Dr. Colijn maant tot kalmte. Maatregelen tegen prijsopdrijving. DE STROOPER. Stadsnieuws Anna Paulowna. Breezand. De radio-rede van hedenmorgen 8 uur. Uit het politierapport BUITENLAND BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 Het Finsche kabinet afgetreden. De Abessijnsche regeering in het Westen. Gewapend verzet tegen den Italiaanschen opmarsch. Alcazar met mortieren bestookt. De verboden wapenleveringen uit België. GEMENGD NIEUWS Geheel dorp door brand verwoest. Vijf dooden. Duitsch predikant met geweld uit zijn kerkverwijder d. Politie verbiedt kerkdienst. Het spionageproces te Luik. FEUILLETON. DOOR PETER BARON. stedelijk muziekcorps. Dir.: Joh. F. Pala. 5e Zomerconcert op Woensdag 30 September éls. des avonds van 8 tot 9.30 uur, in de Inuziektent Julianapark, ter sluiting van het Zomerseizoen. Programma, Per aspera ad Astra, Bravour Marsch, Urbaoh. 2. Flore et Zephyr, Ouverture, F. J. Schweinsberg. 3. Lanneriana, Wals, Jos. Kessels. 4a. Cavatine. Raff. 4b. Das Herz am Rhein, Lied, W. HUL 5. Ballet dTsoline, ln 5 deelen. Adré Messager, arr. Ch. Eustace. 6. Soirée D'Automne, L. Langlois. Nederlandsche Marsch, Joh. F. Pala, Vrachtmotorboot aan den grond geloopen. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur verliet de fnotorvrachtboot „Betha HP van de firma Konlngsbrugge de haven van Nieuwediep, inet bestemming naar Wieringen. Waarschijn lijk tengevolge van het niet geheel bekend zijn met de stroomingen onder den lagen wal liep het vaartuig aan den grond. De schipper was evenwel zoo fortuinlijk reeds direct daarna assistentie te verkrijgen én wel van de „Dorus Rijkers.". Toevallig kwam schipper Coen Bot met z'n boot uit Amsterdam en daar deze door de ondiepten den vrachtmotor «piet benaderen kon, werd met het pistool een lijn van 100 meter overge schoten. Even later kon de boot zijn onderbroken reis weer voortzetten. „hollandsch noordpunt. Filmavonden „Reisvereeniging." 1 Naar wij vernemen, heeft zich uit de leden der Reiskasvereeniging „Hollandsch Noord punt", Krugerstraat 104, een propaganda-com- missie gevormd bestaande uit de heeren A. Boon, Koningsweg, voorzitter; C. Buys, Hec- tor Treubstraat, secretaris; W. Bruin, Corn. Ditostraat; B. Veldhuizen, Polderweg, G. J. Straatman, Hoofdgracht; F, Weil, Krugerstr. en A. F. Czech, Corn. Ditostraat. Het ligt in de bedoeling van de propaganda- commissie aantrekkelijke reis-film-avonden te arrangeeren voor hare leden en genoodigden. Van den algemeen voorzitter, den heer J. M. Peters, Hoogstraat, alhier, vernamen wij, dat het in de bedoeling ligt de filmavonden over de wintermaanden te verdeelen en dit per nadere aankondiging bekend te maken. Inmiddels heeft zich ook uit de leden een reis-studie-eomité gevormd, dat belast is met het uitwerken van de te arrangeeren binnen- én buitenlandsche reizen. zeilbootje met 5 jongens afgedreven. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier, verliet een klein zeilbootje, waarin een 5-tal jongelui bevonden, de Buitenhaven. In verband met het bladstille weer viel het navigeeren den jongens niet bijzonder gemak kelijk en toen later op den middag de eb ging loopen bemerkten zij tot hun niet geringen schrik, dat ze afdreven. Verscheidene uren hebben zij zoo rondge zworven, zonder een enkele kans te zien naar Nieuwediep terug te keeren. Des avonds te half elf werd het Wacht schip in kennis gesteld met het bovenstaande en verliet een motorboot de haven, ter even- tueele assistentiebrenging. Te kwart over 11 ontving het Havenkan toor het bericht dat de jongens gezond en wel op Texel aan land gestapt waren, zij het met opoffering van eenige zeer angstige uren. De stroom had hen aan land gebracht. Daar er geen verbinding meer met Den Helder was te krijgen sloegen de jongens aan vankelijk hun bivak op