T HOEKJE OUDERS WANNEER IK TIJD EN GELD HAD Krachten sparen, ook in de huishouding* Eenvoudige hulpmiddelen. Gezonde levenswijze gewenscht. Tob nooit hoekje VOOR DE Voor het kind met aangeboren achterlijkheid slechts één oplossing het buitengewoon onderwijs. se*.. mJTTERTJ door Mevr. G. C. MEYEE—SCHWENCKE. Iedere vrouw blijft er gaarne zoo lang mo gelijk goed uitzien, niet waar? Wij doen min of meer verlegen, wanneer men ons iets vleiends zegt en weerspreken het complimen tje zwakjes, doch innerlijk vinden wij het toch wel prettig. Men moet dan toch ook inderdaad kunnen zorgen, dat het gegeven compliment geen waardelooze vleierij inhoudt, doch dat het werkelijk verdiend is. Wellicht zullen enkele lezeressen aanvoeren, dat zij geen tijd en ook geen geld kunnen besteden aan haar uiter lijk... want, zoo vervolgen zij, „als ik tijd had, dan zou ik mij iedere week laten masseeren, manicuren, pedicuren en alles wat verder noodig is, het kappersbezoek natuurlijk niet te vergeten! Ik zou een plank vol crèmes, poeders, toiletwatertjes, badzout en nog veel meer willen hebben, als ik geld had. Aan gezien ik noch tijd noch geld heb, kan ik mij dergelijke dingen niet permitteeren." Deze gedachtengang is er echter geheel naast, want vrijwel ieder kan en mag zich niet onttrekken aan iets, wat zij niet alleen tegenover zich zelf, doch ook tegenover haar omgeving verplicht is en hetgeen ten on rechte aan ijdelheid wordt toegeschreven. Wanneer wij eens een blik in onzen spiegel slaan en zien, dat ons gelaat met rimpeltjes komt, onze teint niet frisch en de huid niet elastisch is, dan is dit een aanklacht tegen ons zelf, omdat we in gebreke gebleven zijn, dit alles te voorkomen. Men behoeft volstrekt geen schoonheidspecialist te zijn om er toch goed uit te zien. Voorkomen is beter dan ge nezen en het is niet mogelijk om een rimpelig oud gezicht in weinige dagen te veranderen in dat van een jong meisje van twintig lentes. Wanneer wij zorg besteden aan ons uiter lijk kunnen wij veel voorkomen en blijven we er lang jeugdig uitzien. Uren lange zittingen in Salons de Beauté zijn overbodig, aangezien we door stoombaden, massage, goede crèmes en nu en dan het gebruik van toiletwater veel bereiken. Het masseeren van het gelaat gebeurt van de onderkant af naar de kaken toe, terwijl klopmassage de circulatie van het bloed be vordert en een betere teint geeft. Iedere vrouw kan zich dergelijke kleine uitgaven wel permitteeren, desnoods zal zij een bioscoop bezoek nalaten of wel het uitgeven van geld aan onnoodige dingen. Niet alleen moet de huid verzorgd worden, doch een goede voe ding is van niet minder belang. Weinig vleesch, veel groenten en vruchten, geen zware en vette spijzen, bruin brood, in één woord een eenvoudige leefwijze, veel bewe ging en frisSche lucht zijn voorwaarden, die alle medewerken, om het lichaam gezond en krachtig te maken. Zorg voor een goede stofwisseling is noodzakelijk. Verder hebben wij gesproken over den tijd, die gevonden moét worden en werkelijk niet meer dan een minuut of tien per dag vraagt. Weinigen weten b.v. dat een stoombad van niet meer dan vijf minuten zoo uitstekend is. Men neemt een kom met kokend water en giet hierbij kamillenaftreksel, houdt het ge laat boven de opstijgende damp, nadat men over het hoofd een handdoek heeft geslagen. De poriën openen zich en alle stof komt naar buiten, waarna men de huid met koud water wascht en er wat goede crème met de vin gertoppen in klopt. Na bovenstaande uiteenzetting zullen onze lezeressen tach zekerwel moeten toegeven, dat deze middelen voor ieder bereikbaar en de te brengen offers slechts zeer gering zijn. Trouwens van een