Beleid van den Repliekendag. minister weinig bevredigend Prins Bernhard door Hitier ontvangen Brandweer en politie in touw TWEEDE KAMER Bijna 4 millioen steun voor den tuinbouw Een nieuwe tocht van Prof* Vening Meinesz De Haagsche zedenzaak Auto tegen een boom Begrooting Landbouw en Visscherij Er,wod^eu'","k"™»m ..Sïlï gt.n„sr op Contracten in het visscherij. bedrijf opgezegd Levensmiddelen worden duurder Ruzie in en bij een gerehtsgebouw EEN INGETROKKEN VRIJHEIDS- BONDSCHE MOTIE INZAKE DE DEFENSIE. DEN HAAG, 17 Nov. 1936. De heden gehouden en geëindigde replie ken op de algemeene beschouwingen over de Iiijksbegrooting voor 1937, leverden niet zoo heel veel resultaten op, het was vaak een Schermutseling tusschen de partijen onder ling. Zoo ging ir. Albarda (S.D.A.P.) natuur lijk in op hetgeen de heer Schouten (A.R.) in eersten termijn over een (onmogelijke!) samenwerking tusschen zijn partij en die van den ander gezegd had. En ook de hee- ren Kersten (S.G.) en Lingbeek (H.G.S.) lie ten niet na, tegenover de groote rechtsche partijen hun critiek te doen hooren Wat de rede-Albarda betreft, zij verzette zich nog eens tegen de zienswijze van dr. Colijn wat betreft het „Plan van den Ar beid" en alles, wat daaraan vastzit. Ook gaf zij duidelijk te verstaan, dat de S.D.A.P. on der geen enkele voorwaarde met de Com munisten wil samenwerken. Voorts ging zij dan in op de rede-Schouten, dezen afgevaar digde allereerst verwijtend, dat hij wel wat erg onvoorzichtig strakke lijnen trekt, zich in de toekomst bindt. De heer Albarda die in zijn repliek altijd wat vlotter en vuriger spreekt, wijl hij dan slechts in hoofdzaak aanteekeningen raadpleegt riep uit, dat het christelijk geloof geen waarborg biedt voor een goed regeerbeleid, de herleving van de antithese voor ons land funest zou zijn. Democraten, die niet tot een officieele kerk behooren, maar toch religieus zijn, mogen niet als minderwaardigen worden be schouwd. De democratie-zelf is een abso- luut-zedelijke norm, geen traditie of sleur, men stoote de niet'kerkelijke democraten dus niet af'1, aldus de S.D. leider. De heer Schouten nu en vooral naderhand dr. Colijn in zijn dupliek betwistten dit. De premier was van meening, dat de democratie slechts kan wortelen in een dieper levens beginsel, anders had men niet kunnen zien, dat zij, die eerst verklaarden democraten te zijn, plotseling in het tegendeel omslaan. Dat komt uit een gebrek aan een dieper levens beginsel!" aldus de minister-president. De heer Schouten was bereid met ir. Al barda over een eventueel e samenwerking na der te praten, als de S.D. leider aantoont, dat zijn, Schouten's visie op de Sociaal-De mocratie fundamenteel verkeerd is. Maar de afgevaardigde herinnerde er aan, hoe de heer Drees (S.D.) in zijn bestrijding van mr. Duys verklaarde, dat de Sociaal-Democraten principieel en zakelijk i.iet veranderd zijn. En „dus"... De heer Schouten zei ook nog, dat de Socialisten, althans de groote massa daarvan, niet rijp is voor de practische poli tiek. Zooals reeds gezegd, de replieken gingen voor een belangrijk deel langs het eigen lijke regeeringsbeleid heen. Daarvoor wel van belang was b.v. de verklaring van mr. Goseling, dat de Katholieke fractie bereid is, aan dit Kabinet nog een „slotvertrouwens crediet" te geven, aandringend op flinke activiteit op economisch terrein. Voorts mag worden vermeld, dat dr. Bie- rema (V.B.) een (naderhand weer inge trokken) motie indiende van de Regeering vragend „onverwijlde indiening" van de plannen tot versterking van de weermacht. Hij wenschte niet gewacht te zien tot na de verkiezingen. Dr. Colijn kreeg eindelijk gelegenheid, te antwoorden. Vanzelfsprekend kon hij zich zeer bekorten. Eerst ging hij in op den alsnog door de heeren Goseling en Wester man uitgeoefenden aandrang om maatre gelen tegen de revolutionaire partijen in de volksvertegenwoordiging. Z. Exc. achtte het imoment tot verder ingrijpen nog niet ge komen. Maar de premier zal intusschen over de kwestie nog eens nader met zijn ambtgenoot