onbewaakte overwegen Binnenland Buitenland Herbewapening Waardeering voor den P*T/T*~dienst Verduistering van hotelchef De inpoldering van de Zuiderzee Een Midden Europeesch blok gevormd? Engeland achter Polen Niet'inmcnging in Spanje Het Pond onder druk van Hongarijë Ciano in Hongarije Inval in een Haagsch speelhol Twist met scheermes beslecht De toestand van den Paus Moeilijkheden in de Antwerpsche haven Plan tot bezetting van geheel Abessinië HET VRAAGSTUK NOG EVEN ACTUEEL ALS TIEN JAAR GELEDEN. In 1923 werden bij een 900-tal overwegen op hoofdspoorwegen de afsluitingen ver wijderd, welk aantal ind en loop van eenige jaren tot 1400 (van de 2600) werd uitge breid. Hiermede werd een besparing ver kregen van rond 1.6 millioen. De ernstige ongevallen op de onbewaakte overwegen sedert dien nieuwen maatregel, vonden alom weerklank in denl ande, en leidden er toe dat in het jaar 1928 door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming een motie werd aangenomen, „dat het vraagstuk van de veiligheid op onbewaakte overwegen aan een ernstig onderzoek dien de te worden onderworpen", hetgeen tot ge volg had, dat op 14 Juni 1928 een commissie werd geinstalleerd, welke opdracht kreeg een onderzoek in te stellen naar de veilig heid op de openbare niet-afgesloten over wegen van hoofd- en locaalspoorwegen en diende na te gaan op welke wijze de over wegen voor het publiek zouden behooren te worden aangeduid. Deze commissie heeft verscheidene beveili gingen beproefd, waarvan er sommige, of schoon nog niet in alle opzichten ideaal, bleken te voldoen. Nochtans bleef speciaal de wegverkeers- wereld in de blijde verwachting, dat er nu eindelijk eens afdoende maatregelen zou den worden genomen. Bij de hoopvolle verwachtingen is het ech ter, het moet m^t leedwezen worden gecon stateerd, vrijwel gebleven, ondanks het feit dat de publieke opinie, opgeschrikt door de periodiek voorkomende ernstige ongelukken op de onbewaakte overwegen, niet naliet op voorzieningen aan te dringen, ondanks den veelvuldig herhaalden aandrang uit de bei de Kamers der Staten-Generaal, ondanks her haalden aandrang van de verkeersvereeni- gingen. Het was in October 1935, dat de K.N.A.C., wachtens moede, de kwestie in een uitvoerig gedocumenteerd adres aan den in dat jaar nieuw opgetreden minister van waterstaat andermaal aan de orde stelde en (o.m. met verwijzing naar het rapport van meerge noemde commissie) aandrong op een proef met automatische lichtsignalen op „enkele" openbare overwegen. In afwachting van den uitslag van de proefneming beval de K.N.A.C. voorts aan een stelsel van nieuwe waarschuwingsba kens ter linker en ter rechter zijde van den weg, zooals in Duitschland (in navolging van Zwitserland) algemeen verplicht zou worden met ingang van 1 April 1936. De nieuwe minister maakte het vorige jaar bekend, dat was besloten een proef te nemen met de automatische lichtsignalen, op den onbewaakten overweg in den Rijks straatweg te Steenwijk. Nu deze installatie, bijna een jaar na de toezegging, amper vol tooid is, leek er alle aanleiding de geschie denis nog eens op te halen. Ook om de weg gebruikers op het hart te drukken, dat als zij meewerken, d ez e proef, in ons land, evenals overal elders, moet en zelfs spoedig moet slagen, want het wegverkeer in ons land is tot zijn groot nadeel, al te langen tijd gespeend gebleven van deze nuttige beveiligingsinrichtingen. De K.N.A.C. geeft in een zeer uitvoerig ex- pose, hetwelk zij aan verschillende autori teiten heeft aangeboden, verder nog een ver handeling over de kwestie der financiering dezer maatregelen. In verband met de scheepsramp van de Okeanis. Bij de poging tot redding van de opvaren den van het Grieksche S.S. Okeanis, dat tijdens den jongsten storm voor onze kust in nood verkeerde, heeft het P.T.T.