DeZesdaagsche Poging tot chantage? De huidige depressie te Rotterdam Binnenland H et nationaal huwelijksgeschenk Het Kerstfeest der armen Tegen verblindend autolicht Koninklijke jachtpartij te Noordwijkerhout Door benzoldampen be~ dwemd geraakt Ongewenscht buitenlandsch bezoek Hoe lang kan deze periode van opleving nog voortduren? ernstige aanrijding te den haag. Een onderdeel van het jacht zal worden geschonken door beoefe naren van de watersport. De groote blijdschap, die in het geheele land heerscht over de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernard leeft ook in de watersportwereld. Maar voor de beoefenaren der watersport bestaat een bijzondere reden tot verheugenis in het feit, dat het vorstelijk paar groote ingenomenheid heeft uitgesproken over het vooruitzicht, dat het nationaal huwelijks geschenk in de eerste plaats zal bestaan uit een jacht. Een jacht voor de binnenwateren, dat onze toekomstige vorstin en haar gemaal nader tot de watersport zal brengen. Uit de watersportwereld zijn van verschil lende kanten stemmen opgegaan, dat door de geheele watersport een bepaald onderdeel van dit jacht zal worden gegeven om te toonen, hoe zeer zij zich verheugen in de keuze van dit geschenk. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk is in deze geraadpleegd en heeft zich direct met dit denkbeeld vereenigd. De koninklijke verbonden Nederlandsche watersportvereenigingen, de koninklijke Ne derlandsche motorbootclub, de Nederland sche roeibond, de Noord-Nederlandsche wa tersportbond en de Nederlandsche kanobond hebben zich tot tolk gemaakt van dit plan en hebben een oproep gericht tot alle wa tersportbeoefenaren om voor het doel bij te dragen. Doodelijk ongeval bij de hoog ovens te IJmuiden. Gistermorgen ongeveer half twaalf is de 36-jarige benzoldestillateur W. C. B. uit Velsen Noord in de bijproductenfabriek der hoogovens te IJmuiden door benzol dampen bedwelmd geraakt. De verbandmeester en de reddingsbrigade verleenden de eerste hulp, terwijl ook dr. Bulier spoedig aanwezig was. Door kunstmatige ademhaling werd ge poogd de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen echter helaas niet heeft mogen ba ten. B. was gehuwd en had geen kinderen. De Nederlandsche zuivelcentrale verleent haar medewerking door vrijdom van heffing te verleenen. Evenals vorige jaren heeft de Nederland sche Zuivelcentrale wederom besloten, haar medewerking te verleenen, opdat met Kerst mis ten behoeve der armen bak- en braad vet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel en/ of onvermengde margarine vrij van heffing verstrekt zal kunnen worden door in aan merking komende vereenigingen, waarom trent het volgende is bepaald. De verstrekking van genoemde producten aan daarvoor in aanmerking komende be- hoeftigen zal moeten geschieden door ver eenigingen of instellingen van weldadigheid en wel slechts aan door de overheid ge- steunden. De uitreiking der „Kerstgaven" aan de daarvoor in aanmerking komende behoefti- gen zal geheel gratis moeten geschieden en wel vóór 2 Januari 1937. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toegestaan. De merken (banderolles) voor het gesmol ten vet en/ of de gesmolten reuzel, benevens de wikkelpapieren voor de onvermengde margarine, bestemd voor de Kerstgaven 1936. zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1937, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór dezen datum zul len moeten hebben opgebruikt. De prijzen, waartegen de leveranciers hak en braadvet, gesmolten rundvet en/ of ge smolten reuzel, bestemd voor kerstgaven, vrij van heffing, aan de bedoelde vereenigingen zullen mogen leveren, zijn vastgesteld op: ten