DAGBLAD GOEDKOOPSTE Sport Voetbal K.N.V.B. N.H.V.B. HELDERSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936. Zwitserland devalueert met 30 pCt. Ook in Ned.-Indië de beurs gesloten. Marineberichten. Legerberichten Haven van Nieuwediep. Heldersche Courant van nederland DeRacersbehalen een zwaar bevochten overwinning. Helder li-West Frisia II 3-3 Wat ons voorts in den K.N.V.B. interesseert. Esperanto als Wereldtaal op het terrein der internationale wisselmarkt zich in bijzondere mate zou openbaren tegen den Nederlandschen gulden. Een voortdurende en toenemende druk op den gulden en daardoor op den goudvoorraad der Nederlandsche Bank moest met zekerheid worden aangenomen. In elk geval kon de mogelijkheid om onze tot nu toe gevolgde monetaire po.itiek blij vend te handhaven niet langer aanwezig wor den geacht. Maar hoe werd dan het beeld van en toe stand? Zoo, dat men dan enkele weken, of. op zijn best, een paar maanden zou blijven doorwor stelen, met doorloopende sterke schommelin gen in den rentevoet, met al de daaraan voor het bedrijfsleven verbonden bezwaren, om dan ten slotte toch te eindigen met het prijsgeven van den gouden standaard, doch dan met een op onverantwoordelijke wijze ver zwakten goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. Dit moest worden voorkomen, omdat wij, temidden van deze grenzenlooze verwarring op financieel terrein, niet weten wat de toe komst ons nog brengen kan. Daarbij kwam dan nog, dat men ziende- oogen aan sommigen de gelegenheid bleef schenken om, door middel van het afvloeiende goud van de Nederlandsche Bank, zich in een nabije toekomst winsten te verzekeren, waar op niet alleen geen enkele zedelijke aanspraak bestond, doch die bovendien aan het land ern stige schade berokkenden. In die overwegingen wortelt het besluit van de regeering om met ingang van 27 September de uitvoer van goud te verbieden. Daardoor is verzekerd, dat de Nederland sche goudschat ter beschikking blijft van 't eigen land en van het algemeen belang. Wat beteekent deze maatregel nu eigenlijk? Hij beteekent, dat we den z.g. gouden stan daard tijdelijk hebben prijsgegeven, zooals dat ook het geval is geweest vanaf Augustus 1914 tot eind April 1925. In zooverre is het dus ook voor ons niet Iets flieuws. Beteekent het nu ook waardevermindering van den gulden, zooals door devaluïsten ge- wenscht wordt. Met volkomen zekerheid valt dit niet te zeggen. In de periode 19141925 zijn er tijden ge weest, dat de waarde van den gulden, met be trekking tot pond en dollar lager dan nor maal kwam te liggen, doch er waren ook pe rioden waarbij het omgekeerde het geval was. Nu is dit laatste thans niet te verwachten en moet er met het eerst, d.i. eenige waarde vermindering van den gulden tegenover buiten- landsche valuta, gerekend worden. Twee factoren oefenen daarop voornamelijk invloed uit. De eerste is de kapitaalbeweging en de tweede de aanpassing, voor zooveel nog noodig, aan het buitenlandsche prijspeil. In het oog moet worden gehouden dat het wenschelijk is, dat de weggevloeide kapitalen weer aan Nederland terugkeeren, waardoor kapitaalvlucht vanzelf wordt tegengegaan, -en ook dat de concurrentiemogelijkheden voor onzen export ten zeerste de aandacht verdie nen. Dit brengt mee, dat dat de regeering den nieuw geschapen toestand niet geheel aan zijn eigen ontwikkeling kan overlaten. Het betalingsverkeer blijft volkomen vrij. Maar wel stelt de regeering zich voor on verwijld aan de Staten-Generaal te doen toe komen 'n ontwerp van wet tot instelling van een egalisatiefonds van omtrent 300 millioen gulden, ten einde daardoor harerzijds invloed te kunnen oefenen op den loop der wisselkoer sen met het buitenland, gelijk Engeland ook heeft gedaan en in Frankrijk en Zwitserland in overweging is. Daardoor hebben we het in de hand, in de hand, in samenwerking met de Nederland sche bank, onnoodlge daling van de waarde van den gulden te voorkomen. Dit ls ook onvermijdelijk met het oog op het binnenlandsche prijspeil. Verhooging van dat prijspeil zal niet geheel zijn te ontgaan. Wat we uit het buitenland moeten betrekken zal duurder worden, indien de gulden belang rijk In waarde