De devaluatie der democratie Herberekening pensioenen Oud-Gouverneur-Generaal in Nederland terug BINNENLAND De vleesch-prijzen Motorbootje Moeder en zoontje verdronken De verlaagde invoerheffing op koffie Haringlogger gezonken „Thans is het oogenblik gekomen" Wat gaat Vriezenveen met f 50*000+~ doen De herberekening der pensioenen Moeilijkheden voor de pluimveehouders jx j Regeeringsniaatregelen met groote OfCZOIlKCIl Ue gulden VBSt ingenomenheid begroet. DEPRECIATIE PERCENTAGE TERUGGELOOPEN TOT 21,4% Onze voorspelling van gisteren heeft zich bewaarheid. De gulden herstelt zich en biedt thans groote neerstand. Dollar noteeerden 1.88, ponden 9.21 zoodat het depreciatie percen tage terugliep tot 21.4%. Van het egalisatiefonds, dat thans definitief is gevormd werd gisteren op de wisselmarkt nog niets gemerkt. Blijkbaar wil de regeering nog even aanzien wal de gulden doet. vooral nu hij uit zichzelf neiging vertoont zich tegen verdere depre ciatie te verzetten. DE PRIJSVER HOOGING DIE AANVANKELIJK WAS UIT GEBLEVEN ZOU NU GEKO MEN ZIJN Naar aanleiding van de verlaging der invoerheffing op koffie met 50 procent welke gisteren is ingegaan, ver nemen wij van goed ingelichte zijde, dat bij dezen maatregel o.m. de volgen de factoren zijn overwogen: De oorspronkelijke heffing drukte vrij zwaar vooral op de goedkoopere soorten. Voor de gebrande koffie be droeg die 16 cent per kg. Toen de hef fing werd ingesteld, is de prijs der koffie hier te lande nagenoeg niet ge stegen, hetgeen toegeschreven moet worden aan de felle concurrentie tus- schen de branders, benevens aan het feit, dat zich hier te lande op het tijd stip dat de heffing werd ingesteld, vrij groote voorraden bevonden. Nu deze voorraden door zeer geringe invoeren in de laatste maanden geslonken zijn. was de kans op prijsverhooging niet uitgesloten, waarbij nog uit den aard der zaak het volle depreciatie-effect komt. Wat de steunverleening voor de kof fiecultuur in NederlandschIndië be treft, is het duidelijk, dat deze aange legenheid door de gewijzigde monetaire omstandigheden andere aspecten heeft gekregen. Deze verlaging der heffing met de helft, die geheel in de lijn ligt van de in den laatsten tijd getroffen maatregelen, beteekont een aanmerke lijke verlichting. De gang van zaken dient nu verder te worden afgewacht. Geleidelijke afschaffing van hef fingen. Een adres van de Rot- terdamsche Kamer van Koop handel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft een adres aan den Raad van Ministers gericht over de gevolgen van de monetaire gebeurtenissen. Zij spreekt als haai oordeel uit, dat de Nederlandsche crisis-politiek thans, voor zoo ver zij door monetaire ooi-zaken wordt be- heerscht, kan worden afgebroken. Ons land staat in dit opzicht weer op hetzelfde punt, waarop wij ons bevonden, voordat de val van het pond krachtiger ingrijpen noodza kelijk maakte. De Kamer acht thans een psycho logisch moment gekomen, om het roer weder te wenden. Zij adviseert tot een principieele verandering van richting in de binnenlandsche eco nomische politiek. Wat den agrari- schen steun betreft, geeft de Kamer in overweging, op korten termijn het bedrag vast te stellen, dat ook na de daling van den wisselkoers van den gulden waarschijnlijk voorloopig noodig zal blijken, om voor het be drijfsleven heilzame maatregelen, welke niet in de monetaire sfeer zijn ontstaan, te financieren. Haar staat daarbij eerder een afschaffing van heffingen in volgorde van schadelijk heid, dan een gelijktijdige algemeene veria ging, pondspondsgewijs voor oogen. Soort gelijke overwegingen pleiten voor verlaging van invoerrechten, waardoor hooge lasten op