Stadsnieuws de strooper. Knip-Demonstratie WOENSDAGSCHE MIJMERIJ* x Trust 2 oti&ke/bz stuMsfi FEUILLETON. Afscheid Mevrouw K* Everards-Sitenga* De geestelijke verzorging der militairen* en Son tMxrt van 10.30 tot 12.30 cn van 3 tot 6 uur op onze stoffen-afdeeling lïte étage Vrijdag laatste dag!! Algemeene Militaire' Pensioenbond* Passage-tarieven van St. Mij. Nederland en Rott. Lloyd. IVoat gaan N.V. W.A.C.O. HOORN DOOR PETER BARON. De heer E. L. de Zeeuw te Huisduinen is T ed by het te 's-Gravenhage gehouden êes voor tennisspel-leider, uitgeschreven ^oor-1 den Nederl. Lawn Tennis Bond. Onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Müller, is met ingang van 1 Oct 1936, oemd als stationsschef te Deventer. R K B. zijn wederom benoemd tot tgdelijk aar aan de R.H.B.S. te Den Helder: le(v Pi Koene; J. A. Nijkamp; R. J. R C' q, Arum- TOBÜS-ONDERNEMING DER FIRMA >AASTEPAD BESTAAT 12"/2 JAAR. Kaar ons ter oore komt, bestaat heden, October, de Autobusonderneming en het ga- „bedrijf van den heer Naastepad te Anna paulowna juist 12 y2 jaar. KERKCONCERT jO VINCENT—ANT. VAN DER HORST. Kaar men ons mededeelt, zal het Kerk- concert, aanvankelijk geannonceerd op 12 October, thans definitief plaats hebben op Vrijdag'23 October. Nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt. Gisterenmorgen om half twaalf, nadat de schoolbel het einde der lessen had aangekon digd, verzamelden zich in de zevende klas der Com'enius-school het bestuur en het perso neel der school om op hartelijke en waardige wijze afscheid te nemen van de onderwijzeres der tweede klas: mevrouw Everards, die op dezen laatsten Septemberdag haar taak op de school beëindigde. Deputatie's van kinderen uit alle klassen waren bij dit afscheid aanwezig. Nadat mevrouw Everards en haar echtge noot waren binnengeleid, nam de Voorzitter der Schoolvereeniging, Dr. Dibbetz het woord om in hartelijk gekozen bewoordingen uiting te geven aan het gevoel van weemoed, dat gewekt wordt door dit afscheid. Wee moed, zoowel bij de scheidende onderwijzeres als bij het personeel, dat door dit afscheid een sympathieke collega verliest. Het bestuur is mevrouw E. veel dank ver schuldigd voor de uitnemende wijze waarop zij zich van haar taak kweet. Mede om de herinnering aan haar school te doen bewaren tot in lengte van jaren, over handigt de spreker, uit naam van het be stuur, aan mevrouw een prachtig bewerkte gebakvork. Hierna spreekt het Hoofd der School, de heer Jager eenige dankwoorden tot haar, die in de eerste en moeilijkste jaren zoo kranig meehielp om de Comeniusschool de waardee ring te verschaffen, die ze thans in Den Helder geniet. De heer Jager onderstreept de woorden van den vorigen spreker en wijdt verder vriendelijke woorden van welkom aan de nieuwe onderwijzeres, mej. Akke de Jong. Het personeel heeft gemeend zijn hartelijke gevoelens eveneens in een geschenk te moeten demonstreeren. Een etui met zilveren bowl vorkjes werd hiervoor gekozen. Het was de oudste onderwijzer, de heer Pronk, die in een geestige speech het woord voerde namens zijn collega's. „Wars van alle conventie, slaagde U erin," aldus de spreker „een sfeer van gemoedelijk heid te brengen, waar U verscheen. Daarvoor danken wij U." Ook de aanwezige kinderen lieten zich niet onbetuigd. In voorafgaande weken was door hen op eigen initiatief een collecte gehouden. Met een spontaniteit, der jeugd eigen, waren groote en kleine offers bijeengebracht. Het resultaat: Een prachtig zilveren armband horloge, dat door Hanke van Vendeloo werd overhandigd. Ook bloemen waren er: prachtige chrysan ten, die Fransje Dibbetz aan Mevrouw gaf. Oud-gediende Vlam, de vroegere conciërge, toonde eveneens zgn medeleven. Een