Stadsnieuws Gebrs. PRONK, de strooper. 15, 25 en 30 cent per V2 pond. Banketbakkerij, Kei zerstraat. Waar gaan we heen „ONZE VLOOT' ^onsdag 14 October 1936 Hclderschc Courant Tweede Blad De Marine-Concerten» Nieuws van het K»S»K»- Front» Firma De Heldersche weer- en sterren kundige kring» ZAKENNIEUWS Het Secretariaat van de Kon. Vereeniging Afdeeling DEN HELDER is voorloopig gevestigd bij N. V. Drukkerij Uitgeverij v.h. C DE BOER Jr Koningstr., Den Helder Tel. 50-412 FEUILLETON. DOOR PETER BARON. jjgt huwelijk van prinses juliana. Ier de bewoners van het Oude Tuindorp °nn voorloopig Comité opgericht, dat zich is ee gl steit, gelden te verzamelen voor ver- ten- tijdens de komende feesten, ter gele- ^nheid van het huwelijk van Prinses juliana. uitslag aanbesteding. r'stermiddag heeft ten overstaan van den dant der Zeemacht op het Commande- "^tsgebouw plaatsgevonden de openbare ""besteding voor de levering van 350000 kg SaB of geelvleezige zandaardappelen ten be- klei' ïoeve nacht der schepen en inrichtingen der Zee- te Den Helder en op Texel en ten be- n'avê" van de Landmacht te Den Helder, ge jende het tijdvak van en met 1 November 1036 tot en met 31 Mei 1937. Br was als volgt ingeschreven: Kleiaard. Zandaard. v van de Berg, Halfweg 2.74 2.73 Amersfoort, Den Helder 2.69 2.69 C van Os, Den Helder 3.64 2.69 cirootman, Emmen 2.88 r van Os, Den Helder 3.40 2.98 a rciom Den Helder 2.93 2.93 L Den Burg 2.89 2.89 Koster, Breezand 2.98 2.98 Traast, Groote Eipolder, Amsterdam 3.10 Zoete, Anna Paulowna 2.74 2.74 gmouter, Rotterdam 4.50 3.40 BEN NIEUWE UITVINDING OP VERGASSERSGEBIED. Wordt heden gedemonstreerd bij Vroom Dreesmann. Zooals men reeds in een desbetreffende ad vertentie in ons blad heeft kunnen lezen, wordt ook hedenmiddag nog van 2 tot 6 uur bij de firma Vroom Dreesmann in de Spoor straat een demonstratie gegeven van een als nieuwe uitvinding op vergassersgebied" ge lanceerd nouveauté. Wij hebben ons eigenoogig van de uitvin ding op de hoogte gesteld en kunnen ver klaren, dat het hier inderdaad iets betreft, dat groote kans op succes heeft. De apparatuur is al zeer simpel en bestaat uit een tweetal gaasjes (één voor theelichtjes en één voor petroleumtoestellen), die over de pit geschoven worden. De gevolgen hiervan zijn, dat de warmte zeker met het dubbele toeneemt, hetgeen ons bewezen werd door een ketel water, die in enkele minuten op kooktemperatuur was. Ondanks het feit, dat de gaasjes over de vlam gaan, heeft men geen hinder van het door de huisvrouw zoo zeer gevreesde loeven. Wij adviseeren gaarne economische huis moeders vanmiddag nog in de parterre van de firma een kijkje te gaan nemen. Wie weet, was deze hyper-moderne uitvinding niet juist datgene, wat ze al zoo lang noodig hadden. SPELDJESDAG BI. S. F. OP ZATERDAG 17 OCTOBER 1936. Het Bestuur van het Marine-Sanatorium- fonds verzoekt ons mede te deelen, dat op Zaterdag 17 October e.k. ten bate van dit fonds een speldjesdag zal worden gehouden. Voor den verkoop van het M.s.F.-speldje op dien dag, hebben reeds een flink aantal collectanten hun medewerking toegezegd, iets waarover het Bestuur zeer verheugd is. Hiermede zijn wij er echter nog niet. Een volkomen succes zal deze straat-collecte eerst dan zijn, wanneer ook de burgerij van Den Helder haar steun wil geven door op Zater dag 17 October e.k. het M.S.F.-speldje te k®open. Bij herhaling heeft het Bestuur groote blijken van sympathie en medeleven voor het M.S.F, mogen ondervinden en het is over tuigd, dat ook nu weer velen een klein offer voor de T.B.C.