Scherper optreden tegen de extremisten gevraagd De prijsstijging van levensmiddelen Auto in een sloot gereden De verduisteringen De moord in den IJpolder Algcmecne dienstplicht in China Arrondissements rechtbank te Alkmaar Marktberichten Magnetiseur door Justitie in bescherming genomen bij de firma Stokvis De brand aan boord van de Remo Stalin toch ziek? niet gedwongen, een contract aan te gaan, der echter toetst de overeenkomst slechts om buitensporigheid, treedt dus op als een medi cus, die ziek deel uitsnijdt. Hij brengt de ver houdingen terug tot niet meer onbehoorlijke proporties, dat is alles. Art. 935 B.W. verzet zich reeds tegen onzedelijke bepalingen. Met een beroep op de arbeidswetgeving ver zekerde Z„ dat het wijzigings-instituut in ons land reeds burgerrecht verkregen heeft. Edoch blijkens hetgeen de minister verder zei viel op te maken, dat hij zich niet be paald zal verzetten tegen een amendement van den Heuvel (A.R.) tot schrapping van 's rechters bevoegdheid, een nieuw contract te wijzigen. Vernietigen blijft dus de eenige weg! De facultatieve vernietigingsbevoegd heid heeft genoemde afgevaardigde inmid dels reeds uit zijn amendement gehaald, en er een imperatief voor in de plaats gesteld, ongetwijfeld op aanraden van mr. Donker (s.d.), die verleden week op de inconsequen tie wees, doch wiens naam heden niet meer genoemd werd, iets, waarop die afgevaardig de toch wel recht had! Mr. van Schaik was verder van meening, dat de zaak ook zonder het wijzigingsrecht practisch denzelfden loop zal hebben, want de contractanten komen toch steeds bij den zelfden rechter te land. Het verschil is alleen dat de verpachter na de vernietiging van een contract met een ander kan gaan contrac teeren, terwijl wijziging hem aan denzelfden pachter blijft binden. Liever zag de minister het wijzigingsrecht gehandhaafd. Aangaande het remissierecht zette Z. Exc. recht, dat de pachter reparaties alleen dan op kosten van den verpachter mag doen geschieden, als de verpachter de allernood zakelijkste vernieuwingen achterwege laat of als b.v. een stormramp onmiddellijk in grijpen noodig maakt. De pachter zal de noodzakelijkheid der re paraties moeten bewijzen. Ten slotte verzekerde Mr. Van Schaik, dat de wet zal worden, wat de belanghebbenden er van maken. De grondeigenaars zullen niet worden benadeeld! De debatten over de onderdeelen der wet begonnen. Bij art. 5 werd het reeds gememo reerde amendement:Hiemstra aangenomen, benevens een amendement-Ebels (V.D.), dat korte pachtcontracten (kort uit den aard van het gepachte of om bijzondere redenen) niet een looptijd van één, maar van drie jaar ver schaft, mét mogelijkheid van vaststelling, door den rechter, van een kortere periode. Art. 6 der wet kwam door de aanneming van het amendement te vervallen. Bij art. 7, bepalend, dat een pachtcontract steeds schriftelijk inoet worden aangegaan, op straffe teruggave, door den ver pachter, van reeds betaalde gelden, wist mr. Rutgers van Rozenburg (C.H.) een amendement aangenomen te krijgen, waar door de rechter de „sanctie" eventueel kan opheffen als blijkt, dat door bijzondere om standigheden geen schriftelijk contract kon worden opgemaakt. Toen werden de artt. 8, 9 en 25 tezamen behandeld. De heer Vand en Heuvel kwam met zijn reeds uitvoerig besproken amen dement op de proppen, en nog een, dat voorkomen wil, dat de pachter ook het recht heeft, bij niet-veranderde omstandig heden wijziging van het pachtcontract te erlangen. De heer Hiemstra stelde een amendement voor, den pachter gelegenheid gevend, reeds een jaar na het aangaan van een pacht om wijziging