de scheepsramp Illescas gevallen Relaas van den kapitein Hef nieuwe Locarno Huwelijk der Prinses op 12 Januari? Ramp vo twee minuten PAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nog een schip in den storm SPANJE Catalonic en Bilbao zijn later aan de beurt Buiienlandsch Overzicht Het Vierjarenplan in Duitschland uiTGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 W O E N S DAG 21 OCTOBER 1936 64e JAARG. No. 7831 het relaas van den ge zagvoerder. Duitschland maakt zich onafhankelijk m LDERSCHE COURANT 34 vermisten bij Volgens de laatste berichten zal het vermoedelijk aantal slacht offers van de ramp der „Van der Wijck" 34 bedragen, waarvan 14 Europeanen en 20 inlanders. Er zijn thans van de 39 Euro peanen, die aan boord waren 25 en van de 187 Inlanders 167 in veiligheid gebracht. Van de tot nu toe niet terecht gekomen Europeanen is het stof felijk overschot van mevrouw Wisse te Soerabaja aangebracht. Gezagvoerder B. C. Akkerman heeft zijn directie te Batavia tele fonisch gesproken en medege deeld, dat het hem onmogelijk is een verklaring te geven van de ramp, die zich in één twee mi nuten heeft voltrokken. j ^1 hei vertrek uit Soerabaja had de „van Wyck" 670 last lading aan boord, welke verdeeld was over 't geheele schip. v e directie van de Koninklijke Paket,- ®rt Maatschappij had gisteren te 15.00 uur dun foonKesPrek met den gezagvoerder, verf «er -^kerman, die thans te Soerabaja ïft-.Deze deelde hierbij nog de vol- Het .^zonderheden mede: uit,.®, 'P was bij het vertrek uit Soerabaja Vepl d geladen en volstrekt niet rank. niijware lading bevond zich in de onder hall.?, van het schip, alle zoetwater- en Tff-tfnks waren vol. vat R heeft niet gewerkt, en het weer zich 1 Te begaf de gezagvoerder toer, ruste. Hij had nauwelijks geslapen, gewei,* 00.45 door den stuurman werd slj3 met de mededecling, dat het schip vocrrti raaakte over stuurboord. De gezag- teerdpr ,s^ond onmiddellijk op, en consta- hieron' i slaKzi.i toenam. Hij wekte opdraai eersten stuurman, wien hij de Zaak v gaf te 8aan kijken wat de oor- schin t n, zi'T1 van het scheefliggen van het aan /pi" schen ging het schip geleidelijk Al] er. gin?e ®taurlieden kwamen eigener hewe- lastr,,-,. e® brug zich melden teneinde om Waar aan te vraten- Haf Ha teen tijd meer te verliezen was, t« jaa^tezagvoerder order alle booten klaar v0or vfat'f °b 'te stoomfluit het signaal Hachine stopt*611 Van het SChiP' waarbi' de z T"sschen het tijdstip dat de ge- ^gvoerder constateerde dat de slag- 1 verontrustend werd en een oor- aak van buiten moest hebben, en e °°genblik, waarop het schip op Bovenstaande foto van het verongelukte s.s. „Van der Wijck" werd ons van be vriende zijde toegezonden. zijn zij ging liggen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder slechts 1 a 2 minuten verloopen. De gezagvoerder is op de brug gebleven toen het schip naar de diepte ging. Hij kwam weder boven, om vervolgens nogmaals onder te gaan en tenslotte ten tweede male boven te komen en wel in de nabijheid van een reddingsboei, die hij wist te grijpen. Op het schip was men er slechts in ge slaagd om één boot te strijken, alvorens het schip onderging. Een tweede boot, die men buiten boord wist te krijgen, moest op hetzelfde moment dat het schip zonk, doordat deze door een schoorsteen van het schip werd getroffen, zijn omgeslagen. De gezagvoerder kon geen oorzaak voor het ongeluk aangeven, doch hij sprak als zijn vermoeden uit, dat op de een of andere wijze water in het schip was gekomen. De vierde stuurman, de heer