De Brabantsche Brief van Dré Drinkwatervoorziening in den ouden tijd m „Zijn beste vrienden Vliegtuigen als koloniale politie Een doelmatige kuur Ulvenhout, 9 November 1936. Amico, Daar wordt den lesten tijd veul bemurmereerd, veel geklaagd, veul... verweten ook, over en aan den jongen kun steneer, die te wei nig (sommigen voortbrengt! Van d'ouweren wordt gezwegen. Uit 'n soortement van „eerbied veur den ouwerdom." nu.» WantWant daar wordt, zonder veul woorden, veronder steld, dat d'n ouwere in zijnen jongen tijd aan zijn verplichtings van productieven kunstarbeid voldaan heeft! Zéker gunstig afsteekt bij de teugenwoordige generatie! Amico, over deuze kwestie wilde-n-ik toch ook 'ns geren 't mijne zeggen. Wan ik heb daar veul over geprakizeerd èn ik schaaf m'n eigen nie onder de jon geren, daar hooren geen kaalkopen thuis! En ik schaar me 't liefst bij de boeren, waar 1 God is, die den arbeid loont jn nie... de onrechtvaardige mensch! ,Boer" is veur mij, m'n heele leven, 'nen schoonen tiel geweest. Guillie in de stajJ, ge zijt afhankelijker van den boer, dan van den ingenieur! Want ge kunt net zoo goed buiten electriek als oew veurouwers, maar even slecht buiten brood, als oew veurzaten dat konden! Ge kunt best zonder advocaten. Want ge hebt harder 'nen boerenkool noo- dig veur 'n paar rooie centen dan 'n acte van huwelijksontbiding veur 'n paar rooie ruggen! Guilie kunt beter missen oew schrijvende en sprekende politiekelingen, dan oewen groentenboer, want politiekelingen zijn schrikkelijk duur. Zie maar naar oew zicht bare (directe) en onzichtbare (indirecte) belastings. Ja! „boer" was veur mij, m'n heele leve, *nen eeretitel en de leste jaren begint den boer ook mee te tellen. Wat jammer genoeg is! Regeeringen en politiekelingen gaan d'r toch geloof ik: op den duur zullen ze daar eigen te veul mee den boer moeien, maar geen plezier van beleven! Want als ge den boer iets bealooft, en „beloven" is de „roeping" van den politieke- ling, dan wil d'n boer 't hébben ook! Want hij- is niet politiek geschoold". En ontrouw schiet bij hem geen kiem. Maar genoeg! 'k Zou over de Schrijvers praten en 'k spreek allemaal over de Boeren. D'n jongen Schrijver dus brengt vandaag nie voort. Zéggen ze. Ik onthou me van zoo'n straffe uitspraak want 't is in het leven zóó gesteld: eiken mensch heeft later altij spijt van 'n oordeel of uitspraak deur hum eenmaal te scherp uitgesproken. Of... te scherp verzwegen! D'n brutaalsten en meest deur den wol ge- verfden criticus zelfs, krijgt tóch 'nen keer z'n neergeschreven leugens of verzwegen waarheid op z'n brood! Laste/ straft z'n eigen. Daar is geen onproductiever „werk", dan liegen, want ge mot 't zelf altij weer teniet doen. Maar goed: d'n jongen Schrijver brengt vandaag nie voort, zeggen ze. En ik neem dan aan, dat 't waar is, veur 'n deel. Ik mót 't wel aannemen, amico! Want daar is genen boer ter weareld, die vrucht kan voortbrengen op 'nen dorren ak ker! En den Schrijver zijnen akker, 't Mensch- dom, is dor en hard van daag als 'n rots- veld! Daar valt weinig van te oogsten, want 't zaad schiet er geen kiem. Liefdeloosheid en Eigenliefde, Menschen- haat en Egoisme hebben den akker van 't Menschdom versteend. D'n boer die daar van vrucht mot halen, is wel te beklagen. Ge kunt ze rap kennen: de hoeren uit den klei en de die uit 't zand! Den zwaren, blozenden goedlachschen boer. En den schralen, geelen, verbeten boer. Den eerste, die z'nen arbeid doen mag in vruchtbaren eerde. Den tweede die den zwa ren arbeid doen mot in dorren grond! Ja, ge kunt ze goed onderscheië Aan den eenen kant de zelfvoldaanheid. Aan den anderen kant de verbetenheid! Maarr.., amico, is daarmee den eerste, die volle oogsten slept uit den