Zal de Mark op pijl blijven? BINNENLAND Twee politieagenten veroordeeld Op den goeden weg De monepolieheffing op granen Intrekking gevraagd Indië geen bijwagen VRIJDAG 2 OCTOBER. Italië en de valuta-crisis Roosevelt geen communist Danlzig en Volkerenbond, Kerk en politiek Vrije artsenkeuze niet duurder» De Duitsche exportindustrie ern stig getroifen. Koershandha- ving beteekent propaganda. Sedert de uitvinding van de Rentenmark en de invoering van de Goudmark zijn er al wat stormen over het Duitsche betaalmiddel gegaan. De nieuwe Mark boog herhaaldelijk als een rietje, maar brak niet. De gouddek king werd geregeld kleiner en was ten slotte bijkans verdwenen, terwijl de sombere her inneringen aan de inflatie het vertrouwen van het nieuwe betaalmiddel ook niet ten goede kwamen. Bij een vrij handels- en geldverkeer zou het Duitsche betaalmiddel, daar behoeft men niet aan te twijfelen, reeds onder Brii- ning zijn nek hebben gebroken. Maar Duitschland schakelde het vrije spel van vraag en aanbod op zijn valutamarkt uit, door den invoer te beperken en door den uitvoer van geld in beginsel te verbieden. Er was een heirleger ambtenaren noodig om te controleeren en te regelen. De bureaucra tie vierde hoogtij. Er kwamen „Zwangswirt- óchaftsstellen", „Devisengenehmigungsstel- len" und „Zollfahndungsstellen", die de de- viezensmokkelaars moesten opsporen. Aan de grenzen werd het aantal „Kriminalbeam- ten verhonderdvoudigd. Mondjesmaat wer den de deviezen den importeurs van goede ren, die voor Duitschland onontbeerlijk wa ren, toegestaan. Wanneer er geen deviezen in het laadje waren, werd de toewijzing..., „uitgesteld Duitschland zette de deviezen- lering naar de deviezen-nering, en daaraan en dan aan het uitschakelen van de wis sel-arbitrage! is het te danken geweest, dat de Duitsche deviezen-neringniet de de tering kreeg! Er werd als het ware om Duitschland een groote deviezen-dijk gelegd, waardoor de Duitsche deviezen-wateren op peil werden gehouden. Wie vanuit de Duit sche deviezen-wateren de buitenlandsche monetaire stroomen wilde opzoeken, moest eerst „schutten'' en wel in een sluis, die uiterst smal was. Er gingen alleen kleine scheepjes in. En hoe hard de sluiswachters ook werkten, de deviezenschippers moesten steeds wachten, wachten, uren, dagen, maanden. In vele gevallen werd hun ge weigerd, door de sluis te gaan. En nu doet zich het eigenaardige feit voor, dat de Nederlandsche gul den, die mooi gedekt was, en zelfs de Zwitsersche franc, die vol gedekt was, er aan gaan, terwijl de Duitsche overheidspersonen verklaren, dat de practisch ongedekte Mark onveran derd op goudpariteit zal blijven. Is dat bravour! Is het überhaupt technisch mogelijk, den koers van de Mark te hand haven? Natuurlijk! Er kan wel een druk op den RM-koers in het buitenland worden uitge oefend, maarde noteering der Reichs mark, die „massgebend" is, is slechts de ambtelijke noteering van Berlijn. Van den koers van de Reichsmark in het buitenland behoeft Duitschland zich niet al te veel aan te trekken. Wie in het buitenland blanco Markbiljetten of in Reichsmark luidende chèques wil verkoopen. zal ten slotte, na af loop van den terinijn, ook moeten leveren. En nu die hooge afsluitdijk om Duitsch land is opgeworpen, is het voor de inter nationale speculatie uiterst moeilijk, Mar ken uit Duitschland te laten aanrukken. •Zeker, er komt nog wel eens een klein smokkelschuitje door de sluis. Maar het karwei is zeer riskant, en het zijn slechts kleine avonturiertjes, die zich er mee be zighouden. De koers van de verschillende Sperrmarken zal ook geen extra druk on dervinden, want de voorraad dezer geblok keerde Marken is niet zoo heel groot meer. Er is overigens zoo bitter weinig met Sperr marken voor de internationale speculatie te beginnen. Op de beurzen te Parijs, Zurich en Amsterdam liepen de Sperrmarken di rect na het bekend worden van de devalu atie met het percentage