Betoogingen te Parijs en Londen pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tragische race „Voor de democratie in de wereld'' Dc race om de wereld Typhoon boven Japan Facsistenbetooging in Londen verboden 5 OCTOBER 1936 64e JAARG. No. 7817 pti geregeldheden in de Fransche hoofdstad* Internationale aaneen sluiting van het pro letariaat bepleit WÊm K: J Alleen Scott de tocht volbracht Nog geen staat van beleg in Palestina* HE LDEKSCH! COURANT urTGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 MAANDAG FASCISTEN TRACHTEN TE VERGEEFS EEN COMMUNIS TISCHE MEETING TE VER- j HINDEREN- Gisteren hebben 6e Fransche com munisten een bijeenkomst gehouden jn het Pare des Princes. Vanaf de Porte Auteuil en de Porte Saint Cloud begaven de communisten zich jn groepen van 15 en 20 naar het park. Een klein aantal vrouwen be vond zich onder de betoogers en kin deren zag men in het geheel niet. De toegangswegen tot het park Sverden streng door de politie be waakt. Groepen nieuwsgierigen en politieke tegenstanders werden on middellijk ontbonden. De meeting werd te 15 uur geopend. Spre kers waren Thorez, de Secretaris Generaal Van de Communistische partij en Duclos, [vice-president van de Kamer en lid van het politiek bureau. Beiden behandelden de de valuatie, de Spaansche kwestie en de maat regelen tegen zekere politieke groepeerin- een, De Fransche socialistische partij Van kolonel de la Roque heeft ge tracht deze meeting onmogelijk te maken, door haar aanhangers vroeg in den ochtend rond het park en in de toegangswegen hiertoe te verza melen, zoodat de communisten het niet zouden kunnen bereiken. Tot dit doel waren de aanhangers uit de provincie in grooten getale naar Parijs ge komen. De politie wist evenwel de opzet jan de P.S.F. (Parti socialiste Francaise) je verhinderen. De groepen van de P.S.F. verden uiteengedreven en 300 van hen wer- gearresteerd. Het aantal leden van de uat werd verspreid wordt op 15.000 geschat. Er het park waren opschriften aangebracht Tin, ''vereeni'gen om ons vaderland te be- eden voor het fascisme", „De rijken ri(\ KM betalen", „Onmiddellijk einde van hot 1? e voor Spanje", „Eenheid voor J fransche volk, „Doeltreffende ontbin- ng van de liga's". Van het spreekgestoelte sct/^Ti n *wee vlaggen, rood met de Fran- e, fleuren in een bovenhoek en een L9n hamer met sikkel met de initialen Tiia ranscbe republiek, a p:1™s de botsing tusschen de politie en In rt ziin een aantal personen gewond. P Q i,'n vroegen middag trachtte een groep hét v onder leiding van Henry de Kerillis hpt pmerIid voor Neuilly sur Seino, naar Dnfit'arc des Pmnces op te rukken, doch de kein L bijgestaan door bereden republi- nsche garden dreef hen uiteen. Aan bei- tn. .Z1lcjen vielen gewonden en verscheidene buiten werden vernield. Hevig gevecht in café. [Avm!1 £r°ep demonstranten trachtte via de bereiv8 Versai"es het Pare der Princes te viifti t't}' P°bie verspreidde hen en een de n?drong ecn café op den hoek van binne rVard Èxelmans en de Rue Auteuil Vecht i er had een kort doch hevig ge~ en in E'aats. De politiemannen chargeerden hrii a 6Cn oogwenk waren de vensters ver- de lucht®11 vlogen stoelcn en flesschen door Aantal arrestaties gestegen tot 1.500. hrrect'6^ '00p van den dag steeg het aantal 2jjn (;atles tot 1.500 personen. Tien hunner hori0„ ges'oton wegens het dragen van ver- p n wapens. Wond1 ^3'arigtal personen werd licht ge- Verhn i ordebewakers moesten worden "diiw 611 en 'wee zijn met lichte verwon- rMar het ztiVnn'h'nTq