De beteekenis voor den Middenstand. Hoe werkt de Telex? Purpertapijt, gespreid voor koningskind! Sneeuwbloemenwei, ontbloeid voor elfen bruid. Rouwkleed zwartpaars, als 's Winters uitvaart luidt. Droomveld, lichtlila, roze- of roomgetint. Een regenboog, die d'aarde viel ten buit. Een lentekus aan 't bloeien. En deze schoonheid zal medewerken, om den vreemdeling te trekken naar onze gemeente met haar heerlijke zee, haar strand, haar blonde duin, haar eigen schoon, dat nergens elders zóó gevonden wordt, als Den Helder het biedt. Een taak ligt hier voor „Vreemdelin genverkeer", voor ons gemeentebestuur tevens, die beide zullen moeten onder nemen en steunen elke poging, onze mooie gemeente, met haar eigenaardig en velerlei schoon bekend te maken binnen en buiten onze landsgrenzen. Aan de westzijde strekt onze ge meente zich uit langs de heerlijke zee, met haar spel van licht en golven met haar eeuwig wisselend beweeg van haar rustige, stille deining, tot die beu kende ziedende, kokende en schuimende watermassa, die, bij striemenden Noord wester, tegen ons strand en duin an onze dijken opstormt in woedend geweld. Onze heerlijke zee met haar eeuwig geruisch, nooit verstoord, nimmer een tonig, waarvan de dichter Van Eeden zong: Het zeegeruisch zal ik nog dan gedenken, als diep in zand, mijn hoorloos oor vergaat, als lichten mild mijn oogen niet meer drenken, als zonder woon mijn ijle wezen staat. Naar 't zeegeruisch zal ik nog dan verlangen, als naar het liefst, wat mij de wereld deê. Zij zingt den kroonzang aller wereld- zangen, d op zandig veld neerdonderende zee. Waar langs onze kust is het schooner, zoo vol van tegenstelling dan hier. Ons blonde duin mag niet breed zijn, aan be- bossching zij het armer nog dan elders, wij kunnen wijzen toch op ons heerlijke natuurpark, de Donkere Duinen. Onze kustlijn heeft haar wijde panorama over de majesteit der zee niet minder dan elders en wij hebben daarbij ons nooit volprezen Marsdiep met al zijn beweeg van visschersvaartuig, torpedoboot en onderzeeër en wat hier meer nog basis vinden mag, behoorende tot onze Marine. Dit alles brenge men, meer nog dan tot heden, tot algemeene bekendheid en 't kan niet anders, of een bloeiend bad en hotelleven zal het gevolg zijn, zoodra onze volksverarming een einde neemt voor opkomende welvaart, die niet eeuwig uitblijven zal. Door gemeentebestuur en bevolking dient ons Zeebad Huisduinen door den zorgvollen tijd dezer malaise te worden heengeholpen. Alles, wat wij zullen ver mogen, hebben wij te doen, om de schoonheid van ons duinlandschap open te stellen en te verhoogen. Ons hotel- bedrijf dient volledig en volkomen op de hoogte gebracht van zijn tijd en mocht het onverhoopt blijken, dat ons zeestrand vóór Huisduinen zich niet herstelt, zoo dient elders in onze gemeente, door par ticulier initiatief, desnoods andermaal gesteund door de overheid, een badhotel te verrijzen, opdat een belangrijke bron van inkomsten en vertier niet voor goed verdwijne. Het Zeebad Huisduinen heeft in dezen goed en belangrijk werk gedaan met mannen als de heeren Biersteker en Nijpels, maar ieder, die het wel meent met onze gemeente blijve wakker en houde een open oog en een onbevoor oordeelde visie, om straks, eendrachtig en sterk, óf voort te gaan op den ouden weg, óf met veranderde omstandigheden het roer te wenden in 't groote belang van ons Den Helder. Wie iets wenscht te schrijven over de economische positie van Den Helder, dient feitelijk te beginnen met alles, wat in dezen de landsdefensie voor onze stad beteekent en in de toekomst nog beteeke- nen kan. Wij doen dit echter niet en wil len verder geheel zwijgen over dezen machtigen factor in ons economisch leven, eerstens, omdat wij ons in dezen onbe voegd achten ter beoordeeling en voor lichting, maar anderdeels tevens, omdat het voortbestaan van onze gemeente als Marine-basis, de inkrimping of uitbrei ding hier ter stede van heel de outillage onzer defensie, elders zijn beslissing vindt, waarop van hieruit geen over wegenden invloed zal zijn