der waardevermin dering van het betaalmiddel op! Summa summarum: Wij zien niet in, hoe Duitschland genoodzaakt zou kunnen worden, de „goudwaarde" van zijn Mark te laten vallen. De RECHTBANK Tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wegens in braak in een kiosk. De vierde kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam veroordeelde gister twee politieagenten te Amsterdam wegens dief stal door middel van valsche sleutels en medeplichtigheid daaraan ieder tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De agenten zouden in den nacht van 3 op 4 Juni hebben ingebroken in een kiosk op het Mercatorplein en 10.— hebben gestolen. Een man en een vrouw, die tegenover de kiosk wonen hadden een der agenten in de kiosk zien binnengaan terwijl de ander op den uitkijk bleef staan. Zij riepen een bovenbuurman, die een agent het gebouwtje zag verlaten. In tegenstelling met het echtpaar herkende hij den agent niet. Beide verdachten ont kenden zich op genoemd uur hij de kiosk te hebben opgehouden. Wel waren ze er eenige uren eerder geweest. De officier van Justitie, mr dassen berg had tegen beide verdachten een jaar gevangenisstraf gevorderd. Internationale speculatie kan den goudgedekten Nederlandschen gul den en den volgedekten Zwitser- schen franc doen vallen, maar staat tegenover de ongedekte Reichsmark, dank zij het bureaucratische, maar voortreffelijk sluissysteem dat Duitsch land monetair hermetisch afsluit, volkomen machteloos. De mededee- ling van de Duitsche overheidsperso nen, dat de Mark op peil zal blij ven, Is dus geen grootspraak, behoef de het althans niet te zijn. Een andere vraag is echter, of het op den duur voor Duitschland economisch raad zaam zal blijken, de Reichsmark op goud- peil te houden. Wij hebben ons oor in verschillende krin gen te luisteren gelegd, en hebben kunnen vaststellen, dat deze vraag niet eensluidend beantwoord wordt. Verschillende Duitsche economen en practische zakenmenschen hadden het steeds als een axioma beschouwd dat het peil van de Reichsmark zou worden gehandhaafd, zoolang de Nederlandsche gulden op goudpariteit bleef, maar ook geen dag langer, zulks in verband met den uitvoer. Het is niet te ontkennen, dat de verlaging van de waarde van den Franschen franc, den Zwitserschen franc en den Nederlandschen gulden de exportcapaciteit van Duitschland getroifen heeft. Nu zijn er weliswaar allerlei mogelijkheden, om de Duit sche exportindustrie te hulp te ko men; vooral door middel van de Sperrmarken heeft de Duitsche ex- portindnstrie wonderen kunnen doen Maar zelfs met behulp van de Sperr- markenfaciliteiten zal de Duitsche uitvoer door de waardevermindering van het betaalmiddel in Frankrijk, Zwitserland en Nederland een ge- voeligen slag krijgen. Zij, die de goudwaarde van de mark wil len handhaven, kijken in de eerste plaats naar de Duitsche betalingsbalans. Duitsch land heeft veel buitenlandsche schulden, die in buitenlandsche munt luiden, Er zijn ook in gulden en in Zwitserschen franc ve le Duitsche leeningen afgesloten. De waar devermindering van het Zwitsersche en Nederlandsche betaalmiddel beduidt nu, dat Duitschland minder rente te betalen heeft, en dat men tegen een lager bedrag de leeningen zal kunnen aflossen. Dan is er nog een tweede categorie voorstanders van handhaving van het goudpeil van de mark, n.1. de vurige nationaal-socialisten, die thans de wereld het bewijs willen geven, dat, nu iedere valuta wankelt, de Duitsche valuta vast staat, en die de Duitsche volksgenoo- ten als het ware willen toeroepen: maakt u niet ongerust, zoolang Hitier het roer in handen heeft, behoeft gij niet meer voor uw broodje miljarden te betalen. Het gaat er nu maar om, welke strooming het krachtigst zal zijn. Wij weten het niet, doch het wil ons voorkomen, dat, wanneer er werkelijk een algemeene internationale herziening in het geldwezen tot stand zou komen, Duitschland geen spelbreker zal willen zijn. HILVERSUM H. 801.5 m. ORKEST CONCERTEN. 