-bestuur een waardeerend schrijven ontvangen van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij betreffende de onvermoeide en krachtige hulp' van den rijksradiodienst van het kuststation te IJmuiden. Dank zij de vlotte en vakkundige mede werking van het personeel van het kust station was het mogelijk om de reddingor ganisatie aan den wal voortdurend op de hoogte te houden van de omstandigheden aan boord van de Okeanis en van de po sitie van het schip, zoodat de motorred dingboot Neeltje Jacoba van den wal af kon worden geinstrueerd. Een dergelijke samenwerking leidt er toe, dat de praestaties van de motorredding- booten nog wordt opgevoerd, tot heil van den zeeman, die ter hoogte van de Neder- landsche kust in moeilijkheden komt te verkeeren. De man sinds eenige dagen voortvluchtig. Amsterdam. Naar wij vernemen is sinds enkele dagen een chef van een hotel in de Warmoesstraat voortvluchtig. De man zou zich schuldig gemaakt aan een ernstige ver duistering, waarvan zijn patroon en eenige gasten van het hotel de dupe zijn geworden. Hierbij zou in totaal een bedrag van eenige duizenden guldens gemoeid zijn. In hoofd zaak zou het gaan om gelden, welke de man onder zijn beheer had, o.a. van een bekend buitenlandsch schrijver, die sedert enkele maanden in het Jiotel zijn domicilie had. Voorts zou de voortvluchtige bedragen, welke hij voor zijn directeur had geïnd, niet hebben afgedragen, terwijl hij ook het kas geld heeft meegenomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, tot dusver echter zonder resultaat. Men vermoedt, dat de man, de wijk naar het buitenland heeft genomen. Vermoedelijk bevindt hij zich te Brussel of Parijs. DE MUGGENPLAAG DROOG MAKING VAN DEN N.-O. POL DER DE W1ER1NGERMEER. ZUIDERZEESTEUNWET TE BEPERKT KARAKTER? Van verschillende zijden werd, blijkens het verslag van het afdeelingsonderzoek in zake de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1937, door Tweede Kamerleden ge vraagd, welke maatregelen de minister zal treffen om te voorkomen, dat de muggen plaag, die in den afgeloopen zomer langs den Afsluitdijk en op enkele andere punten aan de IJsselmeerkust heerschte, zich den volgenden zomer zal herhalen. Vele leden uitten hun groote waardee ring, dat de minister thans met kracht de droogmaking van den noordoostelijken pol der ter hand neemt. Verscheidene leden gaven daarnaast ui ting an hun groote teleurstelling dat nog altijd geen voortgang wordt gemaakt met de vorming volgens artikel 194 der grond wet van een openbaar lichaam voor de W ieringermeer. Verscheidene leden gaven opnieuw als hun meening te kennen, dat de Zuiderzee- steunwet 1935 een te beperkt karakter heeft. De deur was aan den binnenkant met stoelen gebarricadeerd. Onder leiding van den commissaris van den justitieelen dienst, bijgestaan door een hoofdinspecteur van politie, eenige inspec teurs van politie en een groot aantal recher cheurs van dezen dienst, heeft de Haagsche politie gistermiddag omstreeks vijf uur een inval gedaan in het perceel Aprochenstraat no. 23, bewoond door een zekeren B. Reeds langen tijd vermoedde men, dat in dat perceel gelegenheid werd gegeven tot hazardspeld, waarom het dan ook scherp in het oog werd gehouden. Gistermiddag werd het tijdstip gunstig geacht om het perceel aan een nader onderzoek te onderwer pen. Dit bleek echter niet gemakke lijk, daar de deur aan de binnenzijde was gegrendeld. Bovendien was deze met stoelen .gebarricadeerd, zoodat de politie genoodzaakt was, den toe gang te forceeren. In een der vertrekken werd jen gezel schap aangetroffen van niet minder dan 29 personen, allen goede beken den van de politie. In het vertrek bevond zich een met groen laken bekleede tafel, terwijl een beker