Stadsnieuws Aan onze adverteerders. DE STROOPER. Tweede Blad REIST PER WACO- pïnsdag 6 October 1936 Groote voorstelling ten bate van het Dorus Rijkersfonds* Museumnieuws* Weet U dat wij ons gaarne belasten met alle voor komende behangerij we rkzaamheden, waarvoor wij U gratis en zonder verplichting inlichtingen geven? De geschenken van Hr* Ms* „De Ruyter Diepzee-schatten voor.... f 3.75. Met het oog op een technische verandering in ons bedrijf, kunnen 's morgens na half negen geen adverten ties meer worden aan genomen. Ons kantoor zal echter dagelijks een half uur vroeger voor het aannemen van advertenties geopend zijn en men zal dus om half acht zijn advertentie reeds kunnen bezorgen Bezorg uw advertentie vroegtijdig, er kan dan meer aandacht aan besteed worden DIRECTIE HELDERSCHE COURANT AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAN9 en GEHEEL WEST-FRIESLAND F E U 1 L L E T ON. DOOR PETER BARON. - M. V BEZOEK VAN PRINSES JULIANA G EN PRINS BERNHARD. verband met de in de laatste dagen sterk loopende geruchten omtrent een we€\]< van Prinses Juliana en Prins Bern- teZ0. aan onze stad, kunnen wij meedeelen 1131 bii de autoriteiten hier ter stede omtrent ^en dergelijk bezoek niets bekend is. HR MS. „DE RUYTER". Hedenavond op de reede. nieuwste aanwinst van onze Marine, kruiser „De Ruyter" zal hedenavond de reede komen. Morgen en Donderdag °Paakt de oorlogsbodem nog eenige tochten, w o een met de pers. get weekend zal de „De Ruyter" op de ede komen, waar het schip van Vrijdag tot Maandag blijft liggen. A.s. Zondagavond in Casino. Eerste klas artisten. Ten bate van het hier in Den Helder vooral zoo populaire Dorus Rijkersfonds zal a.s. Zondagavond in het Casino een bijzondere opvoering door een uitstekend gezelschap ge geven worden. zoo één plaats in Nederland, dan heeft zeker Den Helder een eereschuld te vervullen jegens de oude ridders, die wij zoo dagelijks door onze stad zien gaan. Voor velen van hen is het Dorus Rijkers fonds een licht in den duisteren nacht en wij twijfelen er niet aan of vele Jutters zullen van de gelegenheid, iets voor deze oude garde te doen, gebruik maken. Wat de voorstelling betreft kunnen wij het volgende mededeelen. De avond wordt ver zorgd door het ensemble van de populaire Ad. en Mary Timm, een tweetal cabaret-artisten, die hun sporen reeds in de groote revue's ver dienden. De muzikale leiding berust bij den heer E. Kalff. Ongetwijfeld wacht den bezoeker een zeer prettigen avond: Ad. Timm zelf zal optreden als conférencier, Crochet neemt de goochel-act voor zijn rekening, Char- geni is een vermaard mond-accordeon virtuoos, Ad. en Mary zorgen verschei dene malen voor vroolijke levensliedjes, terwijl de heer Kalff cello-soli zal vertol ken. De muzikale medewerking wordt verzorgd door het Dorus Rijkers Orkest. Na de pauze gaat de geestige één-acter „De luitenant in de knel"., terwijl na afloop een gezellig bal volgt, waarvan de dans muziek door de Dorus Rijkersband verzorgd wordt. Wij willen hier de aandacht vestigen op het feit, dat dit zelfde ensemble, eenigen tijd geleden voor hetzelfde doel in Den Haag op tredend, speelde voor een tjokvolle zaal. - Ook om dezen reden heeft Den Helder hier een eere taak. De taak, te zorgen dat het Casino a.s. Zondagavond tot de laatste plaats bezet zal zijn. Wij kennen de Jutters evenwel en wij zijn overtuigd dat zij het Dorus Rijkersfonds, en dus de oude zeeridders zullen steunen. Besluiten wij met den raad, zich zoo spoedig mogelijk van deze plaatsbewijzen te voorzien. De prijzen hiervoor zijn uiterst laag, n.1. 