De nieuwe Nutsspaarbank in staat van wording. Abonneert Uop dit blad Visscherij Texel Taptoe* Het gebouw belooft een sieraad van de stad te worden. Licht op voor alle voertuigen De brand in de Laagte. De voetbalwedstrijd tusschen het elftal van de Heldersche Courant en Kovacs Lajos. Zooals wij reeds in het kort aangekondigd fiebben, wordt .morgenmiddag een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen een elftal van de fcfeldersche Courant en van Kovacs Lajos' orkest. Met toestemming van het gemeente bestuur zal deze aardige gebeurtenis op het „Helder"-terrein aan de Sportlaan plaats hebben, aanvang 2 uur. Het elftal van Kovacs Lajos zal als volgt uit komen: ©oelverdediger: Fr. Neijn (slagwerker) Rechtsback: D. v. d Hors (alt-saxophonist). Linksback: W. Witte (een van de Song— l singers). Rechtshalf back: H. Sigaar (Tenor-Saxopho- nist). Spil: Bob Scholte (zanger). Linkshalf: van Capelle (Harmonicaspeler) Rechtsbuiten: J. Roem (Song-singer) Rechtsbinnen: H. Bruin (trompettist) ^lidvoor: A. Prins (trompettist) Linksbinnen: J. Smith (Song-singer) Linksbuiten: L. Bruynen (trombonist) I Het elftal van de Heldersche Courant is samengesteld uit redactioneel, administratief en technisch personeel. De toegang tot het terrein en de tribune zijn vrij, terwijl op het terrein muziek ten gehoore gebracht zal worden, verzorgd door de HRCO. We gelooven wel, dat er belang stelling voor dezen voetbalwedstrijd zal bestaan. Men verwachte geen hoogstaande i|>artrj voetbal, doch wel tal van aardige momenten, daarvoor staan de muzikale tegen standers van de krantenmenschen borg! Taptoe Dinsdagavond op de Buitenhaven..* 8 uur. Het is de eerste, die in dit winter seizoen gehouden wordt en de belang stelling is zoo groot als men die bij den weerkeer van een goed vriend maar had - mogen verWachten. Taptoe... dat is duisternis, die over de stad ligt, dat zijn de flakkerende lichten der walmende toortsen, dat is een warme koestering van oude en ons allen zoo vertrouwde klanken Aan den buitenkant groept men samen, veel jeugd en ook wat ouderdom. De eerste categorie wellicht wat luidruch tig en ongedwongen in hun pret... de andere stil en in gedachten verzonken over datgene, wat altijd weer bekoort en wat altijd weer iets te zeggen heeft tot den echten Jutter. En de roffels ratelen tegen de gebouwen op (je haven en aan de andere zijde golven ze voort... over het havenwater, dat daar ligt als een machtige en met vele kleuren ver sierde baan en dar verder .te op. In de erst atmosfeer kl'nl de k1 ken van de koraal op en even ontroert het. Maar dan, ineens davert en marsch, forsch en uitgelaten en klaterend slaat de muziek tegen de muren. En men stelt zich op en het gaat stad waarts. Voorop de mariniers met de trom men, waa' op de strak gespannen vliezen de roffels ratelen. Dan d tamboer-maitre, klas sieke afgod van alles wat jeugdig bloed heeft en heroiek den stoet voorafschrijdend. En de muziek volgt, geflankeerd door de flambouw-dragers. In den duisteren avond gaat het door de stad, die ineens gevuld wordt met leven en drukte. Ramen worden opengeschoven... en gordijnen gaan terzijde. Dat is Nieuwediep... als de taptoe voorbij gaat... dc taptoe, het festijn van iederen tweeden Dinsdag van de maand, de taptoe, die de rappe voeten van jongen i en meisjes los maakt en hen dwingt mee te gaan... vóór of achterop. Het was weer precies als het vorige jaar, als IJ jaar geleden... Wéér de agenten terzijde, als onbewogen handhavers van het gezag en wéér jong Nieu wediep, hossend en meezingend de bekende wijsjes, die vertellen van dc dapperheid van den Hollandschen jongen, jaren en jaren ge leden. Over den Kanaalweg gaat het en het licht van de fakkels toovert in het water die bij zondere Rembrandtieke kleurencombinatie van clair-obscuur. Menschen staan aan de deuren en de kin deren, die sliepen, staan in witte en gekleurde pyama's voor de ramen van hun slaapkamers. Straat in, straat uit, en overal kletteren de roffels of klatert het koper en hout tegen de huizen aan. En de stoet groeit aan, gearmd slieren ze mee, vol jolijt, de jongens en de meisjes ge armd. Een half uur later is het afgeloopen en de Stilte valt plotseling weer