WINNEN of VERLIEZEN? Kruiswoordraadsel K.N.V.B. N.H.V.B. De stand is hier: KFC a 5 4 0 1 18—11 8 ZVV a 4 3 1 0 13—5 7 Helder a 3 2 0 1 10—5 4 Alcmaria a 4 2 0 2 11^11 4 OSV a 3 1 1 1 8—6 3 Zilvermeeuwen 3 1 1 1 6—9 3 Zaandijk a 4 0 0 4 4—19 0 ZFC a 4 0 0 4 4—10 0 Zondag is het „inhaaldag". Dan worden dus alleen de wedstrijden gespeeld, die reeds eer der vastgesteld, doch geen doorgang gevonden nebben. Uiteraard is het programma maar Klein en bovendien nog vrij onbelangrijk, ook. Opvallend is het, dat in het district Noorder kwartier bijna geen K.N.V.B.-wedstrijden ge speeld worden. Het is hier dus wel een rust dag over de geheele linie! AFDEELXNG I. Tweede klasse A. Hier zijn vastgesteld de wedstrijden Hercu les—Vriendenschaar en WEUZVV. Van een achterstand van deze 4 clubs is geen sprake, als de wedstrijden doorgang mochten vinden, zijn de betrokkenen alle anderen zelfs een wedstrijd voor, enkele zelrs 2. Er kan overigens iets wonderlijks gebeuren. Het oude Hercules, dat door de jaren heen o zoo veel moeite gehad heeft om het hoofd in de tweede klasse boven water te houden, kan aan den kop komen! Als zij n.1. wint van Vriendenschaar, dat in Utrecht op bezoek komt. Gezien de laatste prestatie is de kans daarop zeer zeker aanwezig. De Zaansche derby zal ongetwijfeld veel bezoekers trekken. Beide hebben de laatste weken niet veel meer gepresteerd en een ge lijk spel kon wel eens het resultaat zrjn van een wel interessanten, doch niet fraaien wed strijd. Tweede klasse B. In deze afdeeling wordt maar één wedstrijd gespeeld, n.1. AlcmariaKennemers. Gaat hij door, dan komen alle clubs op 7 gespeelde wedstrijden te staan, hetgeen, gezien de ge ringe onderlinge krachtsverhouding, zeer ge- wenscht is. Wint Alcmaria, dan heeft zij 2 "punten voorsprong op EDO en 3 op 't Gooi. Natuurlijk wordt een overwinning voor de thuisclub verwacht, doch... het zou niet de eerste keer zijn, dat de withemden teleurstel den juist op het moment, dat men zooveel van hen verwachtte... Kennemers is zeker geen ploeg, die zich gemakkelijk zal laten kloppen en gezien haar recente, verdiende, overwining op AFU, kan zij tot het spelen van een héél goeden wedstrijd in staat zijn. Het zou ons dan ook heelemaal niet verwonderen als deze eenige wedstrijd een verrassing in zich hield... Het zou de spanning zeer ten goede komen! Derde klasse A. Hier is het programma iets grooter, er zijn tenminste 6 clubs bij betrokken. Een daarvan is Succes, dat de reis naar Purmerend gaat maken. Het spreekt vanzelf, dat ae Wierin- gers in dezen wedstrijd favo—et zijn, ook als zij het zonder midvoor Albert Schmitt zullen moeten stellen. We vertrouwen dan ook, dat de punten in Hippo zuilen komen, al zeggen we er uitdrukkelijk bij, dat er zeer hard voor werkt zal moeten worden. De Aikmaarsche Boys, die j.1. Zondag hun eerste overwinning behaalden, gaan thans naar Kinheim, dat zoo ongenaakbaar aan den kop prijkt. Dus hebben de Boys weinig kans, zegt men, maar wij meenen, dat juist het spel van de geelzwarten de Alkmaarders goed zal liggen en dat er dus wel eens meer span ning in den wedstrijd zou kunnen zitten dan de situatie op de ranglijst zou doen ver moeden. De andere Aikmaarsche derde klasser gaat Hoilandia bezoeken en we zouden ons al erg vergissen als de roodwitten hier niet op de volle buit beslag leggen. Vierde klasse A. Vanwege de inhaaldag is alleen D.T.S.An- dijk vastgesteld, welke match indertijd door terreinafkeuring geen doorgang heeft kunnen vinden. We voorzien D.T.S. geen gemakkelijke taak hebben tegen de Andijkers. Een gelijk spel is het beste wat we er voor de Langedijkers in kunnen