Stadsnieuws de strooper. feuilleton. Waar gaan we heen olikkehjz stuM&n p^Aerdag 15 October 1936 jo Vincent en Anthon van der Horst. Huize Parkzicht* Den Helder krijgt weder om een Bloemententoon stelling* "Cf 'M vermaard I^JI'(t Cm JL door z'n glans! doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent Heldersche Courant Burgerlijke Stand van Den Helder Merijntje Gijzen in JRialto"* Tweede Blad De filmvoorstelling der „Nederlandsche Schoolbioscoop" DOOR peter baron. r Gedeelte van het programma wordt afge- ete met liederen uit de Reimann-verzame- Tournee kerkconcerten programma van het Kerkconcert door r ilnt en Anthon van der Horst, te geven Jo ^ijdag 23 October, in de Nieuwe kerk op de vveststraat opent met de wei- gespeelde Praeludium en fuga in g kl. "peters Band III no. I) van Joh. Seb. terth Mevr. Vincent zingt daarna twee aria's Bacil' Juit cantate 61 en 72), waarna het eer gedeelte ^enenmeen oorspronkelijk lied van J. W. ^ran°heer Van der Horst leidt het volgende ^ramma-deel in met een Adagio (uit de Pr0 ygel-symphonie) van Louis Vierne, den 36 °ten blinden Parijschen organist van de ^vrntre Dame v or dit programma-deel schreef Hendrik driessen een lied „Cantique spirituel", zoo- >,;or een Nederlandsche noviteit gebracht dat ^Verder nog liederen van G. Fauré en E. Chausson. Hierna volgt een werk uit de moderne Duit- orgelliteratuur (voor ons land nog totaal ^bekend) namelijk Toccata en Panacaglia (uit op. 15) van Sigfrid Walther Müller. Het slot van het concert brengt ons een ver rassing. Ten gehoore zullen worden gebracht vjer deelen uit de zoo genoemde „Pathodia gacra", gecomponeerd door den bekenden Ne- jerlandschen dichter Constantijn Huygens. yoor bizonderheden hieromtrent leze men het in bet programma opgenomen artikel van den heer jan Schipper aangaande dit zeer indruk wekkende werk. Betreffende toegangsregelingen leze men de affiches en de in dit blad op Zaterdag 17 en Woensdag (Advertentieblad) 21 October te plaatsen advertenties. Een advertentie in dit nummer maakt er melding van, dat het aan het Timorpark zoo fraai gelegen „Huize Parkzicht" nog kamers beschikbaar heeft op het Zuiden, met uitzicht op het park. Sinds de opening telt het moderne gebouw, dat aan alle eischen voldoet, een aantal pensiongasten, .die én over de inrich ting én over de verzorging, allen lof hebben. Nu de avond vroeger valt en we de gezellig heid meer binnenshuis gaan zoeken, meenen we de aandacht van onze meer bejaarde lezers op deze annonce te moeten vestigen. Men heeft hier een woning, die centraal ver warmd wordt en waar dus op alle plaatsen een aangename en zelfde temperatuur heerscht, vooral voor hen, die vatbaar zijn voor tempe ratuurswisseling, is dit van niet te onder schatten beteekenis. Warm en koud water heeft men in zijn kamer. Wie een kamer hoven heeft kan gebruik maken van de personenlift, Bedienend en eventueel verple gend personeel is altijd ter beschikking, zoodat ook voor hen, die hulp behoeven, dit huis een ideale oplossing is. Bovendien is er een conversatie-zaal en is de aankleeding en inrichting van het gebouw warm en gezellig gehouden, zoodat men er zich met recht „thuis" voelt. Voor bijzonderheden betreffende prijzen, etc. verwijzen we naar de advertentie, terwijl de directeur gaarne geneigd is alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. Vermoedelijk in de derde week van Februari in „Musis Sacrum". Samenwerking van Breezander kweekers en Heldersche bloemen handelaren. Een lofwaardig be sluit. Ongetwijfeld zal het vele plaatsgenooten