11.20—12.00 V.A.R.A.-orkest. 12.30—2.30 A.V.R.O.-orkest. GRAMOFOON MUZIEK. 8.00-10.00 v.m., 10.35 v.m., 1212.30 en 10.30 n.m. LICHTE MUZE. 2.303.15 Lyra Trio. 6.50 en 7.20 Melody Circle. ORGELBESPELING. 11.30 n.m. Johan Jong. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 10 v.m. Morgenwijding. 10.40 n.m. Avondwijding. SOLISTENCONCERTEN. 8.30 en 9.00 Carel van Leeuwen Boom kamp en Henriëtte Bosmans. DANSMUZIEK. 3.154.00 A.R.V.O.-dansorkest. 5.30 Flierefluiters. NIEUWSBERICHTEN. 7.50 n.m. DIVERSEN. 5.00 n.m. Voor de jeugd. HILVERSUM L 1875 m. ORKEST CONCERTEN. 1.00—1.45; 2.00—2.45 en 4.3^-5.15 K.R.O- Orkest, Instelling van een „export-lire?'' Zonder dat van gezaghebbende zijde eeni ge bevestiging te verkrijgen was, verluidde gisteren in sommige financieel geïnteres seerde kringen te Rome, dat de Italiaansche regeering plannen zou overwegen tot het instellen van een z.g. „export-lire", die 25 tot 30 pet. beneden de voor het binnenland gehandhaafde lire zou liggen. Het doel zou zijn Italië in staat te stellen zijn export op concurreerend peil te hand haven, nu Frankrijk door zijn devaluatie op dit gebied een belangrijken voorsprong op Italië verworven heeft en als afnemer van minder beteekenis dreigt te worden, en anoden. Het communisme in een uiting van sociale instabiliteit. Roosevelt heeft, naar Reuter meldt, voor de democratische conventie van den staat New-York een rede uitgesproken, waarin hij hen antwoordde, die hem van commu nistische neigingen beschuldigen. Hij zeide trouw te zijn gebleven aan de democratie en on-Amerikaansche denk beelden, zooals het communisme, van die democratie verwijderd te hebben gehouden. Het communisme aldus vervolgde hij is een uiting van sociale instabiliteit, die het gevolg is van economische onrust. De republikeinen hebben Amerika aan den rand van het communisme gebracht, doordat de vraagstukken van sociaal en econo misch belang gedurende 12 jaar verwaar loosd zijn. Roosevelt beschuldigde er zijn tegenstanders van, het communisme in den verkiezingsstrijd te hebben gebracht, terwijl daarover tusscben democraten en republi keinen geen meeningsverschil bestaat. i|tt; Lester gaat heen als Volken bondscommissaris. De volkenbondsraad heeft thans een oplossing gevonden voor de moeilijkhe den, die voortvloeiden uit de vijandige houding van de regeering van Dantzig jegens den volkenbondscommissaris Lester. Lester is namelijk benoemd tot ondersecretaris-generaal van den Vol kenbond. Zijn benoeming zal van kracht worden wanneer zijn opvolger te Dant zig benoemd zal zijn. De Amerikaansche Minister van handel Daniël C. Roper. heeft gisteren tijdens een meeting van Katholieken, protestan ten en Joden een ernstige waarschuwing gericht tot zijn toehoorders waarbij hij betoogde, dat op den duur bedrijvigheid van de kerk in politieke aangelegen heden zoowel voor de religie als voor de politiek schadelijk geacht moet worden. Uw bijzondere aandacht vraagt: 9.00 n.m. V.P.R.O. 301.5 m. Uitzending Jubileumssamenkomst ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Ver. van Vrijz. Protest. Militairen Tehuizen. Spr. Prof. Dr. Ir. F. R. Venjng Meinesz. Internationale specialiteiten: 8.50 n.m. Parijs PTT „Le Cid" treurspel van Corneille. 9.05 n.m. Weenen Symphonieconcert o.l.v. Hans Knappertsbusch. GRAMOFOONMUZIEK. 8.15—9.15; 10.30—11.30; 12.15—1.00; I.45—2.00; 2.45—3.00; 3.30—4.00; 5.15— 5.30; 9.00—9.15; 11.00—11.15; 11.35—12.00 LICHTE MUZE. 5.30—6.00 K.R.O.-Melodisten. 6.20—7.00 K.R.O.-Melodisten. SOLISTEN CONCERTEN. 3.00—3.30 4.05—4.35 9.15—10.25 Zang- en pianorecital. DANSMUZIEK. 8.109.00 K.R.O.-Troubadours. 10.35—11.00 K.R.O.-Boys. II.15—11.35 K.R.O.-Boys. NI E UW8BERICHTEN. 8.00—8.10 en 10.30—10.35. DIVERSEN. 11.3012.00 v.m. Voor zieken en ouden van dagen. 