Texel Voor het vermaken van Uw oude kapok- of veeren- bed is Uw adres Onze jarenlange praktijk waarborgt U vakkundig werk Vraagt gratis prijsopgave. Burgerlijke Stand van Den Helder Groote boerderijbrand in de Laagte» Wandelsport Marineberichten De witste tanden, Visscherijberichten Stoomvaartberichten landen, waarheen men vroeger veel visch ver zond. Ondanks dat, wordt toch steeds aangedron gen op invoer van buitenlandsche visch, waar mee men dan bedoelt rondvisch. Door ons thans geldende monetair stelsel is er een grooter equivalent opgetreden tusschen b.v. de Deensche en Noorsche munt met den gulden, zoodat de handel meent, dat er meer belemmering nog is ontstaan t.o. van het in voeren van buitenlandsche visch, ofschoon het contingent van invoer nu reeds niet al te ruim is. De binnenlandsche markt schijnt spoedig overvoerd te zijn en dit schrijft men toe aan de mindere koopkracht van het publiek. Maar, als er dan al voldoende visch wordt aange voerd, is het ons niet recht duidelijk, dat toch steeeds aangedrongen wordt op aanvoer uit het buitenland. Kan men zich niet voorzien van rondvisch, dan zullen vischconsumenten allicht zijn te ge wennen aan andersoortige visch. De propaganda voor uitbreiding van het vischgebruik kan waarschijnlijk nog een ruim arbeidsveld vinden. Toch zijn er teekenen, dat het met de vis- scherij in het algemeen iets beter gaat. Dit zal zich wel niet voor elk bedrijf afspiegelen, maar gezien de uitbreiding van het aantal trawlers, dat aan de visscherij deelneemt, kan dit wel als bewijs worden beschouwd, dat er meer be- staanskans is voor dit bedrijf dan eenigen tijd geleden. Het telkens weer bedrijfsklaar maken van schepen, die geruimen tijd zijn opgelegd geweest, wijst ook op wat gunstig perspectief. De versche haringvisscherij geeft tot dus verre soms heel goede resultaten. Zoo kwam de trawler „Berberdina Johanna" na een vier- daagsche reis binnen met 1400 kisten haring, die 3800.opbrachten. In zoo'n geval kan van een goede besomming worden gesproken. De reizen kunnen ook, bij ruime vangst, daar om zoo kort zijn, omdat de haring nu meer in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee voor komt. De tongprijs viel Maandag terug tot hoog- sten stand 1.10 per kilo. Ook de kabeljouw- prijs kon niet hooger komen dan 54.per 125 kilo. De scholprijzen wisten zich tamelijk te handhaven. De aalvangsten in het IJselmeer waren de vorige week veel geringer dan in de daaraan- voorafgaande week. Enkele vaartuigen hebben de visscherij dan ook gestaakt daar dit be drijf voor hen niet meer loonend was te maken. Daarentegen waren de aanvoeren te Wierin- gen van blanke paling in het laatst der week goed te noemen. Tengevolge van de geringere aanvoeren in het IJselmeer, stegen de prijzen van de aal met eenige centen per pond. van 12 October 1936. OVERLEDEND. de HaanRoosendaal, 63 jaar. Gisterenavond omstreeks half zeven kregen we bericht, dat er een groote brand was uit gebroken in de Laagte. Zoodra we ons naar buiten begaven, zagen we, dat de lucht hel rood was gekleurd; buiten het dorp gekomen toonden hoogoplaaiende vlammen ons de richting aan, waar de brand woedde. Het bleek te zijn de mooi gelegen oud-Texelsche boerderij, toebehoorende aan mevr. J. H. Everts te Haarlem, en bewoond door den heer Geertsema met zijn groot gezin. Toen we bij het brandend gebouw aankwa- mefa, bood