nog helder voor den geest staan, dat de eenige jaren geleden alhier gehouden bloembollen tentoonstelling, de z.g. „Bolta", op een groot succes mocht bogen. Velen zullen er echter eveneens zijn, die geen pogingen in het werk werden gesteld zich wel eens afgevraagd hebben, waarom er wederom een dergelijke expositie te houden, zij het dan, gezien de wei zeer sterk gewij zigde tijdsomstandigheden, in bescheidener vorm. Nietwaar, deze tentoonstellingen mogen nog steeds rekenen op het enthousiasme van een groot publiek en het beste bewijs, dat zjj ge wild zijn, is wel het feit, dat bijna alle groote plaatsen in den lande op gezette tijden met iets dergelijks voor den dag komen. Het is dan ook uitermate verheugend, dat wij thans van deze plaats het bericht kunnen lanceeren, dat Den Helder inder daad, onvoorziene omstandigheden daar gelaten, weer een bloemententoonstelling tegemoet kan zien, en welke vermoedelijk in de derde week van Februari gehouden zal worden in „Musis Sacrum". Wat de voorgeschiedenis van dit object be treft kunen wjj het volgende mededeelen. Reeds geruimen tijd was het idee in de pen om in samenwerking met bloembollenkwee kers uit Breezand en de Heldersche bloemen handelaren een dergelijk plan uit te werken, doch men begrijpt, dat hier zeer veel voor kwam kijken en dat tal van voorbereidende besprekingen noodzakelijk waren. Een moeilijkheid, waarmede men direct re kening te houden had, was wel die van de plaats, waar de tentoonstelling, zou deze door gang kunnen hebben, gehouden moest worden. Uit den aard der zaak deed Breezand zijn rechten in even sterke mate gelden als Den Helder. Met name van de zijde der plaatselijke V.V.V. „Helders Belang" is toen zeer terecht opgemerkt, dat Den Helder zich in dezen beter eigent dan Breezand. Het is juist de V.V.V., die in staat is op de meest doeltreffende wijze interesse voor het plan in breeden kring op te wekken, met name dan in Noord-Holland. Voorts is het een niet te onderschatten factor, dat Den Helder ge makkelijker te bereiken is dan Breezand en tenslotte, dat bij een eventueel succes Bree zand vanzelfsprekend hiervan indirect even veel zal profiteeren als onze stad. Wat de voorloopige organisatie betreft het volgende. Er is een tentoonstellingscomité ge vormd onder leiding van de V.V.V. „Hel der Belang", in welk comité zitting heb ben een 4-tal plaatselijke bloemisten en een 4-tal Breezander bollenkweekers en dat zich voor de voorbereidende werk zaamheden gespannen heeft. Voorzitter ervan is de praeses der V.V.V., de heer J. Kamman, en secretaris de heer Velthuys, secr. der Economische Commissie. Men stelt zich voor „Musis Sacrum" in het 4-tal dagen, dat de tentoonstelling vermoede lijk zal duren, te herscheppen in een kleurig lusthof van de schoonste vertegenwoordigers, die de Breezander bollenvelden kunnen leve ren. Beide zalen zal men in gebruik nemen, zoodat hier inderdaad iets bijzonders tot stand gebracht kan worden. Reeds nu zijn de kweekers bezig zich voor te bereiden op deze campagne en besteden aan het in te zenden materiaal speciale zorg. Men hoopt in Februari dan ook met iets voor den dag te kunnen komen, dat wederom den roem verkondigt van een product, dat zich in enkele jaren een wereldnaam wist te verwerven. Het geheel zal door de plaatselijke bloemen handelaren gearrangeerd worden, zoodat men met reden mag verwachten, dat het speciaal getrokken product volkomen tot zijn recht zal komen. Het is de bedoeling van het comité, dat ieder, die iets met „Flora's kinderen" op heeft, deze tentoonstelling zal kunnen bezoeken, in verband waarmee de entréeprijs zeer laag ge steld zal worden. Vermelden wij nog, dat er ook bij deze ex positie een garantie-fonds gevormd zal wor den, waarvoor men in belanghebbende kringen een beroep zal doen. Het comité vertrouwt er op, dat Den Helder en Breezand in zullen zien, dat het hier iets betreft wat voor deze om geving van primair belang is. Voor dit alles zijn evenwel twee fac toren dringend noodzakelijk: ten eerste..