van Justitie overleggen. Verder had mr. Westerman gezegd, dat de Regee ring „wijkt voor het gepeupel van de straat" bij werkstakingen en colportage- relletjes. Dr. Colijn verklaarde, vele voor aanstaande buitenlanders te hebben gespro- kon, waaronder een gezaghebbende Engel- sche journalist en die had verklaard: Wat is het in Nederland toch een paradijs van orde en rust! En Z. Exc. wenschte meer waarde aan dit oordeel te hechten dan aan dat van den heer Westerman! Ook had die afgevaardigde geklaagd over het door den minister over één kam sche ren van bladen als „De Tribune" en „Volk en Vaderland", en de minister zei ervan, dat over smaak niet te twisten valt, dat de vulgairiteit vandaag aan den eenen, morgen aan don anderen kant staat... Dr. Colijn achtte het overbodig, met ir. Albarda nog verder over de al of niet doel matigheid van de aanpassing te twisten, vreezend. dat het op die manier een school jongensspelletje van ,,'t is wellis, 't is nietes" zou worden! Maar dr. Colijn verzekerde, dat de Regeering tracht te profiteeren van het momenteele gunstige psychologische moment. De heer Teulings (R.K.) had in dit ver band gevraagd om de instelling van een commissie van economen, ter voorlichting van de Regeering. Doch op bijna hartstoch- telijken toon riep de bewindsman uit, dat hij voor dit denkbeeld nu letterlijk hééle- maal niets voelt. „We zitten bedolven, be graven onder alle mogelijke commissies, we komen er bijna niet meer uit!", aldus dr. Colijn bijna met afschuw... Nu wat de defensie-maatregelen betreft. Men doet het voorkomen, zoo ging de premier verder, alsof de Regeering in 't verleden met gekruiste armen stilzat... Men donke eens aan: op de begrooting werd in '35 uitgetrokken f118 millioen, en in '36 f 165 milioen, dat is f47 millioen méér, en dat in dezen financieel zoo zorgelijken tijd! „Dat is een behoorlijke prestatie!" vond de premier. Maar er moet inderdaad méér volgen. Maar aan een motie heeft de Regeering allerminst behoefte, verzekerde Z.Exc.. die met klem verzekerde, dat hij „niet harder kan loopen. Men vergete niet, dat op 1 Octo- ber reeds een deel der lichting 1937 onder de wapenen kwam, vóór '38 valt er dus niets meer aan te doen. „De vijand staat immers nog niet voor de poort!" aldus dr. Colijn, maar intusschen doet de regeering wat zij kan, zullen de plannen bij de behandeling der Defensie be- grooiing openbaar worden gemaakt. De pre mier-persoonlijk had er geen bezwaar tegen om de plannen-zelf reeds in dit zittingsjaar in parlementaire behandeling te nemen, doch hij nam aan, dat men er toch voorkeur aan zou geven, te wachten tot na de ver kiezingen, opdat het volk zich óók op dit punt kan uitspreken. De heer De Geer (C.H.) was nog even teruggekomen op hetgeen gezegd werd over parlementaire en extra-parlementaire Ka binetten, van meening zijnde, dat bij ons een „parlementair Kabinet" moet steunen op een „vaste meerderheid" in de Kamer, èn daarmee was dr. Colijn 't wel eens, doch het ideaal van het klassieke parlementaire Kabinet, naar Engelsch model, zag hij toch anders., Mr de Geer had ook nog tot den minis ter van financiën een vraag gericht, en wel, of ons Staatscrediet vóór de deprecialtie van de munt dan minder hecht was dan daar na? Minister Oud bleek die meening wel eenigszins toegedaan, want hij zei ervan dat het publiek niet het volle vertrouwen had op de mogelijkheid van handhaving van den Gouden Standaard, maar nu de Regeering door de omstandigheden eenvou dig gedwongen werd tot loslating, werd de situatie veel gemakkelijker en verdween dit angstelement uit onze volksgemeenschap. Na de twee redevoeringen van de minis ters kwam spoedig een einde aan de alge meene beschouwingen Slechts dr. Bierema vroeg nog even het woord om te komen zeg gen, dat hij de Regeering allerminst een wantrouwend hart toedroeg, en genoegen nam met de afgelegde verklaringen, wat hem deed besluiten, de motie „voorloopig" in te trekken. En aldus kon men zonder meer overgaan tot de behandeling der begrootings-afdeelin- gen, nadat