F0TQ Goed bewaren! Gemeenteraad DE STROOPER Last van Uw zenuwen? BON Z AKENNIEU W S ükker's De waterafvoer op de achter erven van woningen op den Ruyghweg. Tegen het opvoeren van prijzen. De „nazorg" op de school voor B.L.O. KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Overeenkomst van de gemeente met de fa. E. N. Heyligenberg. De verordening op den prijs van melk. Nieuwe winkel in de Spoorstraat. jY<i stecAts RIJK AAN VITAMINEN mm FEUILLETON DOOR PETER BARON INWISSELBAAR BIJ DE NEVENSTAANDE WINKELIERS P. VAN DER MADEN, Au bon Marché Spoorstraat 105 tel. 433 Modehuis S. HERSCHEL Koningstraat 8690 tel. 65 J. GO VERS, Ijzerwaren en Gereedschappen Koningstraat 84 tel. 664 Jb. SLIKKER, Vleeschhouwerij Spoorstraat 29 tel. 262 Bloemenmagazijn „CORONA" Koningstraat 42 tel. 216 Mag. „DE STER", Manufacturen Spoorstraat 2628 tel. 204 G. VAN BAAREN, Luxe- en Huish. artikelen Spoorstraat 36 J. J. VAN DER PLAAT, Com. Delic., Levensm., Spoorstraat 53 TIELEMANS' Wijnhandel Filiaal: Gebr. PRONK, Banketbakkerij P. B. SIEGERS, Horlogemaker Maison GERRITS. Kapper M. H. KLERCQ ZN., Complete Meubileering Spoorstraat 810 tel. 206 P. M. HEIJLIGENBERG, Rijwielhandel Spoorstraat 99 tel. 585 A. BLOM, Groenten- en Fruithandel Koningstraat 8 tel. 397 M. DE RIDDER -MEYER, Drogisterij Spoorstraat 100 tel.343 H. VAN DE POLL, Schoenhandel, Spoorstraat 109 tel. 203 Koningstraat 85 Sluisdijkstraat 39 Keizerstraat 126 Koningstraat 112 Spoorstraat 106 tel. 461 tel. 420 tel. 492 tel. 162 tel. 284 tel. 730 tel. 457 de 50 meter lang worden en zal zitplaatsen kunnen bieden aan ongeveer 400 personen. (De bestaande kan precies 500 bergen). Verder wordt zij niet overdekt en zal door haar aar- digen optrek een sieraad voor de geheele accommodatie zijn. Verder is het bestuur doen de om een geyser, ten behoeve van de spelers, aan te schaffen. Zoo men ziet, komt de H.F.C. Helder met een en ander goed voor den dag. Aan de spelers om het werk van het bestuur op fraaie wijze te voltooien! Een goede oplossing van een lastige kwestie, maar 1 bewoner wil er nog niet aan. Door onderscheidene eigenaren en bewoners van 19 perceelen aan den Ruijghweg is een adres aan den Raad gericht, om maatregelen te treffen ter verbetering van den wateraf voer van de achtererven dier perceelen. Dit adres werd, met afwijzend advies van B. en W., behandeld in de Raadsvergadering van 21 Juli j.1. en om nader advies naar B. en W. verwezen. In verband hiermede heeft ten Raadhuize een bespreking plaats gehad met eigenaren en bewoners der perceelen Ruijghweg 26 tot en met 62, waarbij ook de Commissie van Bij stand voor de Publieke Werken en Plant soenen. Daarbij bleek, dat bij onverplichte samenwerking van de gemeente met de be trokken personen een goede oplossing te vinden was en wel als volgt: de gemeente maakt vijf zinkputten in de steeg achter be doelde perceelen, in aansluiting op de eigen rioleering van een vijftal dier perceelen, te weten de perceelen genummerd 36, 38, 46, 52 en 60. De kosten hiervan, welke op 100 worden geraamd, worden alsdan door belang hebbenden gedragen, met dien verstande, dat voor elk perceel hoogstens 5 wordt bijge dragen voorts wordt door de gemeente een water- en grondkeerende betonschoeiing ge maakt op de grens van de perceelen aan den Ruijghweg en de Ooievaarstraat: de kosten hiervan, welke 150 zullen bedragen, komen voor rekening van de gemeente. Indien de kosten der werken beneden een bedrag van 250 in totaal dalen, wordt de bijdrage van belanghebbenden in evenredigheid vermin derd. Het komt het College voor, dat deze op lossing inderdaad de beste is. Het heeft dan ook aan de eigenaren en bewoners der be trekkelijke perceelen verzocht mede te deelen, of zij bereid zijn in de kosten der te maken zinkputten bij te dragen. De belanghebbenden van 18 perceelen