Bloedige worsteling om Madrid Drie mogendheden conferentie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland en Italië vullen elkaar aan Verdedigers verliezen echter terrein De zeeliedenstaking in Amerika Het Duitsche Buitenlandsch Overzicht REIST PER WACO- Perry beroepsspeler ÜITGAVI. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 64e JAARG. No. 7848 10 NOVEMBER 1936 Het bombardement van de stad duurt voort vierjarenplan Mussolini bakt zoete broodjes AUTOBUSDIENSTEN Wordt aartshertog Otto Koning van Hongarije HELDEKSCHE COURANT DINSDAG De bloedige worsteling om Madrid, die Zondag is ingezet, heeft gisteren dm geheelen dag voortgeduurd. De tegenstand der regeeringstroe- pen en vooral de wensch van gene raal Franco, Madrid zooveel moge lijk te sparen, vertragen de alge hele inneming van de Spaansche hoofdstad door de nationalistische legers. De druk der rechtschen in en rond de hoofdstad wordt intusschen voort durend krachtiger en de uiteinde lijke overwinning in den strijd om Madrid is dan ook slechts een kwestie van uren. AAN HET FRONT. Een der vertegenwoordigers van Havas Heeft zich in den namiddag naar het dichtst nabij Madrid in de nabijheid van Caraban- chel Alto gelegen front kunnen begeven en eenigen tijd kunnen doorbrengen te midden der verdedigers van de hoofdstad. „Vanaf een heuvel konden wij", zoo ver klaart hij, „met behulp van de verrekijker nauwkeurig dit deel van het front van Madrid ter breedte van ongeveer dertig ki lometer waarnemen. Het loopt van Pozuelo ten N.W. van Madrid naar Villa Werde ten Z.O. van de hoofdstad over Carabanchel. On onderbroken klinkt het gefluit van kogels en granaten. Verschillende keeren moeten wij ons plat ter aarde werpen. De voor ons liggende dorpjes Leganes, Alorcon, Pozuelo en Humbra verdwijnen in wolken rook. Het bombardement door de opstandelingen is he- yig. Acht vliegtuigen der regeeringstroepen Vliegen over ons heen en bombardeeren de loopgraven der legionares en regulares. Hevige ontploffingen worden gehoord. Aarde en steenen vliegen door de lucht. De verdedigende regeeringstroepen uiten juich kreten. Gedurende enkele seconden heerscht diepe stilte. Dan weerklinkt het ooverdoo- yend lawaai opnieuw. De mitrailleurs en ka nonnen- der regeeringstroepen verspreiden hun spervuur. De opstandelingen beantwoor den dit en de granaten vallen in de onmid dellijke nabijheid en werpen aardkluiten op. „Ook de hoofdstad werd niet gespaard", al dus de vertegenwoordiger van Havas verder. Tijdens onze terugtocht zagen wij hier en daar rookzuilen, met name in de nabijheid van het nationale paleis. Ongeveer drie uur in den middag, toen wij midden in Madrid waren, verscheen een escadrille vliegtuigen der opstandelingen. Kanonnen en mitrail leurs en zelfs revolvers openden het vuur op de toestellen, die hun bommen lieten val len. Een oogenblik heerscht groote ver warring. De menschen vluchten in hun hui zen. Zes jachtvliegtuigen der regeerings troepen vallen de vijandelijke toestellen aan. Een daarvan wordt getroffen en valt in het zuiden der stad neer, zonder schade aan te richten. De beide bestuurders werden daar bij gedood. Nog steeds vallen de granaten op de stad, met name in de Calla de Al- cala, niet ver van het ministerie van oor log. Verschillende straten in de omgeving daarvan zijn voor het verkeer gesloten. De sector van Calabanchel, aldus de ver tegenwoordiger verder, wordt vooral be dreigd. De regeeringstroepen bieden weer stand aan het offensief der opstandelingen, Nog steeds uitbreiding De zeeliedenstaking breidt zich nog steeds uit. 6000 werklieden der Bethlehem scheeps werf te San Francisco hebben gisteren het werk neergelegd. De onderstaatssecretaris voor arbeid Mc. Grady heeft echter mede gedeeld, dat