de formeele ontwerpen zonder stemming werden goedgekeurd. Het was veel te laat geworden om nog in de mid dag-vergadering verder te gaan, de eerste avondvergadering in dit jaar zal heden worden gehouden. Rijkskanselier Hitier heeft gister Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld in af- scheids-audiëntie ontvangen. Vertrek uit Berlijn. De Fuehrer, die den Prins reeds bij zijn verloving zijn gelukwenschen had gezon den, herhaalde deze thans persoonlijk. Te 14.30 vertrok de Prins met het lijntoe- stel van de K.L.M. van het vliegveld Tem pelhof. Eenige Nederlandsche en Duitsche vrienden deden den Prins, die hier om zijn beminnelijk optreden bijzonder geliefd is, uitgeleide. In beste stemming klom Prins Bernhard in het vliegtuig, en wuifde lachend achter het venster, toen het vliegtuig opsteeg om spoedig aan den Noord-Westelijken horizon te verdwijnen. Prins Bernhard op het vliegveld Twente geland. Gistermiddag om ruim kwart over vier landde het Douglas vliegtuig „Sperwer" be- stuurd door den piloot te Roller op het vliegveld Twente. Aan boord bevond zich o.m. Prins Bernhard, die gisterochtend door Rijkskanselier Hitier te Berlijn in audiën tie is ontvangen. Ter begroeting waren aanwezig H.K.H. Prinses Juliana, Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, benevens de burgemeester van Enschede, J. J. G. E. Rückert. De Prins was vergezeld door zijn secretaris Jhr. W. Rüell. Het gezel schap begaf zich onmiddellijk naar eenige gereedstaande auto's waarmede naar het Loo werd vertrokken. Prins Bernhard vliegt met de KLM. Te Roller bracht Z.D.H. in de „Sperwer" naar Twente. Prinses Juliana ter verwelko ming op het vliegveld. Men schrijft ons: Prins Bernhard is gister middag van Berlijn naar ons land gevlogen. Op verzoek van den prins zette gezagvoer der Te Roller de „Sperwer" op het vliegveld Twente neer, vanwaar de reis per auto naar 't Loo verder ging. Z.D.H. was vergezeld door zijn seceretaris jhr. mr. Roëll, terwijl zich verder nog zeven passagiers in het toe stel bevonden. Helaas heeft de prins op de belangwekkende luchtweg tusschen de Duit sche hoofdstad en Oostelijk Nederland wei nig kunnen genieten van het fraaie land schap, dat zich onder de vleugels van het vliegtuig uitspreidt, daar het zeer mistig was en de wolken laag hingen. De kennismaking van zoo nabij met de Nederlandsche luchtvaart is prins Bernhard evenwel zeer goed bekomen, waarvan hij dan ook in hartelijke bewoordingen aan ge zagvoerder Te Roller getuigde, toen de Sper- weer op Twente was neergestreken. Prinses Juliana was op het vliegveld aan wezig, tóen het toestel om 3.45 uur uit de richting Berlijn binnenkwam. H.K.H. werd vergezeld door de moeder van den prins, prinses Armgard, door den burgemeester van Enschede, den heer Rückert en zijn echtge- noote en generaal de Jonge van der Halen. Het prinselijke paar heeft zich zonder lan ger op het vliegveld Twente te verwijlen naar t Loo begeven. Crisis-steunbeschikking 1936 fruit- en warmoezerij voor gewassen. In de staatscourant van gister is opgenomen de „crisis-steunbeschik king 1936" (fruit en warmoezerij- gewassen X). Blijkens deze beschikking zal uit het landbouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Nederlandsche Groenten- en I ruit- centrale, steun verleend worden tot een totaal bedrag van ten hoogste f 3.790.000,—. Deze steun betreft druiven, frambo zen, andijvie, augurken, bloemkool, pronk- en snijboonen, spekboonen, doperwten, kaskomkommers, plat- glas-komkommers, gele, roode, spits en witte kool, meloenen, peulen, prei, radijs, sla en tomaten. Fantasie van een kind. Een motorspuit van de brandweer en later een motorboot van de politie zijn gistermid dag uitgerukt naar de Prinsengracht, waar ter hoogte van perceel 197 een onbeheerd staande bakfiets te water was geraakt. Oogenschijnlijk een weinig belangrijk voor val, doch dat byzondere beteekenis had ge kregen door de mededeeling van een kind, dat beweerde gezien te hebben, dat met de bakfiets een klein meisje in het water