Het voorloopig programma voor a»s» Zondag» Watervogels I-Texel 1 1-4 Berger Sportvereeniging Gymnastiek Korfbal EltO'— Oosterpark II 3~0 Brochures en Periodieken Een geflatteerde, maar verdiende overwinning. Ruststand 11. gen halve orkaan heeft Zondag boven- de wedstrijd plaats gehad, een strtjd hen de nummers een en twee van de rang- tus3° eilandbewoners zouden winnen, lijst. de meesten niet verwacht hebben. Dat Gebeurd is, is in het geheel geen schande het °^atervogels. Texel immers speelt al v0°r in de vierde klasse, was vorig jaar zelfs jaren 111 ^^oor^dén wind was er van mooi spel bijna £e®n herwinning verdiende Texel ten volle, ^as i3 of 24 een juister uitslag ge- al qt watervogels heeft zoo goed mogelijk ^Hizegeven en heeft het eerste kwartier p8^q het initiatief gehad. Zij kregen in de te helft dan ook de meeste kansen, maar eers te ^ort spel en slecht schieten van de d°or, oCCie, gingen die verloren. Was Water- V°°eis toen gelukkiger geweest, we zouden een !gei ander spelbeeld gekregen hebben. De wedstrijd. n precies 2.30 u. laat scheidsrechter Prins, zich vrij behoorlijk van zijn taak heeft ge kweten, beginnen. Watervogels wint den toss en kiest den wind de zon, die ons toen nog een beetje warmte eö nk jn den rug. De eerste aanval is voor de zwart-witten en na twee minuten spelen Peenlt Watervogels de leiding. Mdels haar linksbuiten, die vlak voor Dukers bal in het net knalt, 1-0. Texel laat zich door dezen vlug verkregen achterstand van de wijs brengen en na den aftrap volgen eenige T.-aanvallen, maar door slecht schieten blijft succes uit. Na tien minuten volgt de eerste corner op het W-doel, maar de bal wordt weggewerkt en meteen is Watervogels aan den anderen kant weer in iden aanval. Deze aanvallen worden echter slechts zelden goed opgebouwd, meestal door lange trappen. Maar al doende leert men, en als de Vogels eenigen tijd in de vierde klasse zitten, zal k dat wel goed komen. De wil is er inieder geval. Ondertusschen moet de ^-achterhoede alle zeilen bij zetten om doel- unten te voorkomen. Door den wind komen de ballen op de raarste en meest onverwachte manier voor het doel terecht. Watervogels krijgen nu een aantal als we goed geteld hebben acht corners te nemen. 2e worden goed genomen ook en telkens denken we den bal in het T-doel te zien ver dwijnen, maar even veel keeren is er ook weer een Texel-been, dat 't verhinderd, óf wel, de bal gaat naast. Van deze kansen had Water vogels er toch minstens één moeten benutten, maar door onbesuisd schieten, of door te peuterig spel gebeurt dit niet. Hun voorhoede is wel zeer bewegelijk en snel, maar het spel wordt te kort gehouden. En 'dat is vooral de groote fout. Dat zit 'em voornamelijk in de middenlinie, verdedigend is ze heel goed, maar er gaat te weinig kracht van uit. Ook Hollander, de spil is goed, maar door lange passes op de vleugels zou hij veel meer bereiken, 't Is dan ook wel jammer, dat Bosch niet meer speelt. Hij zou hiertoe beter in staat zijn en daarmee doen we niets te kort aan Hollander's prestaties. Als er vijftien minuten gespeeld zijn, volgt de eerste gevaarlijke T-doorbraak. De corner, die deze aanval oplevert, wordt góed genomen, maar evengoed weggewerkt. Texel weet zich nu los te werken en geeft goed spel te zien. Men werkt, evenals we dat bij den beslis singswedstrijd tegen Alkmaar zagen, met de hersens en technisch speelt Texel nu stukken beter dan Watervogels. En dat komt niet alleen, doordat de spelers individueel goed zijn, dat komt door het systeem. De middenlinie trekt goed mee en voedt de vleugels. De links binnen P. Neyens, die als vierde half speelt, is heel goed. hij is overal. Het nadeel van dit systeem is, dat de voorhoede steeds met vier man staat. Herhaaldelijke T.