buitenlandsche goederen worden gelegd. In dcnzelfden tijd zullen talrijke eontingen- teeringen van den invoer van goederen kun nen worden opgeheven. Niet anders zal moeten worden gehandeld met den steun aan zeescheepvaart, voor zoo ver daarmede valuta-concurrentie wordt overbrugd, terwijl voor het overige zal kun nen worden gestreefd naar algeheele af schaffing, in overeenstemming met Enge land, waar, naar de Kamer aanvoert, in de scheepvaartkringen hetzelfde verlangen naar het algemeen loslaten van de subsidie-poli tiek bestaat. Regeeringsniaatregelen met groote ingenomenheid begroet. De Nederlandsche slagershond te Utrecht deelt mede: Hei besluit van den minister van landbouw en visscherij om de hef fing op varkensvleesch buiten wer king te stellen, is door de besturen van den Nederlandschen slagers- bond en den R.K. Hanzebom} van slagerspatroons met groote inge nomenheid begroet en deze bestu ren spreken de verwachting uit, dat de minister op dezen weg ver dere stappen zal doen en ook hef fing op rundvleescli, die 10 pet. van de waarde van het rund be draagt, zal intrekken, alsmede tol verlaging van de crisisheffing op gesmolten vel (bedragende 40 ct. per kg.) zal mogen besluiten. De slagers hebben in het algemeen het advies der bondsbesturen opge volgd om ondanks de stijging der vee- en varkensprijzen, rustig de houding van de regeering af te wachten. Het heeft den slagers geld gekost, maar nu heeft de regeering de helpende hand toegestoken. De intrekking der crisiswetten op varkensvleesch. zijnde 6 cent per kg., is echter ternauwernood voldoende om de ingetreden prijsverhooging der var kens te compenseeren en de slagers die vleesch en reuzel van de baconfabriek betrekken, moesten ook daar duurder inkoopen. De nog steeds op verhoogd peil blijvende markt voor rundvee en de verder stijgende groothandelsprijzen voor rundvet, nopen den slagers tot prijsverhooging te besluiten, tenzij ook hier de regeering spoedig verlichting brengt. Wijl de slachting van varkens voor deze week op Maandag en Dinsdag is geschied, hebben de s'agersbonden de regepring verzocht de opschorting der crisisheffing van terugwerkenden kracht te doen zijn n.1. van Maandag 5 October af. De bemanning gered. Te IJmuiden binnengekomen schepen' rapporteeren, dat op de Noordzee een aan varing heeft plaatsgehad tusschen de motor trawler „Dirkje" R. O. 53 en den haring- logger „Sch. 253", schipper A. Oosterbaan. Laatstgenoemd vaartuig zonk na een kwartier. De opvarenden van den logger werden door de bemanning van de motor trawler gered. Zij moesten echter al hun bezittingen achterlaten. De „Dirkje", die aan den voorsteven werd beschadigd, vaart op halve kracht naar f.Tmuiden en werd gister tegen den avond aldaar verwacht. MOTORBAKFIETS ALS JANPLEZIER. Drie Amsterdamsche jongens gingen Dins dagavond toeren met een motorbakfiets, die onbeheerd voor een zaak in de Valkenbur gerstraat stond. De politie had het weldra in de gaten en wist de jongelui dan ook spoedig te pakken te krijgen. Of zij het zoo bedoeld hebben of niet, in elk geval kan hun noging tot diefstal van de motorbakfiets ten laste gelegd worden en indien inderdaad mocht blijken, dat hier slechts een kwajon gensstreek betrof en dat de jongens de mo torbakfiets later hadden willen terugbren gen, dan nog blijft het misdrijf van benzine diefstal bestaan. De politie heeft, de zaak in onderzoek en heeft na verhoor de drie jon gelui weer op vrije voeten gesteld. Gistermorgen om kwart over negen is onder Kralingscbeveer te Rotter dam een motorbootje met vier per sonen aangevaren door een Fransche sleepboot. In de kajuit van dit bootje bevon den zich een 44-jarige vrouw en