dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Portugal erkent de regeering - Franco Degrelle tegen De onbewaakte overweg Aardbeving op het Jan May en-eiland Een boodschap van Mussolini minister Jaspar Buitenlandsch Overzicht De „N 0 r b u r g" behouden K,LM. trotseert den storm Een tevreden Degrelle WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 SPANJE De clandestiene vervaardiging van granaten te Lyon MADRID TOLE DO De worsteling om de macht in Spanje Ongeluk bij het stoeien op de fiets Amsterdamsch notaris gearresteerd Het zusterschip van de „Queen Mary" HELD1SSCHE COURANT UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16060 64e JAARG. No. 7837 OPSTANDELINGEN MAKEN VORDERINGEN LANGS DEN STRAATWEG TOLE DO—MA DRID. Een bericht uit Londen meldde gisteren, dat Portugal de regeering-Franco in Spanje beeft erkend. Dat de zwak fascistisch getinte regeering In Lissabon zooveel als in haar vermogen was, de opstandelingen steunde, was bekend, maar dit bericht, dat nog niet is bevestigd, komt toch wel erg onverwacht, omdat de Por- tugeesche regeering eerst enkele dagen gele den de diplomatieke betrekkingen met Ma drid verbrak. Onmogelijk lijkt de houding van Portu gal echter niet. De heeren in Lissabon zijn doodsbang voor een communistische infec tie vanuit Spanje en zullen zeker alles doen om Franco te helpen, hetgeen zeker gemak kelijker is als officieele betrekkingen met Burgos worden onderhouden. Ook is het mogelijk een waarschuwing aan Moskou om niet tever te gaan bij zijn pogingen om de officieele Spaansche regee ring wat lucht te verschaifen. De Sovjets kunnen nu weten, dat in geval Rusland het non-interventie-pact verbreekt, de grens tusschen Portugal en het bevriende „Witte" Spanje zal opengaan. Opmarsch der rechtschen. Radio-Sevilla meldt: De troepen van Madrid zijn tot een alge- meenen aanval overgegaan op het front van Illescas, waarbij zij gesteund werden door een krachtige artillerie, tanks, een gepant- serden trein en mitrailleurs. Drie kolonnes vielen en massa aan. Hun aanval werd ech ter door ons artillerievuur gestuit. De totale verliezen van de regeeringstroe- pen zijn dien dag gestegen tot 1500 dooden. In den sector van het Escorial zetten de rechtsche troepen hun aanvallen voort. Zij hebben de kernen der regeeringstroepen om singeld tijdens een bij verrassing uitgevoer- den nachtelijken overval. Een belangrijke afdeeling regeeringstroepen is, toen zij voor het vuur der rechtsche artillerie vluchtte, ge vangen genomen. Madrid nog meer bedreigd. Van de schaarsche berichten, die uit de streek rondom Madrid binnenkomen, is nog het belangrijkste, dat generaal Varela nieu we vorderingen heeft gemaakt ten Zuiden van de hoofdstad. Zijn troepen hebben daar het dorp Torrejon (Torancon) bezet en be vinden zich thans op nog slechts 25 kilo meter van Madrid. Het eerstvolgende punt dat zich aan den weg naar het Noorden Voordoet is het vliegveld Getafe. Van de rechtsche zijde wordt nog gemeld dat de regeeringstroepen een nieuwen aan val in den sector van het Escurial hebben geprobeerd: bevestigd wordt dat de plaats nagenoeg omsingeld is. Ook Aranjuez, dat men totnogtoe heeft laten liggen, is thans Oslo: Een hevige aardbeving heeft zich gisternacht voorgedaan op het Jan Mayen-eiland. De weinige bewoners van het eiland zijn werkzaam aan het meteorologisch station. Zij hebben per radio medegedeeld, dat de aardschokken merkbaar waren tijdens een hevigen storm. De schade aan het meteorologisch insti tuut aangericht is aanzienlijk, doch het per soneel is ongedeerd. (Het Jan Mayen-eiland behoort aan Dene marken. Het heeft een oppervlakte van 400 K.M.2. en is gelegen in de Noordelijke IJs zee.) De affaire neemt steeds groote ren omvang aan. De granaten-affaire