de kolossale vuurzee een indruk wekkend schouwspel; het dak was reeds een kwartier na het uitbreken van den brand inge stort, doch de zeer hooge schoorsteen van het ouderwetsche gebouw stond nog geheel over eind en stortte tenslotte met een donderend geweld naar beneden. Binnen een uur trjds was de geheele boerderij één groote puinhoop. Bijna niets kon uit het brandend gebouw naar buiten worden gebracht, zoo goed als de ge heele inboedel ging verloren, evenals een groote partij hooi van de familie Brouwer te Den Burg, die in de schuur was geborgen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men geheel in het duister. De heer G. Kok, die dicht bij deze boerderij woont, kwam den bewoner waarschuwen, dat er licht scheen door het rieten dak, en direct daarna sloegen de vlammen reeds naar buiten, en stond het geheele gebouw in lichter laaie. De brand werd terstond na het uitbreken opgemerkt in de Jeugdherberg „Panorama", van waaruit men onmiddellijk den Burge meester waarschuwde. De motorspuit van Den Burg, die zeer spoedig ter plaatse was, kon weinig tegen de enorme vuurzee uitrichten en moest zich tot het nablusschen bepalen. Ge bouw en inboedel waren tegen brand ver zekerd, doch de voorraad hooi van de familie Brouwer niet. Bij het zeldzaam mooie najaarsweder trok deze brand, zoo vroeg in den avond, enorme belangstelling. Van alle kanten kwam men per auto, motorrijwiel of fiets naar den brand. Het gebouw lag zoo ver van de andere boerderijen in de omgeving, dat bij het stille weder geen gevaar voor overslaan der vlam men bestond. Een paar gebouwtjes, die tegen de schuur der boerderij waren gebouwd, brandden eveneens tot den grond toe af. ONTSMETTING TEGEN STUIFBRAND. In een onlangs gehouden vergadering van de H. M. v. Landbouw, vestigde de heer Van der Ban, Directeur van de Landbouw school op Texel, er de aandacht op, dat Texel in het bizonder door zijn klimaat, zeer geschikt is voor den verbouw van zaaizaad; een eerste vereischte zou dan echter zijn, dat de zaden worden ontsmet tegen stuifbrand, waarvan de sporen zich binnen in den korrel bevinden. De ontsmetting moet geschieden door z.g. koken (verhitten tot 53 graden). Dit komt zeer nauw bij, omdat precies deze temperatuur vereischt is. Daardoor kan dit ook niet door particulieren geschieden, om dat men in een ketel nooit een gelijkmatige temperatuur kan verkrijgen. De heer Van der Ban wees echter op de modelinrichting voor bollenkoken, die men hier op Texel aan treft en waarin zeer goed een warmwater installatie voor steen- of stuifbrand kan wor den gemaakt. Naar men ons mededeelt, zijn in de Bollen- kokerij aan den Stuifdijk naar de aanwijzin gen van den heer Van der Ban thans draaien de ketels geplaatst in de warmwaterketels. Heden zal met het koken van zaden een aanvang worden gemaakt. Zaterdag heeft men reeds een proef genomen met het z.g. koken van granen. De proef is uitnemend geslaagd. Naar men ons mededeelt is de hier aangebrachte ketel de grootste op dit gebied in ons land, hij heeft een middenlijn van 2 Meter. Het werk is uitgevoerd door de heeren J. Oele en F. v. Heerwaarden naar een schema van den heer Ebbinge-Wubbe en eerstgenoemde. Thans is men bezig aan een tweede ketel in deze inrichting. MARKTOVERZICHT. De markthandel was gisteren ten gevolge van den onzekeren toestand ook hier onrus tig. De schapen- en