keurig bouquet ontving Mevrouw van hem. Een hartelijk gebaar. En dan nam nog een kleine peuter het woord. Dientje Loesberg, 9 jaar oud, zei zonder haperen, met heldere stem een groot afscheids gedicht op, dat een der onderwijzers voor deze gelegenheid maakte. We laten hier de twee laatste coupletten volgen: Want uit naam van alle kind'ren, ook van die al zijn gegaan. Kom ik U de dank betuigen, eerder zijn ze niet voldaan, k Moest U zeggen van die kind'ren, dat geen één Uw naam vergeet. Eerder wordt een rups een ijsbeer, of de Noordpool gloeiend heet! En zij wenschen U nog jaren vol geluk en zonneschijn. Leef in voorspoed en gezondheid, Moog Uw hemel helder zijn. Komt U ons nog vaak verblijden met bezoekjes in de klas, Waar U zooveel lange jaren onze tweede Moeder was. Een hartelijk applaus beloonde dit kranige meisje. Toen was het oogenblik aangebroken, waarop Mevrouw E. het woord nam om allen hartelijk dank te zeggen voor zoowel het gesprokene als het geschonkene. Wie neemt het haar kwalijk, dat haar stem niet zoo helder was, als men van haar ge wend is Met de beste wenschen voor de toekomst der Comeniusschool besloot zij haar korte afscheidsrede. Tot slot voelde ook de heer Everards zich ge roepen woorden van grooten dank. toe te voegen aan die van zijn vrouw. Dank voor de ondervonden vriendschap en waardeering. Nadat koffie geserveerd en lekkerijen rond gediend waren, werd deze intieme samen komst besloten. Behandeling op de Generale Synode der Gereformeerde Kerken. Amsterdam, 30 Sept. Nadat de Generale Synode der Gereformeerde Kerken Dinsdag morgen en -middag in comité-generaal had vergaderd, heeft zij des avonds een korte openbare zitting gehouden. In deze zitting is behandeld de kwestie der geestelijke verzor ging van de militairen en de vraagstukken, welke daarmede verband houden. Conform de conclusie van het door de Sy nodale commissie ter zake uitgebrachte rap port besloot de Synode, aan de te benoemen deputaten op te dragen, nader te overwegen, op welke wijze de geestelijke arbeid ondér het marine-personeel het best kan worden ge organiseerd en hen te machtigen, voor dezen arbeid medewerking en financieelen steun te verleenen en de voorbereiding van het beroe pen van een predikant, speciaal voor deze geestelijke verzorging, in de komende drie jaren voor te bereiden. JJ6-» Openbare Vergadering. Dinsdagavond heeft in het Militair Tehuis Spoorstraat, een openbare vergadering plaats gevonden, uitgeschreven door den Algemeenen Militairen Pensioenbond, en waar door een tweetal sprekers het woord gevoerd is over het onderwerp „Pensioenkorting". De eerste woordvoerder was de secretaris van den A.M.P., de heer L. van Geest, die het in zijn betoog speciaal had over de oud-gepen sioneerden, en scherp protesteerde tegen de wijze, waarop de Staat zich aan de belangen der oud-militairen, gelegen laat liggen. Aan de hand van een groot aantal cijfers tracht spr. duidelijk te maken dat met name de cate gorie der oud-gepensionneerden het wel zeer hard heeft. Zij zijn de rechtloozen, waarvoor nimmer, ook als de begrootingen van het Rijk overschotten vertoonden, opgekomen werd. Eveneens hekelt de heer van Geest de hou ding der regeering ten opzichte van de wedu wen en weezen der oud-gepensionneerden. Vol gens hem waren en zijn zij Volkomen toege wezen aan de officieele en particuliere liefda digheid. Spr. besluit zijn rede met er op te wijzen dat de zoo juist afgekondigde devaluatie we derom in het bijzonder voor deze klasse men- schen een niet onbelangrijke korting beteekent en wekt op zich als lid van den bond op te geven ter bescherming van een onbezorgden levensavond. De tweede spreker is de heer D. F. Brand wijk, pres., van