Buitenland Met man en muis vergaan Primo de Rivera staat terecht De kroning van Beroering in Marokko Het nulpunt-offensief van Professor Debye Vechtpartij in bezette Fransche fabriek Vier jeugdige Elzassers in Duitschland opgesloten Aantal Britsche marinevliegtuigen wordt aanzienlijk uitgebreid Hef drijvend fort van VonTripitz Koning Eduard Mussolini naar Libië Dc arrestatie der Duitschers in Rusland Het Fransche vlootbouw- programma Oplossing van het emi- gratievraagstuk ITALIAANSCH STOOMSCHIP, DAT OP WEG WAS NAAR NEDERLAND, VERMIST. HAD REEDS DEN 10DEN NOVEMBER BINNEN MOE TEN ZIJN. Naar wij uit Amsterdam vernemen, is de vrees gegrond, dat het Italiaansche stoom schip „Dignitas" gedurende een der jongste stormen met man en muis is vergaan. Het stoomschip, dat toebehoorde aan de reederij Ravano te Genua, voer in time-char- ter voor de Italiaansche regeering met een la ding ijzererts, bestemd voor het hoogoven- bedrijf te IJmuiden. Volgens Lloyds is het stoomschip op 3 November j.1. Gibraltar gepas seerd. Sindsdien is van het schip niets meer vernomen. De afstand van Gibraltar naar IJmuiden be draagt 1400 mijl, welke dus in on geveer zeven dagen door het schip kan worden gestoomd. Op 10 Novem ber ongeveer had de „Dignitas" in IJmuiden moeten binnenkomen. Dit is niet geschied en evenmin is be richt ontvangen, dat het schip in een of andere vluchthaven is binnen- geloopen. Daar het intusschen reeds 17 No vember is, moet men aannemen, dat de „Dignitas" is vergaan. Het schip meet 5376 br. reg. ton en had een be manning van 38 koppen. Het schip had radio aan boord. Vermoedelijk geen gelegenheid meer voor een S.O.S. gehad. Nader wordt gemeld: Nu met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid vaststaat dat het Italiaansche stoomschip „Dignitas", hetwelk op 3 Novem ber Gibraltar gepasseerd is op weg naar IJmuiden, waar het schip een lading ijzererts moest lossen, met man en muis is vergaan, doet zich het vreemde feit voor dat van de „Dignitas" geen enkel S.O.S.-sein is opgevan gen. Vast staat dat dit schip van ruim 5.300 bruto register ton een radio-inrichting aan boord had. Zoo is internationaal geregeld dat elk passagiersschip radio aan boord moet hebben, terwijl dit, wat vrachtschepen be treft, het geval ny>et zijn met schepen van 1.600 bruto register ton en daarboven. Al leen voor zeeschepen, die gesleept worden, is een radio-inrichting niet verplicht. Van deskundige zijde werd op een vraag onzerzijds nog medegedeeld dat met erts geladen vrachtvaarders, zooals dat in de zeemanstaal heet „zwaarmoedige" schepen zijn, d.w.z. schepen, die moeilijk met de zeeën op en neer gaan en dientengevolge bij stormweer veel water over krijgen. De mogelijkheid bestaat ook dat aan boord van de „Dignitas" de radio defect is geweest, doch in dat geval zou het onbegrij pelijk zijn dat van geen van de kustplaatsen een praairapport is ontvangen. Waarschijn lijker is dan ook, dat het schip zich niet uit een over hem komenden waterberg heeft kunnen oprichten en in een zeer kort tijds bestek met de opvarenden in de diepte is verdwenen. Alle pogingen om contact met het schip te krijgen zijn vruch teloos. Omtrent de vermissing van het Italiaan sche stoomschip „Dignitas" vernemen wij nader, dat de cargadoors te IJmuiden ge tracht hebben het schip via Scheveningen- haven draadloos te bereiken. Het bleek ech ter niet mogelijk te zijn met het schip in contact te komen, zoodat men inderdaad moet aannemen, dat het vergaan