1.10 en 0.60 (alles inbegrepen). Plaatsbewijzen kunt U verkrijgen bij de boekhandelaren Daan Schreuder, Koningstraat. Fa. Duinker, Spoorstraat. Boendermaker, Koningdwarsstraat. P. Spruit, Kanaalweg. Egner, Keizerstraat. De Wit, Keizerstraat. Bergman, Van Galenstraat. Voorts aan het Bureau van de Heldersche Courant en Casino. Eveneens zullen zij zoo veel mogelijk, aan de huizen ten verkoop aan geboden worden. Zie zoo, de vacantie is voorbij. Ook voor ons Natuurhistorisch museum. Maar indien voor ieder de vacantie een tijd van rust is, voor hen, die nauw betrokken zijn bjj den arbeid in het Museum is het een tijd geweest van hard werken. Ik zou bijna geneigd zijn hier het woord „zwoegen" te gebruiken. Onze lezers weten, dat, dank zij de groote welwillendheid van ons gemeentebestuur het Museum zijn tijdelijke huisvesting in de openbare school Vischmarkt verlaten heeft en een meer blijvende gevonden in de school Oostslootstraat. Wat aan zulk een verhuizing vastzit, kan eigenlijk niemand beseffen. Om gewone, doodgewone schoollokalen van het oude type om te bouwen tot mooie, feërieke museumzaaltjes, dat vraagt niet alleen een vaardigheid, die meer dan gewoon is, maar ook een bekendheid met alle eischen aan dergelijke musea te stellen. Gelukkig hebben we fijne hulp gehad. Maar daarover zullen we later nog wel het een en ander zeggen. Laten wij beginnen met te verklappen, dat we ruimschoots hebben kunnen profiteeren van de grondige ervaring, die de directie van het Haagsch Schoolmuseum heeft opgedaan en dat er met de ideëen van den conservator van dat museum, den heer de Lorm, terdege rekening is gehouden. Natuurlijk het werk is hier gedaan. Door velen; oud en jong, onder de beproefde leiding van het driemanschap Nijkamp, Held en Daalder. Maar we willen niemand onrecht aandoen en daarom zwijgen we voorloopig over al de hulp, die we kregen. Inderdaad, hier is iets heel moois tot stand gekomen, dat voor onze plaats en voor alle natuurliefhebbers een welkome verzamelplek zal vormen. Laten we het publiek er reeds op mogen voorbereiden, dat de heropening van het museum op 17 October a.s. zal plaats vinden. Natuurlijk hebben we wel gelegenheid om op deze zaak terug te komen, daar, het spreekt vanzelf, deze heropening, die voor ons Natuurhistorisch museum van groote beteeke- nis is, met eenige plechtigheid zal geschieden. Een andere voorloopige mededeeling is, dat het museumbestuur ook weer haar winter- bioscoopvoorstellingen hoopt te geven. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, hebben deze voorstellingen een dubbel karakter. In de eerste plaats dienen ze om de kas van het museum te stijven (Er wordt zonder eenige subsidie gewerkt). Maar in de tweede plaats beoogen deze films een bepaald soort te geven, die ten nauwste samenhangt met het doel, dat ons Museum nastreeft. De films, die wij hopen te vertoonen, kunnen door allen gezien worden. Zij bewegen zich op het terrein van het natuurleven, van de aardrijkskunde en de folklore. De eerste film, die vertoond zal worden is getiteld „In het rijk der rendieren". Hierin wordt niet alleen het leven dezer dieren behandeld; maar evenzeer de zeden en gewoonten der Laplanders. Noord-Europa en Azië bergen nog vele wonderen. Ons hyper- beschaafd West-Europa kan nog wel iets leeren van deze zoo heel dicht bij de natuur levende volksstammen. Wjj willen dan ook hopen, dat we met deze film een goede keuze hebben gedaan. Vermoedelijk zal de vertooning op 24 October plaats hebben. In ieder geval