Gebrs. PRONK, DE STROOPER. 15, 25 en 30 cent per '/2 pond. Banketbakkerij, Keizerstraat. Bioscoopnieuws WIJ KOOPEN „Over den tijd"* Merijntje Gijzen* alleen bij cor krigée Firma FEUILLETON DOOR PETER BARON oud eoud en zilver tegen de hoogste* waarde Fa. Beemsterboer. plaatst, omdat datgene wat deze lieden pres teerden, een evengroot genot voor het oog was als voor het oor. Was ook het in dienst nemen van de „K.R.O." nemen van dit gezel schap een trouvaille Het achtertusschendek van het schip was getransformeerd ln een schouwburgzaal, die eenigszins naar achteren opliep. Een niet te ontkomen gevolg was, dat de achteraan zit- tenden een tikjeeen tikjedichter bij het plafond zaten dan zij thuis wel gewend waren. Daartegenover staat het niet te onder schatten voordeel, dat in een plaats als Den Helder velen zich „ln het benedendeks" thuis zullen hebben gevoeld. Maar alle ap- en de preciatie verdween onmiddellijk toen 't groene gordijn openging Ze stelden zich voor, de zes. Ieder op zijn beurt. Maar heel handig liet men de nadere uitleg over wat de pas voorgestelde meeuw wel te presteeren had straks, aan zijn neven man over, met het noodwendige en niet min der noodlottige gevolg, dat, ach ja, dat er geen reputatie meer heel bleef Maar dat afbreken bleek bedrog, evengoed als later de rentrée na de pauze, want ieder voor zich bleek een virtuoos op de minstens drie instrumenten die hfl bespeelde. Want wat men ook gaf, en hoe ook de rollen verwisseld werden, i.c. de Instrumenten, alles liep even gaaf en vlot van stapel. Een bijzondere vermelding onder al dat muzikale kunstgenot moge nog de uitvoe ring van Wilhelm Teil, in een wel zeer speciaal-arrangement, hier ondergaan. Een groot deel was hier gewijd aan het slagwerk, en daar gaf één der K.R.O.- meeuwen een verbazingwekkend staaltje van handigheid bij te zien, op de xylo- phoon. Ook mogen wij de solisten potpourri even voor de pauze, niet onver meld laten. Daar bleek niet alleen wat er in de menschen, maar ook, en vooral wat er in de instrumenten zat. Dat er een zingende zaag bij te pas kwam, spreekt welhaast vanzelf. Jan Hahn. Tusschen de muzieknummers door trad Jan Hahn, welbekend van de radio, op, als confe rencier en als karakterkomiek. Wjj zagen hem als een doodzeezieke matroos, die van Pastoor ^Perquin „voor een geintje" met de showboat mee mocht, als een onbestorven weduwnaar die het huishouden deed, als een „schoolmeester" die het A.B.C. van de K.R.O. liet leeren en nog als veel meer. Maar ver boven alles uit stak zijn wedergave van een meneer, die in persoon naar minister Oud was gestevend om zijn 3.65 belasting, die hij teveel betaald had, terug te krijgen. Dat hij telkens een dankbaar applaus te in- Kwaliteit wint! Heerlijk gekruide Amandel- Speculaas p. half pond f O 25 Cor Krigée, Van Galenstraat 71, Telef. 399 casseeren had, behoeven wij niet te vermelden. Ook met de zes meeuwtjes was dit onafge broken het geval, wel een bewijs, dat de avond geslaagd mocht heeten. Wij weten niet, of de boot uitverkocht was gisteren, maar zoo zij dit niet was, kan het toch nooit veel gescheeld hebben. Wij konden slechts met groote moeite een enkele leege stoel ontdekken. Voor de K.R.O. een ongetwijfeld een groot succes, en, als de door Pastoor Koop man als „extra-nummer' 'tot de aanwezi gen gerichte opwekking om, voor zoover zij dit nog niet waren, toch contribueerend lid te worden van de K.R.O., gevolg mag hebben, in de toekomst een nog grooter. Heden vertrekt de fraaie boot, waarin een acht-clllnder Diesel van 275 pk staat, naar Amsterdam, om vandaar uit haar tournee door het heele land te vervolgen. In ons nummer van Woensdag hebben wij medegedeeld, dat de Heldersche Weer- en Sterrekundige Kring na de zomersche periode van rust zijn winterlezingen weer zou aan vangen. Als eerste der serie gaf gisterenavond in een der lokalen der Zeevaartschool Dr. Casparie een uiteenzetting van den tijd, en de wijze, waarop die gemeten wordt. Spr., die werd ingeleid door den Voorzitter van den Kring, den heer Van Asbeck, gaf allereerst een beschouwing van het begrip „tijd". Tijd ontstaat tengevolge