D Texel Visscherij Hoest en verkoudheid ampo daar lucht Je van opl Sport Zwemmen Boksen BEL OP ©36 ASTO-TAX Dammen Korfbal Legerberichten De wedstrijden van „Dolfijn"» Rienus dc Boer bokst onbeslist tegen Sijs. RUIJGHWEG 3 8. Een advertentie in dit blad treft doel! Haven van Nieuwediep Stoomvaartberichten De Brusselsche correspondent van „De Tele graaf" heeft een uitvoerige beschouwing over de invoerregeling van mosselen in België en geeft weer de meening van een importeur al daar. Hierbij komt ter sprake de combinatie van Belgische importeurs, die men reeds van dit voorjaar had gevormd om de maatregelen van het centrale verkoopkantoor van mosselen, die schijnbaar niet in het belang van deze im porteurs waren, tegen te gaan. Deze combi natie (Vermosim genaamd) heeft al veel eer der van zich doen spreken en de moeilijkheden voor het centrale verkoopkantoor stapelden zich daardoor op. Aan wiens kant het ongelijk is, valt moeilijk te zeggen, maar er zijn heel wat harde noten gekraakt en men ontkomt er niet aan, dat hier een belangenstrijd gaande was, die den mosse- lenafzet niet ten goede kwam. Dit zal wel mede een der oorzaken zijn ge weest, dat het vorige bestuur bakzeil heeft ge haald. Nu het nieuwe bestuur is opgetreden en bljjkbaar dit bestuur dezelfde methode bij den export heeft toegepast, heeft Vermosim de hulp van de Belgische regeering ingeroepen, zoodat men nu een invoerregeling krijgt. Men beweert, dat de mosselvisschers hiervan geen hinder zullen hebben, maar dat dient even te worden afgewacht, want de correspon dent zegt ook: Ik weet niet of de mosselen cen trale alle zonden inderdaad op zich heeft ge laden en of in België alle importeurs wel een blank boekje bezitten. In den regel is de kweeker of visscher de dupe van al dat geharrewar. 1 November was het 60 jaar geleden, dat het Noordzeekanaal geopend werd en dus IJmui den bestond. Dit feit is zonder uiterlijke her denking gepasseerd. Waarschijnlijk zijn de tijdsomstandigheden daarvan wel de oorzaak. Toch is het wel even onverklaarbaar, dat er niet meer aandacht aan is geschonken, want, zoowel voor IJmuiden als voor Amsterdam is deze doorgraving van Holland op het smalst van groote beteekenis geweest. Dat het in Den Helder niet wordt herdacht, is verklaarbaar, want zoowel voor de visscherij als voor de scheepvaart is het daarna te Den Helder in dalende lijn gegaan. Maar het neemt niet weg, dat Den Helder zich oeconomisch wel heeft weten te herstel len, terwijl het te IJmuiden nu niet al te roos kleurig is. De scheepvaart werpt daar niet zooveel baten af, want het is alles doortrekkend, terwijl de visscherij er een hoogconjunctuur in het leven heeft geroepen, die een uitgroei heeft bevor derd, niet meer passend bij de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Dat wil niet zeggen, dat het te IJmuiden niet weer anders zal worden, want men is er bezig zich anders te oriënteeren. Dat bewijst de con serveering, die nu wat vasteren vorm aan neemt. We schreven daarover onlangs, en hopen daarvan binnenkort nog wat meer te kunnen vertellen. Gaan deze bedrijven eenigs- zins gunstig loopen, dan zullen er ook wel meer ondernemers komen, die zich met een conser veering zullen gaan bezig houden. Daarom meenen we ook, dat men te IJmui den niet behoeft te vertwijfelen. Nu is er nog de zorgentijd (die de menschen ook wel iets leert), maar langzamerhand kan er wel een opbouw komen. Het