Een Visschershaven wordt Luchthaven Opmarsch naar Madrid vordert gestadig Ataturk roemt vriendschap met Rusland Rex eerbiedigt Allerzielen SPANJE Een Semietisch ras op NieuW"Guinea 1 Nationaal-Socialistisch regiem in Dantzig Geen militaire dictatuur in Japan Oogst-resultaten in de Oekraine Milifarisatie in Tsjecho'Slowakije Russisch schip door de opstan delingen aangehouden. 'Aan het centrale front hebben de troepen der opstandelingen verder naar Madrid kun nen oprukken, waarbij zij Torejon en Val- demoro als bases gebruikten. De regeerings- aanhangers lieten 130 dooden op het terrein achter. De „witten" hebben tal van krijgs gevangenen gemaakt, ofschoon de tegen stand van den vijand wanhopig was. Deze opmarsch is voltooid door de inneming van Humanes de Madrid en Paria. Bij de bezet ting van deze plaatsen werden 4 machine geweren en een groote hoeveelheid levens middelen buitgemaakt. De regeeringsstrijd- krachten stonden onder bevel van een Rus- sischen generaal die, in verband met de vorige mislukkingen geen gebruik maakte van zijn tanks. De opmarsch geschiedde over een diepte van ongeveer 10 K.M. Het schijnt, dat de beslissing omtrent het lot van Madrid zal vallen in den sector ten Zuiden en Zuid-Westen van de hoofdstad waar de regeeringstroepen al hun reserves aan artillerie, tanks en pantserauto's heb ben geconcentreerd. Volgens verklaringen van krijgsgevangenen zou generaal Pozas, die weer onder de bevelen staat van een Russisch en, generaal, belast zijn met de verdediging van Madrid, terwijl generaal Asensie het bevel voert aan het front. Een Russisch schip aangehouden. Verontwaardiging in Moskou. w Het Russische blad „Iswestija" schrijft haar aanleiding van het doorzoeken van een Russisch stoomschip door de opstande lingen. Dit eigenmachtig optreden der op standelingen in open internationale zeewe gen toont duidelijk aan, welke gevaren door het ongestraft hulp verleenen aan de opstan delingen ontstaan. Het is duidelijk, dat zij, hoe hopeloozer hun toestand wordt, des te eerder tot dergelijke provocaties bereid zullen zijn. Daarom kan niemand zich on verschillig toonen tegenover deze nieuwe, in strijd met het recht zijnde, handelwijze der (Opstandelingen. Dit eigenmachtig optreden moet in den kiem gesmoord worden. Allen die ernstig wenschen, dat de Spaansche Opstand zich niet tot een internationalen brand ontwikkelt, kunnen niet anders dan dik provoceerend en eigenmachtig optreden der opstandelingen met bezorgdheid aan zien. Het is een kwestie die alle landen aangaat, welke er belang bij hebben, dat de Zee niet wordt tot terrein van willekeur en daden die in strijd met het recht zijn, waartoe de zeerooversmanieren der opstan delingen leiden. Fransche vliegers boven stellin gen der opstandelingen. Waar schuwing aan vreemde vlieg tuigen. In het hoofdkwartier der opstandelingen wordt bekend gemaakt, dat de opperbevel hebber der Rechtsche troepen er op gewezen heeft, dat eenige vliegtuig-bestuurders der „Air France" van het traject ToulouseAli- eanteMadrid in samenwerking met de re- geeringsstrijdkrachten op geringe hoogte bo ven de stellingen der opstandelingen heb ben gevlogen, om incidenten te verwekken. De bevelhebber deelt daarom mede, dat zijn troepen voortaan op elk buitenlandsch vlieg- tuige dat boven hun linies vliegt, het vuur zullen openen. De verantwoording tfoor der gelijke gebeurtenissen wijst de bevelhebber yan de hand. De Air France protesteert tegen beschuldigingen der opstandelin gen. De luchtvaartmaatschappij Air France pu bliceert een communiqué, waarin zij pro testeert tegen de door zekere bladen opgeno men beschuldiging, afkomstig van het hoofd kwartier van generaal Franco, dat vliegers van de Air France, die dienst doen op de lijn Toulouse—Alicante—Madrid lang boven de linies der opstandelingen zouden vliegen om incidenten te verwekken tusschen de Fran sche regeering en de rechtsche autoriteiten. Nieuwe dwergstammen ontdekt. Dezer dagen hield de Nieuw-Guinea Stu diekring weder een vergadering. Prof. Dr. J. G. Sleeswijk, hield een korte Causerie over „Een semietisch ras op N.