* financieele steun en ten tweede.., moreele steun. Zij beiden zijn absoluut noodig om in deze tot een goede einde te komen. Wij twijfelen er echter niet aan, of men zal dit inzien. En mogen wij besluiten met ons verheugen uit te spreken over de lofwaardige activiteit zoowel getoond aan de zijde van de kweekers en bloemisten als aan die van onze V.V.V. Want juist in dezen tijd is stilzitten achter uitgang en activiteit... de voorlooper van het succes. We vertrouwen er op, dat de verdere orga nisatie een zeer vlot verloop moge hebben en zullen op deze plaats zoo spoedig mogelijk nadere bijzonderheden mededeelen. DE VOETBALWEDSTRIJD TUSSCHEN HET ELFTAL VAN KOVACS LAJOS EN HELDERSCHE COURANT. Wij deelen nog mede, dat voor den winnaar van bovengenoemden voetbalwedstrijd, die hedenmiddag, aanvang 2 uur, op het Heider- terrein aan de Sporltaan gespeeld wordt, door de Directie van de Heldersche Courant een medaille beschikbaar is gesteld. ALGEMEENE BEGRAFENHSVER. „DEN HELDER". Hedenavond ledenvergadering. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer opgenomen advertentie, waarin de ledenvergadering der Algemeene Begrafenis- vereeniging, hedenavond 8 uur te houden in het Kegelhuis, wordt aangekondigd. van 14 October 1936. ONDERTROUWD: J. Ewalt en H. van Dok; W. A. van 't Hoff en N. Brouwer; G. E. J. Groenendaal en A. A. de Vries; C. Rensmaag en M. G. Oudijk; J. I. Wisse en B. Petrus. OVERLEDEN: H. Grasmeijer, 63 jaar; Wed. P. van EsDol, 80 jaar. Een door de pers zeer gunstig ontvangen werk. Van morgenavond af draait in het Rialto- theater de laatste film, vervaardigd door de vaderlandsche industrie en getiteld „Merijntje Gijzen's Jeugd". Donderdag 15 October Casino, 8.15 u. Concert A.V.R.O. Kovacs Lajos. Vrijdag 16 October. Show-boat ligplaats Binnenhaven8.30 u. Concert K.R.O. Zaterdag 17 October. Casino, 8.15 u. Zanguitvoering „Morgen rood". Hoewel het niet onze gewoonte is op het filmprogramma vooruit te loopen met in leidende beschouwingen, meenden wij, gezien de zeer gunstige ontvangst die dit werk bij de Nederlandsche pers mocht hebben, ge rechtigd te zijn hiervoor een uitzondering te maken. Het is een film, zooals gezegd, ge heel in de Nederlandsche studio's van Loet Barnstein opgenomen en vervaardigd onder regie van den uitstekenden cineast Kurt Gerron, die reeds diverse malen bewees een zeer goed filmisch inzicht te bezitten. Eenstemmig zijn de critieken in hun lof over Merijntje, welke rol vertolkt wordt door Marcel Krols, een kereltje, dat nog nimmer voor de film optrad, doch desondanks een zeer zuivere weergave moet geven van het volksbeeld, dat door honderdduizenden in Nederland „Merijntje" genoemd wordt. Behalve Marcel, ziet men alle bekenden uit het veelgelezen werk van A. M. de Jong terug. Daar is Janekee, Flierefluiter, „De Kruik", Blozekriekske en niet in de laatste plaats de figuur van den pastoor, uitgebeeld door den auteur zelf, en die daarmede een opmerkelijk debuut als filmspeler .gemaakt moet hebben. Naar wat wij zoowel over deze film ge lezen als gehoord hebben gelooven wij wel dat het hier een productie van eigen bodem be treft, die inderdaad op groote belangstelling van de zijde van het publiek aanspraak mag maken. Zoowel de namen der auteurs als die van den regisseur zijn ons in deze een waarborg. Een goede K.L.M.