Hoe Prins Bernhard «Éi Voor 25.000 gulden opgelicht Een flinke stap in de goede richting s "Si r Tarweprijs weer verlaagd Nederiaodsch leerde BUITENLAND Het fascisme is anti-Engelsch 3? lïnTerd' Stijgende uitvoer van Amerika. Herberekening pensioenen Wat zijn leeraar vertelde Reeds zes maal veroordeeld Onvoldoende rechtshouden het grootste euvel Thans f 9.60 per 100 K.G. Rede van Slr John Simon. Woensdagavond heeft Sir John Simon in lijn kieskring Clockheaton een redevoering uitgesproken, waarin hij antwoordde op de critiek der Labouroppositie tijdens het con gres te Edinburg. Hij wees er op, dat onder de nationale regeering 1.5 millioen werk- loozen werk hebben gevonden. Voorts besprak Simon de kwestie van de vrijheid van het woord in verband met de ongeregeldheden ter gelegenheid van de fas- cistenbetooging op Zondag jJ. Simon zeide in dit verband o.m. te (erkennen, dat de fascistische liede ren en redevoeringen vol provocatie zijn. Sir John beschouwt de fascisti sche leer als anti-Engelsch en even weinig wenschelijk als de commu nistische leer. Het is echter de plicht van de overheid onpartijdigheid te betrachten bij de hand having der vrijheid van woord en vergade ring voör alle partijen, hoe gevaarlijk of dwaas hun leerstellingen ook mogen lijken, op voorwaarde slechts, dat de wet niet wordt overtreden. Huil over den buitenlandschen handel. New York. In een verkiezingsrede te Minncapolis heeft staatssecretaris Huil o.m. verklaard, dat de buitenlandsche markten onder het handelsverdragen-program van Roosevelt weer worden opgebouwd. De uit voerwaarde is van 1600 millioen dollar in 19321933 gestegen tot 2280 millioen. Deze stijging duurt voort. De uitvoer van land bouwproducten is tijdens de regeering van Hoover gedaald van 1693 millioen in 1928 tot 662 millioen in 1932. Sindsdien is de uitvoer dezer producten voortdurend gestegen. INDIÖ. Aneta seint uit Batavia: Gisteren diende de regeering van antwoord inzake de discussies van den Volksraad om trent do her-berekening van Indische pen sioenen. De regeering-sgemachtigde, de heer Wester- ouen van Meeleren, verklaarde dat in den monetairen toestand geen reden ligt om het ontwerp te laten liggen, waar verschillende groepen van gepensionneerden in betere om standigheden zullen geraken, andere groe pen practisch van korting worden vrijge steld en vele niet-Europeesche ambtenaren hij aanneming van het ontwerp, beter afzijn dan nu. Ten aanzien van de kinder-toelage staat <ie regeering principieel niet afwijzend te genover het denkbeeld om rekening te hou den met de gezinsomstandigheden. Zoodra door den monetairen toestand de noodzaak klemt, zal de regeering ongetwij feld de noodige maatregelen nemen. Na behandeling in tweeden termijn van het wetsontwerp en de beide, tegelijk daar mede aangeboden, ontwerpen voor maatre gelen van algemeen bestuur, worden deze in stemming gebracht en met 30 stemmen tegen en 10 stemmen voor verworpen. Voor het ontwerp stemden de economische groep, de vaderlandsche club, de heer van Baaien de heer van Resteren, de heer Kan en de voorzitter. Over de herberekening van pensioenen ver neemt de Java-Bode uit Den Haag dat het vaststaat dat het voorstel betreffende de kor ting op de Indische pensioenen in Holland grondig zal worden herzien. Voorloopig zal moeten worden afgewacht wat de Volksraad doet, doch men vreest, dat er te weinig tijd zal overblijven om de invoering per l Januari 1937 van het gewij zigde ontwerp te kunnen verwezenlijken. In dat geval zal de huidige korting worden ge handhaafd bij een nieuwe wet en zal het noodige worden gedaan om de groepen misdeelde gepensionneerden, vooral de mili taire, aan wat meer pensioen te helpen. De korting op de weduwe-pensioenen is thans practisch van de baan. Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde, dat de regeering hier te lande in elk geval het advies van den Volksraad dien aan gaande zal afwachten. De veronderstelling, dat de pensioenen van bepaalde groepen misdeeld gepension neerden verhoogd zouden worden, wordt volkomen uit de lucht gegrepen geacht. Wat de weduwe-pensioenen betreft, van korting hierop is nooit sprake geweest, zoo dat het onjuist geacht wordt te melden, dat ».deze korting thans van de baan ia.'' „Een overplaatsing naar ons land zon wel mogelijk zijn." Wij lezen in de „Msb." van de hand van den Parijschen correspondent: „Kent u niet een landgenoot in Parijs, die iemand goed Nederlandsch kan leeren?" Het bevestigende antwoord op die diplo matiek gestelde vraag heeft gemaakt, dat een nog betrekkelijk jong onderwijzer, de heer L. M. Tempelman uit Haarlem, op een goeden dag van de jongste Aprilmaand een briefje kreeg van een Duitscher, met het verzoek eens bij hem te komen om te spre ken over Nederlandsche conservatielessen. Vier jaren geleden was de heer Tempel man zelf naar Parijs gekomen, toen hij het schoolonderwijs had moeten verlaten om gezondheidsredenen, en hij had gedacht in de Fransche hoofdstad niet langer te blij ven dan noodig zou zijn om het Fransch even vlot te leeren spreken als hij 't Engelsch en het Duitsch reeds deed. Hij had eenige lessen gevonden moeilijk genoeg en ook eenige landgenooten leeren kennen. Hij was dus blijven „hangen", en Parijs was hem gaan bevallen. Maar 't leven is er duur en 't briefje van dien „meneer Lippe" was dus een buitenkansje. Op het uur. waarop hij ontboden was, belde hij dus aan bij een van de ouderwet- sche deftige paviljoens van de rue Barbey de Jouv, even voorbij het patriciershotel van de Cochin's, dat nu het aartsbisschoppelijk paleis is. Voor 't rijke huis had hij nog eens het briefje bekeken, verbaasd zoo'n deftig wonenden leerling te vinden. Hij werd bijna eerbiedig ontvangen en in een salon geleid en kreeg een knik in de knieën toen hem gezegd werd dat Zijne Hoogheid hem zoo dadelijk zou ontvangen. Men moet werkelijk den eenvoud van den heer Tempelman kennen om het gevoel te apprecieeren, dat zich op dat oogenblik van hem meester maakte. „En eenige dagen la ter nam hij mij mee in zijn „fordje" De Prins vertelde mij, zoo verhaalde ons de heer T., zijn bezigheden te hebben in de „Avenue Hoche" bij de Soeiété Frantjaise d'importation et exportation de matires co- lorantes", die in Parijs de Int. Farbenin- dustrie vertegenwoordigt, maar dat een overplaatsing naar ons land wel mogelijk zou zijn, zoodat hij onze taal wilde leeren. Niet grammaticaal, daar zou hij dan in Ne derland zelf wel gelegenheid toe hebben, als hij de conversatie in de taal onder de knie had Zoo'n aardige jongeman. Het was zoo'n aardige jongeman, zoo vriendelijk en opgewekt, dat ik in een oogwenk op mijn gemak was. Hij sprak met geestdrift van ons land, dat hij erg mooi vond en verschillende malen bezocht had. Over de condities der lessen waren we het direct eens en hij stond er op eiken dag een les te ontvangen... behalve