Vermindering van wegenbelasting \Vethouder voor het Hof Nederland en de Volkenbond Door het springen van een band De „Baltic" nog niet vlot binnenland poging tot omkooping VARIA bedreiging met een mes. ZATERDAG 3 OCTOBER Huiselijke twist eindigt in bloedblad Te hooge eierprijzen? RAADSLID 600 GULDEN AANGE BODEN, ALS HIJ MAAR GEEN WETHOUDER WERD, Arnhem, 1 October. Het ge rechtshof te Arnhem heeft gistermid dag behandeld de zaak tegen den landbouwer R. B., wethouder der ge meente Wierden, die door de recht bank te Almelo wegens poging tot omkooping was veroordeeld tot f300 boete, subs. 3 maanden hechtenis met ontzegging van bevoegdheid om te kiezen of gekozen te worden voor den tijd van 5 jaar. De verdachte zou aan het lid van den Raad van Wierden, H. St., een bedrag van f500 a f600 hebben beloofd, indien er bin nen twee jaar geen meerderheid in den Wierdenschen Raad zou worden gevonden om hem, St. tot wethouder te kiezen. Tot het uitbetalen van het geld is het evenwel niet gekomen, omdat het raadslid St. zich niet aan de afspraak zou hebben gehouden om B. te stemmen. De verdachte, die allereerst door den pre sident mr. Baron de Vos van Steenwijk werd gehoord, ontkende alle schuld. Het raads lid H. St. werd vervolgens als getuige ge hoord. Deze verklaarde dat zich voor de wethoudersverkiezing een meerderheid en een minderheid in den Raad hebben ge vormd. De meerderheid was het er over eens, dat een der zetels door een R.K. wet houder zou worden bezet. Voor de tweede zetel kwam of de ver dachte, of St. in aanmerking. Getuige heeft toon met den verdachte gesproken, dat laatstgenoemde gedurende de eerste twee jaar zitting zou nemen. Dan zou hij aftreden en zou St. zijn plaats innemen. Werd hiervoor evenwel geen meerderheid in den Raad gevonden, dan zou get. een be drag van 500 a 600 gulden, van verdachte ontvangen. Get. verklaarde evenwel niet op dit voorstel te zijn ingegaan, omdat hij aan een dergelijken daad zich niet wilde schub die maken. De verdachte verklaarde hierop aan St, niets beloofd te hebben. Als getuige a decharge werd o.m. het raadslid G. Br. gehoord, deze behoorde tot de raadsmeerderheid. Hij deelde mede, dat St. eens gezegd zou hebben, dat verdachte hem geen geld had aangeboden. Nadat de verd. nogmaals had verklaard niet over geld met St. te hebben gesproken, nam de advocaat-generaal mr. Visscher re quisitoir. Deze merkte op, dat de groote vraag in deze zaak is, of het raadslid St. mag worden geloofd. Spr. meent dien vraag bevestigend te moeten beantwoorden Sprak hij onwaarheid, dan was dit nog veel erger dan de handeling zelf. Er is alle reden om het vonnis van de rechtbank te bevestigen en spr. eischte dan ook dezelfde straf. Mr. E. H. G. Roelvink uit Almelo, als ver dediger optredend, bepleitte vrijspraak. Uitspraak op 15 Otober a.s. BE TRUFFELM.4RKTVAN ALBA Aan den rand van de zonderlinge heu veis. die zich uitstrekken tusschen Ge- nula en Turijn ligt het stadje Alba een schilderachtig plaatsje met typische to rentjes en een kathedraal gebouwd uit roode baksteenen. Eenmaal in het jaar komt er echter nieuw leven in het rustige stadje n.1. wanneer de bekende truffelmarkt daar plaats heeft. Om aan deze gebeurtenis deel te nemen, komen de liefhebbers van deze delicatesse en de truffelhande laren uit alle streken van Europa naar Alba om daar de heerlijke truffels te ioopen. Hier worden n.1. niet alleen de gewone zwarte truffels van Périgord