Stadsnieuws DE STROOPER Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" oüAkeh& stuMm Waar gaan we heen a.5. IVoefs&kg een Dnsigne Dinsdag 3 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Vlaggen uit! Carillonconcerten ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek. Ncd. Ver. van Huisvrouwen, afd. Den Helder. Een verregende collecte. Evangelisatie-Maatschappij. Serenade voor de familie But-Feierabend. Helders Mannenkoor. Museumnieuws. Inschijvingen handelsregister. Het Koninklijk bezoek* Vergadering der Buurt' comité's* en ton oo&i Voor het vermaken van Uw oude kapok' of veerem bed is Uw adres Onze jarenlange praktijk waarborgt U vakkundig werk Vraagt gratis prijsopgave. Feest bij de Heldersche dammers* WAAROP DE BEELTENISSEN VAN H. K. H. PRINSES JULIANA EN Z. H. PRINS BERNHARD Prijs van insigne met Oranje lint 25 cent, Verlovingsspeldjes in de kleuren der beide Vorstenhuizen 15 cent FEUILLETON. D O OR A PETER BARON Zooals wij reeds bericht hebben, neemt de Koninklijke Familie na aankomst in de haven op a.s. Woensdag de volgende route: Hoofdgracht Kanaalweg Post- brug Prins Hendriklaan Station. Wij wekken alle bewoners van deze straten en directe omgeving op om de vlag uit te steken. De vroolijke aanblik van vele rood-wit-blauwe dundoeken zal het aspect van den korten rit der Konink lijke Bezoekers door onze stad niet wei nig verhoogen. Dus zooveel mogelijk: vlaggen uit! Ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Bernard, zal zoowel Woensdagmorgen als Woensdagmiddag respectievelijk van 10 11 uur en van 3—4 uur door den stadsbeiaar- dier J. T. J. Dito op het carillon een concert gegeven worden. Het bestuur van de Ver. v. Huisvrouwen deelt den leden in een adv. in dit nr. mee, dat zij in de gelegenheid zijn den Kon. stoet te zien passeeren en worden verzocht daartoe aan wezig te zijn op het troittoir van de Weststr. tusschen Werfpoort en Hoofdgracht, Woens dag 's middags om 2 uur (lidmaatschapskaart mede brengen). Het Roode Kruis heeft het niet getroffen met zijn collecte Zaterdag, 's Morgens regen de het en bovendien was het vroeg donker. Het resultaat 222.13%) is dan ook, naar de omstandigheden, bevredigend. En het bestuur van de afdeeling Den Helder, dat de collecte organiseerde, verzoekt ons den dank aan alle collectrices en collectanten over te brengen, alsmede aan de burgerij voor h'et koopen van het vlaggetje en den heer P. v. Twisk, die, als gewoonlijk, weer een vrijkaartje ter be schikking stelde van hen, die zich voor deze collecte gaven. Men verzoekt ons de aandacht op de adv. van de Evangelische Maatschappij, afd. Den Helder, te vestigen, voorkomende in het nr. van heden. Daarin wordt een openbare Gods dienstige samenkomst op Vrijdag 6 Nov. a.s. in de Nieuwe Kerk gehouden, waar Ds. C. A. Lingbeek, lid van de Tweede Kamer, zal spre ken over „Een altijd dreigend gevaar". Afd. Den Helder. Bij het bezoek van H.M. de UAU Koningin, H. K. H. Prinses Juhana en Z.H Prins Bernard aan Den Helder, is voor A i% de leden een gedeelte der beschikbare ruimtegere- ïjT serveerd. Op vertoon van bewijs lidmaatschap 1936, kun nen de leden ten kantore van N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr., toegangs kaarten bekomen. Zij, die zich alsnog als lid opgeven, komen ook voor deze toegangskaarten in aanmerking. Gisteren was het de dag, waarop het echt paar ButFeierabend het feit herdacht, dat het voor 60 jaar in het huwelijk trad. Gezien het zeldzame van een dergelijke ge beurtenis heeft gisteravond de Oranje Har moniekapel beide oudjes een serenade ge bracht. Eveneens hadden diverse straatbewoners de vlag uitgestoken, zoodat men wel mag aannemen, dat de 2e November 1936 voor het diamanten paar wel een zeer gedenkwaardige dag is geweest. (Dir. A. J. Leewens.) Bovengenoemde Liedertafel geeft met me dewerking van den heldentenor Gerard van den Berk te St. Oedenrode (N.