over de stad. De stilte dubbel-opvallend, na die overdaad van militaire marsch-muziek. Taptoe... is er iets wat méér tot het hart van den Nieuwedieper kan spreken? „MUSIS SACRUM". Men schrjjft ons: Het Cabaret der Amateurs wordt gaande weg een „feit van de week". Zondag a.s. zal de derde reeks van amateurs voor het voet licht treden. Onder anderen zal een jeugdig plaatselijk clarinettist het Concertlno voor Bes Klarinet Op. 26 van von Weber spelen. Reeds komen er aanvragen voor andere instrumen ten, en daarom is het zoo aardig dat een aparte prijs van een belangstellend plaatsge noot spontaan werd toegezegd. Evenals de voorgaande avonden wacht den bezoekers een prettige verpoozing. Op verzoek zal een demonstratie van de „Rumba Cubaine" worden ingelascht. Men leze de advertentie in dit blad. De bladen hebben het ook over de zeer ruime vangsten van makreel, die te IJmuiden wor den aangebracht en die aan verschillende schepen goede besommingen opleveren. Men bemerkt er uit, dat met een zekere genoeg doening van een dergelijk feit gewag wordt gemaakt. Al te lang heeft men dan ook over de visscherij niet anders dan slechte berichten moeten vermelden, zoodat het als een verade ming is, wanneer men een opgewekt geluid kan laten hooren.^ En gelukkig, dat dit geluid den laatsten tfld veelvuldiger voorkomt, al beseft men dan ook tenvolle, dat hiermee het geheele vischbedrjjf nog niet in de banen van vroeger is. Dat zal ook wel niet zoo spoedig worden verkregen, maar er komt dan toch weer wat optimisme, zoodat de doodende pessimistische geest gaat verdwijnen. Dit op zichzelf kan er toe leiden, dat er in verschillende kringen ook wat meer interesse ontwaakt voor de visscherij, hetgeen zijn uit werking zeker zal hebben. Naar aan de bladen wordt gemeld, heeft Italië de contingenten van ihvoèr voor ver schillende levensmiddelen verhoogd, o.a. ook voor kabeljouw. Dit kan dus ook voor onze visscherij wel van eenig belang worden, ofschoon de sterke deva luatie, die ook daar heeft plaats gehad, nog wel eenige moeilijkheid voor onzen handel zal opleveren. Over de uitkomsten der Urker garnalenvis- schers, die bij IJmuiden hun bedrijf uitoefenen, was men nogal tevreden. De vangsten waren goed; de kwaliteit was uitstekend en de prijs viel niet tegen, zoodat de besommingen be vredigend waren. Ook de resultaten der Urker Noordzeevloot waren behoorlijk in de vorige week. Zij die visschen van IJmuiden tot Scheveningen, be- somden van 120 tot 160; voor de vaartui gen, die werkzaam waren tusschen Texel en Terschelling waren de uitkomsten van 200 tot 240 en de snurrevaadvisschers van 260 tot 320. De heer L. Presser Algemeen Secretaris van den Ned. Bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft een uitvoerig in gezonden stuk in de N.Rt.Crt. over den nood toestand in het vischhandelsbedrijf. Het komt ongeveer hierop neer, dat er naar zijn inzicht te weinig aanvoer van visch is en dat deze aanvoer stelselmatig klein wordt ge houden om den prijs van de visch op te voe ren, waardoor de kleinhandel niet aan negotie kan komen zoodat ook te weinig consumenten kunnen worden bediend. Groote aanvoer zou de prijs zoodanig maken, dat meer menschen weer visch zouden gagn consumeeren, waardoor de kleinhandel een beter bestaan zou deelachtig worden. Meer schepen zouden in de vaart gebracht moeten worden, opdat veel werklooze visschers aan den slag zouden komen. De heffing op bakolie moet omlaag. Wanneer er geen voldoende aanvoer door eigen vloot zooals dat volgens schr. nu het geval is van visch is, moet het contingent voor aanvoer van buitenlandsche visch wor den verhoogd. Nog erger, zoo wordt opgeschreven, dan in de versche visch is het in den levende garna- lenhandel. Besommingen van 130.per dag zijn schering en inslag. Weekverdienste van garnalenvisschertjes van 500 is thans een gewoonte. Alleen door het opzettelijk kort houden van den aanvoer. Liever het te veel overboord dan de garnalenprijzen te laten zak ken, waardoor het publiek een goedkoop pro duct krijgt en de vischhandel iets kan verdie nen. Ook de distributie van visch aan werkloozen wordt ter sprake gebracht en gepleit voor in schakeling van den handel in deze