- Guinea?" Spr. is, evenals andere reizigers op N.-G. getroffen door het uitgesproken Semietische uiterlijk van vele Papoea s. Ook onder de bevolking van andere eilan den in den Pacific treft men dit type aan. Spr. vertoonde lichtbeelden, waaruit bet Verschil met het gewone Negride-type dui delijk blijkt. Voorts wees spr. op het weten schappelijk'belang, om ook de Papoea-talen op de buitenlandsche invloeden te onder zoeken. Dr. H. F. J. F. Bijlmer, kort geleden te ruggekeerd van zijn tochten op N.-G., gaf een interessant exposé met lichtbeelden over opzet, uitvoering en resultaten van ai tochten. Het doel van deze excursies, uit gerust door de Maatschappij tot bevorde ring van het natuurkundig onderzoek in Nederl. koloniën, was een nadere bestudee ring van de Tapiro-dwergen en verder het vaststellen van de verspreiding der berg-, eventueel dwergpapoea's in het hooftg - bergte achter de Mimika-kust Pe P pygmies zijn het eerst ontdekt m l010 een Engelsche expeditie en werden door den Londenschen antropoloog Had wellicht oorspronkelijke Negntos g merkt, an Nederlandsche zijde was deze kwestie nog nimmer nader onderzoo ^omstandigheden waren daarvoor in Uoo bij zonder gunstig. Spreker, die in 1931 reeds oppervlakkig met het werkwaardige volkje kennis had gemaakt, was thans voor langeren tijd be schikbaar en onze nieuwe vestiging aan de Mimika-kust kon thans een betrouwbare basis voor een expeditie naar 't binnenland zijn. Met de zeer actieve hulp van den plaat selijken missionaris Tillemans, kon dezen keer een maand in het land der Tapiro's rondgetrokken worden en werden ook in ander gebied nieuwe dwerg- en bergstam men ontdekt. De dalen van het gebergte in het binnenland van de Mimika-kust bleken allen door kleine Papoea's bewoond te zijn, die onderling contact met alkaar hadden en zelfs ook van de zee aan de noordkust van het eiland afwisten. De meeste bevol king zat aan den bovenloop van de Oeta- rivier, die door een vrij uitgestrekt lengte dal stroomt. Daar werd ook voor het eerst contact verkregen met de Mannekoe-stam, een forscher gebouwd volkje, lichter getint en met opvallend Kaukasische trekken. Een gebied voor belangrijke nieuwe on derzoekingen ligt daar open. EEN KLEINE PLAATS MET EEN GROOTE TOEKOMST. Nu het internationaal Oceaan-luchtver- lceer voor een verwezenlijking staat, en nu de luchtbasis op den Bermudas reeds in aanbouw is, is thans ook Engeland ertoe overgegaan, het uiterste en laagste steun punt voor een dergelijk luchtverkeer Euro paAmerika via de Noordelijkste route te bestemmen. De Commissie van Deskundi gen heeft haar oog doen vallen op het kleine visscherdorp Foynes aan de west kust van Ierland. Foynes, dat voor enkele dagen nog een nietige, volkomen onbe kende plaats was, welke niet eens door de vischkoopers in hun notitieboekje werd ge noteerd, gaat een belangrijke toekomst te gemoet. In opdracht van de geïnteresseerde lucht vaart-maatschappijen heeft de Engelsche luchthavenspecialist Mr. Clure de Iersche Westkust bereids onderzocht. Op het mo ment, dat hij met zijn kleine motorboot Roynes aandeed, wist hij, dat hij de juiste plaats had gevonden. De Shannon-Rivier verwijdt zich hier tot een meer. Midden in het meer hebben zich eilandjes gevormd Deze stukken gronds zijn wiid begroeid. Foynes ligt 45 km. van de open zee verwij derd en heeft een wateroppervlak glad ais een spiegel. Daarbij is er een vlak van minstens vijf bij zes km. voor iedere wind richting beschut. En hetgeen aan de Westkust van Ier land zeer belangrijk is: Foynes heeft een station. Het is wel klein, men zal het moe ten vergrooten wanneer hier een interna