J. F. Stada, brak een been bij het verlaten van het schip. Ook de hofmeester gered. Aan de lijst van de geredden kan nog worden toegevoegd de hofmeester, de heer J. B. Verhaar. Nog meer geredden. Voorts zijn nog gered de ladingklerk A. Eman, en de provian-klerken W. Turang en G. Kaunang. Nagekomen berichten. Soerabaja, 20 Oct. (Aneta): Van de 59 nog vermiste leden van de inlandsche bemanning en inlandsche passagiers zijn er thans nog 39 in veiligheid gebracht. Batavia, 20 Oct. (Aneta). De directie van de Koninklijke Paketvaart-Maatschap- pij deelt mede, dat volgens de laatstverkre- gen opgave momenteel 167 inlanders van het totaal van 187 die zich aan boord bevonden, definitief in veiligheid zijn gebracht. Van de tot nu toe niet terecht gekomen Europeanen is het stoffelijk overschot van mevrouw Wisse te Soerabaja aangebracht. Aneta verneemt nog dat tot dusver geen verdere Europeesche vermisten meer terecht zijn, zoodat vermoedelijk het totaal aantal slachtoffers zal bedragen: 14 Europeanen en 20 inlanders. ITALIAANSCH ANTWOORD OP HET ENGELSCHE MEMORAN DUM. ALGEHEELE WEDER- KEERIGHEID GEWENSCHT. Reuter meldt, dat volgens in gezaghebben de kringen ingewonnen inlichtingen het Ita- iiaansche antwoord slechts een voorloopig karakter zou dragen en geen definitieve pre ciseering van de houding van het Italiaan- sche kabinet inhouden. In de eerste plaats schijnt de nota, die in „vriendschappelijke" termen vervat is, het probleem van Locarno eerder van den tech- nischen kant te bekijken, d.w.z. dat zij niet rept van de kwestie van de betrekkingen van dit probleem met dat van de overeen komsten met Oost-Europa. Het schijnt, dat het ontwerp voor een Westelijk pact ook niet in verband gebracht wordt met het Volkeren bondsverdrag, gelijk de Duitsche nota dat ge daan heeft. De indruk was, dat het Italiaan- sche document op al deze punten naar on partijdigheid streeft en geen uiting geeft van een soort van „samenspanning" van de ItaliaanschDuitsche tactiek. Men meent ook, dat de Italiaansche regee ring zich niet voor de toekomst heeft willen binden en er de voorkeur aan geeft voorloo pig althans uitsluitend op het terrein van de onderhandelingen van Locarno te blijven. Behalve deze negatieve aanwijzingen, be helst het Italiaansche document echter een precies punt, dat er een essentieel bestand deel van uitmaakt: de Italiaansche regee- ring treedt tamelijk gedetailleerd in de kwes tie van het mechanisme van het nieuwe in strument. Het zou te kennen geven, dat een stelsel, waarin sommige mogendhe den waarborgen zouden krijgen en andere ze zouden geven en waarin de wederkeerigheid niet uniform zou werken, een ernstig bezwaar zou bie den. Men zou riskeeren in den boe zem van het nieuwe pact twee blok ken te laten voortbestaan, bijv. een Engelsch-Fransch en een Duitsch- Italiaansch. Hieruit zou dan worden afgeleid, dat slechts volledige weder keerigheid tot een volkomen even wicht tusschen de eventueele onder- Inzegening zou zijn in St.-Jacobs- kerk te Den Haag Naar het Hsbl. van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt, zal het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard in de groote of St. Jacobskerk worden in gezegend. Hoewel daaromtrent nog geen defi nitieve beslissing schijnt te zijn ge nomen, zou als datum voor het hu welijk in aanmerking komen Dins dag 12 Januari. De Groenloverliest een mast en deklast. IJmuiden 21 October In het storm weer, dat de laatste dagen boven de Noordzee woedde, heeft het s.s. Groenlo van de maatschappij „Noord zee", dat een