den A.M.P. en die eveneens scherpe critiek levert op de regeering inzake haar bemoeiingen voor de gepensionneerden. In het bijzonder vestigt hij de aandacht op de z.i. door de overheid aangenomen tweeslach tige houding: eenerzijds kan men in officieele stukken lezen hoe men de verplichting aan vaardt om voor de gepensionneerden te zor gen, terwijl zij dit anderzijds weer ontkent. Uitvoerig wordt dan nagegaan of de overheid het recht heeft pensioenen te korten, hetgeen door den woordvoerder tenslotte ontkent wordt. Wederom komt het devaluatie-ontwerp ter sprake; evenals de vorige spr. wijst deze er op dat dit voor de pensioentrekkenden een korting beteekent; in tal van landen, waar men bereids devalueerde is dit z.i. reeds over duidelijk bewezen. Met de aanwezigen op te wekken proganda in hun omgeving te maken en zich aan te sluiten bij den Bond besluit hij. Motie aangenomen. Het is tenslotte de volgende motie die aan genomen wordt: De afdeeling Den Helder, in Openbare Ver gadering bijeen op 29 September 1936, kennis genomen hebbende van de voorne mens inzake de korting op de pensioenen, spreekt uit als haar meening: dat korting op de pensioenen moet wor den beschouwd als aantasting van bestaande rechten; dat met klem moet worden afgewezen het door de Regeering ingenomen standpunt, dat pensioen is het resultaat van overleg tusschen regeering en ambtenaar, aangezien een der gelijk overleg nimmer heeft plaats gehad; dat, indien dit overleg wel zou hebben plaats gehad, toch ook de vermindering van het pen sioen in overleg met belanghebbenden zou be- hooren plaatr te vinden, hetgeen nog uit geen enkele handeling der regeering is gebleken; dat het bovendien bevreemding en sterke iiiiiiiiiniiiiiiiMiiimmiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitninniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimHiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHitiiiiiiii limit Dilettanten. Wanneer het u duizelt van inflatie en deflatie en reflatie, wanneer de ooren u tuiten van devaluatie, „managed curren- cy", „zwevende valuta's en fijn goud, dan moet u wel den indruk krijgen, dat men tegenwoordig geen knip voor den neus waard is, als men zich geen professional kan noemen in het een of ander; dat dit met andere woorden geen tijd is voor di lettanten En niets is minder waar dan dat! Integendeel. Er is op het oogenblik om in de economische terminologie te blij ven voor dilettanten een hoogconjunc tuur, een hausse waar te nemen. Bij niets is dit zoo verrassend gebleken als bij de groote oceaanvluchten, die ach ter ons liggen. De vliegers, die gedurende een paar dagen de heele wereld op haar kop zetten, waren mevrouw Markham en de heer Richman. Ze vlogen, en ze waren meteen beroemd. En ze zullen het min- stens nog drie maanden blijven (dat is een heele tijd, als men bedenkt hoe vlug alles in deze dagen gaat. Ibsen schreef aan een „waarheid" een levensduur van 30 jaar toe. Afgezien ervan, dat „waarheden" te genwoordig een aanzienlijk korter leven hebben, zèls als een waarheid 30 jaar leeft, dan zijn drie maanden voor een sensatie niet gering). Ze vlogen dus, en ze waren meteen beroemd. En hoe kwam dat? Déérin juist zit nu het merkwaardige: omdat ze geen vliegers waren. Want als een vlieger vliegt, is dat niets bijzonders. Maar als een dilettant vliegt, is het groot nieuws: „a piece of news", zooals in 't Engelsch de technisch term luidt. De Amerikaansche krantenmagnaat wist wat hij zei, toen hij zijn redacteu- ren inscherpte: „Alleen wat bijzonder is, is nieuws. Als een hond een man bijt, is dat geen bericht dat de moeite waard is. Maar als een man een hond bijt dén wel!" Ze waren inderdaad beiden dilettanten