Koninklijk bezoek aan Rotterdam Plannen Geen verhooging van tarwerichtprijs De kwestie der huurprijzen voor feestviering in Den Haag Brand aan boord van een Noorsch schip Rie Mastenbroek wint in Cardiff Na het spoorwegonge'uk bij Woerden sas 1 ™7" 65*0 0 0 schoolkinderen zullen meedoen RIJKSSTEUN VOOR HET SLOOPEN VAN STOOMTRAWLERS R 15 "«"tor - lar de berichtgever van de Msfe vember a.s. te doen eindinen Rie mastenhroek. DE MAASSTAD JUICHT KONINGIN EN VORSTELIJKE VERLOOFDEN TOE. BEELD VAN KRACHT EN ENERGIE TIJDENS TOCHT LANGS DE MAASHAVENS. ONTVANGST TEN STADHUIZE EN RIJTOER DOOR DE STAD. Het heeft, na den zegetocht door Den Haag en den blijden intocht in Amsterdam even geduurd voordat Rotterdam, de tweede stad des land, de gelegenheid kreeg kennis te ma ken met den toekomstigen Prins-Gemaal en in staat werd gesteld Koningin en Prinses blijk te geven van de gevoelens van trouw en aanhankelijkheid, die onder de Rotter damsche bevolking leven en die vooral tot uiting komen bij een blijde gebeurtenis als ae verloving van onze kroonprinses. Maar voor dit uitstel is de Maasstad giste ren dubbel en dwars schadeloos gesteld en het bezoek, dat de Koningin in gezelschap van Prinses Juliana en Prins Bernhard giste ren aan Rotterdam heeft gebracht, gold niet alleen bijna eiken wijk van de zich aan lin ker, zoowel als rechter Maasoever steeds ver der uitbreidende koopstad,, maar bovendien den hartader der stad zelve, de trotsche Maas met zijn machtige havens en rijke verschei denheid van schepen, terwijl vanzelfsprekend ook het Raadhuis van Rotterdam als sym bool van de macht der havenstad en de een heid der bevolking niet werd overgeslagen. De aankomst aan het Maas-station. Tot binnen de hekken van het voorplein van het Maas-station was het publiek toege laten, doch een stevige afzetting hield het ge deelte tussrhen het Stationsgebouw en de ri vier vrij. Slechts een vierhonderdtal genoo- digden was hier toegelaten, terwijl schuin te genover het Stationsgebouw zich de eere wacht van de mariniers opstelde. Hooge vlaggemasten, waarvan de driekleur en het oranje dundoek wapperden, alsmede het groen, waarmee de uitgang van de wachtka mer eerste en tweede klasse versierd was, gaven het voorplein een feestelijk aanzien. Tengevolge van het spoorwegongeluk bij Woerden en het opruimingswerk op dit tra ject, arriveerde het hooge gezelschap niet zooals aanvankelijk de bedoeling was met den gewonen trein 106 uit Utrecht, waaraan de salonrijtuigen zouden zijn gekoppeld, maar met een extra trein, die via Amster dam naar Schiedam was geleid en vandaar over de Ceintuurbaan naar het Maasstation, waar de locomotief met de beide koninklijke standaarden eenige minuten vroeger dan aanvankelijk verwacht was, te 12.29 uur zichtbaar werd. De trein reed door tot voor het eerste perron. Toen het hooge gezelschap door de wacht kamer buiten het station trad, ging een oor- verdoovend gejuich van de hier toegelaten genoodigden en van het publiek bij de hek ken op» Een roffel van de tamboers der ma riniers weerklonk en terwijl de Koningin en haar gevolg over den looper het plein in de richting van de eerewacht overstak, zette de Koninklijke Marinekapel uit Den Helder, die rechts van de eerewacht stond opgesteld, het Wilhelmus in. Aan den aanlegsteiger van de veerboot Oosterkade-Antwerpsche hoofd lag het door de gemeente Rotterdam dikwijls voor repre sentatieve doeleinden gebruikte vaartuig „Stad Rotterdam", echter nog nauwelijks her kenbaar door de veranderingen en verfraai jngen die de boot had ondergaan. Aan boord van de „Stad Rotterdam" scheepte de Ko ningin en het vorstelijke verloofde paar zich in met de aanwezige Rotterdamsche autori teiten, de Commissaris der Koningin, en