lammerenverkoop ging niet vlot, de prijzen bleven vrijwel gelijk aan vorige week, gemiddeld 20.voor de oude schapen en 1011 voor lammeren. De rammenaanvoer vermindert, toch werd nog een 16-tal verhandeld tegen goede prij zen; de veehandelaar Lips verkocht nog een prima contróledier voor 55.aan den heer K. Vlaming. Wolhandel was er niet op de markt, er werd in den loop van de vorige week pl.m. 72% cent per kg geboden. Het rundvee stijgt een weinig in prijs, de kal veren o.a. waren duur, voor een vet kalf werd ongeveer 50.betaald. Graskalveren van elders aangevoerd, brachten prijzen op van 45 tot 85. Nuchtere kalveren gemid deld 11 per stuk. Er werd slechts één koe aangevoerd, die pl.m. 130.opbracht. De prijzen in den varkenshandel zijn zeer onzeker, werden in het laatst der vorige week prijzen genoemd van 24 ct. p. p., thans be dragen deze op de boerderij 21% tot 22 cent. Een goede big kocht men op de markt voor 11.—. Paarden zijn duur, er werd een drietal ver handeld voor prijzen van 170 tot 200. Aan de Eierenveiling steeg de prijs bij vorige week met pl.m. 15 ct. per 100 stuks. Oudeschild. Heden werden aangevoerd; 1555 k. Wulken 14—18% ct. p. k.; 180 k. zoute garnalen 15 ct. p. k.; 400 k. laffe gar nalen S. 15 ct. p. k. Oosterend. OESTEROPHALEN. Te Oost is men aangevangen met het op- van oesters. De prijzen zijn hoog, pl.m. 12 S, 15 cent per stuk. Het is echter nog niet zeker of de oogst wel zal meevallen. Te Ierseke was de oogst niet gunstig. KERKNIEUWS. De heer S. Wouda, Cand. te Oranjewoud, heeft zijn beroep tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Oosterend en den Burg aange nomen en zal te Den Burg gaan wonen. TEXEL, 12 October 1936. 49 schapen 1822; 27 lammeren 914; 16 rammen 2555; 3 paarden 170200; 1 koe 130; 22 graskalveren 4585; 2 vette kalveren 3050; 7 nuchtere kalv. 1012; 20 biggen 1012; 150 jonge kippen 1.50 1.75. Eierenveiling. Aangevoerd; 35413 eieren. 58—62 kg 4.60—4.90; 62—64 kg 4.75— 4.95, 64—70 kg 4.85—5.30; 50—56 kg 3.60—4.50; 40—50 kg 2.80—3.70. Alles per 100 stuks. DE Z.V.S. WANDELT IN AMSTERDAM. De wandelgroep der Z. V. S. V. heeft Zondag j.1. in Amsterdam deelgenomen aan den 35 K.M. marsch, uitgeschreven door A.Z.V. Van de vele groepen, die deelnamen, heeft de Zeevaartschoolvereeniging beslag weten te leggen op den lsten prijs. Dit is een prestatie, die er zijn mag, als men nagaat, dat de Z. V. S. V., die constant haar eigen tempo loopt, ditmaal tusschen groepen uitkwam, die een veel hooger tempo ontwikkelden. Daar het tempo na 2 K.M. vrij werd gegeven raakte de Z.V.S.V. een weinig in den knel. Maar zij heeft er zich keurig doorgeslagen, hetgeen het resultaat wel bewijst. Bg K.B. van 12 October 1936 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Mr. H. M. Planten, voorzitter van den „Soera- bajaschen Kunstkring" te Soerabaja. Officier van den marinestoomvaartdienst der le klas A. D. Jongkees, van het wacht schip te Willemsoord, is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hen drik te Nieuwediep. Luitenant ter zee der le kl. K. van Dongen, die is overgeplaatst van Willemsoord naar Schiedam, is bij de maatschappij van Scheeps bouw en werktuigbouw Fijenoord belast met het dagelijksch toezicht op den aanbouw van de onderzeebooten K XIX en K XX. OOST-INDIÊ. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren, aan den kapitein-luitenant ter zee A. M. Hekking. Geplaatst bij de Marinekazerne Oedjong, de kapitein-luitenant ter zee J. P. Feteris en de luitenant ter zee der 2de klasse jhr. A. van Geen; aan boord van Hr. Ms. Java, de officier van den marine-stoomvaartdienst der 3de kl. C. A. Brinkhuis, allen verwacht uit Neder land. Overgeplaatst van Hr. Ms. Sumatra naar Hr. Ms. Flores de luitenant ter zee der 2de klasse jhr. H. A. N. A. van Adrichem Boo- gaert; van Hr. Ms. Flores naar de marine kazerne Oedjong, de luitenant ter zee der 2de klasse J. H. P. van Rosevelt; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Sumatra, de luitenant ter zee der 2de klasse Jhr. mr. C. J. P. von Mühlen; van Hr. Ms. Banckert naar het mari nevliegkamp Morokrembangan, de luitenant ter zee der 1ste klasse J. K. Muller, van Hr. Ms. Prins van Oranje naar de marinekazerne Oedjong de officier van gezondheid der 2de kl. H. F. Hamelberg; van de marinekazerne Oedjong naar Hr. Ms. Prins van Oranje de officier van gezondheid der 2de klasse E. A. de Haan; van Hr. Ms. Sumatra naar Hr. Ms. Gouden Leeuw de officier van administratie der 2de klasse H. ten San de; van Hr. Ms. Gouden Leeuw naar Hr. Ms. Witte de With de officier van administratie der 2de klasse G. Bakker; van Hr. Ms. Witte de With naar het departement der marine de officier van ad ministratie der 2de klasse J. M. Giel. MOTIE PENSIOENACTIE ZEEMACHT. Door de ledenvergadering van den Bond „Pensioenactie Zeemacht", op 9 October 1936 gehouden in het feestgebouw „Diligentia", Waterlooplein 109 te Amsterdam, werd de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen: De vergadering, kennis genomen hebbende van het feit, dat de Minister-President in de Memorie van Toelichting inzake het wetsont werp herberekening van Indische pensioenen verklaart: de suggestie van de commissie Rutgers, n.1. „tegelijk met de indiening van het ontwerp van wet tevens de gelijkstelling der achtergebleven, militaire pensioenen van vóór 1920 met de gekorte pensioenen van na 1920 aanhangig te maken", gaarne te aan vaarden, spreekt haar vertrouwen uit, dat volgens recht en billijkheid, de komende her berekening der marinepensioenen eveneens gepaard zal gaan met de gelijkstelling der marinepensioenen van vóór 1920 met de ge korte pensioenen van na 1920 en verwijst voor de toelichting hiervan naar de motie met toe lichting en bijlage van 3 Juli 1936 en naar het puntènstaatje van 8 April 1936; dit vertrouwen vindt ook haar oorzaak in de te verwachten stijging van den levensstan daard, waarvan vooral de circa honderd in pensioen achtergeblevenen z.g. oud-gepension- neerden der zeemacht in nog grootere mate dan voorheen de dupes zullen worden en dat aan den lijve zullen voelen. Voor den Bond „Pensioenactie Zeemacht", Hoogachtend, Het Hoofdbestuur: H. J. Hendrikse. K. Th. Mol. A. Stoffels. F. W. ter Schiphorst. indien U poetst met wat goeds, dus mpt Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVORot DEN HELDER, 12 October. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.03 Slips 0.85—0,78 Schol le soort per kist 6.90—6,30 Schol 2e soort 4.20—3.88 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.15 Stoomvaart Mq Nederland. Moena, 12 October te Havre. Poelau Bras, 12 Oct. te Suez. Poelau Laut, 11 Oct. te A'dam. Soemba, u., pass. 11 Oct. Dungeness. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, 12 Oct. v. Lissabon. Djambi, 12 October te Sabang. Kertosono, 12 October van Rotterdam. Modjokerto pass. 12 October Finisterre. Blitar, u., 11 Oct. te Londen Demuo, u., 11 Oct. v. Sabang. Indrapoera, u., 12 Oct. te Belawan. Kota Gede, u., pass. 11 Oct. Perim. Kota Nopan, u., pass. 12 Oct. Point de Galle, Sibajak, t., 13 Oct. te A'dam verwacht. Sitoebondo, t., pass. 10 Oct. Finisterre. Soekaboemi, u., pass. 12 Oct. Kaap de Goede Hoop. Kon. Holl. Lloyd. Montferland, t., 10 Oct. v. Rio Janeiro. Kon. Paketv. Maatschappij. Ombilin, 8 October van Réunion. Roggeveen, 10 October te Lourenzo Marqués, Telamon, 10 October nabij Land's End. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Amor, 9 October van New York. Amazone, 11 October te New York. Achilles, 10 Oct. te Fiume. Ajax, 11 Oct. te Barcelona. Aurora, 12 October te Genua. Alkmaar, 10 Oct. v. Salaverry. Ariadne, 11 Oct. te A'dam. Bacchus, 11 Oct. v. Malta. Barneveld, 11 Oct. te A'dam. Berenice, pass. 12 Oct. Holtenau. Bodegraven, u., 10 Oct. te Callao. Cottica, 10 October van Curaga.0. Ceres, 12 Oct. te Istanboel. Crijnssen, t., wordt 13 Oct. te A'dam verw. Deucalion, 12 Oct. te A'dam. Euterpe, pass. 11 Oct. Dungeness. Hebe, 12 October te Amsterdam. Hercules, 12 Oct. te A'dam. Hermes, 11 Oct. v. Izmir. Juno, 12 October te Genua. Merope, 10 Oct. v. Panderma. Nereus, 12 October te Odense. Odysseus, 11 Oct. te Kolding. Oranje Nassau, 10 Oct. v. Dover. Orion, 11 Oct. te Hamburg. Poseidon, 1 Oct. te Alexandrië. Rhea, 10 Oct. v. Gibraltar. Saturnus, 11 Oct. te Izmir.. Simon Bolivar, 11 Oct. te A'dam. Tiberius, pass. 12 Oct. Finisterre. Titus, 10 Oct. te Piraeus. Ulysseus, 10 Oct. te Piraeus. HollandAmerika Lijn. Blommersdijk, 10 Oct. te Newport News. Burgerdijk, 9 October te New Orleans. Dinteldijk, 10 October te Kingston. Drechtdijk, 10 Oct; v. Londen. Lochmonar, 10 October te San Francisco. Maasdam, 11 October nabij Land's End. Rotterdam, 10 Oct. v. New York. Spaarndam, 12 Oct. te IJmuiden. Statendam, pass. 11 Oct. Lizard. Veendam, 10 Oct. te New Yorkr. Volendam, 10 Oct. v. New Yorkr. Silver JavaPacific Lijn. Manoeran, 10 October te New Orleans. HollandAfrikr Lijn. Boschfontein, pass. 10 October Gibraltar. Heemskerk, pass. 11 October Vlissingen. Nijkerk, pass. 10 October Gibraltar. Randfontein, u., 12 Oct. v. L. Marqués. Jagersfontein, t., 11 Oct. v. Marseille. Meliskerk, u., 10 Oct. v. Kaapstad. Springfontein, t., 10 Oct. Duinkerken. Stoomvaart-Mg. Oceaan. Eurybates, 12 Oct v. Aden. Menestheus, pass. 10 Oct. Gibraltar. Polydorus, 11 Oct. te A'dam. Phrontis, pass. 11 Oct. Dungeness. Polyphemus, 10 Oct. te Swansea. Titan, 11 Oct. te A'dam. Aldgate, Houndsditch en de Minories werkt. Verbaast je dat?" „Het lqkt vreemd," gaf Barbara toe. „Hoe oud is hij?" „Vijf en twintig. Hij is een bewonderaar van bobbed haar, gelooft in vitaminen en leest Michael Arlen. Voor verdere inlichtingen zie „Home Chatu". Geloof me, Barbara, je hebt een verkeerden dunk van Larry. Hij is geen saletjonker. Er was eens een meisje het kwam uit, dat ze een lokvogel was van de Shadwell en Stepney bende. We hadden het nogal druk, toen hij 't in de gaten had." „Maar hij ziet er veel te beschaafd uit om zich met Aldgate'sche straatroovers op te houden." „Hjj is de leider. Kommandeert zijn man netjes. Dat soort karweitjes knapt hij zelden zelf op. Maar hij is een duivel voor ieder, die in zgn