de besprekingen tusschen de reeders en tenminste een der vakvereeni- gingen van de stakers werden vervat. De stakers verklaren dat meer dan ~00 schepen te New York stil liggen en dat ongeveer 17000 man in de Atlantische en golf-havens staken. De reeders bestrijden deze cijfers echter en verklaren dat zij overdreven zijn, daar volgens hen slechts elf schepen aa deze kust vastgehouden worden. Bewe Wordt dat de staking in de havens van den Stillen Oceaan voor 100% doeltreffend die er, dank zij de vele tanks die hun infan terie beschermen, in geslaagd waren op te trekken. Tengevolge van een tegenaanval der regee ringstroepen moesten zij zich echter terug trekken tot achter hun eerste stellingen. Te acht uur in den avond is de algemee- ne indruk, dat de opstandelingen hun doel niet bereikt hadden. Goud der Spaansche Bank naar Carthagene. Teneriffa, 9 Nov. (Havas-ANP): De Radi-club heeft gisteravond medegedeeld, dat generaal Miaja, die met de verdediging van Marid is belast, den militietroepen heeft be volen weerstand te bieden tot dat versterkin gen zijn aangekomen. Het zich nog in de Bank van Spanje be vindende goud is naar Carthagena overge bracht Companys spreekt de Madrileen- sche bevolking moed in. Barcelona: Om half acht gisteravond heeft Companys een radioredevoering gehou den, welke in het bijzonder bestemd was voor de bevolking van Madrid. Hij zeide o.m.: „de tegenwoordige strijd heeft historische betee- kenis. Bevolking van Madrid, gij moet over winnen. Bevolking van Madrid, Catalonië bewondert u en zal u voortdurend verster kingen zenden. Ik ben met mijn hart bij u. Leve de vrijheid." GEEN TEGENSTRIJDIGE BE LANGEN IN DE MIDDELLAND- SCHE ZEE. REDE VAN BALDWIN OP HET JAARLIJK- SCHE BANKET BIJ DEN LORD MAYOR. MACDONALD ON WEL GEWORDEN. Tijdens het jaarlijksche banket van den Lord Mayor van Londen heeft minister Eden een dronk uitgebracht op het diplomatieke corps. In het bijzonder heette hij von Ribbentrop welkom, terwijl hij verder vriendelijke woorden richtte tot den Poolschen minister Beek, die mede aanzat. Baldwin over de Italiaansch-En- gelsche verhouding. Baldwin zeide te hopen, dat het met Ita lië tot stand gekomen handelsverdrag den Zes verordeningen van Goering Goering heeft in het Reichsgesetzblatt zes verordeningen gepubliceerd, waar het in dienst nemen van geschoolde arbeiders in GOERING metaal- en bouwindustrie geregeld wordt. Tevens is een telling voorgeschreven van de arbeiders, die thans werkzaam zijn in fabrieken en op werven. Deze maatregelen hebben ten doel een eind te maken aan het gebrek aan geschoolde arbeiders in de me taalindustrie. Engelschen handel zal kunnen veroorloven zich te herstellen op een basis, welke een geleidelijken terugkeer tot normale toestan den zal kunnen begunstigen. De betrekkingen tusschen Groot Brittan- nië en Italië zijn in de Middellandsche Zee niet uiteenloopend, doch aanvullend. Dit is de waarheid en er is alles mee te winnen, wanneer men zich daar hier en in Italië rekenschap van geeft. De Britsche regeering heeft door haar actieven steun aan de niet- inmenging niets nagelaten om te verhinde ren, dat het Spaansche conflict zich buiten de grenzen van dit land zou uitbreiden, Baldwin maakte nog een toespeling op de aanwezigheid van den Poolschen minister Beek en zeide, dat de Britsche regeering zich bij voorbaat verheugt op de ontwikkeling van een nauwe samenwerking tusschen Groot Brittannië en Polen, die beiden de zaak van den wereldvrede een oprecht hart toedragen. Tijdens de toespraak van minister-presi dent Baldwin, gevoelde Ramsay Macdonald zich onwel worden. Zijn dochter geleidde hem naar een aangrenzend vertrek, waar Lord Dawson hem onderzocht. De vijfmogendhedenconferentie. Balwdin zeide, dat er een