verklaarden zich bereid een bedrag van 5 per perceel te betalen. De eigenaar van een der perceelen is hiertoe echter niet genegen. Niettegenstaande de weigering tot medewerking van dezen eige naar hebben B. en W. gemeend toch nu reeds te moeten voorstellen hun te machtigen het hierboven uiteengezette plan, waarvan de kosten ongeveer 250 zullen bedragen, te doen uitvoeren. Zij voegen hieraan toe, dat zij, indien de Raad zich met het voorstel ver- eenigt, tot de uitvoering niet eer zullen over gaan, dan nadat ook van den eigenaar, die zich niet bereid verklaarde, bericht is ont vangen, dat hij alsnog zijn medewerking aan de uitvoering van bedoeld plan verleent. Bij artikel 5 van de wet van 30 September 1936, Staatsblad no. 639 D, is aan den Bur gemeester de bevoegdheid verleend om goede ren, ten aanzien waarvan verdenking van prijsopdrijving plaats vindt, dan wel weige ring van verkoop, in bezit te nemen en ter beschikking te stellen ten behoeve van de bevolking of bepaalde groepen der bevolking, tegen de daarvoor door de betrokken Minis ters vastgestelde of tegen de normale prijzen der goederen. Tot inbezitneming van goederen wordt slechts overgegaan, indien de door de ge meente te betalen schadeloosstelling vooraf is genoten, of voor deze schadeloosstelling, vol gens door de Kroon te stellen regelen, vooraf persoonlijke of zakelijke zekerheid is gesteld. Het komt het College van B. en W. ge- wenscht voor, dat den Burgemeester voor de eventueele uitvoering van de wet, als boven omschreven, een crediet van 1000 wordt verleend, en het stelt den Raad voor daartoe te besluiten. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De benoeming en het loon van een concierge-werkmeester. Door het hoofd van de school voor buiten gewoon lager onderwijs alhier is onlangs in gediend een rapport betreffende de instelling van het instituut „nazorg" voor de oud-leer lingen de. school. Eén de onderwerpen, welke met betrekking daartoe in dat rapport wor den behandeld, is de aanstelling van een werkmeester, die met het toezicht op de in een werkinrichting te plaatsen pupillen dient te worden belast, evenals met het toezicht jp den in den tuin te verrichten arbeid. Daar het aantal pupillen in deze gemeente voorloopig nog niet groot zal zijn, is in het rapport ge wezen op de mogelijkheid van combinatie der functies van conciërge en werkmeester. B. en W. zrjn van meening, dat een derge lijke combinatie voor de hier gevestigde school zeer goed is toe te passen. Aan het per 1 September j.1. geopende nieuwe gebouw was de betrekking van conciërge te vervullen, zoodat de gelegenheid om een geschikten concierge-werkmeester te benoemen gunstig was. B. en W. hebben daarom destijds sollici tanten voor de vervulling der gecombineerde betrekkingen opgeroepen en met ingang van 24 Augustus 1936 een concierge-werkmeester in tijdelijken dienst benoemd. Ingevolge de bestaande regeling voor- de berekening der jaarwedden van conciërges der gemeentescholen zou het salaris van den benoemde als conciërge bedragen 12 X 80 f 960. Het is echter billijk om voor het on derhoud van den tuin een vergoeding toe te kennen van 140, terwijl, nu de werkzaam heden als werkmeester nog van beperkten aard zijn, uit dien hoofde een belooning van 200 voorloopig voldoende is te achten. In verband hiermede hebben B. en W. den con cierge-werkmeester tijdelijk aangesteld op een bezoldiging van 1300 per jaar, welk bedrag te zijner tijd, wanneer het instituut „nazorg" eenigen tijd zal hebben bestaan, voor wijziging vatbaar zal zijn. De bedoeling is, dat dit be drag voorloopig zal gelden voor het cursus jaar 1936/1937, waarmede ook het Georgani seerd Overleg zich kan vereenigen. B. en W. stellen den Raad in verband met het vorenstaande voor, de salarisverordening 1935, gerekend met ingang van 24 