-aanvallen volgen nu, maar Freek Been en z'n collega weten voorloopig doelpunten te voorkomen. Het wordt gelijk. Lang gelukt ze dat evenwel niet, want als er twintig minuten gespeeld zijn, wordt de gelijkmaker geboren. Eerst gaf de T-linkshalf een schot, de keeper was al uit doel, maar F. Been redt op de doellijn en schiet den bal weg, maar dan schopt de keeper den bal tegen den paal en de T.-middenvoor knalt den terug- epringenden bal in doel, 1—1. De strijd gaat hierna gelijk op, met een technisch beter spelend Texel. Door het wind- voordeel kan Watervogel;? snelle aanvallen ondernemen, maar voor doel wil het nog steeds niet. Eenige minuten voor rust krijgt oe W-linksbinnen nog een kans, maar hij schiet recht in Dukers' - anden. Na rust. Pe W-linksbinnén is vervangen en de in valler speelt nu linksbuiten. Watervogels zet een stevig offensief in, maar de bal wordt te hoog gehouden. Lang duurt dit overwicht niet en daarna gaat de strijd weer gelijk op. Van mooi spel is nu heelemaal geen sprake meer, ook bij Texel niet. Uit een corner op het W-doel kopt de mid- ,,!nV00r in- maar de keeper slaat den bal vallend tot corner. Na 24 minuten spelen krijgt Texel een jen schop te nemen op minstens 40 meter lan van ïlet W-doel. Neyens geeft een linif611 schuiver en de bal verdwijnt in den znn tr hoek- Het is 12. Het schot was niet vop- i rd en de leek ons houdbaar. Water- mj° 8 is even onder den indruk, want vier vanfn Iater wordt het 13 van den voet baar ^-rechtsbinnen. Hij schoot onhoud- ^atervogels zet nu alles op alles, ook de denlinie gaat naar voren en ze komen nu lon en aanval, maar voor doel wordt er hope- e-Mo noe'd, terwijl 't ze, als er iets goeds Shdaan wordt, ook niet mee zit. De ]S 7unu,;en v°or tijd volgt een T-doorbraak bal vu sb'nnen zet voor, de keeper slaat den buito d weg, maar de toestormende links- de Vo hem 'l nakijken, 14. Nog geven T-doel S niet op. Ze komen weer voor het gaat 1?aar door talmen van den middenvoor daarn nu weer een hans verloren. Even dan ff .tchiet de rechtsbuiten in het zijnet en beeft w; de arbiter voor de laatste maal en vierriovVaten ogels haar eerste nederlaag in de klasse geïncasseerd. H.R.C. III—Helder II 1-1 effIet is Zondagmorgen op het Racing-terreln t*JPannende flere strijd geworden tusschen Winrt Pf°egen' dle ondanks den stormachtigen toonden, dat zij zeer zeker een woordje PloenstiteieSPreken 'n den strijd om den kam" wind heeft anders toch nog veel be* dorven. Vrijwel dwars over het veld staande, deed hij iederen aanval, die over den Tuin dorp-kant ingeleid werd, op niets uitloopen, daar voorzetten van die zijde niet mogelijk bleek. Het aantal uitballen was legio en zoo werd het een ietwat rommelige wedstrijd, waarin alleen de gelukkige zou kunnen zege vieren. In de eerste helft, toen Helder 2 het geringe windvoordeel had, was het dan ook zij, die het meest in den aanval was, doch de enkele gevaarlijke aan vallen strandden op het hechte backstel en op het schitterende keepwerk, waarop keeper Goudswaard ons vergastte. Zoo stopte hij eenmaal op phenomenale wijze een keihard schot van Lokkers, dat door den wind werd meegedreven in den uitersten bovenhoek, maar al vallend sloeg hij den bal uit het doel. Een andere maal gaat een schot van Boslooper rakelings over, even