in de lucht. Richman is een cabaret- artist, en Mrs. Markham is een dame uit de socity, een dame met een kind en ont zaglijk veel schulden. Richman was een gevierd artist, zoo een, die op het podium komt en, nadat hij eenige minuten ge wacht heeft tot men de beroemde spel kan hooren vallen, in een smeltend lied uit breekt over een oude moeder in Charles ton of Alabama. Maar hij vond, dat een beetje reclame hem geen kwaad kon doen. Mrs. Markham was een dame, die ver bo ven haar inkomen leefde, met het boven aangeduide gevolg; Amerikaansche bladen hebben zelfs weten te vertellen, dat zij gevaar liep, om door haar schulden in de gevangenis te raken in Engeland is men in die dingen nog zoo ouderwetsch cor rect en dies vloog zij ook. Oe tocht levert haar, naar deskundigen beweren, 20.000 pond op. Dit lieve sommetje ver dient ze door courantenartikelen, radio voordracht, mémoires en de geteekende verklaring, dat dit of dat badpak het beste is, deze of die chocolade of sigaret ten de eenig ware, en dat ze zich op haar vlucht alleen met dingeszeep heeft ge- wasschen. De beide vliegers, of liever niet-vliegers, hebben heel juist gespeculeerd. De wereld was er heelemaal kapot van, dat ze vlo gen. De wereld wil nu eenmaal sensaties; maar liefst van dilettanten, niet van pro fessionals. Wie weet, misschien komt de dag nog dat Mengelberg alleen volle zalen trekt, als hij eerst over den Oceaan vliegt. En dat de menschen zich voor een concertzaal verdringen, omdat het orkest wordt aan gevoerd door Hondong of Evert van Dijk. Dat Mr. Trip wordt toegejuicht, omdat hij regen maakt; en de heer Vervaart, omdat hij den gouden standaard laat schieten. Als Louis Davids het mocht noodig vinden, zijn populariteit weer 's wat op te poetsen, heeft hij maar als Marathon-racer uit te komen in de Olympische Spelen te Tokio, en Rie Mastenbroek hoeft maar één avond de plaats van Buziau in te nemen. De dilettanten maken de wereld het dolst en als het niet zoo droevig was, zou het heel vermakelijk zijn teleurstelling heeft gewekt, dat de regeering eenerzijds de vrijheid meent te mogen nemen, de pensioenen van na 1 Januari 1921 te korten, terwijl anderzijds nog altijd de pensioenen van vóór 1 Januari 1921 zijn gebleven beneden het minimum van hetgeen in verband met den levensstandaard noodig moet worden geacht; dat om deze en veel andere redenen met kracht en met klem een korting op de pensioe nen moet worden afgewezen; roept alle gepensionneerden op, zich binnen de grenzen van het wetelijk toelaatbare en behoorlijke, te keeren tegen deze aantasting van hun pensioenen, besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de Volksvertegenwoordiging en de Pers, en gaat over tot de orde van den dag. Tot 30 December geen verhooging. De Stoomvaart Mijen „Nederland" en „Rott. Lloyd" deelen mede, dat haar huidige passa getarieven in guldens van kracht blijven voor schepen, welke vóór of op 30 December 1936 van Amsterdam/Rotterdam, resp. Batavia vertrekken. De tarieven, welke nadien zullen gelden, worden nader bekend gemaakt; indien reeds thans passage op na dien datum vertrekken de schepen geboekt wordt, zal voorloopig passage aangeboden worden tegen het be staande tarief, evenwel zonder aftrek van de korting van 15 Ook voor de reeds geboekte passages voor 1937 zal dezelfde gedragslijn gelden. Zaterdag 3 October. Casino, 8.15 u. Marine Sanatorium Fonds. Zondag 4 October. Musis Sacrum, 8 u. Propaganda-revue- avond Esperantistenvereen. „Nova Sento". Militair Tehuis, Spoorstraat, 7 u. Feest avond „Joodsche Sociëteit". Casino, 8 u. Tooneelvoorstelling met Mevr. de Boervan Rijk. „Tropenadel". R.K. Volksbond, 3 uur Kinder-operette-uit- voering. DIERENDAG OP 4 OCTOBER. In verband met den wereld-dierendag op 4 October zal Zaterdag 3 October, 's middags 2 uur, de heer C. M. Kuypers voor de V.A.R.A.