Zaterdag. „Dien dag houd ik vrij om te tennissen." Daar is hij een liefhebber van. Hij sprak er dikwijls over. Toen hij hoorde, dat ik vlak bij de Ave nue Hoche mijn kamer had, zei hij: „Best, best, dan kom ik u 's middags om half zes afhalen en neem ik u in mijn wagen mee." En dat gebeurde altijd, tenzij ik een vrien delijk briefje had gekregen, waarin hij zich verontschuldigde voor de verhindering. In de auto kreeg ik al spoedig het ver zoek niet elk oogenblik „Hoogheid" te zeg gen, en voortaan, was hij „meneer van Lip pe" en slechts „Hoogheid" als ik kwam of als ik weer vertrok. En heeft u nooit „van den Prins geen kwaad" vermoed vroegen we den heer tem pelman. Nooit of nimmer. Ik kwam ook wel op t kantoor. En daar scheen hij met de andere heeren gewoon mee te werken. Ik dacht dat het een toekomstige handelsman of indu strieel zou zijn, want ik had later wel ge zien dat de groote heeren van dat mooie kantoor bijzonder voorkomend voor nem waren. Maar meer toch niet. En hij naa mij verteld ook de economie van ons land zeer te bestudeeren en dat bleek ook welzoo dikwijls wij over Nederland spraken, t was iemand die zich blijkbaar zeer grondig van ons land op de hoogte wilde stellen en een ware studie van maakte. Nooit heb ik zoo'n goede leerling gehad. En de Prins was een goed leerling? Goed leerling? Nooit heb ik er een zoo gehad. Na een paar keer begon hi] al .Ne derlandsch met me te spreken. En nergens had hij moeite mee. Ook met de uitspraak niet, zelfs niet met de „ch" na de „s uit gesproken, wat in het begin wel oplettend heid vroeg, maar waarmee nooit getona werd, zooals dat altijd het geval is als ik Duitschers als leerlingen heb. Gebeurt dat wel eens?.. ja, maar het zijn altijd verloofden, die de taal willen leeren van hun °f.haar „toe komstige".. U begrijpt wel, hoe ik paf heb gestaan, dat het zelfs dezen keer ook zoo geweest is. Eerst had ik het Duitsch als voertaal genomen. En om de uitspraak te onderwijzen maakte ik ook gebruik van het Engelsch, dat mijn leerling ook vloei end sprak. De grootste moeite heb ik gehad om een leerboekje te vinden. Die hebben wij te over voor iemand, die. grondig grammaticaal de taal wil leeren. maar voor eenvoudige con versatielessen kende ik er geen, en ten slotte vond ik een Waalsch boekje, dat kwam van pas. Bovendien maakte ik gebruik van de „I.inguaphone'-uitgave. Eerst dacht ik, dat het wel moeilijk zou zijn zoo'n voornamen leerling hard te doen werken. Maar jawel, de prins studeerde ter dege zijn lessen in en na een paar weken lie ten wij het Duitsch geheel varen en bedien den we ons reeds van het Nederlandsch als voertaal. Mijn leerling werkte verbazend mee: hij legde zich toe op heel langzaam spreken en zoo gauw we 's middags in de auto kwamen, begon het al. Stof der conversatie was altijd Nederland. De stof der conversatie was altijd Neder land, waarvan hij de geschiedenis al heel aardig begon te kennen, ook over onzen han del, onze nijverheide de koloniën, kortom ge heel onze economie. En meermalen heeft het mij plezier gedaan hoe hij uitroepen kon „wat een interessant land!" Nooit heb ik zoo'n vluggen leerling gehad. Bepaald een verba zend vlugge geest. En daarbij zoo'n prettig en eenvoudig man. Hij was altijd even opge wekt. Zoo was ik om half zes bij hem, of ik voelde zijn prettige nabijheid. Ook zelf werd je er opgewekt van. En hoe lang hebben die lessen geduurd? Tot omstreeks