goedgeef- schen akker, is daarmee den eerste z'nen arbeid meer te prijzen, dan dien van den tweede, die volstaan mot mee de schriele vrucht uit den gierigen akker...?? En den akker van 't Menschdom is geu rig teugenwoordig! Veul geurig! En... den „boer" is verbeten! Den jongen kunsteneer, die werken mot uit liefde, mét liefde, dóór liefde, in volle, overgegeven liefde, dieën jongen kunsteneer zit te ploeteren omgeven van haat! Van jalouzie. Van egoisme. Dieën jongen kunsteneer zit te werken In 'nen menschenakker. die alleen 't on kruid van sportverdwazing oplevert. Dieën jongen kunsteneer zit te werken in 'nen menschenakker, die als schoonste vrucht wat clownerie, de locale revue, oplevert. Veertig jaren gelejen nog, kon den kun steneer z'n liefde laten uitgaan naar den misdeelde. Kon ie in edelen haat teugen Onrecht en Onrechtvaardigheid ten velde trekken veur den profeet. Maar wie gelooft vandaar in ernst aan den armen aristocraat? Wie gelooft in ernst aan de zielen die deur woestijnen dwalen..? En wie... wie gelooft nog mee volle over tuiging aan God? Ja, arnico, da's 'n harde vraag! Maar als er zooveul aan God geloofd wierd als wij ons dikkels geren wijsmaken ik verzeker oe, dan zou er al heel veul dorheid minder zijn, in den Menschen akker! D'n eenen geloovige veracht den an deren. Is dat geloof? Geloof aan God? Die als monschzoon den marteldood stierf uit liefde veur ons, uit Naastenliefde? Daar tiert niks meer op den weareldak ker dan jaulouzie, egoisme, dan haat en ongeloof. Daar kan d'n „boer" geen vrucht van ha len! Maar daarom is ie nie geringer te schatten, dan zijnen voorzaat, die nou tot „d'ouweren" behoort!! Als ik werken mot mee jaloersche, ego ïstische saboteurs, dan is 't of de energie uit m'n vingertoppen druppelt. Dan wordt me alle kracht afgezogen. Zoo is t veural mee den kunstenèèr, die in zóóverre van den deursneemensch zich onderscheidt, dat ie veur honderd percenten mensch is! Al leen „maar" mensch. Mensch, lijk 't kind, kind! Als zoo'nen mensch omgeven is van ja loezie, egoisme en sabotage, dan zijn er op den duur maar twee mogelijkheden: hij wordt oog schoft, óf: hij gaat kapot. Den oerkrachtige, begenadigd mee 'n diep geloof blijft staande. Staande tusschen alle onkruid, dat ie aanvalt, maar... waarveur in de plek hij weinig brengen kan, want té veul strijd kost 'm 't ontuig, dat den akker overwoekert. Geen stad zoo groot, geen dorp zoo klein of in 't Zondagmorgenbeeld wemelen de biezen voetbalkofferkes. De politie te peerd en per motor ordent 't verkeer langs de voetbalvelden! Ministers en Gezanten, ze doen 't spul de eer aan, van huilie bezoek. En nie ex-of- ficio! Want ook oud-ministers zijn geren van de partij! Maar als er 'ns een minister in de eereloge van 't Theatre zit dan is 't 'n nieuwke veur de krant! Van hoog tot laag: 't onkruid overwoekert den menschenakker. De kerken stikken in de schulden. De theaters staan leeg. De uitgevers verkoopen geen boek. De groote orkesten weten geen raad. Maar; De K.N.V.B. is schatrijk. De sportvelden staan zwart van volk. Vijf-cents detective verhaaltjes worden, nog gekocht. De Jazz zegeviert. En dat noemen ze teugenwoor dig: „Cultuur". „Moderne Cultuur". De goedkoopste plaats op de Zesdaagsche kost fl.75. En de rangen zijn stinkend be zet. De menschen zitten er in 't hol van smoor en zweetdamp, op harde banken. De fluweelen stoelen in den kunsttempel zijn bezet mee vrijkaarten! En bij al deuze feiten komt dan nou en dan 'nen „grappenmaker" verwijten aan den jongen artist die gewurgd wordt in lianen van onkruid dat ie niks voortbrengt in dieën verstikkenden akker...! 