-film, waarvan jong Den Helder genoten heeft. Een groot aantal Heldersche school jongens en -meisjes hebben gistermiddag gebruik gemaakt van de hun door de „Nederlandsche Schoolbioscoop" geboden gelegenheid, om nu eens precies zwart- op-wit te zien, hoe het bij onze veelge roemde nationale luchtvaart, de K.L.M., toegaat. Toen wij „Musis Sacrum", alwaar de voor stelling plaats vond, binnentraden, was daar dat bekende geroezemoes, hetwelk zich ver makende schooljeugd kenmerkt „Musis" was volen al dat jonge goed zat als haringen in een ton bij elkaar, heel gezellig, en passant kwatta's en toffé's con- sumeerend en in ongeduldige afwachting op de dingen die gingen komen. Zooals wij bereids zeiden, betrof het hier een film, welke het werk der K.L.M. in beeld bracht en die wij zonder restrictie als ge slaagd mogen qualificeeren. De rolprent werd indertijd opgenomen door de cineasten Henk Weener en Theo de Wit en zij zijn er in geslaagd inderdaad een idee te geven van onze K.L.M., een instelling, waar kind en grijsaard in den lande met en thousiasme van gewagen, doch over welk zelfde bedrijf soms nog wonderlijke denkbeel den bestaan. Deze denkbeelden weg te werken Is ook een der goede eigenschappen, welke de film bezit. En zoo werden de actes afgedraaid en ver telde de explicateur bijzonderheden ter ver duidelijking. Wat de film betreft, deze geeft na een aan tal zeer geslaagde close ups van onderdeelen van dit prachtig bedrijf tal van interessante details uit den dagelijkschen dienst, zoodat men aan het slot inderdaad een idee heeft, op welke waarlijk ingenieuze wijze het mecha nisch en organisatorisch geheel in elkaar past. Daar is het leven op de luchthaven, Schip hol, zelf en waar men opnamen te zien krijgt van de passagiers. Het is hier een stukje in ternationalisme, want de K.L.M. vervoert naast Nederlanders vertegenwoordigers van alle naties ter wereld. Volgt het benzineladen, en de opstijging. Is de passagier eenmaal in het luchtruim aange komen, dan kan hij met recht zeggen, zich te bevinden in een zwevend hotel. Alle denkbare confort wordt hem geboden. Hij kan hier slapen, lunchen, dineeren, brid genkortom alles, wat men in een first class hotel kan doen. In niets verschil een K.L.M.-vogel hiermede. Tal van beelden zijn opvallend goed geko zen, vooral de opnamen van Moeder Aarde, gezien van een afstand van eenige duizenden meters; Weener en De Wit hebben eer van hun werk. Het behoeft ongetwijfeld geen betoog, dat jong Den Helder van dit alles naar hartelust genoten heeft. Temeer, omdat men hier iets zag, waar ieder jongens- en meisjeshart heden ten dage mee dweept. Heel wat malen ging er dan zoo bij héél mooie opnamen een eerbiedig gefluister op over zóóveel technisch vernuft en zooveel ken nis van zaken. In dit opzicht was de voorstelling van de „Nederlandsche Schoolbioscoop", die de jon gelui voor een zeer civielen entreeprijs in de «A teit iahH 20) «Juist. Zoo eentje is Clem." "Dat zou je niet aan hem zeggen. Maar ^ti werkelijk een broer van Larry?" "Een halve. Ten tweede: Kate Alice Greer. Jaren geleden hield ze een speelhuis, tot we j. U ---V.W4» *«V1U ZJC - te heet voor haar maakten. Toen be erde ze zich en leefde rustig hij haar man, vam Greer, „de Fat". Nadat hij haar had blaten, werd ze huishoudster bij twee oude eeren, wat