Huesca bedreigd Laatste Telexberichten De race om de aarde Madrid wordt versterkt Bewoners op tijd gevlucht 0 e 8 i 11 seint Marktberichten* Arrondissements rechtbank te Alkmaar SPANJE De onderhandelingen China-Japan Melaatschen protesteeren tegen isolatie Mijnlift omlaag gestort Uit onze Omgeving Non-combattanten mogen Ma drid verlaten. Terwijl de opstandelingen hun troepen op Madrid samentrekken en daar stapje voor stapje de regeeringstroepen terugdringen, blijven de Catelanen een groote druk uit oefenen op de nationalistische stellingen bij Huesca. Thans hebben zij het vliegveld bij deze stad bezet, terwijl ook een groot ge deelte der buitenwijken in regeeringshanden zijn. Ook in de provincie Saragossa schijnen de arbeiderstroepen met succes weerstand te bieden aan de opmarsch der „witten". Opmarsch naar Madrid. De opstandelingen zetten hun omsingeling van Madrid voort. De troepen onder com mando van Generaal Varela zijn vanuit To- ledo opgerukt naar Aranjuez en zijn in de voorsteden slaags geraakt met de regeerings troepen. Men verwacht, dat de rechtsche troepen binnenkort de stad zullen bezetten. Aranjuez is van veel beteekenis als knoop punt van spoorwegen. Regeeringstroepen uit Ciudad Real trach ten de voorposten van de opstandelingen aan het Toledo-front terug te drijven, doch zii werden met groote verliezen eenige ki lometers teruggeslagen. De opstandelingen maakten een aanzienlijke hoeveelheid wa pens en ander materieel buit. Bombardement der hoofdstad. Tegen middernacht is per radio medege deeld, dat de spoorlijnen, het vliegveld en de kazernes van Madrid opnieuw gebombar deerd zijn door 30 vliegtuigen der rechtsche strijdkrachten. Bij deze gelegenheid zijn tal rijke proclamaties boven de stad uitgewor pen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de ontruiming van Madrid is begonnen. De arbeidersorganisaties geven vrijgeleiden aan alle personen, die niet voor de verdediging der stad kunnen strijden. Ook in Spanje de dictatuur in dien de opstandelingen winnen. Omtrent de organisatie der regeering te Burgos wordt vandaar gemeld, dat de regee ring een totalitair karakter draagt met een leider, die alleen verantwoordelijk is. De re geering bestaat verder uit deskundigen. Oviedo nog niet gevallen. De linksche troepen hebben gisteren op nieuw een heftigen aanval op Oviedo ge daan. Tegen den avond deed het garnizoen een uitval, waarbij de belegeraars verliezen leden. De rechtsche troepen in de streek van Oviedo zijn zéér sterk. Weinig resultaat verwacht. Kazue Kawashima, de boodschapper van den minister van buitenlandsche zaken Arita is gisterochtend per vliegtuig uit Sjanghai te Nanking aangekomen. Onmid dellijk begaf hii zich naar den Japanschen ambassadeur Kawagoe en stelde hem op de hoogte met de instructies van de Japansche regeering ten aanzien van de komende on derhandelingen met de Chineesche regee ring. De correspondent van de „Nichi Nichi Shimbun" deelt mede, dat de onderhande lingen tusschen Maarschalk Tsjang Kai Sjek en den Japanschen ambassadeur Kawagoe 9 October zullen beginnen. De correspondent van de Asahi Sjimbun te Nanking is niet optimistisch over de on derhandelingen tusschen Tsjang Kai Sjek en Kawagoe. Japansche penetratie in Noord- China. Overleg met de Chi neesche bestuurders. Uit Peiping wordt vernomen, dat de voorzitter van de poliiieken raad van Ho- pei en Tsjahar, generaal Soeng Tsje Yuan, aan de pers