Blijft kalm! De radiorede van Minister Colijn van hedenmorgen, De toeneming der werkloosheid. Gedwongen door Zwitserland, dat evenals Frankrijk, besloot te devalueeren. Maatregelen van onze Regeering. De nieuwe situatie. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND No. 7812 EERSTE BLAD MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 64ste JAARGANG waarin Zijne Exellentie tot rust en kalmte maant. Wetsontwerp tegen prijsopdrijving wordt ingediend. Wetsoniwerd tegen onredelijke prijsverhooging van goederen, diensten en huren wordt morgen ingediend. Een verklaring van minister Auriol. De houding van België. De devaluatie door Zwitserland. Bondspresident motiveert devaluatie. De Pond-dollarkoers. Minister Slingerberg noemt de oorzaken in een nota aan de Tweede Kamrr. De radiorede van minister Colijn. Houdt u aan de aan wijzingen van de regeering COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen f 8.20. Losse nos. i ct; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, f 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, 1.50, f 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Nederlandsche regeering maakt de gulden los van het goud Zaterdagnacht is het volgende bericht door Ben regeeringspersdienst verstrekt: Nadat de regeering, na de aangekon digde monetaire regelen in Frankrjjk, haar voornemen te kennen gaf, om hare monetaire politiek onveranderd te hand haven, heeft het sindsdien genomen be sluit der Zwltsersche regeering de Neder- Jandsche regeering genoopt, hare houding opnieuw in overweging te nemen. 1 Nu Nederland het eenlge land ter we- teld is geworden, dat zijne muntparitelt ongerept heeft bewaard en het daardoor in de sterkste mate den druk op de wissel koersen en op zijn goudvoorraad zal ge voelen, kan de mogelijkheid om de huidige monetaire politiek te blyven handhaven niet langer aanwezig worden geacht. Teneinde te verhoeden, dat men ten- slotte genoopt zou worden den gouden Standaard pr(js te geven na eene niet te verantwoorden verzwakking van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank, heeft de regeering, in volledige overeen stemming met het gevoelen der Neder landsche Bank, besloten, met ingang van 87 September den uitvoer van goud te verbieden, tenzjj gedekt door een authen- tiek certificaat van de Nederlandsche Bank. Tevens werd bepaald, dat de effectenbeurs beden en morgen gesloten zal zyn. Na de afkondiging van het uitvoerverbod Van goud heeft de Nederlandsche regeering £en aantal maatregelen genomen om de uit (lezen stap mogelijk voor het publiek voort vloeiende directe nadeelige gevolgen te voor- bomen. In de eerste plaats kondigt z(J aan, dat ej) met kracht zal optreden tegen onrede lijke prjjsverhooging. Een wetsontwerp tot het tegengaan van onredelijke prtjs verhooging van goederen, diensten en huren is reeds gereed. Het ls de bedoe ling, dat dit reeds Dinsdagmiddag door de Tweede Kamer, en na aanneming daar, Dinsdagavond door de Eerste Kamer zal worden behandeld. Voorts heeft de regee ring de medewerking gevraagd en ver kregen van de middenstandsbonden, de grootwinkelbedrijven en de coöperaties teneinde onredelijke prtjsverhooging van levensmiddelen te voorkomen, i In de tweede plaats zal by de, tenge- yolge van het gouduitvoerverbod noodza- jteltJke, ingrijpende verandering in de jandbouwcrisispolitiek vooropstaan dat de prezen van de eerste levensmiddelen, met name van brood en aardappelen, niet worden verhoogd. Nadat de regeering Zaterdag in een kabi netsraad, welke tot laat in den avond geduurd heeft, besloten had tot het stopzetten van den gouduitvoer met ingang van heden en tot het Sluiten van de beurzen op Maandag en Dins dag, heeft de regeeringsmachine den geheelen Zondag op volle kracht gewerkt, ten einde de Uitwerking van de genomen principieele be slissing zoo doeltreffend mogelijk en de uit voering der te treffen maatregelen zoo snel mogelijk te doen zijn. Daartoe heeft de minister van Financiën Zondagmorgen met zijn technische adviseurs en medewerkers en met vertegenwoordigers Van het bankwezen geconfereerd. Des mid dags zijn de besprekingen