te Lyon blijkt steeds grooteren omvang te krijgen. Men verwacht thans onthullingen, waa door het onderzoek weer voortgezet kan worden. Nog weer vier industrieelen blijken bij de zaak betrokken en men meent, dat het aantal personen, dat de hand in deze aangelegenheid heeft gehad, niet minder da Vijftig zal zijn. Het aantal clandestien vervaardigde g haten schijnt zeer belangrijk te zijn. Ee gistermiddag verhoorde kleine Lyonneesche industrieel is beschuldigd van het in hezit hebben van oorlogswapentuig en m Verzekerde bewaring gesteld. Ovoiorromo bcoriat Cebreros I. Martin Villolbt I Getuft mVolnfowdo tuolona (Hfjfoi Ton neen finomdeTojo 7%^ matk Luenrn norh l/alencie -4litantt omsingeld en men verwacht een spoedige overgave van de stad. Madrid is wederom gebombardeerd. Van regeeringszijde wordt nog vernomen, dat de aanval der mijnwerkers op Oviedo, wel ke tot staan werd gebracht door den komst van versterkingen, opnieuw is begon nen. De regeeringsgezinden zouden lang zamerhand de posities heroveren, welke zij genoodzaakt waren te verlaten. Geheel Spaansch Guinea In han den der opstandelingen. Volgens berichten, welke te Londen bij Lloyds zijn binnengekomen, zou de haven Bata in de Rio Nuni ingenomen zijn door matrozen van een aan de Spaansche opstan delingen behoorend oorlogsschip, kort na de inneming door dezen laatsten van het eiland Fernando Po. Zoodoende zou geheel Spaansch Guinea in handen der opstande lingen zijn. Naar men meent te weten, heerscht in de kolonie rust. AAN DE ZWARTHEMDEN. Ter gelegenheid van den veertienden ver- j aardig der fascistische revolutie heeft Mus solini een boodschap tot de zwarthemden gericht, waarin hij zegt: „Met een zeer bijzondere geestdrift maken wij ons gereed voor de viering van den veer tienden verjaardag van de marsch naar Ro me. Die viering valt in de periode van de stichting van het eerste keizerrijk, dat ver worven werd door den moed der soldaten en de discipline van ons volk in den strijd te gen den vijand, die zich in het open veld vertoonde, en den vijand, die zich verdekt opstelde. De overwinning is behaald, de sancties zijn mislukt, het Volken bondsfront is verbroken, Italië is krachtiger dan tevoren, gesterkt door zijn heldhaftige inspanning, die het tegen wien ook wil herhalen ter ver dediging van het keizerrijk. Zwarthemden, de marsch naar Ad dis Abeba, is een logisch gevolg van den marsch naar Rome. Onze trots is gerechtvaardigd en het werk. dat wij in Afrika tot stand zullen brengen, zal een bijdrage tot de be schaving zijn, die den duizendjari gen tradities van Italië waardig is. Zwarthemden, het vaderland rekent op u op ieder oogenblik en bij elke gebeurtenis, Datgene, wat volbracht is, is een waarborg voor de toekomst. Jonge boeren moeten trouwen. Mussolini looft premies uit. „Landbouwers die naar de ste den trekken zijn verraders". Rome Mussolini heeft gister prijzen uit gereikt aan hen, die zich hebben onder scheiden bij de verbetering van bouwland in Sardinië en andere provincies van Italië. In een rede, welke hij ter gelegenheid hier van hield, verklaarde Mussolini, dat deze prijzen de boeren aansporen trouw te blijven aan den grond. Spreker beschouwt boeren, die uit de dorpen naar de stad vertrekken met de hoop hier een beter bestaan te vin den als verraders. Verder spoorde hij jeug dige landbouwers aan in het huwelijk te treden: Zij, die tusschen October en Mei trouwen, zullen 500 lire ontvangen, indien zij als arbeiders in Afrika hebben gewerkt ontvangen zij 750 lire en als zij in Oost- Afrika hebben gestreden ontvangen zij *1000 lire. De Duce zeide vervolgens, dat Ita lië thans beschikt over groote gebie den om te bewerken, behalve het reeds ontgonnen land liggen in Oost- Afrika nog duizenden hectaren