Geen Mijslag meer. Daad Anna Paulowna Uit onze omgeving ANNA PAULOWNA CALLANTSOOG K O E O R A S \V I E R I N G E N den oever. ongeluk op den afsluitdijk. vermogen van f 16.000. Het was tot nu toe een groote fout, dat zij die niet voor de ge meentefondsbelasting waren ^a"fes'f maar door hun vermogen in staat waren auto te rijden, enz., toch geen schoolgeld moesten betalen. Ontslagaanvrage onderwijzeres. Door Mej. J. C. ter Brugge wordt ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de o. i. school I, wegens hare benoeming te Bever wijk. Zij danKt voor het goede dat zij x an de gemeente heeft genoten. De Voorzitter zegt, dat mej. ter Brugge 5 jaren hier werkzaam is geweest als buiten gewoon goede onderwijzeres. Zij was een zeer lief meisje voor de kinderen en hoe wel wij ons verheugen in haar promotie, is haar heengaan voor de gemeente een ver lies. B. en VV. stellen voor, het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen met dankbetuiging voor de mooie wijze waarop zij haar werk heeft gedaan. Aldus wordt besloten. Benoeming onderwijzeres. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school 1. De voordracht luidt: l.A. Kater, 2. A. Hoe stra, 3. M. de Lange. De raad gaat in comité. Na heropening wordt met algemeene stemmen benoemd mej. A. Kater, thans te St. Maartensbrug. Vervolgonderwijs. Voor het vervolgonderwijs hebben zich aangegeven school I 12 leerlingen, school II 15 leerlingen, school III 12 leerlingen. Het onderwijs zal worden gegeven door: school I de heer Mol, school II de heeren Van Dijk en De Wilde, school III de heeren Zaadnoor- dijk en Van der Kolk. Agendapunt afgevoerd. Het agendapunt: voorstel om het bloem- bollenbedrijf op „Cérès" wederom voor één jaar te verhuren aan J. A. van Rijn onder dezelfde voorwaarden, wordt afgevoerd, om dat nog een regeling moet plaats vinden. Het capitulantenstelsel. De raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. tot aanvulling van de veror dening regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de veldwach ters der gemeente Anna Paulowna. Evenmin ontlokt eenige discussie het voorstel van B. en W. om aan H. M. de Ko ningin ontheffing té vragen van de ver plichting, opgelegd in art. 79, 2e lid, der gemeentewet, om de ambten en betrekkin gen in dienst der gemeente aan te wijzen, welke met uitsluiting van andere gega digden slechts kunnen worden vervuld door militairen of gewezen militairen. De begrooting voor 1937. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting voor 1937. Wat den gewonen dienst betreft, Siuit zij op een bedrag van f 319242 64, waar bij gerekend is op een bijdrage van het Rijk in het tekort op de kosten der gemeente huishouding, tot een bedrag van f22361.18, terwijl voor onvoorzien is uitgetrokken f 1500. De kapitaaldienst sluit tot een be drag van 30202.94, met een nadeelig saldo, van f 1748.78. De begrooting voor het grondbedrijf sluit" tot een bedrag van f 5366.89, waaronder een verliessaldo van f 3470; de kapitaaldienst van dit bedrijf sluit tot een bedrag van f 15194.16. De rondvraag. Bij de rondvraag geeft de heer Dekker de wenschelijkheid te kennen, dat B. en W. zich wenden tot het polderbestuur met het verzoek, aan het einde van den Verlengden Kleiweg een rood-wit geschilderde aandui ding te plaatsen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Dekker wijst voorts op den water poel voor de melksalon bjj de R. K. kerk te Breezand en meent dat op goedkooper wijze verbetering in dien toestand is aan te bren gen. De Voorzitter zegt toe, dat getracht zal worden verbetering aan te brengen. Voor heen kon geen medewerking verkregen worden. De betaling plaatsjes. der landarbeiders- Hierna volgt sluiting der openbare ver gadering en gaat de raad in comité ter be spreking van de betaling door houders van landarbeidersplaatsjes. Geboren: Anna Gornelia, dochter van J. v.d. Fluit en B. de Vries. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: T. Lambarts, arbeider A no. 9 van Zij- pe; A. Groet en echtgen. caféhouder A no. 74 van Zijpe; J. Keuris, slagers knecht A no 25 van Schoorl; E. Coenen en J. L. de Jong, schilder A no 70 a van Den Helder. Vertrokken: A. Doorn en gezin naar Den Helder (Ju- lianadorp): W. Spaans naar Den Helder Wed. G. de Groot-Böhm naar Bergen; F. J. Donk naar Den Haag; E. J. van Leeuwen naar Den Haag; M. C. Hoorns man naar Naarden; J. Luikes-Butter en gezin naar Alkmaar. BENOEMING BRANDMEESTER Door B. en W. dezer gemeente is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Adr. Vader, tot brandmees ter benoemd de heer A. Thomasz Sr. TWEEDE KAMER. i De gulden blijft zwevend. Schommelingen moeten echter zooveel mogelijk vermeden wor den. In de vergadering van gisteren kwam al lereerst aan de orde de bespreking naar aanleiding van de door de regeering op 29 September 1936 aan de Kamer gedane mede- deelingen betreffende de monetaire politiek der regeering en de in verband daarmede door haar getroffen en te treffen maatrege len. De heer Albarda (s.d.) betoogt, dat de door de regeering genomen maatregelen onvermij delijk waren. Daarover zijn allen het eens, een tweetal partijen hier te lande uitgezon derd. Nu doen zich eenige vragen voor, b.v. hoe is de hoogte waarop de gulden weer aan den gouden standaard zal worden vastge koppeld. Ongetwijfeld zal de regeering in ternationale muntstabiliteit bevorderen. Het zou winst zijn, als voor de rust en zekerheid van den handel, de regeering grenzen voor de stabilisatie zou kunnen aangeven. Spr. bepleit navolging van het Fransche stelsel, verplichte aangifte van het goud. Het heeft spr.'s instemming, dat de win sten uit de depreciatie van den gulden aan de schatkist ten goede zullen komen. Spr. waarschuwt tegen de gevolgen voor huurders van woningen. Reeds zijn hier en daar uitzettingen voorgekomen. Hoe denkt de regeering over de kleine salarissen, de laatste jaren toch al zoo verlaagd. Wat de aantasting der pensioenen betreft, is gelukkig de memorie van antwoord over het desbetreffende wetsontwerp nog niet verschenen. En in Indië heeft men loonen op een hongerpeil, daar moet een catastrophe worden voorkomen. Zij die in strooibiljetten zeggen, dat het failliet der natie aanstaande is, zijn vijanden des volks. Doch aan de deflatiepolitiek moet nu een einde komen, er moet komen een politiek van opbouw, nieuwe arbeid moet worden geschapen, de werkloosheid moet verblinderen, aandacht moet worden besteed aan technische uit rusting van handel, industrie en scheepvaart om de concurrentie te kunnen doorstaan. Ons volk beleeft thans een voor zijn toe komst misschien beslissend oogenblik, de regeering spreke het verlossende woord. De heer Westerman (nat. herstel) zegt, dat de maatregelen van de regeering het ge brek aan vaste lijn verraden, dat haar altijd heeft gekenmerkt. Dat we hier te lande nog 700 millioen goud hebben, hebben we te danken aan mijnheer Blum, door wiens be leid de toestand in Frankrijk nog ongunsti ger is. Het is niet heelemaal duidelijk, waar om niet cle houding van Frankrenk, doch die van Zwitserland den doorslag zou hebben gegeven. De regeeringspolitiek is even zwevend als de gulden. De heer Vervoorn (Plattel.) acht het los laten van den gouden standaard gunstig voor ons land en voor Indië, met name voor den landbouw. Doch dan is een redelijke verhooging