lading hout in een ha ven van Noord-Rusland had ingeno men, zijn voormast en een gedeelte van zijn deklast verloren. Het schip is hier vanmorgen om streeks half zes binnengekomen en is doorgevaren naar Amsterdam om in de Coenhaven kolen bij te laden. teekenaars zou kunnen leiden. Het denkbeeld van een waarborg voor Italië wordt dus, zoo niet recht streeks geopperd, dan toch ingege ven. Deze punten zouden overigens in den vorm van vragen of opmerkingen aange roerd zijn en niet in definitieve uitspraken. In gezaghebbende kringen beschouwt men het Italiaansche antwoord dan ook als een „afwachtend document", waarin alleen het denkbeeld van de wederkeerigheid duidelijk naar voren treedt. Hoewel hierover gisteravond geen openlijk commentaar beschikbaar was, herinnert Reu ter eraan, dat een waarborg aan Italië te Londen herhaaldelijk officieuze bezwaren te voorschijn geroepen heeft, waar men van meening is, dat een dergelijke waarborg een menigte nog moeilijk op te lossen proble men aan de orde zou stellen, bijv. dat van het statuut van de Middellandsche Zee. De Engelsche opmerkingen over de ant woorden van Frankrijk, Duitschland en Ita lië zullen echter niet worden vastgesteld, voordat ook het Belgische antwoord ont vangen is. ALLE KRACHTEN DER OP STANDELINGEN ZIJN THANS OP MADRID GECONCEN TREERD. Gisterenmiddag is de colonne onder com mando van generaal Varela, Illescos binnen gerukt. Toen de opstandelingen de stad binnenruk ten, was de telefonische verbinding niet ver broken, en Varela maakte hiervan gebruik om minister-president Largo Caballero op te bellen, om hem mede te deelen, dat de op standelingen de stad hebben bezet. Bij de verovering van Robledo Chavale door de opstandelingen verloren de regee- ringstroepen 320 dooden. Eerst Madrid aan de beurt. De Radioclub van Teneriffe deelt mede, dat volgens een verklaring van Generaal Franco de rechtsche legers na de inneming van Madrid het offensief tegen Cataloniö zul len openen Voorloopig zal men de Catala nen, alsook de Basken en Bilbao echter met rust laten, om alle krachten op Madrid te kunnen concentreeren. Vrouwenbetooging te Madrid. Gistermiddag zijn 1500 vrouwen in optocht door het centrum van Madrid getrokken, met de kreet: „De mannen naar de fronten en de vrouwen in de achterhoede". De optocht vond bij de tallooze toeschou wers geestdriftige instemming. Levensmiddelen voor Oviedo. Zondagavond is de correspondent van Ha- vas met het eerste convooi levensmiddelen, bestaande uit 60 vrachtauto's Oviedo binnen getrokken, tezamen met enkele andere Fran- sche en Britsche journalisten. De bevolking kwam onmiddellijk van alle zijden toege stroomd, om. nieuws uit het overige Spanje te vernemen. De correspondent van Havas had de reis gemaakt op een auto, volgeladen met zakken rijst, aardappelen en hammen, welke gezon den waren door de bewoners van dorpjes in de omgeving aan de „dappere verdedigers van Oviedo", zooals met groote letters op de auto stond vermeld. Het convooi reed langs denzelfden weg als waarlangs de opstandelingen de stad binnen rukten. De generale staf had besloten de stad snel van levensmiddelen te voorzien. Langs den weg was overal een nauwe door gang voor het convooi opengelaten en op en kele punten reed men onder het vuur van den vijand. Met sprongen werd voortgerukt met gedoofde lichten. Het convooi reed langs de eerste huizen der stad, welke vernield zijn door granaten, bommen en dynamiet. De loopgraven, welke op elke 100 meter van den weg zijn gegra ven, zijn voorloopig dichtgegooid met zand