Stadsnieuws DE STROOPER iseenLaco VOLHOUDEN N. V. ZEEBAD HUISDUINEN Predikbeurten WIJ KOOPEN Zaterdag 14 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Luth» Kerk Weezenstraat» Rundvleesch voor hospitaal cn instituut» De Heldersche zweef- vliegclub krijgt een toestel DE MCCI3TE Gerard van den Berk» De Kleinkunst-Avond EEN VOLMAAKT ST. NIC. GESCHENK J.F.BEEHSTERBOER T,A»V.E»N,U. opent het seizoen» ZAKENNIEUWS MET UW BEZOEK AAN HET NIEUWE PAVILJOEN ZO N DAGAVO N D 15 NOVEMBER DANS- en SHOWMUZIEK SIEM SPRUIT's BAND Het 2de marine-concert. Zondag 15 November 1936 FEUILLETON. DOOR PETER BARON Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i., is de luite nant ter zee der 2e klasse, J. A. H. van der Brugh, dienende bij de marinekazerne te Wil lemsoord, 18 November 1936 ter beschikking gesteld. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen Is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieb, Binnenhaven. Van Maandag 16 Nov. tot 23 Nov. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. Dinsdag 15 November hoopt Ds. W. J. F. Meiners ten 10.30 ure een feestelijke gods dienstoefening te houden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Luth. Meisjes ver- eeniging „De Heer is mijn Herder". Alle be langstellenden zijn hartelijk welkom. Men zie de advertentie in dit nummer. DE VERING KLOMPEN AAN HET BUREAU VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Dezer dagen heeft op het bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, alhier, plaats gevonden de aanbesteding voor levering van klompen gedurende het tijdvak 1 December 1936 tot 1 April 1937. Ingeschreven was als volgt: W. Volkers, Derx Helder, Mansklompen 64 ct., Kinderklompen 48 ct. p. Veul, Julianadorp, Mansklompen 59 ct., Kinderklompen 39 ct. A. Geervlietde Wit,' Den Helder, Mansklom pen 55 ct., Kinderklompen 35 ct. H. H. London, Den Helder, Mansklompen 56 ct., Kinderklompen 34 ct. De levering is gegund aan den heer London. Donderdag werd door den intendant van de Zeemacht, alhier, op het Commandements- gebouw openbaar aanbesteed de levering van 47.500 K.G. versch rundvleesch ten behoeve van het hospitaal en het instituut. Fa. van Gelder, Leiden, 79 ct.; fa. v. Haa- ren, Den Helder, 79 ct.; fa. Slikker, Den Hel der, 72 ct.; fa. v. d. Stam, Amsterdam 69.95 ct.; fa. Korver, Den Helder 68 ct.; fa. God schalk, Amsterdam, 66.4 ct.; fa. J. de Groot, Alkmaar, 63.8 ct.; fa. A. v. d. Lind, Amster dam 63 ct.; fa. P. Wit, Den Helder, 63 ct. en fa. Van Rijn, Amsterdam 62 y2 ct., per kilo gram. Als subsidie uit het Nationale Luchtvaartfonds. Donderdagavond hield de H.Z.C. een belang rijke ledenvergadering in café „Centraal", welke vergadering zeer druk bezocht was. Een van de belangrijkste punten der agenda was de mededeeling van het be stuur, dat aan onze plaatselijke vereeni- ging, als subsidie uit het Nationaal Lucht vaartfonds, een toestel is toegedacht. Dit toestel zal zijn een 12 m Zögling, be- hoorende tot de overgangsklasse van glij toestel naar prestatievliegtuig. Met dit toestel zal het voor meergevorderde zweefvliegers moge- PORTRET ATELIER r~ JAC DE BOER lijk zjjn om reeds kleine duurvluchten in de stijgwinden boven onze duinen te ondernemen. Met dit resultaat van bijzondere activiteit mag men het bestuur der H.Z.C. zeker geluk- wenschen. Verder deelt het bestuur mede, dat thans zeer binnenkort met de werkelijke oefeningen kan worden begonnen, daar alle formalitei ten en verplichtingen tegenover Luchtvaart dienst, Defensie en Domeinbeheer zijn vervuld en eenige weken geleden een aantal leden examen heeft afgelegd, teneinde de verschil lende functies in de vereeniging, die wettelijk zijn vastgelegd, te mogen vervullen. De Hel dersche Zweefvlieg Club beschikt thans over 2 instructeurs, 2 leiders en 4 zweefvlieg- technici. Evenzeer vermeldenswaard is het feit, dat zeer binnenkort ingenieur