haar 8-jarig zoontje. Zij zijn, daar het bootje onmiddellijk na de aan varing in de diepte verdween, jam merlijk verdronken. De vader en een dochtertje konden gered worden. Omtrent deze noodlottige aanvaring ver nemen wij nog het volgende: De vlet kwam uit de richting Rotterdam en werd achterhaald door de Fransche sleepboot „Allier". De schipper van de vlet, de 44-jarige L. Kaplein, wonende in de Feyenoordstraat te Rotterdam .stuurde bij Kralingscheveer zijn vlet plotseling naar bakboordzijde met de bedoeling, de rivier over te steken. De Fransche sleepboot, die een groote snelheid had, kon de vlet niet meer uit den weg gaan, waardoor deze aan bakboordzijde geraakt werd, omsloeg en in de diepte verdween. Het ongeluk werd opgemerkt door een aantal opvarenden van Rijnschepen, voor iJsselmonde voor anker lagen. 1 w ee mannen van het Rijnschip „Sindoro A- Timmermans en M. van Driel, alsmede een schepeling van het Rijnschip „Barnbe g C. van Dongen, begaven zich oogenblikkelijk in de roeiboot van de „Sindoroen schoten te hulp. Zij mochten er in slagen, het u- jarig meisje Kaptein, dat zich boven watei had weten te houden, aan boord van de roeiboot te nemen. Op hetzelfde oogenblik dreigde schipper Kaptein in de diepte te verdwijnen, kien riep hem vanuit de roei boot toe: „Sla met je armen" en met in spanning van alle krachten wist de man zich tenslotte nog zoo lang boven water te houden, dat hij aan boord van de roeiboot kon worden genomen. De ijzeren vlet was inmiddels reeds gezonken. Toen de Fransche sleepboot naderde, heeft de dochter van den schipper op het laatste moment het gevaar, dat de vlet bedreigde, zien aanko men. Zij riep haar moeder toe: „Hou je vast." De moeder en haar achtjarig zoon- te bevonden zich echter in het roef je, en konden, toen de boot snel kapseisde, niet meer boven komen. De vlet is in het 12 M. diepe vaar water gezonken. De rivierpolitie en de rijkshavendienst, die spoedig met eenige booten ter plaatse aanwezig waren, zullen trachten in den loop van den dag de gezonken vlet te lich ten. De schipper hoeft verklaard, dat de aan varing te wijten is aan een verkeerde ma noeuvre zijnerzijds. De liberalen en de huidige eco nomische politiek. Amsterdam, 7 October. Onder het mot to „Thans is het oogénblik gekomen voor een liberale economische politiek" heeft de afdeeling Amsterdam van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" een open bare vergadering uitgeschreven op Maan dag 12 October a.s., te Amsterdam. Het woord zal gevoerd worden door de heeren mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van den Vrijheidsbond", en prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Neder landsche Handelshoogeschool te Rotterdam POSTZEGELWINKEL UITGEBRAND. De schade bedraagt eenige dui zenden. Bussum, Gisternacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den postzegelwinkel van den heer Schouten aan de Brink te Bussum. Voorbijgangers hadden rook gezien en waarschuwden de brandweer. Met vier slangen werd het vuur bestreden. De winkel en het achter gelegen woonhuis brandden geheel uit. De heer en mevrouw Sch. en de 83-jarige heer Fa- ber, die met zijn verpleegster op de boven verdieping woont, waren reeds ter ruste, toen de brand uitbrak. De heer Faber is met moeite naar heneden gebracht. De heer Faber was verzekerd, de inboedel en win- keli'nventaris van den heer Schouten niet. De schade bedraagt eenige duizenden gul dens. HET HUWELIJKSGESCHENK VOOR PRINSES JULIANA VAN DE FRIE- SCHE VROUWEN. Leeuwarden. Het huwelijksgeschenk voor prinses Juliana van de Friesche vrou wen zal bestaan uit een Friesch costuum met toebehooren. RECHTBANK. KILOMETERS