goed verzorgd uiterlijk, en hierin betrekken wij ook dè handen, de kleeding in al hare details kan zoo veel afhangen. Noemen wij b.v. een geval, waar bij een jonge vrouw naar een betrekking sol liciteert, dan zal iedere chef diegene verkie zen, die een goed verzorgden indruk maakt doch dit behoeft zelfs geen betoog aan de gestelde eischen voldoet. Het uiterlijk aanzien ih hét vrijè beroep is van het grootste belang, want allen, die op een of andere wijze vrouwelijk personeel noo dig hebben, .huldigen .het principe, dat naast de noodige kennis een goed verzorgd uiter lijk meer voorkeur verdient, dan kennis, ge paard aan een gouden hart, doch een slordig en verwaarloosd aanzien. De huisvrouw heeft niet - alleen het recht om er zoo goed mpgqlijk. uit te zien, doch zij is het tevens verplicht tegenover hare omge ving. Het is niet voldoende, dat haar huis houding als op wieletjes loopt, want ook aan haar uiterlijk aanzien moet zij evenzeer hare zorgen besteden. Iedere vrouw neemt zich dan ook ongetwij feld voor om 's avonds voor het naar bed gaan haar gelaat met olijfolie, desnoods ver dund met wat citroensap, eau de cologne of lavendelwater te reinigen, hetgeen het best met plukjes watten gedaan kan worden. Ver der zal zij natuurlijk zorgen, dat zij hieraan de hand houdt en niet nu en dan alle genoem de wenken in acht moet nemen, doch wel energie moet blijven doorgaan. Het resultaat zal zijn, dat menige afge tobde huisvrouw na korten tijd als he w een verjongenskuur heeft ondergaan, zoodat de kleine offers, die zij gebracht heeft, inder daad vruchtdragend zyn. Onnoodig Ioopen en verkeerde houdingen. „Hiervan kan geen sprake zijn," verklaar de onlangs een huisvrouw, toen wjj de nood zakelijkheid van krachtsinspanning in de huishouding bepleitten. „In een huishouding", vervolgde zij, „moet men van 's morgens vroeg tot 's avonds steeds bezig zijn en is er geen sprake van over besparen van krachten na te kunnen denken." We zijn het met deze huisvrouw niet eens, want werken zonder na te denken of men het ook op eenvoudiger wijze kan uitvoeren is verkeerd. Huiswerk, dat steeds zoo goed mogelijk gedaan moet worden, stelt geen mindere eischen dan welk ander werk ook. Overleg is het halve werk en krachten, die bespaard kunnen worden, komen andere bezig heden ten goede. Dit gezichtspunt moet inder daad iedere huisvrouw ter harte nemen, wil zij 's avonds fit genoeg zijn om enkele uren aan lichte handwerken of andere ont spanning te wijden. Wanneer men begint met het verschillende werk, dat men doet, eens onder de loupe te nemen, zal men aan het einde van den eer sten dag reeds bemerken ,dat veel eenvoudi ger gedaan kan worden en dat men veel heen en weer loopen, alsmede de vele onnoodige bewegingen voorkomen kan. Laten we enkele hoogst eenvoudige voor beelden noemen. Wanneer men van de kamer naar de keu ken gaat, worden tegelijkertijd vuile kopjes mede genomen. De afwasch wordt, evenals het zilver, voor zoover alles in de huiskamer moet zijn, op een groot blad gezet waardoor men slechts één keer behoeft te loopen. Ieder denke zelf na, hoe onnoodig heen en weer loopen voorkomen kan worden, in ver band met de samenstelling van de huishou ding. Wanneer men een flesch wil ontkurken is het voldoende, rug en armen het werk te laten verrichten; gezichts- en halsspieren behoe ven zich niet krampachtig te vertrekken. Wanneer men de armen opheft om iets van een hooge plank af te nemen, zal men niet alleen schouders, doch het geheele lichaam even moeten strekken; op deze wijze wordt het bovenlichaam langer en de longen zetten zich uit, waardoor de ademhaling dieper wordt en verschillende spieren, die weinig