de leden van het gevolg. De tocht op de Maas. Onmiddellijk nadat de koninklijke standaard aan boord van de „Stad Rotterdam" was ge- heschen, maakte de boot zich van den stei ger los, en toen begon een der mooiste vaar ten die een vorstelijk gezin ooit door de eerste koopstad van het .and kon maken. Het was een uiterst sympathieke gedachte, dat bij dit bezoek aan Rotterdam de rijtoer door de stad te laten vooraf gaan door dezen tocht langs de Maas, die, ondanks de crisis welke ook Rotterdam niet gespaard heeft, de voedende levensader is van alle welvaart, alle bedrijvigheid, alle arbeid, waaraan Rot terdam zijn beteekenis dankt. Voorafgegaan door booten van den rijks havenmeester en den gemeentelijken haven dienst en geflankeerd door twee booten van de rivier-politie doorkliefde de „Stad Rotter dam' het water in de richting van de Wil lemsbrug, onder het gejuich van het pu bliek, dat zich langs den waterkant had opgesteld op de Oosterkade, de Boom pjes, de Willemskade en de Parkkade. Langs de Llovd-kade, de Lekhaven, de Ï.Tselkade en de Merwe-haven kwam men ter hoogte van het droogdok aan het einde van de lange reis. Hier staken de vaar tuigen schuin de rivier over, dicht langs het machtige vlaggeschip der Rotterdam sche haven. de gepavoiseerde „Statendam", aan de overkant der rivier terug tot aan de Waalhaven, die werd ingevaren tot de Noord-Oostelijke hoek, waar aan pier l van den Titaan-steiger te ongeveer half twee de „Stad Rotterdam" vastmaakte. Dicht bij den met vele vlaggen versierden steiger ston den de hofauto's te wachten, waarmee de rijtoer door Rotterdam zou worden ge maakt. De rijtoer door het Zaiden van Rotterdam. hoofdcommissaris gevolgd werden door de open auto. waarin de Koningin had plaats genomen, met naast haar Prinses Juliana en tegenover haar Prins Bernhard. De ontvangst ten stadhnize. Op het vrijgehouden gedeelte voor het stadhuis stond het Rotterdamsche Aubade- koor opgesteld, versterkt met een twintig tal zangvereenigingen. Bij aankomst ten stadhuize werd de Ko ningin ontvangen door Burgemeester Droogleever Fortuyn, die beneden in de hall de overige leden van het gemeentebestuur voorstelde, namelijk de wethouders A. B. de Zeeuw, J. B. J. Ratté. R. J. Dijk en den gemeente-secretaris Mr. M. Smeding. De Koningin, de Prinses, Prins Bernhard en het gevolg werden vervolgens naar de burgerzaal geleid, waar zich een gezel schap van genoodigden had verzameld. Toen allen hadden plaats genomen hield de burgemeester, Mr. P. J. Droogleever For tuyn een toespraak waarin hij gewaagde van de nationale ontroering, welke in ons volk werd gewekt, door de verloving van onze kroonprinses. Toen de burgemeester zijn rede beëindigd had, klonken de tonen van het orgel, en toen het orgelspel was verklonken, noodig- de de burgemeester H.M. en de vorstelijke verloofden uit, zich naar het balkon van het raadhuis boven den hoofdingang aan den Coolsingel te willen begeven. Een dave rend gejuich ging uit de wachtende dui zendkoppige menigte op toen de vorstelijke personen op het balkon verschenen, een ge juich, dat verheugd en hartelijk door de koningin zoowel als door Prinses Juliana en Prins Bernhard werd beantwoord. Het werd pas stil, toen de zanghulde een aan vang nam en de verzamelde zangers het door G. Leenheer gedichte en J. C. Andreae getoonzette welkomstlied inzette. De rijtoer door het Noorden der stad en het vertrek van het Maas-station. Het bezoek aan het stadhuis duurde juist een half uur. Drie uur reden de Koninklij ke auto's weer voor en werd afscheid geno men van de ten stadhuize aanwezige genoo digden, terwijl nog eenige vluchtige blik ken werden geworpen op de honderden bloemstukken, die hier vanmorgen waren afgegeven