uit te oefenen. Jk Voor de handeldrijvenden, en voor hen, die dagelijks contact zoeken met de lezers is het een groote verbete ring, die de waardeering kan vinden, waarop het aanspraak mag maken. Er is geen tweede plaatselijk blad in ons land aan te wijzen, dat zoo veel lezers in de plaats van uit gifte en tevens zoo wijd en zijd in Oost en West zal vinden als deze courant. Een raadsel, waarin men zich zou kunnen verdiepen bij onze steeds wisselende en cosmopolitische bevolking. Ik wil wenschen, dat deze zoo gewich tige stap den vooruitgang zal brengen de moeite en de kosten hieraan verbon den waardig. Het goede voorbeeld, de moed, die ge toond wordt, om in dezen tijd te besluiten de uitgaven zoo belangrijk te verhoogen, de levenskracht, die gedemonstreerd wordt om in dezen moeilijken tijd door verbetering in bedrijfsvoering, het blad op een hooger plan te brengen, geeft de redactie het recht om op ons aller mede werking te rekenen. Wel zal ons stadsbestuur zijn volle mede werking hebben te geven, zooals het dit immer reeds deed, om, wat noodig mocht zijn in het belang der hier gevestigde de fensiemiddelen, of van onze stadgenoo- ten, dienende bij dit Departement, voor zoover dit maar eenigszins moge liggen in zijn vermogen en vereenigbaar is met het algemeen gemeentebelang, tot stand te brengen ook. En hiermede stappen wij dan af van Defensie als economischen factor in ons gemeentelijk leven, om nog een enkel woord te zeggen over het visscherijbedrijf alhier. Van oudsher heeft Den Helder zijn visschersvloot, nu eens van meerdere, dan weer van mindere beteekenis. Nog niet zoo heel lang liggen de dagen achter ons, dat over onzen afslag voor bijna één millioen aan visch verhandeld werd. Dit bedrijf kan dus voor onze gemeente van beteekenis zijn, het is alleen maar de groote vraag, hoe zal de toekomst zich ontwikkelen en welke maatregelen zijn voor dit bedrijf ten onzent te verwachten, van de overheid door welker maatregelen onze visscherij zoo buitengewoon ernstig getroffen werd. Het ligt nu toch wel vast, dat de af sluiting der voormalige Zuiderzee een belangrijke afbreuk deed aan den visch- stand in onze naaste omgeving. De trek- bot toch, die vroeger de vleeschpotten van Egypte vond in de Zuiderzee en zijn kuit moest schieten in de Noordzee, trok af en aan door ons Marsdiep en leverde eertijds een zeer belangrijk contingent voor de besomming onzer visschers: nu is dit vrijwel geheel voorbij. De voor jaarsharing, die nog altijd de voormalige Zuiderzee terug wil vinden, als bakermat voor nieuw geslacht, komt niet meer in hoofdzaak ons Marsdiep binnen, althans niet zóó, dat hier de eerste en beste en meeste vangsten zich voordoen als weleer en een schade van vele duizenden is hier mee onzen visschers toegebracht. En veel meer is er dan dit, als gevolg te boeken, als hoogst nadeelig gevolg voor onze ge meente van 't feit, dat de groote, wereld beroemde afsluitdijk het Wad scheidt van En onze Regeering heeft dit groote nadeel erkend, zonder echter eenige hulp te bieden, in welken vorm dan ook, aan ons zoo zeer benadeelde vischerijbedrijf. Ons gemeentebestuur heeft in dezen niet stilgezeten, evenmin mannen als de heeren Stevenson en C. Bot, de schipper onzer reddingboot. Tot heden echter kwam er geen succes, maar het kan niet anders of straks zal elk der betrokken Departementen niet alleen moeten komen tot de erkenning, dat aan onze visschers schade werd berokkend, daarbij zal de hand moeten komen aan de ploeg, en hulp te bieden, om de groote schade te vergoeden, om den nood te lenigen, die Regeeringsmaatregelen, onvoorzien en ongewild, wij erkennen het gaarne, hier deden ontstaan. De Regeering zal ons moeten helpen, hier andermaal een goed geoutilleerde visschersvloot uit te rusten, die, óók in dezen tijd nog, hier een rendabel bedrijf kan brengen, dat met goed ingerichte nevenbedrijven, leven kan brengen en vertier, als in den besten tijd. Daar is, bij al den tegenstand, nog dagelijks ondervonden op crisis- en Re- geeringsbureaux een zekere mate van