territoir stroopt." „Stroopt?" vroeg Barbara. Keating stak een tweede sigaret op. „Deze gangs loopen ieder een afzonderlijk territoir af," legde hij uit, en als nou bijvoor beeld de Shadwell-gang in het Aldgate-terri- toir werkt, dus op den jachtgrond van Larry, noemen ze dat stroopen." Ze reden juist door den tunnel van Reigate en toen ze die achter zich hadden, moesten ze nog een eindje den Brightonschen weg op, vóór Barbara haar wagentje netjes door de poort van „Marske House" liet zwenken, de opryiaan in. Voor Jan's deur stond de Rover stil, Keating stapte 't eerst uit, strekte zgn beenen en belde aan. „Den laatsten keer, dat ik in Reigate was," zei hg, scharrelde ik de crème van de onder wereld bijeen." Op dat oogenblik werd de deur geopend door een moederlijk uitziend dametje met wit haar en een vriendelgk gezichtje. „En nou zou ik hetzelfde kunnen zeggen," vervolgde hij, en stond verbaasd te kijken. „Goeden avond, Kate Alice. Jan thuis?" XIII. Het vrouwtje was even verbaasd als Kea ting. Niettemin hield zij zich goed en liet hem beleefd binnen. „Wilt u hier even wachten alstublieft?" verzocht zij, en liet hem binnen in een groote zonnige kamer. Wien kan ik aandienen?" „Kom kom, juf, niet zoo deftig", grinnikte Keating. Ik heb haast." De oogjes der oude dame schitterden. „U hebt nooit geweten, hoe u zich tegen over een dame gedragen moet," beet zij hem toe. Kate Alice keek hem woedend aan, maar zei niets. Haar handige, schitterende man was al jaren dood, maar haar liefde had zijn dood overleefd, en Keating had een teere plek aan geroerd. Toen ze weg was vond Barbara het noodig, Keating ter verantwoording te roepen. „Waarom was u zoo onbeleefd voor die goede oude ziel?" vroeg ze verwijtend. „Waarom zou ik niet?" „Nou, het lijkt me zoo'n vriendelijk vrouwtje." „O ja, heel vriendelijk. Zoowat als een py thon. Een paar begrafenisondernemingen heb ben tenminste al eens wat aan haar verdiend." „Hoe meent u dat?" „Zij is huishoudster geweest bij twee oude heeren. Ze zijn allebei gestorven oorzaak onbekend." „Maar dat is toch zoo vreemd niet?" „Nee, maar toevallig was Kate Alice hun eenige erfgename." Barbara moest erkennen, dat dit een beetje merkwaardig was. „En haar man?" vroeg ze. „Wat was er dat voor eentje?" „Sam? O, Sam was drukker." „Dat klinkt toch heel fatsoenlijk". „Zeker. Hij was zoo fatsoenlijk, dat de En- gelsche Bank vijfhonderd pond belooriing uit loofde voor zijn aanhouding. Hij was een aartsbedrieger. Ik heb eigenlijk nooit gesnapt, waarom hij met Kate Alice getrouwd is. Waarschijnlijk is hij toch wel een beetje ver liefd op haar geweest, zoolang als 't duurde. Bij gelegenheid hebben ze hem opgehangen." Voor Barbara kon antwoorden, ging de deur open en kwam Jan de kamer in. Naar de uitdrukking van zijn gezicht te oordeelen, deed het bezoek van Keating hem geen uit bundig pleizier. „Wel?" vroeg hij stijfjes. „Best," stemde Keating toe. „Een beetje koud. We zijn met een open wagen gekomen." Jan, door dat „we" opmerkzaam gemaakt, ontdekte nu ook Barbara, die achter Kea ting stond, en werd wat toegeeflijker, hoewel hij haar niet herkende. „Ik vraag u vergeving," zei hij. „Ik had geen idee, dat er buiten den inspecteur nog iemand aanwezig was." Er volgde een oogenblik van pijnlijke stilte tenminste pijnlijk voor Jan. Hij verwachtte dat Keating hen aan elkaar zou voorstellen, maar 