bekijken. Reserve Derde Klasse A. KFC 111—Hoilandia II. AFDEELING II. Eerste klasse. Hier siecnts 2 wedstrijden: KFCSparta en DWSHermes-DVS. In de Koog zal de club van Stadt met veel moèTte van Cohen en zijn mannen kunnen winnen. De Koogers zullen anders moeten oppassen, dat zij door rijkelijk forsch spel niet de sympathie van voetballend Nederland gaan verliezen. DWS, :oowel als haar bezoekster, zijn concurrenten voor Feyenoorci; de eerste in meerdere mate dan de Schiedammers. Zondag j.1. hebben de Spaarndammers niet best ge speeld en het zal dan ook zeker beter moeten gaan, wil de achterstand op Feyenoord tot een minimum'beperkt blijven. AFDEELING III. Eerste Klasse. Hier ligt de geheele eerste klasse stil. AFDEELING IV. Eerste klasse. NAC—Roermond is de eenige ontmoeting, welke hier plaats vindt. De kampioen is nog terdege in the running, zooals het heet, en zai door een overwinning zorgen, dat zij volkomen „bij" blijft. AFDEELING V. Eerste klasse. HSCLeeuwarden is de match van de 2 ploegen, die Velocitas gezelschap houden in de catacomben van de Noordelijke eerste klass. Niet onmogelijk, dat het een punten- verdeeling wordt, welke uitslag, evenals een eventueele overwinning van de thuisclub trouwens, den toestand van de Groningers er slechter op zou maken. Bij FrieslandSneek geven we de withem den een tikkeltje meer kans, op grond van den beteren indruk, die hun prestaties maken. Eerste Klasse D. Wieringerwaard is Zondag vrij, ten einde de overigen in de gelegenheid te stellen hun wed strijdenachterstand op de roodbroeken in te halen. Wat de andere candidaten voor de eerste plaats ook voor wonderen mochten verrichten a.s. Zondag, tot de eerste plaats brengt geen hunner het. Met deze wetenschap kan Wierin gerwaard met een gerust hart aan het lijntje gaan zitten bij OudesluisPetten, dat voor hen het dichtst bij huis is. In dit treffen zal Petten de baas moeten blijven wil zij haar mooie plaats behouden. Dit zal, zoo komt het ons voor, nogal wat haken en oogen meebrengen. We gelooven n.1. niet, dat Oudesluis na de nederlaag tegen Schoorl ont moedigd is. O.i. zal Petten haar uiterste best moeten doen om te winnen. Spannen Geen- sen's mannen zich inderdaad in, dan behoeft aan een kleine overwinning niet getwijfeld te worden (2 uur). Helder 3 ontvangt Held. Boijs. Bijzondere verrassingen van Boys' zijde daargelaten, moet Helder 3 haar positie royaal kunnen hand haven (10 uur, Helder-terrein). Held. Boys laat ons nu al eenige weken achtereen zulke droe vige resultaten noteeren, dat we werkelijk niet veel vertrouwen in haar kunnen stellen. Er zal in de Boys-gelederen eens duchtig moeten wor den beraadslaagd of dat nu niet wat beter kan worden. H.R.C. 4Atlas (10 uur) geeft de Racers, in weerwil van hun kranigen tegenstand in Petten getoond, weinig kans tot positie-ver betering. We zien Atlas opnieuw naar voren dringen. Tenslotte is daar SchoorlZeemacht. Indien de marineploeg volledig uitkomt, voorzien we Schoorl's eerste nederlaag op eigen terrein. Misschien weten Geurts c.s. als ze in uit stekenden vorm zijn dat onheil nog af te wenden, maar meer dan een gelijk spel kan toch niet verwacht worden (2 uur). Tweede Klasse F. Succes 2 ontvangt om 2 uur de hekkesluiters, Helder 5. We twijfelen niet of Jan Lont en zijn boys verstevigen hun leidende positie opnieuw. Van andere zijde kon dat bovendien nog wel worden bevorderd. Wat H.R.C. 5, door een aantal kranige overwinningen tot op de twee de plaats opgedrongen, brengt Zondag een visite bij Oudeschild, waar het heel lastig win nen is. Een eventueele tegenvaller voor de Racers behoeft dan ook heelemaal niet te ver rassen (2 uur). M.L.D. ontvangt Texel 2 (2 uur). We heb ben in de luchtvaarders het meeste vertrouwen en vreezen dat de eilanders puntloos terug zul len moeten keeren. Nu B.K.C. 2 zich Zondag zoo verdienstelijk heeft geweerd tegen M.L.D., achten we haar in staat Zondag tegen Helder 4 op eigen ter rein ook de hoogste oogen te gooien. Watervogels, dat pas viermaal heeft ge speeld, is wederom vrij, hetgeen de goede gang van zaken niet bevorderd. Succes 2 speelt n.1. nu reeds haar zevenden wedstrijd. Derde Klasse F. Atlas 2 zal zeker wel raad weten met het bezoekende H.R.C. 6 (10 uur). Zeemacht 2 en Cocksdorp ontmoeten elkaar om 12.30 uur bij de onderzeekazerne. Beide hebben het Zondag zwaar te verduren gehad waarbij Zeemacht 2 zelfs zwaar geklopt werd door Atlas 2 en Cocksdorp, maar ternauwernood van Succes 3 wist te winnen. De strijd die ze nu, Zondag, gaan aanvangen, is van groote beteekenis om dat elke uitslag Atlas in de kaart speelt. Wint Z. dan hebben beide meer verliespunten dan Atlas, die daardoor een „vrije doormarsch" krijgt. Wint Cocksdorp, dan is Zeemacht voor- loopig voorgoed uit den strijd en heeft Atlas nog maar alleen met Cocksdorp te maken. Ook een gelijk spel zou A. niet onwelkom zijn. Hoe de uitslag intusschen werkelijk zal worden, lijkt ons slechts onder veel reserve voor voor spelling vatbaar. We neigen naar een Cocks- dorp-zege. Het is echter mogelijk, dat Z. zich Zondag weer eens dermate doet gelden, dat C. het loodje moet leggen: vooral omdat het Zeemacht's laatste kans is. J.V.C. 2B.K.C. 3 zal er om gaan (2 uur). De ploeg met het gelukkigste schot wint. Succes 3 zal zich door Helder 6 niet laten verrassen (12 uur). Vierde Klasse G. Watervogels 3 toert naar Den Burg om Texel 3 de beide punten te ontnemen (2 uur), waar we niet aan durven twijfelen. Nog min der hoeft men bedenkingen te opperen tegen de winstkansen van het leidende Texelsche Boys 1 op eigen veld tegen Helder 7 (2 uur). Van spanning zal slechts sprake zijn bij Oosterend 1—Held. Boys 2 (2 uur), ofschoon we vermoeden, dat de thuisclub de zege aan zich zal weten te houden. Vierde Klasse H. Van de leiders heeft Petten 2 het minder zwaar dan Callantsoog 1. Petten 2 gaat op be zoek bij B.K.C. 4, dat we niet sterk genoeg ach ten om de x-ettemers voldoende dwars te zit ten (11 uur). Wieringerwaard 2 kon het daar entegen tegen het bij haar in het Sportpark komende Callantsoog nog wel eens een heel eind schoppen. Niettemin achten we de winst kans van een gewaarschuwd Callantsoog vrij zeker (1 uur). N. Niedorp 3Schagen 3 geeft uitzicht op puntenwinst voor de bezoekers (2 uur), terwijl bij Oudesluis 2Succes 4 (12 uur) de thuis club de beste papieren heeft. Junioren. Alcmaria a gaat bij de leiders, K.F.C. a, op bezoek, hetgeen wel op een nederlaag zal uit draaien. Z.F.C. aZaandijk a zet de zwakke broe ders tegen elkaar. Misschien beslist het ter reinvoordeel. Heeft dat geen invloed, dan slaan we Zaandijk iets hooger aan. Helder a moet naar Zilvermeeuwen a. Hel der a is o.i. iets sterker en zal bjj voldoende enthousiasme kunnen winnen. Adspiranten. Adsp. R: Helder bHelder a, 10 uur. Adsp. S: Atlas aHRC a, 12 uur; Helder c —JVC a, 11.15 uur. Adsp. T: Helder fCallantsoog a, 12 uur; HRC eHelder e, 11.15 uur. Adsp. U: Texel aCocksdorp a, 12 uur. Tenslotte geven we nog het volgende van het NHVB-programma: 1 A: Alcmaria 4Vrone 1; Bergen 1 WFC 4; ZVV 3Beemster 1; OSV 3CSV 1. 1 C: MFC 2Flevo 1; Twisk 1Hoilandia 3; West-Frisia 3Hoogkarspel 1; Andijk 2— N. Niedorp 2. 2 E: Hoilandia 4Sporters 1; Oudendijk 1 Schagen 2; Sijbekarspel 1OKB 1; Strand vogels 2West-Frisia 4. 3 D o.a. VCL 1Hauwerd. 