distributie. We weten niet of de toestand in het garna- lenvisschersbedrijf niet te rooskleurig is ge schilderd. Mocht dit niet het geval zijn, dan gelooven we toch, dat deze genoemde groote besommingen wel niet algemeen zullen zijn. Vermoedelijk zullen verscheiden garnalen- visschers op deze cijfers wel iets hebben aan te merken. Maar toch kan er uit dit alles misschien wel iets goeds voortspruiten. Dat er al meer trawlers in de vaart gebracht worden, wijst er op, dat de aanvoer langzamerhand wordt opgevoerd. Naar gelang er meer vraag zal zijn naar visch, dunkt ons, de varende vloot zich gaan uitbreiden. Mocht door te grooten aanvoer het bedrijf niet rendabel weer zijn, dan bestaat er weer kans, dat er schepen zullen worden opgelegd. Dat mag betreurd worden, maar het is be grijpelijk. Een organisatorische regeling zal er dan noodig zijn tusschen reeder en handel, die zoo danig is, dat beiden er het profijt van zullen trekken. De reeder zal, dunkt ons, niet anders willen dan zijn schepen te laten varen en de handel zal niets liever willen dan voldoende visch voor de distributie te hebben tegen dus- danigen prijs, dat het publiek In staat is, die visch af te nemen. Nu kan men pleiten voor meer aanvoer uit het buitenland, maar dan zou het meer ge- wenscht zijn om meer eigen schepen in de vaart te brengen. Het kan ook zijn, dat er een natuurlijke ontwikkeling van het vischbedrijf gaande is, zoodat er langzamerhand een meer normale toestand ontstaat. Begrijpelijk is het, dat men dit tempo snel ler zou wenschenen misschien kan dit, door onderling overleg, wel wat worden bevorderd. Te IJmuiden is Maandag voor een bedrag van 60.000.aan visch in den rijksafslag verhandeld, welk dagbedrag dit jaar nog niet is voorgekomen. Ook Dinsdag was er groote aanvoer en voor Woensdag verwacht men eveneens be langrijken aanvoer. De prijzen houden - zich goed en over het geheel worden flinke besom mingen gemaakt. De motortrawler „Claesje" had een record vangst aan haring op Dinsdag. Niet minder dan 1750 manden werden aangebracht. Alleen de deklast werd, op verlangen van den reeder, dien dag verkocht, terwijl de rest op Woens dag zou worden geveild. De reis had nog geen week geduurd, zoodat ook voor dit schip het resultaat goed was. Op Urk is men van meening, dat er dit jaar meer aal te vangen is geweest dan in het voorafgaande jaar. In September b.v. werd dit jaar te Urk 23.574 pond aal meer aangevoerd dan verleden jaar. De jaarcijfers over het geheele IJselmeer die echter pas laat in 1937 zullen ver schijnen zullen het juiste verloop wel uit wijzen. Voorloopig is dus geen goed beeld te construeeren. Uit alle macht wordt er op den hoek Pol- derweg-Emmastraat gewerkt aan het nieuwe gebouw, waarin mettertijd de Nutsspaarbank domicilie zal kiezen. Het is er een getimmer, een gesjouw van belang. Met alle vaardig heid waar zij over beschikken, hebben zij, die dit gebouw zullen doen verrijzen, hun taak ter hand genomen en zullen niet eerder rus ten of het geheel moet kant en klaar en tot een sieraad van de stad geworden zijn. Dit laatste belooft het inderdaad te worden. Wij hebben tenminste gisteren eens een kijkje genomen en terwijl we zoo door de lokalen en overige ruimten liepen, die nu nog ont sierd worden door doorelkaar liggende plan ken, balken en steenen, terwijl het steen gruis van hoogere verdiepingen naar bene den dwarrelt, hebben we toch een goeden indruk kunnen opdoen van datgene, wat hier gewrocht wordt. Nu reeds was te zien hoe praktisch de architecten Baanders en Peters de opdracht tot uitvoer brengen en hoe in dit gebouw de nieuwste snufjes op architec tonisch gebied in praktijk gebracht worden. We zullen U medenemen op onze wandeling door de in wording zijnde bank en wij zullen dan gelegenheid hebben op verschillende in teressante gegevens den nadruk te leggen. Het hooge gebouw zal er van buiten geel uitzien. Dat komt door den steen, waarmede gebouwd wordt. Van dezen steen, die smaller is dan die welke gewoonlijk gebruikt wordt, o.a. voor den huizenbouw, zijn er liefst twee honderd duizend noodig om dit gebouw op te trekken. Deze steen wordt aangemaakt in Nijmegen en wel uit de diepere kleilagen van de uiterwaarden. Bij