puitschlands moeilijkheden Geen eenheidsfront in Engeland Een compliment voor de K. L. M. Nieuwe vliegtuigen voor de K. L. M. Portugal en de Russische nota De Belgische regeering homogeen Nieuw incident in het Verre Oosten Geen stijging prijs bruinbrood Saterdag 10 October 1936 Derde blad^ Hitlerrijk worstelt JAet de wetten der economie_ Fransch Joegoslavische vriendschapsbetooging Een nieuw sensationeel proces in Moskou te wachten De winter doet zijn intocht Minister Gelissen waar schuwt textielfabrikanten Pe „Frankfurter Zeitung" wijdt een beschouwing aan de positie van den Duitschen export in verband met de devaluatie en depreciatie van buitenlandsche valuta's... Er zijn vijf landen, die Duitschland een uit- yoeroverschot geleverd hebben van ruim 90 millioen mark: Nederland, Zwitserland, Frankrijk, Engeland en Italië. Vier van deze vijf maken door hun monetaire maatregelen de Puitsche uitvoer nog moeilijker. Aangezien Duitschland niet devalu eert en geen verhooging van ex portbelastingen invoert, moeten an dere middelen gevonden worden om hierin te voorzien. Het blad noodigt de vreemde landen dan uit de opening te overwegen van onderhan delingen over de regeling der Duitsche schulden en over opheffing van handelsbe lemmeringen, teneinde Duitschland in staat te stellen op natuurlijke wijze zijn plaats te hernemen in het economisch wereldli chaam. M M Dat dergelijke beschouwingen in de Duit sche pers verschijnen is begrijpelijk, want de economische positie van het Derde Rijk wordt met den dag moeilijker. Duitschland heeft een direct voordeel ge trokken uit de devaluatie der goudvaluta's. Het heeft immers een zeer groote schul denlast aan het buitenland; Voor de betaling van rente en aflossing heeft het thans dus aanmerkelijk minder marken neer te tellen. Rijksbankpresident Schacht heeft dan ook, naar aanleiding van de geruchten om trent een komende waardevermindering van de Rijksmark zeer terecht opgemerkt: „De valuatie zou een vermeerdering van den last der betalingsverplichtingen aan het buitenland beteekenen, en den aankoop van grondstoffen bemoeilijken. Elke medaille heeft echter twee zijden en zoo staan ook tegenover de directe finan- tieele voordeelen voor Duitschland toch wel zeer groote nadeelen. Alle Duitsche exportartikelen zijn in de landen met gedevalueerde valuta van 20 tot 30 pet. duurder geworden, ja in het fascis tische broederland, Italië zelfs ruim 40 pet. gestegen. Hoe wil de Duitsche industrie, welke toch al een zware concurrentie op de wereld markt had te voeren, thans de strijd volhou den? Zeker, de grondstoffen kunnen goedkoo- per worden ingevoerd, maar de arbeidsloo- nen en verdere onkosten staan op goudba sis en moeten ten slotte een ongunstige in vloed uitoefenen op de exportmogelijkheden. De vraag, welke bij het beoordee- len van de toekomstige economische politiek van Duitschland moet wor den beantwoord, kan dan ook wor den samengevat in de enkele woor den: „Kan Duitschland zijn uitvoer naar de vroegere goudlanden mis sen?" Van het antwoord op deze vraag, zal het afhangen of het Derde Rijk zijn muntpari- teit zal kunnen handhaven. ai Naast deze allesbeheerschende vraag, moet ook niet uit het oog worden verloren, dat bij de niet-fascistiSche staten een streven groeiend is om door het sluiten van onder linge verdragen de handelsbelemmeringen te sloopen. Uitdrukkelijk wordt echter bij alle uitin gen, welke in dien geest zijn gedaan, gezegd, dat landen welke hun betalingsverkeer te sterk beperken, van deze voordeelige rege lingen zullen zijn uitgesloten. Blijft het niet bij sehoone woorden en gaan de landen met gedevalueerde munt Werkelijk over tot een stelsel van weder- zjjdsche gunsten op economisch terrein, dan ziet Duitschland zich niet alleen door zijn hooge exportprijzen, maar tevens door, al leen voor hem geldende contingenteeringen en hooge invoerrechten, de pas naar de goede markten in zijn nabijheid, afgesneden. Be Rijksmarkt is wij schreven dat reeds eerder eigenlijk weinig waard. Hij wordt slechts op