-bestrijding onder het Marine personeel en hun gezinsleden willen brengen. Men zal er u zeer dankbaar voor zijn. DE K.L.M.-FILM VOOR DE SCHOOL KINDEREN. Niet in de Witte Bioscoop, doch In Musis Sacrum. Wij vestigen er de aandacht op, dat de K.L.M.-Film, hedenmiddag om 2 uur en 3.30 uur te geven voor de schooljeugd, niet, zooals gisteren aangekondigd werd, in de Witte Bioscoop gegeven zal worden, doch in Musis Sacrum. Een instelling, die behouden dient te blijven. Zooals reeds gedurende verscheidene jaren de gewoonte is, wordt alhier in de winter maanden een serie concerten gegeven, ver zorgd door het symphonie-orkest van de Kon. Marine Kapel, en welke concerten ge durende geruimen tijd bij het Heldersch publiek een zeer druk bezoek ten deel vielen. Zooals men zich ongetwijfeld nog zal her inneren was de belangstelling in het seizoen 1934 evenwel tanend, doch nam deze het vorige jaar wederom toe. Laat ons echter hierover niet te vroeg juichen, want het is een niet te ontkennen factor, dat genoemde concerten bij voorkeur in een uitverkocht huis plaatsvinden, indien het comité de een of andere prominente solist of soliste laat overkomen. En dit nu is juist NIET de bedoeling. Nietwaar, het gaat hier om de „Marine"-concerten, en muzieklievend Den Helder moge bedenken, dat het niet tot de onmogelijkheden behoort dat er eens een tijd zal kunnen komen dat men niet meer in staat zal zijn deze instelling in stand te houden. Dit te voorkomen is nu de taak van het muzieklievend publiek, dat, wij weten het wel, soms een onbegrijpelijke onverschil ligheid aan den dag legt, maar dat ook, als er werkelijk gevaar voor de muze dreigt te komen, de handen in elkaar weet te slaan. Laat het evenwel niet zoo ver komen. Het gaat evenwel hier om de instand houding van een instituut, waarop Den Hel der trotsch kan en trotsch moet zijn. Overal in den lande (en dit is geen geforceerd plaatselijk chauvinisme!) waar onze „Staf" komt is men enthousiast over datgene wat deze musici brengen. Overal hoort en leest men groote waardeering en bewondering. Laat dit dan een stimulant voor Den Helder zijn, ook voor de komende concerten die belangstelling te toonen, waarop zij recht hebben. Zooals men weet bestaan er diverse moge lijkheden deze concerten een financieelen ruggesteun te geven. Men kan bijvoorbeeld het comité ver blijden met een donatie, hetgeen zeer op prijs gesteld zal worden, maar men kan ook een abonnement voor de 6 concerten nemen. De prijs hiervan kan onmogelijk een be zwaar zijn. Hij bedraagt slechts 3.00 waar voor u dus een serie concerten kunt beluiste ren, die ongetwijfeld aanspraak maken op de qualificatie „eerste klas". En tenslotte... hoopt men u aanwezig te zien, ook de niet-abonné's, die toegang heb ben voor een bedrag, wat zijn weerga ner gens in den lande zal hebben Koningstraat, Spoorstraat, Keizerstraat Feest-comité. Dat belooft wat! in de feest-week, Als ons Prinselijke Paar In den echtstaat wordt verbonden; Het begin van 't volgend jaar. Overal beraamt men plannen! Het belooft wat! inderdaad! En zoo ook in onze CITY! Koning-, Spoor- en Keizerstraat. Want de K.S.K.