mag gewenscht worden, dat het als visscherijcentrum weer eenmaal die plaats mag gaan innemen, die het lang heeft gehad. Gemakkelijk zal dat niet gaan, maar er is een buitengewone ervaring, die misschien in staat zal zijn andere exportmogelijkheden te vinden. De tongprijs was Zaterdag te IJmuiden al weer teruggeloopen tot 1.50 per kilo als hoogste marktprijs. Ook de andere vischprijzen toonden vermindering. Ondanks de groote haringaanvoeren blijven de prijzen van haring vrg gunstig, zoodat de loggers, die den verschvangst uitoefenen, flinke besommingen blijven maken. Uit Stettin wordt aan de „N. R.Crt." be richt, dat er de vorige week ook geregelde aanvoer was van volle Hollandsche haring. Dit is dus een meer verheugende mededeeling dan het bericht van onlangs, dat de deviezen- kwestie een al te belemmerenden invloed had op de transacties in haring met Duitschland. Ook dit mag als een gunstig verschijnsel voor de haringvisscherij worden aangemerkt. Het Rotterdamsche overzicht in de „N. R. Crt." maakt ook melding van den geringen aanvoer van visch deze week tengevolge van den storm. Maar hoewel de vaartuigen slechts een paar dagen hebben kunnen visschen, had den ze toch nog behoorlijke besommingen dpor de hooge prijzen, die besteed werden. Ook de correspondent van „De Telegraaf" te IJmuiden houdt zich bezig met de visscherij en heeft zijn oor te luisteren gelegd bjj de reederjj, die, in tegenstelling met den handel ook van meening is, dat de bestaande vloot in de behoefte aan visch kan voldoen. Komt er van een bepaalde soort visch te veel, dan dalen de prijzen dusdanig, dat geen loonend bedrijf mogelijk is, zoodat de reeder rekening moet houden met die soort visscherij welke hem beste besomming kan geven. De reederjj beweert ook, dat de handel niet voor uit kan bepalen, welke vischsoort en welke hoeveelheid voor hem het meest geschikt is, zoodat de reeder dus geen houvast kan heb ben, waarnaar hij eventueel moet laten vis schen. Ook dus weer een bewijs, dat het overleg tusschen beide groepen geheel ontbreekt. En zoo blijft men naast elkaar maar door sukkelen, inplaats van in samenwerking het meest rendement te verkrijgen. Borst in wr ij ven met Dampo, Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisteo, UITSLAG VERKOOPING. Vrijdag heeft Notaris Mulder te Den Burg in Hotel „Texel" publiek verkocht voor de „Kokstichting" te Den Haag: a. een perceel weiland, genaamd „Het Eetje", groot 0.79.40 ha, bij Den Burg gelegen; kooper was de heer Joh. Keijzer Dz. voor 720; b. eenige per- ceelen bouwland met boet in de „hemmer", groot 3.25.60 ha; koopster Doopsgezinde Ge meente B., W. en O. voor 3650; c. een per ceel bouwland, gelegen bij den Oosterlaanweg nabij Den Burg, groot 1.72.40 ha; koopster mej. Antje Keyser Dd., te Zutphen, voor 2200 en d. een perceel weiland bij den Bak- kenweg, groot 1.27 ha; kooper de heer J. Drijver te Santpoort voor 1600. CANDIDAATSTELLING DERTIG POLDERS. Zaterdag had ten huize van den voorzitter van het College van Dagel. Bestuur van het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel", den heer C. Keyser Hz., te Den Burg, de candidaatstelling plaats ter verkiezing van drie hoofdingelanden voor ge noemd waterschap, wegens periodiek aftreden van de heeren S. Keyser Sz. en Jn. Vlaming Jbz. en in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer Joh. Roeper Jbz. De beide aftredende heeren werden bij en