in gebruik zijn, aan het werk gezet worden. Om een op den grond gevallen voorwerp op te rapen, buigen vele vrouwen het boven lichaam veel te ver naar beneden, hetgeen verkeerd kan zijn voor de.buikorganen. Beter en tevens eleganter is, indien men het eene been voor het andere plaats en even met de knie buigt, waardoor het bovenlijf recht blijft en de spieren van het dijbeen in beweging worden gebracht. Bij het dragen van tasschen met bood schappen begaan de meeste vrouwen de fout om de arm stevig tegen het lichaam te druk ken, waardoor de armspieren verslappen, de rug een holle lijn vormt en de buik vooruit komt. Op den langen duur beïnvloeden ver keerde lichaamshoudingen en bewegingen, niet alleen houding en figuur, doch ook den gang. Wanneer men bewegingen doordacht uit voert, hetgeen bij een weinig nadenken heel goed mogelijk is, dan zullen de krachten op rationeele wijze benut worden. De huisvrouw, die veel zwaar werk moet verrichten, zal dan evenmin iemand met vergroeide ledematen behoeven te worden, als een ander, die het gemakkelijker heeft. Zij zal evenzoo een krachtige verschijning kunnen zijn, enkel en alleen, omdat zjj bij haar werk overleg aan den dag heeft gelegd en geen noodelooze krachten verspilde. BEHANDELING VAN HET HAAR. Men kan het haar mooi en glanzend maken en tevens bevorderen, dat de ondulatie houdt, door de volgende brillantine samen te stellen: 425 gram alcohol (95 en 52 gram ricinus olie mengt men goed dooreen en parfumeert ze naar eigen smaak. Men verkrijgt dan een bui tengewoon goed middel om het haar te be handelen, dat men in een goed gesloten flecsh bewaart. AmandeTolie bewijst even goede diensten, alleen heeft men het bezwaar, dat ze op den duur ranzig wordt. Men kan blond haar ook zonder waterstof- superoxyde bleeken, indien men het wekelijks wascht met zeepsop, waaraan op 1 Liter wa ter één gram potasch wordt toegevoegd. WINTERHANDEN. Zoodra het kwikbuisje van den thermometer onder het nulpunt, komt, worden vele men- schen door winterhanden geplaagd, terwijl ook de voeten niet gespaard blijven. Men heeft verschillende zalfjes, doch ook oude be proefde huismiddeltjes kunnen het euvel be strijden. Herhaaldelijk inwrijven met citroensap is uitstekend, terwijl men gedurende den nacht een schijfje citroen op de bewuste plek leg, dat met een klein verbandje wordt vastge houden. Verder zijn wisselbaden tweemaal per dag zeer gewenscht. Men neemt twee kom metjes water, één met koud en één met warm water, terwijl men aan het laatste een wei nig looizuur toevoegt. Verder worden de plek- pen, die door winter zijn aangetast, twee maal per dag met jodium gepenseeld en des nachts met kamferzalf ingewreven. Zondag. Kopbouillon Gebraden haas Appelmoes Aardappelen Vla met bitterkoekjes Maandag. Gevulde kalfsborst Andijvie Aardappelen Chocoladevla met biscuits Dinsdag. Koud vleesch Snijboonen Aardappelen Beschuit met appelmoes Woensdag. Tomatensoep Pikante havermoutkoekjes Groene kool, Aardappelen Gebruinde boter Komkommersla Donderdag. Kalfslever met spek Zoete appeltjes Aardappelen Havermout Vrijdag. Macaronischotel Spinazie Eieren Aardappel-purée Fruit Zaterdag. Karbonade Knolraap Aardappelen Vruchtenrijst Gebraden haas. 1 haas, 250 gram boter, zout en 2 dL. roo- den wijn. Men kan haas bij den poelier laten lardee- ren, doch hetzelf eveneens doen; men moet dan evenwel een lardeernaald hebben en 150 gram lardeerspek, dat men in dunne reepjes snijdt, die men op gelijke afstanden in het vleesch rijgt. Het lardeeren maakt het vleesch smakelijker, daar het anders erg droog is. Het gemakkelijkst is een haas in een z.g. hazenpan te braden, doch heeft men deze niet, dan