verkocht, die men in de ganzenlever pastei vindt maar vooral ook de witte truffel van Piëmont, die van wege haar aroma door de kenners bijzonder gewaardeerd wordt Doch niet iedereen houdt van de witte truffels. Wie zich niet te buiten gaat aan smulpaperij, zal den doordringen den reuk en smaak van dezen padden stoel eenvoudig met dien knoflook ver- Kelijken en zonder twijfel heeft de truf fel ook iets van deze reuk. Maar voor den fijnproever bestaat er een hemels breed verschil tusschen de witte truffel ei1 het knoflook. In Alba bestaat ook een afzonderlijke kennel voor „truffelhonden" Van dezen kennel vertelt men, dat hij reeds twee honderd jaar oud is. De geheimen van de dressuur gaan van vader op zoon over. De honden zijn meestal poedels en zelf groote truffelliefhebbers; anders z°n men deze dieren ook niet kunnen dresseeren. De truffelverkoopers, allen Piëmontee- sche hoeren, staan op de marktplaats. 1 Oct- De rechtbank ver ooi deelde gister een werkloozen zeeman, me in de Plantage Middenlaan te Amster- rf,111, ®en man met doodslag had bedreigd, \7 Je maanden gevangenisstraf. Verdachte ventte met potlooden en ook aan de bezoekers van een caféterras bood zlJn koopwaar aan. Toen iemand wei- ,.e.le koopen, wilde hij hem met een mes te lijf. Door omstanders kon nog tijdig erger worden voorkomen. De driftige zee man werd ontwapend en later door de po litie in verzekerde bewaryig gesteld. Het O.M. had legen verdachte, die een blanco strafregister had, en die reeds geruimen tijd in voorarrest heeft doorgebracht, acht maanden gevangenisstraf geëischt. De tijd is er rijp voor, oordeelt de K.N.A.C. De gevolgen van de instelling van het verkeersionds. 's Gravenhage, 2 Oct. In een adres aan de ministers van iinanciën en van waterstaat heeft de K.N.A.C. verzocht, een verlaging van de tarie ven der motorrijtuigenbelastingwet te willen bevorderen en verder, haar in de gelegenheid te stellen, bij wijzi ging van deze wet van advies te die nen. Daarbij worden o.m. de volgende toelich tingen gegeven: Uit de maandelijks gepubliceerde cijfers van de opbrengst der wegenbelastig is dui delijk waarneembaar, dat het motorwegver- keer den druk van de met rond 50 ver hoogde belasting, welke als gevolg van de instelling van het verkeersfonds per 1 Ja nuari 1935 is ingegaan, niet heeft kunnen opvangen, waardoor het aantal motorrijtui gen zich in een steeds verder gaande dalen de lijn bevindt. Bleef in 1935 de totale op brengst ruim 6 onder de raming, in 1936 zal dit percentage waarschijnlijk tot 9 stijgen. Wanneer, zooals is te verwachten, de wegenbelasting gedurende dit jaar met 2 millioen bij de raming van 22^ millioen •ten achter blijft, dan geeft dit bedenkelijk verschijnsel voor de rijksschatkist, in ver band met de andere financieele lasten, waar aan het motorwegverkeer is onderworpen (extra benzineheffingen, personeele belas ting, enz.) een mindere opbrengst van on geveer 6 millioen gulden. In tegenstelling met den opzet van de verhoogde belasting heffing, welke een temporairen terugslag voorzag, kan worden verwacht, dat de ver mindering van het aantal motorrijtuigen op dezelfde wijze zal voortgaan, niet het minst, omdat thans ook een prijsstijging van de motorische verkeersmiddelen moet worden verwacht. Derhalve zal ook de mindere op brengst van de op dat verkeer drukkende lasten zonder eenigen twijfel catastrophale vormen gaan aannemen, zonder dat zulks ook maar ten