L. de Lange in Den Helder een lezing over het zweefvliegen zal komen houden. Genoemde heer werd eenigen tijd geleden door de Luchtvaartdienst uitge zonden om de zweefvliegerij in Duitschland te bestudeeren. Van zijn zeer interessante er varingen zal hij in een lezing verhalen. Tenslotte wekt het bestuur der H.Z.C. de burgers en militairen van Den Helder op om lid te worden van de mooie en meest moderne sport. Hoe meer leden, hoe eerder H.Z.C. haar ideaal kan verwezenlijken, n.1. het koopen van werkelijke prestatietoestellen voor vlieg- tuigsleepstart. De solist van Helders Mannenkoor. Betreffende het optreden van bovenge noemde tenorzanger, die de vorige week met het Residentie-Orchest, onder leiding van den beroemden dirigent Issay Dobrowen te Den Haag en Rotterdam optrad, schrijft o.m.: De „Haagsche Courant": zijn tenor heeft meer dan alledaagsche hoedanigheden, een zeer mooi timbre, mooie natuurlijke hoogte, flink volume, buigzaam heid en draagkracht, zoodat de voorspelling, dat Van den Berk zich tot een zanger van het eerste plan zal ontwikkelen, niet te gewaagd schijnt." Het „Handelsblad": „Wie, zooals wij, voor het eerst kennis nam van de kunst van dezen natuurzanger, die reeds door zijn onopgesmukte, maar niettemin feilloos-juiste voordracht een allersympathiek- sten indruk maakt, moet wel verrast zijn door de weelde van deze superieure stem. In een sublieme vertolking van Walther's Preislied heeft Van den Berk zijn hoogste troeven uitgespeeld. Hij is dan ook door het zeer talrijke publiek stormachtig toegejuichd." Het Koor zelf heeft een belangrijke noviteit, n.m. het „Jagerslied" van Henk Badings (absoluut modern) staande geheel buiten de bekende „Liedertafelstijl", ter kennismaking op het overigens zeer populaire programma durven plaatsen. Wij verwijzen naar de advertentie, in dit nummer opgenomen, betreffende den eersten Klein-kunst-avond, die Maandagavond in „Casino" gegeven zal worden. JUWELIER - HÖRLOGE.R-DEN HELDER A.s. Donderdag opent onze plaatselijke too- neelvereeniging T.A.V.E.N.U. het speelseizoen met een opvoering van „Saigon Milly", een spel uit de wildernis in drie bedrijven, door C. J Pieters en W. Bischot Jr. Gezien het stijgend succes, dat Indische stukken de laatste jaren beleven, is het goed gezien, dat T.AV.E.N.U. dit jaar ook eens een avond in dit genre biedt. De goede verzorging van de tooneelaan- kleeding, het kapwerk, enz. zijn den leden ^genoegzaam bekend, en zij zullen ook nu mede een waarborg zijn voor het slagen van den avond. Voor personen, welke kennis met de ver eeniging wenschen te maken, bestaat ge legenheid om dezen avond te bezoeken. In troducties kunnen worden aangevraagd in Casino op Woensdag 18 Nov. van 6 tot 7 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. Sinds jaren is in de Keizerstraat, alhier, ge vestigd de firma Neels, die, tot ver in de om geving, een goeden roep heeft, inzake de leverantie van heeren- en jongenskleeding. Langzamerhand is deze zaak gegroeid. Naar buiten uit viel dat niet op, want de- verande ringen en uitbreidingen hadden „binnen" plaats. Dezer dagen heeft echter ook een „uitwendige" verandering plaats gehad, n.1. die van den voorgevel. Naar een teekening van architect C. Klei man heeft aannemer C. Goes een en ander verbouwd, zonder dat echter het oude cachet van de zaak verloren ging. meter lengte is de schemer, waarin de pas- Door middel van lichtbaken van ca. 8 kamers voorheen gehuld waren, geheel opge heven. Een fraaie nieuwe étalage valt sterk op. Vermelden we nog, dat het stemmige schil derwerk verzorgd werd door den heer W. Kriek en de verlichting door den heer C. Coelers. VERLOTING WATERVOGELS. Dinsdagavond 17 November a.s., 8 uur n.m., zal de verloting van de voetbalvereniging „Watervogels" plaats hebben, in het café van den heer P. Snel, Keizerstraat, alhier. Deze verloting is voor