Internationale BINNENLAND Inbraak in het villa van de Koningin Cycloon teistert Madras „Geen wijsheid, doch karakter beslist" De staatsgreep in Irak zwemwedstrijden te Haarlem BUITENLAND Felle brand te Tegelen De overval met berooving te Kloosterzande Het bezoek van Koning Carol aan Praag Een teleurgesteld huwelijkspaar Echtpaar gedood DINSDAG 3 NOVEMBER. Tini Wagner wint met handslag van Willy den Ouden. Schit terende tijd van Nida Senfi. H a a r 1 e m, 1 November. Ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van de Heemsteedsche Zwem- en Po loclub „H-P.C.", had deze vereeniging Zondagavond internationale zwem wedstrijden georganiseerd, waarvoor mede door de aankondiging der deel neming van diverse Olympische kam pioenen, geweldige publieke belang stelling bestond. In het uitverkochte Sportfondsen- bad te Haarlem was de teleurstelling dan ook groot, toen het bleek, dat Rie Mastenbroek verstek had laten gaan. Men had reeds gehoopt op een spannerlden strijd op de 100 meter borstcrawl tusschen Willy den Ou den, Rie Mastenbroek, Tini Wagner en Gisela Ahrendt. I TINI WAGNER. Nadat de heer Van Spoor een kort wel komstwoord had gesproken, namen de wed strijden een aanvang. Op de 100 meter borst crawl heeren, toonde Sipkema zich onbe dreigd de sterkste met als groot sten concur rent de IJ-zwemmer Moolenaar. Op de 100 meter borstcrawl dames werd het een uitermate spannende strijd, vooral tusschen Tini Wagner en Willy den Ou den. Reeds direct na den start nam Willy de leiding, welke zij tot het laatste keerpunt wist te behouden. Toen echter kwam Tini Wagner geweldig opzetten en met een schit terenden eindspurt liep zij haar achterstand volledig in om tenslotte nog met handslag te winnen in denzelfden tijd als Willy den Ouden. Gisela Ahrendt bleef voortdurend derde en bedreigde de Nederlandsche zwemsters in het geheel niet. Op het nummer 200 meter schoolslag da mes toonden de dames Waalberg en Stroom- berg zich een klasse beter dan haar tegen standsters. Het werd een enerveerende race tusschen beide zwemsters, die tenslotte door Jopie Waalberg met handslag werd gewon nen. Op de 100 meter rugslag dames ging de belangstelling hoofdzakelijk uit naar het zwemmen van onze wereldkampioene Nida Senff. En de A.D.Z.-zwemster heeft haar ge weldigen vorm, waarin zij momenteel ver keert, opnieuw getoond. In een prachtigen stijl schoot zij door het water, haar keeren was feilloos en toen zij aantikte, had zij de 100 meter in 1 min. 14 sec. gezwommen, d.w.z. zij had haar wereld record, dat zij onlangs te Duesseldorf had ge- yestigd, tot op 4/10 sec. benaderd. Ida van Feggelen, die als tweede aan kwam, deed er 3 2/5 sec, langer over. Ten slotte gaven de Nederlandsche kampioene schoonspringen, mej. Tholen en de dames Willy den Ouden en Jopie Waalberg eenige prachtige demonstraties. Het slot van den avond vormde een water- polowedstrijd tusschen de Kikvorschen en West-Duitschland. Vooral in de eerste helft werd het een for- sche strijd met de Kikvorschen iets in de meerderheid. Stam scoorde het eenige doel punt voor de rust. Na de pauze, toen Stam geruimen tijd het water moest verlaten, speelden de Duitschers in een numerieke meerderheid, welk voordeel zij echter niet wisten uit te buiten. Integendeel, bij een snellen aanval scoor de Moolenaar een tweedq doelpunt voor on ze landgenooten, waarbij het bleef. Het einde kwam met een verdiende 2—0 overwinning. VROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zaterdagavond bleef de 55-jarige mej. J. Verkerk, te Maartensdijk, die in het dorp boodschappen was gaan doen, zoo lang van huis, dat de huisgenooten zich ongerust be