deele wordt gecompenseerd door een opleving van andere verkeersmid delen, zoodat in fiscaal opzicht verontrus tende en ernstige moeilijkheden zijn te duch ten. De K.N.A.C. heeft de overtuiging, dat door de opvoering van de lasten op het motorwegverkeer en de onvermijdelijke re actie, van een ontwikkeling van het motor- verkeer geen sprake meer kan zijn, aan de volkshuishouding de voordeelen van het gébruik van een economisch, nuttig en comfortabel, aantrekkelijk en populair Iedere boer houdt voorzichtig een pakje met truffels, die meestal in papier zijn gewikkeld, in zijn handen. Op het eerste gezicht Hikt het, alsof zij allen dezelfde waren hebben, maar de kenner zal spoe dig zien, dat er groote verschillen be staan in grootte en kwaliteit der truf fels. Een groot gedrang heerscht er rond om de boeren; ieder hunner is door een groepje gegadigden omgeven, die de pad destoelen taxeeren en over den prijs dingen. Men ziet hier dikwijls fijnproevers uit Turijn. Hun neuzen worden steeds lan ger en het lijkt, alsof ze in de truffels verdwijnen, terwijl zij den geur opsnui ven In een anderen hoek ziet men een koopman uit Milaan, die als in verruk king zijn oogen opslaat, omdat hij een bijzonder goede soort heeft ontdekt. Er zijn zelfs koopers uit Napels en ook verschillende uit het buitenland, van over de Alpen. Er worden soms prijzen van meer dan honderd gulden, in Hol- landsoh geld voor één kilogram truffels betaald. Iedereen doet zijn best om een flinken voorraad van deze delicatesse in te slaan, tenminste naarmate zijn beurs het hem veroorlooft. Na dit voorspel begint de vermakelijk heid. die steeds met het houden van de truffelmarkt verbonden is. Men bewon dert dan de vruchten tentoonstelling, ver maakt zich met tooneelstukjes en woont het ezelrennen bij, waarmee de feeste lijke dag eindigt. ANECDOTES VAN BEROEMDHEDEN 't Gebeurde in een dorpsrestaurant in de buurt van Sohloss Moritzburg een zomer-residentie van de vroegere konin gen van Saksen. Tn een van de beide eet zalen stond de koffietafel gedekt met als Pièce de milieu een geweldiee hoeveel heid Berliner Pfannkuchen. De konin? zal dien middag met zijn gezin in het restaurant de vier uurs koffie gebruiken. transportmiddel in belangrijke mate wordt onthouden. Ten einde het nuttig rendement van deze belasting te verhoogen en een opbrengst te verkrijgen als waarop in de verkeers- fondsbegrooting van 1937 wordt gerekend, zal het noodig zijn, tijdig van koers te ver anderen en tot een redelijke verlaging van het onsystematisch verhoogde tarief dezer belasting over te gaan. In te voeren verbeteringen. Tevens zouden verschillende oneffenhe den in de motorrijtuigenbelastingwet of de uitvoering daarvan, welke het motorweg verkeer in min- of meerdere mate belem meren, kunnen worden weggenomen, waardoor in fiscaal opzicht ongetwijfeld een nadeel zou worden verkregen. Daartoe behoort in de eerste plaats de invoering van z.g. maand-, week- en dag kaarten, bedoeld in art. 4 van de motorrij tuigenbelastingwet, waarvoor de K.N.A.C. reeds sinds langen tijd en bij herhaling heeft gepleit. Daardoor zou tevens een eind worden ge maakt aan de geschillen, welke bestaan om trent de vraag, of de houder al of niet bin nen het rijk woont of is gevestgid (art. 5 der wet). Ook kan op die wijze voor aan hangwagens en kampeerwagens een billij ker regeling in het leven worden geroepen, vooral wanneer voor aanhangwagens af zonderlijke nummerbewijzen worden uitge geven. Op die wijze zal b.v. worden voorko men, dat, zooals thans het geval is, voor meer dan een vrachtauto of tractor extra belasting voor het gebruik van slechts 1 aanhangwagen moet worden betaald. Volgens art. 6 sub b heeft voorts de fa brikant of handelaar onder bepaalde voor waarden recht op vrijstelling van belasting van motorrijtuigen, behoorende tot zijn han delsvoorraad en is voor de uitvoering hier van het systeem der F.H.