-microfoon spreken. Om 4u.40 spreekt de heer Mr. Rinks voor den H.I.R.O. en Zon dagmiddag van 1 u. tot 1.20 u. spreekt Prof. Brandsma voor den K.R.O. Men zie voorts de advertentie in dit num mer. Vanaf 3 Oct. UITBREIDING DIENST Den Helder—Medemblik—Hoorn- Amsterdam Weekse dagen 5X. Zaterdag 6X. Zondags 4X> in beide richtingen. Vraagt gratis dienst wijziging bij onze chauf feurs en ons bijkantoor, Kanaalweg 137, Tel. 773 En zoo kwam het, dat de schemering Kea- g en Kaye op het marktplein vond staan de deur van het hotel „Het Witte "ert", mijmerend over den cul-de-sac, waar- ln 'le' nieuwe spoor van den kolonel begon nen was. Behalve het vinden van den vrachtauto ndden ze geen succes gehad, maar succes ^as vo'gens beider al lang gevestigde over- &hig, een betrekkelijk begrip. °P Keating hadden hun hardnekkige te genspoeden een ongewone uitwerking. Zoo ongewoon, dat hij bepaald opgeruimd werd; a' hij zelfs het verlangen voelde opkomen Dm te zingen. En hij zong. „Auf Flügein des Gesanges", bulkte hij. n meteen dreef een fiksche slag zijn bol- °ed over zijn oogen. !'Je kunt misschien een tenor zijn," 61 superintendant Kaye vriendelijk, „een 06 "melodieuse tenor, of anders een rjjk- esonneerende bariton, maar in elk geval £een diepe bas." Keating keek zijn meerdere zuur aan. „Wou je dan, dat ik „In a Persian Mar- ket" zong?" En na zijn hoed recht gezet te hebben, hervatte hij zijn solo. Als bewijs voor den omvang van zijn stem zette hij een oc taaf hooger is, en overschreeuwde de weinige oppositie, die op dezen tijd van den avond verwacht kon worden. Juist aan dat gedeelte van het lied gekomen, „waar de Ganges stroomt", hield hij plotseling op en keerde zich met een onvriendelijken blik naar Kaye. „Reigate," zei hij, „is een aardige plaats, een gemoedelijke plaats, een vriendelijke plaats, maar dat buiten beschouwing ge laten, zie ik er niet veel in. Denk jij nou eigenlijk, dat de kolonel hier dadelijk zal ko men aandazen om je te smeeken, hem de armbandjes aan te doen?" Kaye bekeek de forsche figuur van den ander beminnelijk. Hij had de beste meening van Samuel Keating, een meening, die ge grond was op een langen omgang. Keating's vriendschap was een van die dnigen,, waar Kaye weinig waarde aan hechtte, en Kea ting's verstand een van de dingen, waarop hij niet al te vast vertrouwde. „Je verstand is niet zoo omvangrijk als je voeten en ook niet zoo doordringend als je stem, maar als je zelf de vraag niet kunt be antwoorden, zal ik het wel voor je doen. „Het leven is de kunst om voldoende resulta ten te bereiken me onvoldoende gegevens." Dat zei een meer talentvolle naamgenoot van je. Je moet Butler lezen, Sam." Keating haalde zijn pijp uit den zak. „Als je in een van je mijn-beste-stemmingen bent, ga je gang dan maar. Ik zie je graag geluk kig, maar ik snap nog niet, waarom we hier eigenlijk dorst staan te lijden." En hij werd daarover ook niet ingelicht, voordat eindelijk een kleine man op hem afkwam. „Juist een draadloos bericht gehad, mijn heer," meldde hij. „Dennis Teyst is om zeven uur uit Hotel Gorringe vertrokken in een blauwe Chrysler. Onze lui verloren zijn spoor in Croydon. Ralph Teyst verliet zijn flat om zeven uur en was zeven vijftien op Victoria. Hij nam zijn kaartje naar Reigate en we hebben een mannetje in den trein. Jan Teyst is om tien over zeven van zijn flat weggegaan en komt met een lateren trein hierheen. Een van onze lui komt mee." Kaye knikte en wendde zich tot Keating. „Gaat je nu langzamerhand een licht op?" vroeg hij beleefd. Keating keek een beetje