kele candidaatstelling herkozen. Voor de va cature zijn de volgende heeren candidaat ge steld: 1. Jan Keyzer Aug.z. 2. Joh. Jb. Roeper Johz,, Oosterend en 3. Cornelis Hertje Roeper Lz., De Waal. EEN STUK VAN EEN BOOT. Tusschen Paal 15 en 16 niet ver van het Westerslag is Zondag een groot stuk van een boot aangekomen. Het vaartuig is wel niet bij den laatsten storm verloren gegaan, daarvoor was het aangespoeld gedeelte te sterk begroeid. Er bevonden zich nog sporen van letters op, die evenwel door overschilde ren en ouderdom zoo goed als onleesbaar waren. CABARET-AVOND IN EELMANS DANCING. Eèlman's Danssalon, waar gisterenavond het Humoristen-duo Wi-Jo optrad met hun nieuwe Revue, met medewerking van de Rambing-serenades, viel een goed bezoek ten deel. Aanwezig waren pl.m. 200 personen. Het duo Wi-Jo heeft met zijn eerste optre den in deze gemeente veel succes geoogst. Het tweetal vulde geheel den avond met deze revue, die een zeer rijke afwisseling biedt, Het publiek toonde door herhaald applaus na iedere afdeeling, dat vooral de alleraardigste liedjes aan het slot van iedere tooneelwisse- ling uitnemend in den smaak vielen. De be geleiding van den zang door de Rambing-sere nades was zeer goed. Het keurig, decoratief, eigendom van het Duo en niet minder de schitterende, st'eeds wisselende belichting, ver hoogde niet weinig het succes van de op voering. Na afloop volgde een gezellig bal, de dans muziek voldeed uitstekend. Overplaatsing. De eerste-luitenant K. W. M. Brantjes, van het Regiment Kust-artillerie, te Den Helder, is overgeplaatst naar het Garnizoen te Bergen op Zoom. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN HELDER. Besproken plaatsen. Het bijwonen van de ontscheping van H. M. de Koningin aan de Buitenhaven, kan ge schieden op een vaste plaats, waarop toegang zal worden verleend aan Officieren en Onder officieren in uniform, met hunne dames. De hiervoor genoemde dames, welke niet worden begeleid, alsmede de overige personen, die in eenige functie zijn uitgenoodigd, moeten voorzien zijn van een door den Garnizoens commandant afgegeven toegangskaart. Tenue op 4 November (Geen burgerkleeding In verband met het Koninklijk bezoek aan Den Helder, op Woensdag 4 November a.s., is door den Garnizoenscommandant van Den Helder bepaald, dat op dien dag van 12.00— 16.00 uur de tenue zal zijn uitgaans-tenue (beste grijze kleeding) met overjas. Officieren en Adjudanten-onderofficier, voor zoover in het bezit daarvan, gekleede-tenue; overige adjudanten-onderofficier beste grijze kleeding met wandel-sabel. Allen met over jas. Geen militairen mogen zich vóór 16.00 uur op dien dag in burger-kleeding op voor het publiek toegankelijke plaatsen bevinden. nm Zaterdagavond vonden in het overdekte bad aan de Heiligenweg te Amsterdam interna tionale wedstrijden plaats, georganiseerd door de Ver. „Dolfijn". Het hoofdnummer was de 100 meter borst- crawl voor dames, waarop o.a. startten Rie Mastenbroek, Gisela Ahrendt en Tiny Wagner. Willy den Ouden deed niet mede. Deze ontmoeting was aangekondigd als de revanche van Berlijn. Zoover kwam het echter niet. .Rie Mastenbroek won n.1. wederom van Ahrendt (die in Berlijn derde werd). Het ver schil met vorige keeren was evenwel, dat Rie Mastenbroek thans van den beginne af leidde en het niet op haar eindspurt liet aankomen. Wel zette zij deze ook ditmaal in, maar slechts om haar tijd zoo fraai mogelijk te maken. En deze was goed, n.1. 