een ieder toegankelijk. Zie advertentie elders in dit blad. Centrale verwarming Goede consumptie voor matige prijzen Er wordt GEEN ENTREE geheven Hieronder laten wij volgen een uittreksel uit de „Prov. Groningsche Courant", waarin wij over de soliste (die een voormalig leerlinge is van den hier wel zeer bekenden Arie v. d. Weg), lezen: De soliste van den avond, Mevr. G. SCHREUDER-STEEGER8. Hoewel mevr. Schreuder reeds eerder met de Groningsche Orkestvereeniging is opgetre den, was het voor mij gisteravond een eerste kennismaking. Deze kennismaking is in vele opzichten heel aangenaam geweest. Mevr. Schreuder is een pianiste met veel goede kwa liteiten, die haar in staat stellen om een zoo moeilijk concert als het Vierde van Beethoven op een wijze voor te dragen, die met eere ge noemd mag worden. Men bemerkt direct aan de beheerschte en streng rhythmische wijze van spelen, dat er voor haar in dit concert geen technische moeilijkheden meer bestaan. In het „Allegro" en het „Rondo" klonken alle snelle passages voldoende genuanceerd en dui delijk, in het langzame deel viel vooral de mooie aanslag der pianiste op. Hieronder laten we voorts de beschrijving van eenige nummers volgen: In het jaar 1811 schreef Beethoven zijn ouverture voor de opening van het nieuwe theater in Pesth als inleiding bij het aldaar opgevoerde feestspel van A. V. Ratzebue. Na eenige forsche klanken van trompetten en hoorns waarna strijkers en houtblazers zijn toegevoegd, klinkt een lang aangehouden accoord en schildert ons de fluit de inleiding het gevoel dat er iets bijzonders gaat gebeu ren. Deze inleiding wordt nog eens herhaald. Als dit thema is geëxposeerd, treffen ons in het hoofdthema van het Presto contrasteerende klanken, de zware gecyncopeerde accoorden der eerste acht maten en de zachte klanken der volgende laatste vier maten, hierna volgt een slotzin door twee hoorns. Met denzelfden rhyth- mus wordt een groote crescendo-passage ge maakt die uitloopt naar het hoofdthema. De doorwerking is grootendeels gebouwd op dit korte motief en is dan ook zeer kort ge houden, hetgeen door de schildering dezer ge voelens wordt ingenomen. En inderdaad, de stof die hier verwerkt wordt, is er een, die Beethoven als een genie doet kennen. Bij de vele meesterstukken waaruit het genie van den grooten Mozart zoo overtuigend spreekt, behoort ook het Pianoconcert in D- mol, dat ongetwijfeld door zijn groote eenheid en frischheid der compositie tot het schoonste behoort wat deze componist heeft voortge bracht. Reeds het begin is van hoogst bijzonderen aard. Het eerste motief beheerscht in ver schillende vormen en gestalten, de geheele eerste satz. Het „Pianoconcert" van Mozart, dat ons thans bezig houdt, draagt in Köchels Catalogus het nummer 466; het is dus geen werk uit 's meesters eersten tijd. Bij het hooren blijkt dit dadelijk, want in den bescheiden vorm heeft Mozart een waar meesterstuk van het begin tot het eind geschapen. De „Romanze" heeft een naief vriendelijk thema, dat direct aan de Piano als solo wordt toevertrouwd, waarna een herhaling van het orkest volgt. Het stuk is in den Lieder-vorm geschreven. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u., de heer C. Korndörffer Liturgische Jeugddienst. 's Avonds 7 uur, Ds. H. A. Enklaar Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 u., Cand. A. B. C. Hofland van Naaldwijk. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Cand. A. B. C. Hofland Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Collecte voor de Russische Doopsgezinden in Canada. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. 's Avonds 5 uur, Avondmaals-bediening door Ds. C. A. ter Linden. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Sainenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. Op te merken zijn nog eenige mooie passa ges gevarieerd waarmede de teruggang naar het hoofdthema is bereikt en daarmede eindigt het gewone verloop der „Romanze". Het thema „Rondo" wordt weer, zooals bij de „Romanze" aan de Pianosoliste toever trouwd, hierna herhaalt wederom het orkest dat thema moduleerend naar het tweede thema. Dit gedeelte is tintelend van geest en brui- schend van levenslust en het is dan ook een levendig beeld van het echte Mozartsclie karakter. Op een steeds volgehouden rhythmische be weging speelt de fluit, hobo en fagot het karakteristieke hoofdthema.Bemerkingswaard zijn eenige passages in het midden van het stuk, die door den interessanten gang van zacht en sterk gestadig aandoet. Het stuk maakt den indruk in een gelukkig oogenblik ontworpen te zijn en in de juiste stemming uitgevoerd. 45) Op dat oogenblik deed Kaye een ontdekking betreffende de oogen, die zoo strak op de zijne gericht waren. Het waren de oogen van een krankzinnige! XXXI. Kaye glimlachte onbezorgd. „Dus tenslotte ben je er achter gekomen," zei hij. „Ja, tenslotte ben ik er achter." „Wel, we leven in een eeuw van verlich ting," antwoordde Kaye. „Maar ik zal me tot de literatuur moeten wenden om nieuwe in spiratie. Om met Guilbert te spreken: Als een man bevreesd is, schenkt het zien van een bekoorlijk meisje hem moed." De oogen van den Strooper glinsterden even en plotseling rukte „hij" de sjaal van „zjjn" mond. Superintendant Kaye keek on bewogen in het gezicht van Barbara Teyst. „Zoo is het veel leuker," zei hjj. „Dank je," antwoordde Barbara en sprak weer met haar natuurlijke stem. „Maar ik denk, dat je niet veel tijd meer zult hebben om je met je ontdekking te verblijden." Kaye haalde de schouders op. „Neem me niet kwalijk, dat ik je niet ern stig neem. Die bedreiging heb ik al zoo dik wijls gehoord. Bovendien, ik heb de identi teit van den Strooper al een maand geleden doorgrond en ik leef nog!" „En toch zul je nu moeten boeten voor je teveel aan doorzicht. Men zegt, dat weinig kennis gevaarlijk is, maar jij zult ondervin den, dat het tegenovergestelde nog veel ge vaarlijker kan zijn. „Ten spijt waarvan ik mijn kennis nog zou wenschen te vermeerderen." „Dat kan gebeuren. Zelfs de wet staat een ter dood veroordeelde de vervulling van een laatste redelijk verzoek toe." Kaye deed, alsof hij dg. toespeling niet op merkte, en trachtte het zich in zijn stoel zoo gemakkelijk mogelijk te maken. „Natuurlijk heb ik altijd geweten," zei hij terloops, „dat je familie van vaderszij mis dadige neigingen vertoont maar zoojuist viel me in, dat in je moeders familie aanleg voor krankzinnigheid voorkomt." Een oogenblik dacht hij, dat ze hem in het gezicht zou slaan. Maar ze begon schor te lachen. Een afschuwelijke grijns misvormde haar anders aantrekkelijk gezicht, en de krankzinnigheid in haar bloed loerde uit haar oogen. „Ja, ik ben gek," gilde zij hem toe, en duwde haar gezicht vlak bij het zijne. „Gek gek gek! Versta je, jou dwaas? Maar ben ik zooveel minder verstandig dan de gek ken, die mij omgeven? Zooveel minder ver standig dan die arme zwakkeling Ralph onze beminnelijke Jan, of die sukkel van een Keating? Geef antwoord, vervloekt!" Kaye keek haar aan, maar gaf geen ant woord. „Was Keating zoo verstandig, dat hij mijn verhaaltje niet geloofde, toen Dennis Ralph vermoordde?" raasde zij. Neen, hij heeft er geen oogenblik aan getwijfeld, dat ik wakker werd door den val, en dat ik verschrikkelijk onder den indruk was. Die domkop die suffer! Ik was wakker, zeg ik je, ik hoorde het allemaal gebeuren: hoorde Ralph vallen lachte bij mezelf. Het was erg grappig, vind je niet, Kaye, dat Dennis een moord moest begaan, om iets te krijgen, clat ik al in han den had? Ik moest op mijn lippen bijten, om mijn lachen in te houden. Kaye. Ik zou wat gegeven hebben, als ik Dennis' gezicht had kunnen zien, toen hij mijn briefje las het briefje, dat ik nauwelijks een uur te voren in de safe