't Is 't is 't is van alles. Van alles wat nie edel is!! Daar is nóg 'nen kant aan 't geval. Van ook groote beteekenis. Den kletskant. De ouwen kunsteneer, d'n man uit de gouwen eeuw, ging 's morgens naar z'n atelier, werkte tot den zonsondergang en ging dan 'nen pint drinken. Hij werkte, lijk den seer- jeuzen kunsteneer werken mot, hij werkte als 'nen handarbeier. Plichtgetrouw, regelmatig, zonder frat sen! Hij bedreef z'n kunst, lijk den timmerman z'n ambacht. Na 'nen vermoeienden werkdag is zoo'nen mensch veur alles te spreken, behalve... veur z'n kunst. Z'n ambacht. De leste jaren is dat krek andersom. Men praat, praat, praat over kunst en er blijft geen tijd om ze te beoefenen! Men kletst malkaar gaten in de sokken, en op 't end is alles weergaren in den kop. De eenvoudige zaken worden ingewikkeld gemaakt, kunst wordt uitgeplozen tot schei kundige analyses. En den Jan of Piet, die toevallig volgens de kletsmajoors' formulies nie te analysee ren valt, dieën Jan of Piet kan „dus" gee- nen kunsteneer zijn! Daar wordt veul te weinig ingezien, dat zulke dingen fout zijn, want dat ze behoo- ren tot 't oordeel van ons nageslacht! Geloof gerust, amico: veul mee goud ge kroonde „kunsteneers" van vandaag, die zulke schoone analyse-formules kunnen vaststellen, ze tellen over 'n halve eeuw al nie meer meel Terwijl goed werk „eeu wig" isl Daar wordt teveul gekletst, gecritiseer-d, dik-gedaan. Daar wordt teveul gekonkeld, mee jaloersche bedoelingen; geknoeid uit egoisme; gepeuterd, uit onmacht. 't Is meer dan 'n schandaal, dat den eerste den beste pummel 'n boek, 'n schilderij, 'n tooneel- of ander werkstuk mag afkeuren in de krant! Want meestal is critiek: „ongeoorloofde concurrentie!" En amico, ge mot 'ns probeeren in oew krant te zetten, dat bakker Jansen z'n koekskes ongenietbaar en schoenmaker Pie- tersen z'n schoenen prullig zijn..! Gij meugt zooiets alleen zeggen van., oewen collega, die 'n kunstwerk schiep!! Daar wordt te veul gekletst, gekonkeld, geknoeid! Ook dat is van belang te overwegen bij de verwijten, die deuze weken om de kop pen van de jongeren kunsteneers worden gesmeten. Ge kunt 'n voorwerp, laat ik zeggen 'n koper beeldje, vastpakken, bekijken en be handelen of 't 'n gouwen relekwie is. Ge kunt 't óók vasthouwen, of 't stinkt. In beië gevallen is t' toch hetzelfde beeldje! Maar in beie gevallen van „vasthouwen" is sjuust verschil genoeg om 'n ander te doen gelooven dat 't goud, óf dat 't rommel is! Dat weet den eersten den besten winkelier al. De manier waarop ie 'n flaconneke, 'n jurkske, 'n pak chocla of wat ok, aanpakt en toont, die manier is veur den klant mees- tentijen deurslaggevend! Nieuwe kunstwerken worden, vastgepakt als vaatdoeken...! En dan weet ge 't wel, amico. Kom, ik schei er maar af. 'k Zou er nóg tien brieven over kunnen schrijven. Maar dit weet ik wel: in deuze weareld, in deuzen menschenakker van louter on kruid, heeft niemand 't recht verwijten te doen aan den jongen artist! Da's vandaag even ongemotiveerd, maar wreeder, als 't water verwijten dat 't nat is! In ieder geval: ik dank God dat er van daag weinig romans verschijnen! Da's beter dan in de architectuur, die ook gebukt gaat onder de... „Moderne Cultuur", maar ondertussen ste- jen bederft onder bouwsels dienouja! Vol. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe 15 t 'U f' A t Vf- Mi'7 i 7 Pittsburg, November 1936 (V.P.B.) Elf mannen, die achter hets tuur van hun auto in beschonken toestand waren gearresteerd en tot gevangenisstraffen veroordeeld, ston den dezer dagen in het lijkenhuis van Pitts- burgh staarden ontzet de verstilde gezichten van elf dooden, die als slachtoffers van het roekeloos rijden van beschonken chauffeurs gevallen waren. Toen verbrak een plechtige stem het zwijgen in dezen hal van den dood de stem van den Chief Coroner, die den automobilisten een