voortgezet tusschen de ministers van Financiën, van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Justitie. Naar aanleiding van de gevoerde besprekin gen is de volgende circulaire van minister Gelissen tot de Middenstandsorganisaties ge richt: Dringend beroep op winkelbedrijf. „Ik acht het niet uitgesloten, dat een aantal winkeliers in de gebeurtenissen van den dag aanleiding zullen zoeken tot een overigens niet gemotiveerde verhoo ging van de prijzen der eerste levens behoeften. Afgezien nog van het bezwaar, dat een der gelijk optreden de reputatie van het winkel bedrijf als geheel zal schaden, acht ik het in het algemeen belang noodzakelijk, dat onder de tegenwoordige omstandigheden iedere po ging in deze richting achterwege blijft of, zoo al door enkelingen ondernomen, ten spoedig ste wordt onderdrukt. Ik doe daarom op uwe organisatie een dringend beroep ten einde hare leden onver wijld met het bovenstaande in kennis te stel len en hen uit te noodigen, al het mogelijke te doen, ten einde door eendrachtig optreden moeilijkheden, die aan den detailtandel niet anders dan ernstig afbreuk kunnen doen, te voorkomen. Ten einde eventueel op zoo kort mogelyken termijn aan excessen paal en perk te kunnen stellen, zal het ontwerp eener wet, welke de mogelijkheid voorziet, daartegen op krachtige wijze op te treden, een dezer dagen de Tweede Kamer der Staten-Generaal bereiken. Ik vertrouw, dat uwe organisatie intusschen waar mogelijk haar invloed zal doen gelden, om den detailhandel tegen normale pry'zen voortgang te doen hebben." Van deze aanschrijving is afschrift gezon den aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken, met veroek eventueel te harer kennis komende klachten in zake prijsopdrijving on verwijld nauwkeurig te willen onderzoeken, en den minister voornoemd daarvan op de hoogte te brengen. De Raad van State heeft hedenochtend ter stond de spoedontwerpen behandeld, welke dein, eils gezegd, vanavond nog aanhangig ge maakt zullen worden bij de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag halftwee, de Eerste Kamer tegen Dinsdagavond halfnegen. Het uitvoerverbod voor goud heeft ook invloed op de landbouwcrisismaatregelen. Voorop staat immers bij de regeering, dat met inachtneming van de belangen van den landbouw, de prezen der eerste le vensmiddelen, allereerst brood en aard appelen niet zullen mogen worden ver hoogd. Ten aanzien van de landbouwsteunpolitiek en de positie van het landbouwcrisisfonds is na een langdurige conferentie, welke minister Deckers Zondagmiddag met de regeerings- commissarissen heeft gehad, voorloopig een aantal maatregelen getroffen. De bedoeling van deze maatregelen is, gele genheid te krijgen het verloop der wereld marktprijzen in de naaste toekomst te bestu- deeren om dan naar bevind van zaken even- tueele wjjigingen aan te brengen. Alle restitutie-, exportbeschikkingen, zullen, met uitzondering van de beschik king voor zoover betreft de teruggave van binnenlandsche heffing op boter, voor zoover de normale hoeveelheden betreft, voorloopig worden stopgezet. Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt, welke restituties, premies, enz. met ingang van 28 September 1936 zullen gelden. Met ingang van 28 September 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd. Dit geldt ook ten aanzien van partijen, waar omtrent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun 2.25 voor gerst wordt met in gang van 28 September 1936 tijdelijk opge schort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteit dienaangaande worden voorloopig gehand haafd. Geen monopolie-overeenkomsten zullen ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappelen naar België en veldboonen naar Duitschland worden aangegaan. De reductie bij invoer van Indische maïs wordt tijdelijk opgeschort. Voor zoover betreft de Nederlandsche aard appelmeelcentrale is voor alle georganiseerden tot nader order de verkoop van aardappel meel stopgezet. De Aardappelmeelcentrale aanvaardt geen enkele verplichting voor verkoopen gesloten na 27 September 1936. De Nederlandsche Veehouderijcentrale heeft den