van het pachtcon tract te vragen. Het ontwerp spreekt van twee jaar. Over deze aangelegenheden werd in een laten middag uitvoerig gediscussieerd. De heer Van Houten (C.D.U.) was tegen uitlichting van de wijzigingsbevoegdheid des rechters wijl hij vond dat de verpachter dan geen risico meer loopt als hij onereuse bepalingen voorstelt; de rechter kan ten hoogste vernietigen dus zal de verpachter alles kunnen wagen. Terwijl de goede ver pachters zoch zullen doen voorlichten door de Pachtbureaux De minder-goede krijgen dus de kans... Ook mr. de Geer sprak. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen art. 9, noemde haar een „muizenval", de partijen krijgen een contract thuis, da zij nie gewild hebben. Mede lieten zich overd eze materie nog een aantal leden uit, doch wel kan als vast staande worden aangenomen, dat de „con- tract-dwang" uit het onderwerp zal worden gelicht. Morgen spreekt minister Van Schaik aanstonds, en dan zal men over de amendementen gaan stemmen. Rechtspraak en N.S.B. Nog eens de zaak van 't Sant. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer hoofdstuk IV (departement van Justitie) der Rijksbegrooting. Vele leden klaagden er over dat van een doortastend beleid tegenover de extremis tische actie en de excessieve uitingen van de strooming, belichaamd in de nationaal- socialistische beweging, geen sprake is ge weest Ten aanzien van de huwelijkswetgeving verklaarden verscheidene leden dat zij het op prijs zouden stellen, indien de minister een overzicht zou willen geven van de ge volgen, welke naar zijn oordeel de z.g. Neu- renberger wetten in het licht van de jong ste Nederlandsche jurisprudentie nog heb ben voor het sluiten van huwelijken hier te lande. Eenige leden vroegen in het bijzon der de aandacht van den minister voor de actie op staatkundig gebied van buitenlan ders in de provincie Limburg. Voorts verzochten sommige leden den minister te willen overwegen, of het be schilderen, kalken en beplakken van stra ten, muren en schuttingen met politieke leuzen, in het belang van de openbare or de niet dient te worden verboden, zulks met het oog op de aanstaande verkiezin gen. Rechters en de N.S.B. Met ongerustheid hadden vele leden kennis genomen van een aantal feiten, die er op wijzen, dat enkele leden van de rechterlijke macht, in stede van een objectieve houding tegenover extremistische stroomingen aan te nemen, daar voor openlijk sympathie betuigden. Met verontrusting hadden veel leden ken nis genomen van de stijging in de crijoi- halitett» Vooral de criminaliteit onder de jeugd achtte men zeer verontrustend. Verder vroeger verscheidene leden 's mi nisters aandacht vor de plannen tot het inrichten van werkkampen voor jeugdige voorwaardelijk veroordeelen. De zaak Van t Sant. Van verschillende zijden werd op het verstrekken van inlichtingen omtrent het stadium, waarin het onderzoek naar de zaak-Van 't Sant verkeert, aangedrongen. Men zou het op prijs stellen, indien de mi nister zou willen mededeelen waarom dit onderzoek zoo buitengewoon lang duurt. Is het waar, dat het ondezoek thans loopt over geheel andere feiten dand ie, welke het onderwerp hebben uitgemaakt van de bekende arbitrage, en dat thans ook in het buitenland nasporingen worden verricht? DE HAAGSCHE ZEDENZAAK. Verscheidene leden gaven uiting aan hun ontstemming over het verloop van deze zaak In de eerste plaats had de wijze van pu blicatie van deze geruchtmakende zaak deze leden zeer onaangenaam getroffen. In tegen stelling met het gebruik, waaraan men zich in Nederland gelukkig doorgaans nog pleegt te houden, zijn in een persbericht, dat