vi*vvoe—d v Thorez veroordeelt de devalu. atie. Intenationale aansluiting van het proletariaat bepleit. In zijn rede op de bijeenkomst der com munisten in het Pare des Prince, behandelde Thorez, de leider der communisten o.a. het Spaansche vraagstuk. Volgens hem was het noodig, dat er ook werkelijk controle uitge oefend en leveringen aan de opstandelingen verhinderd werden. De communistenleider deed vervolgens een beroep op de socialistische partij, die hij verzocht een gemeenschappelijken stap te ondernemen, teneinde van de socialistische internationale een gemeenschappelijke ge- dachtenwisseling met de communistische in ternationale en de vakvereenigingsinternati- onale te verkrijgen, om te geraken tot de in ternationale aaneensluiting van het proleta riaat. Thorez besloot zijn rede met te zeggen, dat de communistische partij meer dan ooit een beroep op de eenheid doet, van het Fran sche volk, en de hand reikt aan hen, die door de strijdhonden van onruststokers be drogen zijn, en hij eischte opsluiting van de genen, die hen hebben bedrogen. Voortgaande zeide Thorez, dat de devaluatie een middel blijkt te zijn om slechts de armen te doen beta len. „Wij weigeren haar daarom als iets goeds te beschouwen en verkla ren integendeel, dat het een kwaad voor het land is". Thorez rechtvaar digde daarop het ieit, dat de com munistische afgevaardigden voor de devaluatie gestemd hebben door op de noodzakelijkheid te wijzen, de eenheid in het volksfront te bewa ren. Aan het slot der bijeenkomst las Thorez een motie vor, waarin de aanwezigen ver klaren, de door de communistische partij gevoerde politiek volkomen goed te keuren, de politiek van eenheid voor brood, vrij heid en vrede. De motie geeft te kennen, dat de arbeidende bevolking nietöde ge volgen van de „door de reactie gewilde en voorbereide" devaluatie te dragen mag krij gen. Zij eischt, dat de regeering krachtige maatregelen neemt „tegen de saboteurs der sociale wetten en hen, die op een hoogen levensstandaard speculeeren". De betooging werd na de rede van Thorez beëindigd Volgens de in officieele kringen ontvangen berichten heeft zich bij de ont binding der bijeenkomst geen enkel inci dent voorgedaan. De politie heeft de tegen- betoogers van de Parti Social Francais, die in de omgeving van de Place de 1'Etoile wa ren samengestroomd, verspreid. EEN GEWELDIGE MENIGTE BEDREIGT DE ZWARTHEM- DEN. De groote betooging, welke de Engelsche fascisten voornemens waren gisteren te hon den, is op het laatste moment door de po litie verboden, met het oog op het gevaar van ongeregeldheden in de nauwe straten. Heftige protesten van de samengestroomde fascisten bleven niet uit. Onder gefluit en gejoel werd door Spreekkoren tot uiting ge bracht, dat men in het verbod zag een „in binden voor de roode terreur". De leider der zwarthemden, Sir Oswald Mosley, hield een rede, waarna de stoet ge legenheid kreeg met muziek aan het hoofd via Blackfrears over het Thamesembank- ment af te trekken. Bij White Chapel hield echter een groote menschenmenigte de optocht tegen. Taxi's werden dwars over den weg gezet en het bleek absoluut onmogelijk den weg te ver volgen. Duizenden versperden den weg en drongen op, zoödat de politie genoodzaakt was de fascisten tegen het volk te bescher men, waarbij met den wapenstok moest wor den gecharterd, om het terrein schoon te vegen. Negen personen werden gewond, waaronder drie vrouwen en een grijsaard. De politie arresteerde een twaalftal per sonen. SHAW EN DE FILM. Hollywood. - De filmproducer Samuel Goldwyn heeft een schrijven bekend ge maakt van Bernard Shaw, waarin deze mededeelt, dat de voornaamste reden voor zijn weigering goedkeuring te geven tot verfilming van zijn stukken is, dat hij vreest, dat zijn text vervangen zal worden door een Hollywoodschen scenario-dialoog. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Zeven dooden, 35 gewonden. Op de spoorlijn Terni-Sulmone is een goe derentrein in botsing gekomen met een pas- sagierstrein. Zeven personen werden ge dood, vijf en dertig gewond. LLOYD GEORGE DRINGT AAN OP DE VORMING VAN EEN VOLKSFRONT IN ENGELAND Londen In een interview, dat Lloyd George aan de Reynold News heeft toe gestaan doet hij een dringend beroep ten gunste van vorming van een En- gelsch volksfront. „Wanneer de demo cratie in Spanje wordt overwonnen, zal mmmm -sagg 4 1 LLOYD GEORGE dat te wijten zijn aan het gebrek aan eenheid tusschen de leiders van het volksfront. Laten wij een Engelsch volksfront vormen, wij zullen dan de regeering kunnen wegvagen en nieuwe overwinningen kunnen behalen voor de democratie in de wereld, .die een onme telijke behoefte aan vrede en vooruit gang heeft". De „Flamingo" haalt „De Kwak" in. Een drietal Amerikaansche journalisten maakt op het oogenblik een reis om de we reld. Dit zou niet zulk een bijzonderheid zijn, als niet bij deze reis het wedstrijd- en con- currentie-element was ingeschakeld. Wie zal deze reis in den kortsten tijd kun nen doen? Welke krant zal winnen? Dit is de vraag welke het Amerikaansche publiek in spanning houdt en het is te be- De met spanning verbeide lucht- race Portsmouth-Johannesburg is thans beëindigd. Men kan ge rust van een mislukking spre ken, die bovendien aan een paar vliegers het leven gekost heeft. De laatste deelnemer, Clouston is omlaag gestort. (Van een V.D. medewerker.) Het hoogtepunt van de feesten te Johan- nosburg, naar aanleiding van het vijftigja rige bestaan van deze stad, zou gevormd moeten worden door de aankomst van de vliegers, die deelnamen aan de race Ports mouth-Johannesburg. Van de negen vlieg tuigen evenwel, die te Portsrnouth startten, heeft er slechts één Johannesburg weten te bereiken, en wel het toestel van Scott, die geassisteerd werd door den student Cuthrie. Men aarzelt in luchtvaartkringen niet om van een groote mislukking te spreken, het geen ons inziens niet anders dan juist ge acht moet worden. Er zijn zeer zeker motie ven, die deze mislukking kunnen vergoei- lijken, maar aan het feit doet dit per saldo niets af. Een vergelijking met de Melbourne gaat niet op. Men zou bijna willen zeggen: gaat helaas niet op. Immers voor deze enorme race, waaraan talrijke landen deelnamen, was gelegenheid voor lange voorbereiding. Speciale vliegtuigen werden gebouwd, lan ge proefvluchten werden ondernomen, voor dat men aan de race deelnam. De groote waarde van deze vlucht was bovendien, dat passagiersvliegtuigen er aan konden deel nemen. Ongetwijfeld is de overwinning van de Uiver een goede reclame voor de K.L.M. geweest, maar voor de wereld is zij toch bo venal een getuigenis geweest, waartoe een rvrTrr„TTvrrTrt;rH3l\ 'onverschillig hoe de "naam is De vliegers Llewelly en Hughesdon, die aanvankelijk aan den kop lagen doch in de nabijheid van het Tanganjiki meer naar beneden stortten. en van welke nationaliteit zij is, na lange voorbereidingen in staat is. Maar bij de Johannesburg-race vinden wij van dit alies niets Ten eerste was de tijd van voorbereiding uiterst kort, ten tweede kon