1 min. 5.8, haar snelsten tijd tot dusverre, ook 0.1 sec. sneller dan in Berlijn. De Duitsche kampioene Gisela Ahrendt had ongetwijfeld haar topvorm niet, want ze moest toestaan, dat ook Tiny Wag ner haar sloeg. De tijden waren: Gisela 1 min. 8.4 sec.; Tiny 1 min. 7.3 sec. Groote belangstelling ging ook uit naar Nida Senff, die zoo juist in Oberhausen en Dusseldorf haar wereldrecord heeft omlaag gehaald. Thans zwom ze 1 min. 14.8 op de 100 m rug, weer een prachttijd. De verrassing was echter de tijd van no. 2, Mej. Van Feg- gelen, die zich met 1 min. 15.-8 op internatio naal peil plaatste. Op het zwemmen der heeren mag ook wel eens de aandacht gevestigd worden. Door de geweldige prestaties van de meisjes, die ons land tot een aparte wereldklasse maken, zin ken de heeren in het niet. Toch denke men niet, dat er geen ferme zwemmers bij zijn. De estafetteploeg van D.J.K., Amsterdam, ver beterde Zondag zijn eigen Ned. recrod over 4 X 200 m borstcrawl met 4 sec. en bracht het op 9 min. 48.4 sec. Öp de 100 meter vrije slag hebben we voorts naast de Indische Stam (17 jaar), die in trai ning 58 sec. maakte, Mooi en Sipkema en Molenaar en niet te vergeten een plotseling opgekomen Rotterdammer Hoving. Deze Ho ving probeerde Donderdag j.1. het Ned. record van Stam op de 100 m te beteren. Wel slaag de hij hierin niet, maar het feit, dat hij het evenaarde (1 min. 0.4 sec.), is voor hem, die steeds vooruit blijkt te gaan, al een zeer te loven resultaat. Goede wedstrijd in Ostende. Zaterdagavond werd in Ostende voor een talrijk publiek een wedstrijd over 10 ronden van drie minuten gebokst in het middenge wicht tusschen den Nederlandschen kampioen Rienus de Boer en den Belgischen titelhouder Karei Sijs. Reeds dadelijk zetten beide boksers er een stevig tempo in, waarbij De Boer sterk aanvallend optrad. Met een harde rechtsche sloeg de Nederlandsche bok ser zijn tegenstander tegen den grond, maar deze wist zich nog tijdig te herstellen. De Belg plaatste eenige goede stooten op het gezicht van onzen landgenoot, maar toch was De Boer iets in het voordeel. De scheidsrech ter onderbrak den strijd telkenmale om te waarschuwen tegen vasthouden, waaraan beide boksers zich schuldig maakten en het geen het boksen niet weinig ontsierde. Het viel op, dat bij het begin van iedere ronde De Boer iets eerder uit zijn hoek kwam en dan dadelijk snel aanviel, maar Sijs wist de meeste slagen tactisch te ontwijken. Onze landgenoot trachtte vooral punten te verga ren door een veelvuldig lijf-aan-lijf-werk, ter wijl de Belg daarentegen een beslissenden slag trachtte toe te brengen. In de derde ronde kreeg De Boer een harden stoot op het linkeroog, maar hij bokste moedig door en wist zelfs in de zesde ronde een flink aantal punten te behalen door goede stooten op lichaam en hoofd van zijn tegenstander. In de zevende ronde ging de strijd meer gelijk op en daarna was het vooral de Belgische kampioen, die het beste van den strijd had. Tenslotte ging De Boer zijn heil zoeken in vasthouden, wat den strijd niet verfraaide, maar hij wist het gevecht toch op waardige wijze te beëindigen. De uitslag luidde onbe slist, iets, waarmede het publiek het absoluut niet eens was en dit dan ook liet blijken. heldersche damclub. Standen op 29 October 1936, le klas. gesp.gew.rem.' B. de Best 2 1 1 0 3 A. A. Brem er 1 1 0 0 2 C. Goedegebuur 1 1 0 0 2 J. Jagel 1 1 