binnenland WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Duitsche invloed op Nieuw-Guinea. Complot van rij wicldieven in de Residentie Felle vuurgloed te Steen wijk De kostprijs van het brood Melkauto door den trein gegrepen if DONDERDAG 22 OCTOBER» Wat beteekent de kleine vischakte Twee branden te Hedel Doodelijk verkeers ongeluk bij Assen 2oo nu en dan komt men nog wel eens enschen met origineele ideeën tegen. Zoo voorbeeld den eigenaar van een schoon heidsinstituut in Saint Louis, die gelooft, h t het slagen van een zaak als de zijne el afhangt van de geschiktheid van het vTdienend personeel, om met de klanten te nverseeren en daarom geabonneerd is op krant en op een maandoverzicht der belangrijke tijdschriftartikelen, die de be dienden moeten lezen vóór de dagtaak be- ^'iedere man heeft zoo zijn eigen erv&rin- met kapsalon-conversatie, die met falonconversatie-tout-court weinig gemeen heeft. En menige man zou het dan ook niet betreuren, als de gesprekken tusschen het obligate „Staat de steun zoo hoog genoeg?" en bet „vinaigre of gewoon afspuiten me- neer?" zich op wat meer verheven terrein zouden bewegen. Er zijn ook mannen en vermoedelijk zijn ze zelfs in de meerder- jjgld die er graag een goede fooi voor over hebben, als een kappersbediende zijn werk heelemóól zwijgend doet. Om drie redenen: ten eerste, omdat iedereen zich op straat zélf overtuigen kan hoe het weer is. Ten tweede, omdat de anecdotes, waarop de klant vergast wordt, meestal zulke lange baarden hebben als men zelfs in kapsalons zelden aantreft. Ten derde, omdat hij onder het scheren, evenals onder de handen van den tandarts, slechts antwoorden kan met ongearticuleerde geluiden, die hem niet flatteeren en die hij dus liever niet genood zaakt wordt uit te stooten. Van schoonheidssalons heeft een man minder ervaring. Voor zoover hij de cari- catureele teekeningen in kranten en tijd schriften mag gelooven, zitten de dtfrnes in deze inrichtingen meestal met de lieve ge zichten verpakt in omslagen, zwachtels en verbanden, die herinneren aan de gevolgen van noodlottige autobotsingen, ofwel zijn ze met haar coiffure opgehangen aan duivel- sche krul-apparaten, die in den letterlijken zin van het woord de haren te berge doen rijzen. Waarbij conversatie in het eerste ge val technisch onmogelijk, in het tweede ge val overbodig mag heeten, aangezien de haren niet méér te berge kunnen rijzen dan ze reeds doen. Maar de schoonheidsspecialist van St. Louis zal het ongetwijfeld wel beter weten, als hij aanneemt dat zijn cliënten om een praatje verlegen zijn, en we benijden uit de verte de dames, die in St. Louis onder aca demische vertoogen gepermanent, gemas seerd en gelakt worden. Het uitrukken van overtollige haren moet een bijzonder genot zijn, wanneer een vriendelijke stem onder- tusschen doceert, dat „het extraterritoriali- teitsvraagstuk in China een van de belang rijkste problemen is in de verhouding tus schen China en de overige mogendheden, die thans tot een oplossing moeten worden ge bracht, omdat (in de ooren ook, mevrouw?) er te veel en te groote belangen van vreem den oorsprong in China zijn, dan dat men maar rustig zou kunnen afwachten. (Dat wratje zou ik nu toch heusch eens laten wegbranden. Als het gaat groeien, kunt u er bij het kammen reuze-last van krijgen). Volgens Putman Weale kan het buiten- landsche kapitaal, in China belegd, geschat worden op 1000 millioen pond of 5 milliard dollar (nee mevrouw, dat is een druppel aceton, dat neem ik direct weg), in den vorm van land, gebouwen, schepen... (wilt u nu even uw linkerhand hierin doen, is het niet te heet?) waar was ik gebleven? ...land, gebouwen, schepen, dokken, spoor