later gevolgd door een zeer hard schot van Nijpels. Doch ook aan de andere zijde had men inmiddels niet stilgezeten, want door het sterke op dringen van het Helder-team, konden de en kele Racing-uitvallen zeer gevaarlijk worden. En waren Ran en Quant niet zoo goed op dreef geweest, dan had juist aan de niet ver wachtte zijde wel eens een doelpunt kunnen komen. De tijd verstreek en ondanks manmoedige pogingen der witjakken gelukte het hen niet een voorsprong te nemen. Even voor rust dachten we de roodjes nog te zien scoren, toen een hard schot van Sturk op nog geen 3 meter afstand gelost, via de lat uit caram boleerde. Was het voor de rust Helder, dat het meest in de meerderheid was, in de tweede helft waren de bordjes verhangen. Een zelfde beeld, doch nu met HRC 3 in den aanval. Doch ook de Helder-achterhoede bleek van het goede hout gesneden te zijn. Harde scho ten van Sturk en Heyblok maakte Kenter op uitstekende wijze onschadelijk en hoewel de uitvallen van Helder wel iets talrijker waren dan die van Racing voor de rust, kan men toch niet van een bepaald ovenwicht van één der ploegen spreken. Wel viel het iets beter voeden der Helder-midden-lnie op en het was uit een der goed doorgegeven ballen van Quant, dat Nijpels een hard schot in zou zenden, dat via de lat het veld weer in sprong. En weer ging het verder. HRC neemt de leiding. Er zal ongeveer een half uur gespeeld zijn, toen een aanval van HRC 3, die op niets dreigde uit te loopen, plotseling veranderde in through-pass, waarop Sturk, doorloopend, den bal in zijn bezit kreeg en zwaar gehin derd door v. Steenbergen, langs den uitloo penden Kenter, met een zuiver geplaatst schot zijn elftal de leiding gaf. Oogenblikkelijk veranderde het aspect van den strijd. Quant en Lokkers verwisselden van plaats en HRC 3 werd op zijn eigen helft teruggedrongen. Het wordt gelijk. Toch zou het nog gelijk worden, maar evenals het Racing-doelpunt kwam dit, toen niemand meer een doelpunt verwachtte. Een verre pass van links naar rechts bracht den bal bij Nijpels, die met den bal naar het doel loopend, gehaakt werd door een der HRC-backs. Penalty! Quant plaatste zich achter den bal en zui ver verdwijnt in den uitersten hoek. In de resteerende vijf minuten domineer den de witjakken, doch ook zij konden den strijd niet in hun voordeel doen beslissen. Met Helder in den aanval kwam het einde van een wedstrijd, waarin beide ploegen elkaar niets hebben toegegeven. Rest nog te vermelden, dat Goudswaarts na de rust op verdienstelijke wijze vervangen was door den jeugdigen Bongers. Atlas—JVC. Atlas kan tevreden zijn over den Zondag. Het volle pond uit den AtlasJVC-dag is haar deel geworden. Hoewel het nu geen ideaal boetbalweer was, het tusschen de beide le elftallen nog een vlotte wedstrijd geworden. De eerste helft wisten beiden het doel niet te vinden, zoodat de stand nog blank was toen de rust aange kondigd werd. Na de rust begint Atlas alles op den Aanval te concentreeren en reeds na eenige minuten is het tusschen de beide 2e elftallen nog een schot loste, dat keeper Post wel stopte, doch uit z'n handen liet vallen, succes. Hierdoor aangemoedigd komt A. iets meer los en nog maals is het de r.-buiten, die een mooie pass geeft, waarvan J. Wijker dankbaar gebruik maakt, 20. JVC stelt alles in het werk om het tot doel punten te brengen, doch Beyer en Mieldijk, en in de laatste instantie keeper Ruiter, zor gen steeds voor opruiming. Even voor het einde gaat de A. rechtsbuiten nogmaals in z'n eentje langs de lijn en lost zoo'n geweldig hard schot, dat Post den bal uit het net kon halen. Scheidsrechter J. Augustein leidde goed. K.N.V.B. H.R.C.