te wachten op den ploeg, geleid door Italiaansche boeren. Tot slot noodigde de Duce de boeren uit een bezoek te brengen aan Rome, de groote hoofdstad van het groote Italië. Zij moeten zich ervan bewust zijn, dat te Rome een re geering zetelt, welke zich vooral het lot van den Italiaanschen landbouwer aantrekt. De plechtigheid werd bijgewoond door de hoogste autoriteiten en de rede van den duce werd door boeren luide toegejuicht. DE TUCHTRAAD DER ORDE VAN ADVOCATEN BETREURT HET AANVAARDEN VAN HOOG GESALARIEERDE FUNC TIES DOOR MR. JASPAR. De Brusselsche correspondent van de N. Rr. Ct. meldt: De liberale minister van transportwezen, mr. Marcel Henri Jaspar, aan wiens adres door Degrelle, den leider van Rex zware be schuldigingen waren geuit, heeft Dinsdag middag de pers ontvangen en mededeeling gedaan van de uitspraak van den tuchtraad der orde van advocaten bij het Hof van Ap pèl te Brussel inzake zijn professioneele waardigheid, die door de beschuldigingen van Degrelle in het gedrang zijn gebracht. Volgens dezen uitvoerig gemotiveer de uitspraak moet het betreurd word- den, dat mr. Jaspar door het aan vaarden van de functie van admini strateur bij zekere financieele onder nemingen en de daaraan in niet te verdedigen vorm verbonden bezoldi ging, zijn beroepseerlijkheid als ad vocaat aan een betwisting heeft blootgesteld. Tevens wordt echter uitdrukkelijk gecon stateerd, dat hem voor wat de maatschappij ZAL MORGEN DE BESLISSENDE STRIJD PLAATS HEBBEN? ENGELAND OVER HET RESULTAAT VAN DE ITALIAANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Al is er op het oogenblik weinig verande ring van het gevechtsterrein in Spanje te vermelden, we staan wel voor een beslisseu- den strijd. Waarschijnlijk zijn de rechtschen morgen vlak voor Madrid en zal het bevel tot den definitieven aanval, op de Spaan sche hoofdstad, gegeven worden. Voordat tot den aanval wordt overgegaan, zal generaal Franco, de opstandelingenleider, aan de re geering te Madrid een ultimatum overhandi gen, waarin van de stad wordt geëischt, zich onmiddellijk over te geven. Wellicht zal men dit ultimatum voor kennisgeving aan nemen, temeer omdat Madrid al verschei dene bombardementen heeft ondergaan en de stemming tot overgave niet groot zal zijn. Volgens de Fransche journaliste, mevr. Tabouis, schijnt de aanval op Catalonië, in de gelederen van Franco, met groote haast voorbereid te worden, gesteund door Itali aansche en zelfs Duitsche strijdkrachten. Duitschland en Italië achten het immers van het grootste belang dat de opstandelin gen den strijd winnen en of zij, door hun hulp aan de rechtschen, de overeenkomst van non-interventie schenden, nu ja, wie tilt daar nog aan in den tegenwoordigen tijd? Het doel heiligt de middelen, 't Is treurig, maar waar... Het bezoek van Ciano aan Hitier heeft natuurlijk in Engeland groote belangstelling gewerkt. De Times heeft in 't bijzonder aan dacht gewijd aan een bepaalde uitdrukking in het communiqué, dat naar aanleiding van dit bezoek is uitgegeven, een uitdruk king, die op dit oogenblik van groote betee- kenis kan blijken. Als beide partijen hun sympathie voor de zaak van generaal Franco hebben uitgedrukt, zeggen zij, dat zij Spanje weldra weer de plaats, die het toe komt, in de gemeenschap der volken, hopen te zien innemen, „met nationale en koloniale Comibel betreft, geenerlei oneerlijkheid of na latigheid ten laste kan worden gelegd. Ten hoogste kan men hem verwijten, dat bij de functie, die hem werd aangeboden bij een onderneming, waarbij hij geen per soonlijk belang had, met lichtzinnigheid heeft aanvaard. Wat de maatschappij Constructa betreft, is de raad van orde van de advocaten tot de conclusie gekomen, dat mr. Marcel Henri Jaspar weliswaar erkend heeft bij deze