ken nelijk van de politie afkomstig, de namen der verdachten medegedeeld. Vervolgens vestigden de hier aan het woord zijnde leden de aandacht op het merkwaardige feit, dat in deze door politie en justitie met zooveel élan opgezette zaak, de rechtbank de gevangenhouding van de verdachten heeft geweigerd. Deze leden meenden te weten, dat de geheele aanklacht steunde op de verklarin gen van een minderjarigen getuige, op wiens betrouwbaarheid zeer veel, zoo niet alles, af te dingen valt. Gemiddeld 0.85 pet. sinds 26 September. Het secretariaat van den Centralen bond van Ned. Verbruikscoöperaties meldt ons: Het oeconomische bureau van den bond heeft over de week van 1924 October ge- gegevens ontvangen over de prijzen van 25 levensmiddelen van 18 aangesloten coö peraties. Uit een vergelijking van deze op gaven met die van de week voor het afkon digen van de monetaire maatregelen door de regeering bleek, dat de prijzen gemid deld met 0.85 pet. zijn gestegen. Bij peul vruchten, griesmeel, tarwebloem, kaas, eieren en zachte (groene) zeep is de prijs stijging echter aanmerkelijk sterker. In de opeenvolgende weken sinds 26 September was de prijsstijging telkens vergeleken met de prijzen van 24 September, resp. 018 pet., 0.27 pet., 0.58 pet. en 0.85 pet. BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DE PHILIPSFABRIEKEN. Eindhoven 27 October Naar wij verne men, zal Z.D.H. Prins Bernhard a.s. Vrij dag 30 October een bezoek brengen aan de Philipsfabrieken te Eindhoven Prins Bern hard zal Donderdagavond a.s. per auto in Eindhoven aankomen, waar hij ten huize van dr. A. F. Philips overnachten zal. Vrijdags worden de verschillende fabricage- afdeelingen, laboratoria en sociale instel lingen bezichtigd. Prins Bernhard zal Vrijdagavond te ca. half zes weer uit Eind hoven vertrekken. Minimum boete geeischt. De magnetiseur H. S. is door den kan tonrechter, wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunst veroordeeld tot een geldboete van f 40— subs. 20 dagen, van welk vonnis hij in hooger beroep terecht stond. Hij beweerde slechts door overbren ging van electrischen stroom uit zijn li chaam te genezen, en dat daarbij van gee nerlei medisch inzicht sprake was. In den regel vroeg verdachte zijn patiënten dan ook niet naar hun ziekte. Een tweetal getuigen kwam verklaren, dat de behandeling door verdachte (het vastgrijpen van diens handen) haar baat had gebracht. Een van de getuigen betaalde een vergoe ding van f 0.75 per visite. De andere was gratis geholpen. Ook heeft verdachte water gemagneti seerd, waarmede hij de handen van een der patiënten, die in hooge mate aan eczeem leed, deed waschen, waardoor de ondra gelijke pijnen verzacht werden. Het O.M. waargenomen door mr. P. R. Blok, gaf als zijn meening te kennen, dat hier wel degelijk van een behandeling moet worden gesproken. Dit blijkt uit het aanra ken der handen van de patiënten en het verstrekken van gemagnetiseerd water. Evenwel gaf de officier toe, dat men hier niet met een ordinair kwakzalver .te doen heeft, maar met iemand dit uit idieele overwe gingen te werk gaat. Bovendien moet er rekening mede worden ge houden, dat verdachte den men- schen in tegenstelling met vele kwakzalvers niet iets waardeloos als geneesmiddel in de handen stopt maar zijn handelingen wel degelijk gunstige resultaten hebben. Zoolang de thans geldende wet van kracht is, blijven de handelingen evenwel verbo den. Spr. wil rekening houden met alle omstandigheden en vroeg daarom vernie tiging van het vonnis a quo en oplegging van de minimum boete van vijftig cents subs. een dag hechtenis. Mr. Parfumeur