Pinksteren. Hij zou met de Pinksterdagen op reis gaan, en dan na de feestdagen de lessen weer hervatten. Het spreken ging toen reeds best. Een weinigje accent nog, maar dat werd iederen keer min der. Na Pinksteren heb ik hem nog wel ge zien, maar hij kreeg het toen erg druk, waar over ik mij niet verwonderde. Ook ontving ik nog eenige malen een briefje en hij veront schuldigde zich dan verhinderd te zijn de conversatielessen voort te zetten. Zoo kwam de vacantietijd. En hoe hoorde u toen Oh, dat Ja, verbeeldt u, ik was in Duitschland. Ik heb daar de maand Sep tember doorgebracht voor vacantie. Op een goeden dag neen maar ik kon eerst mijn oogen niet gelooven maar toen be greep ik toch, dat die Prins von Lippe mijn prins was. Wat zult u hem gefeliciteerd hebben! Ja, en ik heb op mijn eerbiedigen brief direct zoo'n aardig antwoord ontvangen, We hebben den heer Tempelman, zooals Prins Bernhard schrijft maar veel ver lovingen toegewenscht van hen, die in Pa- rijsch Nederlandsch willen leeren. •<v" -- V-. A <r .-f ,.vr. ZATERDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM H 301.5 m. ORKEST CONCERTEN. 10.05 n.m. VARA Groot Orkest. NIEUWSBERICHTEN. 8.03 en 10.00 n.m. G RAMOFOONM UZI EK. 8.00, 12.00, 6.30, 8.15. LICHTE MUZE. 2.15 Melody Circle. 9.40 Accordeon recital. ORGELBESPELINGEN. 6.00 n.m. Orgelconcert GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 10.00 v.m. Morgenwijding. DANSMUZIEK. 3.30, 4.20 en 5.10 De Flierefluiters. 11.05 Dansmuziek. LEZINGEN. 2.00 Filmpraatje. 5.40 Litterair overzicht. SPORT. 3.15 Schaakles. DIVERSEN. 10.15 Orgel, voordracht en gramofoon- platen. 9.00 Radio-tooneel met muziek. HILVERSUM I 1875 m. ORKESTCONCERTEN. 12.15 KRO-Orkest. NIE UWSBERICHTEN. 8.00 en 10.30 n.m. GRAMOFOONMUZIEK. g po9.15, 10.00, 2.30, 10.35 n.m. LICHTE MUZE. 4.05 KRO-Melodisten. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 11.3012.00 Godsdienstig halfuur. LEZINGEN. 6.20 Journalistiek- weekoverzicht. 7.35 Actueele aetherflitsen. VOOR DE JEUGD. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 3.00 Kinderuur. 5.45 Voor de Katholieke padvinders. DIVERSEN. 8.35 Gevarieerd Zaterdagavond-program, ma. Uw bijzondere aandacht vraagt: Hilversum I. VARA. 5.40 n.m. Sam Goud. smit leest uit eigen werk. Internationale specialiteiten: 9.20 n.m. Londen Regional. Tweede be drijf van Wagner's „Lohengrin". Rechtbank. VOORMALIGE WETHOUDER VAN DE GEMEENTE SCHO TEN VOOR DEN RECHTER. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft gis termiddag terecht gestaan de 59-jarige C. A. B. uit Zandvoort, die vroeger o.a. wethouder is geweest van de voormalige gemeente Scho ten en die reeds zes maal wegens oplich ting en valschheid in geschrifte is veroor deeld. Thans was hem ten laste gelegd, dat hij een Haagsche dame, mevr. M., en haar zoon voor ongeveer f25.000 had opgelicht. Deze zoon wilde een politiek dagblad op richten, waarvoor hij financieelen steun uit Duitschland hoopte te krijgen. Hij kwam in contact met verdachte, die hem mededeelde, dat hij zeer veel relaties in Duitschland had en dat het hem gemakkelijk zou vallen, geld voor het beoogde doel los te krijgen. DE K.N.A.C. NIET ONTEVREDEN OVER DE NIEUWE VERKEERS VOORSCHRIFTEN. HET VEI. KEER OP DE WEGEN ZAL AAI VEILIGHEID WINNEN, INDIEN. DE WEGGEBRUIKERS ALLE! MEEHELPEN. 