heeft verklaard, dat hij een aantal besprekingen heeft gevoerd met den commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin, luitenant-generaal Tshiro, in zake de Japansch-Chineesche economische samenwerking in Noord-China, hierbij in begrepen den aanleg van spoorwegen. Soeng verklaarde dat dit tot stand wordt gebracht op basis van gelijkheid en recipro citeit. Ten aanzien van de Japansch-Chineesche spanning verklaarde Soeng, dat deze moet worden geregeld niet door oorlog, doch langs vreedzame diplomatieke wegen. Manilla (Philippijnen.) Dinsdag zijn eenige honderden melaatschen ontsnapt uit het Leprozenhuis San Lazaro. Zij trokken door de straten naar het paleis van den president, hoewel de politie hen trachtte tegen te houden. De secretaris van den pre sident stond hen te woord. De melaatschen protesteerden er tegen, dat zij geisoleerd werden gehouden en ver klaarden, dat tuberculose gevaarlijker is dan melaatschheid. Tuberculeuzen mogen vrij rondloopen en de melaatschen worden ge isoleerd gehouden. Hierna werden de melaatschen door de politie naar het ziekenhuis teruggevoerd. De secretaris van den president beloofde hun protest voor te leggen aan den president. Ar,"\RISCHE REGEERING IN FINLAND. Geen meerderheid in het Par lement. Rijkspresident Kallio heeft den president der republiek, Svinhufvud zijn definitieve ministerlijst voorgelegd, waarop hoofdzake lijk leden van de agrarische partij voorko men. De regeeringsoverdracht vindt morgen plaats. De door den president der republiek gewenschte burgerlijke coalitie regeering is dus niet tot stand gekomen. De nieuwe re geering zal slechts op 53 agrarische parle mentsleden en zeven leden van de vooruit gangspartij kunnen steunen, terwijl het parlement 290 leden tel*-. Mr. Ekins aan de kop. De reis van den heer Ekins naar Manilla, thans definitief. Het is thans definitief vastgesteld dat de vertegenwoordiger van de Scripps Howard Papers, de heer Ekins, die zich thans aan boord van de „Kwak" bevindt, de reis Soe- rabaja-Manilla zal maken met een extra vliegtuig van de K.N.I.L.M. Deze vlucht waarbij de heer Ekins vergezeld zal worden door den directeur van de K.N.I.L.M., den heer Nieuwenhuis, zal geschieden met een Douglas. Tarakan zal men niet aandoen. Het vertrek zal, naar keuze van den huur der van het toestel, den heer Ekins, Vrijdag na aankomst van de Kwak, of Zaterdag, geschieden. Den eersten dag zal gevlogen worden tot Balik-Papan, den tweeden dag via Zam- boanga naar Manilla. De beide anderen, Miss Dorothy Kilgallen (Hearst pers) en Mr. Kieran (N. American Newspapers Ass.j zijn achter en hebben met een Engelsche vliegmachine Athene verlaten op weg naar Alexandrië. Zij willen via Basra, Delhi en Calcutta gaan om op 21 October de „China Clipper" te halen. Als Mr. Ekins echter geen tegen slag krijgt zal hij reeds vijf dagen tevoren per zelfde gelegenheid zijn vertrokken. De reis van den heer Ekins. Aneta seint uit Batavia. Na telegra fisch overleg met den vertegenwoordiger van de Scripps Howard Papers, den heer Ekins, te Jodphur, is besloten dat het extra-Dou- glas vliegtuig Vrijdag na aankomst van de „Kwak" naar Balik-Papan zal vertrekken. Vandaar wordt Zaterdag doorgevlogen naar Manilla. Negen mijnwerkers omgekomen Mullaan (Idaho) Gisterochtend is de kabel van de liftkooi van een steenkoolmijn te Mullaan in den Ame- rikaansohen staat, Idaho, gebroken op het oogenblik, dat negen mijnwer kers