is, dit moet gebeurd zijn in het Engelsche kanaal, aan gezien d ereederij te Genua op 10 November j.1. uit Quessant bericht heeft ontvangen, dat het schip daar is gepasseerd. Daarna is niets meer van het schip vernomen. Gistermorgen heeft in een textielfabriek te Roubaix een vechtpartij plaats gehad tus- schen een dertigtal stakers, die de fabriek bezet hielden en werkwilligen. Vrijwel bet geheele personeel was voor hervatting van het werk, en een aantal arbeiders drong dan ook de fabriek binnen. Er ontstond daarop een gevecht, dat twee uur duurde Tenslotte moest de mobiele garde de fabriek met geweld ontruimen. Een persoon werd gearresteerd. Na de ontruiming van de fabriek, liet de directie de roode vlag, die sedert den aan vang van het conflict van het gebouw woei neerhalen en vervangen door de driekleur, hetgeen tot gejuich aanleiding gaf van de tallooze nieuwsgierigen, die zich op straat hadden verzameld. Bij de vechtpartij werden verscheidene ar beiders licht gekwetst. Tijdens de ontruiming zijn tien personen gewond. Een peloton garde mobile is in de fabriek geïnstalleerd, en zal er blijven tot Vrijdagmorgen, wanneer de fabriek hei- opend wordt. DE INCIDENTEN TE BEIROET IN SYRIË. Twee dooden, twintig gewonden. Volgens de laatste te Parijs ontvangen be richten ziin de in zekere persberichten ge geven cijfers betreffende de incidenten te Beiroet (Noord-Svrië) erg overdreven. Deof- ficieele telegrammen vermelden twee doo den en twintig gewonden. Wegens samenzwering tegen de veiligheid van den Staat. Volgens te Straatsburg ontvangen berich ten zouden vier jeugdige Elzassers te Karls- ruhe worden vastgehouden door de Duit- sche autoriteiten, wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staat. Geen van vier lieden is ouder dan 20 jaar. De vier jongelieden hadden zich naar Duitschland begeven om vrienden te be zoeken. Zij zouden bij de autoriteiten zijn aangebracht wegens het Duitsche regiem vijandige uitlatingen. Drie hunner zouden reeds sedert eenige weken gevangen zitten. De vierde is een jeugdig werkman van een bij Straatsburg gevestigde automobielfa briek. Dit jongmensch is 17 jaar oud. Hij zou zijn gearresteerd op aanwijzing van den vriend dien hij een bezoek bracht. De vlootcorrespondent van de „Daily Te- legraph" meldt, dat zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot een belangrijke uitbreiding van het aantal marinevliegtui gen. Aanleiding tot dit besluit is het feit, dat andere mogendheden thans een veel sterker marine-luchtwapn bezitten dan En geland, hetgeen in officieele kringen be zorgdheid heeft gewekt. In het begin van dit jaar had de Engel sche marine slechts 197 vliegtuigen in dienst en nagenoeg geen reserves. Zij beschikt over 6 vliegtuigmoederschepen met een totale capaciteit van 186 machines, doch tot voor kort bevonden zich aan boord van deze schepen slechts 144 toestellen. De Britsche vliegtuigmoederschepen kun nen minder toestellen bergen dan die van andere mogendheden. De „Courageous" en de „Glorious" elk van 22.500 ton kunnen elk 50 vliegtuigen dragen, en de „Eagle" van 22.600 ton, slechts 21. De vijf moderne vliegtuigmoederschepen der Vereenigde Sta ten bieden daarentegen elk plaats aan 80 machines. De nieuwe Britsche carrier „Ark- Boyal" die binnenkort te water zal worden gelaten, moet 70 machines kunnen bergen, en de kleinere „Victorious" en „Illustrious'-' elk 50. Met inbegrip van de 130 vliegtuigen voor de slagschepen en kruisers welke met ca- tapults