zeide met dit requisitoir zeer ingenomen te zijn en verzocht de rechtbank indien mogelijk verd. - in afwach ting van de wetswijziging schuldig te verklaren zonder oplegging van straf, Uüepj'aak W Nevembeïy De vijf inzittenden gered. Gisteravond is tijdens stormweer de heer B. uit Heerenveen met zijn auto, waarin vijf personen, allen afkomstig uit Heeren veen, waren gezeten, te Oldeholtpa tenge volge van een rukwind in een sloot gere den. De inzittenden wisten zich gelukkig spoedig te bevrijden. Twee dames, die lichte verwondingen hadden bekomen, zijn per taxi naar huis vervoerd. Later bleek echter dat mejuffrouw L. zulke ernstige inwen dige kneuzingen had opgeloopen, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De anderen waren er met enkele onbeteekenende schrammen en de schrik afgekomen. De beschadigde auto is met een kraan wagen op het droge gebracht. Tweede groep verdachten voor de rechtbank. Gistermiddag heeft voor de Arn- hemsche rechtbank de tweede groep verdachten terecht gestaan, welke gearresteerd is in verband met de verduisteringen van materialen bij de firma Stokvis te Arnhem. De be langstelling van de zijde van het publiek was ook ditmaal zeer groot. Terecht stond een 12-tal personen, leden van het personeel der fa. Stokvis en Arn hemsche installateurs, die de verduisterde goederen, meestal bestaande uit sanitaire artikelen als waschtafel-combinaties en lood gieters-materialen, hadden geheeld. Er werden tegen hen straffen geëischt van vier maanden tot een jaar. De uitspraak in alle zaken volgt op 10 Nov. a.s. Verdachte door het hof vrijgesproken Het gerechtshof te Amsterdam heeft gister den arbeider C. S., verdacht van doodslag, gepleegd op de boerenarbeider G. V. bij diens woning in den Grooten IJpolder, vrijgespro ken. Het hof bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank. De procureur-generaal had twaalf jaar gevangenisstraf gerequireerd Verdediger was mr. H. G. Stibbe. Verdachte was niet ter zitting verschenen om het arrest aan te hooren. Niet erkend In tegenstelling met het bericht op de voor pagina van dit nummer als zou Portugal de regeering der opstandelingen in Spanje er kend hebben wordt thans uit Lissabon gemeld, dat het bericht van officieele zijde catagorisch wordt ontkend, Na doorvoering het grootste leger der wereld, daat." „Elke burger sol- Nanking 27 October (A.N.P.) De re geering te Nanking heeft een decreet uitge vaardigd tot uitvoering van de wet op de conscriptie van Maart j.1. Indien deze wet in geheel China wordt doorgevoerd, dan zal het Chineesche leger tusschen 50 en 100 millioen man tellen. In het decreet wordt gezegd, dat de natie er wel bewust van moet zijn dat het de plicht is van ieder loyaal burger zijn land militair te dienen. Na de bevolking er op te hebben gewezen, dat het systeem van conscriptie algemeen is aangenomen wordt de hoop uitgesproken, dat ieder burger van China gewillig de militaire opleiding zal volgen, teneinde het land te versterken. Op het oogenblik is de conscriptie van kracht op de middelbare en hoogere scho len en op de universiteiten in sommige deelen van het land, alsmede in de regee- rings-departementen. Dit wil men thans uitbreiden tot andere takken van het be drijfsleven. Reeds hebben vele jongelieden hun diensten aangeboden. De voorschriften voorzien in een opleiding „in vrijen tijd" van alle lichamelijk geschikte mannelijke Chineezen tusschen 20 en 40 jaar. De bur gers worden verondersteld hun gewone werk te blijven verrichten. Woedt reeds enkele dagen. Rio de Janeiro De brand aan boord van het Italiaansche stoomschip Remo heeft vrij