zou dalen. Maar voor het bin nenland ligt de zaak ten deele anders. Daarom is ook een woord van ernstige waarschuwnig togen onnoodige prijsopdrijving op zijn plaats. Wie zich daaraan sohuldig maakt, verricht een onsociale, een onvader landslievende daad en de regeering zal niet aarzelen daartegen op te treden met alle be voegdheden waarover zij beschikt en die haar verder bij de wet zullen worden verleend. Een ontwerp van wet tot het tegengaan van onredelijke prijsopdrijving zal dezer dagen aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Ook het koopend publiek waarschuw lk met ernst tegen het z.g. „hamsteren" van goederen. Daarvoor bestaat geen enkele reden. Er ontstaat geen gebrek aan goederen, dus is de vlucht in de goederen niet noodig. Wel is zulk een vlucht in de goederen, een buiten gewone vraag naar goederen, oorzaak van prijsstijging, die anders geheel of ten deele zou zijn uitgebleven. Laat ons volk niet vervallen ln fouten die elders, onder gelijke omstandigheden, wel eens gemaakt zijn, laht ons onze koele bezinning behouden. De moeilijkheden waarvoor we zullen komen te staan zijn ongetwijfeld vele en groot. Ze zijn te overwinnen, maar niet als het volk een an deren kant uittrekt dan de regeering. De re geering kent haar koers, ze volgt een doelbe wuste lijn nu zij den nieuwen toestand onder de oogen heeft te zien. Ze acht zichzelf ln staat om de voornaamste schokken op te vangen en den koers naar den haven te vinden. Maar voorwaarde daarbij is, dat men ln het land met den raad en de aanwijzingen van de re geering rekening houdt en die niet, bewust of onbewust, wederstreeft. Voor de eerstvolgende dagen is die raad allereerst: rustig blijvenNiet zenuwachtig worden en nog minder zenuwachtig hande- 1 e n. Doe zooveel mogelijk precies wat ge ook de vorige week en een maand geleden gedaan hebt. Doe alsof er niets veranderd was, dan zult ge dra bemerken, dat er inderdaad maar heeel weinig veranderingen behoeven in te treden. Als ons volk zich op die wijze gedraagt dan zullen we, met Gods hulp, ook dezen nieuwen schok wel te boven komen. tv ben niet getreden in allerlei technische beschouwingen, zooals b.v. over de werking van het in te stellen egalisatiefonds. Het volk als geheel heeft daaraan geen be hoefte en de personen, die dat moeten weten, kunnen zich vervoegen bij de directie der Nederlandsche bank. Wel moet ik nog iets zeggen over de ver klaringen te Parijs, Bonden en Washington afgegeven, waarbij ook België zich heeft aan- g6£>e Nederlandsche regeering heef t de handels belemmeringen en de instabiliteit van het internationale geldverkeer altijd gezien als de voornaamste hinderpalen op den weg naar herstel. Het spreekt dus vanzelf, dat zij van harte bereid is mede te werken aan alle pogingen, die ondernomen zullen worden tot opheffing van die handelsbelemmeringen en tot stabili satie van het internationale geldverkeer, zon der zich daarbij intusschen over te geven aan al te rooskleurige verwachtingen. Ik meen te mogen aannemen, dat de over- groote meerderheid van ons volk gehoopt heeft, dat wij in staat zouden zijn onze be proefde, rustige, stabiele monetaire politiek te blijven voortzetten. Dat was ook de wensch der regeering en Nederland is daarvan dan ook niet afgeweken voor dat alle anderen den strijd hadden opgegeven, en toen voor ons alle kansen op een gunstig resultaat hadden opgehouden te bestaan. Thans gelde als wachtwoord: niet meer blij ven hangen aan het verleden, dat is voorbij gegaan, vooruitzien Daar de toekomst. De handen allen ineengeslagen en allen saam, met biddend hart en eenparig willen, den nieuwen toestand tegemoet. De Bondsraad heeft gisteravond besloten den Zwitserschen frank met 30 pCt. te devalueeren. Ten einde prijsstijgingen te voorkomen, heeft de Bondsraad een verbod uitge vaardigd betreffende verhooging van detail- en engrosprijzen, van de hotel tarieven, van de tarieven voor gas en electriciteit en van huren en pachten. MORGENTHAU OVER DE BETEEKENIS VAN DEN MAATREGEL. Beslissend oogenblik voor den wereld vrede. „Ik ben van meening, dat dit het beslissende oogenblik zal zijn voor den wereldvrede", ver klaarde Morgenthau, de