tionale post voor overzee aansluiting zal vinden en de passagiers hier den laatsten voet op Europeeschen bodem moeten zet ten. Tevens heeft men ontdekt, dat hier vlak naast voormalig zeegebied volkomen moet zijn ingedroogd. Men heeft alzoo een vlieg veld voor landvliegtuigen, zooals men het zich niet beter kan indenken. Men kan zich voorstellen van welk een groot belang de totstandkoming van een dergelijk vliegveld voor een kleine visschers plaats als Foynes is. En wanneer Foynes aan alle gestelde eischen blijkt te voldoen dan zal het ook niet lang meer duren, of de plaats krijgt bekendheid als Engelsche luchthaven. Onvoorziene omstandigheden buiten be schouwing zal het vliegveld reeds op het einde van 1937 gereed zijn. Van de 20 vis- schershuisjes, die hier eenmaal stonden, is er nog een enkele als curiositeit over gebleven. De visschers hebben de huisjes verlaten, om ze af te staan als tijdelijke woningen voor de telegrafisten en arbei ders. Een dezer dagen arriveerde reeds het eerste reuzen-benzinereservoir, welke in den grond verdween. Op het einde van deze maand wordt reeds het radiostation van Foynes in gebruik genomen. Men zal bin nen tien tot 15 maanden op de mailbrie ven kunnen schrijven „Via Foynes naar Amerika", Doch het idyllisch visschers- dorpje' aan de Iersche Westkust zal even zoo goed verdwijnen als de schoone zalmen, die men er ving en die thans een veiliger plaats in het water hebben gezocht. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. 7 dooden. Op een overweg te Rockmart in den Arne- rikaanschen staat Georgië, is een auto door een trein gegrepen en vernield. Zeven per sonen zijn hierbij om het leven gekomen. Poolsche onderdanen mishandeld. Warschau 1 Nov. (A.N.P.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben militante Nationaal-Socialisten in de gemeente Schoe- neberg (grondgebied van Dantzig) een over val gepleegd op twee Polen en de huizen der menschen geplunderd. De ontboden po litie arresteerde de slachtoffers en niet de aanranders. De commissaris-generaal van Polen te Dantzig, die direct gewaarschuwd was, heeft onmiddellijk stappen gedaan bij den Senaat en een oogenblikkelijk onder zoek mede in vrijheidstelling der gearres teerde slachtoffers en schadeloosstelling voor de slachtoffers geeischt. De echtgenoote van een een der Polen was met haar man gearresterd, doch reeds voor d tuschenkomst van den commissa ris-generaal van Polen in vrijheid gesteld. „Kuryer Poranny" critiseert Het regeeringsgezinde blad „Kuryer Po ranny" qualificeert de gesignaleerde feiten als een schaamtelooze provocatie. De vrije stad welke geroepen is op oeconomisch ge bied met Polen samen te werken en de his torische missie heeft Polen te dienen, laat op haar gebied barbaarsche daden en ge weld plegingen toe tegen Polen, wier Vader land de bestaansbron van Dantzig is. De openbare meening van geheel Polen, zonder onderscheid van partij, blijft ge schaard achter de te Dantzig wonende Po len en iedere aanslag, gepleegd op te Dant zig wonende Polen zal beschouwd worden als een aanslag op de rechten van het ge- heele Poolsche volk. De ontwikkeling van het Parle mentaire stelsel zal niet worden belemmerd. Om een einde te maken aan de speculaties en geruchten, die in politieke kringen en onder het publiek de ronde doen, heeft de regeering besloten, haar houding tegenover het parlement kenbaar te maken. Zij is geenszins voornemens een ingrijpende her vorming van het parlementaire stelsel, zoo als dat in de grondwet is vastgelegd, tot stand te brengen. Groote ontsteltenis is onder de politieke partijen teweeg gebracht door berichten in de bladen, dat het leger een vernieuwing van het bestuurswezen wenscht, waarbij het wetgevende gedeelte van het administra tieve zou worden gescheiden, en door het feit, dat de regeering onlangs ministerieels com missies heeft