-B.) op Dins dag 17 November het le concert in dit seizoen. De heer van den Berk, welke nog dezer dagen te Den Haag en Rotterdam zeer gun stige critieken mocht erlangen betreffende zijn optreden met het „Residentie Orkest" onder leiding van den beroemden gastdirigent Dobrowen, zingt aria's en liederen van Bach, Handel, Weber en Wagner. Dat deze laatste componist hem goed ligt, blijkt wel hieruit, dat deze zanger na het zingen van „Walthers Preislied" uit den „Meister- singer", herhaalde malen door 't enthousiaste publiek werd teruggeroepen. Het koor zelf zal zich ook ditmaal niet onbetuigd laten. Behalve het met den lsten prijs, 1ste afd. van het Nat. Concours te Beverwijk bekroonde „Oogst" van Boedijn, zullen eenige belangrijke werken als: ,,'t Is Dag" va.n Maessen en „Jeruzalem" van Olman worden gezongen. Tevens zal het koor het modern georiënteerde „Jagerslied" van den veelbelovenden componist Henk Badings ver tolken. Een programma: veelzijdig, veeleischend, doch zeer dankbaar zal hiermede den bezoe kers worden aangeboden. Betreffende den heer van den Berk zullen de zeer gunstige kritieken nader worden ge publiceerd. :H. mÉz Met het oog op het bezoek van H.M. de Koningin op aanstaanden Woensdag, ver zoekt het Bestuur van het Museum ons mee te deelen, dat het Museum op dien dag niet open zal zijn van 35 uur, zooals gewoon lijk, maar van 46 uur. Willen de trouwe bezoekers er dus aan denken. In de volgende nummers hopen we weer een lange lijst van inzendingen te publicee- ren. Alleen moeten we thans eens herhalen, wat we al eenige keeren hebben vermeld: de heer J. A. Nijkamp woont niet meer in de Soembastraat, maar Javastraat 134. Vele schenkers maken een vergeefsche wan deling naar het oude adres. We noteeren dus allen nog eens het huis adres van den heer Nijkamp, Javastraat 134. AMUSEMENTSAVOND V.C.M.P.. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer van de V.C.M.P., waarin een opwek king tot het bezoeken van den amusements avond op morgen in Casino. 27 October3 November 1936. Nieuwe zaken: Wieringen J. Hermans, Beursdijk 3, timmerman en aan nemer. „Heb je iemand gezien?" vroeg hij lang zaam. „Nee, mijnheer," antwoordde Crale-Kaye. „Na het schot liet ik eenigen tijd voorbij gaan, voor ik mij in de gang waagde. Ik heb een heilzaam ontzag voor vuurwapens". „Alleen heb je er altijd zelf een bij je, als je zit te lezen," meende Larry. „Nee mijnheer. Die gewoonte heb ik pas bij Zijne Genade aangenomen ik bedoel, om een revolver bij me te hebben. Zijne Genade kwam soms op zonderlinge plaatsen, en sliep altijd met een revolver onder zijn hoofdkus sen. Ook overdag had hij er steeds een bij zich. Er waren gelegenheden, dat 't wapen afging." „Maar waarom denk je, dat het een schot was, Crale?" vroeg Barbara, en Larry kwam dadelijk tusschenbeide, om Crale de gelegen heid te benemen, meer te zeggen dan noodig was. „Dat denkt hij niet," zei Larry-Kaye. „Hij heeft alleen maar Philip Oppenheim zitten lezen. Dat is nooit goed, zoo laat. 't Was het lawaai van den stoel, dien ik omgestooten heb." „Allemaal goed, maar ik begrijp niet waar om hp geheel gekleed is," wierp Barbara te gen. „Men leest toch gewoonlijk in bed." „Zooals ik zei, ik voelde er niets voor, om naar bed te gaan, miss Teyst. Het zit in de nachtlucht, denk ik. Mijnheer Kaye schijnt er ook een slachtoffer van te worden." Larry keek hem even woedend aan, en zei: „U hoeft zich niet bezorgd te maken, miss Teyst. Ik kan u verzekeren, dat Crale zich vergist heeft." „Dan zullen we maar weer gaan slapen," antwoordde Barbara. „Maar als u weer bij nacht in huis rondspookt, mijrfheer Kaye, neem dan een lantaarntje mee. Dat doen alle goeie detectives." Waarmee zij zich omkeeer- de en haar kamer in ging. Larry spitste de lippen en wendde zich tot tot Jan. „Er zit iets Stroopersachtigs in de ge schiedenis, vind je niet?" zei hij zacht. „Mogelijk, maar dan was het toch om jou te doen, en niet om mij." „En ik zou wel eens willen weten, onder brak juffrouw Greer strijdlustig