voor die heeren noodlottige ge- °S®n had. Dat geeft je te denken, hè?" „Het lijkt niet mogelijk," gaf ze toe. „En ae derde?" ■•Derde wat?" "Reden." "^at ik het je vraag," antwoordde hij, en weet wat ik zeg. Dat huis is voor jou net °o gevaarlijk als voor, mij. Denk er maar ens over na, meisje." Maar Barbara's besluit bleef onveranderd ,Ze wandelden door de schemering naar den 0 terug. Ze keerde en reed den weg op, nai- door verwege de stad werden zij aangehouden een man die tusschen de boomen uit- kwam. Het was Clem Wade. schonk weinig aandacht aan Barbara, maar reikte Keating een gele enveloppe over. „Gekomen nadat je weg was," lichtte hij toe. Keating scheurde de enveloppe open en een glimlach speelde om zijn mond, toen hij het telegram las. „In orde, Barbara," zei hij, „laat de pro cessie maar weer door gaan." Ze schakelde in en reed den donker kijken den Clem voorbij. Keating spreidde het tele gram voor haar uit. „Houd op met dit spelletje, Keating," las ze verwonderd. „Het is slecht spelen als de Strooper je maat is." „Wat beteekent dat?" vroeg ze. „Denkt hij, dat u ook een bandiet bent?" „Nee, maar we zitten allbei achter de vallend de fotopagina bestudeerd. Hij maakte een paar onsamenhangende opmerkingen over de prestaties van een bekenden cricketer, ter wijl hij over teen zinsnede in het bewuste be richt peinsde.' „De executie van dezen morgen te Wandswoorth Jail is een vervolg op het revolverduel tusschen den moordenaar en inspecteur Keating van Scotland Yard, dat eindigde met de arrestatie van Dennis Teyst in de kamers van den heer Laurence Wade." In de flat van Larry! Nu begreep Jan een en ander, dat hem eerst duister was geweest. Sinds de arrestatie van zijn broer had Jan zich aanhoudend gekweld met de vraag, waar het blauwe strookje van Dennis gebleven kon zijn, maar nu was dat niet langer meer een vraag voor hem. Hij had willen wedden, dat „de heer Laurenee Wade" de tegenwoordige bezitter was van het waardevolle stukje papier. Zoozeer werd Jan in beslag genomen door die overpeinzingen, dat hij Barbara's vertrek niet eens opmerkte. Barbara was blij, dat zij ontsnappen kon. Het kostte haar te veel in spanning, zich natuurlijk en onverschillig voor te doen met de schaduw van Dennis' dood zoo nabij. Zij liep den tuin in met een gevoel van vrijheid, maar zij had nog niet lang ge- loopen, of zij ontmoette Clem Wade. „Fijne morgen, zus," merkte hij op. „Dat is het," stemde Barbara toe en vroeg zich af, wat er volgen zou. Zij wist heel goed, dat Clem om zijn eigen ruwe wijze van uitdrukken te gebruiken zin in haar had. Geen enkele vrouw versmaadt licht een ver overing, al staat het veroverde voorwerp nog zoo diep beneden haar. Al was zij er dus niet door gestreeld, zij vond het toch leuk. Onge lukkig voor Clem was ze dien morgen niet in de juiste steming, en hij daarentegen in een verliefde bui. ,,'t Is nou net een morgen," zei hij, op zijn vorige opmerking dieper ingaand, „dat je er lol in hebt, te leven." „Dat is zoo." „Het maakt je zoo'n beetje sentimenteel, om het zoo maar eens te zeggen." „Zoo?" vroeg Barbara. „Zeker," bevestigde Clem, maar hij vond haar niet bepaald aanmoedigend. „Zeg, zou den wij niet eens een beetje meer bij elkaar kunnen zijn?" „Ik ben bang van niet," lachte Barbara, en zij ging een beetje opzij. „Jij en ik zouden anders goed bij elkaar passen," drong Clem aan. ,,'t Zou sluiten als een bus, meid, samen in een leuk klein huisje in West-End. Je hebt maar te kikken, wat mij betreft is het voor mekaar. Dien idioot van een Keating laat jij