verkoop van spek door spek-exporteurs stopgezet. Wij zullen thans de vruchten van de aanpassing plukken. Het- is vandaag de eerste werkdag, waarop de nieuwe monetaire politiek der regeering in werking treedt. Indien de Nederlandsche Bank het wenschelyk acht, zal er vandaag geen goud ter beschikking worden gesteld van hen, die het voor export naar het buitenland willen aan- koopen. Dat is alles. Waren de voornaamste wisselmarkten ter wereld heden niet gesloten, dan zou de koers van den Nederlandschen gulden scherpe fluctuaties te zien geven. Be trouwbare noteeringen krijgt men van daag echter niet te zien, daar de wissel koersen, die ongecontroleerd tot stand komen, van slechts geringe waarde zijn. Er gebeurt dus niets, dat den burger die niet onmiddellijk met den geldhandel in aanraking komt, kan verontrusten. Onrust en nervositeit zijn wat wij op het oogenblik het allerminst noodig hebben. Er is in den loop der laatste jaren ook in ons land een scherpe strijd gevoerd over de voor- en nadeelen van devaluatie. Na al hetgeen men in het buitenland heeft zien gebeuren, ligt het voor de hand dat, toen het bekend werd, dat de regeering haar monetaire politiek ging wijzigen, ook menige Nederlander geschrok ken is. Nu is de situatie van ons land niet te vergelijken met die der meeste overige landen, die gedevalueerd hebben. Engeland liet het pond sterling vallen om de eenvoudige reden, dat het door de ontwikkeling der economische verhoudingen in het Britsche wereldrijk niet meer in staat was de oude goudpariteit te handhaven. De Engelschen maakten van den nood een deugd en sedert jaren verkondigen zij de wereld, dat hun geldpolitiek de waar borg voor welvaart is. Toen Amerika tot devaluatie besloot, heerschten in de Vereenig- de Staten toestanden, die gemakkelijk tot een binnenlandsche revolutie aanleiding hadden kunnen geven. Ook Roosevelt handelde door den nood gedwongen. Niet anders is het ge steld met den Franschen frank, die niet te handhaven was, omdat de Volksfrontregeering onder leiding van den heer Blum, zoowel in economisch als in politiek opzicht, alles had gedaan wat tot devaluatie moest leiden. Zelfs met den toestand in Zwitserland kan men dien in ons land niet vergelijken. De Zwitser- sche bevolking heeft zich hardnekkig tegen een politiek van aanpassing verzet en de devaluatie moest ook daar te lande meer of minder als een opluchting komen. Geheel anders is het met Nederland gesteld. De tegenstanders van dr. Colijn zouden van daag kunnen juichen, indien ons land er thans voorstond zooals de overige landen, die hebben moeten devalueeren. Zij zullen goed doen deze juichtonen te onderdrukken. Nu gaan wij de vruchten plukken van een wijs en krachtig beleid gedurende de moeilijke jaren die achter ons liggen. Het aanpassingswerk moge nog altijd niet ten volle voltooid zijn, het is zoover gevorderd dat, nu het oogenblik van strijd is aangebroken, wij krachtig en sterk staan. Het gouduitvoerverbod is niet uitgevaardigd om redenen van binnenlandschen aard, maar wij zwichten, omdat de monetaire verhoudingen in de geheele wereld zijn ontwricht. Wij moeten moeilijkheden, die uit het buitenland komen, afslaan. Daartoe zijn wij ten volle In staat. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat in den komenden tijd de wisselkoersen van den gulden eenigermate zullen dalen, een catastrofe kan dat nooit worden om de eenvoudige reden, dat Nederland een land is zonder buitenland- sche schuld, een land, welks bewoners indi vidueel groote vorderingen op het buitenland hebben en dat door zijn kolonialen handel en overigen uitvoer voortdurend nieuwe vorde ringen op het buitenland schept. De gulden zal zonder moeite zelfs bij een uitvoerverbod van goud op een betrekkelijk hoog niveau in zichzelf rust een rustpunt vinden. Mocht de regeering het noodig oordeelen, dat ten slotte het betaalmiddel zich iets lager stabiliseert dan dat tot nu toe het geval was, zoo komt daardoor tot uitdrukking, dat het aanpassingproces bij ons te lande nog niet geheel was afgeloopen. Wij zullen echter zoo veel minder devalueeren als wij in het ver leden, ongetwijfeld