—H.F.C. SpartaanAlcmaria. HollandiaHelder. PurmersteynSucces. Alkmaarsche BoysAssendelft. AlkmaarKinheim. SchagenD.T.S. B.K.C.Watervogels. StrandvogelsAndijk. M.F.C.Nieuwe Niedorp H.F.C. II—H.R.C. II. Alcmaria IID.W.V. II. Helder IIHollandia II. N.H.V.B. Helder III—Held. Boys I. H.R.C. IV—Atlas I. Zeemacht IOudesluis I. Wieringerwaard IIJ.V.C. Schoorl IPetten I. Helder IVOudeschild I. Succes IIB.K.C. II. Watervogels IIH.R.C, V. M.L.D. I—Texel II, Wjj hebben het eerste elftal vergezeld op zijn verren tocht naar Oostzaan, waar het het sterke O.S.V. III had te bestrijden. Het is B.S.V. niet gelukt een overwinning te bevech ten; hoewel met rust een 10 voorsprong werd verkregen, bleek deze niet voldoende te zijn, toen O.S.V. den orkaan in den rug kreeg. Eigenlijk waren de weersomstandigheden voor voetbal op dit open polderveld totaal onge schikt; het kwam voor, dat de O.S.V.-keeper een doelschop nam, welke door den krachti- gen wind tot corner werd. Het Bergensche elf tal was geen schaduw van wat het de vorige week was. Het moet gezegd worden, dat het de Ber- genaren niet mee zat, vóór de rust loste Plomp twee schoten, één tegen de lat en één in den uitersten hoek, welke beter lot verdiend had den. In de eerste helft maakte de ploeg de fout teveel op rechts te spelen, mede ten ge volge van den sterken wind. Fillet kreeg op den linkervleugel te weinig te doen, vooral Ab v. d. Berg plaatste steeds weer naar het mid den. Het gevolg was, dat het spel zich steeds in één hoek concentreerde, waar het steeds een opeenhooping van spelers was. Was er getracht het spel meer naar links te verdeelen, dan was een grootere voorsprong dan 10 (een doel punt van De Groot) waarschijnlijk geweest. O.S.V. slaagde na de rust, ondanks den feilen wind er in, het spel ook op links te brengen. Het gevolg was, dat vandaar gevaarlijke aan vallen en harde schoten kwamen. Weldra was de stand dan ook gelijk. Versterkt door dezen moreelen steun kwam O.S.V. toen opzetten en wist door twee fraaie doelpunten den stand op 31 te brengen. Al behaalden de Oost- zaners een verdiende overwinning, toch had den de Bergenaren een veel gunstiger resul taat kunnen behalen door meer te trachten op den kant te spelen, waar de wind vandaan kwam. Dezelfde fout deed ook indertijd dit elftal den Gouden Kruiswedstrijd tegen Mevo verliezen. Wij achten het niet noodig het elftal nog nader onder de loupe te nemen; allen hebben reeds getoond in vroegere wedstrijden beter te kunnen en zullen het ook in volgende wedstrijden beter doen. Er is nog niets ver loren en de weg is nog ver. Al speelden de Bergenaren ook niet bepaald zachtzinnig, toch moet gezegd worden, dat het optreden van ver schillende O.S.V.-ers niet door den beugel kon. Dit ruwe spel en het geregeld uittrappen van den bal maakten het aanschouwen van den wedstrijd niet bepaald tot een genoegen. Het was goed, dat scheidsrechter Limburg de teu gels strak hield. Het tweede elftal heeft inderdaad zichzelf overtroffen door Vrone 2 met 82 af te maken. En verdiend ook! Het is wel frappant, hoeveel beter de B.S.V.