gonnen te maken. Toen men tegen negen uui een onderzoek instelde, vond men in ae vaart, welke de woning van den weg scheidt, het boodschappenmandje drijven, loen men Ring dreggen haalde men weldra de miste op. De levensgeesten waren reeds R weken. Vermoedelijk is zij in het duister haast de brug geloopen* Bewoners wisten zich met groote moeite te redden. Tegelen, 1 November: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Tegelen een hevige brand gewoed in een café met woon huis. Bij dezen brand konden de bewoners zich slechts met groote moeite redden. Om vier uur in den ochtend ontdekte het dienst meisje van den caféhouder, den heer Peute, eigenaar van het café „Buitenkist" te Tege len, dat in het huis brand was uitgebroken. Zij waarschuwde onmiddellijk alle gezinsle den. De eigenaar en drie kinderen konden zich onmiddellijk in veiligheid brengen, doch mevrouw Peute, haar moeder en het dienst meisje konden het huis niet meer langs den gewonen weg verlaten, omdat de trap van •de bovenverdieping, waar de slaapkamers ge legen zijn, naar beneden, in brand stond. De drie vrouwen vluchtten naar een afdakje, vanwaar zij door te hulp geschoten buren en politie gered werden. Het woonhuis en het café brandden geheel uit. De in het zelfde huis gelegen kappers zaak van den heer Hekens werd door het vuur aangetast, doch dit kon grootendeels behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Bruigom had het slecht voor el kaar. Zeddam. Zaterdagmorgen kwam op de secretarie van de gemeente Bergh een paar tje, dat in het huwelijk wenschte te worden verbonden. De bruigom had echter verzuimd voor dien tijd zijn geboorte-acte over te leg gen en bovendien waren van tevoren geen getuigen opgegeven. De toekomstige echtge noot meende de eerste fout wel te kunnen herstellen. Hij ging naar huis terug om zijn geboortebewijs te halen. Ten gemeentehuize bleek deze acte voor de motor- en rijwielwet te zijn afgegeven en was niet geldig voor het sluiten van een huwelijk. De ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde dan ook het huwelijk te voltrekken. Er volgde eenig debat, en tenslotte werd men het eens, dat het huwelijk een paar dagen uitgesteld zou worden, teneinde den bruigom in de ge legenheid te stellen de benoodigde formulie ren te verzamelen. Het teleurgestelde paartje bleef niets an ders over dan ongetrouwd den minder triom fantelijken terugtocht te aanvaarden. Zij wilden den weg oversteken en werden door een auto gegrepen. Droevig ongeluk bij Oegstgeest. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is op den Rijksstraatweg nabij Oegstgeest een ernstige aanrijding gebeurd, welke een echt paar het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de ongeveer 55-jarige heer en mevrouw Nachtegaal uit Oegstgeest Zij wilden den weg oversteken juist op het oogenblik, dat een personenauto, bestuurd door den heer A. P. uit Overschie, naderde. Deze kon niet meer uitwijken met het noodlottig gevolg, dat zij onder den wagen kwamen en op slag werden gedood. Het stoffelijk overschot van het echtpaar is naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Oegstgeest vervoerd. Zaterdagavond hebben werklieden ontdekt, dat er ingebroken was in een villa op den hoek van de Waldeck Piermontlaan en den I.ooscheweg te Apeldoorn welke het eigen dom is van H. M. de Koningin. Deze villa is reeds vele jaren onbewoond, doch zij was wel gemeubileerd. Voorzoover thans kan worden nagegaan, zijn eenige voorwerpen van waarde ont vreemd. De marechaussee te Apeldoorn heeft het onderzoek in handen. GEWETENSBEZWAREN. Het licht, dat verdween. Men meldt aan de N.R.Crt.: Toen Vrijdagavond