3 E: Schoorl 2Alkmaar 3; Dirkshorn 1 Koedijk 2; Vrone 2Egm. Boys 2; Mevo 2 Ursem 1. 4 J: o.a. VCL 2—MOC 2. Adsp. K: Alkm. Boys aSchoorl a; Alc maria bAlk. Boys b. Adsp. L: Mevo aVrone a; Uitgeest a Alkmaar a. Adsp. M: Alcmaria dBergen b; Uitgeest bAlkmaar b. Teruggetrokken. Naar wij vernemen heeft de ver. Flevo te Middenmeer haar tweede elftal uit de com petitie teruggetrokken. Alsnog opgegeven. De ver. DOSKO te Oudesluis heeft besloten alsnog een adspiranten-elftal aan de compe titie te doen deelnemen. Het komt uit in Afd. T, bij Callantsoog a en Schagen b etc. HORIZONTAAL. 2. bergplaats voor geld. 4. Italiaansch minister van Buitenlandsche Zaken. 6. taal, die in het N.O. van Britsch-Indië wordt gesproken. 8. havenplaats in N. Afrika. 9. politieke partij. 11. graafschap in Engeland. 13. dunne twijg. 15. plaatsvervanger van Hitier. 16. voegwoord. 18. uit rijst gestookte brandewijn. 20. voornaam van den laatsten president der Transvaalsche Republiek. 21. bovenste dee! van 'n boom. 22. hetzelfde. 23. kist van latten. 25. einder. 26. onmisbaar voor de wintersport. 27. gekruid nat, om bij de spijzen te gebruiken. 29. roofvogel. 30. jongensnaam. 32. Duitsche havenstad, waar jaarlijks groote zeilwedstrijden gehouden worden. 33. ondiep strandmeer. (meerv.) 35. zacht, lief (nieuwe spelling). 36. meisjesnaam. VERTICAAL. 1. plassen bij Leiden (bekend door de water sport). 2. geneesmiddel tegen malaria. 3. bits, vinnig. 4. geldstukje. 5. plaats in Overijssel. 6. harde slag. 7. gebalk van een ezel (21.) 8. het aanbrengen van hoefijzers bij een paard. 10. gevaar, moeilijkheid. 11. corset. 12. gladharig. 13a. en andere. 14. voetpunt (tweede letter a). 15. deel van een laars. 16. drijvende woning. 17. top van de kurk aan een hengelroede. 19. oprichter van het Concertgebouw Orkest. 24. ruiker. 26. meisjesnaam. 28. kaartspel. 29. mestvocht. 31. kijken (nieuwe spelling). 32 klemming. 34. plaats bij 's-Hertogenbosch. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE van Vrijdag 6 November 1986. Horizontaal: Rooien, Krekel, Uranus, Ne- goro, Sax, G.B. U.K., Sou, Star, Oss, Stip, Eiken, Mieke, Neandertalras, Toe, Eos, Lab- berkoeltje, Opaal, Tirol, Yonk, Enk, Pond, Ali, El, Op, Nke (Nek), Aleida, Rogier, Lor ken, Ankers. Verticaal: Russen, Oratie, Oaxaka, In, Eug (Zeug), N.S.B.O., Knus, Rek, Eg, Koster, Eroïka, Loupes, Ren, Strooken, Sil (Lis), N.D., Ma, Eter, T.E.S.O., Loyaal, Apollo, Banier, Bak, El, Et, Lip, Tronie, Jonker, Elders, Elan, Kora, Ede, Pon, Ik, G.K. Allereerst zullen we een kleine opheldering geven over het verdwenen nagerecht. Door een storing in onze technische keuken was dit dessert niet op tjjd gereed gekomen, en kwam het te laat van de pers om in het nummer van Vrijdag opgedischt te worden. En het voornemen om het u den volgende dag alsnog voor te zetten, kon geen doorgang vinden, daar de tafel toen zoo overvol was, dat er voor ons gerecht, al was het in nog zoo'n be scheiden schaaltje opgediend, geen plaatsje meer te vinden was. Maar wat in 't vat is, verzuurt niet en hier heeft u dan ons raadsel. We wijzen er nog eens op, dat de wekelijk- sche prijs onder de oplossers van het groote raadsel verloot wordt, dus daar heeft het al of niet kunnen vinden van de kleine puzzle geen invloed op. Trouwens, het raadsel van de vorige week was ook niet voor de poes. Vooral 32 verti caal, (het woord loyaal) werd door talloozen met een ,,j" geschreven. Het is wel begrijpe lijk, dat deze fout gemaakt werd, daar het snijdende woord „yonk" dikwijls met een j geschreven wordt. Maar in bijna ieder woor denboek kunt u het onder de letter ,,y" vin den. Een van onze trouwste