's-Gravenhage: Na kennis neming en ernstige bestndeering van de op 5 October in het Staatsblad bekend gemaakte wijzigingen van het motor- en rijwielreglement, is de K.N.A.C. tot de conclusie gekomen dat daarmede een flinke stap is gezet in de richting van moderne aan het verkeer aangepaste verkeersvoor- schriiten. Wel blijven er nog verschillende zaken te regelen en zijn er ondanks de zeer zorgvul dige voorbereiding nog onvolkomenheden, vooral in de nieuwe verlichtingsvoorschrif ten, waarover de permanente verlichtings commissie van de K.N.A.C. zich nader hoopt uit te spreken, met een spoedige behande ling en invoering van een nieuw wegenver keersreglement en een nieuwe bschikking voor oogen, kan worden verwacht dat over de oude en de nieuwe voorschriften nogmaals de schaaf zal worden gelegd en in omissies zal worden voorzien. Het is voor de K.N.A.C. een voldoening, dat reeds thans in tal var opzichten is re kening gehouden met de desiderata waar voor zij heeft geijverd bij de invoering van de wegenverkeerswet en welke o.m. op den eersten wegverkeersdag in October 1935 ook voor het wegenverkeersreglement worden be kend gemaakt. De instelling van voorrangs wegen, bepalingen tegen gevaarlijk stilstaan, voorschriften voor het motorverkeer in vel band met het verkeer met trams en zoovele andere, juicht zij van harte toe. Zij zullen ertoe bijdragen, dat het verkeer op de wegen aan veiligheid zal winnen, indien.... de weg gebruikers allen medehelpen. Zeer ingenomen is de K.N.A.C. voorts met het signaalsverbod gedurende de nachtelijke uren en de voorschriften voor het maximum geluid van motorrijtuigen (motorrijwielen) en de signaalinstrumenten waarvoor zij on:. afgebroken heeft geijverd o.m. op 't in't voor jaar gehouden anti-lawaai-congres te Delft. Dit is ook het geval met het achterlicht voor fietsers, dat per 1 Januari 1938 ver plicht wordt gesteld.Onmiddeilijk na invoe ring van de witte achterspatborden werd gewezen op de zeer ongunstige ervaringen, welke daarmede in Engeland werden opge daan, terwijl het roode achterlicht in België en Frankrijk goed voldoet. Dat nu ook de verblindende verlichting voor wielrijders rechtstreeks wordt verboden, stemt tot te vredenheid. Een zeer belangrijke bepaling in de nieu we voorschriften is voorts die, waarbij het ijdende verkeer rechts moet houden niet '.11 een, maar zich daarbij niet verder van ^en kant van den weg mag verwijderen, dan !oor de omstandigheden gerechtvaardigd vordt. Dit komt er in de practijk op neer lat het langzame verkeer, waaronder de wielrijders, den uitersten rechter kant van !en weg moet volgen, terwijl het snelver <ecr, ''at het langzame verkeer inhaalt, op weg( voor gemengd verkeer aan dat lang zame verkeer de noodige ruimte moet la ten. Op wegen, waar alleen snelverkeer is toegelaten, moet dit snelverkeer d«s de meest rechische baan vol gen. BIJ de vele tochten, welke met den „rijdenden verkeerspaedagoog" van de K.N.A.C. gedurende het laat ste jaar werden gemaakt is afdoende gebleken, dat het „onvoldoende rechtshouden" een der ernstigste eu velen van het wegverkeer is. Wanneer het verkeerstoezicht wordt uitge breid en verscherpt, waarop de K.N.A.C. bij herhaling heeft aangedrongen en hetgeen thans is toegezegd, zullen deze en de andere nuttige bepalingen in de nieuwe verkeers- voorschriften goed tot hun recht kunnen ko men. Het heeft eenigszins teleurgesteld, dat in de centrale verkeersvoorschriften nog geen bepalingen voor het voetgangersverkeer zijn opgenomen, aangezien deze in het bestaan de motor- en rijwielreglenient vrijwel geheel ontbreken. Thans toch geldt alleen, dat voet- gangers verplicht zijn voor zooveel mogelijk op de wegen aan motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen blhoöriijk rotote tot voorbijgaan te geven. Het is van harte te hopen, dat in 't nieuwe wegenverkeers reglement aan deze numeriek grootste cato gone van weggebruikers ook in haar den scionken. aandacht Zal ™rden ge- meen hig°van^de 555^" van de als zoodanig aangeduide rïfwiefin ter,voor,chri„m oor be„.