eerste klasse avantgarde- werk. Opmerkingen, die ten duidelijkste demonstreeren op welke wijze het doorsnee- bioscooppubliek in den ban vastgehouden wordt der happy-ending film, of der zang-film, of der detective-film en van tal van andere soorten en soortjes. Het gevolg hiervan is, dat men onwennig staat tegenover het andere; het andere, dat duizendmaal interessanter, duizendmaal geesti ger en evenzoo vele malen origineeler en fil misch meer verantwoord is dan veel van dat andere, aan de loopende band bedrukte cellu loid. EnfinArs longa, vita brevis en we zul len maar blijven hopen, dat men eens zal beseffen wat deze (en dan speciaal Fransche!) Avantgarde presteerde en wellicht dat men na vele jaren nog niet eens tuiltjes violen op het graf van Clair zal deponeeren. Maar terzake: deze „Laatste Milliardair" is een niet zoo heel recente schepping meer van Clair, die dit geesteskind van hem evenwel zijn knapste gaven schonk. Het is weer de Clair, dezelfde van „Sous les Toits de Paris", van het onvergetelijke „Lé Million", van „A nous la Liberté" en „Quatorze Juillet". En het is weer charmant, zóó charmant als slechts deze Fransche cineast, die de humor van een Alphonse Daudet en het sarcasme van een Voltaire op waarlijk geniale wijze weet te ver eenigen. Doch daarbij weet hij wat film is. Dat wil zeggen: hij verlieft zich in z'n onderwerp en geeft dit, met een smaak en een verve en met een rhythmische vaart weer, dat men meter na meter verbaast staat over zijn inzicht. Maar niet allen zullen zijn humor, die ontegenzeggelijk van hoog gehalte is, dóór hebben. Wat het verhaal, de story betreft, lijkt het ons beter te zwijgen. Het is maar een heel simpel vertellingske van een gefantaseerd Koninkrijkje, ergens aan de Fransche kust, en van koninklijke menschen, waarvan Clair de alledaagschheid teekent. Het is zijn grootste kracht dat hg zijn figuren „ontleedt". Hij stelt hen te voeten uit en als de film eindigt, weet men van deze typen méér dan men wellicht in een roman van 450 pagina's van hen zou ervaren. En en passant heeft men zich kunnen ver bijten van vroolijkheid over de zwier, de gratie i en de daverende satyre die dit alles door drenken. Het overige programma was goed geko zen. Er was een diepzee-film, die vanzelf sprekend het algemeen interesse had, daar was een nouveauté in den vorm van een filmpje, waarin men demonstreerde hoe men een rhythmische eenheid verkrijgt tusschen muziek, kleur en geluid en daar was tenslotte weer de Stereo-film, waarvan wederom door de aanwezigen met groote hilariteit kennis van genomen is. We spreken de hoop uit, dat de komende intellect-voorstellingen dezen winter op het zelfde hooge peil blijven staan. O, die rjjwielen Door een bewoner van de la Reijstraat werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rjjwiel, hetwelk hij op zgn erf had geplaatst. Door een bewoner van de Californiestraat werd aan het Hoofdbureau van Politie een rijwiel, hetwelk den geheelen dag voor zijn woning had gestaan, gedeponeerd. De heer v. d. Steen heeft het in „Toenade ring" over de steunregeling voor de garnalen- visschers en meent, dat eenheid in de toe passing van de regeling ontbreekt. Voor verschillende plaatsen gelden verschil lende regelingen, zooals te Veere, Breskens, Stellendam, die wel zeer voorname aanvoer- plaasen kunnen worden genoemd. Sch. haalt een voorbeeld aan voor visschers van Arne- muiden, die te Veere hun vangst aanbrengen. Per dag mag dan, gedurende vijf dagen in de week, worden aangeboracht 60 kilo met een schuit van 40 P.K. Dit wordt dus een totale aanvoer van 300 kilo per week. Over slechts deze 300 kilo wordt toeslag van 2 cent per kilo toegekend. Van de andere hoeveelheid, die meer zou worden aangebracht, wordt geen toeslag gegeven. Er kan dus zijn 6 gulden toeslag per week. In het gunstigste geval kan een knecht hier van krijgen 1.20. In hoofdzaak bepleit de heer Van der Steen een andere wijze van toeslag om ook hiervan