zich hiermede naar hun arbeids plaats begaven. De kooi stortte 300 me ter omlaag en alle negen arbeiders zijn om het leven gekomen. CREDIET VAN VIJF MILLIOEN PESETA'S UITGETROKKEN. Een crediet van vijf millioen pe seta's is uitgetrokken voor de ver sterkingen van de hoofdstad. De troepentransporten uit Ma rokko. De radiozender van la Coruna deelt mee, dat het aantal soldaten, dat in de laatste dagen uit Marokko naar het Iberisch schier eiland is overgebracht, 16.000 man bedraagt. Evacuatie van gewonden naar Rusland? De Russische ambassadeur heeft uit naam der arbeidersorganisaties van zijn land den Spaanschen ministerpresident aangeboden gewonden en herstellenden van het repu- blikeinsche leger naar Rusland over te brengen. De Russische arbeidersorganisaties zouden alle kosten voor haar rekening ne men. Largo Caballero heeft den ambassa deur hartelijk dank gezegd voor zijn voor stel. Het verloop van den strijd. La Coruna. Om 22 uur in den afge- loopen nacht deelde de zender hier officieel mede, dat regeeringstroepen, die de stel lingen te Casares aanvielen, met zware verliezen waren afgeslagen. In den sector van Biscaye hebben de opstandelingen het dorp Serriatua bezet. Aan het front van To- ledo hebben de rechtschen Fuensalia, Por- tillo, Santa Cruz de Retamar bezet. De re geeringstroepen lieten verscheidene honder den dooden achter. Uit het regeeringskamp. Madrid. Een officieel communiqué van gisteravond maakt bekend, dat de stelling der troepen bij Santa Cruz de Retamar he vig is aangevallen door een opstandelingen colonne. De regeeringstroepen hebben hen echter teruggeslagen. In de provincie Badajoz rukten de loyale troepen drie kilometer op in de richting van Medellin. Aan het front van Aragon hebben de regeeringsstrijdkrachten met succes Bel- chite gebombardeerd. De opstandelingen, die de stad bezetten, hebben getracht de regeeringslinie te door breken, maar werden teruggeslagen. Verder wordt hier bekend, dat de opstan delingen op vele punten in het centrale front druk blijven uitoefenen. De loyale troepen wijken echter geen duimbreed. In den sector Santa Cruz de Retamar, waar de rechtschen krachtig aanvielen, is vol gens officieele mededeelingen, terstond een tegenaanval ingezet, zoodat de regeerings- posities konden heroverd worden. Bijzonder heden over dezen strijd ontbreken, terwijl men» eveneens geen nieuws heeft over den sector die de streek van Santa Cruz ten Noorden van Torryos omvat. De correspondent van Havas heeft zich naar den sector van Siguenza begeven en daar geconstateerd, dat in strijd met de ge ruchten, de plaats nog in handen der re geering is. Queipo de Llano spreekt. Generaal Queipo de Llano heeft in zijn gebruikelijke radiorede medegedeeld, dat in strijd met hetgeen door Madrid bekend was smaakt, geen enkele prtill°riehatterij te Montoro Is vernield. De opstandelingen trek ken op langs den weg van Talavera naar Madrid, waar zij Santa Cruz de Ratamar en vier dorpen ten noorden van den weg bezet hebben. In de streek van Oviedo blijft de Galicische colonne oprukken, waarbij alle aanvallen der regeeringstroepen worden af geslagen. Aan het front van Saragossa blij ven de opstandelingen de stad Quito bezet ten, die volgens de regeeringstroepen door hen zou zijn ingenomen. NIEUWE POOLSCHE OORLOGSSCHEPEN OP STAPEL. Zij zullen de machtigste eenhe den in de Baltische zee worden. Polen heeft op den Britschen scheepwerf Cowes twee