eed afnam. „Ik ben er mij thans duidelijk van be wust", spraken de elf zondaars na, „dat iedere beschonken chauffeur een potentiëel moordenaar is. In de plechtige tegenwoor digheid van deze dooden beloof ik, nimmer meer alcoholische dranken aan te raken, voor ik een autotocht ga maken." Tot nog toe schijnt deze nieuwe opvoe dingsmethode van de politie te Pittsburgh uitstekende resultaten op te leveren. Een eskader maakt een veld tocht onnoodig. Aden, November 1936. Het vliegtuig speelt bij het bewaren van rust en orde in de afgelegen deelen van 't Britsche rijk een steeds belangrijkere rol Terwijl er vroeger bataillons, ja geheele re gimenten groote kosten en veel moeite moesten worden uitgezonden, om ergens opstanden te onderdrukken, is tegenwoordig vaak slechts een enkel vliegtuig voldoende. Dit is speciaal in Arabië het geval. Eenigen tijd geleden hadden de leden van den stem Ahl Mansoer, die in Wadi Maria, dicht bij den handelsweg tusschen Ahwar en Yeshboem wonen, een uitdagen de houding tegen de Britsche overheid aan genomen. Tenslotte weigerde zelfs de sheik Maqbil Salim en vier van zijn aqils of hoofdlieden, om aan een regeeringsambte- naar, die door dit gebied moest reizen, een escorte ter beschikking te stellen. Het ne men van strafmaatregelen scheen dan ook noodzakelijk. Eerst begaf een politiek ambtenaar zich per vliegtuig naar Nisab, aan de grens van het gebied van de Ahl Mansoer en deed aan den werspannigen sheik en zijn aqils het schriftelijke bevel toekomen, dat zij over tien dagen in Yestboum moesten ver schijnen, om zich daar over hun gedrag te verantwoorden. Vijf dagen later vlogen, als waarschuwing, 23 vliegtuigen over het ge bied van den stam. Maar op den vastgestelden dag verscheen slechts een van de vijf boosdoeners voor den ambtenaar. Hij verklaarde, dat hij geen in vloed op de overige stamleiders had en dat dezen het gevraagde escorte slechts had den geweigerd uit vrees, dat de ambtenaar zou worden aangevallen. Deze verklaring werd als voldoende van de hand gewezen en men zond den sheik en zijn aqils een ultimatum, waarbij hun een boete werd op gelegd, die in goud en geweren moest wor den betaald. Indien zij deze boete niet betaalden, zouden hun huizen net zoolang door de vliegtuigen geblokkeerd worden, totdat zij zich onderwierpen. De boete bleef uit en dus werd na een ter mijn van 48 uur met de luchtblokkade van de dorpen en het geheele gebied van de Ahl Mansoer begonnen. Nadat men den hals starrigen sheik deze medicijn zeven dagen lang had toegediend, veranderde hij van houding. De boete werd betaald en de vrede weer hersteld - een vrede, die men anders slechts door middel van een groote mili taire macht en een langdurige campagne had kunnen verkrijgen. De drinkwatervoorziening, die voor de hoofdstad des rijks altijd een hoogst belang rijke aangelegenheid is geweest, dateert na tuurlijk van ouden datum. Reeds Sandra had tusschen 1600 en 1700 een heel plan gemaakt om een kanaal van steenen vallen te voorzien, vanwaar het Vechtwater in looden buizen zou worden gevoerd en gedistribueerd. Maar het plan kostte te veel en zoodoende kwam er niets van. Weinige jaren na Sandra, 1695, kwam de heer Hille, commandeur van Hulst, met een octrooi te berde om zoet water aan te voeren en daarvoor met de brouwers te contractee ren. Doch ook dit plan leed schipbreuk. De brouwers bleven zich van hun waterschuiten bedienen. Even weinig succes hadden de pro jecten van Langeveld 1748, Guldener 1756, Hortensius 1783, Louis Bosscher, en niet ge lukkiger liep het af met een waterleidingplan, waarvoor Louis Napoleon in 1811 een com missie benoemde, die Vreeland aanwees als de plaats, waar de prise d'au zou moeten ge maakt worden. Toen oordeelde men