met dobbelsteenen en een spel kaarten in beslag werden genomen. Eenig strafbaar feit kon echter niet worden geconstateerd. Blijkbaar had den de heeren gelegenheid gehad, de bewijzen van hun bedrijf te doen ver dwijnen. Het geheele gezelschap werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Na te zijn verhoord, werdenzij weder vrijgelaten, be halve een hunner, die nog een kleine reke ning met de justitie had te vereffenen. Man en vrouw gewond. In de Janne Bouwensstraat te Rotterdam is gisteravond een twist voorgevallen, waar aan het scheermes is te pas gekomen. Toen de 35-jarige werkster W. J. omstreeks half negen haar woning in deze straat bin nenkwam, trof zij daar een man aan, die geen onbekende voor haar was. Het tweetal kreeg woorden en het werd spoedig ruzie. Plotseling haalde de man een scheermes te voorschijn, waarmede hij naar de vrouw stak. Hij trof haar in het achterhoofd. Op het gegil van de vrouw snelde een buurman, de heer K., toe, doch de messen- held gaf hem een snede over den wang. De dader heeft zich daarop uit de voeten ge maakt en is nog niet gevonden. De wonden, welke de vrouw en de buur man hebben opgeloopen, zijn van niet ern- stigen aard. Beide personen werden ter plaatse verbonden. De Italiaansche pers over de be sprekingen te Weenen. Naar de diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani meldt, wijst de Italiaan sche pers er op, dat de conferentie te Wee nen, evènals de conferentie te Berlijn, geleid heeft tot belangrijke overeenkomsten, welke zoowel van belang zijn voor de vertegenwoor digende landen als voor de richtlijnen, die ij zullen volgen ten aanzien van de algemeene Europeesche vraagstukken. Duitschland, Oostenrijk en Hongarije hebben het Italiaan sche keizerrijk Ethiopië erkend, en met Italië regelingen getroffen voor economische sa menwerking en het volgen van een zelfde gedragslijn ten aanzien van de Geneefsche kwesties en het communistische gevaar. De protecollen van Rome hebben hun le vensvatbaarheid bewezen en zij kunnen be schouwd worden als te zijn geconsolideerd door de verdragen tusschen Oostenrijk en Duitschland en tusschen Italië en Duitsch.- land. In een uitgestrekt gebied van Midden- Europa is het vertrouwen verzekerd en de mogelijkheid geopend voor een uitgebreider samenwerking. De Poolsche pers over het bezoek van Beek aan Londen. De bladen wijden lange artikelen aan het bezoek van Minister Beek aan Londen, waar in zij op het groote belang hiervan wijzen. De Gazeta Polska verklaart, dat de open bare wereldmeening terecht het bezoek van Beek aan Londen als een gebeurtenis van groot politiek belang beschouwt. Dit bezoek heeft de overeenstemming tusschen de op vattingen van Engeland en Polen aange toond. Met nadruk moet vooral gewezen wor den aldus het blad op het samenvallen der methoden en doeleinden van Polen en Engeland ten aanzien van de organisatie van den vrede in het kader van den Vol kenbond en voorts ten aanzien van het Lo- carno-vraagstuk. De Express Poranny wijst op het samen vallen van het bezoek van Beek aan Lon den met de te Warschau gehouden parade van het Poolsche leger, dat de twee machtige legers van de vijanden Duitschland en Rus land scheidt en een botsing tusschen deze twee legers verhindert. De politiek van Po len, die iedere ideologische kruistocht ver werpt, voorkomt een verbreking van het evenwicht tusschen de krachten in Europa. Engeland heeft begrepen, dat een machtig Polen een Engelsch belang is. Het heeft dan ook de wettige belangen van Polen bij een West-Europeesch pact erkend. Naar aanleiding van de geruchten, die den laatsten tijd de ronde doen, volgens welke de Paus niet in staat is te loopen, en in een stoel naar de audiënties wordt gedragen, wordt thans medegedeeld, dat dit niet