van de gracht was terechtgekomen. Het voertuig zelf was vrij spoedig opge haald, terwijl door de politie nog geruimen tijd gedregd is naar een mogelijk slachtoffer. Er werd echter niets gevonden, zoodat mede in verband met de omstandigheid, dat van geenerlei zijde de vermissing van een meisje is opgegeven, aangenomen mag wor den, dat de bewering van het kind op fan tasie heeft berust. Naar wij vernemen, zal Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz, die van zich heeft doen spreken door zijn reis met de K 18, binnen kort een nieuwe tocht maken, welke even eens gewijd zal zijn aan het zee-onderzoek. De tocht zal duren van 11 Januari tot 17 Maart e.k. en worden gemaakt aan boord van H.M.'s O. 16. Het „terrein" van Prof. Vening Meinesz' onderzoekingen zal zijn de Atlantische Oceaan. Een vraag, waarop de minister geen antwoord gegeven heeft. 's-Gravenhage. De commissie van rap porteurs over de begrooting van justitie 1937 vestigt er in het verslag over deze be grooting de aandacht op, dat in het voor loopig verslag bij de bespreking van de z.g. Haagsche zedenzaak een opmerking is gemaakt en een vraag is gesteld, waarop de minister niet is ingegaan. De opmerking be treft de volgende zinsnede: „deze leden meenden te weten, dat de geheele aanklacht steunde op de verklaringen van één minder jarigen getuige, op wiens betrouwbaarheid zeer veel, zoo niet alles, af te dingen valt. Waav een uitdrukkelijke vraag gegeven is, was het ongetwijfeld de bedoeling van de leden, die deze opmerking maakten, van den minister te vernemen, of deze voorstel ling van zaken juist is. De vraag, waarop geen antwoord is ge geven, is die, „of de minister heeft over wogen om eerst een onderzoek te doen instellen naar de betrouwbaarheid van den getuige, op wiens verklaringen de aan klacht rustte". De commissie van rapporteurs meent, dat een goede basis voor de openbare behande ling van deze zaak ontbreekt, zoolang fei telijke mededeelingen daaromtrent vanwege de regeering ontbréken. Chauffeur gewond, naast hem zittend persoon gedood. Well (L). Omstreeks zeven uur is gis teravond op den Rijksweg VenloNijmegen een ernstig ongeluk geschied, waarbij een 40-jarige inwoner van Leeuwarden het leven heeft gelaten, en een autobestuurder werd gewond. Ter hoogte van Well reed een vrachtauto, bestuurd door zekeren O., uit Leeuwarden, die in Echt dakpannen en steenen in zijn wagen had geladen, teneinde ze naar Leeu warden te vervoeren. Door onopgehelderde oorzaak raakte O. de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen EEN BELEID, DAT TE VEEL OVER DE BOEREN EN TE WEINIG VOOR DE BOEREN GEVOERD WORDT. OPLEVING DER BLOEMBOLLENTEELT VERWACHT. INVLOED DER LAND BOUWORGANISATIES OP DE CRISISMAATREGELEN BEPLEIT. Ontleend is aan de voorloopige versla gen over de begrootingen van landbouw en visscherij en van het landbouwcrisisfonds 1937: Landbouw en Visscherij. Verscheidene leden verklaarden het land bouwbeleid van de minister weinig bevre digend te achten. Zij qualificeerden dit be leid als een, dat te veel over de boeren en te weinig voor de boeren gevoerd wordt. Er is nog steeds een te groot verschil in belooning tusschen agrarischen en ande ren arbeid. Gaarne zou men van de regeering verne men, in hoeverre deze van de devaluatie v. d. gulden voor- of nadeel voor den land bouw als geheel verwacht. Verscheidene leden meenden, dat over het geheel genomen geen groo te opleving te wachten is. Er zijn echter gunstige uitzonderingen. In het bijzonder dachten sommige le den hierbij aan de teelt van Bloem bollen, welke van de waardevermin dering van den gulden zeker zal profiteeren. Van verschillende zijden verklaarden men met eenige ongerustheid te hebben kennis genomen van de mededeelingen, in de pers verschenen, dat de regeering op grond van de overtuiging, dat de levensmiddelen niet in prijs mogen stijgen iedere prijs- verhooging van de voornaamste agrarische producten zou willen tegengaan. Andere leden waren, hoewel zij het ver langen naar redelijke belooning van den