groote afmetingen aangenomen. Het schip werd van de kade weggesleept tot de zandbank waar men het op zal vastzet ten, om te voorkomen dat het zou zinken. Dikke rookwolken komen uit het schip. De brandweer welke gerecruteerd is uit le den der bemanning is druk in de weer met blusschingswerkzaamheden. De brand is eergisternacht in een der ruimen uitgebro ken toen de Remo zich op 100 mijlen van Rio bevond-. Geruchten omtrent kwaal van Sta lin houden aan. De Matin houdt ondanks het dementi van Moskou zijn bewering staande, dat Stalin ernstig lijdende is aan den lever en het hart. Het blad spreekt van een nieuwe crisis, die Stalin gedwongen heeft, in ge zelschap van twee specialisten voor lever en hartziekten, Vorobrif en Somof in een sanatorium in de onmiddellijke omgeving van Voroneje te verblijven. WIERINGEN RUILVERKAVELING. Vervolgcursus Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen. De vervolgcursus van de Holl. Mij. van Landbouw is jl. Maandag weer begonnen. De heer O. J. Bosker, voorzitter der afdee- ling, sprak het openingswoord. Spr. wees op de tijden van heden, en vindt het onbe grijpelijk, dat niet alle leerlingen, welke de vorige cursus bezochten, aanwezig zijn. De landbouwer en veehouder van heden is beslist goede wetenschappelijke voorlichting van noode. Het is dan ook te wenschen, dat op den volgenden cursusavond alle cursisten aanwezig zijn. De in de vorige cursus behandelde hoofd punten zullen nu worden voortgezet, en wel: Het algemeen grondonderzoek (door het Rijksinstituut voor Grondonderzoek te Gro ningen) dat thans reeds in alle provinciën wordt toegepast en de ruilverkaveling. De directeur van het Instituut voor Grond onderzoek heeft de plaatselijke toestanden reeds opgenomen en zal zijn bevindingen op een eerstvolgende vergadering uiteenzetten, waarbij de cursisten dan aanwezig zijn. Over de ruilverkaveling zij vermeld, dat deze zaak bij het departement van sociale zaken aanhangig is. De minister is bereid de ruilverkaveling op Wieringen in werkverschaffing ter hand te nemen. Zoo ooit een ruilverkaveling op Wieringen tot stand zal komen, is het nu daarvoor wel de gewenschte tijd, omdat het departement van sociale zaken het leeuwen aandeel der kosten op zich neemt. Zoo'n ge legenheid zal nimmer terugkeeren. De leeraar de heer Heering vond dit punt ook hoogst belangrijk en zal dit speciaal in den komenden cursus behandelen. Op de avonden waar grondonderzoek en ruilverkaveling aan de orde zijn, zullen de oud-cursisten mede worden uitgenoodigd aanwezig te zijn. Tot zoover de voorzitter. De heer Heering neemt dan het woord en zegt dat het hem zeer aangenaam heeft getroffen, dat thans het grondonderzoek, ook thans op Wieringen zal worden ingevoerd. En verder ook omdat thans eens over ruil verkaveling wordt gedacht. Ruilverkaveling is te Wieringen meer dan waar ook noodig, en spr. zal met plezier hieraan eenige avon den werken. De voorzitter zegt dan nog, dat het moge lijk is een excursie te houden naar Stap horst, waar de ruilverkaveling in vollen gang is. Daar ziet men één gedeelte geheel gereed en in volle cultuur, één gedeelte is onder handen, en één gedeelte ligt nog in de oude toestand. Daar kan men dus de geheele beweging in oogenschouw nemen. Dit is niet alleen nuttig voor de cursisten, doch voor alle landgebruikers op oud Wierihgen ook. Het bestuur zal alle moeite doen deze zaak met bekwame spoed voor te bereiden. Reeds de volgende week heeft een voorloo- pige bespreking ten gemeentehuize met B. en W. plaats (voor wat betreft de werkver schaffing). Voor het Iandbouwgedeelte zal het bestuur der