6.006.20 Land- en tuinbouw causerie. Het wetsontwerp tot regeling der ziekenverzorging toegejuicht Hst hoofdbestuur van de Roomsch- Katholieke artsen vereeniging heeft aan de leden van de Staten-Generaal een adres gezonden, dat een aantal conclu sies bevat, waarin het zijn waardeering uitspreekt voor het nader gewijzigd wets ontwerp betreffende de regeling der zie kenverzorging, hetwelk het voornamelijk van de ethisch-social zijde heeft be schouwd. Het hoofdbestuur laat tevens uit komen dat het onjuist is te betoogen dat dit wetsontwerp voor vele zie kenfondsen, door invoering van vrije artsenkeuze, meerdere kosten mee zal brengen en dat het voorloopig buiten werking stellen van art. 50 der ziektewet in het belang van vele arbeiderseen daad van wijs beleid moet worden geacht. Be R.K. artsen—vereeniging kan zich met dit ontwerp accoord verklaren, voornamelijk omdat zij van oordeel is dat daardoor eindelijk een toe stand van vrede op ziekenfonds- gebied zal intreden, hetgeen zonder wettelijke regeling niet mogelijk is. Zij is overtuigd dat elk langer uit stel van de invoering van deze wet in het nadeel zal zijn van de ziekenver zorging in het algemeen, en verzoekt met aandrang te willen medewerken dat deze wet. die op een compromis berust, in haar huidigen vorm spoe dig zal worden aangenomen. REORGANISATIE VAN HET TUSCHINSKI- CONCERN. Dank zij de interventie van den Neder landschen Bioscoopbond is een reorganisatie tot stand gebracht van het Tuschinski- concern, hetwelk, zooais bekend een aantal groote bioscooptheaters te Amsterdam, Rot terdam en Schiedam in exploitatie heeft. Deze reorganisatie is mede mogelijk ge maakt door investeering van nieuw kapi taal, hetweik van zoodanigen omvang is, dat de vooraanstaande positie, welke de Tuschinski-theaters in het bioscoopbedrijf innemen, kan worden gehandhaafd. Ter vereenvoudiging van de bedrijfsvoering zijn thans twee afzonderlijke vennoot schappen opgericht, n.1. de maatschappij Tu- schinski N.V. en de N V. Tubem. De maatschappij Tuschinski N.V. zal liet beheer voeren over de onroerende goederen. Tot directeur dezer N.V. is benoemd de heer Mr. K. Blom te Wassenaar. De exploitatie van de Tuschinski-theaters te Amsterdam, Rotterdam en Schiedam zal geschieden door de N.V. Tubem. De heer J. van Santen te Amsterdam is tot directeur van de N.V. Tubem benoemd, terwijl de heeren A. Tuschinski, H. Ehrlich en H. J. Gerschtanowitz mede met de lei ding van het bedrijf belast blijven. Sir Henru Deterding over de monetaire maatregelen. 's-Gravenhage Een redacteur van het algemeen Nederlandsche persbu reau kwam tengevolge van bijzondere omstandigheden in contact met Sir Hen ry Deterding en heeft van deze gele genheid gebruik gemaakt diens oordeel te vragen over de monetaire maatrege len der regeering. „U behoeft mij eigenlijk niet te vra gen" aldus Sir Henry ,De heer Colijn heeft duidelijk zijn meening gezegd en u kunt er zelf kigische gevolgtrekking uit maken. Volkomen terecht heeft minister Co- lijn er den nadruk op gelegd, dat wij on mogelijk alleen den strijd konden vol houden, nadat Zwitserland de sterk ste van de twee overgeblevene, die nog liet goudblok vormden dit ook ver laten had. Ik juich dezen gang van zaken toe. Dat de gulden niet onmiddellijk gede valueerd is, begrijp ik volkomen. Men kan niet verwachten, dat dergelijke be langrijke beslissingen in enkele uren of dagen genomen worden. Laat men rus tig de ontwikkeling der dingen afwach ten. Dit staat vast: Nederland is nu weer een land geworden, dat midden in de werkelijkheid staat. Natuurlijk zijn wij er nog niet, maar vtjor de toekomst van ons land zijn wij op den goeden weg. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE- MELK Nederlandsche zuivelcentrale, 4 0c- tober t.m. 10 October 1936 consumptie- melk regeeringscontract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met prer mie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsmini- mumprijs 4.