blijkbaar, dat het water lager dan Vreeland ingenomen niet deugde of altnans na korten tijd niet meer zou deugen. Hetzelfde lot trof een omstreeks 1840 ge publiceerd plan van den heer Eybergen, om Vechtwater door middel van buizen binnen het bereik van de Amsterdammers te bren gen. Verschillende verordenringen regelden het halen, het proeven en den prijs van het Vecht water. Bij open water betaalden de ingezete nen aan den waterboer voor een emmer wa ter, ongeveer 15 liter inhoudende, 2 centen. De fabrieken op de groote gebruikers betaal den den waterhalers minder en wel 60 cent per 100 emmers, maar zij kregen het water uit de eerste hand en behoefden niet de moeite van den waterboer te betalen, die, belast met een juk met hoog emmers betrekkelijk ge ringe middellijn, menige gang 5 cents naar zijn dagelijksche klanten deed. Met dat al was het een voorrecht, dat men een huis bewoonde met een goeden regenbak. Op het onderhoud daarvan stelde men even veel prijs als de stad op het onderhoud der stadsbakken, met Vechtwater gevuld, die in geval van schaarschte werden aangesproken Behalve deze onderaardsche Vechtwater-re servoirs hadden de stad, sommige groote in stellingen en kerken regenbakken, waaruit in geval van nood het verzamelde regenwater verkrijgbaar werd gesteld. Geheel de water- vooraad in de stad zou echter slechts voldoen de zijn geweest om na het oogenblik, dat de watertoevoer door vorst of andere oorzaken, was afgesneden, de burgerij voor een paar maanden van drinkwater te voorzien. Bovendien was het water niet altijd sma kelijk, zoodat ieder wien het er niet op aan kwam, zijn toevlucht nam tot minerale wa teren of zelfs tot Utrechtsch water, dat vooral het water uit de Mariapomp in den roep stond van bijzonder mild en gezond te zijn, doch later bleek allerlei nadeelige be- standdeelen te bevatten. Ook langs anderen weg trachtte men de mogelijkheid van een waternood te voor komen. Men wist, dat het water in sommige putten in de Warmoesstraat, op den Nieuwendijk, op de Keizersgracht tegenover het Molenpad bruikbaar was, en men trachtte plaatsen te vinden, waar putten te algemeenen nutte zou den kunnen worden gegraven. In 1605 werd daartoe een poging gedaan door Pieter Ente, die bij het graven van een put in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, op een diepte van 232 voet zuiver en drinkbaar water vond. Men kende de kunst toen echter nog niet, om de wanden waterdicht te maken, en dien tengevolge was na verloop van tjjd de put reeds veel opdieper en het water reeds zui verder geworden. Sandra had daarom een groote kom willen graven tot op den zandi- gen ondergrond der stad, waar hij dan had I willen beginnen met putten te boren. Zoo Ente hier werkelijk gegraven had, elders had hjj het niet zonder vrucht met bo ren geprobeerd, en wel in 1602 op de binnen plaats van de brouwerij „de Swaen". Nadat hij daar eenige malen tevergeefs geboord had, waarbij twee boren in den grond waren blijven zitten, was hij de laatste maal op een diepte van over de 100 voet tot water geko men, dat met zulk een aandrang uit den grond kwam, dat een etmaal 600 ton water opleverde, vooral bij vriezend meer zeer ge schikt om bier te brouwen. In 1613 werd het er nog voor gebezigd. In 1692 werden elders pogingen om water aders aan te boren zonder vrucht hernieuwd. Gilles Hobus was er echter niet door afge schrikt en in 1740 begon hij zijn putboring op het Amstelveld, met zekerheid van een octrooi voor een halve eeuw. De wanden van den put lieten echter het grondwater door. In 1829 werd een artesische put (mis schien wel de eerste) geslagen op het fa brieksterrein van de firma Paul van Vlissin- gen en Dudok van Heel. In 1830 liet de stad op vier plaatsen het