in de Texelsche duinen. Later ontfermde zich evenwel het vlieg kampbootje over hen, dat de avonturiers terug bracht naar hun, inmiddels reeds gerustge stelde, ouders. Hoewel een en ander nog zonder ongeluk ken is verloopen, lijkt het ons niet ondienstig ODbevaren jongelui den raad te geven zich te hoeden voor al te veel waaghalzerij. Reeds te vele malen M- het deze zomer gebleken, hoe spoedig men in deze wateren in moeilijkheden geraakt. Vrachtauto ramt pui. Door een bewoner van de Zuidstraat werd aangifte gedaan dat een vrachtauto tegen zijn winkelpui is gereden, waardoor deze is be schadigd. Zoekgeraakte „alikruken". Door een bewoner van de Vijzelstraat werd aangifte gedaan dat te zijnen nadeele 6 zakken alikruken, die op den steiger aan de Buiten haven lagen, zijn ontvreemd. Burgemeester G. J. Lo:vink, lid van den Voogdijraad in het arrondissement Alkmaar, is bij Kon. Besluit van 24 September be noemd tot voorzitter van dien raad. eerste-steenlegging evangelisatie-gebouw. In tegenwoordigheid van het bestuur en leden der Evangelisatie en enkele andere be langstellenden had Zaterdag, in den voor avond, de eerste-steenlegging van het nieuwe kerkgebouw der Evangelisatie plaats door den heer P. Boon. Begeleid door de muiek van „Soli Deo Glo ria" zongen de aanwezigen ter opening van deze plechtigheid van Psalm 150 vers 1 en nadat de heer Boon was voorgegaan in gebed las hij uit den Bijbel den 96sten Psalm. Hierop trad de voorganger naar voren om de plechtige handeling te verrichten, den eer sten steen op de fundamenten te metselen en den zegen uit te spreken. Met de muziek, die Psalm 75 aanhief, stemden hierop de aan wezigen in en zongen daarvan het eerste vers. De heer Boon sprak vervolgens naar aan leiding van den gelezen psalm, om te getui gen van den jubel in het hart, nu door Gods zegen dit nieuwe gebouw tot stand kon ko men. Moest hij een tekst kiezen, om in den muur te beitelen, dan zou 't het achtste vers van Psalm 96 zijn: „Geeft den Heere de eere". Spr. herinerde er aan hoe, nu ongeveer 19 jaar geleden, bij z'n komst in Breezand, het Evangelisatiegebouw nog maar enkele trouwe bezoekers had. Nu is het te klein om allen te bevatten. Toen waren er geen vereenigingen, nu zang-, muziek-, jongelingen- en meisjesver- eenigingen, die zullen, als het nieuwe gebouw klaar is, een plaats vinden in het oude bede huis. Die groei getuigde van zegen. Maar er was ook strijd, strijd tegen de wereld, tegen invloeden van buiten, de strijd des geloofs. Met den wensch, dat ook zege moge rusten op de voltooiing van het bouwwerk, dat allen schouder aan schouder zouden blijven staan en alles ter eere van Gods heiligen naam mocht zijn, eindigde spr., nadat psalm 103, vers 1 gezongen was, met dankgebed. Met het zingen van het laatste vers van psalm 72 werd de plechtigheid besloten. Het Finsche kabinet is ,naar Reuter uit Hel- singfors meldt, afgetreden, nadat het bjj de be handeling van een wetsontwerp ten aanzien van de strafmaat voor hogverraad de nederlaag ge leden heeft over een voorstel tot invoering van de doodstraf, dat met 94 tegen 93 stemmen verworpen is. een officieuze duitsche uiting over de rede van eden. De Deutsche Diplomatisch-politische Korres- pondenz, het orgaan van de Wilhelmstrasse, schrijft naar aanleiding van de rede die Eden gisteren te Genève heeft gehouden o.m.: Te recht heeft Eden geconstateerd, dat er voor het oogenblik geen oorzaken zjjn die tot een oorlog zouden moeten leiden, mits elke regeering een verdraagzame en gereserveerde houding jegens andere politieke stelsels aanneemt. Het nat. socialisme beschouwt, naar men weet, zijn eigen wereldbeschouwing niet als uitvoerartikel. Naar dit beginsel handelen helaas niet alle te Genève vertegenwordigende mogendheden. Veeleer bevindt zich daar de delegatie