van boven, „of een eerzame vrouw hier in vrede kan slapen!" „Een eerzame vrouw wel," merkte Crale- Kaye op, terwijl hij haar, op weg naar bene den, voorbijging. „Goeden nacht." Zij keek hem boos aan en slofte weg naar haar kamer, terwijl de butler zich bij de mannen in de hal voegde. „Nou, wat kom je doen?" vroeg Larry. „Alleen maar eens zien, of onze vriend de Strooper eenige tastbare aanwijziging heeft achtergelaten, mijnheer." „De Strooper? Hoe kom je daarbij?" Crale-Kaye keek Larry-Kaye onschuldig aan. „Twijfelt u dan aan de identiteit van uw aanvaller, mijnheer?" „Strooper aanvallerherhaalde Larry. „Je bent overspannen, geloof ik!" „Hoe kwam je er voor den drommel bij, mijn nicht ongerust te gaan maken, Crale?" vroeg Jan boos. Crale-Kaye glimlachte misprijzend. „Ongerust maken, mijnheer? Ik heb alleen haar vraag naar waarheid beantwoord. Bovendien, een omgeworpen^ stoel laat geen lucht van kruitdamp na, mijnheer." Hij snoof veelbeteekenend. „Denk er voor mijn part van wat je wilt, maar houd het voor je. Je maakt de vrouwen bang." „Juffrouw Greer is nogal gauw bang, mijn heer." „Dat komt er alemaal niet op aan," onder brak Larry. „Maar we hebben in tusschen alle kans om onzen vriend te vangen, laten voorbijgaan. We hadden het huis dadelijk moeten doorzoeken." „Ik denk niet, dat we sporen gevonden zouden hebben, mijnheer," antwoordde Kaye. „Daar zorgt de Strooper wel voor." „Alles goed en wel, maar we moeten het huis toch doorzoeken," wierp Jan tegen. „Hij kan nog niet ver zijn „Dat zal hij ook wel niet," zei Kaye op een eigenaardigen toon. Larry keek hem scherp aan. „Ja, het schot is uit de kamer gelost, niet uit den tuin," antwoordde hij. „Het zou wer kelijk zoo vreemd niet zijn, als de Strooper nog in huis was." „Maar 't zou misschien vreemd zijn, als hij niet meer in huis was," zei Crale heel ge moedelijk; allebei zijn toehoorders ontdekten iets in zijn stem, dat hen trof. „Ik geloof, dat ik die revolver van jou eens zal bekijken, Crale," zei Larry wan trouwend. Kaye reikte ze over en glimlachte flauw. Larry begreep waarom, toen hij merkte, dat het wapen ongeladen was. Hij gaf het schou derophalend terug. Kaye ging de studeer kamer binnen, maakte het licht aan en liep naar de glazen deur. „Misschien zouden we den kogel kunnen vinden mijnheer," zei hij tegen Jan. „Dan zouden we zekerheid hebben, dat er van bin nen naar buiten is geschoten." Hij ging den tuin in en begon te zoeken, met de oogen van Jan en Larry argwanend op zich gericht. Ze zagen alle twee dat hij iets opraapte, en weer wegwierp. Het was een twijgje, maar de patroonhuls, die hij tege- Woensdag is voor onze stad Een dag van groote vreugd, Waarop zich elke stadgenoot Reeds van te voor verheugt; Want onze nieuwe kruiser komt, Neemt ligplaats op de reê; De Koningin en 't Prins'lijk Paar Die varen met hem meê. De vlaggen uit! als blijde groet Aan 't Koninklijk Gezin! Geeft, Stadgenooten, allen blijk Van hecht' Oranje-min. Speelt straks dan onze Stafmuziek 't Wilhelmus van Nassau Dan zwelt het hart van eed'len drift En onverzwakte trouw. De naam, dien Onze Koningin Aan dezen kruiser gaf, De Ruyter, Neêrlands grootsten held, Die voortleeft over 't graf; En nu vaart de De Ruyter straks Van Zuid, langs West naar Noord! Verwelkomt door een trouwe schaar In 't oude Willemsoord. PHILIP B. POLAK. Een bijeenkomst in het hoofd bureau van politie, die een zeer vlot verloop had. In het Hoofdbureau van Politie heeft eenige dagen geleden een samenkomst plaatsgehad, waarop aanwezig waren be halve de commissaris van Politie, de heer van der Hoeven, die als gastheer fungeer de, verscheidene hoofden van takken van dienst en een 100-tal vertegenwoordigers der plaatselijke buurtcomité's, voorname lijk bestuursleden. Het doel der vergadering, welke een buiten gewoon vlot verloop heeft gehad, was een on derlinge bespreking over de plannen der buurtcomité's, welke, zooals men weet, reeds eenigen tijd geleden besloten