peil gehouden door een zeer strenge deviezencontrole. Liet men het be talingsverkeer vrij, dan zou de wereld een tuimeling aanschouwen als waarschijnlijk nooit te voren bij eenige munt is voorge komen. Vasthouden aan de zelf gestelde pari teit moge dus moeilijk zijn, loslaten zou tot e°n débacle leiden. Men mag dan ook aannemen, dat Berlijn zoolang mogelijk de huidige koers van de Mark zal trachten te bestendigen. Het Hitler-rijk worstelt thans met de wetten der economie. De strijd vraag of het mogelijk is een door strenge discipline en ijzeren tuoht tot eenheid gedwongen volk tot zulk een graad van soberheid en zelfver loochening te brengen, dat de vor ming van het noodige dynamische kapitaal kan plaatsvindien ten koste van een sterke verlaging van den le vensstandaard wordt daar thans In de practijk uitgevochten. Stijgende prijzen, toenemende arbeid Jn Werkverschaffing en arbeidsmilitie, schaarste aan grondstoffen, stilligging der exportindustrie bedreigen het fascistisch regiem. De verzuchting van de „Frankfurter Zei tung" waarbij de vreemde landen worden uitgenoodigd te onderhandelen over de re geling der Duitsche schulden en over op heffing van handelsbelemmeringen, is be grijpelijk. Verwacht men in Duitschland echter in ernst, dat de andere landen een streep zullen halen door een gedeelte der schul den en hun grenzen voor de Duitsche waren zullen openzetten, zonder van Duitschland te eischen, dat het zijn stre ven naar autarkie opgeeft? Dit ware toch al te naief! Wij zijn dan ook van meening, dat in de komende maanden een voorstel van Duit sche zijde zal komen, waarin het zich be reid verklaart, om mede te werken tot een vrijer internationaal ruilverkeer. Slechts deze weg ofoorlog blijft voor Hitier over om de wassende economische nood en de daarmede evenredig groeiende ontevredenheid te keeren. Standbeeld onthuld ter eere van Koningen van Servië en van Joego-Slavië. Parijs. Gistermiddag is op de vroegere „Place Muette" thans „Place Alexander 1 van Joegoslavië" een monument onthuld ter nagedachtenis van Koning Peter 1 van Servië en Koning Alexander van Joegosla vië, voor welk standbeeld de gelden bij openbare inschrijving waren bijeengebracht. De president der Fransche republiek, Lebrun en de vertegenwoordiger der regeering van Joegoslavië, Maritsj, woonde de plechtig heid bij. Het monument is gewijd aan Pe ter de bevrijder en Alexander de unificator. Toespraak van Maritsj. Nadat het monument op plechtige wijze was overgedragen aan het gemeentebestuur van Parijs, hield de minister van oorlog en marine van Joego-Slavië, Maritsj, een toe spraak, waarin hij president Lebrun en de andere autoriteiten dank zeide voor hun aanwezigheid. Hij herinnerde aan de oude gevoelens van vriendschap en genegenheid van het volk van Joego Slavië jegens de Fransche natie en de liefde van Pater 1 en Alexander voor Frankrijk. Spr. schets! de bemoeiingen van Koning Alexander voor de organisatie en de versterking van den vrede in Europa.. Deze activiteit bracht hem tot Frankrijk, waar hij om het leven is ge komen. HET GEDENKTEEKEN. Het Joego-Slavische volk zal een nieuwe consolidatie vinden, wanneer het zal verne men hoezeer het edele Fransche volk wenscht zich met hem te verbinden ter ver eeuwiging van de roem en de herinnering aan de beide souvereinen door te hunner nagedachtenis een zoo prachtig monument op te richten in het hart van Frankrijk, te Parijs. Toespraak van president Lebrun. Vervolgens sprak president Lebrun, die herinnerde aan de omstandigheden, waar onder koning Alexander en Barthou het leven verloren. Frankrijk, aldus Lebrun, sluit zich aan bij de vereering van een be vriende en verbonden natie, voor de stich ters van haar nationale eenheid, koning Peter I van Servië en koning Alexander I van Joego-Slavië. Door mijn stem spreekt Frankrijk zijn dankbaarheid en bewondering uit voor den prins, die vroeger met hem in ramp spoedige dagen heeft medegestreden en voor dengene, dien het noodlot op zijn bo dem liet vallen. Tenslotte gaf president