VOERING VERDUISTERD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de gister den 31-jarigen appreteur G. H. van D. wegens verduistering va-n ruim 10.000 M. voeringstof ten nadeele van de firma waar hij werkte, tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, vier maan den van de straf werden voorwaardelijk opgelegd. Twee kleermakers, die een deel van de verduisterde stoffen hadden gekocht, wer den wegens heling tot drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Een derde kleermaker ,die eveneens wegens heling terechtstond, is door de rechtbank vrijgesproken. MINISTER COLIJN BELEEDIGD. Voor den Zutphenschen politierechter had zich gisterochtend te verantwoorden de 27- jarige tuinman K. H. van de K. uit Deven ter. die op 21 Juni j.1. te Deventer drie ge schriften heeft aangeplakt, welke beleed! gend waren voor minister Colijn. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. Con form den eisch werd verdachte veroordeel tot drie maanden gevangenisstraf. DE GESTOLEN MARIA ANTOINETTE. Op 24 Maart j.1. kwam de antiquair M. uit de Kazernestraat op het geluid van de hel naar zijn winkel, waar hij niemand aantrof. Bij onderzoek vermiste hij uit de etalage een porceleinen Maria-Antoinette die een verkoopwaarde van f165.— had. Hi spoedde zich daarop naar de politie, doch liep onderweg even bij een vakgenoot bin nen om dezen op de hoogte te stellen en niet gering was zijn verbazing, in diens winkel een man aan te treffen met het zoo ■juist gestolen beeldje in de hand. De man kwam n.1. informeeren naar de waarde van het beeldje, daar dit hem even te voren door een onbekende voor f 4.50 te koop zou zijn aangeboden. Deze onbekende zou op de brug van de Frederikstraat op antwoord wachten. Hij is tot op heden echter nog niet opgespoord. K. wiens verhaal bij de Haagsche Recht bank geen geloof vond, werd tot 8 maanden veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. De advocaat-generaal, die bevestiging van het vonnis requireerde, zeide, evenmin aan de waarschijnlijkheid van het bestaan van een lastgever te gelooven, te meer daar ver dachte reeds drie vonnissen te zijnen laste heeft. Het hof zal 21 October uitspraak doen. DE GRIJP-AUTOMATEN. Gelegenheid geven tot hazardspel Voor de rechtbank te Almelo werd gister een proefproces behandeld inzake de z.g.n. grijp-automaten, waarvan er vele in hoofd steden geplaatst zijn. Terecht stond de handelaar B. uit Hen gelo, verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel. Uit de verklaringen van B. bleek, dat er met deze automaten veel geld te verdienen is, soms wel honderd gulden per week. Een ingenieur uit Hengelo, als deskundige gehoord, verklaarde, dat hij de automaten geprobeerd had. Hij had 78 maal een dub beltje in de automaat gedaan, doch er was maar 19 maal een voorwerp van zeer ge ringer waarde uitgekomen. 4 olgens een vertegenwoordiger van de maatschappij, die de automaten in den handel brengt, kunnen alle voorwerpen gegrepen worden, doch het hangt er van af, hoe het apparaat is ingesteld. Het O.M. eischte tenslotte tien gulden boete subs. vijf dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de automaat. Eenigen tijd geleden heeft het Werkfonds te Den Haag f50.000.