Amerikaansche minis ter van financiën, naar aanleiding van de waardevermindering van den franc. „De Inter nationale monetaire stabilisatie is het funda ment, dat gelegd moet worden, alvorens wij een duurzamen vrede en een werkelijk herstel kunnen verwachten. Ik voorzie geen enkele wezenlijke wijziging in verband met den dol lar en het pond sterling en men spreke niet van een nieuwe devaluatie van den dollar". Morgenthau antwoordde bevestigend op de vraag, of de Ver. Staten gebruik zouden maken voor het stabilisatiefonds. Batavia, 27 Sept. De effectenbeurs te Ba tavia zal Maandag 28 en Dinsdag 29 Septem ber gesloten zijn. (Aneta.) Bij beschikking van den minister van staat, minister van de'ensie a.i. is kapitein luitenant ter zee L. G. L. van der Kun onder eervolle ontheffing van den betrekking van sous-chef van den marinestaf, den 31sten October ter beschikking gesteld en is met genoemde betrekking belast kapitein-luitenant ter zee J. Termij telen. Luitenant ter zee der le klasse jhr. H. A. van Foreest wordt 29 September overgeplaatst van Willemsoord naar het departement van defensie. Officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse H. L. J. de Jong, onlangs uit Oost- Indië hier te lande teruggekeerd, wordt 1 October geplaatst aan boord van Hr. Ms. op leidingsschip van Speyk tf Nieuwediep. Bij beschikking van den minister van staat, minster van defensie a.i„ is luitenant ter zee der 2e klasse kon. marine-reserve W. H. de Graaff den 15den October geplaatst aan boord van Hr. Ms. Van Speyk. Bij de le schoolcompagnie van het regiment kustartillerie in Den Helder worden van de lichting 1937 ingedeeld de dienstplichtigen, van de eerste ploeg van het indeelingsdistrict Haarlem, zoo noodig uit Amsterdam. De tweede ploeg der lichting 1936 van de pontonniers en van de torpedisten, te Dor drecht en te Gorinchem onder de wapenen, zal 28 November met groot verlof vertrekken. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen 't Eng. motorschip „Fauvette 28 Sept. 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Dordrecht het Estlandsche s.s. „Marfi" Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Leeuwarden" MET INGANG VAN 1 OCTOBER HET Tweede klasse B. Reeds H.R.C.'s tweede wedstrijd in de 2de klasse heeft haar de eerste overwinning ge bracht. Daarmede hebben onze plaatsgenoot en op fraaie wijze voor een verrassing gezorgd, daar algemeen de Spartaan als sterker ge dacht werd. Het is echter gisteren gebleken, dat H.R.C.'s promotie volkomen gemotiveerd is, daar niet alleen met 43 van de Amster dammers gewonnen werd, maar dat deze over winning te danken was aan eigen goed spel en grootere productieve eigenschappen dan de tegenstander. Zooals men weet hadden wij het op een gelijk spel gehouden en menigeen zou een dergelijke uitslag wellicht meer be vredigd hebben, gezien de verhouding in het veld en het fjjne positiespel van de bezoekers. Maar voetbal is nog altijd een spel, dat door de gemaakte doelpunten beslist wordt. En daar de Racers zich daarin bekwamer getoond hebben dan hun tegenstanders, aarzelen we niet de overwinning als zgDde verdiend te karakteriseeren. Er is inderdaad alle reden tot juichen voor het Racing-kamp. En nu afgewacht wat de volgende wedstrijden bren gen zullen! Alcmaria ontsnapte in Hilversum nog juist aan de nederlaag, daar spil Gerritse eerst in de laatste oogenblikken van den wedstrijd gelijk wist te maken (11). H.F.C. stelde opnieuw hevig teleur door thans met 8—4, op eigen veld nog wel, van B. F. C. te ver liezen. De Haarlemmers houden er een heel andere score op na, dan toen Gejus van der Meulen nog in het doel stond (514)De andere Haarlemsche club, E.D.O., deed het heel wat beter, daar zij de tweede overwin ning in successie behaalde; A.F.C. werd in Amsterdam met 21 door haar geslagen. Tenslotte behaalden ook de Kennemers hun eerste overwinniDg, n.1. met 32 op Bloemen- daal, dat er tot nu toe nog niet veel van terecht gebracht heeft. Derde klasse A. De groote strijd is gestreden! Succes en Helder hebben het eerste onderlinge treffen in deze nieuwe 'competitie achter den rug en het resultaat was, dat de winst eerlijk ge deeld werd. 33 luidde