hoogste f 0.44 per kg. voor gesmolten rundvet, ten hoogste f 0.32 per kg. voor bak en braadvet, ten hoogste f 0.60 per kg. voor gesmolten reuzel. De Amsterdamsche verkeers politie houdt controle. Amsterdam. In den laten avond, de weg van Amsterdam naar Schiphol lag in diepe duisternis zagen argelooze auto mobilisten, die dezen weg passeerden, zich plotseling geplaatst voor een wenkend rood licht, dat hen beduidde te stoppen. Een aantal politie-uniformen deed de inzitten den van zulk een aangehouden wagen dan een oogenblik het geweten onderzoeken, of zij zich misschien aan een wetsovertreding hadden schuldig gemaakt, doch uit vrien delijke toelichting bleek dan weldra, dat de politie hier alleen optrad in haar onderwij zende functie. Daar de pers mede onder wezen werd bij deze demonstratie, kunnen wij de reden verklaren, waarom zulk een groot aantal menschen zich op zulk een vreemd uur op een anders zoo verlaten wee bevond. Ten einde het verbod van verblindende verlichting van voertuigen grootere kracht bij te zetten, heeft, zooals bekend is, de mi nister van waterstaat een toestel ingevoerd, waarmee de controleerende politie gemak kelijk kan vaststellen, of een gedimde autolamp verblindend is of niet. Niet ver blindend is zij, als haar stralenbundel naar beneden neigt, en wel 10 centimeter op een afstand van 10 meter. Het controletoestel is zeer eenvoudig: een grijze schijf wordt op 10 M. afstand van de koplampen gehouden, zoo, dat het middelpunt 10 c.M. lager is dan het brandpunt van de .koplampen. Worden de lampen nu gedimd, dan moet er een duidelijke scheiding zijn tusschen de boven helft van de schijf, die donker moet zijn, en de benedenhelft, die verlicht dient te zijn. Dat laatste behoort er bij. Men kan im mers haar twee kanten zondigen. De chef der Amsterdamsche verkeerspolitie, de heer C. Bakker, die gisteravond op den weg naar Schiphol proeven nam, kon bij verscheide ne aangehouden auto's vaststellen, dat de stralenbundel te veel neigde. Overdrijving schaadt. Daardoor wordt het gevaarlijk met gedimde lichten de normale snelheid aan te houden, omdat de wielrijders dan te laat worden opgemerkt. Het is van belang, dat de lampen precies in de aangegeven helling zijn gesteld. De aangehouden automobilisten werden op eventueele fouten gewezen. Natuurlijk werd de te hooge richting van een lamp als de ernstigste fout gewraakt. Veel auto mobilisten weten zelf niet, dat ook hun ge dimde lichten verblinden. De politie wil eenigen tijd, door haar nieuwe hulpmiddel geholpen, dergelijke bestuurders op hun fouten wijzen en deelt, bij geconstateerde gebreken, bonnen uit, waarop de fout staat vermeld. Zij hoopt, dat goedwillige bestuur ders daarna de fouten zullen doen herstel len. Eigenlijk zei de heer Bakker, moest elke garage een controleschijf bezitten. En waarom niet? Het toestel zal zeker veel bij dragen tot de verhooging van de veiligheid op den weg. De verkeerspolitie geeft van zelfsprekend alle gewenschte inlichtingen. Drie internationale zakkenrollers te Groningen gearresteerd. In het begin van dit jaar kreeg de Neder landsche politie uit Roosendaal kennis, dat er vijf internationale zakkenrollers op komst waren. Inderdaad is dit ook gebeurd. Tot hun operatieterrein behoorden o.m. Gronin gen, Assen en Zuid-Laren. De politie had een signalement van de heeren. Op 18 October j.1. werd de veemarkt te Groningen bezocht en werden twee per sonen gerold. O.m. werd een portefeuille met geld gerold door met een scherp voor werp de jas vaneen te scheuren. Ook op de Zuidlaarder markt waren de zakkenrollers aanwezig, doch zij rooken lont en waren spoedig verdwenen. De vorige week werden op de veemarkt te