thans geliquideerde, maat schappij een honorarium als actief admi nistrateur te hebben ontvangen, maar hij heeft lter een bedrag van 100.000 frans aan de maatschappij Constructa overgemaakt. Minister aspar lichtte voor de journalis ten deze conclusie van den raad van orde van advocten toe, en zeide darbij onder meer, dat door een vonnis bepaald is door het meest vrije ens trenge gezag dat het af doend bewijs is geleverd dat de heer De grelle een zuivere lasteraar is. integriteit. De N. R. Crt. schrijft, met die integriteit zou een Italiaansche vloqtbasis op de Balearen, of een Duische vestiging in het Afrikaansche gebied van Spanje, niet vereenigbaar zijn. Men heeft er steeds aan moeten twijfelen, of een man als Franco, leider van een nationalistische beweging, die zelfs van een nieuw Spaansch imperium spreekt, zou willen en kunnen beginnen met Spaansch gebied aan den vreemdeling af te staan. Op Majorca hebben de aanhangers van Franco wel gezegd, dat zij liever hun eiland aan de Italianen zouden uitleveren, dan dat zij het onder het bewind moesten zien komen van een roode regeering te Madrid. Maar de kansen op een rood bewind te Madrid zijn nu vrijwel verkeken. En de inwoners van Majorca zullen er zeker niet op gesteld zijn, van een Spanje naar hun geest, gescheiden te worden. De Times blijkt dan ook door de woorden van het communiqué zeer geruatgeste'd. CIANO BIJ HITLER. Vader van elf kinderen door losse locomotief gedood. Zwolle Gistermiddag is op den on- bewaakten overweg te Zalne, gemeente Zwollerkerspel, wederom een doodelijk on geval gebeurd, het zevende in betrekkelijk korten tijd. Op den Almeloschen straatweg die aldaar den spoorweg kruist, reed een chevrolet-auto, bestuurd door den 42-jari- gen heer J. G. Heuthorst, houthandelaar te Doetichem, in de richting Zwolle. De be stuurder wilde den overweg nog passeeren. toen uit de richting Steen wijk een losse locomotief naderde, die een proefrit maak- te. De heer H. werd nog op het ge vaar, dat hem bedreigde, attent ge maakt door den bestuurder van een vrachtauto, die zijn wagen aan de Zwolsche zijde van den overweg had gestopt. De heer H. schijnt dit evenwel niet bemerkt te hebben. Hij reed althans door met het gevolg, dat de auto door de locomotief werd ge grepen en ongeveer 200 meter mee gesleurd. Geheel vernield bleef de wagen langs de spoorbaan liggen. De be stuurder werd uit de auto geslin gerd en kwam aan den voet van den spoordijk te recht. Het slachtoffer, dat een schedel breuk had opgeloopen, was op slag dood. Dr. N. A. Scheers uit Zwolle, die spoe dig ter plaatse was, constateerde den dood. Daar even later de trein Leeuwarden-Zwol le moest vorbijkomen, heeft men in aller ijl de lijn vrij gemaakt, zoodat het spoor wegverkeer geen vertraging ondervond. Het slachtoffer was gehuwd en vader van elf kinderen. De heer H. stond als een bezadigd rijder bekend, Scholier uit Soest door auto over reden en gedood. Gistermiddag omstreeks half vijf even na het uitgaan van de Chr. U.L.O.-school te Soest heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een 14-jarige leerling dezer school het leven liet. Op de Middelwijkstraat waren drie jon gens der Christelijke U.L.O.