-kaarten ingevoerd, hoewel daarmede aan dit recht in zekeren zin wordt tekort gedaan, omdat voor deze kaarten moet worden betaald als voor an dere motorrijtuigen. Indien het systeem der F.H.-kaarten wordt gehandhaafd, waren verschillende faciliteiten nochtans in hooge mate aan te bevelen. Verder bestaan verschillende desiderata in zake de regeling van het internationaal verkeer met motorrijtuigen, waarvoor de K.N.A.C. reeds vroeger adresseerde aan den minister van financien. Een adres van Nationaal Her stel aan den Ministerraad. Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich met een adres gewend tot den Ministerraad, in welk adres wordt opgemerkt, dat dit Hoofdbestuur in dertijd met groote waardeering heeft ken nis genomen van het feit, dat Nederland te gen de intrede van Sovjet-Rusland in den Volkenbond heeft gestemd. Adressant ver klaart verder met verontwaardiging te heb ben kennis genomen van de laatste rede van Litwinoff, welke rede in werkelijkheid slechts de machtspositie wil dienen van Sov jet-Rusland, dat naar de hegemonie in den Volkenbond streeft. Om deze redenen dringt adressant er ten krachtigste bij den ministerraad op aan, bij den Volkenbond het alternatief te stellen: of Moskou, of Nederland uit den Volkenbond, om daardoor mede een voorbeeld te geven aan de wereld, waarbij wordt voortgebouwd op het krachtig „neen", het welk Nederland heeft doen hooren tegen de toelating van Moskou in dien Bond. HILVERSUM EL 301.5 m. GRA MOFOONPLA TEN. 8.00—10.00, 12.00—1.45 en 2.20—2.45. ORGELBESPELING. 6.00 Concert door Cor Steyn. SPORT. 3.15 Schaakles voor beginners. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 10.00 Morgenwijding. SOLISTENCONCERTEN. 3.355.40 Rotterd. Philharm. Orkest o.l.v. Eduard Flipse met medew. van solisten. NIEUWSBERICHTEN. 8.03 en 10.00 DIVERSEN. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven. 4.30 Esperanto-uitzending. 8.15 Bont programma (VARA). HILVERSUM I. 1875 m. ORKESTCONCERTEN. 12.15—1.30 KRO-Orkest. OPERA EN OPERETTE. 8.3010.00 Relais uitzending van RAVAG Weenen. Solisten, koor en orkest. Zoon steekt vader met broodmes. Bij de familie D., wonende te Didam is gisterenmiddag een hevige twist ontstaan tusschen vader en zoon toen de eerste den laatste over diens gedrag onderhield. De zoon werd toen zoo kwaad, dat hij een broodmes nam en daarmede zijn vader een steek in den rug toebracht. Een schoonzoon van den getroffene heeft getracht dezen op de fiets naar het zieken huis te vervoeren, doch onderweg was de man door bloedverlies zoodanig uitgeput, dat men hem in het tolhuis binnenbracht, waar men in allerijl dr. Bunselman waar schuwde, die den gewonde voorloopig ver bond. Later is hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar operatief werd ingegrepen. De zoon is gearresteerd en zal voor den rechtércommissaris te Arnhem voorgeleid worden. Uw bijzondere aandacht vraagt: 2.003.30 Hilversum I 1875 m. Indienst- stelling Hr. Ms. „De Ruyter" in tegen woordigheid van H.M. Koningin Wilhel- mina (KRO-uitzending), Internationale specialiteiten: 4.20 Miinchen „Froher Funk für alt und Jung". Vroolrfk programma. ORAMOFOONMUZIEK. 