torpedojagers van nieuw model op stapel doen zetten, die de machtigste een heden van deze soort in de Baltische zee zullen zijn. RELLETJES TE LONDEN. Tengevolge van fascistische be tooging. Londen. Tengevolge van de wanorde lijkheden, die haar ontstaan vonden in de gisteravond gehouden fascistenvergadering, is een agent van politie gewond. Zeven personen werden gearresteerd. Voorts werden nog zeven anderen, fas cisten, léden van de „British Union of Fascists", die „Leve Mosley" schreeuwen de, trachten een bijeenkomst van commu nisten in Eastend te verstoren waar een spreker van een bevriende Joodsche orga nisatie het woord voerde, in arrest gesteld. MOTORSCHOENER VLOT GESLEEPT. Hollum (Ameland). De motorschoener „Baltic" die op 7 September op de „Koffie boonplaat", een zandbank tusschen Ame land en Terschelling, is gestrand, is heden nacht na herhaalde pogingen door de sleep- booten van de firma Doeksen te Terschel ling vlot gebracht en naar de haven van West-Terschelling opgesleept. DE FRAUDE TE ENSCHEDE. In verband met de arrestatie van den penningmeester van de vakorganisatie te Enschede (zie ook elders in dit nummer) kan nog worden medegedeeld, dat de frau de werd gepleegd met bedragen afkomstig uit de eigen werkloozenkas der organisatie en niet met steungelden van de overheid. Groote boerderijbrand in Bra- bantsch dorp Inboedel en klein vee in de vlammen omge komen. 's-Hertogenbosch Gisteravond om 10 uur is een kapitale boerderij, gele gen 100 m. van het buitengoed „Sel- densate" te Middelrode, bij Berlicum geheel door brand verwoest. De boerde rij dateerde van het jaar 1837. Inboedel, kippen en een zeug met 11 biggen kwamen in de vlammen om. De pachter van de boerderij, de landbou wer J. Smit van Hedel, zijn echtge- noote en negen kinderen konden wor den gered. De oudste dochter moest echter de brandende boerderij verlaten door uit een raam te springen. De brandweer van Middelrode, die om kwart voor elf arriveerde, bepaalde zich tot het nathouden van de in de nabijheid gelegen schuur. De schade wordt door verzekering gedekt. WIERINGERMEER Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Slootdorp is benoemd mej. M. Mak, onder wijzeres op wachtgeld te Rotterdam. Naar men ons mededeelt, heeft de heer C. P. Vergouwen, hoofd der school te Midden- meer, zijn benoeming als leeraar aan de R.K. Landbouwwinterschool te Voorhout aangenomen, zoodat hij binnen afzienbaren tijd den polder zal verlaten. De christelijke jongelingsvereeniging te Middenmeer is in ledental zoodanig toege nomen, dat het bestuur in overweging heeft genomen of het ook mogelijk zou zijn een zustervereeniging te Slootdorp op te richten, waaraan dan de leden van Slootdorp en Wieringerwerf zouden kunnen deelnemen. Om tot dit doel te geraken heeft een dezer dagen onder leiding van den heer K. Kie- wiet een oprichtingsvergadering plaats ge had. Wel is waar was de opkomst nog niet groot, doch werd voldoende geacht om tot oprichting over te gaan. De leiding berust voorloopig bij den heer Kiewiet, Men venvacht dat in het wintersei zoen het ledental nog wel zal stijgen. Nieu we leden, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, kunnen zich opgeven bij den heer Kiewiet. De vergaderingen worden gehouden eiken Dinsdagavond des avonds om half acht in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, alwaar op genoemde tijdstippen ook gele genheid is zich als lid aan te melden. De afd.