0 0 2 D. C. W. Rab 1 1 0 0 2 W. Wieren 1 1 0 0 2 A. J. José 2 1 0 X 2 O. Ottevanger 1 0 1 0 X J. Dik 2 0 1 1 X J. C. Kossen 3 0 1 2 X D. Dissel 0 0 0 0 0 P. Kwast 0 0 0 0 0 S. Slort 0 0 0 0 0 L. Simonse 1 0 0 1 0 p. J. Loovenstijn 2 0 0 2 0 2e klas. M. v. Kalken 3 3 0 0 6 C. A. Thomas 2 2 0 0 4 A. Boosman 2 - 1 1 0 3 H. G. Fonteijn 2 1 1 0 3 P. J. Arends 2 0 2 0 2 C. D. Bremer 2 1 0 1 2 W. v. Brederode 2" 1 0 X 2 G. Mondeel 3 0 2 X 2 P. H. C. Groenemeyer 1 0 1 0 1 A. J. Bezemer 2 0 1 X X J. Bauman 1 0 0 X 0 F. v. Breda 1 0 0 1 0 P. Slort 2 0 0 2 0 3e klas. Jb. Moor 6 4 0 2 8 F. Coltof 3 3 0 0 6 A. Pronk 4 3 0 X 6 F. M. Hellendoorn 2 2 0 0 4 A. M. v. d. Hoek 5 1 1 3 3 Jn. Klitsie 5 1 1 3 3 W. v. Ravenstijn 1 1 0 0 2 W. Volkers 1 1 0 0 2 J. Kommers 2 1 0 X 2 M. G. Kerkveld 3 1 0 2 2 C. Leibbrand 3 1 0 2 2 D. Dijkshoorn 3 0 1 2 X A. J. José Sr. 1 0 1 0 X K.V.T.-NTEUWS. Zondag is KVT 1 er in geslaagd 't Zuiden in eigen home te overwinnen en wel met 04. Het was een verdiende .overwinning op een slecht terrein. De goals werden gemaakt door Tini Jolen, P. de Jong en J. Steindel. De dames van KVT speelden uitstekend. De stand in de 2e klasse A N.H.K.B. is thans K.V.T. 4 3 0 X 17—4 7 K.V.K.V. II 3 0 X 2 8—18 2 't Zuiden II 2 X X 0 5—7 2 Excelsior I 2 0 X X 3—7 1 O.K.V. II X 0 X 0 1—7 0 31 October. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Gooi het Ned. m.s. „Birmingham'Y 1 November: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Marvies. 2 November: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen, het Egelsqhe.s.s. „Youvette". Stoomvaart M(j. Nederland. Johan de Witt, t., 28 Oct. v. Colombo. Marnix van St. Aldegonde, u., 28 Oct. van Colombo. Poelau Roebiah, u., 28 Oct. te Batavia. Poelau Tello, t., 29 Oct. v. Belawan. Tarakan, t., 30 Oct. v. Djeddah. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Barneveld, u., 30 Oct. te Curagao. Bennekom, u., 28 Oct. te Callao. Cottica, t., 30 Oct. v. Madera. Deucalion, 31 Oct. v. Tanger. Euterpe, 30 Oct. v. Bordeaux. Hercules, pass. 31 Oct. Gibraltar. Juno, 30 Oct. v. Carthagena. Nereus, pass. 30 Oct. Kiel. Ahea, 31 Oct. te R'dam. Triton, pass. 31 Oct. Ouessant. Venus, 30 Oct. v. Napels. HollandAmerika Lijn. Blommersdijk, 28 Oct. te Houston. Boschdijk 30 Oct. te Antwerpen. Dinteloord, 27 Oct. v. San Francisco. Edam, 30 Oct. te Vera Cruz. Lochgoil 28 Oct. te Liverpool. hg u beschouwt als een soort combinatie van Confusius en Mohamed." Larry grinnikte bij wijze van antwoord, want Confusius veroorzaakte een weinig con fusie in zijn geest, Dat soort van dingen achtte hij geen veilig onderwerp voor een gesprek. Ook scheen het zaak te zijn, uit te visschen wat voor eigenaardigheden Keating aan zijn meerdere had toegeschreven, want zonder dat was de persoonsverwisseling niet goed vol te houden. „Inspecteur Keating is nogal een goeie vriend van u, geloof ik, vervolgde het meisje. „Hij denkt, dat er niemand zoo volmaakt is als u." „Dat is ook zoo," verzekerde Larry haar. „Ik hoop anders, dat Sam mij een beetje ge nadig uitgeteekend heeft." „O ja. Hoewel hij sommige van uw vrien den niet kan waardeeren. Voornamelijk niet Harry Stoteles." „Harry Stoteles?" herhaalde Larry, en keek niet erg snugger. „Zoo noemt hg Aristoteles," verklaarde Barbara, en Larry knikte. Dat was iets om te onthuoden. Larry vloekte in gedachten. De rol spelen van iemand, die Aristotles las en op Confuclus leek, was een