8.15—9.15 en 10.30—11.30. LICHTE MUZE. 10.10—11.15 KRO-Melodisten. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. DANSMUZIEK. 5.00—5.30 KRO-boys. NIE UWSBERICHTEN. 8.00 en 10.30. DIVERSEN. 3.304.30 Kinderuurtje. 4.40 Lezing „Dierendag". 5.456.15 KRO-Nachtegaaltjes. 6.206.45 Journalistiek overzicht. 7.358.00 Actueele AetheriKitsen. Ernstig verkeersongeluk te Hal- temerbroek Twee personen zwaar gewond. Oldebroek In de gemeente Oldebroek is gisteravond omstreeks zeven uur in de buurtschap Hattemerbroek op den Zui derzeestraatweg een ernstig ongeluk ge beurd. Uit de richting Amersfoort kwam een twee-persoons auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, die alleen in den wagen zat. Door het springen van een voorband zwenkte de auto naar links en reed tegen een motorfiets, die uit de richting Zwolle kwam. Deze reed toen met volle snelheid tegen een boom, ter wijl de auto even verder eveneens tegen 'n boom tot stilstand kwam De inzitten de dame bleef ongedeerd, doch de motor fietsrijder en de duo-passagier waren deerlijk gewond. Het waren de heeren Bannink en Wildeboer. beiden uit Zwol le. Artsen uit Oldebroek en Hattum heb ben de eerste hulp verleend, waarna bei de slachtoffers naar het Sophiazieken- huis zijn vervoerd. Voor beider leven werd gevreesd Pogingen om het schip vlot te krijgen mislukt. Ameland 1 October De verwachting die de bergingsmaatschappij Doeksen te Terschelling liad om de motorschoener „Baltic" welke op 7 September jl. op de Koffieboonplaat een zandbank tus schen Terschelling en Ameland ge strand was, is niet in vervulling gegaan. Nadat het schip gistermiddag 24 me ter verder in diepzee is gesleept, meende men, dat de boot bij het volgende getij wel los zou komen. Doordat echter de wind van West naar Oost draaide is deze verwachting geen werkelijkheid geworden. Toch blijft men hopen dat bij het ko mend hoog water, het schip vlot zal ko men en binnengaats zal kunnen worden gesleept. BEJAARDE MAN DOOR AUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD Gisteravond is op de hoek van de Van Zuylen-Van Nijeveltstraat en de Rerkheistraat te Wassenaar een bejaar de man, do 85-jarige heer Van der K. fe Wassenaar, door een auto aangere den en op slag gedood. Het lijk is naar het politiebureau over gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de politie een onderzoek in. Eerst verschijnt de jonge Prins Ernst Heinrich in gezelschap van een hofdame Hij ziet de tafel gedekt en roept enthou siast: Da genn wor aber fressen. Verschrikt tikt de hofdame den jongen man aan en fluistert een en al veront waardiging: Maar.... koninklijke hoog heid, wat zijn dat voor uitdrukkingen. Stel u voor, dat zijne majesteit het ge hoord had. Vijf minuten later komt de koning met de andere kinderen binnen, bekijkt de keurig gedekte tafel en roept, terwij] hij in de handen klapt: „Na Ginder, da gennt er eioh ja mae ordentlich satt fressen". Emanuel Schikander was in zijn tijd tooneelspeler, zanger, schouwburgdirec teur en dichter. Hoewel hij in geen van deze beroepen iets bijzonders gepresteerd beeft, is zijn naam tot op den huidigen dag bewaard gebleven, omdat hij onder andere de tekst van „die Zauberflote" beeft geschreven. Zooals bet met vele middelmatige