-reserves zijn dan het vorige seizoen, toen de eene nederlaag de andere opvolgde. En nu... twee fiksche over winningen na elkaar. Voor een deel is dit te danken aan het feit, dat door de opneming van Han Petri en Fred. Urbanus, twee jonge enthousiaste spelers, de achterhoede belangrijk is versterkt, voor een ander deel, omdat de voorhoede thans bestaat uit vijf spelers die elkaar begrijp en die weten wat doorzetten is. Met wind meespelend, waren de Bergenaren doorloopend in den aanval en werd er op be hoorlijke wijze van de vele kansen geprofi teerd. Tot zeven maal toe moest de Vrone- doelman visschen. Was het wonder, dat in de pauze de stemming zeer optimistisch was En toch bleef oppassen de boodschap, want in de eerste helft had de voorhoede van Vrone eenige gevaarlijke aanvallen opgezet en het was alleen aan het resolute optreden van de achterspelers en in uiterste instantie van den doelverdediger te danken geweest, dat de tegenpartij geen tegenpunt had gescoord. Intusschen begon de tweede helft zeer hoop vol met een snellen aanval der blauwe voor hoede en het bleek alras, dat B.S.V., al moest ze thans tegen den storm in spelen, het beste van het spel behield. In 't Vrone-elftal name lijk zat bitter weinig verband en de achter hoede van B.S.V. had dan ook niet heel veel moeite den groen-zwarten aanval in bedwang te houden. Aan den anderen kant werden door de B.S.V.-voorhoede tal van aanvallen onder nomen. Toch kreeg Arie van Diepen nog heel wat ballen te verwerken; hij deed zulks op zeer solide wijze. Niettemin kon hij niet ver hinderen, dat Vrone tweemaal doelpuntte, maar ook B.S.V. voegde er nog een goaltje aan toe, zoodoende met 82 winnend. Bij B.S.V. waren de backs Roel Koning en Han Petri zeer voldoende; van de midden linie vonden wij Fred. Urbanus de beste en deed ook Flurschütz goed werk. De voorhoede in haar geheel heeft best ge speeld; het vijftal was vlug en doortastend, met van den Bergh als de gevaarlijke schut ter. Hij scoorde tot driemaal toe, terwijl ten Herkei twee doelpunten voor zijn rekening nam. Cor Kroen en L. Sluizer maakten ieder een goal en een der Vrone-achterspelers zorgde vor een punt in eigen doel. In de morgenuren hebben de adspiranten-elf- tallen op het terrein der Alkm. Boys aan Wes- terweg te Alkmaar, knap werk gedaan. De a-adspiranten, zonder hun goalgeller, Jan Eriks, wonnen met 30 van Alkm. Boys b, en die overwinning is feitelijk geen moment in gevaar geweest. Merkwaardig, dat de jongens met den storm meespelende, lang niet zoo goed waren dan in de tweede helft, toen de voorhoede den bal laag hield en het spel goed werd opengehouden. Dirk Mosk opende de score, toen een hoekschop ineens in het doel belandde. Nog voor half-time gefloten werd, maakte Hans Busselmann er op keurige wijze 20 van, terwijl na de rust Niek van den Berg den stand op 30 bracht. Bij de Bergenaren waren ditmaal Dik Zwak- man en Rein Maasen (na de rust) uitstekend, terwijl Jan v. d. Plas, voor de eerste maal back spelend, op die plaats een openbaring voor ons was. De b-adspiranten deden niet min der goed werk door Alkm. Boys met 83 te kloppen. Na met rust reeds een 70 voor sprong te hebben veroverd. De doelpunten wer den gescoord door Ellie Koning 2, Fred Bus 2, Wally Rensink 1, Karei ten Bruggencate 1 en Jan Willig 1. Goed zoo jongens, gaat zoo voort! HALLE STAAT IN HET DOEL. Het voorloopig Nederlandech elftal, dat a.s. Woensdag 21 October des middag om twee uur op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelsche tweede divisie-club Doncaster Rovers zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Drok (R.F.C.), Bak- huys (H.B.S.), Smit (Haarlem) en Van Nel len (D.H.C.). Als reserves zijn aangewezen: Van Male (Feijeaoord), Wilders (Blauw-Wit), Pellikaan (Longa), Van der Bout (Martinet), Vrauw- deunt (Feijenoord) en