zeer twijfelachtig zaakje. Larry trachtte het gesprek weer op Kea ting terug te brengen dan kon hg tenmin ste meepraten. „Sam is een rare snaak," merkte hij op, „maar heel schrander. Kent u hem goed?" „Nogal. Hij kwam me vrij dikwjjls opzoe ken, maar de laatste dagen heb ik hem niet meer gezien." „Nee, hij heeft zaken in East End en kan niet weg," zei Larry, en dezen keer was hij de eenige, die de grap kon waardeeren. „Hij liet 't altijd voorkomen, alsof u zoo geheimzinnig was," vervolgde Barbara. „Ik had gehoopt u op de lijkscnouwing van Clem Wade te ontmoeten. Bent u daar geweest?" „Ja," stemde Larry, geheel in overeenstem ming metd e waarheid toe. „Dat u me niet gezien hebt, is te wijten aan die bewuste ge heimzinnigheid. Di lijkschouwing was anders een vervelend karweitje. Clem Wade was" be diende bij uw oom, meen ik?" Haar gezicht betrok. „Ja, en vrij onschadelijk er bij. Ik kan me niet indenken, waarom ze hem vermoord hebben. Het is verschrikelijk." „Kende u Clem?" „Ja. Hjj deed nogal verliefd tegen mg, maar hij zal 't zoo erg wel niet gemeend hebben, denk ik. En nou is hij dood en dat op zoo'n manier!" Barbara zweeg even, en vroeg toen: „Denkt u werkelijk, dat er zoo iemand als de Strooper bestaat? Of tenminste dat hij hier in de buurt is?" „Zeker," antwoordde Larry. „Dat is een van de redenen, waarom ik hier ben." Ze keek hem even aan en vroeg toen: „U denkt toch niet, dat mgn oom in gevaar is?" Larry glimlachte. „Nee, ik denk dat uw oom de eenige is, die niets van den Strooper te duchten heeft," zei hij, en begon over iets anders. Maar de herinnering aan die opmerking bleef Barbara bij, en ook had zij het eigen aardig gevoel, dat zij de oogen van „Kaye" al eens eer had gezien. Dat gevoel wilde den geheelen dag niet wijken. Het waren aan trekkelijke oogen; donkerbruin en met een prettige uitdrukking, die Barbara bekend voorkwam, en het ergerde haar, dat zij ze niet thuis kon brengen. Ook Larry bleef de herinnering aan een paar oogen en een paar lippen bij, en voor de eerste maal speet het hem, dat hij een baard had. Weliswaar was dat geen reden om zijn zaken te verwaarloozen, en 's middags verontschuldigde hij zich, dat hij even naar het dorp moest. Toen hij terug kwam, had hij twee boeken bij zich, maar er was gelukkig niemand, die zag, hoe zijn jas uitpuilde, zoodat hij zich ongemerkt met zijn nieuwe aanwinsten in de afzondering van zijn kamer kon terugtrekken. Daar zette hij zich aan de studie van Curney Benham's „Boek der Citaten" en een ander dunner deel: „Citaten uit Oude en Moderne Klassieke Auteurs", een obscuur werkje, dat door een nog obscuurder schrijver was samengesteld, en dat de boekhandelaar langzamerhand als familiestuk was gaan beschouwen. Het was tot Larry doorgedrongen, dat deze of dergelijke boeken onmisbaar waren voor zgn veiligheid. Maar een korte kennismaking met het dunste deel, en een poging om een paar regels van Cicero van buiten te leeren, deden hem van meening veranderen. Hij wierp het boekje in een hoek en slenterde naar beneden, waar hij in de bibliotheek bij het raam ging zitten en in de schemering tuurde. Meer dan eens keek hij naar het portiers huis aan het eind van de laan, en dacht aan zijn gevangene. Hij begon zich af te vragen, of die streek wel werkelijk een meesterstukje geweest was: Kaye had den naam, een „glib berige gast" te zijn, en de manier waarop hij zich had laten foppen, was zoo