-commissies Z(jn flink aan den slag gegaan; Zij besloten: met versiering Van hun w(jk, niet te volstaan. Hier moet echte stemming komen In dien feestelijken tijd! Hier wil men een feest-gloed kweeken! Echte vreugde en jolijt. Het belooft wat! Ja, 't is zeker, Zoover menschelijk kunnen reikt, Dat de City in die dagen Met een pracht-versiering prijkt. Maar ook, dat men feest zal vieren! Iedereen van groot tot klein! In die dagen zal de City 't Brand-punt van de vreugde zijn. PHILIP B. POLAK. We vertrouwen, dat deze aanbeve ling tot steun (is het in feite niet wat dwaas dat wij deze moesten plaatsen..?) weerklank in muzikaal Den Helder moge hebben. Omdat dan een instelling, die we niet WILLEN missen behouden blijft. Een instelling, die vele plaatsen ons benijden. Men weet de mogelijkheden om te steunen. Welnu... demonstreert uw goede wil door een daad. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Gistermorgen is een werkman, die bezig was met den aanleg van een kabelleiding voor de electrische voorziening van het nieuwe Nutsspaarbankgebouw, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij met zijn werkzaamheden bezig was, ontstond er plotseling kortsluiting. Dank zij het feit, dat de man goede voor zorgsmaatregelen genomen had, heeft hij het leven er af gebracht. Hij stond n.1. op een rubber mat, waardoor de stroom gelukkig geen vat op het menschelijk lichaam had. De man kwam met den schrik vrij. li? Speculaas Zooals blijkt uit een advertentie voorkomen de in dit nummer begint bovenstaande ver eeniging na een periode van gedwongen rust gedurende de zomermaanden weer met nieuwe activiteit de wintercampagne. Mocht de jonge vereeniging zich reeds den vorigen winter in een stijgende belangstelling voor hare voordrachten verheugen, veel sterker zal dit, naar we vertrouwen, in het komende seizoen het geval zijn. Het voorloopig pro gramma klinkt als een klok: 16 October: Dr. Casparie „Over den tijd". 20 November: Dr. v. Bemmelen „De stratos feer". 15 Januari: Dr. Raimond Jr. „Het uitdijende heelal". 19 Februari: Dr. Visser, „Aardbevingen en het weer". 19 Maart: H. Keyzer „Maritieme meteoro logie". 22 April: Dr. Pinkhof „Halo-verschijnselen". Gaan we deze rij sprekers na, dan is het moeilijk te zeggen, welke lezing de meeste belangstelling zal trekken. Verheugend is, dat het de vereeniging gelukt is om Ds. v. Bemmelen over te halen naar Den Helder te komen en wel met het onderwerp: „de Stratosfeer", waarmee hij volgens het en thousiaste verslag in het Algemeen Handels blad den vorigen winter in Amsterdam zoo veel bijval geoogst heeft. Men behoeft trou wens slechts den naam Prof. Piccard te noe men, om ieder nieuwsgierig te maken naar dit belangwekkende deel van onze atmosfeer, waarin nog slechts zoo weinig menschelijke wezens zijn doorgedrongen. Dr. Raimond Jr., de directeur van het be kende planetarium in Den Haag is reeds een oude bekende voor het Heldersche publiek. Zijn uitgesproken paedagogisch talent heeft het bestuur den moed gegeven hem te vra gen, het moeilijke probleem van het uit diende heelal met eenvoudige middelen dui delijk te maken. De relativiteitstheorie heeft gedurende ruim 30 jaar de menschen bezig gehouden, een ieder zal dus ook graag willen begrijpen, wat de consequenties van deze theorie voor onze ruimte zijn. Het is begrijpelijk, dat het bestuur van den Helderschen Weer- en sterrenkundigen Kring verwacht, overstelpt te worden met aanmel dingen van nieuwe leden. OPENING „MAISON TRUUS HOEBE". Gistermiddag heeft in het perceel Keizer straat 101 de opening plaatsgevonden van „Maison Truus Hoebe"s hyper-modernen winkel en atelier. Alvorens iets te vertellen over den winkel zelf, willen wij op deze plaats de aandacht vestigen op het gebouw, hetwelk wij zonder meer voor de