de uitslag en naar wij vernemen, kunnen beide partijen hiermede te vreden zijn. Geeft dus de uitslag voor beide clubs bevrediging, ons stemt het in het bij zonder tot voldoening, dat de wedstrijd een volkomen normaal verloop gehad heeft. Wij vinden dat in de eerste plaats een succes voor de spelers, die getoond hebben weinig te voelen voor onsportief gedoe. Dat de verhou dingen tusschen Succes en Helder nooit meer bedorven uilen worden, is een wensch, dien alle sportliefhebbers met ons zullen onder schrijven. Beide elftallen zijn dus nog ongeslagen en het ziet er naar uit, dat zij beide een woordje zullen gaan meespreken. Wat is Beverwijk van plan De rood- broekjes verrasten opnieuw door een uit stekende 41 overwinning op Purmersteyn, ln Purmerend nog wel. Dat is een heel ander begin dan vorig seizoen! We wachten in span ning af wat de Beverwijkers verder zullen doen. Zooals wij verwachtten heeft Zaandijk zich hersteld ten koste van Assendelft. De club van Yff won met 43. De andere wed strijden gingen blijkbaar niet door. De stand luidt: Vierde klasse A. Texel heeft goed werk gedaan, zooals trou wens van haar verwacht werd. Ran c.s. gaven de bezoekende Strandvogels geen schijn van kans en stuurden hen met een 51 nederlaag terug naar Broekerhaven. Door dezen uitslag hebben de eilanders de leiding in hun afdee- ling genomen. Nou zien, dat jullie die houden! Schagen liet zich op eigen terrein liefst met 40 door Nieuwe Niedorp slaag geven! B.K.C. heeft zich kranig hersteld van de nederlaag tegen Texel door thans in Medem- blik met 31 van M.F.C. te winnen. De stand luidt: Reserve tweede klasse A. Evenals het eerste deed PXRC's tweede uit nemend werk door nl. Ajax III op eigen veld met 10 te slaan. Door dezen uitslag komt wel onomstootelijk vast te staan, dat de Racers tot de allersterksten van hun afdee- ling behooren. We zullen thans hopen, dat ze den strjjd tot het einde zullen kunnen vol houden. Blauw-Wit III en KFC II deelden de punten, 1—1, evenals WFC II en DWV II. Allemaal goede uitslagen gezien in het HRC- licht! HF.C II klopte Alcmaria II in eigen hol met 23. De stand luidt hier: Reserve derde klasse A. Helder n bleef onder de verwachtingen door met West Frisia slechts gelijk te spelen (33) De West Friezen bleken lang niet mee te vallen. HRC Hl hoefde niet naar Hoorn, daar het terrein van Hollandia afgekeurd werd. Alcmaria Hl won met 10 van Alkm. Boys H en Purmersteyn II werd met 25 op eigen veld door KW H geslagen. De stand is hier: In 1 D openden de Heldersche Boys met een groote overwinniDg op Oudesluls (8-4). De Boys, die zich veel meer op het gladde terrein thyis voelden, hadden al spoedig een 1-0 voorsprong, die echter weer teniet werd gedaan, toen een der H.B.-backs ln eigen doel trapte. Tot de rust domineerden de blauw-witten echter en met regelmatige tusschenpoozen voerden ze den stand tot 4-1 op, waaraan vooral midden voor Blom en linksbuiten Snijders een werk zaam aandeel hadden. In de tweede helft werd het al spoedig 5-1, toen Blom een prachtige kans gaf aan Snijders die deze evengoed benutte. Via 5-2, 6-2, 7-2 werd de eindstand tenslotte 8-4, waarmede de Boys Oudesluis getoond hadden, dat het in de eerste klasse nog lang niet meevalt. Helder 3 zette ook haar tweede wedstrijd, thuis tegen Schoort, in een overwinning (52) om. Toch waren de Duinbuurtbewoners niet de mindere van de met 3 invallers spelende thuisclub. Eerst in het laatste kwartier viel de beslissing, toen, nadat Schoorl tot 2 keer toe gelijk had gemaakt, Bakker, Helders links buiten, met een tweetal uitstekende doelpunten Geurta passeerde en daarmede zijn club in veilige haven bracht. De mannen van Meester Geeuren herstelden zich van hun nederlaag tegen Zeemacht en klopten J.V.C. in eigen home met 32. Een keurige prestatie. Ook Wieringerwaard deed het beter dan Zondag j.L H.R.C. 4, dat bij hen op bezoek was, moest er met 52 aan gelooven. Cijfers, die aantoonen dat de mannen van Schenk heusch nog wel een woordje mee zullen spre ken, want Racing 4 is toch ook geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. ZeemachtAl tas werd afgelast. 