afd. Holl. Mij. van Landbouw reeds binnenkort een voorbespreking kunnen hebben, waarna dit punt in een algemeene vergadering behandeld kan worden. Voorzitter dringt ook op de volle mede werking der cursisten aan, ook wat betreft het grondonderzoek. De cursus is hiermede geopend en spr. hoopt dat deze vervolgcursus evenveel vrucht zal afdragen als de voorgaande. \V 1ERINGERMEER Inleiding tot het dienstwerk. In de a.s. Vrijdagavond te houden Ge meenteavond te Slootdorp, uitgaande van de Ned. Herv. Evang., hoopt de nieuw be noemde voorganger, de eerw. heer H. van Vliet, zich aan de Evang. te verbinden. Zijn Eerw. zal dan tot het dienstwerk worden ingeleid door Ds. Dijkstra te Opper does. De jacht op de muizen thans ingezet. Naar ons wordt medegedeeld, is de jacht op de legioenen muizen in den polder in gezet. De befaamde „Rattenverdelger", die met groot succes dit voorjaar de W Meer sche ratten heeft bestreden, zal thans met een soortgelijkserum de muizenplaag trachten te beteugelen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 26 October. Den H e 1 d er. WEER EENS EEN INTERESSANTE HFT DERSCHE EEN-ACTER; TRAGISCH Pn VAN DEN HUISELIJKEN HAARD Op geen politierechtzitting mag zoo'n klei ne Heldersche familie-drama, gemeen fik gelardeerd met opstoppers en onaanTeMm complimenten, ontbreken .Heden wasw weer de metselaar Gerard Petr Rr voor deze prettige variatie zorgde zich had te verantwoorden met betrekki™ im het feit, dat hij zijn stadgenoot den t i hoorigen en lang niet tegen hemfü scn heer Jac. Winkel, 'nwatjekou1TT gezicht had toegediend. De metsehiw *'Jn gewezen gedelegeerde naar WeTfnH-" voorheen aangeduid als gele kanan» gehuwd de vroeger," echtgeS m mijnheer Winkel en voor de rest zullen wa dit sensatiefilmpje maar onder het traditi oneele zand begraven. De metselaar kreeg een gepeperde reprimande van den Politie rechter en werd voorts tot f25 boete of ik dagen als preventief middel tegen eventueele buitensporigheden veroordeeld. DE JAARLIJKSCHE VISITE VAN JACOBJE. Alvorens naar Anna Paulowna te verhul zen kregen wij eerst nog 'n zaak uit Den Helder en wel van J. K„ di' heden haar jaarlijksche visite kwam af leggen, doch jammer genoeg was Jacobje niet verschenen, 't Slechte weer had haar bepaald weerhouden. Doch de 4 getuigen waaronder haar eigen zuster, en een volla neef, waren present, om te verklaren hoe Jacobje hen op den 22en Augustus had mis. handeld. De neef was onthaald op een ge. duchte kaakslag, die zeer pijnlijk Was aangezien de slag met een goedgezoolde schoen was toegebracht. Hoe die neef, Dirk B. geheeten, dit zoo maar zonder meer door tante-lief liet aanleunen, is ons een raadsel; hoewel Jacobje 'n soortement Kenau Simons Hasselaar kon zijn. Marie V., geb. K., de zuster van de knoklustige verdachte, was de bril afgesia. gen en 'n oorbel uitgetrokken, waarbij 't oorlel was ingescheurd en veel bloedverlies had opgeleverd; de andere getuigen ver. klaarden precies zoo. De Officier, die niets gesteld-is op derge- lijke jaarlijksche visites, eischte f25 of 15 dagen; extra hoog, om Jacobje zooveel mo- gelijk te weren. De Politierechter veroor. deelde haar conform. Misschien komt Jacob. je nog in verzet. NOG IETS IN HET ZELFDE GENRE. De heer Jan K., die op 18 Juli te Den Helder de gescheiden pensionhoudster mej. Alberdina v. d. Heuvel, 'n enfin 'n minder nette dame had genoemd was niet verschenen. Daarom werden ons ver- moedelijk vele intieme bijzonderheden ont- houden en kunnen we alleen maar rappor, teeren, dat de in zijn woorden minder kies. keurige heer K. tot f 15 boete of 10 dagen t. z. eenvoudige beleediging werd