mej. Ada C. Boerlage, predikante bij de Doopsgezinde gemeente te St. Anna Parochie, in verband met de lucht beschermingsoefening en de daaraan verbon den verduistering, door den plaatselijken gemeenteveldwachter verzocht werd een ganglamp, die licht uitstraalde over de weg uit te draaien, weigerde zij daaraan wegens gewetensbezwaren gevolg te geven. De veld wachter heeft daarna de lamp afgedraaid en meegenomen. ONDERHANDELINGEN OVER 'N NIEUW VISSCHERIJCONTRACT. De gedurende eenigen tijd tusschen de reedersvereeniging te IJmuiden en de betrok ken organisaties gevoerde besprekingen over een nieuw, 1 Januari 1937 in te gaan collectief contract voor het trawlvisscherij- bedrijf, hebben nog niet tot een resultaat geleid. Aangezien een eventueele opzegging vóór 1 November zou moeten geschieden, zijn beide overeengekomen, den opzeggings termijn met 14 dagen te verlengen, opdat de onderhandelingen nog eenigen tijd kun nen worden voorgezet. JACHTGEWEER PLOTSELING AFGEGAAN Jager aangevolgen overleden. Heemsede, 31 October. - Zaterdagmorgen zou op de buitenplaats „Meer en Berg" een jachtpartij worden gehouden. Terwijl de jagers en de drijvers bezig wa ren zich voor de jacht gereed te maken, is plotseling een geweer afgegaan. Een der ja gers, de 36-jarige heer H. M., wonende te Soestdijk, kreeg het volle schot hagel in de zijde. In ernstigen toestand moest het slacht offer naar het Maria-ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht. Denzelfden middag is hij aan de beko men verwonding overleden. HILVERSUM H. Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Ochtend. g Middag. O Nieuwsberichten A.N.P. Graroofoonmuziek AVRO 8.00 12.30 Lichte Muze Ens. J. Kroon AVRO Ens. J. Kroon AVRO El Sandor's Orkest AVRO Kovacs Lajos AVRO 10.30 11.30 4.00 5.30 Dansmuziek AVRO Lezingen Psychologische Cause rie RVU Orgelbespelingen Orgelspel AVRO 1.30 Godsdienstige Ultz. Morgenwijding AVRO 10.10 Voor de jeugd Kinderkoorzang AVRO Voor de Kinderen AVRO 4.30 5.00 Diversen Huish. wenken AVRO Kniples AVRO Engelsche les AVRO Bonte Dinsdagavond- trein AVRO Bridgeles AVRO 11.00 3.05 •d o o 8.00 11.00 11.10 7.05 6.30 7.30 8.10 10.20 Uw bjjzondere aandacht vraagt: Hilversum I. 3 30io.OO u. n.m. KRO. Microfoon-Revue „Daar zajn we". ■o p bs HILVERSUM I. V -> ai ■o Si T3 O Orkest Concerten KRO-Orkest. 12.15 KRO-Kamerorkest 5.00 Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek 8.00 1.00 10.00 4.05 4.45 Lichte Muze KRO-Melodisten 1.20 KRO-Melodisten Godsdienstige Uitz. Godsdienstig halfuur 11.30 Dansmuziek KRO-Boys Lezingen De levende reserves Sport Sportpraatje Diversen Vrouwenuur 2.00 Modecursus 3.05 Voordracht 4.30 Esperantoles Revue-programma ■d a o 8.00 10.30 8.10 11.15 10.00 10.45 7.15 7.35 6.40 8.30 Internationale specialiteiten. Parijs P.T.T. 8.50 u n.m. Opera „Boris Godoenof" EEN TECKEL VAN HET LOO OP STAP! Gisteravond werd de gewone radio-uitzen ding onderbroken voor een bijzonder bericht. Luistervinken waren een en al aandacht, en toen werd medegedeeld dat verdwenen was van het Loo: een bruine teckel. EEN BOEK OVER „PRINS BERNHARD". Te Utrecht zijn gearriveerd Zijne Excel lentie prof. dr. Georg Freiherr von Epp- stein, oud-minister en kabinetschef van het vorstenhuis Lippe en Hofrat Max Staercke. Zij komen in samenwerking met dr. C. D. J. Brandt te Utrecht de laatste hand leggen aan hun boek „Prins Bernhard", dat bin nen enkele weken zal verschijnen bij de N.V. A. B. Bruna en Zoon's Uitgevers-Mij. Naar wij vernemen heeft vorst Leopold zur Lippe aan de schrijvers van dit boek het alleenrecht gegeven tot gebruikmaking van alles wat zich in het vorstelijk achief be vindt, zoodat