landbouwarbeid volkomen konden begrijpen niettemin van meening, dat onder de zeer bijzondere omstandigheden van dit oogen- blik een verhooging van de prijzen der eerste levensbehoeften zeker niet over de ge heele lijn mag worden doorgevoerd. Verscheidene leden meenden, dat door de depreciatie van den guldon de weg gebaand is voor een geleidelijke opheffing van een gedeelte der landbouwcrisismaatretgelen. Vele leden waren van oordeel, dat on danks de devaluatie van den gulden het vaste-last-probleem nog vrijwel in zijn vol len omvang is blijven bestaan. Andere leden, wezen er op, dat de waarde vermindering van den gulden wel degelijk tot vermindering van den druk der vaste lasten kan en zal leiden. Verscheidene leden bepleitten het toeken, nen van meer invloed op de uitvoering van de landbouwcrisismaatregelen aan de orga nisaties van landbouwers. Andere leden in- formeerden belangstellend naar de werking van den pas ingestelden dienst voor de klei. ne boerenbedrijven. Vele leden hadden waardeering voor de maatregelen, welke de minister heeft aan genomen ten bate van landarbeiders. Maar ondanks deze maatregelen leeft een deel van hen nog in diepe armoede. Akkerbouw en Veehouderij. Gaarna zouden sommige leden van den minister vernemen, waarom na de depre ciatie van den gulden niet is overgegaan tot verlaging van de monopolieheffingen op ingevoerde granen. Verscheidene leden achtten den richtprijs voor de groene erwten een voor onzen ak^ kerbouw zeer belangrijk product, ten eenen- male onvoldoende. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de prijs van de aardappelen nog steeds zoo laag is, dat hij den producent geen bestaan geeft. Zij hadden vooral bezwaar te gen de heffing van f30.— per hectare. Verscheidene leden drongen er op aan, dat aan de varkenshouders eindelijk een loo- nende prijs voor hun product zal worden ge garandeerd. Vele leden achtten het verloop van zaken t.a.v. de baconindustrie hoogst onbevredi gend. Thans is ingeschreven voor f2.60 per 100 kg., terwijl vroeger f4.80 betaald werd. De baconfabrikantep hebben op deze wijze, behalve de normale winst, enkele millioenen extra verdiend ten koste van de gemeen schap. Een ernstig bezwaar tegen de ge volgde zuivelpolitiek was voor ver scheidene leden gelegn in de omstan digheid, dat als gevolg van die poli tiek het margarine-etende gedeelte van de bevolking dat wil zeggen in het algemeen het minst draagkrach tige deel, zwaarder wordt belast dan het boter-etende gedeelte. De nood in den tuinbouw. Van verschillende zijden werd betoogd, dat de tuinbouw nog steeds in een zeer slechten toestand verkeert. Dat wederom f 12 milli oen wordt uitgetrokken voor steunuitkeerin- gen, werd algemeen gewaardeerd, doch deze uitkeeringen kunnen in den hoogst ongun- stigen toestand geen afdoende verbeterincr brengen. Opgemerkt werd nog, dat de depre ciatie van den gulden voor den uit voer naar Duitschland waarschijnlijk nadeelig zal blijken, daar zij tot da- ling van den invoer uit dat land zal moeten lelden, hetgeen met het oog op het evenwicht vrijwel auto matisch vermindering van den uit voer tengevolge zal hebben. Van verschillende zijden werd er verder on aangedrongen, de minimumprijzen aan de veilingen te verhoogen. Naar de meening van verscheidene leden is de nood in den tuinbouw thans zoo hnn* gestegen, dat dezen winter aanvullende lmln Algemeen was men van oordeel dat Hc toestand in de visscherij, zowel d'e zee- als £Xre™"KhCrl1' m' h«n ,1.1'.' werd rig geschetst eden als ponder treu- »«n d. pluimvephondpilj een rninwKen pensatie te verschaffen voor h„ k re com' ten, welk, v.