Assen eveneens twee personen gerold. Gisteren is de Groningsche recherche er in geslaagd, drie mannen te arresteeren, n.1. twee Belgen en een Italiaan. Zij waren in het bezit van Nederlandsch en Belgisch geld. Het drietal is in het hoofdbureau van politie ingesloten totdat een bevel tot uitwij zing zal worden gegeven. KOKENDE THEE GEDRONKEN. Aan de gevolgen overleden. Toen de echtgenoote van den landarbeider B. te Leiderdorp zich in de keuken bevond, heeft haar twee-jarig dochtertje uit den theepot gedronken. Eenige uren later is het kind overleden. MOTORONGEVAL TE HOORN. Een der slachtoffers overleden. De bij het motorongeval te Hoorn ernstig gewonde duorijder V. is in het Stadszieken huis aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. De motorrijder T., die een beenfactuur heeft bekomen, maakt het naar omstandig heden redelijk. NADAT AANVANKELIJK GEBROE DERS VAN KEMPEN DE LEIDING HADDEN, NAMEN LATER DE AME RIKANEN DEN KOP. (Van onzen specialen verslaggever.) Amsterdam is het monopolie der Zeslaag- sche kwijt. De eerste Rotterdamsche is gis teravond begonnen, in gang gebracht door het startschot van Rie Mastenbroek. Waar Amsterdam faalde, n.1. in voldoende publie ke belangstelling, is het logisch, dat men het nu eens in de tweede stad van Neder land probeert. En het heeft er veel van weg, maar dat zijn nog slechts onze allereerste en dus vluchtige indrukken, dat men te Rot terdam over belangstelling niet te klagen zal hebben. Wij, die alle vier Zesdaagschen te Amsterdam hebben bijgewoond en nu voor een weekje naar Rotterdam moesten verhui zen, zouden onwillekeurig vergelijkingen gaan maken. Hier en te Amsterdam dezelfde tribunes en baan, dezelfde kooien voor ren ners, de sterkste zesdagenrenners als Pij nenburg, Wals, Guimbretière, Rausch, om slechts enkelen te noemen, dezelfde soig- neurs merkwaardig dat wij, toen wij de zen avond onze eerste schreden in de Ne- nvto-hal zetten, direct tegen den koning der soigneurs. Viel, aanliepen, in hetzelfde pak je als de vorige jaren en toch zijn er ver schillen. Een van de meest markante verschillen viel ons dadelijk op, n.1. dat de Nenyto-hal zich veel en veel beter leent voor een der gelijk evenement als het R.A.I.-gebouw. Hier geen zware pilaren, die het uitzicht belem meren, zoodat men op alle plaatsen der tri bunes een prachtig gezicht op de baan heeft. Daardoor lijkt ook alles veel grooter en vol ler, daardoor is het contact tusschen publiek en renners veel intensiever, daardoor is er meer sfeer op de momenten dat het spant. En een tweede verschil viel te constatee- ren ten aanzien van de belangstelling op de zen eersten avond. Uitverkocht was het niet, maar de tribunes en het middenterrein waar loges waren ingericht, zooals dat in het buitenland vaak het geval is waren vol, voller dan op de eerste avonden bij Amsterdamsche zesdaagschen. We hebben ons latenvoorlichten, dat er 5000 toeschou wers waren en die schatting zal er zeker wel niet ver naast geweest zijn. Doch in de komende dagen zullen wij nog alle gelegenheid krijgen op dit alles en al dat andere, wat met een zesdaagsche onver brekelijk verbonden is, terug te komen. Wat het voorprogramma betreft, er waren enkele aardige nummertjes voor amateurs, waarbij de sprintmatches tusschen Ooms, Leene en Kropman in het teeken der be langstelling stonden. - De Nijmegenaar, die de laatste weken zoo verdienstelijk op verschillende banen in Duitschland heeft gereden, bewees ook hier, ondanks het kleine vreemde baantje, zijn vorm en won na een beslissende rit van Leene. Er kwameri nóg al wat valpartijtjes voor,, geen wonder, want, het sturen in de bochten is voor deze amateurs op een baan van