wij spoedig een hoogst inte ressant boek over onzen nieuwen prins, zijn huis en de banden, die dit reeds zoovele eeuwen met ons land en vorstenhuis bin den, kunnen verwachten. Naar twee personen wordt gezocht. Het onderzoek van de justitie inzake den overval te Kloosterzande is nog steeds niet geëindigd. In verband met het onderzoek bewaart men van de zijde der politie het diepste stilzwijgen. Toch schijnt het, dat er aanwijzingen zijn, die doen vermoeden, dat binnenkort een aanhouding zal volgen. Thans zoekt men ijverig naard en 37-jarigen letterzetter J. H. Langenkamp, uit 's- Gra- venhage en den 24-jarigen timmerman B. Polman uit Zutphcn. Beide personen bevon- de zich, voordat de overval geschiedde vaak in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar zij langs de huizen hun koopwaren ventten. Door middel van de radio heeft de brigade-commandant der Kon. marechaussee te Hontenisse op sporing en voorgeleiding van deze mannen verzocht. Een van hen zou op den Zaterdag na den overval Zeeuwsch-Vlaanderen met de provinciale stoomboot van Terneuzen naar Vlissingen hebben verlaten om daarna zijn reis per trein voort te zetten. Vermoed wordt, dat deze twee personen spoedig ontdekt zullen worden, waarna meer licht in deze zaak zal komen. De koning en kroonprins Mi- chael naar Boekarest terug. Koning Carol en de Kroonprins Michael hebben gisteren een bezoek gebracht aan Brno (Bruenn), vanwaar zij per specialen trein naar Roemenië zijn vertrokken. Het resultaat der te Praag. besprekingen De Tsjechoslowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken, Krofta, heeft het resul taat van de politieke besprekingen te Praag in een interview met de „Ditnineata" als volgt uiteengezet: 1. De trouw aan de verplichtingen jegens Frankrijk blijft de grondslag van de buiten- landsche politiek der drie landen van de Kleine Entente. 2. In de betrekkingen met de Sovjet-Unie is niets veranderd. Bevoegde Roemeensche kringen zijn van meening, dat het Tsje- chisch-Russische pact van wederzijdschen bij stand voor Roemenië slechts voordeel kan opleveren. De regeering te Moskou zal nooit een dreigende houding kunnen aannemen tegenover een land, dat zoo nauw met ons verbonden is. 3. Tsjechoslowakije verheugt zich op zijn beurt over de verbetering die tot stand is ge komen in de Roemeensch-Poolsche betrek kingen, en het hoopt, dat de regeering te Boekarest ons, wat Polen betreft, indirect een soortgelijken dienst zal kunnen bewijzen als die. welke wij Roemenië bewijzen op het punt der betrekkingen met Rusland. 4. Volkomen overeenstemming is even eens bereikt ten aanzien van onze betrekkin gen met Duitschland. Daar het een buur staat van Duitschland is, verwacht Tsjecho slowakije voorstellen van dit land, waar mede het bereid is te onderhandelen. 162 dooden. Te Madras in Britsch-Indië heeft zich ten gevolge van een cycloon, die het noorden van Madras geteisterd heeft, een verschrik kelijk ongeluk voorgedaan. Er stortte n.1. een tabaksfabriek onder den druk van den stormwind in, met het gevolg, dat honderd in de fabriek aanwezige arbeiders den dood vonden. In het eveneens door den cycloon getroffen Chirala werden nog 62 personen gedood. De aangerichte materieele schade is groot. De orkaan woedde met onbeschrijfelijk geweld over een oppervlakte van tweehon derd vierkante mijlen en vernielde binnen enkele minuten dozijnen dorpen. Bijna alle groote wegen in het geteisterde gebied zijn voor ieder verkeer onbruikbaar gemaakt. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn grootendeels verbroken. In de nabijheid van Musulipatam veroor zaakte de cycloon een vloedgolf, welke kilo meters ver het land binnendrong. De materieele schade welke door den Minister Goebbels over de opvoe ding der Nationaal-Socialistische jeugd. Tijdens een bijeenkomst van de Hitlerju- gend nam minister Goebbels na een korte toespraak van Baldur van Schirach het woord en zeide o.a. Mij zijn de verwijten die men thans m kringen onzer tegenstanders tot de Duitsche jeugd en in het bijzonder tot de Hitier-ju- gend meent te kunnen richten, niet onbe kend Het zijn dezelfde verwijten die men voorheen tot ons richtte. Deze frasen dat wij te jong en te onervaren zijn. ken ik. GOEBBELS Als het in de ontwikkeling der volken hard tegen hard gaat, als groote beslissingen voor de deur staan, dan helpt slechts het karak ter. Wijsheid wordt in de scholen, doch ka rakter in de nationaal-socialistische forma ties geleerd. Met dit laatste kan men niet te vroeg aanvangen. Het is daarom goed, dat de nationaai-socialistische jeugdbewe ging ook op het gebied der opvoeding van de jeugd de eisch der totaliteit stelt. Het is absurd te zeggen dat wij te jong zijn, ze ker in een tijd waarin liet rijk bestuurd wordt door de dertig- tot vijftigjarigen. Ouders en leeraren die genoeg hart en ver stand hadden zich 'voor het volk uit te spreken hebben ons nationaal-socialisten steeds gaarne hun kinderen en pupillen toevertrouwd, daar zij de overtuiging had den, dat hun kinderen zich bij ons in de beste handen bevonden en dat de nationaal socialistische opvoeding slechts een zinrijke vervolmaking der opvoeding van school en ouderhuis vormt. wervelstorm is aangericht, wordt voorloopig op 10.000 pond sterling geschat. Het presidentschap Madras met de gelijk namige hoofdstad, staat sedert 1S58 onder direct Britsch bestuur, heeft een oppervlakte van 142.277 vierkante mijlen en telt ruim 46.740.000 inwoners. Een anti-Britsche karakter? Nieuwe regeering steunt de Ara- bieren. De nieuwe regeering van Irak heeft een telegram gezonden aan het Hooge Arabische comité, waarin wordt beloofd, dat de nieu we regeering de Arabieren op dezelfde wij ze zal helpen, als de vorige regeering. De nieuwe regeering belooft dat de mi nister van buitenlandsche zaken naar Pa lestina zal worden gezonden om het mate riaal te helpen voorbereiden, dat zal wor den voorgelegd aan de Koninklijke commis sie. Minister van Oorlog doodge schoten. Het bericht, dat de minister van oorlog uit het afgezette ministerie Dsjapar Pasja, door een officier is dood geschoten, wordt thans bevestigd. De „Sundav Express" meldt dat de ver bannen minister van buitenlandsche zaken, Noeri as Said met een vliegtuig der Brit- sche luchtvloot via Palestina naar Cairo is gevlogen, waar hij Zaterdagmiddag is aan gekomen. Volgens de „Sundav Times" zijn de berichten dat Britsche troepen in Jeruza- lem en Cairo bevel gekregen hadden zich gereed te houden naar Irak te vertrekken, onjuist. Dergelijke maatregelen zouden slechts dan noodzakelijk zijn wanneer er gevaar bpstond voor de Brtsche luchthavens in Irak. De regeeringsverandering is zuiver een binnenlandsche aangelegenheid van Irak. Ook de „Observer" spreekt zich op overeenkomstige wijze uit. Het blad legt de mededeeling van don nieuwen minister president, dat Irak de handhaving der vriendschappelijke betrekkingen met Groot. Bnttannië wenscht, uit als een bewijs dat de staatsgreep slechts van binnenlandsch- nolifieke beteekenis is. Toch ziet men in Londen niet het feit over het hoofd, dat de hoofd-aanstichter van dezen staatsgreen Generaal Bekir Sidky, nooit een bijzonder enthousiast aanhanger van het Engelsch- Iraksch bondgenootschap is geweest.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3