van een staat, die principieel en volgens zijn geheele wezen dezen eisch van Eden in den wind slaat en er van meet af inbreuk heeft op gemaakt. Eden heeft er intusschen de voorkeur aan ge geven dit toch wel zeer actueele feit stilzwij gend voorbij te gaan. Naar Reuter via Port Said verneemt, zou de Abessijnsche regeering in West-Abessinië last hebben gegeven een tegenaanval te ont ketenen tegen de Italiaansche strijdkrachten, die tegen Gore oprukken. Ras Desta, de schoonzoon van den negus, en Aberra, de zoon van ras Kassa, zouden dezen tegenaanval leiden aan het hoofd van 30.000 man. Tevergeefs bombardeeren regeerings- vliegtuigen de noodbrug. De troepen van kolonel Yague zijn gis teren in den loop van den dag, naar United Press meldt, tot in de voorsteden van Toledo doorgedrongen en ondernemen he vige aanvallen op den stadsmuur, welke de voorsteden van het centrum scheidt. Voortdurend ontploffen granaten in de binnenstad. Naast dezen strijd naar buiten, moeten de rooden echter ook een strijd naar binnen leve ren. Er wordt om het Alcazar weer verwoed gevochten, granaten dalen op de puinhoopen neer en deze worden zelfs met mortieren beschoten. Nog een arrestatie te Oostende. De rechter van instructie te Brugge heeft Vrijdagnacht een bevel tot arrestatie uitge vaardigd ten laste van den reeder-eigenaar van het te Oostende in beslag genomen stoom schip „Raymond", geladen met wapenen, voor Spanje bestemd. Deze persoon, Rau genaamd, ging zich Zaterdag, vergezeld van een advo- kaat, zelf bij den rechter aanmelden. Na af loop van het eerste verhoor is hij in de gevan genis opgesloten. Er worden in vervand met de zaak van dit smokkelschip nog meer ar restaties is West-Vlaanderen en ook te Ant werpen verwacht. Buitenland Marshfield (Oregon) 27 Sept. Een reusachtige brand heeft het 1500 inwoners tellende dorp Bandon geheel verwoest. Vijf personen zijn in de vlammen omgekomen, ter wijl talrijke personen gewond werden. De brand woedt over een oppervlakte van honderden hectaren en bedreigt ook andere steden in Oregon en Noord-Californië. Gisteren is het eerste geval bekend gewor den van een Berlijnschen predikant, die met geweld uit zijn kerk is verwijderd. De tot de oppositie behoorende predikanten der belijden de kerk hebben van den kansel medegedeeld, dat de nationaal socialistische kerkelijke auto riteiten den populairen predikant Bucholtz van de voorstad Tempelhof verleden week Zondag verboden hebben te preeken. Honderden leden zijner gemeente begaven zich naar een in de nabijheid te houden bijeenkomst om zijn zegen te ontvangen, doch de politie verhinderde, dat de dienst daar werd gehouden. Gisteren werd medegedeeld, dat Bucholtz is gearresteerd. Een ontzaglijke menigte, waaronder lieden, die de uniform van de luchtmacht droegen, zijn naar de preek van dominee Niemoelier in de voorstad Dahlem gaan luisteren. Verscheidene vrouwen konden hun tranen niet bedwingen toen deze de lange lijst van predikanten uit geheel Duitschland voorlas, die thans uit hun kerken zijn gezet. olympiade en vreemdelingen verkeer. Het bureau voor de statistiek van de stad Berlijn deelt mede, dat in de Olympiade-maand Augustus in Berlijnsche hotels, logementen, pensions enz. 165.499 vreemdelingen hebben vertoefd tegen 135.967 in Juli. Het gemiddeld aantal vreemdelingen per dag bedroeg 5339 tegen 4386 in Juli. 125.980 van de Augustus- vreemdelingen of 76.1 pet. van het totaal waren uit Duitschland afkomstig en 39.493 of 23.9 pet. uit het buitenland. Bij de buitenlandsche stonden de Tsjecho- slowaken met 4076 aan het hoofd van de lijst. Daarna volgen Engeland 3916, Denemarken 3212, Zweden 3191, Frankrijk 2117, Italië 1834, Nederland 1830 enz. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel telefoneerde gisterenochtend: Gisteravond is uitspraak gedaan in het met gesloten deuren behandelde spionnageproces te Luik. De ingenieur Thonon werd veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis; zijn medebeklaagden de Luik. De ingenieur Thonon werd veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis; zijn medebeklaagden de Fauwes en Havrad kregen resp. tien jaar huis en vijf jaar gevangenisstraf. Bovendien verliezen zij voor altijd hun civiele en politieke rechten. 's-Gravenhage, September. Naar wij vernemen is gister vanwege de regeering con tact gezocht met de verschillende midden standsbonden, de grootwinkelbedrijven en coöperaties, ten einde onredelijke prijsver- hooging van levensmiddelen te voorkomen. Het resultaat hiervan is dat volledige mede werking werd verkregen. Mocht desniettemin onredelijke prijsverhoo- ging plaats vinden, dan zal de regeering met kracht optreden om zulks te verhinderen. Een wetsontwerp tot het tegengaan van on redelijke prijsverhooging van goederen, dien sten en huren heeft reeds het departement van handel, nijverheid en scheepsvaart verlaten. Voorts kan worden medegedeeld, dat de ge volgen van het uitvoerverbod op goud een in grijpende verandering in de landbouwcrisis- politiek noodzakelijk zullen maken, waarbij zal vooropstaan, dat met inachtneming van de be langen van den landbouw de prijzen van de eerste levensmiddelen, met name brood en aardappelen, niet zullen worden verhoogd. De landbouwcrisisbepalingen. Voorloopig zijn ten aanzien van de land bouwcrisisbepalingen de volgende maatregelen genomen: Alle restitutie-, exportbeschikkingen enz. zullen, met uitzondering van de beschikking voor zoover betreft de teruggave van binnen- landsche heffing op boter, voorloopig worden stopgezet. Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt, welke restituties, premies enz. met Ingang van 28 September zullen gelden. Met ingang van 28 September 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd. Dit geldt ook ten aanzien van partijen, waar omtrent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun èi 2.25 voor gerst' wordt met Ingang van 28 September 1936 tgdelgk opge schort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteiten dienaangaande worden voorloopig gehand haafd. Gen monopolieovereenkomsten zullen ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappelen naar België en veldboonen naar Duitschland worden aangegaan. De reductie bij invoer van Indische mais wordt tijdelijk opgeschort. Voor zoover betreft de Nederlandsche aard appelmeelcentrale is voor alle georganiseer- den tot nader order de verkoop van aardappel meel stopgezet. De aardappelmeelcentrale aanvaardt geen enkele verplichting voor verkoopen, gesloten na 27 September 1936. De Nederlandsche veehouderijcentrale heeft den verkoop van spek door spekexporteurs stopgezet. Wetsontwerp tegen prijsopdrijving. 's-Gravenhage, 27 September. Naar wfl vernemen is heden de indiening te verwachten van een wetsontwerp, dat beoogt de prijsop drijving tegen te gaan. In dit wetsontwerp zullen zoowel de prijzen van diensten en goederen als de huren aan bepaalde regels worden gebonden. Voorts zou het in de bedoeling der regee ring liggen een ernstig beroep te doen op de middenstandsorganisaties om mede te werken prijsopdrijving te voorkomen. Minister-President Dr. H. COLIJN. Hedenmorgen om 8 uur sprak de minister president, Dr. H. Colijn, de volgende rede voering uit voor de microfoon: Alvorens een nadere motiveering te geven van het in den nacht van Zaterdag op Zondag genomen besluit der regeering inzake onze monetaire politiek, roep ik eerst in de herin nering terug, dat een zeker aantal landen in 1933, tijdens de Londensche wereldconferentie, als hun gemeenschappelijk gevoelen tot uit drukking brachten, dat het wenschelijk was den z.g. gouden