— ter beschikking ge steld van de gemeente Vriezenveen, welk bedrag bestemd was voor de verharding van den Kanaaldijk. Vier Kamerleden, t.w. de heeren Engels, Krijger, Wijtkamp en Van den Heuvel hebben bij het bekend worden van deze beslissing, een commissie ge •vormd, teneinde er bij het Werkfonds op aan te dringen, niet den Kanaaldijk, doch den A-dijk te verharden, waarmede de re- geering tenslotte accoord ging. Nu meende de bevolking van Vriezenveen en Almelo, dat deze laatste uitspraak niet geheel juist was, en het oorspronkelijk voor stel van de regeering moest worden aan vaard. In verband hiermede heeft kort ge leden het „Nieuwsblad van het Oosten" te Almelo een z.g. volksreferendum georgani seerd, waarvan de uitslag gisteren bekend werd gemaakt. Hieruit bleek, dat 52 pet. van de bewoners zich had uitgesproken voor het verharden van den Kanaaldijk. De Kanaaldijk vormt een verbinding tus schen Almelo en Vriezenveen, en op ge- noèmden weg is de textielfabriek der firma Jansen en Tilanus gevestigd. Men wacht thans af, wat het Werkfonds zal beslissen. Voorloopig van de baan. Re geering wil afwachten. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de regeering ten opzichte van de maatregelen lot verlaging van de publieke uitgaven, met inbegrip van het aanhangige wetsontwerp tot herberekening van de pensioenen, haar standpunt in verband met de gewijzigde mo netaire politiek nog niet heeft bepaald, doch de ontwikkeling van den toestand wenscht af te wachten. UIT ONZE OOST. Aneta seint uit Batavia: De volksraad maakte een aanvang met de behandeling van het ontwerp van wet tot herberekening van de Indische pensioenen. De heer Prawoto vraagt zich af hoe het mogelijk is dat de regeering, nu de monetaire toestand zoo weinig zekerheid biedt, aan de behandeling van dit voorstel blijft vasthou den. Spreker zou liever zien dat de regeering het ontwerp voorloopig terugneemt, wijl de tijd voor de behandeling hiervan geenszins geschikt is. De heer Sosrohadikoesoemo, die verschil lende bezwaren naar voren brengt, zegt zijn stem aan het ontwerp te moeten onthouden. De heer van Ardenne heeft bezwaar tegen een werkingsduur, welke op vijf jaar wordt gesteld. Hij zegt het gewenscht te achten dat de herberekening van jaar tot jaar ge schiedt. De huidige monetaire toestand stelt nog scherper in het licht met welke onze kere factoren moet worden rekening gehou den. Hij acht het redelijker om het ontwerp te laten liggen en eerst te spreken over sa- larisverhooging en het percentage waarmede de gulden is gedeprecieerd. Spreker bepleit met het oog op den monetairen toestand de opheffing van de kortingswet en de intrek king van het ontwerp. De heer Kerstens verklaart dat hij niet voor het ontwerp zal stemmen, indien de kinderaftrek niet opnieuw wordt ingevoerd. Spreker merkt op dat de voorstellen niet go heel kunnen worden losgemaakt van de waarde van den gulden. De heer Verboom kan zich over het alge meen met de voorstellen vereenigen, doch be pleit het weglaten van den termijn van den werkingsduur met het oog op den monetai ren toestand. .MwoïïdS' "9 regMri"S de Hun ontvangst in de Resident Met de Lloyd-rapide, welke aansluit!,, gaf op de „Sibajak' van de Rotterdamse^ idoyd, zijn gisterenmiddag om i uui de getreden Gouverneur-Generaal van N'eH« landsch Oost-Indië, Jhr Mr. B. C. de J0n^ en Mevrouw aan het Hollandsche SpootJ: tion te Den Haag aangekomen. Op het perron waren ter begroeting aan wezig de Generaal-Majoor tit. van het w' Indische leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, adjudant van H. M. de Koningin, als vertegenwoordiger van de Koningin, de'Mi nister-President, minister van Koloniën V H. Colijn, vergezeld van den heer van Voorthuysen, gecommitteerde voor Indische zaken ten departemente van Koloniën, en kele familieleden van den gerepatrieerde,, oud-landvoogd, o.w. de minister van Staat Jhr. Mr. Dr. H. van Karnebeek, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Ho], land, die een zwager van Jhr. de Jonge j8 de heer Gerke, oud-algemeen gouverne- ments-secretaris van Ned.