belast met de bestudeering van een parlementaire hervorming. Politieke kringen zijn van ineening, dat de plannen van het leg§r geen ingrijpende wijziging beoogen, en dat de regeering, hoe wel overtuigd van de noodzakelijkheid, het parlementaire stelsel aan te passen aan de eischen des tijds, zich ervan zal onthouden, iets te doen waardoor de ontwikkeling van het parlementaire stelsel zou kunnen wor den belemmerd. Hoogere opbrengsten. Volgens de Russische bladen zijn de resul taten van het landbouwjaar in de Oekraine, niettegenstaande de zeer slechte weersom standigheden nog bevredigend. Volgens globale schattingen is de graan oogst 10 a 25 pet., de katoenoogst 80 pet., de vlasoogst 17 pet., de hennepoogst 22 pet., de tabakoogst 17 pet. en de suikerbietenoogst 10 a 12 pet. hooger dan verleden jaar. De goede organisatie bij den uitzaai en bij het binnenhalen van den graanoogst en de technische hulpmiddelen die hiervoor ter be schikking stonden hebben veel tot dit succes bijgedragen. Terwijl verleden jaar op de Kolchozen-be drijven 6000 maai- en dorschmachines wer den gebruikt, bedroeg dit aantal dit jaar 14.000 machines. Volgens nog niet volledige gegevens zal de opbrengst der Kolchozen-bedrijven dit jaar 1^ a 2 maal zoo groot zijn als verleden jaar. Eveneens werden, volgens de Russische bladen, gunstige resultaten bereikt met de veefokkerij. De veestapel vermeerderde in het eerste kwartaal van 1936 in vergelijking met de zelfde periode van 1935 met 24 pet. runde ren, 61 varkens, 34 pet. schapen, 34 pet. schapen en geiten en 11 pet. aan paarden. HONGEROPTOCHT NAAR LONDEN Voorop Miss Helen Wilkinson, het bekende parlements lid, Hevige dynamiet-ontploffing bij de aan leg van een kanaal in Zuid-Californië. |V Zitting van het parlement geopend. Kemal Ataturk heeft Zaterdag de zitting van het parlement geopend met een rede, waarin hij wees op de gelukkige gebeurtenis sen, welke hebben plaats gehad, zooals het bezoek van Koning Edward en de verwezen lijking van de Dardanellen-overeenkomrt te Montreux. Verder wees hij ook op de hechte vriendschap tusschen Rusland en Turkije, welke zich normaal ontwikkelde. DE VOEDSELSCHAARSCHE IN DUITSCH- LAND. Maximumprijs voor vleesch vast gesteld. Bij decreet van den Staatscommissaris der stad Berlijn zijn de kleinhandelsprijzen van vleesch vastgesteld. Boven deze prijzen zal niet mogen worden verkocht. Op overtre ding is gevangenisstraf gesteld. HEVIGE STORM AAN DE FRANSCHE KUST De vorige nacht heeft te Havre een zware Z.Z.W. storm gewoed, gepaard gaande met onweder en hevige plasregens. Het van Lo- rient komende Noorsche vrachtschip „Fram" heeft om hulp verzocht. Het duurde vijf uur voordat sleepbooten er in konden slagen, het schip de haven binnen te brengen. Aan de kust heeft zich een zeebeving voor gedaan, die het zeepeil twee meter deed stij gen. 37 ARRESTATIES IN VERBAND MET DE TRAANGASBOMMEN IN NEW YORK. De New-Yorksche politie heeft een inval gedaan in een der gebouwen van den bond van filmoperateurs en arresteerde dertig mannen en zeven vrouwen, in verband met het werpen van de traangasbommen in acht bioscopen, waardoor in deze theaters een paniek ontstond en een aantal bezoekers onder den voet werden geloopen. OVERSTROOMINGEN IN POLEN. Het water van den Weichsel en diens zij rivieren is Zaterdag verder gestegen en ten deele reeds buiten de oevers getreden. In het gebied van Pinczow ten zuiden van Kielce heeft de Weichsel drie dorpen geheel onder water gezet. Ook in het gebied van Ostrau-Karwin zijn talrijke plaatsjes over stroomd. In Teschen zijn meer dan veertig huizen weggespoeld. De streek van Petro- witz tot ver over de Poolsche grens gelijkt een groote watervlakte. ONGEREGELDHEDEN TE CHAMBERY. Toen gister te Chambery de leden van de Italiaansche kolonie van Chambery, die met den Italiaanschen consul in een particuliere zaal bijeen