de knechts meer te doen profiteeren. Over de levering van levende garnalen aan Amsterdam is, door belanghebbende kringen in den handel te Amsterdam en ambtenaren van de Visscherij-Centrale een bespreking ge weest. Daarbg betrokken waren De Grossiersver. „N.E.B."; de Venters- en Marktkooplieden Ver. „Ons Belang" en de Vischhandelsver. „De Eendracht" (afd. van den Ned. Bond van Kleinhandelaren), uitsluitend dus Amster- damsche vereenigingen. Deze hebben nu aan de Visscherij-Centrale de volgende maatregelen voorgesteld: 1. Aan die garnalenvisschers, die gedurende de jaren 1932, 1933 en 1934 het bedrijf vol waardig hebben uitgeoefend en derhalve tot de meest vakkundige garnalenvisschers behooren wordt vrije aanvoer toegestaan, of althans aan een zoodanig aantal vakkundige visschers wordt een aanvoer-certificaat verstrekt, die een aanvoer van een goed gezeefd product geven, overeenkomstig met den aanvoer over genoemde jaren: 2. De basis-jaren voor grossiers in versche garnalen en voor de pellerijen worden op ge lijke kwaliteiten gesteld; 3. Invoering van een strengere keuring der kwaliteit, welke echter lenig moet worden toegepast om te kunnen aanpassen aan niet te voorziene omstandigheden; 4. Vrije prijsvorming met voorwaardelijke minimum-prijsregeling, die in werking treedt wanneer het goedgekeurde product over een geheele week gemiddeld minder opbrengt dan één gulden per kist; 5. Tot den aankoop in het groot zullen alleen toegelaten worden, zjj, die zich uitsluitend met de groothandelspractijk bezig houden. De klein handelaar-grossier, die in het bezit is van eeit grossiers vergunning, zal moeten kiezen tus schen het uitoefenen van den Groot- of van den Kleinhandel; 6. De aankoop door de grossiers van voor den kleinhandel bestemde partgen, zal in alle aanvoerplaatsen geschieden door een combi natie van de betreffende grossiers, die de aan gevoerde partijen onderling verdeelen; 7. Niet bij grossiers-combinatie aangesloten grossiers, die dus zelfstandig bulten de com binatie om willen aankoopen, worden niet als zoodanig erkend. In de toelichting, die aan deze voorgestelde maatregelen voorafgaat, ontleenen we nog het volgende: Zooals de omstandigheden tn den garnalenhandel op het oogenblik zijn, zijn deze althans voor den handel niet langer te dragen. De geringe aanvoer dwingt den groothandel ongekend hooge prgzen te beste den, die door den kleinhandel niet betaald kunnen worden, omda de consumenten niet kunnen of willen betalen. Deze ongunstige omstandigheden worden bovendien nog ge accentueerd door de slechte kwaliteit der aangevoerde garnalen. Bjj de bestaande regeling met haar al te beperkten aanvoer, heeft een eeniger mate lagere minimum-prijs geen enkele beteekenls voor den handel. Elke factor, die aan den visscher met een goed gezeefd product een betere kans kan bieden, ontbreekt. Blijven die omstandigheden gehandhaafd dan zal een voortdurende beperking van de omzetmoge- lijkheid van versche garnalen daarvan het gevolg zijn, die op de financieele resultaten van de visscherij op den duur haar Invloed zal doen gelden. Deze catastrophale ontwikkeling zal alleen ontgaan kunnen worden, wanneer de aanvoer belangrijk zal worden uitgebreid. De afzemogeljjkheid voor een veel ruimeren aanvoer is aanwezig, vooral indien deze samen gaat met een zooveel mogelijk vrije prijsvorming, waardoor de prijs redelijk en de kwaliteit beter wordt. Den prijs welken de handel als redelgk beschouwt, ligt, mits de kwaliteit van het aangevoerde product behoorlijk is, boven den thans geldenden minimumprijs. Voor de kwaliteit van de thans aangevoerde partijen is in vele gevallen de tegenwoordige minimum-prijs nog te hoog. Naar aanleiding van dit aan de Visscherij- Centrale ingezonden schrijven, is er een depu tatie der belanghebbende kringen naar de V.C. geweest. Volgens den Bondsvoorzitter van den Ned. Bond van kleinhandelaren Is de indruk van dzee conferentie, dat er voor Groot- en Klein handel