natuurlijk toch loopen, een fijne dame zooals jij houdt zich met zoo'n sukkel niet op." Ondanks die verzekering was er iets be zorgds in zijn stem, waarover zij glimlachte. „Ik ben heel vereerd met je aanzoek. Zoo is het immers bedoeld, niet, Clem? Het spijt me, dat je er mee voor den dag gekomen bent, want ik kan het niet aannemen. Ik geef mijn vrijheid nog niet op. Maar als je dat gerust kan stellen, inspecteur Keating is nauwelijks een ernstige mededinger." „Niet? Nou, dat weet ik anders nog zoo net niet. Waarom loopt hij je dan achterna?" Barbara begon een beetje wrevelig te wor den. „Hoor eens," zei ze, „zet het nu maar uit je hoofd, dat ik een moderne Helena van Troje ben en dat jij de rol van Paris mag spelen." Wat Clem betreft had zij evengoed Duitsch kunnen spreken, en waarschijnlijk zou hij voor 't geval, dat zij hem niet begrepen mocht hebben zijn voorstel hebben her- d'Essinger smaragden heen, al is het dan ook met een ander oogmerk. Het is niet de moeite waard om 't uit te zoeken. Waarschijnlijk zou ik ontdekken, dat dit telegram door een smoezelig jongetje, dat er voor betaald was, en dat zijn opdrachtgever niet kon beschrij ven, was aangeboden." Hij vouwde het telegram zorgvuldig op. „Ik heb drie-en-zeventig van deze souve nirs," zei hij. „Twee-en-dertig van de lui, die ze geschreven hebben, zjjn óf dood óf in de gevangenis." „En de anderen?" „Zes-en-dertig hebben hun vonnis ondergaan en zijn weer op nieuwe ondernemingen uit. Dan blijven er vijf over, voor wie ik nog tijd heb om ze te pakken. Tot hen behooren Larry Wade en Jan Teyst. We hebben nog den tjjd." Hij sprak weinig meer en stapte bij de poort van Marske House uit den wagen. XIV. Acht weken had Barbara in de rustige atmosfeer van Jan's huis doorgebracht, toen op zekeren morgen de kranten het bericht van Dennis' terechtstelling bevatten. Barbara zat tegenover haar oom aan het ontbijt en zag er uit als de verpersoonlijking van de gezondheid. De schaduwen onder haar oogen waren ver dwenen en haar haren, de zekerste aanwijzing van den staat, waarin iemands zenuwen ver- keeren, glansden als metaal. Dat alles merkte Jan wel op en hij kon niet nalaten, zijn knappe nicht te bewonderen maar zijn geest hield zich bezig met het bericht in het ochtendblad. Die morgen sloot een tijdvak in zijn leven af. Twee uren geleden had Dennis Teyst de stralende zon tusschen de muren van Wandswoorth Jail voor ht laatst gezien. Barbara had de kranten even ingekeken en ze toen terzijde gelegd, en Jan had in het oog haald, maar op dat moment verscheen Jan op het bordes en riep: „Clem!" De hardnekkige vrijer zette een ontevreden gezicht. „Die vent heeft geen opvoeding gehad," legde hij misnoegd uit. „Kunnen een heer en een dame nou niet rustig bij elkaar zijn, zonder dat half Engeland er zich mee be moeit? Daar heb je nou bijvoorbeeld jjj en ik „Clem!" Jan's toon klonk erg kortaf en Clem zwichtte. Hij tikte bij wijze van groet even aan zijn pet en slungelde weg. Jan liet hem voorbt| en volgde in de ontbijtkamer. „Zeg," zei Clem gegriefd, toen hjj zich in een stoel liet neervallen, „als een andere gooser me zooiets leverde, baas, dan zou hij gauw het asphalt kussen." „Hoor eens, Clem," antwoordde Jan koel, „als je soms een dynastie van revolverhelden wilt stichten, moet je naar een andere gade uitzien. En nu geen woord meer daarover. Zie je dit?" Hij hield zijn ontstemden oppasser het ochtendblad voor. Clem begon onwillig het hem aangewezen bericht te lezen. Toen hij het

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7