Keizerstraat een aanwinst mogen noemen. Het werd vervaardigd onder leiding van den architect J. N. C. van Reyendam uit Alkmaar (aannemer was de heer G. Groot) en hier is ongetwijfeld sprake van een succes. Het ge- heele exterieur, zoowel étalage's en ingang, werd smaakvol ontworpen in een stijl, die weliswaar modern genoemd moet worden, maar die tevens tot in onderdeelen harmo nieert. Toen wij gisteren in deze tip-top verzorgde zaak een kijkje kwamen nemen, ontdekten wij naast de vele kleurige stoffen, die smaak vol in dit dorado voor de vrouw gerangschikt liggen, een schat van bloemen, die evenzoovele vertolkers waren van de sympathie en goede wenschen van vrienden en klanten der eige naresse. „Maison Truus Hoebe" bezit een zeer rijke keuze in alle onderdeelen die de branche heeft, en men mag inderdaad gewagen van een „keur-collectie". Daar zijn wollen en zijden stoffen in ontel bare dessins, ceintures, de nieuwste en fijnste corsages, fournituren en nouveauté's. Voorts shawls, kleedjes, wol voor pullovers, en aller- hand handwerkstoffen. Woensdag li October. Casino8.15 u. Concert A.V.R.O. Kovaca Lajos. Musis Sacrum, 2 u. en 8.30 u. Film van de de K.L.M. Nederlandsche Schoolbioscoop. Donderdag 15 October. Casino, 8.15 u. Concert A.V.R.O. Kovacs Lajos. Vrijdag 16 October. Show-boat (ligplaats Binnenhaven), 8.30 u. Concert K.R.O. Zaterdag 11 October. Casino, 8.15 u. Zanguitvoering „Morgen rood". Truus Hoebe heeft voorts een eigen atelier met chique modellen, en waar men. zich kan voorzien van maatpatronen. Ook pasklaar kan men dit alles geleverd krij gen, terwijl de zaak als specialiteit nog voert het vervaardigen van stofknoopen. Ook het interieur maakt een alleszins ver zorgden indruk met zijn prettige verlichting, de licht-crème uitvoering en de intieme ver deeling. Achter den winkel bevindt zich de paskamer en daar weer achter het atelier. Vermelden wij tenslotte nog, dat het schil derwerk vervaardigd werd door de Fa. Kas pers, de verlichting door den heer Koorn en de étalageverzorging op naam staat van den heer Winkels, die wederom bewees in deze een zeer artistiek inzicht te hebben. Een zaak, die het ongetwijfeld zal „doen". DE NIEUWE BANKETZAAK VAN LUC. VAN DE BOGAERDE. In het perceel Keizerstraat no. 21 heeft J.l. Zaterdag de heer L. F. van de Bogaerde een nieuwe banketzaak geopend, na hiervoor ver scheidene jaren zijn „smakelijk" métier uit geoefend te hebben in de Van Limburg Sti- rumstraat. Ook thans zijn het weer de even bekende als appetijtelijke ingrédienten die de nieuwe zaak vullen: croquante jodenkoeken, bitter koekjes, weespermoppen en gebak in alle soorten en uitvoeringen. Dit alles wordt nog smakelijker gemaakt door de opvallend propere omgeving, waarin men dit alles opgesteld heeft, zoodat wij er niet aan behoeven te twijfelen, dat menig huismoeder hier haar koek of banket zal in slaan. Tevens vestigen wij er de aandacht op dat de heer v. d. Bogaerde het plan heeft, des zomers zijn clientèle in de gelegenheid te stel len in een zich achter den winkel bevindende salon, ijs te consumeeren. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Van de Bogaerde zich vooral in Marine kringen een naam verworven heeft inzake zijn warenverzending naar Indië en dat het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer Nic. Zijp; het sanitair en de verlichting door den heer J. Kemna en het timmerwerk door de fa. Kwak, allen te Den Helder. 