dergelijke geringe afmetingen, niet ge makkelijk. Na een toespraak yan den voorzitter der Nederlandsche wielrenunie, Jhr. van der Berch van Heemstede, waarin hij het ver trouwen uitsprak, dat deze eerste Rotter damsche Zesdaagsche een sportief verloop zou mogen hebben, werd een aanvang ge maakt met de traditioneele voorstelling der koppels. En zoo naderde stil aan het uur, waarop de Rotterdamsche Zesdaagsche een aanvang zou nemen. Eerst enkele losse rond jes en daarna loste Rie Mastenbroekhet schot, ten teeken, dat de strijd een aanvang kon nemen. 145 En zoo vertrokken voor de reis der uren de volgende 13 koppels: Piet en Jan van Kempen, Rausch-Guim- bretiere (Duitschland-Franknjk), Charlier (Nederland-België), Pijnenburg- Wals, Matena-IIeslingt, WaUhour-Grossle) (Ver. Staten), Rieger-Ehmer Billiet-de Pauw (België), van der Rmt-Bras penninx, Cathel-Gielliet Overweel-de Kor- ver en Leducq-Wambst (Frankrijk) Schoen Pellenaars (Duitschland-Nederland). Nauwelijks hadden de renners de eerste rondjes er op zitten of van der Ruit was het, die een ontsnappinspoging waagde Hij en Braspenninx wonnen een ronde. Intusschen was er een jacht ontketend, die bijna anderhalf uur zou duren. ïn liet eerste half uur van dezen jacht traden vooral de beide van Kempens op de voorgrond en toen om half twaalf met de klassementsprints een aanvang werd gemaakt, lagen zij met een ronde voorsprong aan den kop, op vijf an dere koppels. Slechts twee sprints werden verreden en daarna werden de resteerende uitgesteld tot een tijdstip, dat de jachten in felheid zouden verminderen. Nu traden vooi- al Pijnenburg en Wals naar voren. Als Wals door de bochten glipt en Pijnenburg 'n ron de weet te winnen gingen de handen van de duizenden Rotterdammers die eerst nog wat onwennig tegenover dit schouwspel van kracht, snelheid en rondenspel stonden, en thousiast op elkaar. Maar reeds in dit eerste uur viel het uitstekende rijden van de beide Amerikanen Walthour en Crossley die het tempo met gemak konden bijhouden, die schijnbaar zonder in spanning het weiltje van een vluch tende Wals of een demarreerenden Piet van Kempen volgden, bijzonder op. Deze Amerikanen, die natuur lijk op de vele kleine baantjes in hun vaderland uitstekend thuis zijn, waren met deze baan tamelijk volkomen vertrouwd. In snelheid en handigheid deden zij niet onder voor de beste Europeesche vertegen woordigers, de Nederlandsche fa- vorieten inbegrepen. En tactiek be hoefde men deze vertegenwoordi gers der „stars and stripes" niet meer te leeren. Dat het overigens snel ging, in het eerste uur, bewees het feit, dat niet minder dan ruim 50 kilometer werden afgelegd. Min- der opvallend, doch zeker zoo goed als de hierboven vermelde renners, liep Slaats, die een partner in Charlier had, die dezen eersten avond nog lang niet soepel draaide Eerst na anderhalf uur van felle jachten minderde, het tempo en toen konden de vier resteerende sprints worden verreden. De eindstand hedenmorgen vijf uur bij de neutralisatie was: 1. Walthour-Grossley 13 nnt op 1 ronde achtereind: 2. Piet en Jan can'Kempen 33 pnt.; 3. Slaats-Charlier 10 nnt: op 2 ronden; 4. Pijnenburg—Wals 44 nnt'" 5 Rieger—Ehner 23 pnt.; 6. Schoen- Peliènaars 16 pnt.; 7. Billiet-de Pauw 13 pnt 8 Rausch—Guimbretière 12 pnt.; op drie ronden: 9. Braspenninx—van der Ruit 6 pnt.; op vijf jfonden: 10. MatenaIleslinga 13 pnt.; 11. DeducqWambst 1 pnt.; op zes ronden: 12. CathelGilliet 5 pnt.; 13. de KorverOverwell 3 pnt. Officier eischt drie jaar gevange nisstraf. Een nog jeugdige kantoorbediende, die reeds eerder met den strafrechter in aan raking is geweest, moest zich gisteren voor de Vierde Kamer der Arr. rechtbank te Am sterdam