kwestie is, welke thans de bijzondere aandacht van de regeering vraagt. Het betreft de voorberei- DE STRIJD OM MADRID WOEDT IN ALLE HEVIGHEID VOORT. We hebben de vorige week geschreven over de rede van Mussolini, waarin hij scherpe critiek leverde op den Volkenbond, die zijnentwege sterven kon. We hebben er op gewezen dat die uiting eigenlijk een klap was in het gezicht van Engeland, dat zich als taak gesteld heeft, als kampvechter voor den Volkenbond te fungeeren. Eden, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft dan ook in dezelfde week een rede gehouden, waarin hij den bal kaatste, die Mussolini hem toegeworpen had, en waarin hij op nieuw het standpunt van Engeland ten op zichte van den Volkenbond uiteenzette en Engelands trouw aan het instituut te Ge- nève verklaarde. We mochten dus logisch verwachten dat Mussolini verontwaardigd zou zijn over de woorden van Eden. En waar het geen eigen schap is van dictators om hun meening on der stoelen of banken te steken, hadden we dus een repliek mogen verwachten, die niet ongezouten zou zijn. Edoch, het is anders uitgevallen en Eden's rede zou zelfs een ont spanning teweeg gebracht hebben tusschen Engeland en Italië. Ja, de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Er is thans niet alleen geen sprake meer van ontstemming, maar Eden's rede wordt beschouwd als een bewijs, dat het geschil tusschen Engeland en Italië tot het verleden behoort. Men begrijpt, daar zit meer achter. Musso lini is zoo maar niet zonder meer omge zwenkt. Hij verwacht natuurlijk van een dergelijke wending van koers, in een be paalde richting, succes Het Hbl. schrijft dan ook in haar nummer van gisteravond naar aanleiding van deze koersverandering van Italië's dictator. Mussolini zou eenerzijds zijn gezwicht voor het toovermiddel van het goud, waar aan Italië thans niet overmatig rijk is en dat in staat is booze geesten mild te stemmen: Engeland zou Italië een zeer bevredigend handelsverdrag heben geschonken, dat de zwakke financieele positie van Italië aan zienlijk verlicht. Anderzijds voor een aan gekondigde geste van Engeland in Abessi- nië: Engeland zou zich bereid hebben ver klaard, zijn Indische troepen, die de Engel sche legatie te Addis Abeba bewaakten, te doen vertrekken en aldus naar men te Rome gelooft, de erkenning van het Italiaansche imperium in Abessinië voorbereiden. Gayda de spreekbuis van Mussolini, heeft opeens ontdekt, dat Eden wat de Middellandsche Zee betreft, precies hetzelfde heeft gezegd als Mussolini en dat zoowel Engeland als Italië er groote belangen gemeen hebben. En hij betuigt, dat Italië nooit een politek zal volgen, die in strijd is met de rechtmatige belangen van het Britsche rijk. Met dit al beteekent deze koerswending van Mussolini een zwichten voor Engeland in het Middellandsche vraagtuk. Een erken ning van de rechten van Engeland in de Middellandsche zee. Het is verstandig van Mussolini dat hij zijn fout bijtijds heeft ingezien en den moed gehad heeft den weg terug te gaan. De strijd om Madrid is nog niet beslist. Er wordt wel hevig gevochten en het aantal dooden moet gisterenmiddag alleen reeds 200 hebben bedragen. Volgens Reuter zijn de gevechten van de laatste dagen de hevigste sinds den burger oorlog. Al verliezen de regeeringstroepen steeds meer terrein, men verwondert er zich over dat zij zich zoo lang staande kunnen houden, er wordt dan ook met ongekenden moed gestreden en zelfs de vrouwen toonen een moed, die bewonderenswaardig is. Volgens pamfletten door generaal Franco uitgestrooid, zouden zijn troepen heden Ma drid binnentrekken. Zooals men weet waren de troepen, die zich op het oogenblik in de voorstad bevonden, troepen van het vreem delingenlegioen en de Mooren. Het is te hopen dat