niet brjser veel valt te verwachten. Toch wordt het vertrouwen uitgesproken, dat men gehoor zal geven aan den roep om meer aanvoer, met vooral strengere keuring. Mede voor Den Helder kan deze kwestie van belang worden geacht. Zou inderdaad de afzet van levende garnalen zijn op te voeren, dan kan een regeling als bovenbedoeld misschien eenige verbetering brengen. Dat men streeft naar goede kwaliteit is begrijpelijk. Het komt er voor den visscher op aan welken prijs hij voor een dergelijk uitgezeefd product kan maken, zoodat zijn extra verzorging wordt beloond. Dit nu is niet voldoende overzichtelijk, want men spreekt in punt 4 van het even tueel in werking stellen van een minimumprijs van een gulden per lit. Het zal goed zijn deze aangelegenheid met aandacht te volgen. Beschouwen we hetgeen tn de begrooting van het landbouwcrisisfonds staat, dan zal er van een afzonderlijke regeling met een combi natie wellicht niets komen, omdat daar sprake is van het instellen van een Centraal verkoop kantoor voor consumptiegarnalen. Of zouden zijn vragen die zich aan ons op doen, maar er blijft nog veel, dat tasten in het duister is. De conferentie had plaats 14 September en toen stond waarschijnlijk de begrooting voor het landbouwcrisisfonds reeds vast, zoodat de bovengenoemde voorzitter toen reeds de indruk waarschijnlijk moest krijgen, dat er voor den handel niet bijster veel zou bereikt worden. Maar nogmaals: men dient het even af te wachten; waarschijnlijk lekt er binnenkort wel meer van uit. Er wordt den laatsten tijd heel wat makreel te IJmuiden aangevoerd. De prijs is laag, maar door de groote vangsten komt men toch aan een loonende besomming. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor met de versche haring, ook hier geen hooge prijzen, maar groote vangsten. Toch zijn deze laatste prijzen hooger dan andere jaren om dezen tijd, zoodat men er zich wel mee tevreden betoont. De scholprijzen waren vooral Vrijdag zeer laag, hetgeen voor de kustvisschers groote teleurstelling bracht. Van de IJmuider vloot varen thans weer ongeveer 70 trawlers, zoodat het aantal varende schepen bijna weer gelijk is aan dat van vóór de staking. Behalve het voornemen om een centraal ver koopkantoor voor consumptiegarnalen in te stellen, maakt de begrooting voor het land- crisisfonds ook melding van bedrijfssteun aan de kleine kustvisscherij. Wat daaronder zal moeten worden verstaan, blijkt niet uit de in de bladen vermelde mede- deeling. Vallen daaronder alleen de garnalenvisschers of zullen daarmede zijn inbegrepen de motor vaartuigen, die zich onledig houden met de treilvisscherij Ook zal het volgende voorjaar, evenals dit jaar, de waddenzeeharing uit de markt worden genomen, zoo de prijs beneden een zekere minimum zakt, welke haring dan weer gaat naar de vischmeelfabrieken. We hopen, dat de conserveering van deze haring, waarmee goede proeven zijn genomen, het mogelijk zal maken, dat dit minimum niet Na eenige weken als het ware roet mag neten aan het Callantsooger zand vast- getrokken te zijn, is hedenmorgen half negen het Noorsche s.s. „Slreness" door de sleepbooten ,Hector" en „Nestor" van Wijsmuller en de „Holland" van Doeksen, vlotgesleept. Reeds gisteren waren de verwachtingen optimistisch, daar het schip toen eenige meters ln de goede richting getrokken werd. Vanmorgen, toen er lang zooveel water niet was en de verwachting hier mede in verband veel minder hoopvol, is het tenslotte gelukt. De „Sirenes" zal thans op haar schre den langs de Nederlandsche kust terug- keeren en, naar ons werd medegedeeld, te Amsterdam gaan dokken. wordt bereikt, opdat er voor het gevangen product wat meer prijs kan worden gemaakt. Dank zij het mooie weer waren de aalvang» sten in het IJselmeer de vorige week zeer bevredigend. De prijs echter toonde een laag niveau. Vooral de hoekaal, die wel altijd komt boven kuil- en fuikaal, was, in vergelijking met andere jaren zeer laag. Anders lag deze prijs