van Spaandonck (Nep tunes), TURNKRING HOLL. NOORDER KWARTIER. Wedstrjjd uitgesteld. Begin September heeft het bestuur van den turnkring H.N.K. een circulaire verspreid waarin het wedstrijden in vereenigingsnum- mers uitschreef, te houden in „Veerburg" te Anna Paulowna op 29 November a.s. Er waren echter moeilijkheden van verschil den aard, waarop dit voornemen moest af stuiten. In de eerste plaats kon de plaatselijke gym- nastiekvereeniging D.O.K.E.V. daaraan niet deelnemen omdat de circulaire haar pas be reikte toen de oefening voor haar eigen uit voering op 22 November dus een week er voor al in vollen gang was. De Bond van Plaatselijke vereenigingen te Anna Paulowna gaf verder te kennen, dat hij onmogelijk aan den Burgemeester kon advi- seeren den 29sten November aan den Turn kring toe te wijzen, omdat dien datum al op de eind Augustus vastgestelde uitvoeringslijst (tot en met December) bezet was door de Breezander Staatspensionneering. Het kwam het bestuur van den Bond van PI. ver. overi gens ook voor, dat het niet in het belang der turnwereld kon zijn in dezelfde zaal twee Zon dagen achtereen een gymnastiekuitvoering te houden. Per circulaire heeft het H.N.K. nu aan zijn aangesloten vereenigingen doen weten dat het van den voorgenomen krachtmeting op 29 November afziet, maar dat de leden er alvast op kunnen rekenen, dat de wedstrijd nu ge houden zal worden in begin Februari 1937. De definitieve datum zal vastgesteld worden zoodra men zekerheid heeft aangaande het juiste tijdstip van het huwelijk van de Prinses, opdat men niet voor een verrassing zal komen te staan, die opnieuw uitstellen noodzakelijk zal maken. Zondag heeft onder zeer ongunstige weers omstandigheden de wedstrijd EltoOoster park plaats gehad. Er werd ondanks den krachtigen wind, niet onverdienstelijk ge speeld en het dient gezegd, dat de Eltoërs zich heel wat beter aanpasten, dan hun gasten, die vooral in het aanvalsvak den fout begingen den bal hoog te plaatsen, waardoor deze, dank zij de medewerking van den wind, meestal een dankbare prooi werd van de Elto-verdediging. In de Elto-aanval was het juiste schot zoek en hoewel er aardig gecombineerd werd, gelukte het de Oosterparkverdediging, voorloopig al thans, meester van het terrein te blijven. De Eltoërs kwamen echter steeds opnieuw in den aanval, dank zij het feit, dat het middenvak telkens den bal weer onderschepte, zoodat de druk op de Oosterpark-defensie ten slotte te zwaar werd. Na ongeveer een half uur spelen bracht H. Groen in enkele minuten tijds den stand op 2—0, waarna er vakverwisseld werd. Ook nu trokken de wit-zwarten geregeld weer ten aanval maar slecht schieten eenerzijds en goed verdedigen anderzijds, was de oorzaak, dat er voorloopig niet meer gescoord werd, zoodat de rust kwam met een verdienden 20 voorsprong, voor Elto. Na rust kreeg Oosterpark het voordeel van den wind, waardoor het spelbeeld volkomen gewijzigd werd. Keer op keer trokken de Am sterdammers ten aanval, maar ook hier was het schieten slecht en bovendien werd er zeer stug door de Elto-menschen verdedigd. Na 10 min. spelen kreeg Oosterpark een strafworp te nemen, die echter gemist werd. Enkele min. later trekt Elto weer ten aanval en wist H. Nieuwland op fraaie wijze den stand op 30 te brengen. Het spel gaat nu weer meer gelijk op en de respectievelijke verdedigingen weten nu de aanvallers in bedwang te houden, zoodat het eindresultaat, 3—0, voor Elto was, die nu 5 punten uit 5 wedstrijden hebben. Scheids rechter van Wieringen leidde