19) uZeker. Als de eene blinde den anderen leidt, Worden ze beiden overreden," verklaarde ating. "Door een auto van de Squad." Hij trok een stoel bij voor Barbara en ging Zelf °P een hoek van de tafel zitten. "Een aardig huisje heb je hier," zei hij ge redelijk en hielp zich aan een sigaret uit de ri'veren doos, die op tafel stond. "Dat had ik," verbeterde Jan. „Het schijnt Van eigenaar veranderd te zijn." ..En zoo vriendelijk gelegen," ging Keating onverstoorbaar door. „Mogelijk, maar je bent toch zeker geen wintig mijl komen rijden, alleen om me dat Ie vertellen?" "Neen, en ik ben ook geen twintig mijl °men rijden om je te vertellen, dat een van Je broers dood is en de ander binnenkort op gehangen wordt, want je zult dat misschien al weten." Jan hield zich goed, maar hij kon niet ver aderen, dat hij bleek werd en zijn stem klonk onzeker. "Wat bedoel je hoe weet je "Dennis heeft vannacht een inval gedaan 'J Ralph," Zei Keating en hij zag Jan's brauwen met een ruk omhoog gaan. „Heeft hij iets gevonden?" vroeg hij langzaam. „Neen, alleen Ralph. Hij heeft hem neer geschoten. En ik heb Dennis neergeschoten." Jan keek hem aan en ging zitten. „Dood?" „Wie? Dennis? Neen, hij moet blijven leven, totdat de rechter hem verlof geeft om te sterven." „Niet Dennis, maar Ralph." „O, die. Ja, die is wel goed dood. Ik heb nooit iemand gezien, die dooder was. Een groot gat in zijn gezicht en neem me niet kwalijk, Barbara." Hij keek bezorgd naar haar, maar ze zat in het vuur te staren en scheen de opmer king niet gehoord te hebben. „Dat beteekent den strop voor Dennis," besloot Keating, „en het beteekent twee of drie minder prettige jaren voor ieder, die gebruik maakt van de strookjes papier van den kolonel. Weet jij daar soms iets van?" Dat was bedoeld als een overrompeling, maar Jan liet zich zoo gemakkelijk niet vangen. Zijn gezicht bleef onbewogen, en Keating kende 't antwoord, al voor hij het had gehoord. „Niets," glimlachte Jan. „Barbara, je hebt het voorrecht, den besten en den slechsten huichelaar van de wereld te zien. Bescheiden heid verbiedt me, den eersten te noemen, hof felijkheid om den laatsten aan te wijzen! Ze zeggen, dat je vriend Keating nogal listig is, en misschien is hij dat ook, maar dan zoo ongeveer als een kudde olifanten op de vlucht." Keating fronste zijn wenkbrauwen. „Niemand van jullie heeft ooit naar rede willen luisteren", zei hij verdrietig. „Ik wil wedden, dat je 't nog eens betreuren zult, niet naar oom Sam z'n raad te hebben ge luisterd. Laat de smaragden, waar ze zijn. Groen is een gevaarlijke kleur." Hij begon bedaard zijn pijp te stoppen. „We weten heel goed, dat je een van die strookjes van den kolonel in handen hebt, Jan., Buiten dat van jou zijn er nog twee, op zijn minst. Dennis en Ralph hadden er ieder een. Waar dat van Dennis gebleven is, weet ik niet, maar dat van Ralph heeft de Strooper te pakken." Jan was juist bezig een sigaret aan te steken, maar toen Keating den Strooper noemde, hield hij daarmee op. De lucifers brandde zijn vingers. Toen vloekte hij. „Is dat waar? Dan raad ik je aan, dat je den Strooper in de gaten houdt." „Zeker wil ik hem in de gaten houden. Zeg maar, waar ik hem zoeken moet." „Geen mijn van Bruton Street," zei Jan met een eigenaardigen nadruk, en Barbara keek op. „Bruton Street?" vroeg ze. „Daar woont Larry Wade immers, is niet?" Jan glimlachte grimmig. Keating ook. „Komaan, Jan," noodde hij. „Hou op met dat geheimzinnig gedoe en praat duidelijk en verstandig. Niet, dat ik van een Teyst veel verstand verwacht behalve dan van mijn kleine vriendin hier, dat spreekt." Hij keek naar Barbara en verzonk in ge dachten. „En wat is ze van plan te gaan doen, nu Ralph de aardsche zorgen van zich afge schud heeft?" ging hjj door. „Hoor je wel, aardsche zorgen van zich afgeschud? Ik moet oppassen, dat ik niet op Kaye ga lijken." „Er is hier altijd een thuis voor Barbara," bood Jan hoffelijk aan. Barbara keek ver rast op. „Dat is werkelijk vriendelijk van je, Jan," zei ze. „Ik zal er over denken.