deelen we thans reeds voorloopig dezen datum mee en rekenen er op, dat we weer een uitverkochte bioscoop zullen hebben. Tenslotte nog deze opgave: Het adres van den heer Nijkamp is niet meer Soembastraat 48, maar Javastraat 134. Omtrent de aanbieding van geschenken aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" kan nog het volgende gemeld worden: Gisterochtend om elf uur stond de geheele bemanning aangetreden op het dek van Hr. Ms. „De Ruyter". Eenige oogenblikken later verscheen de commandant van den kruiser, kapitein-luite nant ter zee A. C. van der Sande Lacoste, vergezeld van de dames en heeren, die in de gelegenheid waren gesteld, geschenken aan te bieden. De commandant constateerde in een korte toespraak, tot officieren, onder-officieren en manschappen gericht, dat heel Nederland, zoowel vereenigingen als particulieren, zeer groote belangstelling heeft getoond voor deze nieuwe aanwinst van onze vloot. De commandant had dan ook gemeend, aan de aanbieding van geschenken een officieel karakter te moeten geven. Vervolgens heette hij allen genoodigden dames en heeren welkom, waarna hij het woord gaf aan de vertegenwoordigster van het comité van „Vele vrouwen van oud marine-officieren", mevrouw H. E. Gooszen- Peereboom Valler, echtgenoote van den vice- admiraal b.d. Gooszen. Mevrouw Gooszen zeide, dat ook de vrou wen van oud-marine-officieren den aanbouw van dezen kruiser met vreugde hebben be groet en dat spr. er trotsch op was, hier het woord te mogen voeren. Zij uitte den wensch, dat het schip een gezegende vaart moge hebben en dat bij krachtdadig op treden in den geest van Michiel Adriaanszoon de Ruyter gehandeld moge worden. Het aangeboden geschenk bestaat uit zil veren candalabres, achttien zilveren vinger kommen, een wit-perkamenten gastenboek voor den commandant en een zilveren pièce de milieu voor den longroom der officieren. Hierna voerde de heer Angenent namens het comité „Onze Marine" het woord. Vervolgens sprak de heer Staal, oud-gou verneur van Suriname, waarnemend voor zitter van de Koninklijke Vereeniging „Onze Vloot", welker bestuur ook vertegenwoordigd was door den heer Poortman, jhr. van der Wyck en baron van Lynden. Spr. bood een bronzen plaquette aan, welke reeds in het schip een plaats heeft gevonden. Namens de besturen der studenten-corpo raties uit Leiden, Amsterdam, Utrecht, Groningen en Delft, voerde de heer H. An- dré de la Porte, praeses collegii van het Leid- sche Studentencorps het woord, die namens genoemde besturen een mooie ets aanbood, voorstellende „De Zeven Provinciën". De algemeene voorzitter van het Nationaal Jongeren Verbond, Mr. de Vries, bood namen3 dat Verbond een wandplaat aan. De heer Greve voerde het woord namens de Machinefabriek WiltonFeijenoord, die het geschut voor dezen oorlogsbodem heeft ge leverd. Spr. bood een sierlijke zilveren corbeille aan, twee zilveren cocktail-shakers met cock tailglazen en twee bonbonnières. Ook de directie van de bekende Duitsche wapenfabriek Krupp had aan spreker ge vraagd, den commandant namens haar een geschenk aan te bieden, waaraan de heer Greve volgaarne voldeed. Het was een uit speciaal staal vervaardigde sigarendoos. De commandant heeft hartelijk bedankt voor de aangeboden geschenken. Spr. meende, dat vaderlandsliefde de grond gedachte is van de groote waardeering voor dezen kruiser. In dit verband stelde hij het op hoogen prijs, dat hier ook vertegenwoor digers van Jong Nederland aanwezig waren. Voorts deelde de commandant mede, dat de directie van de werf van