veroor deeld. Anna Paulowna. WAT DE VOORDEUR BINNENKWAM SPOELDE DE ACHTERDEUR WEER UIT. De lange, rossige landarbeider Joh. Ph. aan de Molenvaart te Anna Paulowna' woonachtig, had op 29 Juli, laten we het maar ronduit zeggen, de stomme streek begaan, om bij gebrek aan behoorlijk zicht, materiaal, om 'n zicht (een kleine zeis, die bij het zichten of afmaaien van riet of peui. vruchten wordt gebezigd), alsmede 'n haar. mat, haarspit en 'n haarhamer en hoe deze snorrepijperij meer mag heeten, en dat het eigendom was van den tuinder P. C. Hui- berts, zich wederrechtelijk toe te eigenen. Thans plukte hij de wrange vruchten van deze vlugge vingersport en werd veroordeeld tot 10 gulden boete of 5 dagen, terwijl hij de zicht-tutti-frutti ook wel weer zal heb ben moeten retourneeren. In alle opzichten dus 'n sof! DE DAME MET DE KLOMP. Laat ons aanstonds zeggen, dat het hier niet gaat om een of andere beroemde schil derij van Vermeer of Jan Steen, maar een juffrouw uit Anna Paulowna, die op 9 Juli den detailhandelaar Sjoert Koldijk, in naphtalineballetjes, schoensmeer, prentbrief. kaarten en dergelijke populaire artikelen, gedurende een min of meer heftig debat, met een onvervalschte boereklomp had be kogeld. Sjoert, een nogal eigenaardige snui. ter, zou toen hebben gezegd: Da mö je nou nogres doen! op welke uitnoodiging mej. Hendrikje B., geboren K. gretig was inge gaan, maar tevens de oorzaak was, dat de politierechter in die omstandigheid motief zag, Hendrikje vrij te spreken van de ten laste gelegde mishandeling. PURMEREND, 27 October. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 50.000 Kg. handel stug, hoogste prijs f 18.'8 stapels kleine Boerenkaas f 19» 1 stapel Goudsche kaas f20 per 100 kg. m. rijksmerk. 855 Kg boter f 1.35—1.42, weibo- ter f 1.30—1.36 per kilo.. Runderen, totaal 675 stuks: 315 vette koeien 3860 ct. per Kg., handel matig! 23a gelde koeien f 80—160 per stuk, matig; 110 melkkoeien f 110—225 per stuk, matig; la stieren 38—45 ct. per kilo, matig; 6 paarden f_60130 per stuk, stug; 91 vette kalveren 2550 ct. per kilo, stug; 347 nuchtere kal veren; voor de slacht f 5—12, voor de fok f 1015 per stuk; vette varkens voor de slacht, 244 stuks, 3841 ct. per kilo, vlug! 31 magere varkens f 14—24 per stuk, matig! 379 biggen f 8—12 per stuk, matig! 137* schapen f 1029 per stuk, matig; 76 bok ken f 511 per stuk; kipeieren f 55.o0> eendeieren f 3, per 100 stuks; piepkuikens 5057.5 ct. per kilo, oude kippen en hanen 22.540 ct. per kilo, konijnen f 0.401-60 P" stuk, eenden 2045 ct. per stuk; 41 eend- eieren A f 2.95, 1879 kipeieren A f 4.20— Coop. Gentr. Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 130.000 eendeieren f 3.15-3.35- 60.000 kipeieren: 70—80 Kg. f6—6.25, 60- 66 Kg. f 5.80—5.90, 63—64 Kg. f 5.70-5.8(1, 60-62 Kg. f 5.60—5.75, 58—59 Kg. f 5.35- 5.60, 5657 Kg. f 5-5.30, 53-55 Kg. f 4.8o- 50-52 Kg. f 4.50—4.85, 45-40 Kg. "T.OU, WARMENHUTZEN, 27 October. Roode kool, le kw. f 1—1.50, 2e kw. 1 Witte kool 80-90 ct., uien f 1.40, uien f 1.60. Aanvoer: 4725 Kg. roode kool, 9300 kg. witte kool, 650 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 28 OOctober. Bevelanders 1.70, Sschotsche muizen T- l™' 1,ndit0 2-2'10' «ten 1.40-1.50, drieW fin üt prove 1'60 peen 110, roode koe 11i°~1-60- wite kool 80-82 ct., gele kool 1 1A 'l"vi ov- o< —1.10, D. witte kool 1.10. HCCI1 L UiDUu<yu. Kroten f 0.50-1.40, roode kool 1-f™ te kool 80-81 ct., gele kool f l-1^ witte kool 0.80-1.20, groene kool bloemkoolLecerf f 5—6.20, Reus f 4.50-630 2es oort 1.50—1.90, andij vie 0.50,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 4