«S, verlreersre«!emonti',laTn']!nVOOi het nieuwo daarop terufr te kl;ï»'egenhl!i<1 Rotterdam, 8 Oct. De Tarwe-Centrale heeft gisteren den tarweprijs, welke giste ren f 9.70 en eergisteren f 9.80 bedroeg, we derom verlaagd tot f 9.60 per 100 K.G. Ook kon hij er voor zorgen, dat het geld uit Duitschland uitgevoerd zou mogen wor den. Zoowel de zoon als diens moeder geloof den den verdachte en gaven hem herhaal delijk belangrijke bedragen, om zijn reizen naar Duitschland, waar hij zijn „relaties" moest bezoeken, te bekostigen. In totaal ontving verd. op deze wijze onge veer f25.000.Hij maakte inderdaad rei zen naar Duitschland, doch het verwachte resultaat bleef uit en de partij (de N.S. D.A.P.) die belang zou hebben bij de oprich ting van het dagblad, ontving geen geld. De heer M„ die als getuige werd gehoord, verklaarde onbekend geweest te zijn met het verleden van verdachte. Wel had deze hem eens gezegd, dat hij zich aanvankelijk wat op den achtergrond wilde houden, omdat hij bevreesd was voor „politiek gestook" tegen zijn persoon. Verd. was ook in relatie gekomen met den heer S. uit Deventer, die destijds leider was van de partij. Daar de partij veel schjilden had, bood verd. aan, om te zorgen dat er geld uit Duitschland kwam. Ook van den heer S. had hij daarvoor reis geld gekregen. Toen verd. van een zijner reizen terug; kwam, deelde hij den heer S. mede, dat hij gedurende twee jaar maandelijks 30.000 mark zou ontvangen en wel met ingang van 2 Januari van dit jaar. Ook dit geld bleef echter uit Voor de rechtbank verklaarde de heer S. in de meening verkeerd te hebben, dat verd. het geld van Duitsche industrieelen zou ont vangen. Verd. bestreed deze verklaring en zei, dat zijn bezoeken steeds vooraanstaande regeeringspersonen goldend, zooals dr. Goeb- hels, dien hij reeds 12 jaar kende, en van wien hij zelf een fraai potlood ten geschen ke had gekregen. Hij had echter bij dr. Goebbels zijn per* soonlijke belangen bepleit en niet die van zijn opdrachtgevers, zooals hij erkende. De heer S. had in verband hier mede van dr. Goebbels f 29,090 scha devergoeding geëischt. Bij de verkla ringen der getuigen wond verd. zich herhaaldelijk op en verweet hun, dat zij niet de juiste toedracht mede deelden. Op zeker oogenblik riep hij uit: jul lie bent zelf in je bruine uniform naar Munchen geweest om geld af te bedelen. In zijn requisitoir zei de officier van Ju- cfLit' n?r' A' R' Andringa, dat verd. bekend i,„ i ?en herocpsoplichter, die reeds herhaaldelijk veroordeeld is. Unlf.11 onf)erzoek naar zijn geestvermogens reeds vroeger uitgewezen, dat hij P88"1 's- Helaas kan hij door de «.kil??1* der Psyehopatenwet niet ter be- van de regeering gesteld worden en daarom eisehte de Officier anderhalf jaar gevangenisstraf. Op verzoek van verdachte hield zijn ver dediger geen pleidooi. 22 Oct'o'bèr'^anIt bepaalde dc uitspraak op

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2