het metselen van de muren is men met zeer veel zorg te werk gegaan. Voor het eerst werd b.v. in Den Helder gebruik gemaakt van latjes, die 1% cm hoog zijn, gelijk aan de dikte van de voegen en dié na elke laag tusschen de steenen aangebracht werd. De specie werd achter deze latjes gehouden, waardoor de voegen strakker werden en het geheele werk nu een aanblik biedt van een mooie afwer king. Als langs een liniaal getrokken loopen de voegen door de muren, hetgeen een lust voor het oog is. Ook voor het oog eens leeken! De wijze waarop de muren overigens opgetrokken zijn, geven een levendig aspect, niet in het minst door het veelvuldig gebruik van natuursteen, dat grijs getint is. De toekomstige bezoekers van de Nuts spaarbank zullen door een smaakvollë entrée het gebouw betreden. Boven den ingang zien we een boog, waarvan de steenen straals gewijs gehakt zijn. Dit is een heel werk ge weest, maar men zal er alle eer van hebben. Want het ziet er regelmatig en sierlijk uit. We komen thans in de vestibule en zien dat deze ruim van afmetingen is. Dat heeft zijn reden, want er wordt op gerekend, dat vele dames-cliëntèle vergezeld zijn van den kin derwagen, die in deze vestibule gemakkelijk een tijdelijk plaatsje zal kunnen vinden. Via een tourniquet, waarvan de deur tusschen ronde tegelwanden komt te draaien, arriveert men in de hall of zoo men wil wachtkamer. Ook hiervan valt de ruimheid van opvatting der bouwers. We staan voor de loketten, die als het ware cabines zijn, waardoor de door de cliëntèle zoo zeer gewaardeerde dis cretie verkregen wordt. Rechts van die wachtkamer komt het trap penhuis en daar bevindt zich ook een deur, welke toegang geeft tot de directeurskamer. Deze kamer is zoo gelegen, dat inderdaad van hieruit het bedrijf „geleid" kan worden, want de heer Witsenburg zal zicht hebben op de hall en op de kantoren. Een staaltje van den praktischen blik, waarmede dit gebouw ontworpen werd, moge hier volgen. De loket ten, die natuurlijk het belangrijkste deel van het gebouw vormen, omdat hier het contact tusschen spaarders en spaarbediende plaats heeft, liggen in het centrum van het gebouw en zijn door de bezoekers gemakkelijk en snel te bereiken. Men zal niet behoeven te zoe ken, bovendien zullen duidelijk aangebrachte naambordjes den weg vanzelf wijzen. Hier is er dus vooral aan gedacht om het het publiek zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dat blijkt ook weer hieruit, dat boven de loket ten een glazen dak wordt aangebracht, waar door het natuurlijke licht naar binnen zal vallen. Het gebouw telt 2 kantoorruimten. Het grootste, 7X9 meter, dat is dat, waar de loketten op uitkomen, is voorbestemd voor een rustige, kalme atmosfeer. De spaarder moet zich dadelijk op zijn gemak, „thuis" voelen. In het andere staan de boekhoud-, tel- en rekenmachines, doch dit lokaaltje is afgescheiden van het groote, zoodat men daar geen last zal hebben van het hinderlijk geraas, dat onvermijdelijk elke machines annex is. De safe-afdeeling. Van het genoemde groote kantoor uit kan men op 2 wijzen in de safe-afdeeling komen en bovendien via de vestibule. In die safe- afdeeling vinden we vier knipkamers en de kluis. Die kluis, die mag wel voldoende af gesloten worden. Nu, dat is hij dan ook, want hij wordt bewaakt door 2 stalen deu ren, die elk 3000 kilo wegen. Deze deuren worden met bijzondere sleutels gesloten. Er bevinden zich n.1. aan eiken sleutel 2 baar den, waarvan elk onderdeel onder een be paalden hoek moet staan wil het slot open gemaakt kunnen worden. Verschillende on derdeden van die baarden zijn n.1. beweeg baar. Mensehen met booze plannen, die een sleutel van de kluis in handen mochten krij gen, kunnen zich gerust de moeite besparen van het maken van een was-afdruk, daar de beweegbare onderdeeltjes zooveel mogelijk heden geven, dat outsiders praktisch nooit zullen slagen in het vinden van den juisten stand. Zekerheidshalve heeft de deur nog een combinatieslot ook. Ook jegens andere vijan den is de kluis veilig gesteld. We spreken n.1. in dezen tijd nogal veel van lucht- gevaar en de beveiliging daartegen. Welnu, naar de eischen des tijds" is de kluis bom vrij gemaakt, althans voor