opti misme voor noodig, een groot vertrouwen in 't goede dezer zaak, maar gelukkig er zijn er nog, die dit optimisme bewaarden, bij wie dit vertrouwen levendig bleef en groeide nog, trots al dit verzet, trots al de ondervonden teleurstelling. In 't groote belang onzer gemeente is het noodig, voor Amsterdam is het ge- wenscht, dat hier groeie een modern in gericht, een gezond visscherijbedrijf. Gezien de ligging' onzer stad, gezien de nog altijd blijvende vischrijkdom onzer zeeën is hiervoor toekomst. De handen dan aan de ploeg! Er waren tijden, dat sommigen hier droomden reeds van een grootere betee kenis van onze gemeente, als zij, met een drooggelegde Wieringermeer, voldoende achterland zou hebben, om geregelde ver binding hier te vestigen met Engeland. Er was reeds een tijd, hoe kort duurde ze echter, dat deze verbinding, van Alk maar uit, werkelijkheid werd. Het is moeilijk in tijden als de huidige, met al hun belemmering van handel en Scheepvaart in deze richting mogelijk heden te zien. Laten wij onze aandacht vestigen op het voortbestaan of tot stand komen van al maar betere verbinding met onze om geving, opdat onze stad blijve en worde vooral een centrum, waar men inkoopt, waar men zoekt zijn vermaak en ontspan ning. Laat men daarbij alles doen, wat mogelijk is, om ons Koegras andermaal te brengen tot welvaart, om badbedrijf en vreemdelingenverkeer te stimuleeren en onze visscherij te brengen in nieuwe banen van mogelijkheden, die leiden tot bloei. Dat dit alles moge slagen, vooral in dezen tijd. Den Helder, 28 Sept. 1936. - Zooals we hebben meegedeeld, be schikt de Heldersche Courant met in gang van heden over de meest moderne berichtgever, de Telex-machine. Natuur lijk hebben de weetgrage lezers (essen) onder onze abonné's gevraagd, wat is dat eigenlek voor een machine en hoe werkt ze? Welnu, we willen er hier een en ander van vertellen. Voorop zij gesteld, dat het onmogelijk is, binnen het kader van een kranten-artikel den lezer een duidelijk beeld te geven van de in gewikkelde techniek der moderne Telex machine en van de gecompliceerde combinatie van omzettingen, stroomsluitingen, schake lingen, enz., die zich in zend- en ontvang toestel voltrekken tijdens het overseinen van berichten per Telex. De leek, die althans eenig denkbeeld wenscht te krijgen van de wijze, waarop de Telex werkt, zal zich waarschijnlijk moeten bepalen tot eenige oppervlakkige kennis van het hoofdprincipe, waarop deze werking be rust. En wat hier volgt moet dan ook be schouwd worden als een leekepraatje voor leeken, dat in geen enkel opzicht aanspraak maakt op volledigheid omdat de bespreking van alle gecompliceerde details, dje echter voor de werking van het apparaat van de grootste beteekenis zijn, opzettelijk is ver meden. Voor het overbrengen van een teeken wordt een combinatie van stroomimpulsen uitgezon den over een tijdruimte, die verdeeld is in 5 gelijke deelen. Het is mogelijk, zoo'n deel stroomloos of stroomvoerend te maken en deze stroomvoerende of stroomlooze onder deden kunnen over de vijf eenheden op 32 verschillende wijzen gegroepeerd worden. Als voorbeeld diene de combinatie voor den letter a, 2 onderdeelen stroomvoerend,' de 3 volgende stroomloos, voor letter b echter 1 stroom voerend, 2 stroomloos, 2 stroomvoerend. Zoo heeft elke letter zijn eigen vastgelegde com binatie. Deze combinatie moet dus tot stand komen door het neerdrukken van den lettertoets en men heeft dit probleem op vernuftige wijze opgelost, met 5 z.g. zenderrails. Deze rails bevinden zich onder de toetshefboomen en rus ten op glijstukjes, waardoor zij naar links of naar rechts kunnen schuiven. De bovenkant van elke rail is voorzien van schuine inkepin gen. Al naar de richting van de afschuiving wordt een rail, als men de verticaal neerge drukte toetshefboom op den schuinen kant drukt, naar rechts of naar links geschoven. Het is nu mogelijk voor eiken letter de gelr dende combinatie in de 5 zenderrails, die er onder loopen, vast te leggen. De naar rechts geschoven zenderrail is aan het