„ dl, twee boomen, waarna hij vervolgens tegen een derde tot stilstand kwam. De naast den chauffeur zittende 40-jarig,, D uit Leeuwarden werd op slag gedood, o bekwam verwondingen aan gelaat en armen Het stoffelijk overschot is evenals de ge wonde chauffeur naar het ziekenhuis te Well vervoerd. O. kon na verbonden te zijn de in. richting verlaten. IJmuiden. Naar wij vernemen hebben de vier organisaties van werknemers in het vis- scherijbedrijf de met de reedersvereeniging afgesloten contracten van de zeevisschers en vischlossers opgezegd. De hoofdbesturen plegen thans nog overleg met de besturen van de betrokken vakgroe pen over de voorwaarden, waar op eventueel nieuwe overeenkomsten met de reeders zullen worden afgesloten. ARBEIDER ONDER ZAKKEN GEDROOGD BLOED BEDOLVEN. Op het abattoir te Amsterdam heeft gis teravond een ernstig ongeluk plaats gehad. Op de afdeeling bloeddrogerij werd een 23- jarige arbeider onder eenige van een hoogen stapel naar beneden gestorte zakken ge droogd bloed bedolven. Door den geneeskundigen dienst is het slachtoffer naar het Binnengasthuis overge bracht, waar het met een wervelfractuur is opgenomen. Prijsstijging begint zich lang zaam, doch steeds duidelijker af te teekenen. Het secretariaat van den centralen bond van Nederl. verbruikscoöperaties schrijft. Uit de resultaten van de prijsenquête van het economisch bureau van den bond over de week van 9-14 November blijkt, dat de prijsstijging bij levensmiddelen zich, zij het langzaam, toch steeds duidelijker begint af te teekenen. In de opeenvolgende weken sinds 26 September en telkens vergeleken met den toestand van voor dien datum, was de gemiddelde prijsstijging voor 25 levensmiddelen bij een kleine 20 coöperaties resp. 0.18, 0.27, 0.58, 0.85, 1.02, 1.38 (verbeter de opgave) en 1.75%. De prijzen van bruine boonen, griesmeel, Goudsche kaas en eieren stegen met meer dan 6% en die van capucijners, groene erw ten, vermicelli, tarwebloem en boter met 2,0—3.4 pet. Van de overige artikelen blij ven de prijzen gelijk of nagenoeg gelijk. Het is in dit verband interessant om op te merken, dat, blijkens een mededeeling van het centraal bureau voor de statistiek de groothandelsprijzen van levensmiddelen van September op October met 5,6 pet. ge stegen zijn. KNOEIERIJ BIJ DEN INVOER VAN AMANDELEN Groote partijen Italiaansche amandelen te Amsterdam in be slag genomen. Ambtenaren van de douane hebben te Amsterdam groote partijen Italiaansche amandelen, ettelijke honderden balen, die als Fransche amandelen over zee hier aan gevoerd waren, in beslag genomen. De importeurs hadden een andere her komst opgegeven en om ontdekking van het bedrog te ontgaan de Italiaansche aman delen met wat Fransche amandelen ver mengd, met de bedoeling om aan betaling door de clearing tusschen Nederland en Italië, buiten welke om invoer uit dit land in het onze niet toegestaan is, te ontkomen. Het moet reeds vroeger in veel gevallen gelukt zijn. Vertoornde zoon nam wraak voor zijn vader. Nadat, gistermiddag voor den politierech ter te Groningen een strafzaak was behan deld tegen een zekeren G. te Oostwold Old* ambt ontstond in de vestibule van het ge* rechtsgebouw ruzie tusschen den benadeel den B. en den zoon van verdachte G. O.m een vechtpartij te voorkomen werd de zoon van G. verwijderd. Even later toen B. met een kennis het gebouw had verlaten reed een auto, bestuurd door den zoon van G> recht op B. aan het trottoir op. Door tijdig opzij te springen wisten beide personen aan een overrijding te ontkomen. Op verzoek van den commissaris van poli tie te Groningen is de 24-jarige G. te Win schoten aangehouden en naar Groningen overgebracht. Hij zal vervolgd worden we gens poging tot doodslag en zal ter beschik king van de justitie gesteld worden. ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VER GIFTIGD. Vrouw reeds overleden. Toen iemand zich gistermorgen vervoegde vil' j woning van het echtpaar W., te uwdorp (Z.-Beveland) werd niet open- g daan. Daar de menschen thuis moeste" •in, vreesde men een ongeluk en werd "c deur geforceerd. Het bleek toen, dat in "e woning een dichte kolendamp hing tenge- ge waarvan de bewoners bewusteloos wa geraakt. Een te hulp geroepen gen®®®* heer moest zelfs bij de 65-jarige vrouw den dood eonstateeren. Haar 69-jarige echtg®' noot gaf nog teekenen van leven, doch ook jn toestand werd niet zonder gevaar geac"

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2