zoover mogelijk. Tusschen het dak van den kluis en den vloer van de bestuurskamer op de tweede verdie ping is een laag zand aangebracht ter hoogte van ongeveer een halven meter. Op den bega- nen grond vinden we voorts en wel aan de zijde van de Emmastraat den ingang voor het personeel en van de conciërge woning. Verder een garderobe en toiletten. Alle aanwezige plafonds in het gebouw zul len gestukadoord zijn. Wij merkten op, dat van de kozijnen alleen de frames aangebracht waren. Wij vernamen, dat in die frames een teakhouten betimmering aangebracht zal wor- Woensdag 14 Oct. 17.37 uur den. Het voordeel is, dat die betimmering aiet den geheelen bouw behoeft mede te maken waardoor het risico van beschadiging, krassen enz. niet geloopen wordt. Via een laddertje, dat onze klimtalenten op een niet geringe proef stelde, doch waarlangs de ware opperman met groot gemak zijn tas steenen, los op den schouder, naar boven Ook hier alles druk aan het werk. Het is alsof blaakt van activiteit en werklust. Het is alsof een ieder beseft, dat het een eer is aan dit schoone werk een steentje te mogen bijdragen Op deze verdieping komen een kleine ver- gaderkamer en de groote bestuurskamer. Verder het archief, een garderobe en toilet ten. Hier zijn ook de vertrekken van den con ciërge. Boven deze verdieping volgt nog een derde, welke bestemd is als bergruimte. Als wij nu nog vertellen, dat het principe licht en lucht door het geheele gebouw heen zeer consequent gehuldigd wordt (wat een ramen zijn er!) en dat de geheele bouw het karakter draagt van kracht, zekerheid en dus veiligheid, hetgeen precies past bij een spaar- bank, dan gelooven we wel een indruk te heb ben gegeven van den stand van zaken op het groote werk daar bij het Koningsplein. Als we drie maanden verder zijn, zal men het ge heele gebouw wellicht gereed zien en dan zal een leelijke „hoek" verdwenen zijn. In de plaats daarvan zullen we het oog laten ge- nieten van den fraaien aanblik, dien het nieuwe Nutsspaarbankgebouw zal bieden. Als nu bovendien de spoorlijn eens ingekort werd en een nieuw Postkantoor tegenover de nieuwe bank zou verrijzen Dinsdag zijn we nog eens een kijkje gaan nemen bij de ruïne, die is overgebleven van de boerderij in de Laagte, die Maandagavond geheel is afgebrand. Van het gebouw zelf staat letterlijk niets meer overeind, het hooivak is geheel leegge- brand. Ook de loods, die achter tegen het ge bouw stond, is platgebrand, een ander ge bouwtje, dat geheel van getapt hout was op getrokken en van een strooien dak was voor zien, en dat eveneens tegen het gebouw was gebouwd, is wonder boven wonder gespaard gebleven. De heer Brouwer, deelde ons nog mede, dat in den schuur zich 40 k 50 45 wagens hooi bevonden, dat hem toebehoorde, en dat, zoo als we reeds mededeelden, niet was ver zekerd. Ook is van den heer Brouwer nog een maaimachine door het vuur vernield, die eveneens in de schuur stond en die evenmin was verzekerd. De inboedel van de familie Geertsema was, naar wjj verder vernamen, slechts laag ver zekerd, zoodat deze ongetwijfeld schade on dervindt. Uit het oogpunt van de schoonheid van het landschap, daar in de Laagte, moet het af branden van deze boerderij als een groot ver lies worden beschouwd. De ligging was bui tengewoon mooi, in de nabijheid van een bosch, waartegen het fraaie oude gebouw zeer mooi uitkwam. Menige schilder of tee kenaar heeft het gebouw op het doek ge bracht, terwijl talrijke foto's, ieder jaar weer, werden genomen door de gasten van dit eiland. Onlangs nog heeft men in „Dros Ma gazijn" een fraaie ets kunnen bezichtigen, die gemaakt was van een teekening door de be kende teekenares, mej. S. de Wijn. In zeer korten tijd is dit nu de derde oud- Texelsche boerderij, die door brand werd ver woest. Eerst brandde te De Waal in Mei een mooie Texelsche boerderij te Tienhoven af, daarna is nabij Oosterend een oude boerderij verbrand, en nu weer deze. Zoo langzamer hand verdwijnt het Texelsche type geheel terwijl er steeds moderne boerderijen voor in de plaats komen, die wel veel doelmatiger zijn ingericht, doch meestal in het landschap veel minder mooi passen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6