verantwoorden wegens een ernstig misdrijf: chantage. Deze zaak houdt ten nauwste verband met de vorige strafzaak te gen den jongeman. Toen poogde hij op een origineele wijze de levensverzekering op te lichten. Hij verdween zijn auto werd in een kanaal gevonden en aanvankelijk was men van meening, dat de jongen om het le ven was gekomen. Zijn ouders, zijn broer en zijn meisje treurden. De laatste vertrouwde zelfs een krans aan de golven toe op de plaats waar de auto werd gevonden. Lang zamerhand kreeg men echter achterdocht. De levensverzekering betaalde niet uit en tenslotte bleek het, dat het „slachtoffer",'vgn het auto-ongeluk zich in Antwerpen ophield. Hij werd gearresteerd en door de rechtbank veroordeeld. Ook zijn broer, die in het com plot was, werd veroordeeld. De verloving van den kantoorbediende raakte uit. Tijdens zijn straftijd schreef het jong- mensch een boek van niet minder dan 700 bladzijden, over zijn leven en in het bijzon der over de verhouding met het meisje en haar familie Zij was de aangenomen dochter van een welgestelde Zwitsersche familie. Zoo worden in het boek de pleegvader, zijn vrouw en het meisje >p een zeer onbehoor' lijke manier heschreven. De kantoorbediende zond een afschrift van zijn copie, in het bijzonder het gedeelte, Londensche professor over de internationale opbouw, bezien in het licht der recen te monetaire gebeurtenissen. Op uitnoodiging van het bestuur van de Nederlandsche organisatie der Internatio nale Kamer van Koophandel heeft gister avond in Den Haag prof. T. E. Gregary, hoogleeraar aan de Londen school of Eco- nomies, een voordracht gehouden over bovenstaand onderwerp. Prof. Gregary begon zijn voordracht met een bespreking van den achtergrond der economische depressie, waarin wij ons thans bevinden. Hoewel de depressie een al gemeen karakter heeft gedragen is zij het hevigst gevoeld in die landen, die om be paalde redenen na 1901 weigerden den gou den standaard los te laten en het pond ster ling te volgen. In elk opzicht, zoowel t.a. v. de begrootingscijfers als van de handels balans, hebben de landen van het goud- blok zwaarder onder de depressie geleden als de mogendheden, die hun geldkoers heb ben laten vallen. De huidige depressie is zeker ernstiger dan die van 1921 of 1910, maar zij is stel lig niet heviger dan de verschillende de pressies, die we in de negentiende eeuw hebben gehad. Ook toen is echter herstel ingetreden. Het trad het spoedigst in, in die landen die het eerst hun munteenheid lieten zakken, en verder heeft men het herstel verkregen door het toepassen op zeer groote schaal van ta riefbepalingen en beschermende maatrege len Men bevorderde daardoor de locale werkgelegenheid ten koste van een interna tionaal systeem. De derde factor was de aanwezigheid van een gro ote hoeveelheid goedkoop geld. Hier omtrent bestaan er tal van misstanden. Goedkoop geld is altijd het gevolg van depressies, door het verminderen der beleg gingsmogelijkheid en het dalen van den ren tevoet. Wanneer een regeering een politiek van uitvoering van openbare werken gaat toe passen, zooals Amerika heeft gedaan, en er is geen goedkoop geld, dan veroorzaakt zij daardoor groote budgetmoeilijkheden. Verhoogde werkgelegenheid, ont staan door het uitvoeren van wer ken ten behoeve van bewapening, zooals in Duitschland o.a. geschiedt draagt echter niet bij tot economisch herstel. Internalionale bewapening kan uit economisch standpunt ge zien niet anders beschouwd wor den als verspilling. Spr. gelooft dat in elk land ter wereld in de laatste 3 a 4 jaar een ernstige fout is gemaakt: men heeft het toenemen van de plaatselijke werkgelegenheid verward met eco nomisch