ongeveer een dubbeltje boven de andere aalprijzen, maar nu is er niet zoo'n groot verschil. Daar de hoekers al weinig vangst maken, ondervinden deze vischers van de lage prijzen het grootste nadeel. Ondanks lage vischprgzen tn de vorige week maakten, wegens de goede vangsen de vaartufc. gen over het algemeen goede besommingen) zelfs zeer bevredigend resultaat. Zoowel uit Rotterdam als uit Urk luiden de berichten gunstig. Botsing met een ander vliegtuig. Thomas Campbell Black, de winnaar van den vliegwedstrijd van Londen naar Mei» boume heeft Zaterdag op het vliegveld Speke bij Liverpool een doodelijk ongeluk gehad. Hij wilde des middags, nadat de mist vol doende opgetrokken was, een proefvlucht ma maken in zijn Miss Liverpool, met welk vliegtuig hg had ingeschreven voor de lucht- race naar Johannesburg, die 29 September begint. Hoe het ongeluk zich precies heeft toege dragen is niet geheel zeker, maar vast staat* dat de Miss Liverpool en een groot leger* vliegtuig met elkaar in botsing zijn gekomen, op het oogenblik, dat zij beide wilden opstij gen. Het militaire vliegtuig ramde het kleine toestel van Campell Black en de laatste werd daarbg doodelgk gewond; de wervel kolom werd hem gebroken en hij kreeg ern stige verwondingen in den rug. Toen Camp bell Black naar het ziekenhuis vervoerd werd, bevond hij zich reeds Buiten bewustzijn. Verder wordt nog bericht, dat de nevel bo ven het vliegveld nog niet geheel opgetrok ken was. Dit kan mede een van de oorzaken geweest zijn van het gebeurde. De vrouw van den vlieger, de actrice Flo rence Desmond, vernam het ongeluk, juist toen zij bezig was te repeteeren in een thea ter in het West End, voor een stuk, waarvan de première gisteren zou gaan. Thomas Campbell Black was 39 jaar gele den als zoon van den burgemeester van Brighton geboren. In 1916 op nog geen 20- jarigen leeftijd haalde hij zijn brevet als oor logsvlieger maar aan het front heeft hij slechts enkele malen gevlogen. Na den oor log nam hij dienst bij de R.A.F., die hem als vlieger naar de Kenya-kolonie zond, waar de vliegerij nog pas begonnen was. Na 3 dienst jaren werd hjj particulier vlieger van den burggraaf Furness en eenigen tgd later be stuurde hg het, toestel van den prins van Wales bij diens bezoek aan Oost-Afrika, waar hij door de ziekte van Koning George zoo plotseling vandaan werd geroepen. Black bracht den prins toen van het binnenland naar Rairobi. In 1929 vloog hij van die stad naar Engeland in een solovliegtuig in 8 da gen en het volgend jaar maakte hij de eerste solo-vlucht van Nairobi naar Zanzibar in 5 uur 20 min. voor welke prestaties hem de Manfield Robinson-medaille werd uitgereikt. In 1931 redde hij den Duitschen vlieger Ernst Udet, die op een tocht in Afrika een nood landing in de woestijn had moeten maken. In hetzelfde jaar legde hij in een kleine Puss Moth een afstand af van 1600 mijl 256Ö K.M. in een etmaal. Zijn grootste ver maardheid verwierf Black als winnaar van de luchtrace naar Melbourne in 1934, dat hij in gezelschap van Scott in 70 uur en 54 mi nuten bereikte. Bij zgn terugkomst kreeg hjj de zilveren medaille van de Koninklijke lucht» vaartvereeniging. Kort na zijn terugkeer trad hg in het hij- welijk met de actrice Florence Desmond. Sinds vorig jaar vloog Black voor eigen reke ning in de inmiddels opgerichte Campbell Black Air Litd., waarin zijn echtgenoote een administratieve rol vervulde. K.L.M.-VLIEGTUIGEN NAAR FRANKRIJK VERKOCHT. Oe Air Tropic koopt Zilvermeeuw^ Adelaar en Pelikaan. Naar het Hbl. verneemt, heeft de K.L. dezer dagen aan de „Air Tropic", een Frart> sche maatschappij, drie vliegtoestellen vefr kocht, t.w. de Zilvermeeuw, een F XX, cte Pelikaan, een F XVin en de Adelaar, eeh F IX. Deze drie toestellen zgn gisterenmorgen naar Parijs gevlogen. De Pelikaan had onder weg nog motorpech en moest in Brussel een lading maken. De Zilvermeeuw werd gevlo gen door Hulsebos.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5