zakken, waarop nog de bloedvlekken zicht baar zijn. Deze loopgraven geven de grens van de stellingen van de regeeringstroepen op 4, 5 en 6 October aan, toen zij nog opruk ten tegen de opstandelingen welke de stad bezet hielden. Eindelijk kwam het convooi bij het Noorder-station, waar een luitenant en 30 vrijwilligers van de opstandelingen gedurende 15 dagen de oprukkende regee ringstroepen tegenhielden. Heeft Caballero minister Prieto gedood? De speciale correspondent van de „Secu lo" meldt uit Talavcra dat het volgens over- loopers gisterenavond te Madrid in het mi nisterie van Oorlog tijdens een ministerieele bespreking tot een ernstige woordenwisse ling is gekomen tusschen minister Prieto en minister-president Largo Caballero. Tijdens deze woordenwisseling zou Caballero zijn me de-minister Prieto door een revolverschot hebben gedood. Het blad publiceert dit be richt met alle voorbehoud. Antora gevallen? Volgens nog niet bevestigde geruchten hebben de opstandelingen de stad Antora aan den grooten autoweg Jerez de Ia Fron tera—Malaga ingenomen. Hierdoor zouden de opstandelingen tot 40 k.m. ten westen van Malaga zijn opgerukt. De vijfde divisie van de opstandelingen welke nabij Huesca strijdt, deelt mede, dat zij een strategisch punt aan den straatweg AlmudevarTardiente heeft ingenomen. Een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmate riaal werd buitgemaakt. Engeland stelt evacuatie der vrouwen en uitwisseling van gijzelaars voor. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft een telegram gezonden aan den Britschen zaakgelastigde te Madrid, Ogilvie Forbes, waarin hij zijn waardeering uitspreekt voor hetgeen deze heeft gedaan met toestemming van de Britsche regeering, tot vermindering van het gevaar voor de non-combaftanten. In het telegram wordt verder gesproken over het groote getal per sonen, dat gedurende de troebelen in Spanje als gijzelaars gevangen wordt gehouden. Er bestaat een ernstige reden te vreezen voor het lot van dezen. De regeering van Zijne Majesteit voelt zich gedwongen op zuiver menschelijke gronden een beroep te doen op beide partijen om te komen tot een over eenkomst tot uitwisseling van deze gijze laars en vooral om de vrouwen vrij te la ten end ezen naar een veilige plaats over te brengen. Tot dit doe] is de Britsche regeering bereid mede te werken met beide partijen en indien transport over zee gewenscht wordt, is zij bereid de Britsche vloot hiervoor beschikbaar te stellen. Den gezant wordt opgedragen onmiddel lijk in dezen zin voorstellen te doen bij de regeering van Spanje. Bovendien wordt hem opgedragen in nauw contact te blij ven met de Britsche vlootautoriteiten en hen op de hoogte te houden met de ont wikkeling en met hem de eventueele evacu atie in bijzonderheden te regelen. Een soortgelijk telegram is gezonden naar den Britschen ambassadeur te Hen- daye wien wordt gelast met de leiding der opstandelingen in verbinding te treden. DE BENOEMING VAN GOERING TOT DICTATOR VAN HET VIER- JAREN-PLAN. DE MAN DIE HET VERTROUWEN VAN DEN LEIDER EN VAN HET VOLK HEEFT. Duitschland streeft er de laatste jaren naar gedwongen ook door de omstandig heden, om zich van het buitenland onaf hankelijk te maken. Het wil zichzelf kun nen bedruipen en als het eenmaal tot een gewapende botsing komt, niet de ervaring xan 1914 herhaald zien. Een nieuw plan tot „economische bevrijding" is opgesteld en tot uitvoerder daarvan is door Hitier, Herman Goering benoemd. Om dezen bevrijdingsoorlog te voeren zal in het maatschappelijk leven, en in