^Middenmeer van de Ver. „Het Hoo- ge Land", zooals bekend werkzaam op re- classeeringsgebied, heeft een propaganda- avond uitgeschreven tegen Vrijdag 9 Octo ber a.s. in het Gymnastiekgebouw te Mid denmeer. De propagandafilm van den bond zal worden vertoond, terwijl deze film in den namiddag reeds voor de kinderen zal worden afgedraaid. Verwachting: zwakke tot matige noord oostelijke tot noordelijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen neerslag zelfde temperatuur. Verdere verwachting: weinig verandering Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN 8 UUR: 771. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. is 46 gr. F. WIERINGEN Verloren en gevonden voorwerpen Verl. een kosteloos afgegeven rijwielplaat je en een donker blauwe gaberdinejas. Ge vonden: een vulpen. Inl. bij den gem.-bode. Vakschool. Met ingang van 5 October zijn de lessen voor de Vakschool te Den Oever aangevan gen, terwijl die voor Hippolytushoef heden beginnen. Er blijkt voor deze lessen niet zooveel be langstelling te bestaan als voorgaande ja ren. Uitslag competitie-wedstrijd Schaakclub. Groep A: BoontjesBrandsema 01, Dok terHommes 01, NavisSmit 10, Tra gerZanstra 01. Groep B: BlaasEykelboom 10, S. Dek kerCrommetuin V2, P- de VriesS. Smit 1—0, TakesD. Smit 10. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Vooruit een dam op rijden gaat in den regel gemakkelijker dan achteruit er af. Dat ondervond Dinsdagmiddag ook weer de heer J. v. D. van» Oudesluis, want toen hij deze manoeuvre bij het erf van den heer K. aan den Middenvliet wilde uitvoeren, gleed z'n bestelauto bij den kant van de wegsloot neer en kwam daar op z'n kant gedeeltelijk in te liggen. De beide inzittenden bezeerden zich niet bij het ongeval en ook de auto, die door de hulp van den heer Vlaming weer spoedig op den weg stond, bleek niet noemenswaard beschadigd te zijn. Wel ech ter werd eenige schade geleden aan den in houd van de auto, die uit kruidenierswa ren bestond. PURMEREND, 6 October. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 52.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 21; 12 stapels kleine Boeren kaas f2050, handel stug; 3 stapels Goud- sche kaas f21, 3 stapels volvette f 24. 840 Kg. boter f 1.451.51, weiboter f 1.40—1.42 per kilo. Runderen, totaal 768 stuks. 350 vette koeien 3462 ct. per kilo, handel ma tig; 195 geldekoeien f 80150 per stuk, han del matig; 161 melkkoeien f 110220 per stuk, handel matig; 62 stieren 4450 ct. per kilo, handel matig; 13 paarden f 60130 p. stuk, handel stug; 125 vette kalveren 25—50 ct. per kilo, handel stug; 395 nuchtere kal veren: voor de slacht f 512, voor de fok f 1015 per stuk, handel vlug; 235 vette var kens voor de slacht 4043 ct. per kilo, han del vlug; 48 magere varkens f 1427 per stuk, handel stug; 419 biggen f 612 per stuk, handel stug; 2127 schapen f 824 per stuk, handel stug; 94 bokken f 313 per stuk, handel stug; kipeieren f 4.505, eend eieren 2.50 per 100 st.; piepkuikens 57Vz 65 ct. per kilo; oude kippen en hanen 229/2 40 ct. per kilo, konijnen f 0.39—1.60 per stuk; eenden 20—40 ct. per stuk; duiven 40 ct per paar; ganzen f 1.30—3 per stuk; 75 eendeieren A f 2.50, 1874 kipeieren A f4.80 —5.30, 750 idem B f 3—3.30. Goop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 125.000 eendeieren f 2.302.90, 70.000 kipeieren: 70—80 Kg. f 4.80—5, 65— 66 Kg. f 4.75—4.80, 63—64 Kg. f 4.60—4.70, 60-62 Kg. f 4.50—4.65, 58—59 Kg. f 4.45— 460, 56—57 Kg f 4.40—4.50, 53—55 Kg. f 4- 4.30, 50—52 Kg. f 3.60—3.85, 45-49 Kg. f 2.65 3.50. WARMENHUIZEN, 6 October. Eigenheimers f2.10—2.60, gele nep f4.50— 5.30, uien f 1—1.40, id. drielingen f 1.30—1.70, id. grove fl.30, roode kool f 1.20—2.50, witte kool f0.80, slaboonen f8.40—15.90. Aanvoer: 16200 Kg. aardappelen, 3075 Kg. gele nep, 6675 Kg. uien, 2100 Kg. roode kool, 36800 Kg. witte kool, 625 Kg. slaboonen. BROEK OP LANGENDIJK, 7 October. 