aanbouw hem had toegezegd, voor een scheepsmuziektent te zullen zorgen. Allen voldeden tenslotte aan het verzoek van den commandant, een driewerf hoezee uit te brengen op Hare Majesteit de Ko ningin. Op uitnoodiging van den commandant ver toefden de gasten nog geruimen tijd in diens kajuit, waar ververschingen werden aange boden en gelegenheid bestond, de geschenken te bezichtigen. Een merkwaardig nouveauté. Men kan zich soms verbazen aan de me thoden, die de handel van de 20ste eeuw te baat neemt, ter stimulatie van den verkoop. Het zijn methoden, sommigen vernuftig, en enkele zelfs verbijsterend van originaliteit. Wij hadden het genoegen gisteren een der gelijke originaliteit te aanschouwen en vertel len er hieronder eenige bijzonderheden van. Onder de zoetvloeiende benaming van „Deep sea Treasure" (een schat uit volle zee) wordt ook in Nederland geïmporteerd een busje, waarin zich een oester bevindt. Het merkwaardige van deze oester nu is, dat zich in h'et vleesch... een parel bevindt. Een parel, groot of klein, dat is niet bekend, maar in iedere oester bevindt zich gegaran deerd zoo'n zachtglinsterend kleinood, dat nog steeds een van de favoriete sieraden der vrouw vormt. Een en ander zit als volgt in elkaar: Om voedsel tot zich te nemen, opent de oester zijn schelp, waardoor het zeewater naar binnen stroomt. Tegelijk dringen dan wel eens ongewenschte gasten, zooals kleine parasietjes of stukjes organische stof, mee naar binnen en zetten zich vast in het weeke oesterlichaam. Zooals het oog begint te tra nen, wanneer er een vuiltje inkomt, begint ook de oester vocht af te scheiden, het z.g. Conchylin, dat direct de bescherming van het oesterlichaam op zich neemt en het vreemds indringsel begint te omhullen. Dit omhullen gebeurt in regelmatig weerkeerende aanval len; iedere aanval vormt een laagje om de in gesloten kern en hiermee is de parel in wor ding. Of de vorm en de kleur mooi zullen worden, hangt af van omstandigheden. Na jarenlange proefnemingen is het ein delijk door een kleine operatie gelukt in de oester een bolletje parelmoer te brengen, waardoor met zekerheid gezegd kan worden, dat hierdoor een parel zal ontstaan. Dit is het groote verschil bij de toevallige ontstane parel; berustte het vroeger op een toeval een parel in een oester te vinden, 1 op de 1000, door deze kweekmethode is het zeker, dat de geopereerde oester een parel bij zich krijgt. Hierin zit de verklaring, waarom men garandeert, dat zich in iedere oester, die in het blikken doosje zit, een parel moet be vinden. Hoe groot, hoe mooi, welke vorm weet men niet! Maar voor 3.75 kunt U zich daaromtrent zekerheid verschaffen. Men wende zich voor dit wel zeer bij zondere nouveauté tot Juwelier Beemster- boer in de Keizerstraat, die u gaarne in de gelegenheid zal stellen een Deep Sea Treasure op te duiken. KWAJONGENSWERK. Maandagmorgen bevond zich in de Artille riestraat de melkwagen van den heer van 't Hert, waarvoor een paard gespannen was, toen op een gegeven moment een jongeman, volgens ooggetuigen een leerling van het zevende leerjaar, het in zijn hoofd kreeg vlak voor de pooten van den viervoeter een hoe veelheid knalpoeder te gooien. Het paard schrok hevig en vloog met groote vaart, den wagen achter zich aan, tegen het muurtje van een der omliggende wo ningen op. Inlichtingen WACO. Kanaalweg 137, Den Helder - Tel. 773 12) Weliswaar had het er eens toe moeten ko- F-en, en het kon nu evengoed als latere dat hij bepaalde mededeelingen deed. Toch voelde Ralph zich heelemaal niet op zijn