Augustus 1936, zoodanig te wijzigen, dat in de „Loon- tabel voor de niet in groepen ingedeelde per sonen" wordt opgenomen: FiLM's, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste „concierge-werkmeester der school voor buitengewoon lager onderwas voor e susjaar 1936/1937 1.300". Zooals bekend, heeft de firma E. N. Heili genberg alhier, exploitante van het radio-dis tributiebedrijf, de levering en den aanleg van de alarminrichting ten behoeve van de gemeen telijke brandweer verzorgd. B. en W. hebben onlangs van deze firma het verzoek ontvangen om haar, na de oplevering der inrichting, ook met het onderhoud er van te willen belasten. Zij is bereid dit onderhoud aan te nemen tegen betaling van een vaste vergoeding van 120.per jaar, met dien verstande, dat daarboven de kosten van repa ratie en vernieuwing van onderdeelen der in richting, alsmede die van uitbreiding, afzonder lijk aan de gemeente in rekening zullen worden gebracht, een en ander met uitzondering van de kosten, welke voortvloeien uit voorzienin gen aan de kabeladers van het radio-distribu tienet. Voorts bedingt de firma voor het ver plaatsen van een alarmtoestel, bij verhuizing van een aangeslotene op de alarminrichting, een vergoeding van 3.50, en, indien het een verplaatsing in hetzelfde perceel betreft, een vergoeding van 2.B. en W. kunnen zich met deze bedragen vereenigen en verzoeken derhalve den Raad machtiging tot het aangaan van deze overeenkomst te willen verleenen. Bij het college van B. en W. is de vraag ge rezen of de in de Raadsvergadering van 16 Mei 1922 vastgestelde Verordening op den prijs van melk, gewijzigd b(j raadsbesluit van 18 Febr. 1924, niet, ingevolge art. 194 der Gemeente wet, van rechtswege heeft opgehouden te gel den bij het in werking treden van het Koninklijk Besluit van 29 Mei 1935, S. 318 (Crisis-Melk- besluit 1935). Naar zijn meening moet deze vraag bevestigend worden beantwoord, omdat in het onderwerp, dat de verordening regelt, n.1. de verkoopsprijzen van de met name ge noemde soorten consumptiemelk, door de be palingen van den bovengenoemden algemeenen maatregel van bestuur is voorzien. B. en W. stellen daarom voor de verorde ning in te trekken. Hedenmorgen heeft de heer P. F. Frangoys een ras-Amsterdammer, in het perceel, Spoor straat 107, waarin voorheen de heer van der Maden gevestigd was, een nieuwe zaak in manufacturen, bedden, ledikanten, spiraal matrassen kinderledikanten, tapijten, cocos- loopers, linoleums en andere vloerbedekkin gen, gordijnstoffen, kousen en sokken ge opend. Behalve zijn groote voorraad goederen brengt de heer Frangoys een dosis kostbare ervaring en vakmanschap mede. Hij kan er b.v. op bogen jarenlang een der eerste krach ten geweest te zijn bij Hirsch in Amsterdam, maar ook bij V. en D„ de Bijenkorf, Peters aldaar heeft hij gewerkt en wist zich dank zij een helder inzicht en een onmisbare quan- titeit ijver veel ten nutte te maken. Do vanouds beroemde AKKER» ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nög doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen! Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn 75 ct F 1.25 S dagen 6 dagen gebruik gebruik F 2.00 12 dagen gebruik thans F 3.50 24 dagen gebruik De heer Frangoys die over een mate van optimisme beschikt, die eigenlijk door geen enkelen zakenman gemist kan worden, heeft op advies van zijn echtgenoote (zij is een Hel- dersche) have en goed naar Den Helder ge- bracht. Hij verkoopt o.m. ook kleingoed als zijde, garen, lint, enz. en zal zich speciaal toe leggen op het 3-deelig maken van bedstellen, waarvoor hfj geen fabriek noodig heeft. Om dadelijk al vasten grond onder de voeten te krijgen, zal de firmant de eerste 14 dagen eiken lOen kooper een geschenk aanbieden, terwijl elk kind een verrassing ontvangt. MUSEUMNIEUWS. Men verzocht ons er de aandacht op te wil len vestigen, dat, wegens de groote belang stelling, behalve op Zondag 25 October a.s., des nam. 4 uur, ook hedenavond 8 uur in het Nat. Hist. Museum (ingang le Vroonstraat) een rondleiding met deskundigen uitleg zal plaats hebben. De entrée bedraagt ook dan slechts 10 cent. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, ge denatureerd in het tijdvak van 12 October 1936 tot en met 17 October 1936 1.60 per 100 kg zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding 1.10 per 100 kg bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak van 12 October 1936 tot en met 17 October 1936 zal 2.20 per 100 kg bedragen. (Adv.). 28) „Kan zrjn, maar me dunkt, dat deze ge schiedenis Larry buiten beschouwing plaatst. Hij kan Clem niet achterna gegaan zijn.' „Je kunt Larry gerust van de lijst schrap pen," zei Kaye. „Hij is de Strooper niet en dit is werk van den Strooper. Dat klopt. We weten, dat Jan den een of anderen sleutel in handen heeft om aan de d'Essinger smarag den te komen. Dat verklaart de aanwezigheid van den Strooper in Reigate. Een deel van den sleutel heeft hij al in handen: dat van Ralph. Het andere deel, dat van Dennis, had Larry, en Larry's flat werd door den Stroo per bezocht en overhoop gehaald. Nee, je schitterende thesis, dat Larry de Strooper is, gaat niet op. Zet dat gerust uit je hoofd." „Ik heb geen thesis," verweerde Keating zich. Kaye wierp nog een blik op Clem's ver minkt lijk, en verliet het hospitaal. Keating volgde langzamer en vond zijn vriend bezig met 't bestudeeren van het plaveisel. ,,'t Is een helsch geval," gromde de inspec teur. „Het wordt elke minuut minder helsch," antwoordde Kaye droomerig. „Ik heb een idee, Samuel." „Houd het dan. Alles wat ik heb, is het land." Superintendant Kaye glimlachte welwillend en nam zijn vreind bij den arm. Ze keerden samen terug naar Londen, maar Kaye zei geen woord meer, voor zij op het punt ston den, van elkaar te gaan. Daar stond tegen over, dat, wé.t hij toen zei, zoo belangwek kend was, dat inspecteur Keating zijn mond wijd open sperde, met het gevolg, dat een uitstekende pijp op den grond viel en in stuk ken brak wat Keating nauwelijks op merkte. Hij staarde zijn vriend, die langzaam weg- slenterde, na en overpeinsde diens verba zingwekkende bewering. „Als ik me niet vergis, zal ik, voor de week om is, den Strooper bij zijn doopnaam kunnen noemen," had Kaye gezegd. XIX. Juffrouw Greer meende, dat er iets aan de wereld ontbrak, namelijk een man. Ten minste aan héAr deel van de wereld. Bitter betreurde zij de afvalligheid van Sam, „den Fat", De sensatie, die bij haar vak hoorde, begon, vooral nu zij niemand meer had om haar te beschermen, haar bekoring te verlie zen. In het bijzonder de sensatie, gekneveld en aan een stoel gebonden te zijn, terwijl in de onmiddellijke nabijheid gemoord werd, alsof het niets was. Juffrouw Greer nam het besluit, 'eerfs ernstig met Jan te gaan spre ken. „In orde, Kate Alice?" begroette Jan haar. Juffrouw Greer wés niet in orde, en toon de dat zeer duidelijk. Ze had den heelen nacht niet slapen, en was veel te angstig en ge jaagd geweest om zelfs maar aan slapen te denken. „Wat zullen we doen met dat geval van gisterenavond, Jan?" vroeg ze zenuwachtig. „Niets. En noem me niet bij mijn voor naam. Je bent hier als ondergeschikte, niet als douairièer." „Ze kunnen Clem toch niet vinden, is 't wel?" hield juffrouw Greer aan. „Kunnen? Ze hebben hem al gevonden, maar je hoeft je daar niet bezorgd over te maken. Ik heb een dagvaarding gekregen om tegenwoordig te zijn bfj de gerechtelijke lijkschouwing. Jij ook. Hier is ze." Juffrouw Greer's oogen werden groot. „Hebben ze hem gevonden?" Jan knikte. „Ja, dat hebben ze zeker. De hemel weet hoe ze het klaar gespeeld hebben, en hem zelfs herkend, met die