der prijzen van landbouwproduc ten noodig, die moet niet worden belem merd. Spr. dient een motie in, de regeering ver zoekend, een redelijke prijsverhooging der landbouwproducten te bevorderen. De mo tie wordt niet ondersteund en komt dus niet in behandeling. De heer Goseling (r.k.) constateert dat 't volk zijn kalmte bewaart, moge het nu ook eenig perspectief krijgen. Spr. hoopt, meer te mogen vernemen omtrent het egalisatie fonds. Ten aanzien van de werkloozen moe ten niet alleen voor de huren maatregelen worden getroffen, alsook voor hen die bij zonder onder druk komen? De aangenomen wetsontwerpen besprekend, wilde spr. maat regelen ten aanzien van de goudclausule in contracten. De devaluatie acht spr. ook staatkundig een voordeel, het gaat nu om de technische uitvoering. De heer Bierema (lib.) zegt, dat, nu overal maatregelen van monetairen aard worden genomen, wij naar de toekomst moeten kij ken. De beslissingen van de regeering zijn juist, ze kon niet anders doen. Spr. kan zich het standpunt der regeering ten aanzien van den zwevenden gulden be- grijnen, wegens de bestaande verwarring. Doch de gulden mag geen speelbal worden van speculanten. De wet tegen nrijsopdrijving kan preven tief werken. Wanneer het niet gelukt, on redelijke verhooging van prijzen te voorko men, dan zitten we opnieuw en meer dan tevoren in de moeilijkheden. De regeering mag dan geen gehoor geven aan allerlei in fluisteringen over de loonen. Geleidelijk zal ons land weer moeten kunnen herademen. De heer Schouten (a.r.) heeft steeds de houding van het eerste en het tweede kabi- net-Colijn t.a.v. de munpolitiek gedeeld. He laas was de gouden standaard in ons land niet langer te handhaven. Het buitenland heeft de infectie over ons gebracht Dit is het verschil tusschen de maatregelen van de regeering en vrijwillige devaluatie. Spr. prijst de radiorede van den minister president, die veel heeft bijgedragen om de kalmte te doen bewaren, als ook de rede van minister Oud in de Eerst Kamer, spe ciaal waar zich die richtte tegen hen die hehooren tot een partij, welke een schande lijk pamflet heeft verspreid. Spr. bestrijdt de opvatting van den heer Westerma-u, wiens positie hier in deze Kamer wel zeer zwevende is (Gelach). De heer Joekes (v.d.) constateert dat in deze en de andere Kamer slechts een par tij zich niet met de maatregelen v.d. regee ring vereenigde. Spr. verheugt zich over die eenstemmigheid. Met wat minister Oud in de Eerste Kamer zeide jegens de N.S.B., kan spr. zich geheel vereenigen. Het is niet juist, dat er nu dadelijk een streep kan worden gezet onder de crisismaatregelen. Spr. denkt in de eerste plaats aan het platteland en inzonderheid de landarbeiders. Wat betreft de minst draagkraclitigen, verheugt spr. zich, dat herziening van den maatregel aangaande den huurbijslag in uitzicht is gesteld. De regeering spreke zich uit over de goudclausule in contracten. De heer Visser (comm.) constateert, dat in verschillende toonaarden gezongen wordt; het lied van den socialen godsvrede. Spr. betreurt het, dat de heer Albarda met dat koor instemt. Constructieve welvaarts- politiek is alleen mogelijk op basis van het volksfront. Spr.'s standpunt blijft: de rijken moeten betalen, aan de minst draagkraclitigen moet bijstand worden verleend. Spr. verlangt inventarisatie der voorraden tegen hamsteraars en belasting op devalu atie-winsten. Er is spoed vereischt voor het tegengaan der gevolgen van loondaling. Spr. heeft geen vertrouwen in de regeering- Colijn. Ze moet opkrassen (de Voorzitter hamert) verdwijnen. Spr. vraagt in een motie intrekking dei- wijziging van de steunregeling en zegt in