't lag heelemaal niet in Keating's be doeling, iets in die richting te ondernemen. Integendeel verschafte Jan's weifelende hou ding hem heel wat genoegen. Tenslotte begon Barbara zelf. „Herken je me niet, Jan?" vroeg zij. Hg keek haar scherp aan. „Goeie God, dat is Barbara," riep hij en nam de aangeboden hand. „Dat is werkelijk een verrassing, ik zou je nooit herkend heb ben." Jan hield het meisje een einde van zich af en bekeek haar bewonderend. „Een echt dametje uit de stad," zei hij. „Nou niet vaderlijk zijn," verzocht Bar bara. „Daar houd ik niet van." „Nog altijd even bij de hand," glimlachte Jan. „En wat doe je hier eigenlijk, Barbara?" vroeg hij, en 't was duidelijk, dat hg er bij dacht: „met inspecteur Keating?" al zei hij dat niet. „Ze heeft me hierheen gebracht," antwoord de de inspecteur voor haar. „Ik wou eens met je praten." „Zoo," zei Jan „dan zullen we maar even naar mijn kamer gaan, daar is het warmer." Hij bracht zijn gasten door de hal naar het vertrek, dat vroeger de studeerkamer van den kolonel was geweest. Er was niet veel te zien, maar er brandde een vroolijk vuurtje, wat vooral Barbara naar den zin was. Keating daarentegen stelde meer belang in den lan gen slungel, die bezig was het vuur te onder houden. „Wel, is dat onze Clem niet?" vroeg hij verrukt, en kneep van pleizier de oogen half dicht. De man bg het vuur keek op. „Daar heb je dien gooser ook," teemde hij en keek Keating met valsche blikken aan. Dat maakte echter niet den minsten indruk op Keating. „José de Mello zoekt nog altijd naar je," zei hij vroolijk. „Hg dacht, dat die safe van hem inbrekersproof was. Je hebt zgn amour- propre gekwetst! Hoe heb ik dat uitgedrukt? Ik moet het eens aan Kaye vertellen. In elk geval is het niet safe, met de gdelheid van een Argentijnschen bankier te spelen zelfs niet voor iemand, die eiken dag met safes speelt." „Apekool," gaf Clem beleefd terug. „Nou, nou, een toontje lager," suste Kea ting, en hij wendde zich tot Barbara. „Dit is Clem Wade. Toevallig een broer van onzen wederzijdschen vriend Larry." „Blij je te ontmoeten," zei Clem. „Je moet je maar niets van dien sukkel aantrekken, miss," ging hij door. „Ik z°u hem maar niet langer meesleepen. Hij is geen goed gezelschap voor een jofele juffer als jij- „Dank je," glimlachte Barbara, en Clem s bewondering werd een beetje meer in het oog loopend. „Het eenige, wat Clem en Larry gemeen hebben, is hun accent," merkte Keating °P' „Alleen is dat van Larry Oxfordsch. Hetzelfde is toepasselijk op hun verstand." Clem spuwde terzij in het vuur. „Die zit," spotte hij. „Ik krijg er de koude koorts van. Hg is nou altijd over Larry nan het leuteren, miss. Ik geef toe, dat Larry een geklofte knul is, als het op hersens aankomt, maar hij heeft ze niet alleen in pacht. Vlooien* poeier is nijdig, omdat ik hem overal den win afvang." Na deze voor Barbara totaal onbegrijpelijk® opmerkingen geplaatst te hebben, wendde M zich tot Jan, die de hatelijke samenspraak me genoegen had gevolgd. „Nog iets van je orders?" „Neen, hoepel maar op," antwoordde Jan- „Tot je dienst," zei Clem, en slofte we£' Keating keek hem peinzend na. „Heb je een tehuis voor ontslagen geva^„ genen opgericht, of ga je boeven bekeeren vroeg h\j. „Dan zul je ondervinden, dat het m meevalt." „Denk je?" (Wordt vervolgd-)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6