ten koste van zware offers, ons bij den gewijzigden wereldtoestand heb ben aangepast. Heel veel in vergelijking met de andere landen kan dat niet zijn. Vandaar, dat wij de komende maanden niet zonder optimisme tegemoet zien. Zijn onze inlichtin gen juist, dan ligt het niet in de bedoeling der regeering, den gulden voorloopig aan een vasten koers te binden. Zij wil haar vrijheid van handelen behouden. Met andere woorden: wij willen ons niet aan de jaspanden van anderen hangen, zooals dr. Colijn dat Zater dag opmerkte. Met of zonder verbod van gouduitvoer blijft de gulden het betaalmiddel van een rijk en levenskrachtig land, dat be stuurd wordt door een verstandige en krach tige regeering, een betaalmiddel, dat tot de soliedste ter wereld behoort. Allerminst past daarom vandaag den Nederlander ongerust heid. (De Crt.) In een bijeenkomst van persvertegenwoordi gers heeft Vincent Auriol, de minister van financiën de monetaire maatregelen der regee ring aldus uiteengezet: De gemeenschappelijke verklaring, die ik u zoo juist heb voorgelezen, is een verklaring van een monetaire- en oeconomische entente der drie democratische landen, Frankrijk, Engeland en Amerika. Zij leggen haar ter goedkeuring voor aan alle landen der wereld. Deze overeenkomst is het gevolg van de be sprekingen welke onze regeering sedert Juni van dit jaar heeft gevoerd. Ik bevestig de denkbeelden, die wij voor beide Kamers heb ben uiteengezet: geen eenzijdige devaluatie, die niets anders is, dan een vorm van monetairen oorlog en geen „alignement", zonder zekerheid, die niets anders is, dan een anderen vorm van eenzijdige devaluatie. De entente waartoe wij gekomen zijn vormt het begin van den mone tairen vrede en de voorwaarde voor den oeco- nomischen- en algemeenen vrede. De monetaire situatie op 16 Juni in beide Kamers uiteenge zet, wisten wij dat zou leiden naar autarkie of afzonderlijke devaluatie. De entente van de drie democratische regee ringen, waarbij zich weldra naar mijn overtui ging andere landen, als in de eerste plaats Bel gië, zullen aansluiten, zal aangevuld worden door een actie van onze drie circulatiebanken. Deze zal een evenwicht in den oeconomischen toestand tot stand brengen. Hiervoor was het noodig, dat wij onze valuta aanpasten aan het niveau van andere munt-eenheden. Ik heb u de internationale consequenties uiteengezet, de na tionale zullen bestaan in een opleving van de bedrijvigheid hier te lande. Wy zullen al het mogelijke doen om de eventueel er uit voort vloeiende ongemakken zoo klein mogelijk te houden. De regeering wil sociale onrechtvaar digheden vermijden en den socialen vrede con- solideeren. Om tegemoet te komen in het moreele be zwaar zal de regeering aan'het parlement een beslaglegging op goud voorstellen tegen den huldigen koers, voorts maatregelen ten gunste van de kleine spaarders, de oud-strijders en tot aanpassing van de salarissen aan de kosten van het levensonderhoud. Zy zal alles doen om een ongerechtvaardigde stijging der pryzen te beletten en daarby met name gebruik maken van haar bevoegdheden inzake de tarieven. De regeering is er van overtuigd, dat het par lement en de openbare meening de vooroordee- ien van binnenlandsche politiek zullen opgeven en haar zullen helpen in haar taak tot herstel van de welvaart en haar werk des vredes. De Belgische regeering vereenigt zich in deze officieele verklaring met de regeeringen van Engeland, Frank ryk en de Vereenigde Staten in hun gemeenschappelyk verlangen om den vrede te beveiligen en die situatie in het leven te roepen, die het meest kan bij dragen tot het herstel van de orde in de in ternationale oeconomische betrekkingen en een politiek, die er op gericht is de welvaart te doen toenemen en den levensstandaard van de volkeren te verhoogen. In verband hier mede is de Belgische regeering besloten niets te veranderen in haar monetaire politiek, zoo als zij die nu reeds gedurende anderhalf jaar volgt, en die tot doel had de volledige stabi liteit van den Franschen franc op de wissel markt te verzekeren en iedere stoornis op deze markt heeft voorkomen. De Belgische