van beweging; wanneer twee lichamen zich in de wereld ruimte verplaatsen, Is daarmee de tijd ge boren. Het begrip „verplaatsing" behoort bij het begrip „tijd"; indien zich slechts één en kele massa zou verplaatsen, zou daarbij geen tijd ontstaan. Wanneer de eenparige beweging in het heelal eeuwig is, is ook de tijd eeuwig. Spr. zette uiteen hoe ons menschelijk gevoel voor intervallen, door den tijd ontstaan, niet constant is: wij kunnen in den droom bijv. een heele tijdsperiode beleven, zooals dat in wer kelijkheid niet mogelijk zou zijn. Het kortst duurt de tijd als we bezig zijn met bepaalde werkzaamheden. De mensch heeft behoefte aam een tijdsin- deeling en hij zoekt daarvoor begrippen, me tingen, enz., die buiten hem zelf liggen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij zijn oog gewend heeft naar den hemel om te trachten daar die voor zijn bestaan noodza kelijke indeeling te vinden. Het wonder van de op- en ondergaande zon was daarbij een maatstaf, een tweede was de regelmaat van de beweging der hemellichamen. Aldus is men er toe gekomen voor de ttjdsindeeling te ge bruiken sterren, zon en maan. Men bevond, dat de rotatie van de aarde om de zon con stant was (behoudens een, te verwaarloozen afwijking van 0,001 seconde per eeuw), en die rotatie weerspiegelt zich in de beweging van onzen sterrenhemel. Iedere ster komt op een bepaald oogenblik door een bepaald punt van de aarde en dit oogenblik keert periodiek terug. Voor deze metingen zijn door de astro nomen z.g. coördinatie-systemen in gebruik gesteld. Uitvoerig stond spr. stil bij de indeeling, die gemaakt is van de sfeer. Drie systemen z\jn daarvoor opgesteld: le. het horizont- of azimuthsysteem; hiervoor is de horizont basis, het zenith toppunt. De horizon wordt HEVIGE HOOFDPIJNEN". Voor altyd verdwenen. Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts ge lezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang ge nomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nét zoo goed?" Toen ik ja zei, en dat het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: „Och, waarschijnlijk zou je je zonder dat goedje wél zoo goed voelen." Maar ik hield vol en na ongeveer drie maanden zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw, en als dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren." Kruschen Salts bestaat uit 6 zouten, die de werking van ingewanden en nieren bevorderen, en zoodoende voor meer afdoende verwijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hierdoor wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van vermoeidheid e.d. Pro beer eens een tijdlang de dagelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzich ten prettiger voelen: geen hoofdpijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40, 0.70 en 1. 60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij Amsterdam voorkomt. (Adv.) als grondlijn van de meting genomen en in 360° verdeeld. Het systeem is zeer plaatselijk, omdat men de plaats van een ster bepaalt van den plaatselijken horizont uit. Een tweede stelsel is dat van den rustenden equator; deze wordt hierbij verdeeld in paral lellen van 90°. Het derde systeem is dat van den roteerenden equator, waarbij het nulpunt het punt is waar equator en ecliptica elkander kruisen. Bij deze verschillende systemen stond spr. uitvoerig stil en bovendien werd met curven en tabellen, door den lantaarn geprojecteerd, een en ander nader toegelicht en verklaard. Daarna kwam de spr. op sterretijd en zon netijd en de verevening van de bestaande ver schillen, waaruit dan de z.g. „middelbare" zonnetijd Is ontstaan. De sterrentijd is voor het maatschappelijk leven onbruikbaar; wij gebruiken daarvoor de zon, maar er zijn ten aanzien van op- en ondergang verschillen en afwijkingen, die correctie vereischen. Ook dit werd met lichtbeelden verduidelijkt, zoodat wjj van die tijdvereffening een goed beeld kregen. Voor de uurverdeeling werd de aarde in coördinaten verdeeld, waardoor men de plaats der sterren ten aanzien van de verschillende deelen der aarde kan bepalen. Veel is te doen geweest over de vaststelling