ge heel juist is. Wanneer de Paus zich voor een ontvangst naar een lagere verdieping moet begeven, wordt hij reeds sedert verschei dene maanden in een stoel daarheen gedra gen, doch hij loopt normaal van de eene zaal naar de andere. Men verklaart dat de Paus slechts de gevol gen van zijn hoogen leeftijd ondervindt. Zoo als men weet, is Z. H. 79 jaar oud. Bootwerkers weigeren munitie in Nederlandsch schip te laden. De socialistische bond van transportarbei ders, heeft bij de haven-autoriteiten van Ant werpen geklaagd over 16 kisten munitie, welke heden aan boord van het Nederland- sche schip „Boskoop" geladen zouden moe ten worden. De munitie zou bestemd zijn voor Cuba, doch het gerucht gaat, dat de kisten naar Spanje Zouden worden gebracht en bestemd zouden zijn voor de opstandelingen. De bond deelde mede, dat hij de bootwer kers opdracht heeft gegeven het laden van de kisten te weigeren, zoolang de juiste be stemming niet bewezen zou zijn. Geen munitie voor Spanje. Me- dedeeling van de directie der K.N.S.M. Terzake van het bovenstaande bericht, dat de Belgische socialistische bond van trans portarbeiders bij de havenautoriteiten te Ant werpen bezwaar heeft gemaakt tegen het la den aan boord van het vrachtschip „Bos koop" van een aantal kisten met munitie, aangezien er vermoedens bestaan, dat deze munitie bestemd zou zijn voor de opstande lingen in Spanje, heeft het A.N.P. zich ge wend tot de directie der Kon. Ned. Stoomboot- Mij., aan welke reederij de „Boskoop" be hoort. De directie deelde mede, dat zij van haar agenten te Antwerpen tot dusver niets vernomen heeft over eenigerlei actie van havenarbeiders te Antwerpen. Juist is, dat de „Boskoop" in deze haven munitie zal Ta- den, volkomen onjuist is echter het vermoe den, dat deze munitie voor Spanje bestemd zou zijn. Een bewijsstuk in deze is het ver- schepingsregu, waaruit blijkt, dat de muni tie naar Peru gaat. Deze lading mag dan ook alleen in dit land worden afgeleverd. De bewaking van de Spaansche luchthavens. Gisterochtend zijn de luchtvaart-attachés van de landen, welke zitting hebben in de sub-commissie van de non-interventie-com- misie, bijeengekomen op het Foreign Office om te spreken over de mogelijkheid het con trole-systeem in Spanje uit te breiden tot de vliegvelden in dit land. Dit is het voornaamste punt, dat nog niet geregeld is. Het andere punt, dat nog niet geregeld is, is de betaling van de leden van de controle-commissie. Zoodra de algemeene toestemming is ont vangen, zal het plan aan beide partijen in Spanje worden voorgelegd. De leden van de controle-commissie zullen naar men gelooft geen diplomatieke immuniteit genieten, aan gezien men van meening is, dat dit de er kenning van de regeering Franco zou in sluiten, doch zij zullen een bijzondere po sitie bekleeden en speciale voorrechten heb ben, waarvan wel de voornaamste is, dat zij buiten censuur met elkaar en met Londen in contact zullen kunnen treden, hrdlg shrdlu shrdl shr^ll hrodunl uolnuo NAAR DE ZELFSTANDIGEID VAN LIBANON. Het verdrag met Frankrijk. Het verdrag, dat gisteren is onderteekend tot regeling van de verhoudingen tusschen Frankrijk en Libanon, is vrijwel gelijk aan dat, wat te Parijs is gesloten tusschen Frank rijk en Syrië. Ook dit verdrag leidt tot onafhankelijk heid van Libanon, terwijl eveneens een pe riode van drie jaar is voorzien tusschen de onderteekening en het in werking treden. Verder zullen Fransclie troepen in het land gestationncerd blijven om de orde te hand haven, doch dit beteekent geenszins een be zetting van het land. Zoodra het geheele gebied is bezet hoopt Italië op de erkenning der Italiaansche souvereiniteit door de Groote mogendheden. Nu de betrekkingen tusschen Engeland en Italië verbeterd zijn, h00^ It^lehp°» spoedig