inzenders merkte op, dat er in dit raadsel met de als K uitge sproken C nogal willekeurig is omgesprongen, en haalt dan als corpus delicti de woorden „Eroika" en „Kora" aan. We kunnen hier het woord Oaxaka ook nog bijvoegen. Wij geven dadelijk toe, dat deze woorden meestal mei een c geschreven worden. Maar wij hebben toch ook wel concertprogramma's gezien, waar Beethoven's derde Symphonie als „Eroïka" betiteld werd. En wat de naam „Kora" betreft, het is zuiver een kwestie van smaak, of men dit woord met een c Of een k schrijven wil. De staat Oaxaka wordt in de meeste aardrijkskundige handwoordenboeken met 'n c geschreven, maar de „Encyclopaedie voor Iedereen" schrijft het weer met een c. De prijs werd gewonnen door den heer D. v. d. VEEN, Breewaterstraat 58, Den Helder. In het nieuwe raadsel komt de naam voor van een havenstad in N.-Afrika, Op veel at lassen komt alleen de verfranste naam voor, maar die wordt hier niet bedoeld. Van de nieuwe puzzle worden de oplossin gen ingewacht vóór Donderdag 19 November, aan het Bureau van ons blad. Verticaal. 1. Is lang niet iedereen. 2. Melodie. 3. Gebiedende wijs van een werkwoord. Horizontaal. 4.Hoe ouder iemand is, des te meer kans hij heeft, het te zijn. 5. Genotmiddel. 6. Moet elk Duitscher doen, om in 't leven te blijven. 4 1 vormen samen een goede raadgeving, wanneer u die opvolgt, vindt u de oplossing zeker. CORRESPONDENTIE. J. H. v. K. Uw raadsel ontvangen, wij zul len het gaarne plaatsen. Alleen zult u een tijdje geduld moeten oefenen, want er zitten nog meer menschen in de wachtkamer. D. J. K. We zien gaarne uw puzzle tege moet. Mocht hij geschikt zijn, dan zult u er wel verder van hooren. HET „VOETBALJAARBOEKJE" van U. A. W. Hirschman. Bij de uitgeverij, Nic. Maesstraat 114, Am sterdam, is verschenen het voetbaljaarboekje. Deze uitgave, samengesteld onder redactie van C .A. W. Hirschman, heeft de volledige instemming van de K.NVB. mogen ontvangen en zij vond van deze zijde alle medewerking, hetgeen uit de bewerking van de vele hoofd stukken ten volle blijkt. Dit Voetbaljaarboekje bevat in totaal 416 pagina's, inclusief de 50 goede foto's van spe lers van het Nederlandsch Elftal, oud-spelers, officials, etc., waarmede het geïllustreerd is. Vanzelfsprekend zijn vooral de verrichtin gen van het Nederlandsch Elftal, vanaf de begin-periode van de voetbalsport in ons land land tot op den huldigen dag aan de verge telheid ontrukt; alle elftal-samensteilingen, resultaten enz. zijn daarvoor in zeer over zichtelijken vorm verwerkt. De organisatie van den K.N.V.B., zoomede van nagenoeg alle onderbonden werd opgeno men en vult vele pagina's; U vindt het Kam pioenschap van Nederland' beschreven sinds het ontstaan van deze instelling, daarnaast alle in ons land bestaande tournooien zooais Zilveren Bal, Zilveren Vos, Arol-beker, Dag blad-beker, etc.; doch ook zult U een opgave aantreffen van de belangrijkste tournooien in het buitenland. Een apart hoofdstuk is gewijd aan tiet voetbal der Olympische Spelen en aan het Wereldkampioenschap der F.I.B.A. Ook de voetbal-organisatie in Nederlandsch Indië en Ouragao bleef niet onvermeid, bij die uit Suriname zult U eenige foto's vinden, o.m. van het kampioenselftal „Cicerone" en van het Nationale Surinaamsche elftal. Ook Engeland, waarvoor hier te lande steeds zeer veel belangstelling bestaat, ver kreeg een apart hoofdstuk. Van de vele deskundige medewerkers aan de samenstelling van dit Jaarboekje, noemen we de heeren K. J. J. Lotsy, Ir. van Emmenes, H. W. H. Herberts, O. de Vries, M. Huizer, Ir. J. W. Kips, A. v. d. W(ilde), L. D. E. J. Kramer, J. F. van Bel. C. F. v. d