zullen worden uitgerust, zal de mari ne binnenkort 450 toestellen noodig hebben, d.i. meer dan het dubbele van het thans be schikbare aantal. Volgens de laatste gegevens heeft de ma rine der Vereenigde Staten reeds 950 vlieg tuigen der eerste linie in dienst, en zal de sterkte tegen 1942 tot 1.910 toestellen uitge breid zijn. Japan moet in 1938 over 1.000 toestellen der eerste linie kunnen beschik ken. Ook Frankrijk en Italië beschikken over machtige luchtstrijdkrachten voor samen werking met hun vloten. Versterking van de Duitsche vloot. Naar verluidt wordt op het oogenblik een Duitsch slagschip gebouwd, metende 35.000 ton. Volgens Duitsche deskundigen kan dit schip vergeleken worden met de „drijven de forten", welke Admiraal von Tirpitz heeft ontworpen. Bovendien worden een aantal tor pedojagers gebouwd, waarvan het tonnage niet bekend is, benevens een vliegtuigmoe derschip van 19.150 ton. GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN OP DE HAWAI-EILANDEN. Tengevolge van de Amerikaan- sche scheepvaartstaking. Als gevolg van de staking der zeelieden is op I-Iawai cebrek aan levensmiddelen ont staan. De rijst-voorraad is uitgeput (het voor naamste voedsel voor de inlandsche bevol king is rijst) en de prijzen der overige le vensmiddelen stijgen met den dag. Hawai moet ongeveer 80 pet. van zijn le vensmiddelen invoeren. De gouverneur heeft president Roosevelt om hulp verzocht en hij is voornemens het ministerie van Marine te verzoeken oorlogsschepen ter beschikking te stellen voor het vervoer van levensmiddelen. ONTEVREDEN ENGELSCHE RESERVISTEN. Te Southampton weigerden 200 uit Pa lestina teruggekeerde reservisten te gehoorza men om nog den nacht op het transportschip door te brengen. Zij verlieten het schip en demonstreerden op de kade tegen het feit, dat men hun betrekkingen niet open heeft gehouden, zoodat zij thans werkloos zijn. Een deel van de reservisten wilde het ha ven-emplacement verlaten, doch de politie verhinderde dit. Tenslotte wist men de man nen te overreden weer aan boord teiug te keeren. CARL VON OSSIETZKY VRIJGELATEN? Het Duitsche ministerie van propaganda bevestigt thans, dat de bekende schrijver Carl von Ossietzky zich op het oogenblik op vrije voeten bevindt,. Nadere bijzonderhe den worden evenwel niet verstrekt, noch over zijn invrijheidstelling, noch over zijn huidige verblijfplaats. EEN WIJNFONTEIN OP DE WERELD TENTOONSTELLING TE PARIJS. Nabij het „Propaganda Paleis" van de Wereldtentoonstelling, die in den aanstaan den zomer te Parijs zal worden gehouden, zal een bijna 30 meter hooge monumentale wijnfontein worden gebouwd. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het nationaal co mité voor wijnpropaganda. Koning Mary zal bij de plechtig heid tegenwoordig zijn. Koningin Mary heeft, naar de „Daily Te- legrah" meldt, thans besloten tegenwoordig te zijn bij de kroning van Koning Eduard, op 12 Mei a.s. Men gelooft, dat zij de eerste koningin-moeder in de geschiedenis van Engeland zal zijn, die haar zoon ziet kronen. Het besluit .van Koningin Mary beteekent een afwijking van het precedent, dat ge schapen is door Koningin Alexandra, die niet aanwezig was bij de kroning van Ko ning George op 22 Juni 1911. Koningin Alexandra vertoefde op den dag der kro ning te Sandringham, waar zij met haar zuster, Keizerin Maria van Rusland, en haar dochter, Prinses Victoria, een dienst in de kerk bijwoonde. Koning Eduard zal de eerste ongetrouwde Koning zijn, die gekroond