Visscherij Texel ELKE HUISVROUW SPAART NU GELD -/to-BEEMSTERBOER Licht op voor alle voertuigen Waar men honden dresseert. Sunlight Zeep voor10 ets. per dubbel stuk! Dit is een buitenkansje, dat nog niemand ooit heeft meegemaakt. En bekijkt U het nieuwe stuk eens! Voelt U wel, hoeveel zwaarder het geworden is? Burgerlijke Stand van Den Helder Aan tropische kusten ssu-f'fe £1" een gegarandeerd Dinsdag 6 Oct.17-55 uur Het muurtje bleek hier niet tegen bestand en werd goeddeels vernield. Een zich toeval lig achter het raam van de woning bevinden de dame zag paard en vehikel op zich afko men en was uit den aard der zaak ten zeerste ontsteld. Het merkwaardigste was evenwel het feit, dat noch paard noch wagen op eenige wijze beschadigd waren, hetgeen geen reden voor den kwajongen is dergelijke grappen nog eens te herhalen. AANKOMST INDISCHE MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het dd. 6 October te Marseille verwacht wordende m.s. Sibajak, zal Woens dag 7 October om 13.02 uur te Den Haag H.S. arriveeren. Interessante dressuurproeven met Heldersche viervoeters. Velen, die zich des Zaterdagmiddags en Zondagmorgen strand- of duinwaarts bege ven, zullen zich wel eens afgevraagd hebben, wat er toch op het terrein achter het kerk hof gaande is. Daar ziet men dan een aan tal heeren, die achter honden aanhollen en honden, die achter mannen aanhollen. Daar is dan meestal geblaf en enkelen be grijpen, dat men hier dressuur-proeven neemt. Inderdaad bestaat er in Den Helder een vereeniging, welke zich onledig houdt met het, populair gezegd, verstandig maken van honden, en zij heet „Heldersche Honden- sportvereeniging De Gebruikshond" Zondagmorgen hebben wij eens een kijkje genomen bij deze dressuurproeven en wij kun nen u verzekeren, dat het een aangenaam uurtje was, dat wij daar op het veld achter het kerkhof hebben doorgebracht. Doel: Alvorens evenwel enkele bijzonderheden te vertellen, vestigen wij eerist de aandacht op het doel dezer vereeniging: dat is, de dieren op een dusdanige wijze af te richten, dat zij later het certificaat van politiehond kunnen behalen. Dat is evenwel korter gezegd, dan gedaan en eigenoogig hebben wij ons kunnen overtuigen van de wijze, waarop de eigenaars van deze huisdieren dit doel trachten te be reiken. Laat ons dan a priori opmerken, dat er een eindeloos geduld voor noodig is. Geduld en... liefde voor den hond. Het is hier tevens de plaats er met nadruk op te wijzen, dat deze dressuurproeven niets, maar dan ook niets te maken hebben met plagerij of kweling dezer dieren. Integendeel, de 13 leden der vereeniging zjjn in de eerste plaats honden-1 i e f h e b - b e r s en wat men den honden ook leert, het gaat allemaal volgens het systeem van de geleidelijkheid. Hoewel niet alle dertien leden present wa ren, hebben wij toch een goed idee van de werkwijze gekregen en wij zouden honden eigenaars willen adviseeren hier ook eens Za terdagmiddag of Zondagmorgen een kijkje te gaan nemen. Wellicht dat zij evenals wij tot de conclusie komen van het groote nut, dat deze industrie heeft, het nut, dat men van zijn hond behalve een aardige, ook een ver standige viervoeter kan maken. Daar waren de pikzwarte Bouviers, met onrustig draaiende staarten. Hollandsche en Duitsche herders met intelligente koppen, en levenslustige Groenendalers, en zij hebben laten zien, dat zij reeds een aardig eind op weg zijn naar het ideaal van den all-round politiehond. Het begint eenvoudig. De, eigenaars loopen wat met de dieren over het veld en op bevel marcheeren ze links of rechts van „den baas". Dan wordt het moeilijker en moeten ze een voorwerp opzoeken. Men verbergt een schoen of een bos sleu tels op een verborgen plaats en om de beurt gaan de honden nu aan het apporteeren. Het is waarlijk alleraardigst te zien hoe de mees ten oogenblikkelijk reageeren op het gegeven bevel. Ze springen op en met den baas er achter, en met den neus in den wind gaat het er vandoor. Dan is het een heele kunst orh de sjorrende en blaffende beesten bij te hou den, want als ze eenmaal de lucht hebben, is er geen houden meer aan. De een doet het, uit den aard der zaak, vlugger en beter dan den ander, maar het bleek, dat de weinige maanden dat men nu werkzaam was, niet voor niets geweest zijn. Integendeel, dat men de dieren reeds heel wat bijgebracht heeft. Het is een groot aantal oefeningen, dat men telkens weer met de dieren doorneemt, Ap porteeren, voedselweigeren, het staande hou den van denkbeeldige vluchtelingen, het aan blaffen en het opsporen van verdachte voor werpen, die ergens op het terrein gedeponeerd zijn. Behalve dat de eigenaars zelf bijzonder en thousiast zijn met hun arbeid, blijkt dat de honden er eveneens geducht pleizier in heb ben. En geen wonder, want welke verstan dige hond zou het niet apprecieeren van z'n baas om opgevoed te worden tot een hond, die zijn gewone soortgenooten in tal van op zichten overtreft en waar de mensch in den ruimsten zin des woord „nut" van heeft? Het valt niet mee, we zeiden het reeds, om van deze herders en bouviers 18-karaats politiespeurders te maken, maar met geduld is dit resultaat ongetwijfeld te bereiken. Reeds nu zijn tal van honden in staat een groot aan tal bevelen direct op te volgen en is een en kele roep, een enkele opmerking, voldoende hen te doen begrijpen wat er verlangd wordt. I Tegen verstopping zijn Leopillen een mild en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is sa mengesteld. Leopillen hebben, zelfs in chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitste kende* resultaten geleid. Leopillen in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. (Adv.) Maar men meene niet, dat deze africhting ook maar iets met plagerij of kwelling te ma ken heeft. Integendeel, het is alles zuiver liefde- en geduldwerk en lederen hondenbezit ter kunnen wij dan ook aanraden zijn licht eens op genoemde tijdstippen achter het kerk hof op te steken. Wie prijs stelt op een hond- met-hersens zal dit zeker doen. Hij kan zich ook wenden tot den heer Van der Wint, Cali- forniestraat 32. En ook niet -hondenbezitters adviseeren wij eens een kijkje te gaan nemen. Zij kun nen zich dan overtuigen van wat zoo'n dood gewone hond wel presteeren kan. Het is méér dan men zoo zou denken! In het eerste nummer van het Dagblad de Heldersche Courant heeft Wethouder de Boer terecht gewezen op het feit, dat de af sluiting van de Zuiderzee aan de visscherij te Den Helder groot nadeel heeft gebracht. Denken we aan den botstand, aan de gar nalen, de palingvisscherij, de geep, alikruiken, waarschijnlijk rog- en wiervisscherjj. Boven dien is het niet onmogelijk dat ook de oesterbanken er onder te lijden hebben gehad. De haringvisscherij, die er nog wel is, heeft voor Den Helder speciaal, een geheel anderen vorm aangenomen. Dit alles valt te betreuren, en zoolang de Zuiderzeesteunwet in deze aangelegenheid nog geen beslissing heeft genomen, is er in dit opzicht dus alleen verlies te boeken. Veler gedachten hebben zich ermee bezig gehouden en doen dat nog en vragen zich af of het mogelijk zal zijn uit de Waddenzee wat meer voordeel te trekken. Weliswaar