Meulen, G. Kramer, Frans Donkers, Ch. A. Cocheret, H. J. Looman, A. A. Dèvers en J. Hoven. Het Voetbaljaarboekje besluit met vermel ding der competitie-standen 1935-1936 en de indeeling der thans aan de gang zijnde com petities. Kortom, in dit Voetbaljaarboekje wordt het geheele voetbal in K.N.V.B. verband zeer uit voerig beschreven. Daarom kan deze uitgave voor den verbruiker stellig als een betrouw bare geschiedenisbron beschouwd worden en daarnaast een gids voor iedereen, die in de groote ontwikkeling van onze nationale Volkssport belang stelt. Het ligt in de bedoeling deze geïllustreerde uitgave, waarvan het frissche, door den Nij- meegschen oud-speler Maas den Hartog ont worpen omslag ontleend is aan het Amster- damsche Stadion, onder ieders bereik te bren gen. Het verschijnt daarom in den handel voor den luttelen prijs van 40 ets. De achttiende dynastie van Oud- Egypte, door J. L. Pierjon. Met 40 reproducties. Amsterdam, v. Holke- ma Warendorff N.V. 2.90 ing., 3.90 geb. Betreffende de cultuur der oude Egyptena* ren, vele tientallen eeuwen vóór de christe lijke jaartelling begon, is ons vrij veel be waard gebleven, hetzij in den vorm van pa pyri (geschreven teksten), hetzij als opgra vingen, dank zij de kunst dezer oude vol keren om dit alles te kunnen conserveeren. De achttiende dynastie, loopend van 1580 tot 1350 vóór Christus vormt het hoogtepunt in de oud-Egyptische beschaving en hiervan is thans door den heer J. L. Pierson een boeien de studie geschreven, die ons van deze pe riode een aaneengeschakeld verhaal geeft. Met eindeloos geduld en met een scherp ver nuft en combinatie-vermogen heeft men de hieroglyphen weten te ontcijferen en kreeg men inzicht in de taal van het oude Egypte. De papyrus-fragmenten met de hieroglyphen gaven yaak teleurstellende resultaten, want wat er in de oude graven gevonden was, was niet meer dan een fragment uit een school schrift. Maar ook andere dingen vond men, kunstvoorwerpen van verschillenden aard, voldoende om ons een inzicht in dit bloeien de cultuurleven van oud-Egypte te geven. Wie zich voor deze oude cultuur interes seert, neme dit boek ter hand; hij zal erin kennismaken met een interessant rijk der oudheid, en een hoogstaande cultuur. Maar hij zal er, hopen wij, nog meer uit leeren. De verschijning van dit boek, in dezen tijd, is symbool. Zooals hier gewerkt wordt met pe riodes van duizenden eeuwen, zoo zal ook eenmaal een nageslacht over onze levens periode oordeelen. Wijzelf zitten gevangen in de dingen van den dag: we willen het alle maal zoo graag anders, maar weten niet wat de dag van morgen brengen zal. Maar als we zulke aerea's van tien, twintig eeuwen, over zien, waarin óók beschavingen zijn opgebloeid en weer ten onder gegaan, krijgen we toch wel even een anderen kijk op de zaak. Want dan is ons huidig bestaan niet meer dan een onnoozel incident in het wereldge beuren, dat straks wordt gesloten en plaats maakt voor wat anders. Het leven is dyna misch, een eeuwig op- en neergaan in keer en tegenkeer, en iedere beschavingsaerea wordt gevolgd door een inzinking. Natuurlijk, voor wie, als wij, midden in de kentering zit ten en aan den lijve zoo'n inzinking onder vinden, is dat geen prettige gewaarwording. Het boek van den heer Pierson kan hem leeren de dingen van een beetje wijsgeerig, eneen beetje ruim standpunt te bekijken en ze te nemen zooals ze zijn. In dit opzicht werkt een boek als dit bevrijdend. Heel goede reproducties geven ook in beeld een goed denkbeeld van den hoogen trap van ontwikkeling en beschaving van dit 40 eeuwen oude volk.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19