kleeren aan en zijn gezicht half kapot." „Dat is verschrikkelijk, Jan." „Welnee," verzekerde hij haar. „Ik heb het briefje van den Strooper in een van zijn zak ken gestopt, en er is geen enkele reden om ons met dat heerschap in verband te bren gen. Bovendien als wij Clem hadden willen mollen, hadden we dat immers allang kun nen doen. Nee, als je maar niet gaat bab belen, zijn we zoo veilig als iets in elk geval tot na de lijkschouwing." Tot zekere hoogte liet juffrouw Greer zich door Jan's betoog geruststellen, maar ze had nog een ander appeltje met hem te schillen. „Alles goed en wel," vond ze, „maar er moet iets gedaan worden." „Hoezoo, gedaan? Wat wou je doen?" „Dat weet ik niet, maar als 't zoo door gaat, krijg ik 't op mijn zenuwen. Als de Strooper 't op ons voorzien heeft, zijn we de sigaar. Hij is gevaarlijker dan de heele rest tezamen. Ik wou, dat de „Fat" nog leefde." Jan glimlachte koel. „Dus je wilt zeggen, dat je bang bent?" „Ja, dat wil ik zeker zeggen. J(j en Bar- bara zijn den heelen dag uit, en dan ben ik hier heelemaal alleen. Dat doe ik zoo niet langer, Jan. Misschien is het niet om mij te doen, maar als hij achter jou heen zit, loop ik een goeie kans om wat mee te krijgen, en daar ben ik niet op gesteld. Je moet zorgen, dat er weer een man komt, zooals Clem." Jan stak een sigaret op. „Ik geloof anders," meende hij, „dat we alle redenen hebben om geen vreemden bin nen te halen." „En Barbara dan?" vroeg juffrouw Greer boosaardig. „Is dat dan soms geen vreemde en bovendien geeft ze zich nog met dien Vlooienpoeier af. Maar Barbara heeft niets in de gaten en dat is nog wel een vrouw. Wat een vrouw niet merkt, dat merkt een man nooit." Jan erkende met een knikje, dat hq die meening deelde. „En ik zou haar trouwens ook best kun nen missen," ging juffrouw Greer door. „Waarom gaat ze eigenlijk niet trouwen] Jan? Als ze haar t(jd laat voorbijgaan, sterft ze als een ouwe vrijster. Niet dat een man nou de hemel op aarde is maar komt er hier een, of niet?" „Voor mijn part; ik zal een advertentie zetten in de „Reigate Courier"," „Goed," zei juffrouw Greer. „Hou je van varkensvleesch „Zeker, waarom?" „Laatst werd je er galachtig van, en we et°i h<»t vanmiddag." Met welke opmerking zij vertrok, Jan achterlatend om de advertentie op te ma ken. Het stelde hem wat gerust, dat juf frouw Greer haar zelfbeheersching terug scheen te krijgen, en toen Barbara binnen kwam, was hij bijna in een opgewekte stem ming. „Ga je nog uit?" vroeg h(j. „Gooi dit dan even bij de „Reigate Courier" in de bus. Barbara las de advertentie en knikte, maar bij de deur keerde zij zich om en stelde een vraag, die Jan drie jaar ouder maakte. „Tusschen haakjes, wat is er met mijn Amerikaanschen aanbidder gebeurd?" Hij had zorgvuldig de ochtendbladen voor haar verborgen gehouden, maar h(j had er zich toch op voorbereid, dat ze nieuwsgierig zou zijn naar de réden van Clem's afwezig heid. „Werkelijk", antwoordde hy bestudeerd, „ik ben zelf een beetje bezorgd over hem. Htf is vannacht niet thuis geweest." „Ik veronderstel, dat 't niet gepas» ls, je te vragen, openhartig te zjjn," mee*-* zij. „maar ik weet een en ander van Clem's on rustige jeugd. Zit h(j misschien in de kast?" Jan keek haar ongerust aan, en zij lachte over zijn verwarring. „Die uitdrukking heb ik van Clem ge leerd, legde zij uit. „Ik weet er nog een heele hoop, maar is 't zoo?" „Niet bij mijn weten." „Iets anders; kan hij een wagen sturen?" „Nee, waarom?" „Omdat iemand gisterenavond of vannacht met mqn wagen uit is geweest. Nou, dan ga ik maar. Saluutjes." Barbara was weg, voor Jan een geschikt antwoord had kunnen bedenken. Haar Rover bracht haar weer naar de stad, waar zij voor het kantoor van de „Reigate Courier" Inspecteur Keating ontmoette. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6