van het komend Oranjefeest in Januari, ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk iets bijzonders te ma ken. De heer van der Hoeven liet in zijn wel komstwoorden doorschemeren, dat hij ver trouwde, dat het samenzijn resultaten mocht afwerpen en dat men aan het slot van een succes zou kunnen gewagen. Het is van belang voor een vlotte afwerking van het geheel, dat de respectievelijke ver tegenwoordigers der comité's zoo spoedig mo gelijk met hun vastomlijnde plannen komen, waarvoor, na overleg met de betrokken hoof den van dienst, zoo snel mogelijk de vergun ning verleend zal worden. Vervolgens ontspon zich een discussie en het was hierbij dat tal van vragenstellers naar hun genoegen beant- i woord konden worden. Geen enkele wanklank werd vernomen, terwijl er inderdaad een geest te constateeren viel, die begreep, dat boven het belang der diverse buurt-feesten toch altijd nog gaat het algemeene feest van onze stad. Van de gevoerde besprekingen citeeren wij de belangrijkste punten: Wat de eerepoorten betreft, deze zullen op de trottoirs aangebracht worden, met dien verstande dat zij minstens een 6-tal meters van de hoeken moeten blijven, zulks in ver band met het verkeer. Men is verplicht zorg te dragen, dat de in het plaveisel aangebrachte gaten na de feeste lijkheden ook weer behoorlijk gedicht worden. Aanbeveling verdient het, dit te laten verrich ten door straatmakers, welke uit een alge meene kas betaald zouden kunnen worden. De versiering, welke over de hoofdstraten loopen, moeten minstens 5 meter boven den grond reiken; die over de kleinere straten 4 meter. Versieringen boven de trottoirs op minstens 2 meter hoogte. Uit den aard der zaak zal ieder buurt- comité rekening hebben te houden met de rioolbuizen, kabels e.d. in den grond. Men wordt derhalve verzocht bij het inzenden van de plannen eveneens afstand en diepte der gevels te vermelden. Wat de verlichting betreft, men wordt ver zocht hiervoor in de straten geisoleerde kabels te gebruiken, en wel op een dusdanige hoogte, dat er voor de jeugd geen gevaar aanwezig geacht behoeft te worden. Het zal mogelijk zijn, de verlichting aan te sluiten op de huizen in de straten, terwijl men voor iedere straat in het bijzonder een aparten meter kan krijgen (hieraan zijn geen kosten verbonden, afgezien wellicht van een huurbe drag, dat zeer zeker niet hoog zal zijn). Met het P.E.N. zijn bereids besprekingen ge voerd over een eventueel gratis verstrekken van den extra-stroom. Zal hierop gunstig be sloten worden, dan is de gemeente instaat dezen stroom tegen een zeer billijk tarief te leveren (waarschijnlijk 4 cent per K.W.). Eveneens wordt men er op attent gemaakt, dat de huizen de aansluiting van de 1000-watt- verlichting wel kunnen hebben. Van de overige vragen die gesteld werden noemen we die met betrekking tot den cen- tralen inkoop. Men wordt aangeraden dezen aankoop bij plaatselijke handelaren te verrich ten en zich te wenden tot het Centraal Comité, en wel tot den voorzitter hiervan, den heer van Wijngaarden (Koningstraat 7). De heer Maas deed nog mededeeling van het feit, dat uit de Donkere Duinen een aantal goede dennen beschikbaar zijn tegen een kleine vergoeding van de kosten van transport en het uit den grond halen. Voorts werd medegedeeld, dat geen staaldraden aan de boomen mag bevestigd worden, terwijl het eveneens verboden is hierin spijkers te slaan; ook de boom- Dinsdag 3 November. Katholieke Kerk, Kerkgracht 8.30 u. - Conferentie voor niet-katholieken. Tweede Woensdag 1§ November. Casino, 8 u. Feestavond Bond van Christe lijk Marine Personeel. Donderdag 5 November. Musis Sacrum, 8.15 w. Jaarvergadering der C.J.M.V, Zaterdag 7 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 8 u. Feestelijke Vergadering van de Friesche Vereeniging „Gysbert Japikx". schors mag geen schade van de versierin gen ondervinden. Nog nieuw te vormen buurtcomité's worden verzocht hiervan opgave te doen aan