standaard te handhaven, d.w.z. door afgifte van goud aan elkander de onder ling bestaande muntverhoudingen te besten digen. Deze landen waren 6 in getal, n.L Frankrijk, Italië, Zwitserland, België, Polen en Nederland. Van deze 6 konden Italië en Polen den laat- sten tijd niet meer meegerekend worden, ter wijl België, na het vorige jaar een devaluatie zijner munt te hebben doorgemaakt, onlangs wel weer tot het goud terugkeerde, doch niet meer behoorde tot het oorspronkelijk goud- bloc. Zoo waren er van de 6 dan maar 3 meer overgebleven, n.1. Frankrijk, Zwitserland en Nederland, en wel is waar behoorde ook Amerika sinds eenigen tijd tot de landen die het wisselverkeer door goudafgifte steunden, doch de goudwaarde van een dollar was daar nog niet definitief. De dollarwaarde kon nog door den president der V.S. verder verlaagd worden, nadat hij reeds 40 van zijn waarde had ingeboet. Niet zonder bezorgdheid heeft de Nederlandsche regeering den laatsten tijd den gang van zaken op monetair terrein ge volgd. Niet omdat zij twijfelde aan de Juistheid harer politiek. Het tegendeel is waar. De aan passing aan de gewijzigde internationale ver houdingen op economisch en financieel ter rein was hier te lande een heel eind en in Ned-Indië nagenoeg geheel geslaagd en men mocht hopen, dat het eind van een zeer moei lijke weg in zicht was. De bezorgdheid der regeering vond haar oorzaak dan ook in hetgeen hier en daar om ons heen plaats greep en waar van geducht moest worden, dat de voornaamste pilaar onder het reeds gehavende goudbloc bezwijken zou. Men mocht zich niet verhelen, dat de po sitie van Zwitserland en Nederland heel veel moeilijker zouden worden, indien Frankrijk zich genoodzaakt zou zien het Belgische voor beeld van 1935 te volgen en eenigen tijd den gouden standaard prijs te geven. Toch meende de regeering, toen bekend werd, dat Frankrijk den gouden standaard ging verlaten, en zjj zich daarvoor over in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te beraden had, hare beproefde politiek nog niet te mo gen prijsgeven. Vandaar dat in de ochtendbla den van Zaterdag de mededeeling verscheen, dat de regeering hare tot nu toe gevolgde monetaire politiek onveranderd zou handha ven. Op die houding was mede van invloed de op dat tijdstip volstrekt ongegronde verwach ting, dat Zwitserland den gouden standaard niet zou blijven handhaven. Zaterdag in den loop van den namiddag ontving de regeering evenwel door haren ge zant te Bern de mededeeling van den Zwitser- schen Bondsraad, dat men integendeel in Bern besloten had tot aanpassing van den Zwitserschen frank aan de leidende valuta's en men dus tot prijsgevging van den gouden standaard zou overgaan. Dit feit maakte een hernieuwde overweging van het Nederlandsche standpunt noodzake lijk. De positie van de Zwitsersche nationale bank was banktechnisch sterker dan die van de Nederlandsche zusterinstelling. Toen duS de sterkere van de beide den strijd meende te moeten opgeven, moest in de nationale en internationale geldwereld wel de vraag op komen: Nu het eene goudland na het andera den gouden standaard heeft moeten prijsge ven, nu van de 2 laatst overgeblevenen dë sterkste van de twee de vlag strijkt, waarom zou nu de laatste overgeblevene het wel kun nen houden? Dit alles noopte er toe om opnieuw de po sitie van Nederland in beschouwing te ne« men. Nederland zou nu, met Amerika, dat al 40 gedevalueerd had en waar de mogelijk heid van verdere devaluatie nog aanwezig ië en met België, dat ook reeds gedevalueerd had, deel blijven uitmaken van een trio, waarin het 't eenige land zelfs in de geheele wereld dat zijn oude muntpariteit ongerept had weten te bewaren. Het was hard van die eerepositie afstand te moeten doen en het besluit is der regee ring dan ook onnoemelijk