talenten bet geval is vond Schikander zichzelf een kunstenaar van den eersten rang. wien het ten zeerste verdroot, dat de tijdgenooten hun bewon dering te zijnen opzichte wel een beetje heel erg onder stoelen en banken sta ken. Groot was dus zijn voldoening toen de première van die Zauberflote" de opera werd in den herfst van 1791 voor bet eerst in Schikanederst schouwburg te Weenen ten gehoore gegeven, een ge weldig succes bracht. Van allen kant werd de librettoscbrijver dienaangaande gecom rtlim en teerd. „Och ja" antwoordde Soh'kaneder on verschillig. toen hem voor de zooveelste maal wend verzekerd, dat „die Zauber flote" een meesterstuk kon worden ge noemd. „och ja" bet stuk is goed en bet succes groot, maar ja. wii zouden heel 'ets anders hebben bereikt als die Mo- rart met zh'n muziek de boel niet zoo ho peloos bad verknoeid! De vereeniging van broederijen en pluim- veefokbedrijven in Nederland verzond he den aan den minister van Landbouw en Visscherij het volgende telegram: „Vernemen uit gewoonlijk zeer goed in gelichte bron, dat uw adviseurs voor pluim veeaangelegenheden de tegenwoo^iige eier prijzen te hoog vinden, mede tegenover de exportmarkt. Hoewel wij deze uitspraak on gelooflijk vinden, wordt zij niettemin ge dekt door het uitvoerverbod voor eieren, waarvan het resultaat immers moet wor den, dat de veilingen genoodzaakt zullen zijn, met haar eieren op de binnenlandsche markt te komen, waardoor deze ontwricht zal worden en er inderdaad een scherpe da ling in de eierprijzen zal plaats vinden. Wij zijn er van overtuigd, uit naam van alle pluimveehouders te spreken, wanneer wij tegen deze gedragslijn met groote kracht protesteeren. Werd 26 September 1935 op onze toonaan gevende eiermarkt te Barneveld voor de witte eieren 3.904.10, vcor de gemengde 4.00—4.15, en voor de bruine 4.20—4.25 ge maakt, zoo bedroegen deze prijzen 24 Sept. j-1. resp. 4.494-45, 4.454.50 en 4.504.660, Deze hoogere prijzen worden echter volko men te niet gedaan door de stijging der graanprijzen, welke tusschen beide ge noemde data, dus nog voor het treffen der monetaire maatregelen, plaats vonden. Zoo waren de prijzen loco Rotterdam/Am sterdam in September 1935 voor de tarwe per 100 kg. 4.75, 21 September jl. 6.55, Mais per 2000 kg. liep op van 55.75 tot 84,50 en gerst van 04,50 tot 89,50, derhalve een stij ging van resp. 1.80, 28.75 en 25.—. De druk op de pluimveehouderij is verge leken bij 1935 dan ook niet verminderd, door de thans toegepaste maatregelen zelfs ver meerderd, terwijl de verdere daling van de eierprijzen de meest noodlottige gevolgen zal hebben, daar de kilogramprijzen voor het op te ruimen pluimvee, ondanks de sedert Sep tember 1935 gestegen graanprijzen, op de hiervoren genoemde data onveranderd zijn gebleven en wel voor de lichte rassen 25 ct. voor de middelzware rassen 26 ct. per kg. levend gewicht, zoodat bij een in meer of mindere mate toegepaste liquidatie van den pluimveestapel, hetgeen het onmiddellijk ge volg van den beoogden lageren eierprijs zal zijn, de verliezen voor de pluimveehouders ontstellend groot zullen worden. Doen dan ook een ernstig beroep op Uwe Excellentie den werkelijken toestand voor de pluimveehouderij scherp in het oog te te houden en de noodlottige maatregelen af le wenden, daar het hier de levensbelangen van ettelijke duizenden menschen met smal le beurzen betreft.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7