*- „Je hoeft maar een woord te zeggen en ik laat een kamer voor je in orde maken als Keating je tenminste niet bang gemaakt heeft met afgrijselijke verhalen over mijn bedienden." „Bondgenooten," verbeterde Keating, en Barbara vroeg: „Zijn die verhalen waar?" „Zoo waar als alles, wat hij zegt. Maar als hij zin heeft om ook hier te blijven en te zien, of iemand je polshorloge steelt, of je soep vergiftigt, is hij welkom." „Zoo welkom als een bij in den verkeerden korf", grinnikte Keating. „Wat doe je, Barbara?" „Ik neem Jan's aanbod aan. En ik geloof wel, dat ik op mezelf kan passen, mijnheer Keating." „Maak er Sam van, en ik blijf ook." „Ik zal blq zijn, je hier te hebben," zei Jan tegen Barbara. „Wij hebben hier goeie gelegenheid voor golf, tennissen en zwem men. Natuurlijk zal 't wel een beetje erg rustig lijken, als je pas uit Londen komt. We leiden hier een vreedzaam en door weinig schokkende gebeurtenissen onderbroken leven." „Zeer vreedzaam," meende Keating droog jes. „We moorden alleen op Vrijdag, maar wat komt een lijk of twee er op aan, onder goeie vrienden?" Zijn gastheer glimlachte minzaam. „Misschien drink je een kop thee? Je zult koud zijn, na je rit. Ik kan je beloven, dat je er geen dokter bij zult hoeven te halen." „Neen, ik ga eens in de stad kijken of ik ergens een kamer kan krijgen." „In het „Witte Hert"?" vroeg Jan be leefd. „Ik geloof niet, dat ik je dat zal vertellen. Ik laat mijn nachtrust niet graag verstoren." Barbara, die, als een echte vrouw, erg ver langde naar een kopje thee, besloot er niet temin van af te zien. Er waren een paar dingen, die ze Keating wilde vragen. „Ik zal met u meegaan," stelde ze voor. „Ik kan u met den wagen naar de stad bren gen, en dan kunnen we daar thee drinken." Ze stond op, en Jan ook. Hij ging terzijde staan om hen door te laten, maar Keating keek hem spottend aan en zei: „Na u!" „De hoffelijke inspecteur," glimlachte Jan. „De voorzichtige inspecteur," verbeterde Keating. Op Keating's verlangen reed Barbara naar een kleine herberg even buiten de stad, en nadat hij er een kamer had besteld, reden ze nog een eindje door, den heuvel op en de bosschen in. Ze lieten den wagen op een verborgen plekje staan en wandelden verder, over het kleed van dennenaalden onder de boomen. Tenslotte bleef Keating staan om een sigaret aan te steken, waarna hij zich neerliet op een boomstronk. „Als ik jou was Barbara," zei hij bedacht zaam, zou ik een kamer nemen in het „Witte Hert". Barbara keek verrast op hem neer. „Waarom?" „Weet ik niet. Ik heb soms van die in vallen, maar ik zou je toch wel drie rede nen kunnen opsommen, waarom je niet bij Jan moest blijven." „En dat zijn?" „Ten eerste: Clem Wade, gunman en con, man uit de Oostelijke staten. Een gunman is wat wq een revolverheld noemen, en con. man is Yankee voor confidence man. Weet je wat een confidence man is?" „Jawel. Noemen ze de lui zoo niet, die in opdracht van 'n ander iemand ver moorden?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5