zwaar gevallen, maar persoonlijke gevoelens moesten wijken voor het belang van het land. Zij heeft toch die handhaving van hare aan den gouden standaard gebonden muntpolitiek niet alleen beoordeeld van economisch standpunt, maai! haar steeds ook gezien als een zaak van fi- nancieele waardigheid, die nimmer vrijwillig mocht worden prijsgegeven, doch alleen als gevolg van overmacht, alleen als er volstrek te noodzaak toe bestond. Die volstrekte noodzaak was, naar het oor deel der regeering, ingetreden nu Nederland feitelijk, d.w.z., in het licht van de geboorte van het goudbloc, het eenig overgebleven en het eenige land, dat de oude muntpariteit had gehandhaafd. Immers sprak het vanzelf, dat elke deining Oneerbiedig mopperend ging hij heen. Kea- tlng nam de telefoon, die naast zijn elleboog stond en vijf minuten later was de fotogra fische afdeeling, een verdieping hooger, be zig afdrukken te maken voor de vijf voor naamste avondbladen. Aan haar onvermin derde werkzaamheid dankte de kolonel het tevens, dat hij den volgenden morgen op eiken straathoek zijn beeltenis aantrof. Niet dat ze ook maar eenigszins op hem geleek, zooals hij er op dat moment uitzag, want de magere, nogal vermoeid lijkende man, die zoo'n pleizier in de aanplakbiljetten had, kon een oude klerk uit de cityp geweest zijn, of wat anders, maar in geen geval de kolonel! De man bekeek de foto in de Daily Mail met teleurstelling en ging toen een telefooncel binnen. Hij gaf een nunmmer op en werd ver bonden met inspecteur Keating. „Hallo, met Keating?" Een norsche stem verzekerde hem, dat het zoo was. „Hoor eens, man, ik wou je eens hebben 9ver die foto in de Daily Mail. De hemel weet, Waar je die opgescharreld hebt. Een oude, en totaal ver-retoucheerd. Hoegenaamd geen ge lijkenis. Zal ik je een betere sturen?? Wat Ja, natuurlijk ben ik het. Stil nou. Penk aan het brave meisje, dat je altijd de verkeerde nummers geeft. Maar om op die .spookachtige foto terug te komen, die van de Mail is beter dan die van de Express, en ff' van de mail is niet veel zaaks." Inspecteur Keating kweste andermaal de jonkvrouwelijke ooren van de telefoniste en begon vlug iets te schrijven. .Iets anders," vervolgde de kolonel. „Je hebt veel te veel lui uitgestuurd om mijn on beduidend persoontje te vangen. Ik heb juist met een van je mannetjes staan praten. Waar? Charing Cross. Dat spaart Je met een de moeite om te gaan uitzoeken, waar ik je opgebeld heb." Inspecteur Keating gromde. „Zie in elk geval, dat de Mail dat cliché niet meer gebruikt, mijn kennissen zullen er van schrikken. Ben ik erg lastig?" De kolonel grinnikte op Keating's sarcas tisch antwoord: „Heelemaal niet. Als ik iets voor je doen kan, laat het me gerust weten." Inspecteur Keating hing den hoorn afge mat op en dacht, dat hij binnen een week een haarverfmiddeltje noodig zou hebben. Hij stond tegenover een vernuft, dat, zooals hij bij ervaring wist, toenam in scherpte naar mate de nood dwong. En toch, zoolang de kolonel maar in Engeland bleef, stond de zaak nog niet hopeloos, en dat hjj in Enge land zou blijven, al was het alleen maar om zijn blufferg waar te maken, daaraan twij felde de inspecteur geen oogenblik. De voor naamste reden voor die overtuiging, over woog Keating, was, dat de kolonel nog eenige genegenheid had overgehouden voor zijn broers en gesteld was op hun hereeniging. Door dat zwak van hem hoopte Keating den kolonel te pakken te krijgen. De kolonel was echter niet van plan, te ver raden waar hij uithing, door een van zijn broers te bezoeken. Evenmin was hij er erg op gesteld, Keating te ontmoeten. Dat het toch gebeurde, was noch aan zijn zorgeloos heid, noch aan Keating's scherpzinnigheid te wijten. Het was een kwestie van puur geluk of ongeluk. Het was bij de bank, en een se conde meer