een andere dat er geen vertrouwen kan worden gesteld in deze regeering. Van deze moties wordt alleen de eerste voldoende ondersteund: de tweede komt dus niet in behandeling. De heer van Houten (chr. dem.) zegt dat de devaluatie mede een gevolg is van de eenzijdige aanpassingspolitiek der regeering Spr. betwijfelt of deze regeering nu geschikt is om de vereischte maatregelen te treffen. Ze heeft altijd de lasten gelegd op de schou ders der minst-draagkrachtigen, te verwach ten is dat dit ook het geval zal zijn met de gevolgen der devaluatie. De laatste verlagingen der loonen van overheidspersoneel moeten ongedaan wor den gemaakt. De heer de Geer (chr. hist.) merkt op, dat er een groot verschil is tusschen de dagen van begin Aug;ustus 1914- en die van nu. In beide werden in snel tempo wetsontwerpen aangenomen. Doch overigens is de situatie thans veel gunstiger dan toen. Niet alleen politiek doch ook technisch-monetair is de toestand veel beter nu dan toen. Door de houding der regeering is een beslissing ge vallen op een oogenblik, dat de goudvoor raad veel gunstiger was dan meestal te voren. Aan speculanten is de wind uit de zeilen genomen. Spr. beroept zich op wat prof. Lief- tinck, schreef, dat het besef, met het buiten land op een lijn te komen, velen weer vas ten grond onder de voeten geeft. De heer Kersten (staatk. ger.) zegt dat de devaluatie groote teleurstelling heeft ge wekt, velen worden op ontstellende wijze gedupeerd. Spr. is het eens met den heer Colijn, die in zijn radiorede verklaarde, dat de moeilijkheden thans zeer groot zullen zijn, doch spr. betwijfelt of die wel zullen worden overwonnen. De heer Arts (Kath. Dem.) constateert, dat de aanpassingspolitiek een mislukking is geworden. Dat de devaluatie niet eerder kon worden afgedwongen, is het gevolg van de dualistische politiek der R.K. Staatspartij. De heer Sneevliet (rev. soc.) zegt, dat de wonderdokter Colijn nu het vertrouwen heeft gevraagd van het volk voor een nieuw receptenboek, dat hij nog in petto had. Doch het volk vreest voor de gevolgen. De re cepten van den minister zijn in hoofdzaak slechls van zenuwstillenden aard. Het geweten der massa moet wakker worden gemaakt als de regeering niet spoedig maat regelen neemt om aan haar nooden tege moet te komen. De intrekking van de laatste steunverslechtering is urgent. Spr. wil op dit punt een duidelijke toezegging van den minister. Spr. dringt aan op onmiddellijke verlichting van den druk der werkloozen. Minister Colijn acht het totaal onvrucht baar, ook wegens den weinigen tijd waar over de ministers thans beschikken, in te gaan op sommige opmerkingen, als betref fende het afschaffen van belastingen, die pl.m. 80 millioen per jaar opbrengen. Ook in Indië zijn maatregelen genomen om niet onvermijdelijke prijsopdrijving tegen te gaan, men is in Indië zeer diligent ge weest. De raad getuigt van zijn verknochtheid aan het Oranjehuis, - Een nieuwe schoolgeldverordening. Op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan Mej. ter Brugge. - Haar opvolg ster benoemd. - Het ver volgonderwijs. - Geen ca- pitulanten. De begrooting 1937 sluit met een tekort van ruim 22000 gulden. Enkele wenschen. - De be taling der landarbeiders plaatsjes. Vergadering van den Raad op Woensdag 30 September 1936, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burge meester; secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en wanneer de leden van hun zetels zijn opge staan, spreekt hij het volgende: Alvorens tot onze gewone werkzaamheden over te gaan, gevoelt zeker de Raad dezer gemeente behoefte uiting te geven aan de vreugde, welke de verloving van Prinses Ju- liana