op uitstekende wijze. Verschenen bij Van Holkema Waren- dorfs Uitg. Mij. te Amsterdam: .Marijke van de Molenhof", een boek voor grootere meisjes, door Willy Pétillon. Een heel fijn gevoeld en ontroerend boek over een meisje, dat lichamelijk en geestelijk achterlijk is, dat op dertien jarigen leeftijd den indruk maakt zeven te zijn, maar dat een allerliefst zonnig karakter heeft. Schrijfster wijdt haar boek „aan de nagedachtenis van het liefste, zonnigste kindje". En het heele boek maakt den indruk, alsof het echt is; Marijke en haar moeder, die alles op zij heeft gezet om zich geheel aan haar kind te wij den. Heel lief is ook Ina, die dik bevriend wordt met Marijke en zorgt voor omgang met andere kinderen, die heelemaal niet het ach terlijke kindje in haar zien, maar wel het enngeltje, dat niets liever doet dan anderen blij maken. Marijke's verjaardag, Marijke's ziekte, aan alles neemt Ina, het doktersge zin en het geheele dorp deel. Een heel goed boek en iets heel anders dan gewoonlijk. Rie Reinderhoff zorgde voor de illustratie der drie boeken. Ing. 0.60, geb. 0.85. Verschenen bij: „A. B. C., Tijdschift voor Hollandse jongens en meisjes". Een nieuw jeugd-maandblad met bijdragen voor kleineren en grooteren, wetenswaardig heden op allerlei gebied. In dit nummer bijv. „25 jaren vlieger", een artikel over pad destoelen en recepten voor home-made-ver snaperingen bij de theevisite. Verder verha len, een rebus, enz. enz. en een hoekje voor eigen werk. Medewerkers o.a. Tine Cool, Ed. de Neve, mevr. J. RiemensReurslag, Mat- thieu Wiegman, Piet Worm en vele anderen. Prettig formaat en de typografische uitvoe ring is geod verzorgd. Prijs 1.25 per kwartaal, 4.50 per Jaar. ,&tad en Land" van 17 October heeft een aardig artikel opgenomen, dat handelt over de plaats waar de jeugd haar eerste levensbegin selen ingeprent krijgt, n.1. de Fröbelschool en geeft eenige bijzonderheden van de nieuwste vaderlandsche film, die de sensationeele titel draagt van „Klokslag 12" waarin gefijm wordt 3 o.a. door Fientje de la Mar en Louis de Bree, Opmerkelijk is de bijdrage „De Mensch zoekt bedwelming" en waarin eenige vergetelheids- methoden aan den kaak gesteld worden. "V er meldenswaardig tenslotte zijn de foto's van de „Stad en Land"-reportage „Dwars door Drente". panorama" van 15 October heeft een sma kelijk opgedischt artikel over onze goede Tante Pos en dat uit een tijd, die al heel lang achter ons ligt. Het vermag slechts onze sym pathie voor deze Tante te consolideeren... Voorts is daar het vervolg van de Marine schetsen, waarin ditmaal in het bijzonder ge schreven wordt over de vliegerij ter zee. Voor Jutters iets om niet te missen. De foto-reportage „Herfstlicht" is buitenge woon geslaagd, evenals een gekleurde plaat, die tal van lezeressen vermoedelijk uit zullen,^ knippen. Koen Limperg: „Naar warmer woningen". Uitgave van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam. Prijs ing. 2.75, geb. 3.50. Dit technisch geschrift verdient de bijzon dere aandacht van architecten- en bouwkun digen. Waar wij in ons klimaat tenminste 7 maan den per jaar op een verwarming van onze woningen zijn aangewezen, is het vraagstuk hoe dakconstructies, wanden en vloeren, met gebruikmaking van daartoe meest geëigende materialen samen te stellen, opdat het meest nuttige en economische rendement van de verwarmings-installatiën wordt verkregen, van zoodanig belang, dat een behandeling daarvan op de wijze, als door den architect Limperg is geschied, alleszins welkom