wegen, banken, mijnen, petroleumbedrijven en andere ondernemingen. Zeker mevrouw, ik maak ze keurig ovaal". Waarom zouden schoonheid en weten schap niet samengaan? De kapster, die oeconomische vertoogen houdt, zal wel gevolgd worden door den professor, die bij zijn college uit liefhebberij de nagels van zijn studenten manicuurt. Men moet nu eenmaal tegenwoordig van alle markten thuis zijn en voor atracties weten te zorgen, wil men niet, dat zijn standje verloopt... IMIIIUMIMHiniimillllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIillllllllNUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllWllimilMI iiitiimimniimiiiiiiiniittniiimmfiiiiiiiiiiiiti GROOT AANTAL FIETSEN GE STOLEN, REEDS EEN 15- TAL IN BESLAG GENOMEN. In de afgeloopen week wist de straatre cherche te 's-Gravenhage de hand te leggen op een complot rijwieldieven en helers, die geruimen tijd de residentie onveilig hebben gemaakt. Bij een gehouden controle werd de 30- Jarige 0. V. te Loosduinen in het bezit ge vonden van een zoo goed als nieuw rijwiel, hetwelk hij beweerde voor een zeer lagen prijs van zijn broer te hebben gekocht. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat dit rijwiel eenige dagen te voren te 's- Gravenhage was ontvreemd. Het gevolg hiervan was, dat de 31-jarige E. V. en de 23-jarige C. J. B., beiden wonende te 's-Gra venhage, evenals genoemde V. werden gearresteerd en ingesloten. Een in het Westland ingesteld onderzoek bracht naar voren, dat bovengenoemde per sonen talrijke rijwielen, van diefstal af komstig, aan diverse personen, wonende te Monster, Poeldijk, 's-Gravenzande en Naald wijk, hadden verkocht of doen verkoopen. Daar de 31-jarige E. V. in den zomer reeds terzake van het feit, dat hij een ge stolen rijwiel in zijn bezit had, was gearres teerd en hij dit rijwiel destijds beweerde gekocht te hebben van een zekeren W. S., goede bekende van de politie, was het voor de politie niet moeilijk om hieruit de conclusie te trekken, dat als leider van het complot de 50-jarige W. S. fungeerde. Het gelukte, hem te arresteeren, terwijl hij in het bezit was van ©en, den vorigen avond gestolen rijwiel. Bij een onderzoek in 2'jn woning werden tevens nog andere goe deren van diefstal afkomstig, gevonden. Allen werden naar het huis van bewaring overgebracht. Verdacht van heling van rijwielen, werd o°g aangehouden en ingesloten de 40-jarige M„ wonende te Den Haag. Een door de- ooan verkocht rijwiel, van diefstal af komstig, werd daar ter stede in beslag ge- fiemen. De diefstallen moeten loopen over ©en «root tijdvak, zoodat aangenomen kan wor- .6n> dat een groot aantal gestolen fietsen n het Westland zijn verkocht. Een vijftien- al rijwielen werd bereids in diverse plaat- n ln het Westland in beslag genomen en i,ar het hoofdbureau van politie te Den vervoerd. Opslagplaats van glas- en verfwa ren in vlammen opgegaan Ver pleegden van een gesticht loopen Oevaar. *a«,enJz?er felle hrand heeft gisternacht vn,.f0 'n een opslagplaats voor glas- en Sw ar?n van den heer P. Hollander te d "*ük. Dit pakhuis vormde een onder aan Van gesticht van liefdadigheid twint- n Hornputsingel, waarin zich ruim den 1,8 VerPlecgdcn veelal ouderen, bevm- ,?en der verpleegden werd wakker door den ~w* TcrpiecKuen wuiu he „Vlu'r Kloed. Hij wekte den vader van Mor>Si C^t en daarna ook de overige ver ziet, E°n geweldige schrik maakte leifi: aanvankeliik van hen meester. Onder WewiJJ \an den huisvader en de regenten n de verpleegden, waaronder zich ook een zieke bevond, in veiligheid gebracht. Zij vonden bij buren een liefderijk onder komen. Het vuur in het pakhuis had intusschen enorme afmetingen aangenomen, en vond in de groote hoeveelheid licht ontbrandbare stoffen