2e klasse r, bracht slechts één wedstrijd, daar de andere door terreinafkeuring niet door gingen. Watervogels 2, dat verleden week tegen M.L.D. zoo slecht van start ging, liet nu zien, dat ze in deze klasse thuishooren. Het sterke Oudeschild moest er met 21 aan gelooven. 3e klasse F. Atlas 2Zeemacht 2 afgel. H.R.C. 6Cocksdorp 1 33. B.K.C. 3Succes 3 afgel. J.V.C. 2—Helder 6 afgel. 4e klasse G. Texel 3Helder 7 afgel. OosterendTex. Boys afgel. Tex. Boys 2W.vogels 3 14. Adspiranten. Alles afgelast. Goed spel van beide clubs. Spartaan heeft geen schutters. Racing's eerste thuiswedstrijd is, buiten ver wachting, nog begunstigd door uitstekend weder, de hevige maar korte regenbui, even na rust, niet meegerekend. Weliswaar was het veld glad, maar dat vormde toch geen beletsel voor een wedstrijd van behoorlijke kwaliteiten. Dat is het dan ook geweest; van beide zijden heeft men zijn kunnen tenvolle uitgebuit, bei der veldspel gaf veel te genieten. Dat van De Spartaan was o.i. nog fijner van uitvoering dan dat der Racers, wat was het dikwijls netjes afgemeten en wat stelden de spelers zich steeds goed op! HRC echter was in de afwerking voor doel gevaarlijker door beter doorzetten en zuiverder schieten. In dat onderdeel schoten de gasten beslist te kort; ze zijn, alles bij elkaar genomen, meer in den aanval geweest dan HRC, kregen door hun juister combineeren de meeste schietkansen, maar de finishing-touch... daaraan ontbrak veel. Een goed schot, waar Dijkshoorn moeite mee had, behoorde tot de zeldzaamheden. De vleugelspelers van beide clubs dienen wat meer rekening te houden met den buitenspelregel, herhaaldelijk moest voor hen het spel onder broken worden. Het is maar een kwestie van \xitkijken! Het is een vlugge en vlotte match geweest, met afwisselende aanvallen, zij het dat in de 2e helft Spartaan een poos een sterke pressie heeft uitgeoefend. Het verloop kenmerkt zich door enkele vinnigheddjes, maar is steeds fair geweest. De wedstrijd. De Spartaan-spelers hebben de zon in het gelaat en hoewel men naturlijk daar eenigen hinder van had, wist men zich toch aardig aan te passen. Het spel golft aanstonds over weer en is door de kwaliteit vol beloften. Over en weer ontstaan kansen en door het spel over de breedte te houden, zijn de vleu gels herhaaldelijk in actie. Wie zal het eerst scoren? Deze vraag werd na ca. 5 min. al beantwoord, toen Sanders een afgemeten voorzet gaf en de Jongh als een wervelwind naar binnen liep en met het linkerbeen zoo'n harden schuiver inzond, dat de keeper abso luut geen kans kreeg (10). Een vlugge tegenaanval, gevolgd door een schot, maar Dijkshoorn gaf geen pardon. Toen Siersma niet ver genoeg wegwerkte, kreeg de links binnen een kans, maar ook nu redde de doel man zeer fraai. Het blijft een mooi open spel, zonder dat een der partijen een bepaalde meerderheid heeft. Spartaan met iets meer kansen, maar Racing ge vaarlijker, doordat er meer dash en beter schot in haar voor kansen, maar Racing gevaarlijker, doordat hoede school. Als eerst de S.-rechtsbinnen in de nabijheid van Dijkshoorn royaal over den bal heen stapt, laat Zymni ons zien over be tere capaciteiten (èn beheersching) te be schikken, want na 18 min. spelen, na zich kranig door de verdediging gewerkt te heb ben, scoort hij op waarlijk schitterende wijze. Bij de roodbroeken wil het met de afwerking maar niet vlotten; toen hun uitnemende rechtshalf zijn vleugelman tot tweemaal toe een kans bood, bedierf deze ze allebei door onbesuisd schieten. De linksbinnen richtte daarna juist iets te hoog, maar Sanders doet onmiddellijk hierna precies hetzelfde. Achter een volgens mist dan het geheele binnentrio van Sp. door over den bal heen te maaien. St'riet maakte zich daarna van den bal mees ter, centert naar Dissel en deze weer naar Sanders, die ineens inschoot, de keeper wist den bal echter over de corneriijn te stompen. Uit deze bracht de linksbuiten uit een kopbal den stand op 30! Direct hierop zet Spartaan er meer vaart achter; de rechtsbuiten richt hoog op doel, de middenvoor loopt tegelijker tijd in en als 3 spelers over den grond tui melen, verdwijnt de bal in het net. Er schijnt echter een onregelmatigheid begaan te zijn, want de referee gaf