slaan van welputten aanbesteden. Het leverde echter geen resul taat op. Eenige jaren later (1837) begon het Koninklijk Instituut een artesische put te boren op de Nieuwmarkt, waarbij een zekere heer Fires als deskundige optrad. Na jaren- langen arbeid verkreeg men nog geen gun stig resultaat. Een maand lang borens lever de op een diepte van ca. 66 meter vrij goed doch geenszins voldoend drinkwater. Van t(jd tot tijd het werk hervattend, was in 1840, toen men op een diepte van 151 m. gekomen was, het water nog niet verbeterd. Later nam men nog verdere proeven, doch ten slotte werd ook deze putboring gestaakt in 1848. Intusschen had de heer J. Grave in 1848 een hydro-artesiaansche maatschappij pogen op de richten met twee ton gouds, waarin hij echter niet schijnt te zijn geslaagd. Maar Fires gaf den moed niet op. Hij ver zocht en verkreeg in 1850 vergunning om op vier plaatsen in de stad zoet-water-putten te maken. Hij begon op de Noordermarkt, en uit deze put leverde hij in 1851 het stedelijk goedgekeurde drinkwater, dat evenwel troe bel was en niet overal aanbeveling kon ver krijgen. Toen de bodem weigerachtig bleek om drinkwater te leveren, beproefde men het door zuivering van het aanwezige water Meergenoemde heer Fries, had reeds om streeks 1828 een inrichting voor gezuiverd water ondernomen. Het leverde 10-kans krui ken voor 10 cents. Hij gaf by abonnement koperen penningen voor een dracht water af, waarop de gewone wateremmer was afge beeld. In de penning-cabinetten van musea en verzamelaars worden zii als curiosa be waard. Hij moest de onderneming echter op geven. Bij meer ondersteuning van de zijde der burgerij, wellicht ook bij betere exploitatie, zou de onderneming van een Leidenaar, Arent de Bruyn, op den Zeedijk, kans van slagen hebben gehad. Hij bezorgde omstreeks 1837 aan de huizen der inwoners per kar de vaten gezuiverd drinkwater, die zij hem bestelden. Maar tegen de concurrentie der waterboeren was zijn onderneming niet opgewassen. Even ongelukkig was in 1851 de heer Louis Roulet, die een maatschappij wilde vormen met drie ton kapitaal, om uit IJ-water dage lijks 200.000 1. drinkbaar water te maken, waartoe hij een toestel had uitgedacht, dat proefhoudend scheen te zijn gebleken- Zoo was de toestand, toen de plannen zich weder hoe langer hoe meer op den voorgrond drongen, om Amsterdam van een waterleiding te voorzien. In 1841 kwam de heer Bake met een Vechtwaterleidingplan. De ingenieurs Brade en Vaillant waren in 1840 met vier plannen voor open waterleiding uit de Lek, den Rijn of de Vecht te berde gekomen. Zij combineerden zich terwijl in 1845 een syndi caat werd gevormd, om met een kapitaal vam 3.200.000 deze plannen te exploiteeren. De zaak vond echter geen sympathie. In 1847 kreeg Majoor Vaillant concessie voor een duinwaterleiding, die in 1850 tot tsand kwam met een kapitaal van 2.200.000. Later ging de exploitatie dezer waterlei ding aan de gemeente. Sedert vele jaren heeft de Duinwatermaatschappij de zegeningen van het drinkwater, en zooals booze tongen be weerden, ook het water uit de Leidsche vaart gebracht, tot men ten koste van 7 millioen gulden de Vecht in staat gesteld heeft zijn oude rechten te herwinnen, waardoor de Leid sche vaart weldra buiten dienst kon worden gesteld, en de palingtoevoer door tusschen- komst van de waterleiding, waarmede de in woners gevaar zouden hebben geloopen op hun respectieve bovenhuizen tot puieraars te worden gepromoveerd, kon thans van een andere zijde binnen de Amstelstad worden verwacht. Sedert heeft de gemeente zelf ae exploitatie ter hand genomen. Maar die ge schiedenis is van lateren datum en behoort in dit artikeltje niet thuis.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 20