gretig voedsel. De brandweer,.die spoedig op het terrein van den brand was, gaf met een groot aantal slangen water. Tegen de vuurzee was echter niets te be ginnen en het pakhuis brandde dan ook ge heel uit. De brandweer bepaalde zich ver volgens tot het nathouden van het gesticht, dat intusschen reeds vlam had gevat. Dank zij den regenval was het vuur hier spoe dig gebluscht. Het huis bekwam evenwel groote waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade van den brand is zenden beloopt, wordt door verzekering ge dekt. Ondragelijke lasten op den bakker gelegd. De organisaties van bakkerspatroons deelen het volgende mede: Afgescheiden van de scherpe stijging der bloemprijzen in de laatste maanden, waar door een prijsverhooging van het brood van 1 a 2 cent alleszins gerechtvaar digd zou zijn, welke intusschen, hoewel zij voor het bedrijf onontbeerlijk is, door de regeering onmogelijk werd gemaakt, zijn ook de andere grondstoffen in prijs geste gen sinds de depreciatie van den gulden. Ondanks een protest, ingediend bij de commissie uit den ministerraad tegen prijsopdrijving, werd de prijs der voor de bakkerij benoodigde oliën reeds op 28 Sep tember verhoogd met 4 cent per k,g., het geen een prijsstijging beteekent van ge middeld ruim 5%. Zaterdag j.1. werd een prijsstijging van de spijsvetten met 4 cent per kg. aangekon digd door de spijsvettenfabrikanten. Wat betreft de prijs van melkpoeder, kan in den laatsten tijd een prijsstijging wor den geconstateerd met 6 cent per k.g. dit is met ruim 10% Waar als onverbiddelijke eisch door de regeering is gesteld, dat de broodprijs niet mag worden verhoogd, is het duidelijk, dat nieuwe en thans ondragelijke lasten op den bakker zijn gelegd, hoewel de regeering deze prijsstijgingen, voorzoover zij gerecht vaardigd waren, gemakkelijk had kunnen opvangen door een geringe verlaging der betreffende crisisheffingen, (op oliën en vetten .thans 40 cent, op melkpoeder 18 cent, alles per kg. bedragende) en, voor zoover zij moeten worden geacht prijsop drijvingen te zijn, daartégen oogenblikke- lijk had kunnen en moeten optreden. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG IN FRIESLAND. DE CHAUFFEUR SLECHTS LICHT GEWOND. Heerenveen: Op den onbewaakten overweg te Rottum is gistermorgen een vrachtauto van de zuivelfabriek te Steg- gerda overreden door een rangeerlocomotief komende uit de richting Oude Schoot. De auto werd zwaar beschadigd en kwam op de spoorbaan terecht. De chauffeur die aan de handen werd ge wond, is door Dr. Gol verbonden. Tengevolge van deze aanrijding was het spoorwegverkeer tijdelijk gestremd, zoodat de trein van 12.13 naar Leeuwarden onge veer 10 minuten vertraging ondervond. Te half een had het wegpersoneel der Ne- derlandsche spoorwegen de beide sporen weer vrij. De auto is per kraanwagen naar Heeren veen overgebracht. De rangeerlocomotief werd licht bescha digd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. HILVERSUM n Orkest-concerten. Omroep-orkest Omroep-orkest Corcertgeb.-orkest Nieuwsberichten Gramofoonmuzlek Lichte Muze Jetty Cantor Godsdienstige Uitz. Morgenwijding Dansmuziek Lezingen Causerie over Werk loosheid en Gezins leven Sport Sportpraatje So"sten-concert Zang en piano Voor de jeugd Voor de kinderen Orgelbespelingen Orgelconcert Diversen Naaicursus 3.00 Voor zieken en Ouden van Dagen. 