het leven der individuen, worden ingegrepen en daartoe is dus allereerst noodig dat de man, die dat moet doen, de sympathie en het vertrouwen van het volk heeft, omdat het volk menige bittere pil zal moeten slik ken. Het Duitsche volk kent Herman Goering, zegt de Voelkische Beo- bachter. Het vertrouwt hem, zooals de leider hem vertrouwt. Goering heeft het bevel gekregen: in vier ja ren moet Duitschland van het buiten land onafhankelijk zijn wat betreft alle grondstoffen, die op eenigerlei wijze door Duitschland, door de che mie, door de industrie, door den mijn bouw kunnen worden verschaft. Nu dit bevel Goering is gegeven, weten wij: binnen vier jaar zal Duitsch land economisch onafhankelijk zijn. Zoo spreekt de Duitsche pers en met Duitsche energie zullen de zaken worden aangepakt, daar kan men zeker van zijn. De benoeming van een alleen aan den Fuhrer verantwoordelijk gevolmachtigde ter uitvoering van een bijzondere taak, ligt geheel in de lijn van het nationaal-socia- iisme, schrijft de Berlijnsche corr. van de Nw. Rott. Crt. aan zijn blad. En het is geen toeval, dat de gevolmachtigde in dit geval een militair is. Het grontlstoffen-pro gramma staat principieel in nauw verband met de weerbaarheid. In den grooten oor log heeft Duitschland bitter ondervonden dat het wel met de mogelijkheid van een oorlog op twee fronten rekening had ge houden, maar niet met die van een langdu rige blokkade. In den oorlog moest Duitsch land autark zijn, zonder dat het daarop voorbereid was. Of het dit had kunnen bol werken, indien er wel voorbereiding was geweest, is de vraag; stellig zou dit echter de weerstandskans aanzienlijk hebben ver sterkt. Blijft Duitschland, in den toestand zoo als het nu is, afwachten, dan dreigt er ge vaar dat de resultaten, die in de vorige vier jaren zijn bereikt, gedeeltelijk weer teniet zullen gaan: gevaar voor nieuwe werkloosheid, gevaar ook voor de weer baarheid. Want Duitschlanad is op het oogenblik in vollen vrede wel niet geblok keerd maar toch in een toestand ven eco nomische geïsoleerdheid, welke in zijn ge volgen daarmede gelijkenis vertoont. He rijk is dus wel gedwongen om de mogelijkheid van een eigen grondstoffen- productie ter hand te nemen, ook uit een oogpunt van behoud der weerbaarheid. De richtlijnen voor de ten uit. voorlegging. Zal Goering inplaats van Goeb- bels invloed op de pers krijgen? B e r 1 ij n. De richtlijnen inzake de ten uitvoerlegging van het gisteren door Hitier aangekondigde Vierjarenplan zullen over enkele dagen worden bekend gemaakt. Tezelfder tijd zullen eenige door Goering, den nieuwen dictator voor dit plan getee- kende verordeningen worden gepubliceerd. Zijn benoeming wordt in geheel Duitsch land breedvoerig gecommentarieerd. De pers spreekt van niets minder dan een algemeene mobilisatie van alle krach ten des lands. „De Goering toevertrouwde missie ls to talitair" schrijft het Berliner Tageblatt. Zekere bladen wijzen op de Goering ver leende volmachten, welke zich ook uitstrek ken op het gebied der pers. Het is moeilijk te weten te komen, of deze opmerking niet tot op zekere hoogte de voldoening dezer organen vertolkt, dat zij nu ontkomen aan het toezicht van Goeb- bels, die tot nu toe persdictator is geweest. Zeker is, dat Goering door het jongste decreet van Hitier het wint van zijn collega Goebbels. De pers spreekt de hoop uit, dat Goering krachtig de nieuwe prijzen zal handhaven en dat zijn spreekwoordelijke energie van invloed zal zijn op den handel.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1