laat zich zooiets niet forceeren, maar mis schien zijn er punten, die (zoo ze al niet in beschouwing zijn genomen) overweging ver dienen. Laat ons beginnen met den botstand. Men heeft wel eens gemeend, dat, na de Zuiderzeeafsluiting, het voordeel van een goeden botstand dan alleen aan de Wadden- zeerandbewoners zou ten goede komen, zoo er geen jonge bot vanuit die Waddenzee werd oevrgebracht naar het IJselmeer. Er is misschien ook plaats voor deze mee ning, dat overbrenging van de jonge bot naar het IJselmeer, meer gelegenheid tot goede botvangst aan deze randbewoners kan geven, omdat het blijkt, uit de laatste berichten van het IJselmeer, dat de bot er goed gedijt, en de geslachtsrijpe bot moet trekken naar de Noordzee om aan de voortplanting deel te nemen. De bot moet dus de zeegaten pas- seeren en op dezen tocht zullen er allicht exemplaren worden bemachtigd, zooals dat ook het geval was toen de boel nog niet was afgesloten. Door het toelaten van waddenzeewater in het IJselmeer om de glasaaltjes gelegenheid te geven dit water gemakkelijker binnen te dringen, zal er ook wel jonge bot mee trek ken, zoodat op deze wijze er toch overbren ging van jonge bot plaats heeft. Het mag wel opgemerkt worden, dat er, behalve uit Enkhuizen, ook van andere IJsel- meerplaatsen meldingen komen van botvang sten. Dit is natuurlijk geen jonge bot van dit jaar, maar waarschijnlijk van in vorige jaren doorgedrongen bot, of wel meer vol wassen bot, die mede door de openstaande sluizen is doorgedrongen. Van deze bot zal dus tenslotte een hoe veelheid geèlachtrijpe naar de Noordzee trek ken en geeft een vischkans aan de genoemde randbewoners. Verhooging van den botstand in het IJsel meer lijkt ons dus ook een belang voor de Waddenzee. Het toelaten van glasaaltjes zal den aal stand in het IJselmeer en de daarop uit komende rivieren ook doen stijgen, waarvan dan later in de Waddenzee, als de „looptijd" voor deze paling is aangebroken, ook het profijt kan worden getrokken. Het zeegras: konden we dat maar terug- tooveren! Waar blijft toch het rapport omtrent de verdwijning van het wier in de Waddenzee? Spreekt men menschen, die hun geheele leven lang bij dat zeegras zijn betrokken geweest, dan is de meening, dat dit niet meer tot was dom zal komen, omdat er een te groote ver zanding van de wierwaarden heeft plaats ge had en de samenstelling van het tegenwoor dige waddenzeewater niet de factoren bevat, die geschikt zijn voor wiergroel. Zoolang dè wetenschap zich nog niet defe- nitief heeft uitgesproken over de verdwijning van het wier, valt het zeer moeilijk een juist inzicht te hebben. Maar zou er in de toekomst geen mogelijk heid zijn, dat zich hier en daar in de Wadden- eze toch nog plaatsen zullen vormen, die, wat bodemgesteldheid en waterbevloeiing be treft, geschiktheid zullen bezitten tot het planten van het zeegras? En als er inderdaad weer zeegras zal gaan voorkomen, dan komt er allicht betere ge legenheid voor de aal zich daartusschen op te houden, evenals voor de alikruiken, de geep, de rog, terwijl de wiervisscher dan weer een kansje krijgt zijn Vroeger bedrijf uit te oefenen. Dan nog de oester, waarover we al meer schreven. 