of minder zou beider levensloop aanmerkelijk veranderd hebben. Het wilde juist zoo treffen, dat hun oogen elkaar over de hoofden der menigte heen ontmoetten. Had Keating het heele gezicht van den kolonel kunnen zien, dan zou hij zijn man niet her kend hebben, maar een hoofd met een bolhoed er op belemmerde zijn uitzicht, zoodat hU van den gezochte alleen de oogen zag en wat daar boven was. Het waren oogen, die Kea ting niet licht zou vergeten. Hij nam een ge weldigen sprong in de richting van den kolo nel en kwam in botsing met een boodschap- pen-jongen. In die seconde maakte de kolonel zich uit de voeten naar een plaats, waar een hollende man niet opvalt: den tunnel van de ondergrondsche. En niemand, die Keating's fluitje hoorde snerpen, schonk eenige aan dacht aan den heer, die zoo'n haast had. Integendeel drongen allen naar voren om de oorzaak der verwarring tc weten te komen, en verhinderden Keating daardoor tevens, den tunnel in te gaan. Toen hg tenslotte door de menigte was heengedrongen, was de achter volging hopeloos. Keating trachtte niet eens te raden, waar de kolonel heenging. Eén ding stond vast: binnen zeer Korten tijd kon George weer eens laten zien, hoe handig hij was in het veranderen van zijn voorkomen. Wat dat betreft, nad Keating het bij het rechte eind. In een obscuur hotelletje in Cannon Street onderging de verschijning van den kolonel de noodige wijziging. En ofschoon de man, die no. 23 verliet, heelemaal niet leek op den man, die daar binnen was gegaan, toonde de eigenaar zich geenszins verontrust of nieuws gierig. Zulke geheimzinnigheden had hij meer meegemaakt. Lui, die hun voorkomen op die manier veranderden, kwamen zelden weer in het hotel terug. Soms werden hun afgedankte kleeren on der de politieberichten en op aanplakbiljetten beschreven, en soms ook niet. In het laatste geval droeg hij ze zelf. Hij wist niet, dat het vrij goede grijze pak het laatste den beruch- ten kolonel had bekleed. Hij liet het eenvou dig verven en droeg het door de week. Op die manier had hij al in geen jaren een nieuw col bertje hoeven te koopen. V. Dicht bij de Barbican komt een smal steegje op Goswell Road uit, dat de An gels Crescent heet. De schalksche grappen maker, die voor dien naam verantwoordelijk is, wist waarschijnlijk heel goed, dat geen engel ooit de grens van de Crescent had overschreden of het ooit zou doen, tenzij er op voorbereid, uitgeplunderd te worden om zijn stralenkrans. Voor driekwart van de lengte is de don kere pijp ingesloten door torenhooge waren huizen, en waar ze het breedst is, bij den draai halverwege, scheiden niet meer dan vier el het raam van het uitdragers-winkel tje, waar destijds Lou Staam nog in zat, van den muur er tegenover. Eigenaardig ge noeg vond Lou Staam het een bijzonder gun stige ligging voor zijn winkel, gunstiger dan de politie of andere niet-vakkundige nieuwsgierigen veronderstelden. Lou verkocht allerlei dingen, zijn vrienden ook, als het zoo te pas kwam en er geen gevaar bij was. De kleine bedompte winkel, twee treedje lager dan de straat, was volgepropt met een eigen aardig mengelmoes van de uiteenloopendste goederen, die men waarschijnlijk in geen en kelen anderen winkel in Londen of ergens anders in eikaars nabijheid zou kunnen aan treffen. Toch deed Lou zijn voQrdeeligste zaakjes niet in den winkel, maar in een nog kleiner kamertje daarachter: een vunze verblijfplaats, die door een petroleumkachel tje verwarmd werd en een toevluchtsoord was voor al de geuren van de Barbican en Aldersgate. Het eenige raam was, voorzoo ver de klanten zich herinnerden, nooit ge opend geweest, en hetzelfde uitgerafelde kleedje had den vloer versierd sedert de te genwoordige eigenaar den winkel dertig jaren geleden in onderpand had aangenomen. De meubileering van het