en die thans in de burgerzaal en langs de trappen prijkten. Het langste ge deelte van de rijtoer moest nu nog volgen waarbij zoowel het oosten als het noorden en westen der stad werden bezocht. Het was inmiddels ruim kwart over vier geworden, voor het Maas-station bereikt is, Even voor half vijf stapte het hooge ge zelschap, voor zoover dat althans met Ko ningin en Prinses naar het Loo terugkeerde in het voor de wachtkamer aan het eerste perron staande salonrijtuig en onder het hoera-geschal der reizigers die van de an dere perrons het vertrek konden gadeslaan zette te half vijf de trein zich in beweging Koninklijke dank aan Rotterdam, De Burgemeester van Rotterdam deelde mee, dat de Koninklijke Familie hem had verzocht Haar diepgemeenden dank over te brengen aan de burgerij van Rotterdam. H. M. de Koningin had zich in zeer waardeeren den zin uitgelaten over de ordemaatregelen die men in alle deelen van de Maasstad had getroffen, en over de belangstelling welke de bevolking heeft getoond. De Prinses en de Prins waren zeer opgetogen over de bijzon der hartelijke ontvangst die men Hun had bereid. Zij hebben den burgemeester verze kerd, dat Zij de prettigste herinneringen aan dit bezoek zullen bewaren. De spontane en enthousiaste ontvangst heeft Hun verwach tingen in alle opzichten overtroffen. Z. D. H. Prins Bernhard, zoo zeide de bur gemeester, heeft zich bijzonder opgetogen ge toond over het bezoek aan de haven, dat thans maar van korten duur kon zijn. Z. D. H. hoopte het bezoek binnenkort te kun nen herhalen. Tijdens den tocht, door de ha vens bleek, dat de Prins zich bijzonder voor de scheepvaart interesseert. Rijkelijk is de Rotterdamsche bevolking door het Koninklijk bezoek bedeeld, want naast den tocht door de havens heeft de Koningin een rijtoer door de stad gemaakt langs een parcours van niet minder dan 28 kilometer lengte. Begrijpelijkerwijze heeft langs dezen afstand het publiek ruim- gelegenheid gehad den stoet van dichtbij gade te slaan, hoewel er natuur- I van fmten wanen, waar de be langstelling zich concentreerde en de po litie slechts met moeite den weg kon vrij houden. Poiitie-motorrijders openden den stoet, waar in de auto's van den burgemeester en den Ook voor 1937 dienen de land bouwers rekening te houden met de prijzen, zooals de mi nister die voor den tijd van drie jaar heeft gegarandeerd. 's-Gravenhage Naar aanleiding van de vragen van het tweede-kamerlid, heeft de minister van Landbouw en Visscherij geantwoord, dat deze vra gen zijn ingezonden voor de waarde verlaging van den gulden had plaats gehad. Deze verlaging en de daarop gevolgde regeeringsmaatregelen hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlin ge verhouding der graanprijzen wijzi ging is gekomen. Voor het gouduitvoer verbod was ingesteld en bij de toen gel dende prijsverhoudingen was er onge twijfeld reden om, zooals de heer Droe- sen stelde, te verwachten dat de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzienlijk zou afnemen. Daarbij moge niet worden vergeten, dat de prijzen van rogge - en speciaal die van gerst toen vrij aanzienlijk waren opgeloo pen boven die, welke de minister had gegarandeerd. Door de op de deprecia tie gevolgde maatregelen Ls aan deze bijzondere aantrekkelijkheid van den gerstprijs een einde gemaakt. De po sitie van den haververbouw is thans wel iets gunstiger geworden. Het prijsver- loop van dit gewas wordt zeer nauwlet tend door den minister gevolgd. Ook in het jaar 1937 dienen de landbouwers rekening te houden met de prijzen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaar heeft gegarandeerd en dienen zijniet uit te gaan van de hoogere prijzen voor gerst en roggedie slechts korten tijd hebben