mogelijk geheel Abess:>™e be" te kunnen nemen, aldus meldt de Da. legraph uit Rome. Men is van uneening dat, wanneer dit eenmaal geschied is, Eng land, Frankrijk en de Vereemgde Staten niet langer zullen aarzelen om reiniteit van Italië over dat land te erken "''.Maarschalk Graziani, de onderkoning en opperbevelhebber, heeft een P}nn pg voor de bezetting van alle Rieden, die nog onder het bewind der stamhoofden staan De regentijd is geëindigd en hij is thans bezig met de uitvoering van zijn plan. ZAL ENGELAND HET MONETAIR ACCOORD VERREKENEN? Afvloeiing van Britsch kapitaal naar Amerika. Het is een feit, dat groote bedragen aan buitenlandsch kapitaal geregeld vanuit Lon den naar Wallstreet worden overgebracht en men acht het in beurskringen met onmoge lijk, dat deze kapitaalverplaatsmg verband houdt met een groeiend wantrouwen tegen het Pond. Daardoor komt de Britsche valuta onder hoogen druk te staan en is te vreezen dat het egalisatiefonds zijn goudvoorraad tot een gevaarlijk minimum zal zien dalen. De Brit is in het algemeen te fair om een aangegaan accoord te verbreken, maar dringt zich de vraag op dit oogenblik op of Engeland niet, door economische oorzaken gedwongen, het monetair accoord zal moeten opzeggen. Engeland komt onverbiddelijk voor de keus te staan tusschen voortzetting van de goedkoope -geldpolitiek, welke een zege is gebleken voor handel en industrie en verdere depreciatie van het Pond. Of Engeland dan de Dollar op den weg omlaag zal medeslepen? Een antwoord hier op is zeer moeilijk te geven, maar waar schijnlijk is het wel, omdat nu eenmaal na de eerste zonde, de tweede veel gemakkelij ker volgt en Roosevelt zich door een Engel- sche munt-manipulatie zeker geen gedeelte van Amerika's wereldhandel zal laten ont nemen. Arm monetair accoord? OPENING VAN DE LUCHTVAART TENTOONSTELLING TE PARIJS. Gisterochtend 10 uur heeft president Albert Lebrun de 15e internationale lucht vaarttentoonstelling geopend. Vele inzendingen uit het buitenland zijn op de tentoonstelling te bezichtigen, Duitsch land en Italië hebben evenwel niets inge zonden. Op de tentoonstelling zijn deze keer ook kleine en goedkoope sportvliegtuigen te zien, welke de mogelijkheden van dezen nieuwen tak van luchtvaart bewijzen. In de benedenruimte van het tentoonstel lingsgebouw zijn de groote vliegtuigen onder gebracht, zoowel de groote bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen, als de toestellen van de burgerluchtvaart. Ooli staan hier de jacht vliegtuigen, welke een snelheid van 50Ó k.m. per uur kunnen bereiken, opgesteld. De tentoonstelling zal tot 29 November ge opend blijven. STAPPEN TER BEVRIJDING VAN DEN SPAANSCHEN VICE-CONSUL VAN HAMBURG. Madame Tabouis schrijft in „1* Oeuvre", dat de Spaansche ambassadeur te Londen op verzoek van Delbos aan Eden zal vragen stappen te doen bij de Duitsche regeering ter bevrijding van den Spaanschen vice-consul te Hamburg, die een week geleden door de Gestapo werd gearresteerd. Donderdag vroeg de Spaansche ambassa deur te Parijs aan Delbos zijn invloed in- deze richting aan te wenden, doch Delbos verklaarde het beter te achten, wanneer ook 'de Britsche regeering aan deze stappen deel nam. ABESSIJNSCH KLOOSTER IN PALESTINA GEPLUNDERD. Een Abessijnsch klooster aan de Jordaan, .a^..?e?ticht was door de Keizerin van Aebs sinië, is geplunderd door een bende gewa pende Arabieren. Al het geld en een deel van de kerkschatten, benevens de geheele voorraad levensmiddelen werden gestolen Drie in het klooster verblijf houdende mon niken werden door de bandieten meegeno men. Later werden zij in vrijheid gesteld op den weg van Jericho naar Jeruzalem De bandieten hadden gedreigd hun den tong uit den mond te snijden, wanneer zij de po litie iets vertelden van wat