de strijd spoedig een einde vindt, op welke wijze dan ook. dingen voor de bijeenkomst van de vijf groo te mogendheden van West Europa om te onderhandelen over een nieuw verdrag ter vervanging van de overeenkomsten van Lo- carno. Dit nieuwe verdrag, aldus Baldwin, zal naar wij hopen op zichzelf reeds een eerste stap zijn voor een Europeesche regeling. Spr. verklaarde er zeker van te zijn, dat alle aan wezigen wenschen, dat de gedachtenwisselin- gen over deze kwestie tot concrete en geluk kige resultaten zullen leiden. naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND inlichtingen WACO Kanaalweg 137, Den Helder Tel. 773 Geruchten over een huwelijk tusschen de Oostenrijkschen troonpretendent en een Itali aansche Prinses. De voorbereidingen van de driemogend- heden-conferentie welke morgen te Weenen zal aanvangen wordt door heel de wereld met belangstelling gevolgd. Het Donau vraagstuk is van te groot be lang voor de vrede in Europa, en het spreekt dan vanzelf, dat men met interesse de pogingen gadeslaat welke tot doel heb ben zekere eenheid in Midden Europa tot stand te brengen. Vooral de successiestaten, vereenigd in de kleine Entente, slaan met groote argwaan de Italiaansche belangstelling gade voor het vernederde Oostenrijk en Hongarije en de persstemmen uit die landen kunnen dan ook moeilijk hun ongerustheid verber gen. Hiervoor is trouwens veel reden, want in de te Milaan uitgesproken rede van Mus solini, heeft de Duce zonder eenige omhaal van woorden gewezen op de wenschelijkheid van herziening der Hongaarsche grenzen. Dat deze woorden zonder verdere betee- kenis zouden zijn is moeilijk aan te nemen en men vraagt zich dan ook af, hoe de Italiaansche dictator zich de oplossing van deze moeilijke kwestie denkt, zonder scha de toe te brengen aan de vitale belangen van Tsjecho Slowakije, Roemenië of Joego Slavie. Van belang zijn, in verband daarmede, de steeds weer hardnekkig optredende geruch ten omtrent een verloving van aartshertog Otto van Habsburg met prinses Maria van Savoye, dochter van den koning van Italië Volgens deze geruchten zou het huwelijk gevolgd worden door de restauratie van aartshertog Otto als koning van Hongarije, echter, niet als koning van Oostenrijk. AARTSHERTOG OTTO. Naar de „Daily Tel." meldt, heeft vooral het bezoek dat baron Weisner, de leider der Oostenrijksche monarchisten, aan Ro me heeft gebracht, aanleiding gegeven tot geruchten, dat spoedig de restauratie der Habsburgers verwacht zou kunnen worden. In Hongaarsche kringen gelooft men, dat baron Weisner voor den duce he stand punt der Oostenrijksche monarchisten uit een heeft gezet ten aanzien van een moge lijke restauratie van aartshertog Otto op den Hongaarschen troon, en zijn 'eventueele verloving met prinses Maria, de jongste dochter van den koning en de koningin van Italië. De geruchten vinden intusschen niet slechts hun oorzaak in de ge heimzinnigheid, waarin het be zoek van baron Weisner was gehuld doch ook in de passage van de rede die Mussolini de vorige week te Milaan heeft gehouden. Na gewe- te hebben op de sympathie en de bewondering van de Italianen voor het Hongaarsche volk, zeide hij immers: „Wellicht zal zich spoedig een plechtige gelegenheid voordoen waarbij deze gevoelens van het Italiaansche volk in het openbaar tot uiting kunnen komen." Men gelooft voorts, dat de Hongaarsche rijksbestuurder, admiraal Horthy, tijdens het bezoek, dat hij deze maand aan Rome zal brengen zijn toestemming zal verlee- nen tot de restauratie va naartshertog Ot to. Dit besluit zal, naar men verklaart, ge paard gaan met de aankondiging van de verloving van aartshertog Otto en Prinses Maria. Bij al deze geruchten moet men goed in het oog houden, dat een herstel der Hon gaarsche monarchie onvermijdelijk zou voe ren tot een hereenieing van Hongarije met Oostenrijk. Zag Hitier die wedergeboorte van de oude dubbel-monarchie nu maar met welgevallen aan. dan zou een derge lijke oplossing kunnen worden doorgezet, omdat een samengaan van Berlijn en Ro me voldoende macht zou beteekenen om de leden der Kleine Entente in toom te hou den. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat de Duitsche dictator z'n illusies ten aan zien van een Auschluss zou hebben opgege ven en er in zou toestemmen, dat zijn weg naar het Oosten afhankelijk zou wor den van een vrij machtige staat welke daarenboven zou komen te staan onder be stuur van een Vorstenhuis, met sterk Ita liaansche invloed. Zoo groot zal de liefde van Hitier voor Mussolini toch nog wel niet zien. Ten aanzien van de conferentie van Wee nen weet Havas nog te berichten dat de twee ovornaamste doeleinden van de con ferentie van Weenen zijn een nauwer aan halen van de politieke en economische en tente tusschen de drie staten, die de pro tocollen van Rome hebben onderteekend, èn een overeenstemming over de practische middelen tot het bereiken van een nauwere politieke en economische samenwerking met andere Europeesche staten. In het Giornale d'Italia schrijft Virginio Gayda, dat de talrijke en belangrijke pro blemen, die op de conferentie te Weenen besproken zullen worden, onderwerp zullen worden van concrete diplomatieke docu menten. Deze zouden de levensvatbaarheid van de protocollen van Rome constateeren 100.000 dollar per jaar? 's Werelds beste amateur-tennispeler, de Engelschman Fred Perry, is professional ge worden. Langen tijd hebben de Amerikaansche ma nagers verleidelijke aanbiedingen gedaan, langen tijd deden alle mogelijke geruchten omtrent Perry de ronde, maar steeds demen teerde de Wimbledon-kampioen de geruch ten, als zou hij tot het professionalisme zijn overgegaan. Maar thans is het er toch van gekomen. De Engelschman, die reeds gerui- men ijd in de Vereenigde Staten vertoeft, PERRY heeft tenslotte aan de schitterende aanbie dingen niet langer weerstand kunnen bie den. Een groep Amerikaansche sportsmen, met aan het hoofd de vroegere Daviscup-spe- lers Francis Hunter en Howard Voshell, heeft beslag op hem weten te leggen. Reeds op 6 Januari 1937 zal Perry zijn eer ste match spelen in de Madison Scjuare Gar den te New York en wel tegen de beroem den beroepsspeler Vines. Hoewel Perry zich alle andere rechten, die hij als professional kan doen gelden, heeft voorbehouden, heeft hij hiertoe reeds een contract onderteekend met Hunter. Hem wordt een minimum-ho norarium van 25.000 dollar per jaar gega randeerd, maar men schat het jaarlijksch in komen, dat hij met zijn wedstrijden zal ver dienen, op 100.000 dollar. De ex-amateur is thans op weg naar Hollywood. Door het overgaan van Perry naar het pro fessionalisme heeft Engeland en zijner sterk ste wapens ter verdediging van den Daviscup verloren. en verder de uitbreiding van deze protocol len ter sprake brengen. Tenslotte geeft het blad in vage termen aan, dat ook de kwestie van de herbewape ning van Hongarije zal worden aangeroerd. Gegrondvest op reëele beginselen van recht cn vrede, behoort de politiek van de drie onderteekenaren van de protocollen van Rome zich te ontwikkelen in eenzelf den "eest en daar den concreten vorm aan te geven die er logisch uit voortvloeit. Er bestaan nog eenige ongelijkheden tusschen de drie staten die een hinderpaal vormen voor een doeltreffende en vertrouwelijke samenwerking. Deze behooren op rechtvaar- digew ijze uit den weg te worden geruimd in overeenstemming met de reeds talrijke precedenten in andere gebieden en voor andere Europeesche problemen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1