met Prins Bernhard van Lippe Bies- terveld ook in deze gemeente heeft gewekt. Ons Nederlandsche volk, dat altijd met groote belangstelling meeleeft in alle ge beurtenissen, die het Huis van Oranje be- Een wetsontwerp betreffende de goudclausule in contracten is in be werking. Zoo noodig zal met de crisispachtwet verder worden gegaan dan nu het geval is. De noodzakelijkheid om tot het verlaten van den gouden standaard over te gaan is over het algemeen niet ontkend. De regeering gaat niet over tot het onmid dellijk fixeeren eener nieuwe goudvoorraad van den gulden. Dit is volstrekt onmogelijk. Er zijn ook landen, die reeds devalueerden en weer een nieuwe overwegen. Er is te wei nig vastheid. We moeten zien naar de verhou ding van kosten en prijzen. Het streven moet niet alleen zijn, de da ling van den gulden zoo klein moge lijk te doen zijn, doch ook om haar niet grooter te doen worden dan noo dig is. Ook moeten zooveel mogelijk schommelingen worden voorkomen. Er is gevraagd waarom we niet deden als Frankrijk en Zwitserland. Men kan ook vra gen waarom doen die niet gelijk wij? Wat het egalisatiefonds beireft, is het moeilijk het allen naar den zin te maken. Spr. verwijst naar het verloop van den koers van den gulden, om te verklaren, dat de periode dat de gulden zwevend is, niet zoo lang kan duren. Voorloopig moet met het egalisatiefonds nog op geheime wijze worden gemanoeuvreerd. Overeenkomstig spr.'s altijd ingenomen standpunt zal de regeering medewerken aan internationale stabilisatie. Men verwachte echter niet, dat het initiatief van Nederland iets van beteekenis kan bewerken, dat ligt aan groote mogendheden. Gelukt het niet, dan ziet spr. de toekomst allerminst roos kleurig. T.a.v. den huurbijslag, kan spr. nog geen bindende mededeeling doen. De gedachten gaan in deze richting: met ingang van 4 October a.s. zal de huurbijslag geheel vervallen, maar met zoodanige compensatie in de steunuitkeering, dat de toestand der werkloozen niet slechter wordt dan die vóór 13 September was. De wijzi ging voor de laagste klasse blijft be staan. Morgen vergadert de contact commissie. Bij de beoordeeling van den zich ontwikke lenden toestand moet men dien nemen zoo als die door de omstandigheden geworden zijn. Als het noodig blijkt, moeten kwade ge volgen onder de oogen worden gezien. Dit geldt ook voor salarissen, loonen en pensi oenen. Meer is er thans niet te zeggen. Er zijn producten, afhankelijk van grond stoffen uit het buitenland, waarvoor prijs verhooging noodzakelijk is. Die moet steeds onder oogen worden gezien. Men mag echter niet zeggen, dat geenerlei prijsverhooging ge oorloofd is. De regeering is niet voornemens, invloed op de daling van den gulden te oefenen om die zoo gering mogelijk te doen zijn, doch die mag ook niet grooter zijn dan noodzake lijk. Men zal eenige dagen geduld moeten hebben om te kunnen overwegen, hoever moet worden gegaan. Het antwoord, door het Nederlandsche volk op spr.'s radiorede gegeven, heeft de regeering in haar vertrouwen versterkt, en zal haar verder sterken in haar moeilijkhe den. Spr. dankt het volk van deze plaats voor het gehoor, geschonken aan spr.'s oproep, dien spr. tot het volk gericht heeft. De heer De Visser geeft de regeering in overweging, zijn motie over te nemen. (Ge lach.) De heer Albarda acht de motie misplaatst. De heer Goseling heeft er evenmin eenige behoefte aan. Spr. geeft de voorkeur aan de daad. De motie-De Visser wordt verworpen met 69 tegen 6 stemmen (de communisten, de heeren Sneevliet (rev. soc.), Arts (kath. dem.) en Van Houten (chr. dem.). De vergadering wordt te 5 uur verdaagd tot 20 October a.s., behoudens