gegolden. Bij de tegenwoordige prijsverhou dingen op de wereldmarkt is het zonder eenigen twijfel in het be lang van het landdat de tarwe verbouw niet wordt ingekrompen. Men dient evenwel te bedenken, dat deze prijsverhoudingen aller minst vastliggen, daar de moge lijkheid van verschuivingen verre van denkbeeldig zijn. Bij de voor de depreciatie van den gulden geldende prijsverhoudingen stel de de vervanging van tarwe door an dere granen inderdaad zwaardere eischen aan het landbouwcrisisfonds. Door de thans genomen maatregelen is dit sindsdien gewijzigd. Voor het oogst jaar 1937 durft de minister geenerlei voorspelling te doen. De minister vreest, zooals uit het bo venstaande vol et, een omzetting van den uitzaai niet. Hij vertrouwt dat de land houwers voldoende rekening zullen houden met het gegeven antwoord en niet tot een overgang als in de vragen wordt verondersteld, zullen besluiten. In verband hiermede heeft de minis ter niet het voornemen den tarwericht prijs te verhoogen. De onzekere toe stand voor het jaar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt nog geen toezeggingen voor het jaar 1937 kan doen. Wel ligt het niet in zijn voornemen, belangrijke wijzingen aan te brengen en, zoodra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij na der zijn standpunt bekend te maken. DE ROGGEPRIJZEN De gezamenlijke besturen der bakkers organisaties en coöperaties uit de stad en de provincie Groningen hebben na bespreking van den slechten toestand in het bedrijf, een telegram gezonden aan den minister, waarin zij de aan dacht vestigen op de stijging, welke de roggeprijzen de laatste maanden hebben ondergaan. Daardoor wordt het onmo gelijk, aldus adr., het roggebrood te le veren zonder belangri'ke prijsverhoo- ging. Voor de monetaire maatregelen was een verhooging van de roggebrood- prijzen reeds noodzakelijk, doch thans is die verhooging naar hun meening on ontkoombaar geworden. Zij verzoeken derhalve den minister in het belang van de consumenten maatregelen te nemen, waardoor de prijs van de rogge ten spoedigste wordt verlaagd. De vereeniging van Huis- en Grondeigena ren „Het Eigendom" deelt het volgende me de: Hangende diverse onderhandelingen, die werden gevoerd teneinde minnelijke rege lingen tot stand te brengen, die noodig wa ren als gevolg van de bekende regeerings- maatregel tot gedeeltelijke inhouding van den huurbijslag, is eenige weken lang door de georganiseerde huiseigenaren, zonder daarmede in een huurverlaging in te stem men en onder voorbehoud van alle rechten, voorloopig genoegen genomen met de be taling van een gedeeltelijke huur en ble ven rechtsmaatregelen achterwege. Deze toestand kon niet worden bestendigd, doch besprekingen met alle bij het onroerend goed betrokken en geïnteresseerde groepen, bene vens met de regeering en plaatselijke over heden, waren daarover in vollen gang. De inmiddels plaats gehad hebbende ge beurtenissen als gevolg waarvan de huur bijslag in den vorm van een overgangstoe lage den ondersteunde weder ten goede komt, hebben de zaak in een geheel ander sta dium gebracht. De minister heeft verklaard, dat de huur ders-ondersteunden wederom de volle huur zullen voldoen en dat hen, die daaraan geen gevolg geven rechtsmaatregelen be dreigen. Mochten desondanks nog huurders over blijven, welke blijven doorgaan met het niet betalen van de volle huur. dan zal tot h»t nemen van straffe maatregelen worden over gegaan. Gok ongeorganiseerde huiseigenaren kun nen zich tot het centraat comité, gevestigd ten kantore van de vereeniging „Het Eigen dom Zomerhofplein 4, Rotterdam, wenden die hen daadwerkelijken steun zal verlee- nen. BIJ HET AANSTAANDE HU WELIJK VAN PRINSES JU LIANA EN PRINS