gebeurd was DE STAKING IN AUTOMOBIELFABRIEK IN BIRMINGHAM. bezet?'61 Cen deCl dM {abrieken Te"™™", a,"«"rkilal beiders zouden s<rheidene ar- hebben. Comniunisiisrho seh 1)ezet tuur wordt verspreid in r"'°tla^iln(inlittera fabriek, waarbhomK*vin« van de voor te zetten. wordt den strijd Zou dienen om „onrechtvaardig heden weg te nemen." Welingelichte kringen te Rome geven te kennen, dat het te Weenen genomen ini tiatief ten gunste van een herbewapening van Hongarije, gemotiveerd werd door het verlangen een aantal onrechtvaardigheden weg te nemen, waaronder Hongarije lijdt, doch niet met het doel van den vijandig heid jegens wien dan ook Overigens, aldus bedoelde kringen, wordt herbewapening onder oogen gezien op een wijze, welke door de andere nabuurstaten zal kunnen worden aanvaard en welke geleidelijk zou kunnen zijn, zoodat deze lan den er hun militaire macht bij zouden kun nen aanpassen. De kleine Entente wil onderhan delen. In bevoegde kringen te Praag, die geens zins verrast waren door de bewoordingen van het communiqué van de conferentie te Weenen ten aanzien van de rechtsgelijk heid voor Hongarije op het gebied der be wapening, herinnert men eraan, dat de Kleine Entente reeds lang deze mogelijkheid heeft erkend, en zich o.a. tijdens de confe rentie te Stresa bereid heeft verklaard tot onderhandelen, op voorwaarde, dat de om vang der bewapening in gemeenschappelijk overleg vastgesteld en aan controle onder worpen werd, met de garantie, dat Honga rije zijn leger niet tegen de landen der reid over dit punt te onderhandelen, doch Kleine Entente zou gebruiken. Zij blijft be- ingeval de herbewapening op eenzijdige wijze en zonder politieke overeenstemming zou geschieden, zouden de straten der Klei ne Entente zich niet langer door zekere be palingen van het verdrag van trianon ge bonden achten. „Leve de Duce". De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, Ciano, heeft gistermiddag met zijn echtgenoote een bezoek gebracht aan het parlement, waar minister-president Da- ranyi, de leden van de regeering en de ka merleden aanwezig waren. De Italiaansche gasten werden hartelijk begroet. De voorzit ter der Kamer hield een toespraak, waarin hij woorden van erkentelijkheid sprak je gens „de groote bevriende mogendheid, het Koninklijke en Keizerlijke Italië". Musso- lini aldus de voorzitter heeft bewe zen te gelooven in de rechtvaardige zaak van Hongarije. Namens verscheidene millioenen Hongaren verzoek ik den Italiaanschen mi nister, zich bij den Duce tot tolk van onze dankbaarheid te maken." De rede van den Kamervoorzitter werd begroet met een „Leve Italië, leve de Duce". DE VERDEDIGING VAN LONDEN. Nieuwe luchtafweerbatterijen gevormd. Het ministerie van oorlog heeft medege deeld, dat drie nieuwe batterijen en zeven compagnieën voor de luchtverdiging wor den gevormd. Deze maatregelen zijn getrof fen ter versterking van de verdediging van Londen. ARBEIDSDIENSTPLICHT IN ROEMENIË. Wetsontwerp zal worden ingediend. Morgen zal bij het parlement een wetsont werp worden ingediend betreffende arbeids dienstplicht. Alle jongelieden van 18 tot 21 jaar zullen volgens dit ontwerp te werk moe ten worden gesteld bij werken van openbaar nut gedurende 35 dagen per jaar. GREISER MAAKT HET GOED. Volgens berichten uit Bad Wildungen heeft de kuur, welke de president van den senaat van Danzig, Greiser, ondergaat, een normaal verloop. De geruchten, welke in het buitenland de ronde doen, dat de gezondheidstoestand van Greiser slechter zou worden, wordt tegenge sproken. Greiser behoeft niet het bed te hou den en woonde 9 November het nationaal- socialistische feest bij. De droom van den kleermaker. Een gezelschapsjapon wandelcostuum dinner-jacket.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2