van een nulpunt; tenslotte is hiervoor de meridiaan van Green- wich genomen, omdat hierbij de datumljjn zoo goed als geheel door de Stille Zuidzee loopt Nederland handhaaft den Amsterdamschen tijd en dit geeft nog aanleiding tot veel on gerief. Spr. behandelde vervolgens het zonnejaar met zijn 365 dagen, waarbij zich de moeilijk heid van den schrikkeldag voordeed. Reeds Julius Caesar voerde schrikkeljaren in, maar paus Gregorius XIH moest in 1582 weer in grijpen. omdat men toen 10 dagen tekort was gekomen, zoodat in dat jaar de kalender van 4 op 14 October sprong. Paus Gregorius her stelde dat door de eeuwjaren schrikkeljaren te maken, maar kwam er óók nog niet. De Sovjet-regeering heeft een aanmerkelijke ver betering in den kalender aangebracht, waarbij het verschil nog slechts gering is. Verschil lende correcties werden nog behandeld door spreker. De gelegenheid om vragen te stellen was aanleiding tot een korte, doch interessante, wjjsgeerige discussie over de begrippen „tijd en „ruimte". Onder dankzegging aan den spr. voor diens interessante lezing, werd deze eerste bijeen komst gesloten. De volgende heeft plaats 20 November, hierbij spreekt dr. Van Bemmelen over „De Stratosfeer". Een HoUandsche film, waarop men trotsch kan zijn. Al weer heel wat jaren geleden schreef een Zuid-Nederlandsch auteur, een zekere heer A. M. de Jong, een boek, dat hij de wereld inzond onder de benaming „Het Verraad" en hetwelk de lotgevallen weergaf van Merijntje Gijzen, om zoo te zeggen gezien in zijn botsing met de groote-menschen-wijsheid. Merijntje (het boek wel te verstaan) deed het buitengewoon en mocht zich zelfs in de voor ons land zeldzame qualificatie van „best seller" verheugen. Vandaar, dat de schrijver besloot Merijntje ook verder met de wijze menschheid in botsing te laten blijven, nog een 3-tal voortgezette lotgevallen creëerde en ook hiermede een opvallend succes verwierf. In den loop der jaren kwamen er andere boeken, ook van A. M., doch Merijntje werd een legende. En misschien ware dat aardige kereltje wel min of meer in het boek der Groote Vergetel heid aller boeken geraakt, ware daar niet de waterlandsche filmindustrie geweest, die juist op het moment, dat zij dreigde dood te loopen in een verstarrende oppervlakkigheid en kleur loosheid de kans kreeg „Het Verraad" op cel luloid te reproduceeren. Veel werd er over verteld, nog meer ge schreven en eenige weken geleden kwamen de eerste critieken los. Ze waren gunstig. Meer nog: ze waren in glorievollen toon gesteld. En gisterenavond heeft Den Helder voor het eerst kennis genomen van Merijntje G(jzen, zwart op wit enhet was een prettig weer zien. Natuurlijk maakt ieder lezer zich van dat joch een andere voorstelling en het was juist de kardinale moeilijkheid om van él die hon derdduizenden Merijntje's de gemiddelde te vinden. Het lot wees Marcel Krols aan, een heerlijk type, „zoo-uit-de-klei", met prachtig geel-wit haar, met een lang-jongensgezicht, met beenerige knieën en met een twijfelaartje zwabberend om z'n onderdanen. Het was een vondst, deze Marcel Krols, juist omdat hier geen sprake is van een „wonder kind" of van een „jeugdig acteur". Niets er per half pond f 0 35 per half pond f 0.30 per stuk f 0.25 rlJ11 f 0.30, f 0 45, f 0.60 Van Galenstraat 71 Telef. 399 Smakelijke Allerhande Filesche Duimpjes Gemberbrood Fijn Krentenbrood van. Het is een doodgewoon kereltje, zoo als er duizenden in het land van Brabant rondloo- pen. Met geen enkele bijzonderheid dan juist zijn gewoon-doen. Precies zooals de Fransche „Peenhaar" en enkele knapen uit „La Mater- nelle". En men hoort Merijntje spreken, ln z'n smeuig Brabants, over Ons Lieve Vrouwke, over meneer Pastoor, over den Kruik, zijn grooten vriend en over Blozekriekske, zijn vriendinnetje, dat hem tot den misdaad bracht zijns moeders aardewerk in diggels te smijten... en men geniet er van, want het is Merijntje, zooals we hem ons gedroomd hadden. Direct naast Merijntje is daar Piet Bron, die de Kruik uitbeeldt en het is hier, dat wij wederom een enthousiast geluid mogen doen hooren. Er is beweerd, dat Bron in deze film de allures