herstel en productiviteit. Slechts de nationale obsessie der werkloosheid veroorzaakt in elk land dit misverstand. Wij kunnen geen welvaart bereiken door bewa pening, door het verhoogen der ta riefmuren en het elkaar bestrijden door valutadalingen, althans geen werkelijke wereldwelvaart. Spr. herinnert aan de recente uitlating van een staatsman dat wapens beter waren dan boter. Als econoom geeft spr. echter de voorkeur aan de productie van boter boven die van wapens. De wereldwelvaart kan in werkelijkheid slechts bevorderd wor den door toeneming van den internationa len handel. De levensstandaard van een groot deel der Europeesche bevolking wordt omlaag gedrukt omdat wij hem opofferen aan ons geloof, dat een groote mate van werkgele genheid meer waard is dan een goed ont wikkelde internationale handel. Spr. toetste zijn theorie inzake goedkoop geld aan de resultaten en gevolgen der de valuatie in Frankrijk, en besprak vervol gens de jongste devaluatie in Frankrijk en de overeenkomst van 26 September j.1. tus schen Frankrijk, Engeland en de Vereenig- de Staten. Dit was de eerste maal. dat regeeringon in een openlijke verklaring het middel dei- devaluatie aanprezen als een instrument voor nationaal herstel. Afgezien van het technisch-pacifistisch ka rakter der overeenkomst, legt zij den nadruk op de wenscheüjkheid en mogelijkheid van internationale handelsovereenkomsten. Deze overeenkomst is volgens spr. het belangrijk ste, dat sedert hel begin van de crisis is be reikt. Met nadruk constateert spr., dat deze overeenkomst niet beteekent het herstel van den internationalen gouden standaard, maar van besprekingen, die daartoe zouden kun nen leiden. Een internationale bespreking van het valutavraagstuk is onvermijdelijk geworden. Daarbij zal men eerst moeten weten, wat er met de mark zal gebeuren en hoe de inter nationale positie van het Duitsche ruilmid del zal worden. De Duitsche autarkie ver oorzaakt in dat land hooge kosten, zoodat het moeilijk zal zijn Duitschland in te lij ven in een internationaal verband. Vervolgens besprak spr. de precaire bud- getaire positie van Frankrijk. Indien de de valuatie daarin niet tot verbetering leidt, zal ook de positie van den franc onzeker blijven. Spr. komt dan aan den toestand in zijn eigen land, Groot Brittannië, waar op het oogenblik slechts een vraag in het middel punt der belangstelling staat: hoe lang kan deze boomperiode (een periode van sterke opleving), nog voortduren? Men bouwt op groote schaal huizen en voert andere welvaartswerken uit. Maar zelfs als deze boomperiode wel blijft duren, wat is dan nog het resultaat ervan? De be hoefte aan levensmiddelen en grondstoffen neemt toe. Hoe zal de handels- en betalings balans aan het einde van het jaar eruit zien. Hoe zal het met de voorraden van de Bank van Engeland gaan' Spr. acht het absurd, gezien deze feiten om thans reeds te spreken van internationale muntstabilisatie. Hoe zal de ontwikkeling in de Vereenigde Staten zijn? Roosevelt is herkozen met de stemmen van bijna alle bevolkingsgroepen. Spr. weet niet wat deze groepen van Roose velt verwachten, doch- hij acht het niet uit gesloten, dat men de goudwaarde van den do Mar opnieuw zal willen wijzigen. En dan at te We 0pnieuw in een onvoorziene situ- Spr. wil echter niet al te pessimistisch zijn De muntdeprccietie heeft evenveel goed als kwaad gedaan. De goud-productie is enorm gestegen. Een tekort aan goud hebben niet meer te vrcezen. Hoe ernstig de daling der prpzen ook was, zij had althans dit xoor- 1® at lle waarde der goudproductie er door gestegen is. Spr. gelooft dan ook dat we een geleidelijke verdere stijging der'nrii zen kunnen verwachten. g