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Een tweetal protesten. In.verband met de regeeringsmede- deeling, dat de monopolieheffing op buitenlandsche granen, niettegenstaande de stijging van de marktprijzen, veroor zaakt door het. verlaten van den gouden standaard, op hetzelfde peil gehand haafd blijft (met uitzondering van rog ge waardoor heffing en denaturisatie- steun met een gulden is verlaagd) heeft de Algemeene Nederlandsche Molenaars bond telegrafisch bij den betrokken Mi nister geprotesteerd angezien zulks „wederom een aanslag op het bestaan van de vee- en pluimveehouderij is en als zoodanig zijn terugslag heeft op den graanhandel" Bij den minister is aangedrongen de monopolieheffing te verlagen, ter com pensatie van de genoemde prijsstijging. Tevens zal getracht worden, middels de „top"-organisaties (de Nederlandsche industrie- en handelsorganisaties) te ge raken tot een massa-protest van alle daarbij aangesloten belanghebbende or ganisaties. Kaasproducenten vragen hoogere prijzen. De hond van kaasproducenten te Gouda heeft gisteren aan den minister van land bouw en visscherij het volgende telegram verzonden: „Vernemen van comité van graanhan del dat'de regeering monopolieheffing niet verlaagt varkens- kippen- en vee houders krijgen dus volle valutadaling te dragen, bovendien wordt bij varkens en kaas prijsstijging door valutadaling eveneens door de maatregelen der re geering tegengehouden. Dit schept een onrecht tegenover deze groepen, drin gen met klem op directe wijziging aan". Van. bemoeiingen op grond der landbouwcrisisnet. De Nederlandsche vereeniging van fruit- en groentenexporteurs heeft aan den raad van ministers een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: ..Maken regeering beleefd opmerk zaam dat monetaire maatregelen noodzaak medebrengen thans onver wijld aanvang te maken niet gelei delijke intrekking van meerendeel der bemoeiingen op grond van land bouw crisiswet. Aanpassing aan nieuw geschapen omstandigheden is onbereikbaar, tenzij op korten termijn worde overgegaan tot ophef fing van importmonopolie fruit en intrekking van alle voorschriften welke bewegingsvrijheid van export- teurs belemmeren. Wij vertrouwen dat regeering zal maken tegen een zijdige voorlichting van agrariërs- organisaties en crisisadvies commis sies De Gouverneur-Generaal is tij dig met de beslissing der regee ring in kennis gesteld. Naar aanleiding van een verwijt in de Indische pers over het feit, dat de gouver neur-generaal de beslissing der regeering over het goudembargo van bet Persbureau Aneta had, moeten vernemen, waaruit zou blijken, dat Indië door de regeering in den Haag als bijwagen werd beschouwd, meldt men van ofiicieele zijde over bet in Indië bekend worden der beslissing van de regee ring inzake de monetaire politiek medege deeld, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag maatregelen zijn genomen, tenge volge waarvan het dringende persoonlijke regeeringstelegram aan den Gouverneur-ge neraal, waarin hein mededeeling werd ge daan van de genomen beslissing, dezen is toegezonden voor het oogenblik, waarop de binnenlandsche en buitenlandsche pers de beschikking kreeg over bet bericht van den regeeringspersdienst. Het telegram aan den Gouverneur-generaal werd te 11.57 van Den Haag uit en te 11.59 uit Amsterdam verzonden. Eerst tien minuten later werd het bericht ter beschikking van de pers ge steld. Het perstelegram naar Indië werd te 12.14 ('s nachts) door het telegraafkantoor door gegeven. De regeerings persdienst meldt nog uit Den Haag: In aansluiting aan de mededeeling, betref fende het in Ned. Indië bekend worden der beslissing der regeering inzake de mone taire politiek, kan nog worden medege deeld, dat blijkens ingekomen ambtsberich ten, het ministerieele telegram te Batavia is ontvangen te 1.04 uur Amsterdamsche tijd, terwijl het Aneta-telegram zich te 1.05 uur Amsterdamschen tijd nog te Antwerpen be vond.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7