gemak. De krant gaf allerlei details en een foto van George. Het was de eerste keer, dat zijn wer- üjk portret in de kranten verscheen. Ralph vond het bepaald vervelend. Hij voorzag, dat Barbara, nu zij wist in welke verhouding George tot de justitie had gestaan, hemzelf °°k wel eens kon gaan verdenken. En dat v°nd hij nog vervelender. R'j probeerde een vaderlijk toontje en ver- Wenschte zichzelf. >.Barbara", zei hij langzaam, „ik had je aarover al eens willen spreken." „Waarover?" Ralph had nog liever het geknars van een ^aa,? gehoord dan haar koele, nogal uit dagende stem. „Dat geval d'Essinger", antwoordde hij en Saf zich alle moeite om den zalvenden toon, !e hij de gelegenheid paste, vol te houden, "ie vraagt je waarschijnlijk af, hoe iemand aa onze familie je oom in die zaak ge- ^hgcl kan zijn." "Integendeel. Ik verwonder me alleen over e Plotselinge bezorgdheid." En dat deed ze. Gewoonlijk gingen hun meest vertrouwelijke gesprekken niet verder dan: „doe de deur eens dicht," of: „geef me de krant eens aan". Ralph kneep zijn oogen geërgerd dicht en vestigde ze toen op de lieftallige lippen van zijn dochter. „Je oom George," vervolgde hij ernstig, „heeft jaren lang een dubbel leven geleid. Ik heb altijd getracht dat voor jou verborgen te houden, maar door dezen droevigen samen loop van omstandigheden is dat niet langer mogelijk." Hij kuchte en bedacht, dat hij inderdaad een en ander voor haar verborgen had trach ten te houden. Het was slechts de vraag, of hq daarin geslaagd was. Barbara's glimlach deed hem daaraan eenigszins twijfelen. „George," ging Ralph haastig door, „is al tijd een wilde, ongedurige jongen geweest, maar de hemel alleen weet, hoe hij tot zóó- iets gekomen is. Ik en ook je andere ooms wisten wel, dat hij duistere dingen uitvoerde, maar dit is toch de eerste, en op een onge lukkige wijze ook de laatste keer geweest, dat hij... eh... iets met de politie te maken had." Hij betreurde de lichtzinnigheid van een broer, die zijn familie zoo'n verdriet kon aan doen. Dat was tenminste de indruk, dien h(j trachtte te wekken. Dat lukte hem niet al te best, zooals hij wel aan Barbara's gezicht zag. „Z'n foto in alle kranten iemand naam onteerd te zien en te weten, dat men in de oogen der wereld voor altijd geschandvlekt is dat is afgrijselijk," zei Ralph, en zijn stem vloeide over van deugdzame verontwaar diging. Maar een onkinderlijke dochter nam de vrijheid, haar braven vader in de rede te vallen: „Oom George is gestorven, zooals hij ge leefd heeft," zei ze kort en bondig, „als een boef". Haar wangen waren iets hooger van kleur en haar oogen schitterden meer dan gewoon lijk. Die verschijselen deden Ralph onprettig aan, maar hij bracht toch een smartelijk „Barbara!" uit, zooals 't in zijn rol te pas kwam. Ze keek hem verachtelijk aan. „Als je er zoo'n pleizier in hebt, te liegen, ga je gang maar; als je maar niet denkt, dat je mij wat kunt wijsmaken. Ik weet het heel goed, dat George Teyst een misdadiger was, net zooals ik weet, dat jij er een bent. Dat heb ik al jaren geweten. Het verrast me niet het minste." Ralph deed een krachtige poging om deze verdachtmaking van de hand te wijzen. „Mijn beste meisje, je denkt toch niet..." „Dat denk ik zeker. Of meen je soms, dat ik al dien tijd met je onder één dak kon wonen, zonder door te krijgen, wat voor een beroep George, Dennis, Jan en jezelf hebben? Zet dat maar gerust uit je hoofd." Ralph frontste zijn wenkbrauwen. „Dus je veronderstelt, dat ik een misdadiger ben?" „Nee, dat veronderstel ik niet, ik