Een nieuw schip voor de Nederl. Marine ISVEIK Laatste Telexberichten Duitschland kaatst de bal terug SPORT De zesdaagsche te Parijs* Het overheidspersoneel De kwestie der grondstoffen De Bilt seint Marktberichten* Geen politieke vrede in Rusland Actie tegen de Fransche Sociale Partij Uit onze omgeving TENNIS MEVR. WILLS-MOODY TREKT ZICH NIET TERUG UIT DE TENNISSPORT Berkeley Mevr. Helen Wills-Moody heeft verklaard, dat het bericht, dat zij zich voor goed uit de tennissport zou te rugtrekken op een vergissing berust. Integendeel, zij hoopte op toekomstige Europeesche tornooien wederom uit te komen. MEVR. WILLS-MOODY Na een lange afwezigheid heeft zij thans weer deelgenomen aan een toir- nooi te Berkeley, waar zij in het ge mengd dubbelspel met den Amerikaan- schen davis-cupspeler Donald.Budge te gen mevr. Lucas en Gordon speelde. In den eersten set ging het tot groote ver rassing van het talrijke publiek op. tot 44, doch daarna kwamen de sterren los, het werd 64 en de tweede set won nen zij met 62. m* IgnatDiot nemen de kop. Het schijnt dan toch eindelijk ernst te wor den met het rijden. Den geheelen dag was het gisteren rustig geweest, maar tegen acht uur begon er plotseling op onverklaar bare wijze opleving te komen. De Belgen schenen er genoeg van te krijgen en gingen er vandoor. Vanaf dat oogenblik waren de jachten niet van de lucht en veranderde de stand onophoudelijk. Pellenaars vliegt er plotseling tusschen uit en er is geen huis meer mee te houden. Dit is een echte zesdagen-avond. Het schijnt een titanenstrijd te worden tusschen Frank rijk en het buitenland. Geen der renners blijft achter. Het is onophoudelijk oppassen, overnemen en wegvliegen. De geheele atmos feer ademt spanning. De tribunes beginnen zich te roeren, namen vliegen over en weer. De luidspreker staat niet stil en elke mi nuut brengt een anderen stand. Het veld bestaat op het oogenblik uit een hoofdgroep van een achttal renners, terwijl de overige zeven in evenveel individueele groepen over de haan verspreid liggen. De Franschen zijn beslist de sterksten en hoewel het koppel SchönPellenaars en WalsPijnenburg zich geducht weren, moe ten zij toch de meerderheid van Archam- baudLapébie erkennen. Ons Hollandsche koppel was gisteren niet zoo goed op dreef als de vorige dagen. Zij daalden zelfs af tot een achterstand van vijf ronden en hoewel zij er later weer twee in liepen, zullen ze toch ernst van de zaak moeten maken om zich onder de eersten in deze titanenstrijd te kunnen plaatsen. Om 11 uur was de stand: 1. IgnatDiot 105 p.; '2. SchönPelle naars 93 pt.; 3. MaesDe Pauw, 47 pt.; op 1 ronde: 4. ArchambaudLapébie, 85 p. op 2 ronden: 5. CharlierDeneef ,148 pt. 6. 01 modiPaco, 143 pt.; 7. AertsBuysse, 106 pt.; 8. MagneGuimbretière. 64 pt.; 9. WambstLacquehaye, 37 pt.; op 3 ronden: 10. PijnenburgWals, 93 pt.; 11. LeduccrDayen. 30 pt.; op 10 ronden: 12. BouchardLamouroux 66 pt. op 11 ronden: 13. PecquexTonnelier 129 punten. op 12 ronden: 14. GrilloGiliberti, 46 pt. op 17 ronden: 15. TerreauBenoit Faure 28 punten. LUCHTVAART. POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-vliegtuig „Perkoetoet" is op de uitreis te Rhodes geland. De „Djalak" is gistermorgen te 10.19 uur van Rome vertrokken. Te 13.58 vertrok het uit Marseille en arriveerde tegen 7 uur op Schiphol. De „Edelvalk" op de thuisreis, is giste ren te Rangoon geland. Een artillerie-instrnctieschip ter vervanging van Hr. Ms. Gelder land; het schip zal waarschijnlijk te Rotterdam worden gebonwd. Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt op het departement van Defensie op het oogenblik ernstig overwogen over te gaan tot het doen bouwen van een artillerie-instructieschip ter vervanging van het als zoodanig dienst doen de pantserdekschip Gelderland. Hr. Ms. Gelderland dateert al uit 1899 en heeft uiteraard door haar zeer verouderde ar tillerie als instructievaartuig niet veel waar de meer. Haar geringe snelheid maakt haar waarde als drijvende batterij welke func tie haar is toegedacht in oorlogstijd ook al zeer problematisch, terwijl deze geringe ca paciteit tevens van ongunstigen invloed is op de waarde van de tactische oefeningen, waar bij het schip meestal als kruiser moet dienst doen tegenover het moderne materiaal. Zooals men weet, wordt aan de vloot wel dra een nieuwe leader (een klein soort krui ser) toegevoegd, welke als opleidingsschip hier te lande zal fungeeren. Deze leader, de Tromp, is thans te Amsterdam in aanbouw. Deze bodem zal Hr. Ms. Heemskerk, het thans te Nieuwediep uit dienst gestelde pant serschip vervangen. Hr. Ms. Hertog Hendrik zal uit den dienst worden genomen, zoodra de Tromp gereed is. Deze Tromp zal dan deel nemen aan de tactische oefeningen in groot verband. Daar dit schip een behoorlijke snel heid kan halen, maakt hel het deelnemen aan de oefeningen door de Gelderland nog bezwaarlijker. Het aanschaffen van een nieuw artillerie-instructieschip is dan ook wel hard noodig. Het nieuwe schip zal van een zeer mo derne vuurleiding worden voorzien en het zal eveneens een behoorlijke vaart kunnen loopen. De grootte zal ongeveer 3000 ton be dragen. Het schip zal tevens dienstbaar wor den gemaakt voor de defensie van de Ne- derlandsche kust. Naar wij voorts vernemen is de kans heel groot, dat het schip op een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdok-maatschappij zal worden gebouwd. Onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Worden deze tot een goed einde gevoerd dan zal reeds in het begin van 1937 met den bouw kunnen worden begonnen. Hun positie in verband met de maatregelen van de regeering Het bestuur van den Nederlandsche federatieven bond van personeel in open baren dienst besprak in zijn laatste vergadering de positie van bet overheids personeel, in verband met de maatrege len van de regeering, betreffende deva luatie van de munt. De vergadering stelde vast, dat de be schouwingen in de verschillende dagbla den aan het devaluatie-vraagstuk ge wijd. een bevestiging inhouden voor de juistheid van het door bet bestuur steeds ingenomen standpunt, waarbij het nood zakelijk werd geacht, mede als gevolg van de door de regeering voor de de- valuatde getroffen heffingsmaatregelen die bet leven, vooral van de minstdraag- krachtigen, duurder maakten, zich tegen verslechtering der loon- en arbeids voorwaarden van het overheidsperso neel te verzetten. Besloten werd zich tot de regeering te wenden en met aandrang te verzoe ken: Intrekking van alle maatregelen die de positie van het overheidspersoneel nog meer zullen aantasten (o a, de her berekening van de pensioenen) en de lagere overheidsorganen te bevelen, alle loon en salarisverlagingen, die op last van de regeering zijn doorgevoerd, in te trekken en de maatregelen die zijn vast gesteld op een lateren datum (o.a. Den Haag en Deventer op 1 Januari 1937) niet door te voeren. Gelijke commercieéle