waren gekomen om het allerhei- ligenfeest te vieren, de vergaderzaal verlie ten, werden zij opgewacht door een aantal communisten en niettegenstaande de pogin gen van politie en gendarmerie en de aan sporingen van den burgemeester raakte men slaags. Een aantal personen liep kwetsuren op. In den middag scheen de rust weerge keerd. Vergaderingen van „Rex" gingen niet door. Vijftien nieuwe bijeen komsten aangekondigd. De zes groote vergaderingen, welke De- grelle tegen gisteren had belegd, zijn niet doorgegaan. Hij achtte den dag van Aller heiligen niet geschikt voor bijeenkomsten met een politiek karakter. Daarentegen kon digt zijn orgaan „Les Pays Reël" aan, dat van 8 tot 29 November 15 groote meetingen zullen worden gehouden in de voornaam ste Belgische steden, met uitzondering van Brussel. Deze bijeenkomsten zullen ten doel hebben de regeering van repliek te dienen na haar verbod van betooging en een uiteen zetting te geven van het „plan van Rex .voor het openbaar welzijn", j j JAN KIEPURA EN MARTHA EGGERTH GETROUWD, JAN KIEPURA Op het stadhuis van Kattowitz in Polen zijn de beroemde Poolsche tenor Jan Kie- pura en de filmster Martha Eggerth in den echt verbonden. „Wacht voor de staatsverdedi- ging" ingesteld. Bij noodverordening heeft de regeering een „wacht voor de verdediging van den Staat" ingesteld, die tot taak heeft grensschendin- gen te verhinderen en mede te werken aan de handhaving van orde, rust en veiligheid. Ook kan zij voor andere doeleinden gerequi- reerd worden, b.v. voor douanediensten. De ze wacht wordt militair georganiseerd en op geleid en haar leden zijn aan het militaire strafrecht onderworpen. Als deskundige adviseurs worden aan deze wacht ambtenaren van de ministeries van financiën, spoorwegen en posterijen toege voegd. EEN MODERN ZIEKENHUIS VOOR DIEREN. Te Los Angelos is enkele maanden gele den een dierenziekenhuis in gebruik geno men, waarvan de totstandkoming door de dierenliefhebbers met groote vreugde is begroet. Tweehonderd zieke dieren kunnen hier een goede verzorging genieten en met de meest moderne middelen verpleegd wor den. Er zijn kooien en hokken voor katten, honden en vogels, maar onlangs zijn ook twee slangen en een kleine tijger opgeno men. Dag en nacht blijven doktoren en op passers in het ziekenhuis en zelfs in den nacht kunnen dierenliefhebbers hun zieke lievelingen onder dokters behandeling stel len. GEEN ONGERUSTHEID MEER OVER SCHEVENINGSCHE LOGGERS. 's-Gravenhage, 2 November. Naar ons wordt medegedeeld, zijn thans alle Scheve- ningsche loggers welke zich nog op zee be vinden en vóór het jongste stormweer zijn uitgevaren, bekend. De „Aurora" van de reederij D. de Mos, waaromtrent aanvanke lijk eenige ongerustheid bestond, is Zater dag gepraaid door een IJmuidensche ha ringboot. De ongerustheid omtrent nog niet binnengekomen schepen is dus thans gewe ken. HET FAMILIEDRAMA TE VENLO. Begrafenis van de slachoffers In alle stilte zijn gistermiddag op de pro- testantsche begraafplaats te Venlo de slacht offers van het familiedrama, dat zich Woensdag jl. daar ter stede afspeelde ter- aarde besteld De. politie had de toegangen tot de begraafplaats afgezet, zoodat het tal rijke publiek geen toegang had tot den dooden akker De 5 lijkkisten die reeds eerder van de woning naar het doodenhuis op de be graafplaats waren overgebracht, werden gezamenlijk in éèn graf neergelaten. De lee raren en de leeringen van de rijks-HBS te Venlo en te Helmond deden een zevental kransen naast het graf neerleggen. Ds Poel uit Venlo verrichtte de laatste gebeden aan de groeve. Bij deze korte plechtigheid waren behalve 'anJ'ie'?rïeH ook aanwezig de leeraren der Vei]l°> een deputatie van leeraren uit Helmond, een deputatie van leerlingen en de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs te Venlo.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11