1 October is de datum, dat op oesters op de natuurbanken mag worden ge- vischt. De laatste jaren waren er zoo goed als geen oesters op die banken, maar hoofd zaak was geworden het korren van wulken, met welke visscherij men thans dan ook weer bezig is. Het jaarverslag over de visscherij in 1935 zegt, dat slechts enkele oesters daartusschen werden opgevtscht. In elk geval: ze zijn er dus nog, zoodat er hoop is, dat er uitbreiding kan komen. Deze uitbreiding kan bevorderd worden door op de pachtperceelen oesters te planten, maar dan ook te doen op de natuurbanken. Maar dan niet, zooals genoemd verslag meldt, met slechte oesters op de perceelen, maar de beste soort, die men ervoor kan vinden; en dan tevens ook op de natuurbanken de beste oesters uit te zaaien. Nu vooral, nu Zeeland lijdt onder slechte ontwikkeling van zijn oesters en den achter uitgang door ziekte en door de slipper-limpet, is er een kans te meer om werk te gaan maken van een opkweeking van den oester stand in de Waddenzee. Al mogen de tijden voor afzet van oesters thans niet gunstig zijn, we willen toch hopen, dat ook hierin eenmaal verbetereing zal komen. In dat geval zou het hebben van een gezonden oesterstand in de Waddenzee van niet geringe beteekenis kunnen worden ge acht Vroeger kwamen er millioenen oesters in de Waddenzee voor en we heugen ons nog best den tijd, dat in de periode van October tot April er door schuitjes goede vangsten werden gemaakt, die veel bijdroegen tot ver hooging van de besomming. Er was een be langrijke handel, zoowel in het binnenland als met België; Frankrijk en Engeland. En al mogen ook die landen zich meer op den oesterkweekerij zijn gaan toeleggen, zoodra de economische toestand zich voor velen gaat verbeteren, zal er ook meer vraag komen naar oesters, die altijd zijn beschouwd als een luxe-gerecht Het lijkt dus de moeite de volle aandacht te schenken, verhooging van den oesterstand in de Waddenzee te bevorderen. Zeer vermoedelijk is hieraan al aandacht geschonken, maar het kan geen kwaad, dat er in ruimer kring eens over de mogelijk heden in de Waddenzee wordt gesproken en gedacht. En we hopen het met den heer De Boer mee, dat er voor Den Helder en de omlig gende gemeenten betere perspectieven voor de visscherij zullen komen. Want behalve de Waddenzee hebben we ook nog een ruim arbeidsveld in de Noordzee. Al vaker is door den Wethouder De Boer en door den heer Stevenson erop gewezen, dat deze Noordzeevloot eenige vernieuwing zou moeten ondergaan. En dan met kotters, die, het blijkt op Texel ook, gelegenheid bieden een rendabel bedrijf te maken. Mede zouden we dan weer willen wijzen op de snurrevaad, die, men ziet het wekelijks aan de Snurrevaadvisschers, een grooter besom ming weten te maken dan de treilmotorvaar- tuigen. Voor dit alles is geld noodig. Zeker! Is dat geld te krijgen? We weten het niet. Maar heeft Prof. Lieftinck voor de radio, in verband met ons veranderde stelsel op mo netair gebied, niet laten doorschemeren, dat er nu misschien meer geld beschikbaar komt voor het investeeren van geld in bedrijven? En zal dan daarbij °°k niet wat zijn betrek ken vooor de visscherij, wanneer kan worden aangetoond, dat met betere inrichting van het vangstbedrijf nog wel eenig succes is te bereiken Bovendien kan dat gestimuleerd worden als de Overheid hierin voortgaat. Daarop wezen we al menigmaal en dat het verstrekken van dit geld op goedgefundeerde financieele basis zou kunnen geschieden, door bindende bepa lingen te maken voor aflossing en rentebeta ling, welke procentsgewjjs van de besomming kon worden ingehouden aan de verschillende afslagen. Gaan we inderdaad een oplevenden tijd te gemoet dan zal dat ook in het vischbedrijf merkbaar zijn, daaraan zal toch niemand twijfelen. Maar noodig zal in de eerste plaats zijn de beschikking te hebben over moderne vaartui gen. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft in een adres aan den Minister van So ciale Zaken verzocht, te mogen worden inge schakeld in de distributie van versche zee- visch onder werkloozen. Al dergelijke distributies aan de werkloo zen, zooals groente, vetten en nu weer zee- visch zijn, wanneer die niet geschieden via winkelier of kleinhandel, oorzaak, dat deze neringdoenden zich benadeeld achten. Dit is onlangs nog gebleken, toen in de ver gadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de heer Grunwald een warm plei dooi hield voor het distribueeren van vetten door den gewonen winkelstand. Waarschijnlijk zal ook de verstrekking van zeevisch, die immers aan verschillende ge meentebesturen zal worden toegezonden, aan de werkloozen, wel in handen van venters en vischwinkeliers gelegd worden. Een kleine winstmarge zal dan noodig zijn, zooals dat ook in den mobilisatietijd gebrui kelijk was. Donderdag zakte te Rotterdam, toen bekend was, dat Frankrijk geen visch zou toelaten, de tongprijs tot 70 cent 'per kilo, maar toen later bekend werd gemaakt, dat »er weer mocht worden ingevoerd, steeg Vrijdag en Za terdag de prijs van deze vischsoort tot 1.40 per kilo. Die visschers, welke dus Donderdag aan de markt waren, troffen het al bijzonder slecht. Te IJmuiden liep ook Zaterdag de tongprijs omhoog. Deze liep tot 1.60 per kilo. Kabeljouw liep zelfs tot 80.per 25 kilo. Ook de Kamer van Koophandel te Haar lem heeft zich tot den Minister van Sociale Zaken met eenzelfde verzoek als den Ned. Bond van Kleinhandelaren in visch gewend, om de kleinhandel te betrekken in de distri butie van zeevisch aan de werkloozen. De aalvangsten in het IJselmeer toonden in het laatste der vorige week een wat ander beeld; de vangsten gingen eenigszins achter- van 5 October 1936. BEVALLEN: W. Teunissen—Pol, z.; J. IdsingaVeile koop, z.; M. G. Zijpvan Kampen, z.; J. HeemstraSas, z.; A. BremerKooij, d. OVERLEDEN: G. de Vries—Breen, 58 j.; Wed. J. A. Klaassen, 81 j. uit, maar de prijs liep wat hooger. Het zijn steeds de zeilers, die de minste vangsten maken, zoodat hun bedrijfsresultaat gering, zelfs mager, kan worden genoemd. De prijs van de beugaal was weer de hoog ste, maar ook voor hen was de vangst niet groot. De vangst buiten den afsluitdijk van paling is de laatste dagen niet groot. De volle maan en het mooie weer zullen daaraan wel schuld hebben. Nu met de afnemende maan, het weer mooi blijft, zal de vangst vermoedelijk wel niet veel hooger loopen. Het wordt zoo langzamerhand al weer de laatste „goeie maan" en daarom zal de pa- lingvisscher hopen op wat ontstuimig, mie zerig weer, waardoor zijn vangstkans des te beter wordt. Maar dat hebben we nu eenmaal niet om het zeggen. Wederom zijn een drietal trawlers, die een half jaar en langer hadden stil gelegen, in de vaart gebracht. Deze uitbreiding van de vloot ontstaat na tuurlijk doordat de reeders er eenig perspec tief in zien. De besommingen zijn dan ook den laatsten tfld gunstig en soms zelfs buitengewoon goed. Men kan zich daarin slechts verheugen, want vele bedrijven zijn er van afhankelijk en het wekt bovendien weer wat optimisme ten opzichte van het vischbedrijf, hetgeen dan ook weer gunstig inwerkt op allerlei dingen. Maandag was de tongprijs weer aanmer kelijk lager, hetgeen waarschijnlijk verband houdt met den lagen stand van de frank. Ook de kabeljauwprijs was aanmerkelijk gezakt. Nochtans maakten enkele trawlers goede besommingen. Een vijftal kwam boven de vierduizend gulden. Het wrak van de „Shonga", welke boot eenige jaren geleden even benoorden de IJmuider haven strandde, en waarvan de vis scherij heel wat last