uiteinde verbonden met een console, die een contacthefboom kan openen en sluiten. Door het neerdrukken van den toets is tege lijkertijd een zenderas inwerking gesteld, die tijdens de uitzending der vijf stroomimpulsen één omwenteling maakt. Tijdens deze omwen teling worden de stroomimpulsen uitgezonden, en van den stand der contacten hangt het af, of deze impulsen stroomloos of stroomvoe rend zijn. In werkelijkheid is voor de omwen teling van de zenderas ook een stroomimpuls noodig en is er een zesde contact noodig, die de as in werking stelt. Door een stroomimpuls die op de 5 gecombineerde letterimpulsen volgt, wordt met behulp van hetzelfde zesde contact de as weer stopgezet, zoodat elke toets, dien men aanslaat, één omwenteling van de zenders opwekt. Aangezien echter de start- en de stopimpuls voor elk teeken gelijk zijn, spelen zij bij de combinatie geen rol. Aangezien de duur van een impuls is vast gesteld op 1/50 seconde kunnen per minuut maximaal 3000 impulsen worden uitgezonden. Deelt men deze door 7, dan komt men tot ongeveer 428 teekens per minuut, die de Telex kan overbrengen. Welke leek zal het wagen, te beschrijven wat er zooal met de stroomimpulsen gebeurt en welke verrichtingen in het wonderlijke toestel zij veroorzaken, alvorens zij den zen der verlaten en nadat zij in den ontvanger zijn binnengekomen en versterkt. Het zij voldoende, te weten, dat na den ont vanger, weer in de voor eiken letter karak teristieke combinatie door de stroomimpulsen contacten worden gesloten, ankers afvallen en hefboomen worden opgetrokken, die tenslotte de correspondeerende typehefboom optrekt, waarna de motor de type met kracht tegen het papier slaat, zooals trouwens in de zend- telex elke beweging, die door stroomimpulsen wordt opgewekt, door motorkracht wordt vol bracht. De 32 combinaties zijn natuurlijk niet vol doende om alle letetrs van het alphabet, de cijfers 1 tot 10 en verder alle leesteekens over te brengen. Daarom past men hetzelfde systeem toe, dat op elke schrijfmachine wordt toegepast, door het aanbrengen van twee tee kens op elke type en het omhoogbrengen van den wagen, waardoor dan het bovenste tee ken op het papier wordt gedrukt. Hoofd letter kent de Telex echter niet. De wagen wordt teruggetrokken of op een nieuwen regel gesteld door hefboomen, die eveneens door een der 32 combi naties in werking worden ge steld, zoodat men op de zend- telex slechts dén daarvoor be stemden toets behoeft aan te slaan om de ontvang-telex op een nieuwen regel te laten ver springen, den wagen terug te halen of zoo noodig omhoog te brengen. Bovendien kan een be paalde combinatie, waarvoor op de zend-,telex alweer een be paalde toetst moet worden aan geslagen, den motor van Het ontvangtoestel starten. De Telex-machine, zooals deze door- P.T.T. bij de abonné's wordt geplaatst, bevat zoowel een zender- als een ontvang-in- richting en vormt dus een com binatie, waarmee men zoowel kan zenden als ontvangen. De automaat is uitsluitend bestemd om te zenden. De ge perforeerde strook, die over een door een motortje aangedreven as er door loopt, drukt op 5 contactjes. Op de paatsen waar een gat in de strook is geponst, wordt een contactje echter niet omlaag gedrukt en dus niet ge sloten. Men begrijpt hieruit reeds, dat voor elk teeken de gaatjescombinatie overeenstemt met de vastgestelde combinatie van stroominpulsen. De „Heldersche Courant" dagblad. Eindelijk dan is het besluit genomen. Reeds jaren werd er gewikt en gewogen, de kosten, het meerdere werk en tientallen andere bezwaren moesten overwonnen worden. Het is een stap in de goede rich ting. De moderne machines, die duizenden De voorzitter van de Middenstands-Ver. „Den Helder", de heer H. v. Willigen. exemplaren in een oogwenk drukken, het Telex-apparaat, die wondervinding, die gelijktijdig op tal van redactiebureaux de nieuwste berichten brengt, zullen wel mede de groote factoren bij deze beslis sing geweest zijn. Voorzitter Middenstands ver. „Den Helder".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2