gee- doelpunt, maar even later kreeg Spartaan toch loon naar werken (31). Vlak voor de rust werd de achter stand nogmaals verkleind. Even te voren moest Scholten na een botsing uitvallen. Na rust. Scholten is vervangen door Munck en Striet speelt linksachter. De zon is geheel schuil gegaan en na enkele minuten ontlast zich over het veld een flinke regenbui. De Spartanen zetten er aanstonds een hoog tem po in en hebben, behoudens enkele uitvallen, een groot overwicht, dat geruimen tijd aan hield. Stolk c.s. werken prachtig en hardnek kig. maar de buitenspelval was toch wel de hoofdzaak dat Sp. haar meerderheid niet in doelpunten vermocht uit te drukken. Vooral de rechtbinnen stelde zich nu steeds te ver naar voren op. Dijkshoorn kreeg dan ook niet veel gevaarlijks meer te verwerken, hoewel hij een keer bijzonder gelukkig was. Daaren tegen had de doelman van Sp. met de weinige doorbraken van HRC veel meer moeite. Zoo was er ongeveer een half uur gespeeld, ter wijl het zonnetje inmiddels weer vroolijk om den hoek was komen kijken. Dit scheen den Racers te inspireeren op nieuwe daden, het roer werd omgegooid. Niet lang daarna ont stond een hachelijk moment voor het Sp.- heiligdom, 2 maal achtereen ketste de bal van den onderkant van den paal het veld weer in om daarna (na 36 min. spelen) onhoudbaar ingezet te worden. Ondanks hevig gepro- testeer der Sp.-spelers, bleef de scheidsrech ter bij zijn meening. Drie minuten later had Spartaan dan toch succes, toen via rechts de bal de doellijn passeerde (43). Vijf min. voor het einde slaagde Dijkshoorn er in door hoog op te springen het leden over den lat te werken. De hoekschop werd goed genomen maar als de bal voor het doel zweeft, fluit dé scheidsrechter voor het einde. Ee- grove ver- ^zege v^r H^C. want feitelijk was eerst S^artaan^erloo^m^t^d^meer^eervolle^ij- fers: zij zal echter aan het schieten meer aan dacht dienen te schenken. De juiste verhouding. Helder 2 heeft gisteren op een doch eoed bespeelbaar terrein den eersten competitiewedstrijd van het weuwe seizoen gespeeld. Tegenstander /as het t^eede e van de bekende Enkhuizer tweede klager West-Frisia, dat vorig seizoen nog in ae Reserve tweéde klases uitkwam. Het resultaat is een gelijk spel, 3—3, geworden, hetgeen vrij juist de verhouding weergaf. De wedstrijd, door den heer Hoek geleid, werd door beide ploegen in hoog tempo inge zet met aanvankelijk de bezoekers als de initiatiefnemers. Reeds spoedig zouden zg de leiding nemen met een prachtig schot va hun besten speler, den roodharigen rechts binnen (01) De beurt was daarna aan Hel der, dat energiek kwam opzetten en de toe schouwers op een goed sluitend samenspel tracteerde. Dit uitstekende spel sorteerde dadelijk effect, want in een halve minuut tijds werden twee fraaie doelpunten gescoord. De eerste was van Beekhoven, die een lage voor- et van H. de Boer eveneens inknalde en de tweede van den aanvoerder-linksbuiten zelf, die na een vlotte combinatie den bal vrij kreeg en in den uitersten hoek van het doel schoot (21). Helder behield nu een tijdlang het offensief en zou ons nog ettelijke staaltjes goed voetbal laten zien. Doch allengs zakte het tempo en kon geel-rood zich loswerken. Tot de rust bleef het nu een gelijkopgaande strijd, waarin de stand geen verandering on derging. Na de rust is de wedstrijd niet belangrijk meer geweest. Beide teams slaagden er niet in het peil van voor de pauze te bereiken. Helder was, gesteund door den wind, vrijwel voortdurend in den aanval, doch de afwerking liet veel te wenschen over. Uit een der spora dische W.-uitvallen scoorde de rechtsbinnen prachtig de gelijkmaker. Toch zou Melder op nieuw de leiding verkrijgen, n.1. door toedoen van v. d. Meulen, die een dribble met een mooi boogballetje besloot (32). Weer maak ten de bezoekers gelijk (33). Er ontspon zich nu nog een spannende strijd om de over winning, waarbij beide doelen enkele malen door het bekende oog van de even bekende naald kropen. Het einde kwam tenslotte met gelijken stand, waarmede beide partijen tevre den kunnen zijn. AFDEELING I. le klasse. ExcelsiorStormvogels 43 XerxesBlauw Wit 12. AD.OR.C.H. 1—0. AjaxD.H.C. 42 C.V.V.—D.F.C. 2—4. 