den alleen Engelschen deelnemen en ten der de was de race bedoeld voor sportvliegtui- gen. Nu achten wij persoonlijk .het eerste punt geen bezwaar. Uit economisch oog punt bezien lijkt het ons zelfs zeer juist. De fabrieken zijn in de gelegenheid te toonen, dat hun toestellen ook zonder diepgaande wijzigingen berekend zijn voor een dergelijke groote vlucht. Het tweede punt sluit de internationale industrie uit en het derde betreft 'n categorie die slechts een gering deel al is dit jammer uit maakt van de luchtvaartwereld. Tenslotte moet de wereld het hebben van de burger lijke luchtvaart. Ontsluiting van groote ge bieden, nieuwe mogelijkheden voor den handel kan slechts deze bewerkstelligen., wanneer we tenminste afzien van annexatie van landen met behulp van vliegmachines. Men kan niet zeggen, dat de mislukking van -deze-meeste wijten-is-aanjd©^gerinare capaciteiten van de deelnemers. Namen van Llewellyn en Tommy Rose leeren ons wel beter. Men zou geneigd zijn te veronderstel len, dat voor zulk een zware wedstrijd wel degelijk speciale machines noodig zijn. Dinsdag startten in Engeland negen toe stelen. Al heel spoedig vielen er drie uit, namelijk die van Alington, Miller en Smith Alle drie zaten nog in Europa. Wel is Smith nog niet geheel uitgeschakeld, maar men moet toch bétwijfelen, dat hij binnen den vastgestelden tijd vijf dagen Jo hannesburg kan bereiken. De eerste crack, die gedwongen werd op te geven, was Rose. Zijn toestel staat nog in Cairo. Dan volgde Clouston, die Khartoem wist te bereiken, dan werd Llewellyn, door pech achtervolgd, gedwongen bij het Tan- ganjikameer op te geven, terwijl Halse, die voortdurend op de eerste plaats lag, in het gezicht van de haven, Salisbury, ternauwer nood aan den dood ontsnapte. Trouwens ook Llewellyn had een narrow escape. Het zicht was zoo slecht, dat hij urenlang naar het vliegveld Abercorn moest zoeken. Hierbij raakte zijn benzinevoorraad op, zoodat hij viel. Zijn toestel werd totaal ver nield. Op deze wijze rukte Scott naar de eer ste plaats. Dit doet echter niets aan zijn prestatie af. Immers in nog geen 53 uur be reikte hij Johannesburg. De gemiddelde snelheid bedroeg 197 kilometer per uur. Hiermee vestigde hij een nieuw record. Scott verwierf algemeene bekendheid door de Melbournerace, die hij met Campbell Black won. Maar daarvoor toonde hij ook al tot een bizondere klasse te behooren. In 1931 vloog hij in negen dagen van Engeland naar Australië. Voor de terugreis had hij twee dagen langer noodig. Een jaar later verbe terde hij dit record met eenige uren. Na Scott's overwinning kwamen voor de tweede en derde plaats Findlay en Smith in aanmerking. Zooals wij boven vermeld den heeft de laatste een waarschijnlijk niet in te halen oponthoud bij Saloniki. Findlay lag echter vrij gunstig. Zijn toestel stortte evenwel bij Abercorn neer. Hierbij kwamen hij en de marconist Morgan om het leven. De tweede piloot, Kcnnett Waller, die velen zich nog van de Melbournerace zullen her inneren, en de passagier Peachey werden gewond. Hun toestand is bevredigend. In het totaal waren tienduizend pond aan prijzen uitgeloofd. Nu Scott hiervan de vier duizend pond gewonnen heeft, blijft er nog een aardig bedrag over. Op welke wijze deze verdeeld zullen worden is niet bekend Misschien vliegt Smith door, ook Clouston -heeft -nog -niet -definitief -opgegeven. grijpen, dat de heer Erkins in hevige op gewondenheid geraakte, toen een zijner col lega's er in slaagde nog juist het K.L.M.