toeganke lijkheid voor alle volkeren. Na bijna eindelooze besprekingen en tallooze onderhandelingen heeft de En- gelsche delegatie te Genève eindelijk een definitieve vorm gegeven aan haar reso lutie over de grondstoffen. De Engelsche resolutie mier aan neming thans vrijwel verzekerd is, dat het oogenblik is gekomen voor een bestudeering of onderzoek van het vraagstuk der gelijke commerci- eele toegankelijkheid voor alle vol keren tot bepaalde grondstoffen. De resolutie vertrouwt, dat de te schep pen studiecommissie een keuze zal doen in de grondstoffen, waartoe zich de be sprekingen en de enquete zullen uit strekken. Als studiecommissie wordt voorgesteld een door den Volkenbonds raad te benoemen nieuwe organisatie be staande uit een aantal leden van het economische en van het financieele Vol kenbondscomité alsmede uit andere des kundige personen, zonder onderscheid Verwachting: zwakke tot matige noord oostelijke tot zuidoostelijke wind, hel der tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN 8 UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. is 48 gr. F. van nationaliteit. De resolutie verklaart het echter voor wenschelijk, dat in ieder geval deskundigen uit bijzonder bij het vraagstuk belanghebbende staten leden en niet leden van den Volkenbond aan het werk der studiecommissie zullen deelnemen. De resolutie draagt den secretaris generaal van den Volkenbond uitdrukkelijk op, haar inhoud ter ken nis van de regeeringen der niet Volken bondsstaten te brengen. Geen eenzijdige concessies. In een hoofdartikel wijst de „Times" er op dat men niet van Engeland moet verwachtein, dat het nu in- en uit voer geheel zal vrij laten. Alleen op za kelijke manier, door overeenkomsten op den grondslag van wederzijdsche voor- deelen, kan men tot een verlaging der tarieven komen. Opnieuw vooraanstaande functi onarissen gearresteerd. Het rommelt nog steeds in Sovjet Rusland en nog geregeld vinden arrestaties plaats onder de meest vooraanstaanden in het Rijk van Stalin. Thans wordt melding gemaakt van de ar restatie van Pjatakof, commissaris voor de zware industrie, terwijl ook Sokolnikof, oud gezant te Londen en Putna, militair attaché bij de Engelsche legatie, in hechtenis schij nen te zijn genomen. Huiszoeking bij de leiders der Vuurkruizen. Ook de particuliere woning van kolonel de la Roque, den leider der Fransch-sociale partij, is naar Reuter meldt, gisteren door de politie doorzocht.' De kolonel woont in de rue St. Mederic te Versailles en was op dat oogenblik in zijn bureau te Parijs. De politie riep daarom 2 getuigen, waarna zij het geheele huis door zocht en een aantal brieven, foto's, ma nuscripten enz., alsook drie knuppels, vijf wandelstokken, een revolver en een dolk in beslag namen. Al deze voorwerpen werden vervolgens verzegeld, om ze later aan den rechter van instructie op te zenden. Voorts zijn nog huiszoekingen verricht bij den vlieger Mermoz, die bestuurslid der F'ransch-sociale partij is. in het redactiege bouw van de „Flambeau" en in het gebouw, waarin voorheen de organisatie Croix de Feu gevestigd was. Gisteravond heeft kolonel de la Roque, in wiens gezelschap zich Mermoz en een aantal medestanders bevonden, de vertegenwoordi gers der pers ontvangen, ten einde te pro testeeren tegen de maatregelen der politie. De papieren die bij de huiszoekingen in be slag genomen zijn, behelzen uitsluitend de strikte waarheid, aldus de kolonel. De kolonel