2e klasse A. ZeeburgiaO.V.V.O. 20. West Frisia W.F.C. 04. O.S.V.Hercules 61. VeloxHilversum 32. Z.V.V.Vriendenschaar 11. AFDEELING n. le klasse. Hermes D.V.S.V.U.C. 32. D.W.S.—Z.F.C. 2—1. HaarlemFeyenoord 33. V.S.V.—H.B.S. 3—2. K.F.C.Sparta afg. AFDEELING III. le klasse. TubantiaN.E.C. 21. P.E.C.Wageningen 52. A.G.O.V.V.Ensch. Boys 01. EnschedeZ.A.C. 42. Go AheadHeracles 10. AFDEELING IV. le klasse. P.S.V.Eindhoven 51. BleyerheidJuliana 11. M.V.V.Roermond 22. B.V.VN.A.C. 30. L.O.N.G.A.N.O.A.D. 3—4. AFDEELING V. le klasse. G.V.A.V.Sneek 3—1. Be QuickH.S.C. 51. AchillesVeendam 01. HogezandVelocitas 3—1. LeeuwardenFriesland 21. KILIANVOPEL WINNEN DE ZESDAAGSCHE TE LONDEN. De gebrs. van Kempen op vjjf ronden bp de zevende plaats. Zaterdagavond is voor een uitverkocht huis te Wembley de Londensche Zesdaagsche ge ëindigd. 6 6 De uitslag luidde: 1. KilianVopel 776 punten, afgelegde af stand 3286.605 km. 6 Op een ronde: 2. AertesBuysse 1046 punten; 3. DiotIgnat 591 punten. Op twee ronden: 4. Walthourn—Crossley 417 punten. Op drie ronden: 5. HansenChristensen 824 punten. Op vier ronden: 6. BuggenhoutVan Vlock- hoven 219 punten. Op vijf ronden: 7. Gebrs. van Kempen 926 punten. Op 10 ronden: 8. MerkensHuertgen 426 punten. Op 13 ronden: 9. PedenLepage 311 punten. OPROEP TOT DEN VROUWEN KRUISTOCHT. Diep doordrongen van de verantwoordelijk- hebi der vrouw in het sombere heden en haar heilige roeping in dienst van een lichtere toe komst, richten wij ons tot alle weldenkende en goedwillende vrouwen van Nederland, om elkaar over alle maatschappelijke, politieke en godsdienstige verschillen heen en boven elk eigen-, partij- of groepsbelang uit de hand te reiken, teneinde samen te trachten om de wereld van verderen ondergang te redden en tot nieuwen opgang te voeren. V ij willen ons samen rekenschap geven van onze schuld in het verleden, toen wjj niet zelden in een wedloop om materieele en maat- De vicieuse cirkel reëel of Imaginair? Het zal niet lang meer duren of met het intreden van den herfst zullen ook de Espe- ranto-cursussen weer een aanvang nemen. En wanneer wij nu voor deze cursussen een pro, nagandistisch woord moeten schrijven, dan doen wij dit eenerzijds graag, omdat het nu eenmaal altijd prettig is, voor een goede zaak propaganda te maken. Maar anderzijds vragen wn ons af, wat er nu nog te zeggen valt oves een zaak, die de laatste jaren zooveel bekend heid heeft verworven, dat er wel haast niemand meer is, die niet in groote trekken van deze beweging afweet. Hoe komt het dan, dat er, ondanks eenige jaren van intensivQ propaganda, toch nog altijd zooveel niet-Espe- rantisten zijn? Een deel van het publiek neemt tegenove* Esperanto een vijandige houding aan („Espe ranto wil de moedertaal verdringen") of een ongeloovig spottende houding („zoo'n kunst matige taal kan toch nooit als een levende taal gebruikt worden"). Het antwoord op deze beweringen is zeer eenvoudig en reeds duizend en één maal gegeven: Esperanto wil absoluut niet de moedertaal verdringen, integendeel, het wil haar beschermen tegen vreemde in vloeden, en het bewijs, dat de taal leeft, wordt geleverd door ieder stuk goed proza, ieder goed gedicht, ieder gesprek, iedere tooneel- voorstelling in de „kunstmatige taal. Het aantal vijanden wordt echter verrei overtroffen door het getal diergenen, die eek afwachtende houding aannemen. Al hun rede neeringen zijn heel eenvoudig samen te vattea in dit eene zinnetje: „Zoolang nog niet ieder ander Esperanto leert, leer ik het ook niet.'1 In dit verband nu willen wij spreken van den vicieusen cirkel. Zoolang er immers menschen zijn die wachten met iets te doen, totdat ieder ander het ook doet, zoolang wordt het niet gedaan. Om een voorbeeld uit het pas ver streken reisseizoen te nemen: hotelier en kellners kennen geen Esperanto, omdat hun gasten er nooit over spreken en de gasten hebben het niet geleerd, omdat zij er in een hotel toch niets aan hebben, daar hotelier en personeel het niet kennen. Evenzoo gaat het in zaken: de zakmman leert geen Esperanto, omdat zijn buitenlandsche relaties het niet ge bruiken en de laatsten gebruiken het niet, leeren het zelfs niet, omdat zij