is. Bovendien heeft de schrijver, terzijde ge staan door de uitgeefster, inplaats van in een dorre opeenhooping van tabellen en gegevens te vervallen, een zeer overzichtelijk en modern ingedeeld boekwerk weten te verkrijgen, het welk als studiebron niet mag ontbreken in de boekenkast van hen, die zich bezighouden met het ontwerpen van de zoo dringend noo- dige rationeele woningen van den modernen tijd. „Het Kind", Zaterdag 3 October. In dit veertiendaagsch tijdschrift voor ouders en opvoeders treffen we weer ettelijke bijzonder aardige dingen aan. Welk een edele en nuttige taak streeft de redacteur van het orgaan, de heer D. L. Daalder, met zijn uit gave toch na. Zoo treffen we in dit nummer een aardig schetsje van Mr. G. T. J. de Jongh over Sietze, den Frieschen jongen aan. De teekening bij dit artikeltje is zeer geslaagd. H. A. Gerritsen geeft een vlot commentaar op enkele afbeeldingen van kinderportretten, evenzoovele exposities op de Engelsche ten toonstelling. Hoe doet U in Uw huisgezin? Deze vraag wordt gesteld door J. H. Drewes. En zoo zouden we door kunnen gaan met het noemen van aardige artikelen, doch volstaan met de genoemde en voorts met de verzekering dat dit nummer weer zeer aantrekkelijk is voor hen, die met het kind te maken hebben. DE BRITSCHE FEESTEN EN DE JAPANSCHE DUMPING. In verband met de in Mei 1937 plaats heb bende kroning van Edward VIII, probeeren vele Japansche fabrikanten, de Britsche markt met de nationale vlag te overstroomen. De fabrikanten in Lancashire en Yorkshire zijn over deze dumping lang niet vriendelijk te spreken en wachten met spaning op het ingrijpen van de „Import Duties Advisery Comittee". Wanneer op Japansche goederen niet spoe dig een belangrijke invoerbelasting wordt ge legd, vreest men in den Engelschen handel een verlies van 250.000 pd.st. In verband hier mee wordt aan het jubileum van Koning George V herinnerd, waarbij men kon waar nemen, hoe duizenden scholieren vlaggen kochten, welke door Japansche firma's waren geleverd, terwijl tot overmaat van ramp de herinneringsmedailles voorzien waren van een „Made in Tcheco-Slowakia". Een her haling hiervan wil men thans vermijden. De Britsche fabrikanten, zoo zeggen de Engel schen, kunnen dezelfde artikelen leveren als Japan of welk ander land ook. En redelijker wijze gesproken zou men ook denken, dat de regeering toch liever aan haar landgenooten de voorkeur geeft. DE FRANSCHE SUFFRAGETTES. Zooals bekend strijden de vooruitstrevende vrouwen in Frankrijk sedert enkele jaren met grooten geestdrift voor het kiesrecht van de Fransche vrouw. Zij wenden evenwel heel wat gematigder propaganda-methoden aan, als indertijd hun Engelsche zusters, die er dikwijls op uit waren oproer ond^r het op gehitste vrouwvolk te brengen. De Fransche vrouwen volgden meer de moderne Ameri- kaansche reclame-tactiek. Zoo houden zich momenteel in Deauville eenige voorstanders van het vrouwenkies recht op, die te herkennen zijn aan een hemelsblauw badcostuum en en -mantel, waarop met zwarte letters te lezen staat: „De vrouw móét stemmen!" Toen een heer een der jongedames sarcastisch vroeg, of zij met dat opschrift de vischjes wilde impo- neeren, antwoordde zij: „Het is beter, iets te doen, dat sommige lieden belachelijk vinden, dan niets te doen. Wanneer u tot de jaren des verstands gekomen bent, mijnheer, dan zitten wij al lang in het parlement!" Veel menschenmin en Christenplicht, Brengt Staatspensioen ende armoe zwicht

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11