4.05 Engelsche les Uw bijzondere aandacht vraagt: Hilversum II. 8.1510.30 n.m. Concertgebouw-Orkest Bruno Walter. •a a 4J •d O O 10.30 8.30 10.15 10.00 8.00 ho oS •O ■O 5.30 2.30 3.45 12.30 2.00 4.50 •o fl O 8.15 8.00 11.00 10.30 11.10 6.30 7.05 7.30 o.l.v. HILVERSUM I Orkest-concerten KRO-Orkest Nieuwsberichten Gramofoonmuziek Godsdienstige Uitz. Morgendienst Godsdienstig halfuur Bijbellezing Lezingen Causerie over Leger des Heils Najaarsweelde Solisten-conce rt Piano-recital Voor de jeugd Cursus Handenarbeid Diversen Hankwerkcursus Vrouwenhalfuur Journalistiek week overzicht Vocaal concert Vocaal concert a X! O O 8.00 10.00 10.45 10.15 11.30 büO o3 73 a O S 12.15 8.00 10.00 3.00 10.20 4.00 5.30 5.00 2.00 3.15 6.30 9.00 7.15 8.15 9.30 Internationale specialiteiten. Weenen. 8.30 u. n.m. „Paracelsus" spel van Arthur Schnitzler. TWEEDE KAMER. DE VOGELWET IN BEHANDELING. In de vergadering der Tweede Kamer van gisterenmiddag kwam allereerst aan de orde het wetsontwerp in zake het sluiten van overeenkomsten, als bedoeld in art. 5a der Indische mijnwet, met te 's-Gravenhage gevestigde N.V. Mijnbouwmij. Nederl.-Nieuw Guinea voor de opsporing en ontginning van alle delfstoffen genoemd in lid 1 subs a van art. 1 dier wet, in terreinen in de Residentie Molukken. De heer Cramer (s.d.) ontwikkelde ver schillende bezwaren. Spr. acht wel den tijd voor staatsexploitatie niet geschikt,, maar toch had het aandeel van den Staat in even- tueele winsten grooter kunnen zijn. En met name wordt er te groot gebied aan één maatschappij uitgegeven. Spr. wijst voorts op den grooten Duitschen invlied op N.-Guinea. De regeering zij ten deze waakzaam. Er moeten bepalingen worden gemaakt, dat desbetreffende maat schappijen in Ned.-Indië moeten zijn geves tigd. De heer van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) is van oordeel, dat de regeering niet belemmerd moet worden bij het sluiten van de voorgestelde overeenkomst, ook in het belang der Inlandsche bevolking. De re geering behoudt voldoende vrijheid voor nadere regelingen. De heer Joekes (v.d.) uit zijn deelneming over de ramp van de „van der Wijck". Spr. zegt daarna, dat er een nieuwe stap wordt gezet op een weg die naar verdere ontwik keling van N. Guinea leidt. Inderdaad is de tijd voor staatsexploitatie niet gunstig. De zetel der maatschappij be hoort in Indië te zijn en de meerderheid der aandeelen in Nederlandsche handen. Het Nederlandsch karakter van dergelijke maat schappijen behoort beter te zijn gewaar borgd, de feitelijke machthebbers moeten geen andere dan Nederlanders kunnen zijn. De minister van Koloniën, de heer Colijn, sluit zich aan bij de woorden van deelne ming van den heer Joekes in zake het ge beurde met de „van der Wijck". Spr. stelt vast, dat niemand thans de werkelijkheid van staatsexploitatie bepleit. Toestrooming van nieuwe elementen behoeft niet in het nadeel te zijn van de bevolking. Het terrein dat wordt uitgegeven, is naar verhouding niet te groot en trouwens ten deele onbe kend. De poenale sanctie is een algemeen vraagstuk en behoort hier niet incidenteel naar voren te worden gebracht. Wat de aandeelen betreft, wordt voldaan aan art. 4 van de Mijnwet. Voorts zijn er in de overeenkomst verschillende grendels, als er strijd zou komen met het nationaal be lang. Het is overigens moeilijk, van een be paalde nationaliteit te zeggen, dat die geen aandeelen mag bezitten. Het is gewenscht dat maatschappijen die ln Indië Wérken, daar in 't algemeen hun zetel hebben. Maar bestaande maatschappijen, als b.v. de Billiton Mij., behoeven toch hun zetels niet naar Indië over te brengen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. Defensiefonds. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen het wetsontweip tot verhooging van hoofdstuk 8 der rijksbe- grooting 1936 (kosten langer xn dienst hou den dienstplichtigen en uitkeering eerste annuiteit groot f 3.570.000 aan het defensie- fondS^" Vogelbescherming. Aan de orde is het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels. De heer Van Zadelhof (s.d.) komt op te gen de bewering, dat Nederland met dit ontwerp-wet, inzake vogelbescherming aan de spits zal staan. Een algemeen verbod van het vangen van beschermde vogels is noodig. Dit wordt ook in landbouwkringen erkend. Spr. hoopt, dat het wetsontwerp liefst verbeterd, spoedig in het. Staatsblad komt. x Mevrouw Bakker-Nort (v.d.) betoogt, dat er in dit ontwerp factoren liggen, waar door het doel der wet onvoldoende wordt bereikt. Zwitserland en Engeland b.v. gaan veel verder. De minister van Landbouw de heer Dec- kers, zegt, dat dit wetsontwerp uit een oog punt van bescherming van vogels een voor uitgang beteekent, vergeleken met 1912. Door de differentiëerïng kan gehandeld wor den naar gelang van behoeften wat betreft de tijden, de streken, de vogelsoorten. Sommigen willen verder gaan en komen tot een volstrekt verbod van vangen van beschermde vogels. Hier komen verschil lende philosophische opvattingen in botsing. Spr. zegt dat het dier er is om den mensch te dienen en dat maatregelen ten deze in de eerste plaats den mensch moeten bescher men en helpen. Spr. is er niet tegen, door dieren aan menschen een geoorloofde ont spanning te bezorgen. Vele exotische vogels, in volières gehouden, zijn er beter aan toe dan in de vrijheid. Spr. ontkent waarop is aange drongen dat het zoeken van kie vitseieren verder moet worden be perkt dan volgens het ontwerp. Er zijn kieviten voldoende, naar spr. is gerapporteerd. Na re- en dupliek wordt een amendement IJsselmuiden (r.k.), om na „boschbouw" in te voegen „van de jacht", aangenomen. De jacht zal thans dezelfde bescherming ge nieten als de visscherij tegen schade. Bij art. 17 verdedigt de heer Van Zadel- hoff een amendement om te bepalen dat het derde legsel van kieviten gespaard worde; de heer Van Dijken (a.r.), dat kievitseieren zoeken slechts geoorloofd is in tegenwoordig heid van den eigenaar of met diens schrif telijke toestemming en de heer Wendelaar (lib.) om het verbod van het gebruik van honden bij het zoeken van kievitseieren uit drukkelijk te bepalen ook voor het gebruik van een hond. Minister Deckers is bereid, den raaptijd te bekorten tot 20 April (in het ontwerp is dat 24 April). De amendementen Van Dijken en Wendelaar neemt spreker over. Het amendementVan Zadelhoff, volgens den wensch van den Minister gewijzigd, wordt door den Minister overgenomen (de datum van 20 April). Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangeno men. Na behandeling van enkele minder be langrijke onderwerpen, wordt de vergade ring te 5.30 gesloten. 's-Gravenhage, 20 October. De procu- cureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak van A. F. Gestman, die door den Haagschen kanton rechter was vrijgesproken, doch nadat het O. M. in beroep was gekomen, door de Haagsche rechtbank 26 Mei j.1. was veroor deeld tot fl boete wegens het visschen met sieephengel op 8 October 1935, in de Be- noordenhoutschesloot te 's-Gravenhage, ter wijl hij in het bezit was van een kleine vischakte tot het visschen met een hengel, geaasd met visch. De kwestie is ,dat art. 16 van de vissche- rijwet bepaalt, dat kleine vischakten wor den uitgereikt tot het visschen hetzij met een peur hetzij met een hengel geaasd met visch of met een sleephengel. Appellant G. beriep zich erop, dat hij, de kleine vischakte aanvragende, door de des betreffende autoriteit verplicht was gewor den een keuze te doen uit de drie genoemde vischtuigen, doch dat die keuze niet door de wet wordt voorgeschreven. Het vonnis van de rechtbank berustte evenwel op de overweging dat, hoewel de wetsbepaling onduidelijk is, de wetgever bedoeld zou hebben, dat de kleine vischakte (tegen betaling van f 1.