-Indië en enkele vrienden van Jhr. de Jonge, onder wie ge. neraal Rambonnet. De Gouverneur der residentie, luit.-gene. raai Jhr. W. Roell en de heer W. Ruys, di- recteur van de Rotterdamsche Lloyd, had den de reis van Rotterdam af medegemaakt Een zoon en een dochter van Jhr. de Joni ge, die zich ook op de „Sibaiak" hadden in- gescheept, hebben het schip in Colombo ver laten, om een reis te maken. Precies 1 uur stoomde de trein onder de overkapping door. De eerste die den heer De Jonge begroette was de vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin, waarna dr. Colijn den afgetreden landvoogd hartelijk welkom heette. Vervol gens trok het gezelschap zich eenigen tijd in een gereserveerde wachtkamer terug. Van Dr. G. W. N. Rotter, die aan den oud gouverneur-generaal is toegevoegd, verna men wij, dat diens toestand thans bevredi gend kan genoemd worden. Naar men weet, is de heer de Jonge lijdende aan een ader ontsteking. Wel achtte de geneesheer het noodzakelijk, dat de heer de Jonge zich in Den Haag nog onder medische behandeling zal stellen. Omstreeks kwart over één verlieten de Heer en Mevrouw de Jonge, vergezeld van generaal Roell, de wachtkamer. Nog even poseerde de Heer en Mevrouw de Jonge voor de fotografen, waarna zij met generaal Roell in een militaire dienstauto plaats namen, om zich naar Hotel de Twee Steden te bege ven, waar de gewezen Gouverneur-Generaal en mevrouw De Jonge voorloopig hun intrek zullen nemen. Bij den uitgang van het station was de be langstelling vrij groot. In verband met monetaire maal regelen. De pluimveehouders in de omgeving van Barneveld zien zich voor een moei lijke situatie geplaatst, nu van regee- ringszijde de wensch te kennen is ge geven, dat de eierprijzen niet verhoogd zullen worden, doordat de graanrech ten gehandhaafd zijn. Het gevolg is, dat, terwijl verschillende graanprijzen en in het bijzonder die van mais, dat nog altijd het hoofdbestanddeel van het pluimveevoeder vormt, in de afgeloo- pen weken gestegen zijn, de pluimvee houders voor hun eieren nog steeds de oude prijzen ontvangen. De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik. heeft zich daarom gis teren namens het Barneveldsche ge meentebestuur tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend met het volgende telegram: „Burgemeester en Wethouders van Barneveld verzoeken Uwe Excellentie zeer dringend nu de prijzen van eieren niet mogen stijgen en de graanprijzen dit wel doen, terwille van de pluimvee houders de graanrechten geheel te ver goeden of deze althans te verlagen." w.g. Westrik Als voorzitter van de plaatselijke af deeling der Maatschappij voor landbouw heeft de heer Westrik den Minister het volgende telegram gezonden: ,,De voorzitter van de afdeeling Voorthuizen van de Geldersch-Overij- selsche maatschappij voor Landbouw verzoekt Uwe Excellentie zeer drin gend nu de graanprijzen stijgen en de eierprijzen niet naar boven mogen gaan den pluimveehouders door terughalen der graanrechten of althans door ver laging dier rechten de productie vai niet-dure eieren mogelijk te maken". INBRAAK IN DE NED. HERV. KERS TE GROENLO. Gisternacht hebben inbrekers zich, dóór verbreking van een ruit,, toegang versclifl» tot de Ned. Herv. Kerk te Groenlo. Na<w zij in de consistoriekamer een en ,an. overhoop hadden gehaald, waarbij zii nie - van waarde hebben kunnen vinden, zijn z' in de kerk doorgedrongen. Fmige ze dingsbusjes werden verbroken en de J?' houd, on se veer f200.—, medegenomen. rnksnolitie heeft de zaak in onderzoek. Waarschijnlijk hebben de indringers va» handschoenen gebruik gemaakt. Het derzoek heeft nog niet tot resultaat gele'

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2