Lebrun uitdruk king aan de sympathie van het Fransche volk jegens de koninklijke familie en het volk van .Toego-Slavië, terwijl hij den vuri- gen wensch van Frankrijk, dat de regeering van koning Peter II voorspoedig moge zijn, uitsprak. Vervolgens defileerden de militaire af- deelingen. Lissabon (reuter ANP) In offici- eele Portugeesche kringen wordt ver klaard dat de Sovjet regeering teneinde ernstig internationaal incident tracht beter Madrid te kunnen helpen, een te scheppen, om zoo de controle-com missie te kunnen verlaten en te kunnen torpedeeren. Vanuit diplomatieke stand punt gezien tracht Moskou de rol van aanklager te spelen, teneinde de rol van beklaagde te vermijden, want Portugal eerbiedigt nauwkeurig het verdrag, doch is er niet zeker van, dat Sovjet-Rusland dit ook doet. Van politiek standpunt gezien trachten de Sovjets, die de nederlaag van Madrid voelen naderen, dit niet uit te leggen door een falen van hun politiek doch door schenden van de verdragen van niet-inmenging. Dezelfde kringen wijzen nadrukkelijk op het noemen van Portugal in de Sov jetnota en hierom wijst men nogmaals op 't communistische gevaar in Portu gal. De bladen leverden gister eenig com mentaar op de nota van de Sovjet-unie, welke een Sovjet-manoeuvre tegen Portugal wordt genoemd en zij beschul digen Sovjet Rusland de regeering te Madrid in groote mate te hebben gehol pen door het zenden van wapenen, mu nitie, vliegeniers en technici. Geen interne moeilijkheden. In den gisteren gehouden kabinetsraad heeft de minister van buitenlandsche zaken mededeeling gedaan van de instructies, die gezonden zijn aan de Belgische vertegen woordigers in het non-interventie-comité te Londen, welke beoogen, de politiek van niet-inmenging in de Spaansche aangelegen heden op volledige wijze, en door allen te doen toepassen. De regeering heeft den bin- nenlandschen politieken toestand langdurig bestudeerd. De in het openbaar verspreide geruchten omtrent interne moeilijkheden zijn, naar verzekerd wordt, verzinsels. De regeering is vastbesloten haar taak in eenheid voort te zetten, en zich niet door mtriguea van de wijs te laten brengen. Zij zal voor het parlement duidelijk en volledig rekenschap van haar handelingen afleggen. De kabinetsraad zal Woensdagmorgen om half tien onder voorzitterschap van den Ko ning bijeenkomen, ter bestudeering van het wetsontwerp tot wijziging Van de wet op de militie, de recruteering én de dienstplichtig heid. Terwijl de betrekkingen beter werden. Tokio: Terwijl de ChineeschJapan- sche betrekkingen beter werden door de di recte onderhandelingen tusschen Tsjang Kai Sjek en Kawagoe te Nanking, wordt een nieuwe spanning gebracht door het bericht, dat te Hankow een bom is geworpen in een Japanschen winkel, Donderdag. De bom ont plofte gelukkig niet en de eenige schade was een gebroken ruit, waardoor heen de bom werd geworpen. De Japansche politie nam het projectiel in beslag en concludeer de, dat het een bom is, welke bij het Chinee- sche leger in gebruik is. De Japansche con sul-generaal, Usura, heeft onmiddellijk ge protesteerd bij de plaatselijke autoriteiten. De woordvoerder van de Japansche mari ne-autoriteiten te Hankow verklaarde, dat de mogelijkheid van nieuwe anti-Japansche ac tie groot is, doch hij gelooft niet, dat deze kwestie schadelijk zal zijn voor de bespre kingen, welke thans te Nanking worden ge voerd. Radek nam deel aan een com plot tegen Stalin. Warschau, (A.N.P.): Volgens be richten uit Moskou, heeft de procureur-gene raal medegedeeld, dat hij bewijzen heeft, dat Radek heeft deelgenomen aan een complot tegen Stalin, dat was georganiseerd door Zinofjef en Kamenef. Het proces tegen Radek en den vroegeren Sovjet-ambassadeur te Londen Sokolnikof zal niet minder sensationeel zijn dan het pro ces Zinofjef en zijn aanhangers. De acte van beschuldiging bevestigt, dat de beklaagden een aanslag hebben willen plegen op Sta lin en dat Sokolnikof de dader hiervan moest zijn. Het blad van het roode leger, Krasnaja Sviesda, schrijft dat