den com missaris van politie. Het was de heer H. W. Zegel die den com missaris tenslotte dank bracht voor zijn mede werking en zijn vreugde uitsprak over het resultaat van de vergadering. De heer van der Hoeven sloot hierna de bij eenkomst. Een geslaagd intermezzo. Gisteravond hebben leden en donateurs der Heldersche Damclub, met hunne dames, feest gevierd in het Kegelhuis. Voor vele feesten be staat een gegronde aanleiding als b.v. een lustrum, een jubileum, doch de H.D.C. meent jaarlijks „iets te moeten doen" voor haar dona teurs. Nou, dat mag ook wel, vinden we, want de donateurs van een damclub krijgen toch eigenlijk maar weinig te zien voor hun centen. Ze kunnen hoogstens eens naar een wedstrijd gaan kijken, of naar een simultaanséance, maar als je daar als toeschouwer je vermaak moet zoeken ben je toch wel erg gauw uitgekeken... Dus was het een avond voor de donateurs, maar zoo ongeveer alle leden waren medege- komen, zoodat de benedenzaal van het Huis der Kegelen heel goed bezet was. Wegens verhindering van voorzitter Groene- meijer en penningmeester Dissel opende de be kende dammer, de heer D. C. W. Rab, den feestavond, Hij toonde zich dankbaar voor de prestaties, die in de afgeloopen 10 jaar door de leden geleverd waren. De H.D.C. kan er zich op beroemen opgenomen te zijn in de %ïaa$t allen 9iïma 3. ïïemófetboet, JCeizetóUaat 15-17,3cn 9icldcï Tel. 372. 36) „Wat is er gebeurd, Kaye?" vroeg hij. „Dat zou ik ook wel eens willen weten. Ik hoorde gerucht, en ben naar beneden gegaan om eens te kijken. Toen ik hier de deur open deed, werd ik opeens onder vuur genomen." „Je wilt zeggen, dat er iemand in de ka mer was, toen je binnen kwam? Larry haalde de schouders op, wat het voorzichtigste was, wat hij doen kon. Om voor de hand liggende redenen hield hij de ware toedracht vóór zich, maar h*j kon Jan's wantrouwenden blik beantwoorden, en dee dat ook. „Je bent wel erg gauw beneden, zei hij uitdagend. „Iemand gezien?" „Nee," antwoordde Jan. „Ik hoorde e schot, maar als ik geweten had, op wien he gericht was, zou ik me niet zoo gehaast heb ben. Je kunt het denkbeeld, dat ik op je ge schoten heb, wel laten varen. Ik ben geen dwaas, Kaye, en dat moet je toch zijn om op iemand als jou te schieten en hem e missen!" „Zoo," beet Larry hem toe, en herinnerde zich plotseling zijn rol. „Laat die re%?V^I eens kijken!" Meteen dompelde hü zijn han in den zak van Jan's jas. „Heb je er vergun ning voor?" „Natuurlijk." Larry onderzocht het wapen even, en overtuigde zich, dat er geen patroon aan de lading ontbrak, waarna hij het Jan teruggaf. „We deden beter, het huis te doorzoeken," zei hij kortaf, en ging, door Jan gevolgd, de hal binnen. Juist op dat oogenblik verscheen Barbara, met juffrouw Greer in haar gevolg, op de bovengalarij. „Wat ter wereld was dat voor een lawaai?" riep Barbara omlaag. Larry keek op en vond haar, in haar blauwe kimono, zeer bekoorlijk. „Ik moet u mijn verontschuldigingen aan bieden, dat ik u gestoord heb, miss Teyst," zei hij, met een waarschuwenden blik naar Jan. „Ik hoorde iets en toen ik ging kijken, struikelde ik in de studeerkamer over een stoel, die door een van de glazen deuren viel." „Maar die knal dan?" drong Barbara aan. „Dat dunkt me, was een schot, miss Teyst," zei een rustige 'stem aan het andere einde van de galery, en alle vier wendden zich om. In de open deur van zijn slaapkamer stond de butler, geheel gekleed, en met een revolver in z(jn hand. Zijn tusschenkomst kwam Larry erg ongelegen. „Je bent nogal laat op, vind ik," zei hij scherp. „Ik voelde er niets voor, naar bed te gaan," antwoordde Crale. „Zoodoende ben ik opge bleven en heb wat zitten lezen." En zich tot Jan richtend, voegde hij er bij: „Bij kaars licht, mijnheer." Jan stelde niet bijzonder veel belang in die spaarzaamheid met electrischen stroom. Daar entegen vond hij zijn butler een zeer belang wekkend personage.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5