kamertje: een aan den vloer vastgetimmerde tafel, een draaistoel voor Lou en een rieten martelwerktuig voor de klanten, was in Lou's bezit gekomen als opbrengst van een zakelijke overeenkomst tusschen hem en een dienstman van een venduhuis. Die overeenkomst was de sleutel tot een geheim, dat nog steeds den geest van een zekeren koopman in tweedehandsgoede ren bezighield aangaande het lot van een deel van „PartU 33". Er waren verder twee deuren in het kamertje, een naar den winkel en een naar Lou's slaapkamer. Er was nog een andere uitgang, maar slechts enkele in gewijden wisten van de lift in het kolossale eiken kabinet in den donkersten hoek van de kamer. Lou zei, dat het kabinet een erfstuk was. Dat was het ook wel, maar aan iemand anders dan Lou nagelaten. De daarin verborgen lift was echter onge twijfeld Lou's eigendom. HK had ze zelf ge maakt, en hoewel ze slechts uit een ruw ge timmerd platform bestond en in werking ge bracht werd door aan een touw te trekken, zoodat ze sommige gemakken ontbeerde, deed ze haar diensten, en Lou was er trotsch op. Die lift leidde naar een kelder, waarvan de teekeningen in het bezit waren van een ze keren architect. En die kelder op zijn beurt gaf weer toegang tot een lageren kelder, die volgens diezelfde teekeningen dichtgemet seld was en, theoretisch, niet bestond. Maar architecten zijn niet altijd goed op de hoogte. Het kwam nu eenmaal met Lou's belangen overeen, het geheim van dien ondersten kel der te bewaren. Chorley, de Neus, wist ech ter van beide kelders, zooals hij de meeste dingen wist, en naar den bovensten kelder richtte hij zijn schreden, dadelijk nadat hg het hoofdartikel van de middag-„Standard" had gezien. Blijkbaar was dat artikel van buitengewoon belang. Tenminste. Chorley bleef in gebreke Lou's groet te beantwoor den, toen hg, op weg naar het kabinet, den ouden Jood voorbijging. Hg opende een van de deurvleugels en stapte op het platform, sloot de deur weer en trok aan het touw, dat uit een gat in den vloer kw^m en ergens bo ven eindigde. Het platform begon te dalen en Chorley liet het touw door de vingers glgden, totdat een deur in het zicht kwam. Toen sloot hij zijn hand om het touw heen en de lift hield stil. Hg stootte de deur open en slungelde het vertrek binnen, dat onder Lou's winkeltje lag. Het was vrK ruim, er ston den tafeltjes in met marmeren bladen en het maakte den indruk van een goedkoop eet huis, mede door de aanwezigheid van een buffet. Maar dit was weer eens een gelegen- dat was al eer voorgekomen dat Chor ley noch in het buffet noch in den inhoud daarvan belang stelde. Zgn belangstelling be paalde zich dezen keer tot de twee mannen* die aan eentafeltje bij den muur zaten te probeeren, wie van beiden het handigst wal met de kaarten.. De kleinste van de twee, een mannetje met een fretten-gezicht en een pak, dat samengesteld bleek uit de garde robe van mannen met meer indrukwekkende gestalte, trok bij wijze van begroeting zijn hoed over zijn oogen „'Allo Chorley," merkte hg op, en toen h(j geen antwoord kreeg, voegde hjj er als zgn meening bij, „als dat 'et 'ard was als iemand geen enkel aas 'eeft." Hij strekte de gewoonte, alle h's was te laten, zelfs uit tot zgn naam. Tijdens perio den van uitzonderlijke bedrijvigheid der po litie veranderde deze nogal eens, maar in da folio's op het Criminal Records Kantoor stond hg opgeteekend als Walter Tompson* Chorley deed echter, alsof er geen mijnheer Wal Tompson was. Hg spreidde zijn krant onder den neus van den knappen jongen man, die tegenover Wal zat, en onderbrak alzoo het tijdverdrijf van dien mijnheer, zich om zichtig de beste kaarten uit het hoopje op de tafel toe te eigenen. „Zie je dat?" vroeg Chorley, en liet zichi in een stoel vallen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3