de Trotskistische sa menzweerders om het bewind van Stalin te vernietigen, een verbond gesloten hebben mefc Duitschland, waarbij de Oekraine werd op geofferd. Naar verluidt heeft Boecharin huis arrest en zou hij binnenkort worden gear resteerd in verband met de resultaten van het jongste politieonderzoek. Edinburg. De Arbeidersconfe rentie heeft met 1-805.000 stemmen tegen 435.000 stemmen het voorstel verworpen betreffende aaneenslui ting van alle politieke organisaties, die de zaak van de arbeidende klas se verdedigen. Verder heeft Attlee een door de executieve opgestelde verklaring betreffende den toe stand ten aanzien van Spanje voorgelezen. Hierin wordt de eisch gesteld, dat het rap port betreffende het onderzoek naar de be weerde inbreuken op het niet-inmengings- accoord openbaar gemaakt zal worden. In het geval, dat ontdekt wordt, dat het ac- coord ondoeltreffend is geweest dan wel overtreden is behooren de regeeringen van Frankrijk en Engeland onmiddellijk de Spaansche regeering het recht te hergeven de noodige wapenen te koopen tot handha ving van het gezag der grondwettige Spaan sche regeering. Met dat doel wordt volledige samenwerking bepleit tusschen genoemde mogendheden en de andere landen, die trouw zijn geweest aan het accoord. Het nationaal executief comité zal onmid dellijk maatregelen nemen om een bijeen komst van den nationalen raad van La- bour bijeen te roepen en de politiek, ver vat in deze verklaring, van kracht te doen word'en. Na de voorlezing van de vermelde ver klaring, die bij het handopsteken werd aan genomen, zeide Attlee: „Indien de conferen tie de Britsche regeering vraagt het non- interventie-accoord op te zeggen, moet de arbeiderspartij gereed zijn om alle risico, daaraan verbonden, onder de oogen te zien. Wij hebben steeds gehandeld in nauwe sa menwerking met het I.V.V. en de socialis tische arbeidersinternationale en wij moe ten op dien weg voortgaan. De rest der agendapunten werd naar de executieve verwezen, waarna de conferen tie werd gesloten. ZWALUWEN TREKKEN PER VLIEGTUIG Venetie Gistermiddag zijn op het vliegveld Dan Nioolo Lido twee vliegtui gen uit Weenen en Muenchen aangeko men met ongeveer 100 zwaluwen aan boord die door vereenigingen van dieren vrienden naar het Zuiden zijn gezonden, om de dieren niet te doen sterven in den koudegolf, welke op het oogenblik in Beieren en Oostenrijk heerscht. De dieren werden in de mildere tem peratuur van Italië onmiddellijk vrijge laten. BRAND IN STADHUIS TE PRAAG In het Praagsche raadhuis is een fel le brand uitgebroken. Slachtoffers zijn niet te betreuren. De schade is groot. DE PHILIPPIJNEN DOOR EEN CYCLOON GETEISTERD Manilla De Philippijnen zijn door een cycloon geteisterd, welke de verbin dingen tusschen de 10 provincies heeft verbroken. MEER DAN 100 PERSONEN IN BRAZILIë VERDRONKEN Porto Alegre (Brazilië) Bij de over stroom in gen tengevolge van het wassen van de rivier de Quaiba zijn meer dan 100 personen verdronken. NAAR HET EINDE VAN DE STAKING IN PALESTINA. Voorstel van de Arabische vorsten aangenomen. Jerusalem: In de eerste conferen tie van het hooge Arabische comité en een aantal plaatselijke Arabische comité's, is het ~ntwerp-voorstel van de Arabische vorsten t beëindiging van de staking der Arabieren aangenomen. Heden zullen conferenties worden gehou den met de overige plaatselijke Arabische comité's. ZWEEDSCH SCHIP VERMIST. Het Zweedsche schip „Anna Grete", dat Maandag te Riga aan moest komen, is tot nu toe de haven nog niet binnengeloopen. Men vreest, dat het schip dat een beman ning van 10 personen aan boord heeft, in de laatste noordwesterstorm op de Oostzee is vergaan. DEVALUATIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE VASTGESTELD OP 16 PROCENT. Praag: Bij regeeringsdecreet is het devaluatiepercentage in Tsjecho-Slowakijë vastgesteld op 16 procent. De gouden kroon zal 31.21 milligram goud bevatten. JAPANSCH JACHTVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Tokio. In de haven van Saheki in Kioesjoe is een jachtvliegtuig in zee ge stort. De twee inzittenden kwamen om het leven» Koude en sneeuw in Frankrij Reeds 9 slachtoffers. Parijs. In de Vogezen en eenige streken in het Zuiden heerscht een koudegolf en is sneeuw gevallen. In totaal zijn tengevolge daarvan negen personen om het leven gekomen, waarvan vier te Lyon. UIT ONZE OOST. EKINS OPGETOGEN OVER DE HOLLANDSCHE LUCHTVAART. Aneta seinde gister uit Batavia: Het K.L.M.