simpel als 't maar kon. Dat gaf Larry stof tot naden ken, maar hij zou nog wel dieper nagedacht hebben, als hij geweten had, wat de echte Kaye op dat oogenblik uitvoerde. Als butler had Kaye de taak, op de bel te letten, waardoor hij een telegram kon onder scheppen, dat klaarblijkelijk voor den ande ren Kaye bedoeld was. Hij nam het mee naar zijn kamer en woog het peinzend in zijn hand. Het moest zeker voor Larry zijn, anders was het wel aan „Crale" geadres seerd, en Kaye besloot tot een eenvoudige proef over te gaan, waarbij een ketel en de ontsnappende stoom een groote rol speelden. Een oogenblik later had hij het telegram open en glimlachte, waarna hij het weer sloot en ermee op zoek ging naar den recht- matigen geadresseerde. Hij vond Larry nog in de bibliotheek, en nadat hij het telegram afgegeven had, be gon hij een paar boeken te rangschikken, om een verontschuldiging te hebben, nog even te blijven. Hij was nieuwsgierig, wat Larry voor een gezicht zou zetten als hij het telegram las. Maar Larry had zijn gezicht goed in be dwang, en vertrok geen spier, al was het telegram belangwekkend genoeg. Hij las: „Supt. Kaye. Een trein naar Londen ver trekt uit Reigate om 8.15. Neem dien. De Strooper." ,,'t Is goed, Crale," zei Larry, frommelde het telegram ineen en wierp het in het vuur, waarna hij naar zijn kamer ging om zich te kleeden voor het diner. Hij was dien avond geen buitengewoon onderhoudend gezelschap, en het spelletje Bezique, dat Jan voorsloeg, stelde zijn geduld op de proef, maar hij speelde toch door, tot het laat genoeg was om zich, onder voor wendsel van vermoeidheid, redelijkerwijs te kunnen terugtrekken. Voor de eersten keer twijfelde hij er aan, of het wel raadzaam of juister uitgedrukt: veilig zou zijn, het gewone nachtelijke bezoek aan Brown te brengen, teneinde hem van nieuwe levensmiddelen te voorzien: maar hij besloot er toch toe over te gaan. Onderweg verliet zijn hand geen oogenblik de revolver in zijn zak. Kaye, voor het raam van zijn kamer, zag hem gaan, en eenigen tijd later weer terug komen. Hij zag ook, hoe Larry binnen wilde sluipen door de glazen deuren van de stu deerkamer en toen gebeurde er Iets on verwachts. Een scherpe knal, gevolgd door het rinke len van glas, verbrak de stilte. Larry sprong terug en drukte zich plat tegen den muur. XXIV. Vanwaar het schot eigenlijk gekomen was, wist Larry niet, en hij deed ook geen onmid dellijke poging om zich daarvan op de hoogte te stelen. De kogel had de ruit verbrijzeld, nauwelijks een duim boven zijn hoofd. De schutter kon dus behoorlijk met een revol ver omgaan en was vervelend dichtbij. Zoo dichtbg, dat het vijf minuten duurde, voor Larry op onderzoek uit durfde gaan. Toen hij zich tenslotte bewoog, verplaatste hij zich nauwelijk een paar centimeter, wat echter voldoende was om in de door de maan verlichte kamer te kunnen kijken. Er was niemand in, maar de deur naar de hall draaide langzaam naar binnen en werd plot" seling wijd open gegooid. In de deuropening stond Jan, met een ochtendjas aan, en in de eene hand een nauwkeurige copie van ding, dat Larry onmiddellijk tegen hem op hief. Larry stapte voet voor voet de kamer in, en een paar seconden keken de beide man nen elkaar recht in de oogen. Toen spleten Jan's lippen glimlachend van elkaar, en lie' hij zijn revolver in den zak van zijn ochtend jas glijden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8