van eerstge- noemenden zakenman nooit een brief in hel Esperanto ontvangen hebben. Dit alles is nu wel simplistisch voorgesteld, maar in wezen is het toch zoo. Eén van beide partijen moet het eerst den cirkel doorbreken. Daarom roepen wij in dezen tijd, nu de nieuwe cursussen beginnen, ieder van onze lezers toet doorbreek den cirkel, leer Esperanto, en „de anderen" zullen volgen! Een vraag dringt zich op. Is deze kring loop, waarover wij spreken, in onze dagen nog een realiteit, een volkomen ondoorbrokeQ cirkel? En wonderlijk! nu blijkt, dat dat gene, waaraan ons betoog gewijd was, geen realiteit meer is, maar een hersenschim en nagalm uit de eerste jaren der Esperanto- beweging, toen onze wakkere pioniers uit alld macht tegen den beruchten kringloop moesten strijden. Zeker, men kan nog niet in iedefi hotel met Esperanto terecht, de zakenman zal nog niet met al zijn relaties in het Espe ranto kunnen correspondeeren en op uw wan deling in een buitenlandsche stad zult u niet met den eersten den besten voorbijganger een praatje in het Esperanto kunnen aanknooperu Maar in vele hotels, door vele firma's en da meeste jaarbeurzen wordt Esperanto wèl ge bruikt, om nu maar bij de reeds aangehaalde voorbeelden te blijven, en in meer dan twee duizend plaatsen, over den geheelen aardbol verspreid, staan Esperanto-consuls gereed om u te helpen. Bij ontelbare verkeersbureau* kunt u gidsen en prospectussen in het Espe ranto krijgen, door vele Europeesche radio stations worden geregeld lezingen in het Esperanto uitgezonden, de Esperanto-litera- tuur kan wedijveren met de nationale littera turen. Kortom, de cirkel is doorbroken: veleü zijn u reeds voorgegaan; volg gij nu dezen winter en sluit u aan bij de Esperanto- beweging, die haar aanhangers individueel veel te bieden heeft, maar bovenal streeft naar vriendschap en onderling begrijpen tus schen de volkeren door een volkomen natuur lijk, persoonlijk contact en zoo mee wil helpeit om een beteren tijd te doen aanbreken daii waarin wij nu leven. L.E.E.N, schappelijke gelijkheid met den man onzd geestelijke ongelijkheid aan dezen hebben mis kend; toen wij, vrouwen en moeders, die tot den dienst aan het leven, de liefde en dent vrede zijn uitverkoren, veelal het leven ter- wille van de materie verloochenden, verdieneil boven dienen stelden en meer hebben gestre den dan liefgehad. Wij willen elkaar opwekkelt en helpen om ons in den nood dezer tijdeil aangaande onze eigene en hoogste roeping iii dienst der menschheid te bezinnen en daaraan gehoorzaam te zijn. Wij willen elkaar aan moedigen en steunen om ons bewust te wor den van onze geheel eigen, goeddeels nogj[ sluimerende gaven, mogelijkheden en inzich ten en om deze ten volle in de samenleving uit te dragen. Wjj willen elkaar behulpzaam, zijn om de dienende en scheppende krachteit krachten in de vrouw, die thans slechts moei zaam en afzonderlijk aan den dag kunneit treden, te sterken, te organiseeren en sameit te voegen tot één machtige en boven all$ partijen en belangen uitgaande geestelijkè kracht, die mogelijk den geest der mensch heid tot waarachtige Menschelijkheid om zou schakelen. Daarom roepen wjj alle weldenkende ei| goedwillende vrouwen van Nederland op onï zich met ons te scharen in de rijen van deh VROUWEN KRUISTOCHT, teneinde te trach ten om samen in volstrekten trouw aan onf-l hoogste vrouw-zijn en in onvoorwaardelijke!! dienst aan de menschheid den weg te baneit naar een waarachtig samenleven in liefdQj vrede en oprechte menschelijkheid. E. J. MIOLEE—RIEM VIS, Haarlenfc A. E. TALENS—EBBENS, Apeldoorn- Adhaesiebetuigingen worden gaarne inge wacht aan het Bureau Vrouwen Kruistocht. Langendijkstraat 13, Haarlem, hetwelk gaarne schriftelijk nadere inlichtingen verstrekt. GeUi delijke bijdragen voor dit doel zijn hartelijk welkom op postrekening 286200 t.n.v. W. A. V» Sonsbeek, Adm. Vrouwen Kruistocht, Haarlem, Wilt tevens mede helpen aan de versprei ding van de brochure: Vrouwen Kruistocht, De prijs daarvan bedraagt 0.05, te voldoeö op voornoemde postrekening. Aantallen kort ting. Hierin zijn vele bijzonderheden nadej omschreven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 4