wéét het. Want dat is dan ook het eenige, wat je met de andere drie gemeen heb. Dat zijn tenminste mannen." Ralph kreeg een kleur, en had zich daar voor wel een schop willen geven. Hij was den toestand niet langer meester. „Je weet niet, wat je zegt," bracht hp uit. „Maar al te goed. Als er lui van Scotland Yard hier komen en allerlei vragen doen, of me trachten uit te hooren, denk ik niet, dat ze in je gezondheid belangstellen." Die kwam aan. Het kostte Ralph eenigen tijd om zich met den vollen omvang van het nieuwe gevaar vertrouwd te maken. „De Yard? Hier? Meen je dat?" Barbara keek hem recht aan en hp werd er verlegen onder. „Doe nu maar niet zoo verbaasd, en ga naar je kantoor. Ze zouden je eens kunnen missen. Ik ga nog wat typen. Ik had nog geen goed type voor een echten ploert voor mijn nieuw verhaal, maar nu heb ik er een." Ralph's oogen flikkerden. Haar nieuw ver haal! Naar de hel met haar geschrijf! Toch had hij dadelijk spijt van die gedachte. Als ze er eens succes mee had, zou ze zelfstandig willen worden, en ze kon, wat hem betrof, niet gauw ophoepelen. Hij stond op en sloop de kamer uit. Dien geheelen dag hing hij rond op plaatsen, waar hij kans had Jan te ontmoeten, maar hij vond hem nergens. Ook op zijn flat was hij klaar blijkelijk niet, en Ralph's herhaaldelijk op bellen bleef onbeantwoord. Het leven was erg moeilijk, vond Ralph, en tegen den avond was hij zoo ver, dat hij met pleizier een van zijn broers zou hebben ver moord. Met dat onpleizierig thema was hij nog bezig, toen hij bij zijn thuiskomst Barbara aan haar schrijfmachine vond zitten, maar hij zag er van af, eenig moorddadiger wapen te gebruiken dan een woedenden blik De verschijning van Keating, in de straat beneden, kon hem ook niet bevallen, hoewel hij inzag, dat Keating waarschijnlijk alleen maar een onschuldig wandelingetje maakte. Ralph keek hem na tot hij om den hoek ver dween, en ging toen naar bed. H\j voelde zich niets behaaglijk. Hij zou zich nog minder behaaglijk hebben gevoeld, als hij om twee uur den volgenden morgen, zijn zitkamer eens binnen had kun nen gaan. Op dat uur zag die zitkamer er vreeswekkend uit. De muren schenen in de duisternis opgelost te zijn, en de kamer was drukkend stil en vol schaduwen vooral by het raam. Daar hield zich een schaduw op, die zich bewoog. Een zwak, krabbelend geluid verbrak even de stilte, toen een indringer, die op het bal kon ineengedoken zat, het slot van 't raam, met een dun stalen instrumentje, behoedzaam forceerde. Geleidelijk gaf het slot mee en het raam draaide open om den bezoeker door te laten. Hoogst zelden gebruikte Dennis Teyst de deur, als een andere ingang hem even goed van dienst kon zijn. Hij sloot het raam weer en ging langzaam de kamer in, terwijl hij tastend den weg zocht naar een stoel, waarop hij ging zitten om zijn oogen aan het donker te laten wen nen. Het gebruik van zijn lantaarntje zou te riskant zijn. Eigenaardig genoeg draaiden zijn gedachten nu heelemaal niet om zijn wandeling voor nemens, maar om een mogelijke ontmoeting van zijn broers in de naaste toekomst, waarbij het zou moeten uitkomen, dat Jan noch ge weigerd had om zich met hen in verbinding te stellen, noch er om had gevraagd. Dennis had er zijn eigen redenen voor, dat hij Ralph en Jan zooveel mogelijk uit eikaars buurt hield. Hij bleef vijf minuten zitten ging toen onhoorbaar naar de versmade Turner. Daarbij maakte hij zijn eerste fout. Hij trapte op den vloer recht onder de schilderij. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5