9000 Kg. aardappelen: Bevel, f 1.60, groo- ten f 2.20, eigenh. f 2, bl. eigenh. f 1.90—2.40 dnel. f 1.40, 20000 Kg. uien f 1.40—1.60, driel. f U0' grove f 1-501.70, gele nep f 5.40 —5.60. Spercieboonen f 5.20—16.20, roode kool 110 -2 50, witte okol f 0.80-1, gele kool f 1— 1.40, D. witte kool f 1.10—1.20. Kroten 0.60-1.70, peen 0.90—1.10, bloem kool, le srt 10.20—11.80, 2es rt. 2.50—3.50. £?£R5SCHARW0UDE. 7 October. 13800 Kg. aardappelen: Bevel, f 1.50 Sch ^Y™en„f.,l'40' gro°ten f 2.20—2.30, bl. eigenh'' I j1.0', drieL f ï-70, 17000 Kg. uien f 1 l.oO, driel. f 1.30—1,80, grove f 1.50—1.80 gele nep f 1.80—2.20. Peen 80—90 ct„ spercieboonen f 4.30—16 kroten f 0.801.20, roode kool f 1602 witte -kool 0.801. P O S T V LU G H T E N, DE EDELVALK VERTROKKEN. Aneta seint uit Batavia: De „Edelvalk" is om 10 uur 15 van het vliegveld Tjililitan vertrokken met mede. neming van 205 kilogram post, 5 kilogram pakketpost en 92 kilogram goederen. Voor tusschen-trajecten werden negen passagiers geboekt. Maandagzitting 5 October. Helder. DUBBELTJES AANHALIGHEID. De heer Koene, een proletariër met on bekend beroep, was gelogeerd in een Hel- dersch volkslogement, had daar kennis ge maakt met een mede aldaar in pension ver toevende dame Mej. Johauna Sch., reizende onder het romantische pseudoniem Lona met een niet geheel blanco strafregister eg bij de politie bekend als een „zwarte lijs. ter." Dit bekoorlijke schepsel had nu in het gezamenlijk pension stevig aangepakt met Henkie, ze speelde met hem het gezellige gezelschapsspelletje „kiele kiele kiele en wist toen meteen flapjes van 10 uit het zij. zakje van zijn colbertje weg te goochelen, Henk was echter niet geneigd, die zakken- rolstershandigheid met den mantel der lief- de te bedekken; hij deed aangifte en ma» damme Lona sierde heden de canepee der zondaressen. Aan de welgevulde verdachte had de officier slechts 4 gulden ten laste gelegd; beter een half ei dan een leege dop! Het gaat niet bepaald om de hoeveel, heid, want dan waren er delinquenten, die nooit meer van de buitenlucht zouden ge nieten. De straf werd bepaald op 1 maand. DE KARPERSTROOPERS HADDEN EEN OPLABABBER VAN DEN POLITIE RECHTER TE ACCEPTEEREN. De schilder met de verfkwast op non ac» tiviteit Henk v. d. B. te Helder, had op Juni zijn zwager Jacob v. L. te logeeren en zij besloten hun ledigen tijd eens aangenaam te passeeren met een vischpartijtje. Zwager Hein zorgde voor het aas en het vischtuig en op de motor werd de tocht ondernomen naar de donkere duinen. Niet dat er in het duinzand karpers en baarzen rondzwom men, maar wel in een luxe vijver, eigendom van de gemeente en met de aanduiding, dat het visschen hier streng verboden was. De heeren zwagers stoorden zich echter niet aan deze waarschuwing en weldra hadden zij een paar vette karpertjes en een wit» vischje te grazen. De buit werd in een acte» tasch gestopt en men zou de tocht naar huis aanvaarden. Doch eilaci! Inmiddels