—) slechts zou wor den uitgereikt tot het visschen met één van de in het artikel genoemde drie visch tuigen. Naar de meening van den procureurge- neraal bij den Hoogen Raad blijkt nergens dat men zich bij het vragen om een kleine vischakte moet beperken tot het kiezen van een dezer drie vischtuigen. Wel vloeit eruit voort, dat men, na zoo'n kleine akte gekregen te hebben, te gelijke r t ij" d niet meer dan een dier middelen om visch te vangen, mag gebruiken, maar dan is het ook onverschillig, welk dier soorten van vischtuigen men te water brengt. Vast staat, dat requirant in het bezit was van een kleine vischakte waarin tegen zijn wil is vermeld, dat zij gold voor het visschen met een hengel, geaasd met visch. De pro cureur-generaal beschouwde deze laatste toevoeging ais overbodig en concludeerde tot vernietiging van het vonnis en verwij zing der zaak naar het gerechtshof te 's- Gravenhage, teneinde verder te worden be recht. BEJAARDE MAN DOOR TRAM AANGE REDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half vijf heeft hij het station te Achthuizen een ernstig on geluk plaats gehad. De 69-jarige caféhouder P. Jacobs, wonende te Achthuizen, tevens agent van de Rotterdamsche Tramweg Mij. is op genoemd punt door de tram, welke op weg was van Middelharnis naar Oolt- gensplaat, aangereden en vrijwel op slag gedood. De tram had geruimen tijd vertraging. Vermoedens van brandstichting. Gisteravond om acht uur werd brand gemeld bij den landbouwer Aart van Driel te Hedel. Het vuur, dat waarschijnlijk in een hooiberg was ontstaan, tastte nog twee andere hooi- en stroobergen aan, welke alle verloren gingen. Tegen het hevige vuur stond de plaatse lijke brandweer machteloos. De motorspuit uit Ammerzoden werd ontboden en aan de ze gelukte het den brand te beperken tot de drie hooi- en stroobergen. Toen tegen tien uur het grootste gevaar was geweken, bemerkte men, dat het an derhalve kilometer verder ook brandde. Bij den landbouwer H. van den Heuvel stond een geheel met gedorscht graan gevulde landbouwschuur in Jichter laaie. Ook een hooiberg werd hier door het vuur vernie tigd. De brandweer, die bovendien verster king had gekregen door de motorspuit van Zaitbommel, mocht er in slagen de omlig gende huizen te sparen. De schade bedraagt eenige duizenden guldens. Van Driel was niet verzekerd, van den Heuvel wel. Wat de oorzaak van de brand aangaat, denkt men aan kwaadwilligheid. Er is na melijk gebleken dat een man die zich bij den vorigen brand, welke veertien dagen geleden te Hedel plaats had nabij het ter rein van den brand ophield, ook gister avond nabij de boerderijen van Van Driel en van den Heuvel is opgemerkt. De rijks politie zoekt thans in deze richting naar opheldering. Motorrijder door vrachtauto aan gereden. Assen, 20 Oct. Gisteravond tegen half zes heeft op den Rijkstraatweg AssenGronin gen ter hoogte van Peelo een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, waarbij de 23- jarige landbouwer W. Nijenhuis uit Schoon oord (gem. Sleen) op slag werd gedood. N. was met zijn motorfiets op weg naar de Zuidlaarder markt. Uit de richting Gro ningen kwamen hem eenige auto's tegemoet rijden, die hem met hun lichten verblind den. N. bemerkte een voor hem rijdende boerenwagen, welke was bespannen met een paard, niet tijdig en kwam met dit voertuig heel even in aanraking. Hij maakte een zwenking naar links en kwam voor een vrachtauto terecht, welke bestuurd werd door G. A. Reiber uit Assen. N. werd door den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. De jongeman werd opslag ge dood. Zijn stoffelijk overschot, is naar het lijkenhuisje te Assen vervoerd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3