BERNHARD. •sGravenhage. - In de historiche ridder zaal zijn gisteravond onder auspiciën van het Haagsch comité voor volksfeesten de vertegenwoordigers van een groot aantal vereenigingen, corporatièn, buurt- en wj' commissiën bijeengekomen ter bespreking van plannen voor de Haagsche feestviering bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. De burgemeester van de residentie, Mr. S. J. R. de Monchy, woonde deze bijeenkomst bij. Vertegenwoordigd waren niet rninder dan 380 vereenigingen, e.d. door bijna 800 personen. De Voorzitter van het comité, generaai- majoor J. C. Wagner, heette met een kort woord allen hartelijk welkom en gaf daar na aun een gemengd koor van de Neder- landsche Vereeniging voor den Volkszang onder leiding van den heer Stenz. gelegen heid om twee coupletten van het Wilhel mus 'te zingen. Op zeer verdienstelijke wijze kweet het koor zich van die taak. Een algemeen driewerf „hoezee", op uit- noodiging van den Voorzitter, volgde, ter eere van ons Vorstenhuis. Generaal Wagner, herinnerend aan het geen het comité sinds 33 jaren zich als doel voor oogen heeft gesteld en daaraan toevoe gend, dat zeer binnenkort de onafhankelijk heidsdag weder zal worden herdacht door het comité (17 November), gaf nu een korte schets van het leven der Prinses en van de beteekenis van haar aanstaand huwelijk. De verlovingsfeesten zijn met zooveel en thousiasme gevierd dat verwacht mag wor den, dat de belangstelling voor het huwe lijk waarschijnlijk eind Januari zich zal uiten in een stellig niet minder groot- sche feestvreugde. De voorloopige gedachten- gang van het comité is deze: Wanneer de minister van Justitie zich naar het Koninklijk Paleis zal hebben be geven, omstreeks 11 uur in den ochtend, voor de acte van aanteekening, dan zuil»,, carilonspel, klokgelui en artillerieschoten weerklinken. Namens het comité zal Prinses en Prins een penhouder worden aangeboden, versierd met de wapens van d» beide vorstenhuizen. Vervolgens zullen h! vereenigingen in staat worden gesteld hans teekeningen te plaatsen in registers vag geschept papier. Vereenigingen met banieren een 4oq 500 zullen den vaandelgroet brengen en zij zullen met hun vaandels in de stad een rondgang maken. Er zal een collecte wor- den gehouden, en er zullen feesten voor kinderen en ouden van dagen worden ge geven. De schooljeugd zal ten getale van 05.000 mepdoen. Muziek- en zanguitvoe- ringen zullen worden gehouden. Niet minder dan 160 algemeene vereenigingen, 52 zang. 23 muziek-, 35 gymnastiek- en sport-, 59 vakvereenigingen, 13 winkeliersvereenigin. gen en 18 buurtvereenigingen plus nog e^n aantal bijzondere organisaties zullen actH medewerken. Tooneel- en bioscoopvoorstel- lingen en een eereavond zullen worden ge houden. De straatversiering zal zoodanig moeten zijn, dat de residentie één bloemen- tuin zal gelijken. De illuminatie zal dei avonds een bijzonder cachet geven aan onze historische gebouwen, pleinen en la nen. Indien de weersomstandigheden daar- voor gunstig zijn, dan zullen ook ijsfeesten worden georganiseerd. Een grootsch vuup werk zal den feestdag besluiten. In voorbereiding is een aerecomité, waar. in zitting zullen hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, Mrs. De Wilde en Van Schaik, de vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. van Karne- beek, de burgemeester en de gouverneur der residentie, resp. Mr. de Monchy en luit-ge- neraal Roell, de oud-gouverneur-generaal Mr. Fock e.a. Een twaalftal subcomité's zullen worden gevormd om de uitvoering dezer plannen te regelen. Ziedaar in groote trekken de plannen, waarmee de geheele vergadering door warm applaus haar instemming te kennen gaf. Ds. Nomes heeft daarop nog getuigd van de wenschelijkheid, dat