pnj" Zoo zijn er dus lichtpunten en wanneer de regeermgen werkelijk bezield ziin u" ornsfigen wil om tof nn,i^. r Hoor den waarin de Zwitsersche familie wordt be schreven, naar den Zwitser. Hij schreef eventueel bereid te zijn om kleine veranderingen in tekst en namen aan te brengen, een en ander om latere moeilijkheden bij de uitgave te voorkomen. De Zwitser zag hierin een poging tot af persing en mengde dep olitie van zijn va derland in het geval. Men besloot met den Hollander te gaan correspondeeren om te zien of hij zich nog nader zou uitlaten. Pas echter toén de pleegvader van het meisje met zakelijke voorstellen kwam verklaar de de jongeman zich bereid tot onderhan delen over de verkoop van de auteursrecti ten. Tenslotte ging de Amsterdamsche ju stitie in overleg met de Zwitsersche poli tie tot arrestatie over, Gister stond de jongeman terecht. De be handeling van deze zaak had met gesloten deuren plaats. De dagvaarding legt poging tot afdreiging ten laste. Het geheele boek dat aan de Zwitsersche familie werd toe gezonden, is in de dagvaarding opgenomen Gesteld wordt dat het boek zeer smadend is en dat verd. door de toezending met bege leidend schrijven iets dreigends heeft ver richt. Dit zou bevestigd worden, doordat hij later op onderhandelingen over verkoop van auteursrechten inging. Door de hou ding van den Zwitser was het echter al dus de dagvaarding bij een poging geble ven. Drie jaar geëischt. De officier van justitie Mr. de Blecourt hield een zeer scherp requisitoir tegen ver dachte. Hij achte de poging tot afdreiging bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Pleidooi, De verdedigers Mr. Max Bamberger tracht te aan te toonen, dat er van dreigen geen sprake is. Niet alleen niet aldus pl. van een uitdrukkelijk dreigen, maar ook niet van indirect dreigen. Verdachte had slechts een zakelijk doel (veiligstelling voor latere acties). Bij die toezending kwam ook een do sis plagerij: hij haatte de familie omdat hij er indirect zijn ongeluk aan weet. Pl. is van meening, dat men chantage heeft willen uitlokken. Voorts noemt hij het onaannemelijk, dat verd. een zoo lijvig boek schreef met de bedoeling chantage te ple gen. Tenslotte wees Pl. er op, dat de eisch van den Officier boven het wettelijke maximum \2 jaar en 9 mnd.) is. Pl. drong met klem op vrijspraak aan. Vonnis 20 November. Deelname van Prins Bernhard- Noordwijkerhout, 6 November. Z.D.H. prins Bernhard heeft gister deelgenomen aan een jachtpartij op de jachtvelden „Paar- denkerkhof" onder de gemeenten Noordwijk en Noordwijkerhout, toebehoorende aan jhr. mr. C. Dedel, kamerheer van H.M. de Konin gin, en aan mr. K. J. G. baron van Harden- broek, burgemeester van Bennebroek. Omstreeks half tien kwam de prins per aulo, vergezeld van zijn secretaris jhr. W. G. RoëlI, op het jachtgoed aan. Ikadat men zich in het jachthuis in jacht- costuum had gekleed, werd in druilerig tegenweer de jacht op klein wild begonnen. De prins toonde zich een goed schutter en had een belangrijk aandeel in de buit. Hon derdvijftig fazanten en eenige tientallen konijnen werden gesóhoten. Omstreeks vijf uur nam de jachtpartij een eind,' waarna de prins zich in gezelschap van baron van 1 hu denbroek naar Bennebroek begaf, waar H.K.H. prinses Juliana ten huize van den burgemeester haar verloofde opwachtte. Ge zamenlijk werd hier het diner gebruikt. Gisteravond ongeveer 7 uur werd op het 1 'et Heinplein de 72-jarige J. de V., wonen de aan de Dolftschelaan, door een motorrij- ei aangereden, tengevolge waarvan de een hersenschudding en eenige hoofdwonden 'ekwam. De geneeskundige dienst vervoer- r hem naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2