regeering is bereid om zoo vaak dit noodig of nuttig is deel te nemen aan besprekingen, die tusschen de regeeringen of bevoegde instanties worden gehouden. De regeering van België is er mede van over tuigd, dat het succes van deze politiek ten nauwste samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel en zij hecht het grootste belang aan de actie, die zonder uitstel begonnen moet worden om een einde te maken aan het tegenwoordige regime van contingenteeringen en controle van het wis- selverkeer. De Belgische regeering acht het eveneens werking met de andere landen ontstaat om ten zeerste wenschelijk, dat er een samen- het geformuleerde programma ten uitvoer te leggen, tot welk doel zij steeds beschikbaar blijft voor het verleenen van haar volledige medewerking. In zijn radio-rede tot het Zwitsersche volk heeft de president van Zwitserland, Meyer, Zondagmiddag het besluit van den Bondsraad in zake de aanpassing van den Zwitserschen franc gemotiveerd. President Meyer zeide o.a.: Nu gedurende de afgeloopen vijf jaar reeds vier groote landen, die grondstoffen produceeren, den gouden standaard hadden verlaten en thans ook het aangrenzende land Frankrijk, als ge volg van de waardevermindering van den franc, als kooper van Zwitsersche export goederen dreigt uit te vallen, en daarentegen als concurrent op de wereldmarkt, door de devaluatie, beter kan optreden, komt het den Bondsraad voor, dat de toestand nauwelijks langer dragelijk is. Het afvallen van den grootsten staat van het goudblok heeft bovendien het gevaar met zich medegebracht, dat, behalve alle andere nadeelen, ook een nieuwe speculatieve aanval Zwitserland groote schade had kunnen toe brengen. Doch ook die overwegingen hadden den Bondsraad er nog niet toe kunnen brengen, zyn toevlucht te nemen tot een waarde vermindering van den franc, indien tot de devaluatie van Frankrijk niet was overgegaan binnen het kader van een veelomvattende poging tot internationale consolideering der valuta verhoudingen. Onder die omstandigheden, aldus besloot president Meyer, meent de Bondsraad de ge legenheid niet ongebruikt te moeten laten voorbijgaan, deel te nemen aan de inschake ling van Zwitserland in de gewyzigde inter nationale verhoudingen en zich daardoor te onttrekken aan een druk, welke op Zwitserland rustte door de latende tegenstelling tusschen de groote handelsstaten en Zwitserland. Hoewel niet-officieele, doch goed-geïnfor- meerde Amerikaansche kringen de mogelijk heid van een nieuwe overeenkomst betreffende de pond-dollarkoers niet uitgesloten achten welke overeenkomst volgens berichten uit Parys voor de deur zou staan gelooven zij niet dat eenige verklaring dienaangaande in de onmiddellijke toekomst waarschijnlijk is. Morgenthau was niet bereid eenige mede- deeling te dezer zake te doen. De minister van sociale zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen in verband met de toezegging, welke hy in de Kamer gedaan had tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de toeneming der werkloosheid in de laatste jaren. De uitkomsten ztjn in de nota samengevat in een staat, waaruit blykt, dat het aantal geheel werkloozen (zonder landarbeiders) in den zomer 1930 bedroeg 60.000 en in den zomer 1935 gestegen was tot 368.000. In den winter 1930-1931 bedroeg dit aantal 162.000 dat in den winter 1935-1936 gestegen was tot 435.000. Voorts blykt uit de verzamelde gegevens een gemiddelde seizoenwerkloosheid van 57.400 geheel en 10.000 gedeeltelijk werkloozen. Re kening houdende met den bevolkingsaanwas, zou men kunnen zeggen, dat de seizoenwerk loosheid onder hen, die niet landarbeider zyn, ruim 60.000 geheel en 11.500 gedeeltelyk werkloozen omvat. De seizoenwerkloosheid heeft blijkbaar geringeren omvang dan in den tijd, toen de algemeene werkloosheid minder groot was. De vermeerdering van het aantal niet ten gevolge van seizoeninvloed werkloozen is te stellen op 329.000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen. Tienduizenden in ons land en de OverzeeschQ gewesten zullen vanmorgen om 8 uur geluis terd hebben naar de radio-rede van onzen