het een machtige, eensgezinde feestviering worde en hij voeg- de daaraan toe, dat niemand beter dan het Haagsch comité zou kunnen worden toever trouwd de leiding daarvan op zich te ne men. In antwoord op een desbetreffende vraag van Ds. Nomes deelde de voorzitter nog mede, dat een rondschrijven zal worden gezonden aan personen en instellingen, die bereid en in staat geacht kunnen worden, de uitvoering der plannen van het comité te helpen financieren. De bijeenkomst werd, waar niemand meer wat te vragen bleek te hebben, besloten met samenzang van twee coupletten van het Wilhelmus. Kort na vertrek te teruggekeerd. IJmuidea IJmuiden, Oct. Gisteravond om half negen is het Noorsche s.s. „Ek" dat een geregelden lijndienst onder houdt tusschen Amsterdam en Oslo van IJmuiden vertrokken. Een half uur later werd ontdekt, dat er brand was ontstaan in ruim 3 waarin zich een lading Tapiocameel en stukgoederen bevindt. Het schip is daarop onmiddellijk naar IJmui den teruggekeerd. In de middensluis is een aantal automobielen gelost, teneinde het brandende ruim vrij te maken. Het schip zou vastgemaakt worden in het binnen-toeleidingska- naal, waar het zal blijven liggen tot het vuur geheel zal zijn gebluscht. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door broeiing in de tapioca. Nader uit IJmuiden: Nadat in totaal zes automobielen van boord waren gehaald, is het schip naar het Spuikanaal gevaren, waar het omstreeks twaalf uur is gemeerd. Daar zouden de luiken worden geopend om de situatie op te nemen. De brand laat zich echter in het geheel niet ernstig aan zien en zal waarschijnlijk met eigen mid delen kunnen worden gebluscht. De sleenboot „Hector" van de firma Wijs muller welke met een pompinstallatie is uitgerust, bevindt zich in de nabijheid om eventueel assistentie te verleenen. De brand gaat met een vrij groote rook ontwikkeling gepaard. In het brandende ruim bevindt zich ook een lading copra en coprameel. Bk" is een vracht- en passagiersschip, toebehoorende aan de reederij Fred. Olssen te Oslo, en heeft een inhoud van 996 bruto registerton. De belangstelling in de haven was zeer groot. ZWEMMEN. Eerste zoowel op de 430 yards vrije slag als 100 yards rugslag. Op haar tournee door Engeland kwara Rie Mastenbroek gister voor het eerst uit in het overdekte zwembad te Cardiff, dat to taal uitverkocht was. Het opruimingswerk vordert goed. Het opruimingswerk van de hij het spoor wegongeluk bij Woerden vernielde rijtuigen is thans zoover gevorderd, dat na gisteravond acut uur over twee sporen werd ge reden, zoodat de dienst zonder vertraging -•an beteekenis kan functionneeren. WIELEN VAN EEN VRACHTAUTO OVER HET HOOFD. Knaapje overreden en gedood. Gistermiddag is te Udenhout het vieriarto- direct*in.kind °Ver het hoofd' Da dood'X ech^|V<iiiZij <£ich in deze wedstrijden niet nfsrhe te Keven> *af onze Olym mon" "rpl0en.e een indrukwekkende do mer inn vo a&n aar kunnen. Op het num- de Fnircio h iVnje slai7 kwam zij uit tegen Ehelaph n .npe"afstandskampioene mej. De aan Bro^ni,n« Newport. non Pnïnlfi, le"f'e Rie Mastenhroek bin- laatste uvl rprnrdtÜd af, doch op de om tensiïtJar?S verzwak,e haar tempo min g ooo eers,e in den tijd van 5 rugslag tikkpn- Op de 100 yards v'an haar Engelsrhen een staaltje eindnunt -e zlen- Tot kort voor het 8rns!andster°mei1J met haaP T uit Newnn^ an Mirgan, eveneens zéttede ÏI8" °P de ,aatste 50 >"ardS farmden nT^a'drecordhoudster haar be- stPkenden HMSPUrt en won in den uit" ri. 11 1 van 1 min. 13 sec. p«narth"f/wof* Za' hed<m in het plaatsje Birniinzhim tv jU omen' Maandag in Woensda a^;Pinsdac; in Londen, terwijl zij za' aanzitteit haar aangeboden diner

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2