aanneemt van een Wallace Beery en een Jannings en dat is niet te veel gezegd. In zijn creatie van vagebond is hij prachtig en wéér tot in het détail. Deze man kan spelen en geeft ons meer dan tientallen andere nationale acteurs ons te zamen in vele films gaven En daar zijn Mimi Boesnach, die de rol van Janekee geeft, misschien een even te char mante Janekee, maar toch met veel begrip voor haar uitbeelding en Aaf Bouber als de huishoudster van „meneer Pastoor" en vele anderen, als de Flierefluiter, de grensjager en den veldwachter. De film werd geregisseerd door Kurt Gerron en hg presteerde hier een opmer kelijke taak. Prachtig ziet hij dat Brabant- sche volk en dat Brabantsche land en hij weet beide te combineeren tot een een heid. Ziet hoe hg de klokken van het pit toreske kerkje over de lage vennen en het verscholen dorpje doet galmen, hoe hij het koren teekent tegen felbewogen luchten v rïv --i Speculaas 22) Keating reikte naar den schakelaar, en toen het licht aanfloepte, keken de twee mannen elkaar verbaasd aan. De heele ka mer lag ondersteboven: wat zij een moment tevoren hadden gevreesd, bleek zich bewaar heid te hebben. De Strooper was hen vóór geweest Papieren lagen door elkaar gegooid, laden waren leeggehaald en het heele meubi lair was verschoven. Alleen vlak bi) de tafel was een stoel overeind blijven staan, en in eens kwam Keating op een idee. Hij voelde aan de zitting: zooals hij verwacht had, was die nog warm, dus moest de Strooper de ka mer nog nauwelijks twee minuten geleden verlaten hebben. De inspecteur keek rond; zijn oog viel op de deur van de slaapkamer, die zooals hij bij ervaring wist naar de badkamer leidde, en zoo naar het platdak. „Ik geef je een kans," wendde hij zich tot Clem. „Ik moet den Strooper achterna, maak jij je maar uit de voeten en zie, dat niemand je te pakken krijgt." Clem knikte en Keating ging behoedzaam naar de slaapkamer. Eén bUk zei hem, dat ze leeg was, en lüj trad de badkamer binnen. Die was ook leeg, maar het bovenraam stond open, en het was hem niet kwalijk te nemen, dat hg den weg, waarlangs de Strooper zich toegang tot de flat had verschaft, hield voor den weg, waarlangs hij was ontsnapt. Op het oogenblik, dat Keating die verkeerde ver onderstelling maakte, ontdekte Clem wat an ders, namelijk een blad papier op de tafel, dat de identiteit van den vorigen bezoeker afdoende vaststelde. „Wie 't eerst komt, 't eerst maalt," las Clem. „Dét is zeker: iemand die stalen zenu wen heeft," mompelde hij bi) wijze van com mentaar. Maar op slag maakte de half be wonderende uitdrukking van zijn gezicht plaats voor het gewone, wezenlooze masker. Door blik nog beweging verried hij, wat hij in den spiegel tegenover het raam had ge zien: het bovenste gedeelte van een grijzen hoed, welks vorm nu onuitwisbaar in zg'n ge heugen geprent was. Oogenblikkelijk ver dween het spiegelbeeld weer en de spiegel weerkaaatste nog slechts het raam. Clem drentelde wat om de tafel, en kwam als bij toeval bij den muur, waarin het raam was, en waar hij van buiten niet gezien kon worden. Hij drukte zich er plat tegen aan, schoof zich zijdelings vooruit, en loerde, zon der zich bloot te geven, voorzichtig naar bulten. Vaag onderscheidde lüj de gestalte van een man in het grijs, die het schuine dak van den uitbouw afklauterde, en Clem's oogen schit terden. Hij wist niet, waarom de Strooper ge bleven was, ln plaats van onmiddellijk te vluchten, maar zijn eenige gedachte was, dit heerschap eens aan zijn mouw te trekken. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij Keating te rugkomen, en omdat een nieuwe ontmoeting met den inspecteur niet in zijn lijn lag, maakte hij zich uit de voeten. Hij nam de treden bij drie tegelijk en kwam ongehinderd beneden. Om den Strooper ach ter de huizen bij de garages te ontmoeten, moest hij om het blok heen loopen, maar hij voorzag de mogelijkheid, dat hij hem nog in de open straat zou tegenkomen, wat minder naar zijn zin was. Hij aarzelde even, want hij was niet van plan een fout te maken, zoo als bjj een vorige gelegenheid in Birmingham waar de man, dien hij nu achterna zat, aan het langste eindje getrokken had. Het litteeken was nog duidelijk te zien. Nog had Clem geen besluit genomen, toen de moeilijkheid voor hem opgelost werd. De Strooper was vlugger geweest dan hij en kwam juist den hoek om, toen Clem op het punt stond, de portiek van Larry's huis te verlaten. De Amerikaan trok zich onmiddellijk terug en zag vanuit zijn schuilhoek den Strooper naar zich toe komen, die onder het loopen de sjaal voor den mond wegnam. XVI. Toen de Strooper op gelijke hoogte kwam met de portiek, waarin Clem hem afwachtte, stond hfl plotseling in den verblindenden licht bundel van een zaklantaarn, die hem juist tusschen de oogen trof. „Hallo", teemde Clem, „op deze ontmoe ting heb ik al lang gevlast. We hebben sa men nog verdomd!" Stom verbaasd brak hij af en staarde een seconde ontzet in het gezicht, dat zijn zak lantaarn hem deed aanschouwen. Toen zette hij een stap vooruit, en dat was zijn ongeluk. Twee scherpe knallen vielen samen met den vuurstraal uit den rechterzak van den Stroo per. Clem tuimelde ruggelings tegen den deurpost aan en gleed op den grond, terwijl de Strooper met een vluggen blik naar het huis de straat over glipte en wegdook in de donkere portiek van de tegenoverliggende flat. Intusschen kwam Keating, die den vrijge laten gevangene weer terug wilde hebben, nu de Strooper ontsnapt scheen te zijn, de trap afhollen en viel in zijn volle lengte over Clem heen. Onder vloeken en verwenschingen krab belde hij weer overeind. „Wil je rust gaan nemen?" snauwde hij, maar zag dadelijk, dat er iets niet in orde was. Clem's gezicht was vertrokken van pijn, en zijn stem was niet veel meer dan een flauwe zucht. „Strooper huis hier tegenover ik Daarna rolde hij opzij. Keating hield zich niet lang met hem be zig, maar sprong als het ware de straat over, het huis binnen, dat Clem bedoeld moest heb ben, en waarin hg een vage gestalte nog juist had zien verdwijnen, toen hij van bo ven kwam. De deur stond open en Keating keek in een onverlichte hal. Hij nam zijn revolver in de hand, vóór hij verder ging om eens te zien, wat er in dat huis te koop was, maar behalve een trap kon hij niet veel onderscheiden. Een koude tocht speelde hem langs het gezicht en hij tuurde argwanend in alle richtingen om den oorsprong daarvan op te sporen: ergens moest nog een ZTr open staan. Op een moment hoorde h*j een geluid en hij di aaide zich met een ruk om. Er kwam iemand naar beneden. ..O, ben jjj het?" vroeg een gerekte stem wuef f!rti3d glng hCt Ucht aan" Keating 5ÏJ wPretUg glimlachende Slicht van Larry Wade, die tegen den post van de traD leunde. De inspecteur gromde van voldoening en bracht werktuigelijk zgn revolver op één lgn met Larry's heup. „Het ziet er naar uit," zei hfi rustig, „als of ik eindelijk vat op je gekregen heb." Larry glimlachte nog. „We zullen er niet om wedden, maar waarom denk je dat?" „Voor twee minuten is de Strooper hier bin nen gegaan," zei Keating gewichtig. „Ik volg de hem en vond jou." Larry's oogen werden kleiner. „Dus hij is het geweest? Dan hebben we juist een minuut, Keating, om het zaakje hier te doorzoeken." Hij maakte een beweging om den inspecteur voorbij te gaan, maar vond zijn weg versperd. „Ik wou jou anders eens doorzoeken," gaf Keating terug. „Doe nou niet dwazer dan je al bent. Ik zeg Je, dat we onmiddellijk het huis een beurt moeten geven." „Dadelijk misschien," stemde Keating toe. „Omhoog." Larry beet zich op de lippen en hield zijn handen boven zijn hoofd. „Daar zul je nog eens spijt van hebben," zei hg wrevelig. Keating gleed met deskundige hand over zij kleeren, zonder den revolver, dien hij zocht, te vinden. „Voldaan?" vroeg Larry grimmig, toen de fouilleering afgeloopen was. „Neen. Alleen maar nieuwsgierig. We zul len eens vertrouwelijk moeten praten, Larry." „Terwijl de Strooper er tusschenuit gaat, dwarskop. Maar ik ben niet van plan „ver weg te gaan," viel Keating hem in de rede. „Nee, het is beter, dat je dat maar met doet. Kom maar een mee, en schiet een ee je op, om zeker iemand zgn eigen woor den te gebruiken." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16