was de boschwachter Hagen gewaarschuwd en deze semi politieman kreeg op zijn beurt de brutale stroopers di rect te pakken. Karpers, witvisch, actetasch; en vischtuig, kortom het complete spul werd in beslag genomen en het onderne mende tweetal, waarvan zwager Henk nog extra werd gesignaleerd wegens 2 ondergane veroordeelingen, veroordeeld ieder tot f 20 boete subs. 10 dagen. EEN ONVERKWIKKELIJKE BIERAFFAI RE, OF DE BEDRIEGER BEDROGEN. De naam Heinekens, doet 'n echte bierlief hebber watertanden van genot. Hier was bepaald Riekele Johannes W„ banketbak ker te Den Helder ook van op de hoogte, want naast allerlei heerlijke roomtaartjes en koekjes, verkocht deze bakker ook fleschjes pilsener van 'n Hengelosche brouwerij. Daar de biertjes niet erg hard gingen, omdat de naam onbekend is, was de bakker zoo vrij geweest er etiketten van de Heinekens brou werij op te plakken, met 't gunstige gevolg dat er spoedig heel wat omgezet werd. Maar de dweegkwakker, die het succes al naar z'n hoofd begon te stijgen, had niet gerekend op Pieter Luyck, hoofdagent van de Heinekens fabrieken, die natuurlijk su biet werk maakte van deze trouweloosheid in den handel, waarop 'n maximum straf van 6 maanden of f 600 boete staat. Verschillende gedupeerde winkeliers, die bij den verdachte hadden gekocht hij bleek dus nog groothandelaar te zijn on derstreepten ten volle hoe zij leelijk waren bedrogen. Maar de officier die 't woord nam, liet leelijk voelen, hoe deze bedrieger zich zelf had bedrogen en vroeg de zeer hooge boete van f 200 of 60 dagen rijks brood eten. Begrijpelijker wijze sloeg de verdachte bij na achterover van de schrik. De politierechter deed wat water bij deze bieraffaire en bepaalde de uitspraak op f50 of 20 dagen. De in beslag genomen fleschjes bier, die ter tafel werden gebracht, vervie len aan vrouwe Justitia, die ze misschien bij 't diner zal verwerken. EEN HELDERSCHE NACHTAVONTURIER Nogmaals maakte Den Helder geen uit zondering o~: de al veel herhaalde regel. Bij de rechtzittingen neemt Helder door gaans het leeuwenaandeel en sluit altijd de rij. Ook thans was 't slot een Heldersch knal effect. In den nacht van 16 op 17 Mei, onge veer twee uren, gingen eenige jongelui in vroolijke stemming huiswaarts. De vroolijke stemming kwam natuurlijk van 't offeren aan de beruchte Bachus. Het groepje be stond uit den electricien Jan Sch., 28 jaar, jle ®'s verdachte optrad, en de getuigen Mattheus Smits, kleermaker en Dorus Dort- mundt, monteur. Toen dan na veel omzwervingen de Spoor straat was bereikt, piepte Sch. er tusschen- uit en was ineens verdwenen. Smits wan delde met zijn vriend verder en ging een portiek van den heer Gerrit van Baaren be vuilen. Doch hij had nog geen stap in de portiek gezet of met een donderende klap viel de automatische weegschaal neer, ter wijl de verdwenen Sch. hollende wegvlucht ten. Maar hij werd slachtoffer en moest zich verantwoorden wegens vernieling. Hij trachtte nog de schuld op zijn kornuit smits te werpen, wat hem niet gelukte en hem lang niet ten goede kwam. t cier trok flink van leer en eischte 1 60 boete of 30 dagen. De politierechter, die wel wist dat ver dachte wegens geregelde werkloosheid zoo veel niet kon betalen en die den man een rem wilde geven, gaf f 25 of 15 dagen, be- nevens 2 maanden voorw. gev. straf met 2 proefjaren en toewijzing der vordering ad

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6