spoorde zijn aanhangers aan hun kalmte te bewaren, daar niets de door hem ontketende beweging tot nationale we dergeboorte zou kunnen remmen. Wij bevin den ons op den weg naar overwinning, eer en binnenlandschen vrede, besloot spreker. PARAGUAY WENSCHT GEEN COMMU NISTEN. Buiten de wet gesteld. De Paraguaysche regeering heeft gisteren een wet uitgevaardigd, waarin het commu nisme buiten de wet verklaard wordt. Iedere vorm van communistische bedrijvigheid zal gestraft worden met gevangenisstraffen tot 4 jaar. De president der republiek wordt ge machtigd een concentratiekamp in te rich- ten-. DUEL STARHEMBERG—FEY? Naar verluidt zou de vroegere vicekanse- lier Fey, Starhemberg hebben uitgedaagd tot een duel in verband met de opmerkin gen, welke de laatste zou gemaakt hebben over de omstandigheden, waaronder Dou- fuss vermoord is. GEEN BEZETTING DER FABRIEKEN MEER. Chocoladefabriek in Parijs door politie ontruimd. Woensdag heeft de politie te Parijs de ar beiders, die 'n chocoladefabriek in de straat Violet bezet hielden, gedwongen de fabriek te ontruimen. Tijdens de ontruiming liepen een agent en verscheidene arbeiders schram men op. WIERINGERMEER Demonstratie brandspuit Gisteravond werden onze hrandbluschap- paraten bij de Hoornsche brug, aan een proef onderworpen. Het was een fantas tisch schouwspel de machtige waterstralen, belicht door sterke schijnwerpers hoog te zien opspuiten en het geheel gaf een gevoel van veiligheid, omdat het de zekerheid schiep, dat de Wieringermeer bij brand niet van hulp zal zijn verstoken. Op de bon. Wegens het rijden met een luxe auto, waarachter gekoppeld een boerenwagen, welke laatste te veel zig zag over den weg slingerde, werd door de politie tegen den berijder proces verbaal opgemaakt. IJkwet. Bij de Donderdag, door onze politie ge houden controle ijkwet, werd proces verbaal opgemaakt tegen een overtreder. In verband met de intrede van het winter seizoen en de daaruit voortvloeiende ver mindering van de loonen der landarbeiders wegens verkorting van den arbeidsdag, zijn de huurders van de huizen in de Wieringer meer gedurende de maanden Octoher 1936 t.m. April 1937 vrijgesteld van het doen van wekelijksche betaiingen ad f 1.voor het waarborgfonds. Door de Vrijz. Hervormden wordt ook thans des Zondags in een der lokalen der school te Wieringerwerf Zondagsschool ge houden. Door de Gereformeerden en de Orth. Her vormden werd zulks reeds geruimen tijd ge daan. Het vergadergebouw te Wieringerwerf na dert langzamerhand zijn voltooiing. Dit ge bouw, dat als vergadergelegenheid voor plaatselijke vereenigingen zal dienen, wordt uitgevoerd door de aannemers Hartog en Wakker te Wieringerwerf-Slootdorp. Het bevat zoowel beneden als boven een groöte zaal, terwijl aan het gebouw tevens een ruime garage is toegevoegd. De centrale verwarmingsinrichting van het gebouw werd geleverd dor het Technisch Bureau De Vries te Alkmaar. Met de ingebruikname van dit gebouw zal in een ware behoefte worden voorzien, daar zoolang er te Wieringerwerf geen ho tel-café bestaat, het voor vereenigingen moeilijk is in stand te blijven. Voor een vereeniging zijn geregelde samenkomsten een levensbehoefte en zonder vergadergele genheid is het uiteraard niet mogelijk der gelijke samenkomsten te houden. Wel kon tot op heden door vereenigin gen gebruik gemaakt worden van de can- tine bij de Terp, doch alleen al de van het dorp verwijderde ligging van deze vergader gelegenheid had hare bezwaren. Het nieuwe gebouw zal zeker mewewer- ken op Wieringerwerf het stempel van hoofddorp der Wieringermeer te df-ukken! Predikbeurten. Ned. Herv. Evang: Middenmeer, voorm. 