-vliegtuig de „Kwak", onder ge zagvoerder Hondong, arriveerde te 10.25 uur op het vliegveld Tjililitan, waar het onder-, meer den Amerikaanschen journalist Ekins aanbracht, die zooals 'bekend aan den wereld-wedstrijd met twee andere journa listen deelneemt. Ekins was buitengewoon opgetogen over zijn reis met de „Kwak" en over den dienst van de K.L.M. „They are marvellous. Hon dong and his gang", zoo verklaarde hij. Hij gaf toe en dat zonder eenige vleie rij dat er in de Vereenigde Staten geen enkele luchtvaartmaatschappij is, welke met de K.L.M. in efficiency en service kan wedijveren. De heer Ekins vertrok te 11.15 uur met het extra K.N.I.L.M.vliegtuig, een Dou- glas, naar Soerabaja. Er was vrij groote belangstelling. Behalve de journalist bega ven ook de vertegenwoordiger van de K.N. I.L.M., de heer Nieuwenhuis, de chef van den teohnischen dienst, een assistenixme- canicien en een vertegenwoordiger van de Java-bode zich aan boord. De bruto-post tot Manilla bedroeg 1.6 kilo gram. Voor de overige werelddeelen 3 kilo gram. Door vele verzamelaars werd van de ze unieke gelegenheid gebruik gemaakt om brieven rond de wereld mee te geven. De heer Ekins zal 16 October van Ma nilla met de China-clipper doorgaan en op 20 November te San-Francisco arriveeren. Zijn mede-dingers, miss Kilgallen en Kie- ran namen zooals bekend te Athene het toestel van de Imperial Airways, dat inmiddels wegens slecht weer een dag op onthoud had en Zondag te Bangkok arri veert. Vandaar zal miss Kilgallen de Si- am-lijn naar Hongkong nemen, terwijl Kie- ran via Penang naar Hongkong gaat. Ver moedelijk zullen beiden de reis vervolgen met het stoomschip „President Pearce". De eerste Douglas DC 3. De Ibis, de eerste Douglas DC 3 voor de K.L.M., is gisteren naar het vliegveld Waal haven vervoerd, alwaar de technische staf van de K.L.M. het toestel thans monteert. Zondag a.s. zal het reeds voor het publiek te bezichtigen zijn, in een van de loodsen op Waalhaven. De DC 3's ten doop gehouden. De zeven Douglas DC 3 toestellen, welke in 1937 zullen worden afgeleverd, dragen de volgende namen: Hop, Nandoe, Oehoe, Plu vier, Reiger, Specht en Torenvalk. De Nandoe is eên Australische struisvo gel, de Hop een kleurige, gekuifde vogel, die vrij zeldzaam in Brabant en den achterhoek voorkomt. Van de Pluvierenfamilie is de strandpiuvier de bekendste in ons land voor komende waadvogel. De Specht, de Reiger, en de Oehoe hebben al eerder in de K.L.M. volière vertoefd. Dc eerste twee hadden hun naam verleend aan Fokker F 76 toestellen. De Oehoe, een Fok ker F 18, werd in „Oriol" herdoopt bij zijn indienststelling op de West-Indische lijn var de K.L.M. 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling van de regeering maatregelen te treffen, dat ook een prijsverhooging van bruin brood zal kunnen worden voorkomen. Er is daar om een regeling in voorbereiding, waar door de bereiders van tarwemeel in de gelegenheid zullen worden gesteld om de T.C.-tarwe tegen een gereduceerden prijs te ontvangen. Op een bespreking, welke hedenmorgen met de Molenaarsbonden zal worden gehou den, zullen de definitieve voorstellen worden vastgesteld, waarna verwacht mag worden, dat deze nieuwe regeling a.s. Maandag in werking zal kunnen treden. Wegens prijsopdrijving. 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, op grond van het resultaat van een ingesteld accountantsonderzoek naar de hoogte van prijzen, aan een Ne- derlandsche textielfabrikant een telegrafi sche waarschuwing doen toekomen en on middellijke herziening der prijzen ge- eischt»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9