minister-president, Dr. H. Colijn. We beseffen op zulke voor ons land en volk zoo beteeke- nende momenten plotseling den zegen van de radio. Als daar door de microfoon de rustig beheerschte stem van het hoofd van onze regeering klinkt, die tot kalmte aanmaant, dan gaat daarvan invloed uit op duizenden, die hun beheersching zouden kunnen verliezen en tot onbezonnen daden zouden kunnen komen. Blijf kalm en houdt u aan de leiding en aanwijzingen van de regeering, was het motief in de rede van Dr. Colyn. Uit het woord van den minister-president, dat ge tuigde van diepe teleurstelling voor de regee ring over de te nemen maatregelen, bleek tevens dat de regeering op alles voorbereid zal zijn en er voor zal waken dat individuen misbruik zouden maken van de omstandig heden, door het opdrijven van prijzen. Een wetsontwerp tegen prysopdryving zal aan de Kamer worden aangeboden, zoo deelde Dr, Colijn mede. Wees verstandig, zoo luidde de aan maning van den minister-president, en handelt, zooals ge een maand geleden zou hebben gehandeld. Koop niet meer dan ge noodig hebt, want juist het overmatig doen van lnkoopen, zal tot gevolg hebben dat de prijzen worden opgejaagd. Zal de gulden In waarde verminderen Deze vraag beantwoorddede minister-president niet positief. De kans is niet buiten gesloten. Het losmaken van den gulden van het goud, in 1914, werd als voorbeeld aangehaald. Inderdaad zijn er toen schomme lingen geweest naar beneden, maar ook is de gulden toen wel boven de waarde geweest. Die laatste kans is nu wel zoo goed als buiten gesloten, doch de regeering zal alles doen om zooveel mogelyk een stationnairen toestand te verzekeren en daaraan kan ons volk in zijn geheel medewerken, als het zich houdt aan de aanwijzingen van de regeering. Om groote schommelingen te voor komen heeft de regeering, evenals Enge land, een egalisatie-fonds ingesteld ter grootte van 300 millioen gulden, zoodat by al te sterke daling de koers door gelden uit dit fonds, al naar de noodzaak is, kan opgevoerd worden. Blijf dus rustig en wees er van ver zekerd, dat we een regeering hebben dio de belangen van het volk wil dienen en daarvoor zal strijden met alle middelen die haar ten dienste staan. By de cyfers van dezen staat wordt o.a, het volgende opgemerkt: Drukkeryen en boekbinderyen. Het schijnt aannemelyk, de vermeerdering van het aantal werkloozen (ruim 4900 geheel en ruim 100 gedeeltelyk) als conjunctuur verschijnsel te beschouwen. De omstandigheid, dat de spelling van de Nederlandsche taai nog niet definitief is vastgesteld, werkt be lemmerend op de uitgave van schoolboeken en woordenboeken, hetgeen uiteraard invloed op de werkloosheid heeft. Bouwbedrijven, Uit de uitkomsten der beroepstelling kan worden afgeleid, dat het aantal bouwvak arbeiders van 130.000 in 1920 is gestegen tot ruim 180.000 in 1930, een stijging met 40 pet., aanmerkeiyk grooter is dan in andere bedrijfs- kl assen. Het aantal nieuwgebouwde woningen be droeg in het 10-jarige tydvak van 1921— 1930 gemiddeld 47.600 per jaar, terwyl de reeds genoemde becyfering van den hoofd inspecteur der volkshuisvesting tot de con clusie leidde, dat een netto jaarlyksche ver meerdering van den woningvoorraad met 30.000 noodig zou zyn. In 1935 bedroeg het aantal nieuw-gebouwde woningen ruim 48.000, dus nog aanzienlyk meer dan noodig zou zijn. Ook was dit aantal meer dan in 1930 (45.000), zoodat, afgescheiden van de mogelykheid van rationalisatie, hierin niet een oorzaak van vermeerdering van het aantal werkloozen kan worden gezien. Oe openbare aanbestedingen bedroegen in 1930 ruim 185 millioen, in 1935 nog slechts 81 millioen gulden. Ook als men de daling van de pryzen in aanmerking neemt, geven deze cyfers wel den indruk, dat vergrooting van de werkloosheid voor een groot deel door ver mindering van werk, met aanbestedingen in verband staande, veroorzaakt wordt. Ook in de bouwwerkzaamheden buiten de hier be doelde heerscht slapte; men denke aan de ver mindering van onderhoudswerken. De berekening van den hoofdinspecteur def woningbouw wijst er op, dat, in dien de

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1