9.30 uur, de heer Van Wijk Jurriaanse, Cand. t. d. H. D. Wieringerwerf, nam. 2 uur, de heer Van Wijk Jurriaanse. Slootdorp, nam. 7 uur, de heer K. Kieviet. Geref. Kerk: Slootdorp, voorm. 9 uur, Leesdienst. Nam. 2 uur Ds. C. v. d. Vliet. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Ds. v. d. Vliet. Nam. 3 uur Leesdienst Wieringerwerf, voorm. 9.30 uur, Ds. Wier- sema, van Oldenhove Nam. 5 uur Leesdienst. ANNA PAULOWNA In het Provinciaal Comité voor Noord- Holland (buiten Amsterdam) gevormd met het oog op de aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard neemt ook zitting de heer C. Wijdenes Spaans alhier. BREEZAND. Bewaarschool. Op de gisterenavond gehouden vergade ring van ouders van kinderen, die de fröbel school, gevestigd in school 1, bezoeken, was de belangstelling, naar de meening van het bestuur, te klein om belangrijke besluiten te kunnen nemen. Daarom werd besloten volgende week Donderdag een ouderavond in genoemde school te beleggen en mej. Ho veling en den heer Van Dijk uit te noodigen dan een lezing te willen houden. Eenige be langrijke bestuursvoorstellen zullen op dien avond eveneens in behandeling komen. Overgang van zaken. De lunchroom op den hoek van Zwarte- weg en Meerweg, eerder beheerd door den heer Steenvoorden, is thans in exploitatie genomen door den heer P. Rozenbroek. EIERVEILING SCHAGEN, 8 October. Aangevoerd: 25.000 kipeieren; 58—60 Ke Kg' f 4-8<>-5-10, 62-65 F*; -i; 3.20.' k,ein' 4250 Kg. f 2.60- 4.o0, 500 cendeieren f 2.70 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 8 Oct. Aangevoerd: 12485 kipeieren. 55—57 Ke t ,i?T- OA 58—60 K8- 14.60—5, 61—63 f 4.80—o.20. 64—70 Kg. f 5—5.40, kleine eieren f -.90—3.50, 305 eendeieren f2.30— 2.40, per 100 stuks. Niet Duitschland, maar Rusland schond de overeenkomst van niet-inmenging. De nota van Sovjet Rusland, welke Woens dag aan het Foreign Office werd overhan digd inzake de niet-inmenging in Spanje, wordt in de Berlijnsche pers uitvoerig be sproken. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft on der het opschrift: „Een bedreiging, de oor zaken en achtergrond" dat vanuit Moskou uit in de laatste maanden alles is geschiedt om de Sovjet vaan in Spanje de overwin ning te doen behalen. Geld en hulpmiddelen van allerlei aard militaire instructeurs, agenten en diploma ten, schepen en vliegtuigen zijn naar Span je gezonden. Toch staan de kansen slecht en daarom acht de Sovjet regeering het noodig, thans ten gunste van Madrid officieel iets te doen, wat volgens de opvatting van Moskou doel treffender zal zijn en de toestand in Spanje zal wijzigen. Zoo moet de dreiging worden verstaan. De „Deutsche Algemeine Zeitung' schrijft o.a. dat Moskou blijkbaar geen objectieve studie wenscht. Het wil of wel Engeland niet het initiatief laten, doch dit zelf nemen, of Moskou wil het non-interventie-pact torpe- deeren en de regeering te Madrid, welke een zekeren ondergang tegemoet gaat, open lijk helpen. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft, dat Moskou het masker, dat het tot nu toe voor zijn diplomatengezicht heeft gehouden, heeft laten vallen, omdat het de nederlaag van het bolsjewisme in Spanje niet zon der meer wil toelaten. De regeering van de Sovjet Unie zoekt een voorwendsel om de regeering van Ma drid openlijk te steunen. Aangezien Duitschland zijn neutraliteits politiek natuurlijk voortzet, is het de taak van de andere mogendheden klaar te ko men met de actie van Moskou. ENGELSCH SCHIP OP ROTSEN GE- LOOPEN. Marseille, 9 Oct. (ANP). De radioposï deelt mede een bericht te hebben opgevan gen, uitgezonden door Landsend, waarin gemeld wordt, dat het Engelsche mailschip „Lyde Castle" op de rotsen geloopen is. PAMFLETTEN EN BOMMEN BOVEN MADRID. Tenerife, 9 Oct. (Reuter—A.N.P.) De radioclub maakt bekend, dat ruim 50.000 proclamaties boven Madrid zijn neergewor pen, waarin de regeering en de bevolking worden uitgenoodigd zich over te geven. Voorts is een bom neergekomen op een fa briek van wapentuig, die in brand vloog. Verscheidene vrouwen werden gewond. Twee torpedojagers hebben verder Motrico in Asturië met bommen bestookt. In Galicië is een regeeringcolonne afgeslagen, hetgeen de rechtschen in staat zal stellen vlug naar Oviedo op te trekken. HOORN, 8 October. 1 stapel kleine Fabriekskaas f20, 11 st. kleine Boerenkaas f 21, 1 stapel Boeren Comm. aKas f 20.50, totaal 13 stapels, wegende 3916 Kg. Handel goed. MEDEMBLIK, 8 October. Aardappelen: borgers f 1—1.05, bonte 1.25, per 50 Kg., witte kool 80 ct., roode kool f 1.60—1.80. gele kool f 1—1.10, per 100 Kg., bloemkool f 10.10—11, n f 6.40—6.70 per 100 stuks, uien 80—90 ct., gele nep f 2.60—2.70, drielingen 60—65 ct. per 50 Kg., kroten 1.10 1.30. per 100 Kg., slaboonen 6580 ct. per 15 Kg., kroten, gr. 60—71 ct. per 100 Kg., wortelen f 1.10—1.20 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 8 October. Roode kool, le kw. f 1—2.20, gele koot, le kw. f 11.30, Schotsche muizen f 1.50, id. grove f 2. witte kool f 0.80-6.90, nep f 5.105.20, uien, drielingen f 1.70—2.10, uien f 1.30, grove uien f 1.50—1.60, peen 1.20, blauwe aardappelen f 1, eigenheimers 2.10 —2.60. slaboonen f 8.90—16.10, bieten f 0.70 —1.30, andijvie 70—80 ct. Aanvoer: 3000 Kg. roode kool. 4S00 Kg. gele kool, 34800 Kg. witte kool, 1275 Kg. nep, 5175 Kg. uien, 375 Kg. peen, 21000 Kg. aardappelen, 550 Kg. sla boonen, 1550 Kg. bieten, 29000 st. andijvie. NOORDSCHARWOUDE, 9 October. Aanvoer: 16800 Kg. aardappelen, SchotscSs muizen f 1.30, grooten f 2.30—2.40, bl. dito VSHl°' Bevel- f 1-70, 18200 Kg. uien, 1.30 -1.80 drielingen f 1.70—2.20, grove f 1.50- f2, gele nep f 5.20-5.70. 7800 Kg. peen f 0.80—1.20, 550 Kg. spercïe- boonen f 3.4017, 5100 Kg. roode kool f 1.60 —2.30, 107000 Kg. witte kool f 0.801. BROEK OP LANGENDIJK. 9 October. Aanvoer: 13000 Kg. aardappelen, Bevel, f l.oO, grooten f 2.20. bl. dito f 2.20-2.40, ?«rd,appelen f 1-56-1.90. 23000 Kg. uien f 1101.60, drielingen f 1.70—2.10, grove f 1 40—1.80. gelen ep f 5.30—5.50, 12000 Kg. peen f 0.90—1.10. 370 Kg. spercieboonen f 3—12.660, 30 Kg, snijboonen j 3.10, 4000 Kg. kroten f 0.50— 1-70, 25000 Kg. roode kool f 1.30—2.40, 110.000 Witte kool f 0.50—0.90, 9000 Kg. gele kool io<vT"'8000 Kg. D. witte kool f 1110, stuks bloemkool: Lecerf f 11.60—14, Reus f 8.60—9.50, 100 stuks groene kool f 2, 13000 stuks andijvie f 0.50—0.70. Boternoteering. s-Gravenhage, 8 October. De commissie1 noteering voor Nederlandsche boter is voof de week van 12 tot 17 October vastgesteld op f 0.64 per K.G, Boternoteering Kopenhagen. Kopenhagen, 8 October. De officieels Deensche boternoteering bedroeg heden 224 kronen is 92 cent,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8