gebruikt men een groote vleeschpan, waarbij men een goed passende deksel moet hebben. Men smelt .de boter in de pan en is deze goed warm, dan komt de gezouten haas er in, die ongeveer 2 uur moet braden en telkens gekeerd moet worden. Ziet men dat de jus te bruin wordt, dan moet men er van tijd tot tijd een klein half kopje water bij, terwijl men het vleesch regelmatig met de jus moet be druipen. Is het vleesch goed gaar, dan wordt de haas uit de pan genomen, en de jus verder met water en twee kopjes wijn afgemaakt. Veelal geeft de poelier het bloed bij de haas, en maakt men hiermede de jus af, terwijl dan evenwel het water en 1 dL. wijn worden bijgevoegd. Heeft men géén groote pan, waarin de haas in zijn geheel gebraden kan worden, dan is het beste, dat hij vooraf in stukken wordt gesneden. Chocoladevla met biscuits. 6 dL. melk, 40 gram custardpoeder, 75 gram suiker, 1 flinke eetlepel poederchocolade, stukje boter, ons bonne mère (z.g. lange vingers). In een vlaschotel (glazen) worden de bis cuits opgestapeld, zóó dat het bergje naar boven puntig wordt. De melk wordt op een kopje' na aan de kook gebracht, de suiker wordt er in opgelost en de custardpoeder, die met de poederchocolade is vermengd, wordt aangemaakt met het achtergehouden kopje melk, daarna met een dun straaltje bjj de melk gegoten, waarna wij de vla roerende, nog even laten doorkoken. We nemen de pan van het vuur, kloppen de massa met de garde flink op, doen het stukje boter er bij en kloppen zoolang, tot de vla afgekoeld is. Deze wordt nu voorzichtig over de opgestapelde biscuits gegoten en koud opgediend. Inplaats van 6 dL. melk kunnen we ook 5 dL. en 1 kopje koffie nemen, waarmede de custard wordt aangemaakt. We krijgen hier door een pittig smaakje aan de vla. Macaroni schoteltje. 150 gram macaroni, 1 groote ui, 30 gram margarine, 600 gram tomaten, zout, peper, noot, 50 gram geraspte kaas, paneermeel, peterselie. Men breekt de macaroni in stukjes en daar na worden ze in kokend water en zout gaar gekookt, pl.m. 20 minuten, afgieten en het water bewaren. De tomaten worden even in kokend water gelegd, waarna de velletjes ge makkelijk verwijderd worden, daarna worden ze met een scherp mes in plakjes gesneden, De macaroni, tomaten en ui laag om laag in een ingevette vuurvaste schotel doen, be strooien met zout en peper en gehakte peter selie tusschen de lagen. Het kookwater wordt gedeeltelijk over de bovenste laag macaroni gegoten, om te voorkomen, dat het geheel te droog wordt. De geraspte kaas wordt met een even groote hoeveelheid geraspt oud brood of paneermeel vermengd en naar smaak een weinig nootmuskaat, dat over de bovenkant gestrooid wordt, de boter wordt er in verdeeld, en over het geheel nog wat gehakte peterselie gelegd, waarna het schotel tje pl.m. 30 minuten in den oven komt. Vruchtenrijst. 2 theekopjes rijst,, theelepel zout, 3 sinaasappelen, 1 citroen, 1 banaan, geconfijte kersjes, 150 gram basterdsuiker. We koken de rijst op de gewone wijze gaar en mengen er voor het opdoen het gezeefde vruchtensap en de suiker door, waarna wij de massa in een glazen schaal laten bekoelen en voor het opdienen de oppervlakte versie ren met aan reepjes gesneden banaan, die alle naar het middelpunt komen, waar eenige geconfijte korsjes als hart gelegd worden of anders een geweekte abrikoos. STAAT NIET STIL BIJ „ALS". Maakt er het beste van. Er zijn weinig vrienden, die ons de waar heid durven zeggen. Er zijn weinig vrienden, die ons voldoende kennen om in staat te zijn, ons de waarheid te zeggen. Maar een jongeman van 28 jaar, met wien wij in con tact kwamen, had zulk een vriend, die op een dag rondweg tegen hem zei: „Wat mankeert jou? Je bent 28 jaar en goed gezond en je maakt niets van je leven. Je bent noch opgewekt, noch actief, voor zoo ver ik weet heb je geen enkel plan en geen enkele illusie. Dat is niet natuurlijk." De andere antwoordde, dat hij zich ergerde aan zijn baantje. Het was saai eentonig werk en daarbij slecht betaald. Als hij ander werk had, zou hij een heel ander mensch zijn. Zijn vriend antwoordde: O ja, als." Maar ik zie niet in dat je baantje beletsel behoeft te zijn om in je vrije tijd plannen te maken, je kennis te verrijken en je in alle opzichten paraat te maken voor een werkkring, die je dan wèl zou lijken. Overigens wees maar blij dat je tenminste niet werkloos bent". Bent U een „als" mensch? Iemand, die weet, dat hij niet dat van het leven maakt wat hij ervan zou wenschen te maken, maar die zich steeds, ook tegenover zichzelf, ver ontschuldigt met een of ander „als" Als ik maar in een andere omgeving leefde, als ik sterker was, als ik meer verdiende Met dit ge-„als" houdt men uitsluiten zich zelf voor den gek want tenslotte is het voor U zelf in de eerste plaats jammer dat U niet méér van uw leven maakt. En dit verstopper tje spelen achter „als" verspert U den weg ten goede te brengen. Wanneer u niet tevreden bent met uw plaats in het leven, begint dan met u zelf te veranderen, u geschikt te mken voor een be tere plaats. Er zijn zooveel factoren in het leven, waar aan wij zelf ten goede kunnen meewerken. Zelfs aan onze gezondheidstoestand. Ziekte is geen incident zonder meer, bijna altijd is het 't resultaat van het schenden van eenige natuurwet. Het lichaam van hem, die toegeeft aan negatieve gedachten en gevoelens is een gemakkelijke prooi van ziektekiemen. Ge zonde gedachten verleenen kracht en weer stand aan het lichaam, ea een gezond lichaam is in staat om tallooze ziektekiemen te ver drijven of te vernietigen. Er zijn nog andere invloeden, zooals ge zond eenvoudig voedsel, lichaamsbeweging, frissche lucht, maar gezond denken ls een eerste vereischte ter verkrijging van een ge zond lichaam. Wanneer een ongelukkig en ontevreden mensch zijn denkwijze verbetert zal een nieu we wereld zich voor hem openen. Wij trekken niet datgene aan wat wij sterk wenschen, behalve wanneer dit in overeen stemming is met hetgeen wij in de kern van ons wezen zijn. De fout van zoovele menschen is, dat zij zich bepalen tot het wenschen van betere omstandigheden, maar zij verzuimen om zich zelf zoodanig te veranderen, dat ze deze be tere omstandigheden vanzelf aantrekken. Bepaalt u niet langer tot „als". Ziet de din gen onder de oogen zooals ze zijn: verandert de innerlijke oorzaken, en een verandering van de uiterlijke omstandigheden zal vanzelf volgen. Een van de belangrijkste resultaten van de psychologie is de ontdekking, dat door middel van training van het onderbewustzijn eento nige, kleurlooze levens in nieuwe, opwaart- sche banen geleid kunnen worden. Gij kunt van u zelf maken wat gij wilt, zoo dra ge „als" overboord gooid en slechts het doel en alle faire middelen ter bereiking van dat doel in het oog houdt. Dr. JOS. DE COCK. Men kan lang en breed redeneeren over de oorzaken van de aangeboren achterlijkheid op zichzelf natuurlijk wel van belang temeer wanneer het dingen betreffen, die a.s. ouders hadden kunnen voorkomen tenslotte blij ven we dan toch met' dit vaststaande feit zit ten: er zijn een groot aantal kinderen, wier geestelijk vermogen hen ongeschikt, maakt het gewone onderwijs te volgen. Dit aantal kinderen is in ons land niet ge ring, al slaan wij tegenover een land al3 Bel gië bijv., geen slecht figuur. Men treft ze in ieder school wel aan, de débielen. Op de ge