onnoozel. „Ik schijn je er aan te moeten herinneren, dat je me wel eens verteld hebt van het plan van den kolonel om het groote water over te steken met smaragden," vervolgde Kaye; en Keating gaf zichzelf in overdrachtelrjken zin een schop. „Mijn verstand begint dus in verval te ge raken," merkte hij op. „Dat proces is een-en-veertig jaren geleden op den vijfden October al begonnen," grijnsde Kaye. De vijfde October was Keating's ge boortedag. „Ik hoop, dat onze lui tenminste één van de Teyst's naar den kolonel zullen kunnen volgen, maar 't is een groote vraag. Zij weten, vrees ik, dat ze op de hielen geze ten worden." Hg keek op zijn horloge: kwart over acht. En toen drentelde hg over het plein naar den dichtstbijzijnden auto van de Squad en keek een poosje naar den man, die op de achterbank zat met een paar koptelefoons over zijn ooren. Ze waren verbonden met een zwart kistje op den bodem van den wagen. Nu en dan hield de marconist waarschuwend de hand op, als hij luisterde. Kwart over negen ontving Kaye het be richt, dat hij verwacht had. De Squad had het spoor van Ralph en Jan verloren, nadat zij heb station Reigate verlaten hadden. „Eenig voorstel, Sam?" vroeg hij. Keating krabde zich het hoofd. „Huis voor huis doorzoeken," meende hij. „Hoeveel van de Squad zijn er hier?" „Tien, mijnheer," antwoordde de marconist en deed zijn koptelefoons af. „Goed, dat is genoeg om dit nest uit te kammen. Begin er maar mee, jong." De man groette en haastte zich naar het groepje jonge mannen, dat aan den anderen kant van het plein stond te redeneeren. Zoodra de Squad weg was, ging Keating op den trottoirband zitten. „Je hebt het totaal verkeerd aangelegd, Kaye," zei hij doceerend. „George is niet gek. Hij draait ons een rad voor de oogen, mis schien om de een of andere streek te bedek ken. Ik verwed zooveel als je wilt, dat hij in Piccadilly of Birmingham is, overal, maar niet in Reigate." Keating vergiste zich echter. Op het mo ment, dat hij deze bewering uitte, was de ko lonel niet minder dan een mijl van hem van daan in een villa en wachtte op zijn broers en op het einde. VII. Het leven van Ralph Teyst bestond uit sympathieën en antipathieën in de verhou ding van één tot honderd. De eenige persoon ter wereld, voor wien hij genegenheid of be-' wondering voelde, was Ralph Teyst. En bg de honderd, die hij niet kon lijden, was er geen dien hij minder kon uitstaan dan zijn drie broers. George misgunde hij zijn ver stand, Jan zijn handigheid, Dennis zijn figuur voornamelijk het laatste, sedert Ralph's eigen figuur zich bedenkelijk begon te ronden, in pijnlijke tegenstelling met de slanke athle- tische gestalte van zijn jongeren broer. Over die dingen peinsde Ralph gemelijk, toen hij de oprijlaan van „Marske House" in sloeg. Die naam alleen maakte hem al wre velig, omdat hij zoo kenmerkend was voor George. Hoe iemand voor den duivel zijn huis „Marske House" kon noemen, dat ging het begrip van Ralph te buiten. Hij kon zich dien naam met geen mogelijkheid verklaren en vond er geen zin in. Zulk een naam was een beleediging voor het oog en voor de rede. Zoo was nu George. Met die gedachte zette Ralph zijn hoofd tegen den wind in, en zooals alle dikke men schen plegen te loopen, sjouwde hij zoowat op een drafje de laan in. Halfweg moest hg stilhouden om op adem te komen. Daar wachtte hem een verrassing, waar hij aller minst op voorbereid was. Zij nam den vorm aan van een tikje op zijn arm, en Ralph sprong terug, alsof hg aangeschoten werd, terwijl hg instinctief naar zijn revolver greep. Gelukkig begon Jan te spreken, of hij zou óók zoo gesprongen hebben, maar dan met een ernstiger reden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13