onvoorziene omstandigheden. treffen, en dat innig deelnam in de zware verliezen, welke Hare Majesteit de Koningin en Prinses Juliana in de afgetoopen jaren hebben geleden, heeft met ongekend enthou siasme zijn vreugde gedemonstreerd over deze verloving, welke weer gelukkige pers pectieven opent voor ons geliefd Oranjehuis en voor de Nederlandsche Natie. Ik spreek dan ook namens Uwen Raad eerbiedig den wensch uit, dat deze voorloo- pige verbintenis binnen korten tijd moge lei den tot een huwelijk, in alle opzichten ge lukkig voor Prinses Juliana, tot heil voor haar Koninklijk Huis en voor geheel ons land ten zegen. ik heb gezegd. Bereids zijn door B. en W. telegrammen van Hulde en gelukwenschen verzonden aan Hare Majesteit de Koningin en aan Prinses Juliana. De notulen worden onder dankzegging aan den Secretaris onveranderd goedgekeurd. De niededeelingen geven geen aanleiding tot bespreking. Nieuwe verordening op de hef fing van schoolgeld. .Met de door B. en W. voorgestelde nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en het ver volgonderwijs kan de raad zich vereenigen. De heer Dekker merkte opt dat de nieuwe verordening een verzwaring voor de arbei ders beteekent en waar het schoolgeld voor de laagste klasse bedraagt '25 cent per maand is het gelukkig dat bij meerdere leerlingen uit één gezin reductie wordt verleend. De heer Kuiken kan het wel goed vinden, dat thans bij de heffing van schoolgeld ook rekening wordt gehouden met het vermo gen, maar de nieuwe verordening zal toch met beleid toegepast dienen te worden. Im mers er zijn er die geen inkomen genieten terwijl hun kapitaaltje langzamerhand door de hooge belastingen zoo inteert, dayzij on geveer op zwart zaad zitten. De Voorzitter merkt op, dat dergelijke menschen dan niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, dat geschiedt eerst bij een AFSCHEID MEJ. OUDSHOORN Tegen het einde van den schooltijd ver zamelden zich Woensdag de leerlingen van school III in het lokaal van mej. Oudshoorn, die wegens a.s. huwelijk eer vol ontslag had gevraagd en verkregen. Het waarn. hoofd, de heer Zaadnoor- dijk, heette in z'n welkomswoord in het bijzonder de heeren R. L. Waibeor en J. den Das, leden der Oudercommissie, en den heer van Dijk, als oud hoofd dezer school, welkom. Hij schetste de reden van dit samenzijn en gaf vervolgens het woord aan den heer Van Dijk. Deze her innerde er aan. hoe mej. Oudshoorn ge-, durende bijna 6 jaar, met veel succes aan de school werkzaam is geweest. Juff O. was, zei spr. een stille werkster, die kalm har eigen weg ging en haar moei lijken arbeid uitstekénd verriohtte. Haar dankende voor den prettigen omgang, ook met het overige personeel, wenscht hij haar een gelukkige toekomst. De heer Waiboer sprak namens de O. C. en de ouders woorden van waardee ring en deed deze vergezeld gaan van een boucjuet rozen. ervolgens sprak de heer Zaadnoor- dijk namens de kinderen en het perso neel. Ook hij deed uitkomen hoe mej. Oudshoorn „de juffrouw" was van den Oostpolder, die zoo veel voor de aan haar toevertrouwde kinderen deed, die onder alle omstandigheden dezelfde bleef en prachtig werk verrichtte. Mede namens Burg. en Weth. bracht spr. haar dank voor alles, wat ze voor School III heeft gedaan en bood haar, als uiting van dankbaarheid der kinde ren, een bowlstel aan. Mej. Oudshoorn sprak daarna een dank woord tot allen. Ze had. zei ze, een mooie ambstperiode in den Oostpolder achter den tug en zou daar later, bij 't zien van 't mooie cadeau in haar eigen huis. nog vaak aan denken. Nadat de kinderen door juff. fijn ge- tracteerd waren, namen allen met een handdruk afscheid van haar. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND SEPTEMBER 1936 JULIANADORP. Vergadering van Oud-leerlingen van de Landbouwwintercursus- sen. In het lokaal „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn vond hedenavond bovenge noemde vergadering plaats. Deze was door ongeveer 25 personen bezocht en het deed den héér Schroevers dan ook een groot ge noegen aan zoovelen het welkom te kunnen toeroepen, en hij is er van overtuigd, dat zeker nog meerderen van hunne belangstel ling zullen doen blijken, wanneer men er hedenavond in staagt een vereeniging van Oudleerlingen in het leven te roepen. Voort gaande, zegt spr., dat straks de leider van den Prov. Bond alhier zal verschijnen, om een nadere uiteenzetting van een en ander te geven. Wij zijn hiermee thans niet de eersten, want er is al een omvangrijke pro vinciale organisatie, die zelfs ai een land dag houdt. Er zijn in den loop der jaren hier al een 5-tal wintercursussen gehouden en op de lijsten prijken de namen van een goede 50 jongelui. De tijd is nu gekomen om deze jongelui niet van elkander te ver vreemden, maar om deze nauwer bij elkaar te brengen, in een vereeniging van oud-leer lingen. Bovendien is er nog genoeg te zien en te leeren bij en van elkander en het is goed dat men steeds op de hoogte blijft wat er zooal in en om het bedrijfsleven omgaat. Men gaat samen eens op excursie en be steedt eenige avonden per winter om daar met elkander een actueel onderwerp onder elkander te bespreken. Spr. wijst er verder op dat de Rijkslandbouwwinterscholen ook dergelijke vereenigingen hebben, die zeer druk bezochte cursusdagen houden. Zulk een vereeniging wordt natuurlijk door een bestuur uit uw midden gekozen, bestuurd Verder organiseert men zelf zijn avonden, legt proefvelden aan en doet alles wat nut tig kan zijn voor den boerenstand in het al gemeen. De inleiding van den heer Schroevers wordt hier beëindigd, daar de heer Bergsma en bestuursleden, hebben wij het goed ver staan, uit Berkhout, binnenkwamen. Nadat, wederzijdsche kennismaking had plaats gevonden, werd het woord gegeven aan den heer Bergsma, die in een zeer dui delijke en vlot uitgesproken causerie, het doel, streven en wezen van den bond uit eenzette. Het is vanzelfsprekend, dat de heer Bergs ma, die ook landbouwonderwijzer is, vele punten nader in details behandelde en aan het einde van zijn toelichting tot de aanwe- gen zeide: richt een vereeniging op in het belang van den landbouwenden stand. Met instemming werd een en ander be groet, en het slot was, dat een vereeniging van oud-leerlingen werd opgericht, zich te vens aansluitende bij den Prov. Bond. Een voorloopig bestuur zal worden be noemd, een nadere oproep zal volgen, en de zaken nader geregeld worden. Met een woord van dank aan den geach- ten inleider en aan het gehoor, sloot de heer Schroevers, dezen avond. Gistermorgen c.a. 11 uur is een 27-jarige controleur der A.T.O., dienstdoende op de njn Alkmaar—Leeuwarden, nabij K.M.-paal 30 op den afsluitdijk tusschen Kornwerder- zand en de Friesche kust bij een aanrijding ernstig gewond. De controleur bevond zich in een A.T.O.-bus op weg van Alkmaar naar Leeuwarden, toen hij den chauffeur van de bus verzocht door middel van licht signalen een tegenliggende A.T.O.-bus op weg naar Alkmaar zijnde, te doen stoppen om daarin te kunnen overstappen. Do. con troleur verliet de bus en ging daarbij ach ter den wagen om en kwam pardoes terecht onder den tegenligger, die nog niet tot stil stand was gekomen. Ernstig gewond werd hij onder den A.T.O.-bus vandaan gehaald. Een geneesheer uit Makkum werd gewaar-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10