had, is nu door de firma Van der Tak geheel opgeblazen. Vooral de kleine kustvisscher had er veel schade van door het vastloopen met de netten. BEZOEK VAN DE WIENER SANGERKNABEN. Naar wij vernemen, zal het beroemde jongenskoor, de „Wiener Sangerknaben" deze en de volgende maand een korte tournée door ons land maken en daarbij o.m. onze stad be zoeken. BEZOEK VAN DE VLOOTCOMMISSIE AAN DE „DE RUYTER". Maandag bracht de Vlootcommissie, be staande uit de heeren J. C. van Dijk, Van Rappard, Van de Bilt, Joekes, Tilanus en Drop, vergezeld van de technische adviseurs, een bezoek aan den nieuwen kruiser „De Ruijter" te Schiedam, in het Wiltondok lig gend. Het schip werd van onder tot boven ge ïnspecteerd. De commissie roemde bouw en inrichting zeer. diep onder de oppervlakte van het water, leeft de pareloester. Millioenen en millioenen leven daar tezamen, doch slechts in een enkele van die ontelbare schelpen bevindt zich het door de vrouw felbegeerde kleinood: de parel. Thans is het de wetenschap gelukt, na jaren van experimenteeren de macht te bezitten naar willekeur in iedere schelp van de parel oester een dergelijke schat aan te brengen Voor den prijs van f 3.75 kunt ge U In het ECHTE PAREL, welke zich nog in het oestervleesch bevindt. Zij die prijs stellen op een der schoonste zee chatten, kunnen zich wenden tot KEIZERSTRAAT Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 9 October 1936 des namiddags te half drie ten gemeentehuize te Den Burg. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Benoeming beambte in algemeenen dienst te Den Hoorn. 4. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur voor 1937. 5. Idem gemeentebegrooting voor 1937. MARKTOVERZICHT. De markt had hier gisteren, ondanks den onzekeren toestand een vrij normaal verloop, De oude schapen waren wel een paar gulden duurder dan vorige week (de middenprijs voor goede weideschapen bedroeg pl.m. 21.op de boerderij werden vette voor 25.ver kocht), hetgeen sommigen aan de waarde vermindering van den gulden toeschreven, ter wijl andere hierin een gewoon verschijnsel zagen, omdat de veeprijzen toch stijgende waren. Voor lammeren bedroeg de middenprijs 12.De rammen waren ook iets hooger. De wolprijzen loopen zeer snel op; reeds werd door een enkelen kooper 80 ct. p. kg geboden. Met het oog op mogelijke prijsstijging wordt echter alles nog vastgehouden. De gewone jaarlijksche invoer van Frie- sche graskalveren is weder vorige week be gonnen, nu waren er wat meer aangevoerd; de prijs is hoog, gemiddeld 85.— per stuk. Nuchtere kalveren brachten pl.m. 10.— op. Groot rundvee was er weinig, er stonden slechts twee koeien aan de lijn, die op 130.— en 160 gulden getaxeeerd werden. Varkens op de boerderij doen pl.m. 20 ct. P- p.; de snelle prijsstijging, die men vorige week verwachtte, is dus uitgebleven. Biggen kocht men op de markt voor ongeveer 11. Aan de eierenveiling steeg de prijs der eieren slechts zeer weinig bij vorige week. DE JACHT GEOPEND. De opening van den jachttijd heeft reeds verschillende jachtgezelschappen naar Texel vervoerd. Naar wij vernemen is dit jaar de wildstand behoorlijk, er zijn o.a. reeds veel hazen geschoten. Een gezelschap bracht Zaterdag reeds 24 binnen. WINTERDIENSTREGELING T.E.S.O. Met ingang van 8 November treedt op den dienst Texel—Den Helder de winterdienst- regeling in werking. Op werkdagen vervalt de laatste dienst (17.35 van Texel en 18-55 uit Den Helder), overigens blijft op die dagen de dienst onveranderd. Na 1 Februari zal ook il

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6