wone lagere school mogen zij dan als getal van betèekënis kunnen 'zijn, voor het onder wijs en voor henzelf ware het veel en veel beter, dat de kinderen niet in verband met de normaal ontwikkelden het onderwijs volg den. Voor mijstaatonomstootelijk vast, dat dergelijke kinderen een hoogst nadeeligen in vloed uitoefenen op de geestelijk normalen. Neem bijv. een idioot kind, dat allerlei dwaze grimassen maakt en laat dit een half uur deze dwaze grimassen uithalen! Wat is hier het geval? niets minder dan psychische besmetting! Indien ik niet persoonlijk dergelijke ver schijnselen geconstateerd had zou ik er mij wel voor wachten dit oordeel uit te spreken. Ik acht het dan ook absoluut nadeelig voor de overige leerlingen, wanneer er in hun klas een krankzinnige leerling zit. Toch komt dit op onze scholen herhaaldelijk voor. Zulke kin deren tellen mee als leerling op de teldagen dat zij overigens het geheele jaar niets uit voeren en doelloos de schooluren doorbrengen, doet, naar het schijnt, niets ter zakeDan komt er nog dit bij: vele ouders zijn blü dat ook deze kinderen een paar uren per dag on der goede hoede is. Andere daarentegen zijn zich terdege bewust dat (leze kinderen niet op de gewone lagere school thuis hooren doch het laren volgen van buitengewoon onderwijs stuit in de meeste gevallen op financieele problemen af. En zoo zien we dan, vooral op de platte- landsscholen, het achterlijke kind jaar na Jaar in dezelfde klasse zitten meermalen tot aan het veertiende jaar niet verder dan de tweede klasse..,. Wanneer we over deze dingen gaan naden ken kunnen we niet anders doen dan werken voor de eene goede oplossing: naar de school voor buitengewoon onderwijs met deze onge lukkige kinderen!! Daar leeren deze kinderen tenminste nog iets ik heb in het Belgisch Instituut daar van verbluffende staaltjes gezien. Natuurlijk vereischt dit van da betiokken leerkrachten een speciale studie en... liefde Eindeloos geduld en volledige overgave aan dit opvoedingswerk moet de leerkracht bü het buitengowoon onderwijs bezitten. Maar... en dit is dan de mooie zijde van deze betrek king wanneer hij resultaten behaalt, schenkt dit hem een groote innerlijke voldoe ning. Het ligt voor de hand, dat een geestelijke ontwikkeling bij deze leerlingen buitengeslo ten is: alleen yakkennis, handwerk, valt hen bij te brengen. Hierbij treden dan natuurlijk allerlei factoren op, welke wijzen op een be paald handwerk. Een bekend opvoedkundige sprak als zijn ervaring uit, dat achterlijke kinderen bijna steeds met de spieren denken. Reeds op S t 10-jarigen leeftijd moet het be ginnen een vak, een ambacht te leeren. Zoo wordt het ook begrijpelijk, dat op de scholen van achterlijke kinderen bijzonder veel waarde gehecht wordt aan handenarbeid. Het blijkt zelfs, dat er onder deze kinderen op gebied van teekenen en boetseeren bijv. waarlijk talenten schuilen. Verder blijkt, dat achterlijke kinderen werkelijk „zonder stuur" zijn, zij zyn niet vat baar voor redeneeringen. Dergelijke kinderen zullen niet begrijpen, dat men het kwade moet nalaten omdat het kwaad is en het goede moet doen, omdat het goed is. Alleen strenge, volhardende wil en een goed voor beeld van anderen zijn in staat deze leerlingen in het juiste gareel te houden en te brengen. Men ziet dus wel, dat de opvoeding van deze groep kinderen hooge eischen stelt aan de leerkrachten en dat dientengevolge de onkos ten aan dit onderwijs verbonden, heel wat hooger zijn dan die voor het normale kind. Doch wanneer we letten op het zegenrijke werk dezer scholen, dan brengen de kosten ruimschoots hun waarde weer op.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17