gelegd had. Was dat niet grappig? Vooruit, lach, jou arme, verstandige gek!" Ze schoot in een akelige lachbui. „Verstandig jij! Ja, maar toch niet zoo verstandig, dat je aan je graf zult ontsnap pen. Ja, je graf! Ik heb het voor superinten dant Kaye gegraven, en superintendant Kaye moet er in zij aan zij met Larry Wade! Een ongelukkige jonge man was dat! Hij wou zich voordoen als superintendant Kaye en dat is zijn dood geweest. Als ik me had kunnen herinneren, waar ik zijn oogen tevo ren had gezien zou ik hem hebben laten ontsnappen." Zij zweeg even en staarde door het raam. „Het graf," fluisterde ze. „En niemand zal het ooit weten, Kaye. Geen hulp van al die gezonde menschen met hun garnalenhersens zal je baten. Jan ligt hulpeloos boven, her senschudding die prachtige gezonde her sens! Juffrouw Greer, met haar vuile ziel, heb ik aan haar bed gebonden, waar ze voor mijn part mag verrotten en die verstan dige intrigeerende Larry ligt te sterven." Zij keek naar op den bewusteloozen Larry en gaf hem een schop. Een zwak gekreun ontsnapte den gewonde en de schrikkelijke gijns verscheen weer op haar gezicht. „Daar heb je nou jullie verstandige men schen! Jan, die altijd hier in de kamer plan netjes zat te maken die stommeling! Zou hij het ook gedaan hebben, als hij geweten had, dat ik in de garage aan mijn dictograaf al zijn samenzweringen kon afluisteren? Zelfs nu weet hij nog niet, hoe ik Clem vóór kon zijn, toen die Larry's flat wou overvallen." Die herinnering scheen haar pleizier te doen, want ze lachte stilletjes. „Ik heb alles gehoord, Kaye, aan mijn dic tograaf die heeft mij een hoop verteld. Zoo kon ik vóór Clem op Larry's flat zijn, maar ik vond zijn strookje niet. Hij was verstan dig, die en ik kon niet lang zoeken, omdat je dikkoppige Keating met Clem naar boven kwam ik vraag me af, hoe die verliefde suffer mij herkende? Maar hij heeft er voor betaald, voor zijn ontdekking! Ik heb hem neergeschoten, Kaye ben er vandoor gegaan door de deur van de flat er tegen over." Kaye luisterde met aandacht, hoewel hij zorgvuldig elk teeken van belangstelling ver meed. Het geluk was met onzen Clem," vervolg de Barbara peinzend. „Hij was niet dadelijk dood. Maar hjj was zoo dwaas om terug te keeren naar Reigate dij gek! Hij wist, wie ik was en toch keerde hij terug. Mis schien om Jan te waarschuwen. Was dat loyauteit van hem? In dat geval heeft hij het duur genoeg betaald. Ik wachtte hem op, en hoewel hij achterlangs kwam, zag ik hem den tuin in wankelen. Ik was het, die de beestachtige Alice Greer knevelde en die Clem den tweeden kogel gaf, om zeker te zijn, dat hij me niet meer voor de voeten zou loopen!" Ze begon weer luid te lachen en schudde van pleizier. „Jan heeft nooit geweten, wat 't me kostte om me slapend te houden, toen hij mij met alle geweld wakker wou maken. Hij is niet erg snugger. Hij dacht zelfs, dat er twee poeiers in mijn slaapdrankje gedaan waren en dat was ook zoo, maar ik heb het niet uitgedronken, o neen! Ik liet hem net naar mijn pijpen dansen als ik verkoos als de poppen in een poppenkast, en ik trok aan de draadjes. Je zei, dat mijn moeders familie aanleg hadden voor krankzinnigheid, maar ze heeft ook een groote beroemde tooneelspeel- ster voortgebracht mijn moeder, en een nog grootere onbekende tooneelspeelster mijzelf." Die inval verschafte haar veel genoegen, en het krankzinnige licht in haar oogen vlamde op, toen zij 't over haar eigen ver nuft had. Jij bent het geweest, die Clem gevonden heeft, is 't niet, bemoeial? Je vond hem, waar Jan hem had neergegooid, en met mijn wagen heengebracht. Hij dacht, dat ik dat niet wist en 's morgens wilde hij doen, alsof er niets gebeurd was. Maar jij wist 't, is 't niet, mijnheer de detective? O ja jij wist alles ik verwonder me, dat ik je niet eer door heb gehad!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5