- vliegtuig „de Kwak" op weg naar Indië te pakken en hem rustig in Amsterdam ach- terliet. De heer Erkins zou echter geen goed jour nalist en nog wel een Amerikaansch jour nalist zijn geweest, als hij bij de pakken was gaan neerzitten. Integendeel kwam hij door dezen zet van zijn rivaal eerst recht in actie en charterde de K.L.M.-vogel „Flamingo", om over ber gen en dalen de zich voortspoedende „Kwak te achterhalen. Gisteren zijn beide vogels te Athene ge land zoodat de heer Erkins weer met zijn mededinger gelijk ligt en tegelijk met hem de reis met de „Kwak" vervolgt OP VERSCHILLENDE PLAAT SEN GROOTE VERWOESTIN GEN AANGERICHT. De typhoon boven Japan, die reeds op 30 September werd voorspeld, heeft gister de bewoonde streken be reikt. Volgens een officieel bericht van het ministerie van binnenland- sche zaken nit Hokkaido zijn door den typhoon 10 personen gedood en 25 gewond, terwijl 10 worden ver mist. 148 huizen zijn vernield, 46 beschadigd en 583 huizen over stroomd. Verder werden 61 schepen beschadigd. De typhoon teisterde vooral het district Hokkaido. Staart van den typhoon treft Noord-Japan. Tokio. De staart van den typhoon heeft gisteren ook het noorden van Japan geteis terd. Op Hokkaido, waar onder toezicht van den keizer groote militaire manoeuvres aan den gang zijn, was de verwoesting, die door den typhoon is aangericht, zoo groot, dat de manoeuvres onderbroken moesten worden. Eerste minister Hirota, die onder weg was naar den keizer om hem rapport uit te brengen over de ontwikkeling van den Chineesch-Japanschen toestand, is in Noord-Japan opgehouden, aangezien - de veerdienst naar Hokkaido verbroken was. Twee Japansche soldaten, die aan de ma noeuvres deelnamen, worden tengevolge van den typhoon vermist. In de stad Koesjiro zijn acht burgers ge dood. Het spoorwegverkeer, de telegraaf- en telefoondiensten evenals de scheepvaart, zijn tengevolge van den stormwind stopgezet Twee Japansche schepen in nood. Tokio: Tengevolge van den typhoon zijn twee Japansche schepen in nood ge raakt, n.1. de „Unkai Mari 3", metende 3915 ton, nabij Hakotate en de „Sakae Maru", me tende 2877 ton, nabij Kawasakikisen. Beide plaatsen liggen in de nabijheid van de Inwa- nai baat Mar ine vliegtuig vergaan. Gistermorgen vroeg is buiten Atsoekawa in de prefectuur Sjikoeoka, een marinevlieg tuig in zee gestort. Van de acht inzittenden werden vijf opgepikt, drie verdronken. De geredden hebben verwondingen bekomen, die zoo ernstig zijn, dat voor het leven van de slachtoffers gevreesd wordt Altijd nog hoop, dat binnen kort de- staking geregeld zal worden. Jeruzalem 4 October (reuter ANP) - Vermoedelijk zal de regeering nog niel den staat van beleg in Palestina afkon digen, in de hoop, dat binnenkort df staking geregeld zal worden. Een beroep van vier koninget Jeruzalem Medegedeeld wordt, da: vier Arabische koningen en vorsten be sloten hebben een gemeensohappelijl beroep te doen op de Arabieren in Pa lestina en hun te verzoeken een eindf te maken aan de staking en de gewelds campagne teneinde de koninklijke com missie van onderzoek in staat te steller haar werkzaamheden aan te vangen. De bovengenoemde vorsten zijn o.a. d» koning Ibn Saoed, de Ghazi van Irak de Iman van Yemen, Emir Abdoella Volgens zekerer inlichtingen zijn de A rabische chefs thans van meening, de de onder oogen geziene procedure dc eenige is, die een eind zal kunnen ma ken aan de crisis, zonder bun prestige -een - sla g toe te brengen. -

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1