-school op de fiets aan het stoeien, juist op het oogen blik, dat achter hen een personenauto, bestuurd door den heer M. S. S. uit Zut- phen naderde. Een van het drietal, de 14-jarige P. van G uit Amersfoort, geraakt op het linkerge deelte van den weg en kwam vlak voor de auto tercht. De bestuurder trachtte nog te remmen, doch tevergeefs. De auto ging den jongen over 't hoofd. Kort na het ongeluk is van G. overleden. Den autobestuurder treft geen schuld. I Verdacht van zeer ernstige verduis tering in het Huis van bewaring opgesloten. Een bekend notaris te Amsterdam die - naar wij destijds meldden - het vorig jaar in financieele moeilijkheden is geraakt, welke tot gevolg hebben gehad, dat hij in Juni 1.1. nadat aanvankelijk door de recht bank een voorloopige surceance van beta ling was verleend, failliet werd verklaard, is thans, op grond van een onderzoek door de centrale recherche, hetwelk zeer ernsti ge verdenking van verduistering, ten na- deele van clienten heeft opgeleverd, op last van de justitie gearresteerd, en in het huis van bewaring opgesloten. Hedenmorgen half zes is het s.s. „Norburg" door de sleepboot „Hol land" de Eems opgesleept. De reddingsboot „Insulinde" die in de nabijheid was, is naar zijn stand plaats teruggekeerd. De „Insulinde" heeft tijdens de storm z'n zoeklicht en uitlaat ver speeld. Slechts op enkele diensten ge ringe vertraging. Toen de Zuid-Wester storm zich boven ons land deed gelden, waren de meeste vliegtuigen van de K.L.M. al thuisgekeerd of in veiligen haven buitenslands gekomen. Het laatste toestel, dat naar Londen moest vertrekken, is echter op Schiphol gebleven, doch de nachtelijke postdienst naar Keulen werd zooals eiken avond uitgevoerd. Op enkele lijnen ondervond de K.L.M. ver traging, zooals in den dienst van Scandina vië, waarbij de Douglas-vliegtuigen tegen den onstuimigen Zuid-Wester in met een vertraging van bijkans een uur te Amster dam landden. De dienst van Parijs kwam binnen den normalen tijd op Schiphol. Voor de naar Londen en Parijs vertrekkende vliegtuigen was veel belangstelling. Ook het nachtpostvliegtuig zal van Am sterdams luchthaven koers naar Keulen zet ten. Hij heeft niet geaarzeld om de openbare opinie door de meest schaamtelooze en im- moreele schelmerijen te vergiftigen. Het ge rechtshof zal zijn gang gaan. De heer De grelle zal voor de correctioneele rechtbank ontmaskerd worden zooals hij het thans is geweest voor den raad der orde van ad vocaten. Hij wilde mij uitdagen om op zijn schaamtelooze campagne te antwoorden door middel van een debat. Het is echter verlo ren moeite en een vruchtelooze manoeuvre. De zaak is aanhangig gemaakt bij het ge recht. Het gerechtshof alleen heeft opdracht om over deze kwestie te beslissen. Na voltooiing zal het schip een waarde van 4% millioen pond sterling hebben. Londen 27 October (A.N.P.) Voor het te bouwen zusterschip der „Queen Mary" de „552", is reeds een verzékering gesloten ten bedrage van 3,200,000 pond sterling, welwe 't risico dekt gedurende periode van de aanbouw aan de Clyde 't Verzekerings bedrag beteekent een record, De verzeke ring gaat in bij het begin van het volgende jaar en zal gelden gedurende drie jaar. De „Queen Mary" was gedurende den bouw verzekerd voor een bedrag van 2.700.000 pond sterling. Het zusterschip der „Queen Mary" de „552", zal wanneer het voltooid is een waarde vertegenwoordigen van 4.500.000 pond sterling. Het verschil tusschen het verzekeringsbe drag waarop op de open markt is ingeschre ven en de totale waarde zal worden gedra gen door het ministerie van handel over eenkomstig de bepalingen van het wetsont werp, dat werd aangenomen toen de „Queen Mary" werd gebouwd. Hij schat aantal betoogers van Zon dag op 50.000. Maandagavond heeft Degrelle in het Rexgebouw voor 600 personen het woord gevoerd over de betoogingen van Zondag, die, naar hij verklaarde, een schitterend succes was geweest. Hij schatte het aantal betoogers op 50.000, en niet 5.000, zooals algemeen wordt gezegd. Degrelle verklaarde voorts: Ik vraag de regeering om verlof, nog een meeting te mogen organiseeren. Wij zullen dan 400.000 personen uit alle deelen van het land op de been brengen. Na afloop van de bijeenkomst der Rexis- ten deden zich geen incidenten voor.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1