wordt, sedert Ka- rel 2, die in 1661 werd gekroond. George 3 was bij zijn troonsbestijging ongehuwd, doch hij trouwde twee weken vóór zijn kroning. HET PROGRAM VAN DE PAN-AMERI- KAANSCHE CONFERENTIE. Op het programma van de pan-Ameri- kaansche vredesconferentie, welke 1 Decem ber a.s. te Buenos Aires wordt geopend, staan de volgende punten: vervolmaking van de bestaande anti-ooriogsverdragen, het opstellen van richtlijnen over de rechten en plichten van neutrale staten, verbete ring van de inter-Amerikaansche verkeers verbindingen, uitwisseling varr professoren en studenten en hervorming van de handels betrekkingen met het doel iedere meestbe- gunstiging van een enkele vreemde mogend heid te vermijden. Men vermoedt, dat bij dit laatste punt de leider van de Ameriliaansche delegatie Huil, actief zal worden, aangezien hij een voor stander is van een algemeene meestbegun- stiging. V J ta Klassieke voorstellingen in het oude Romeinsche theater van Sabathra. Ter gelegenheid van het bezoek, dat Mus solini in Februari aan Lybië zal brengen, zullen in het oude Romeinsche theater van Sabathra, de Phoenicische stad die op 70 K. M. van Tripolis aan de zee gelegen is, klas sieke voorstellingen worden georganiseerd. Dit theater, dat aan het einde der tweede eeuw werd gebouwd, is een der grootste nog bestaande oude theaters. Het is on langs op last van gouverneur Balbo ge restaureerd. NED.-INDIë. TYPHOON IN DE GHINEESCHE ZEE. De „Tjikandi' van de Java-China-Japan- 1 ijn heeft, naar Aneta meldt, tengevolge van een typhoon in de Zuid-Chineesche zee tien dagen vertraging ondervonden. Het schip wordt eerst 20 November te Soerabaja verwacht. BRAND IN OLIE-TANKS TE BALIKPAPAN De hoofdvertegenwoordiger van de B.P.M. deelde mede, dat Maandagavond te om streeks halfzeven in Balikpapan brand is uitgebroken in het tankenpark nr. 3 en in de canning-tank van de blikkenfabriek. De oorzaak van den brand was een scheur in den bodem van een der tanks. De brand was te halftwaalf gebluscht. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De Nobelprijswinnaar trekt ten strijde tegen den laatsten 0.0044 graad. Berlijn 16 November 1936. De Nederlandsche Nobelprijs winnaar professor Debye is van plan met behulp van dezen prijs in het nieuwe Natuurkun dige Instituut te Dalhem zijn po gingen tot het bereiken van het absolute nulpunt voort te zetten Het „Kaiser-Wilhelm-Gesellschaft", dat in dit jaar zijn 25-jarig bestaan vierde, heeft in 't ten Zuiden van Berlijn gelegen Dalhem een ware wetenschappelijke stad gebouwd, waar de geleerden zich uitsluitend aan on derzoekingen wijden. Het jongste in de rij der wetenschappelijke gebouwen is het In stituut voor Natuurkunde, dat een onge veer 20 meter hoogen toren krijgt. Deze toren is er onder anderen voor be stemd, de studie der laagste temperaturen mogelijk te maken Professor. Debye, de Nederlander, die zoojuist de Nobelprijs voor scheikunde heeft verworven, heeft thans op desbetreffende vragen geantwoord, dat hij dit geldbedrag zal gebruiken, om zijn stu diën over het absolute nulpunt zoo mogelijk te voleindigen. Deze interéssante mededeeling van den geleerde vestigt de aandacht weer eens op de worsteling der wetenschap om het abso lute nulpunt te bereiken. Dit is bij minus 273 graden Celcius gelegen. Door onver- moeiden arbeid is de wetenschap tot steeds lagere temperaturen gekomen. Het pro bleem is ten nauwste met het vloeibaar ma ken van gassen verbonden. Nadat men er in Ontkent tegen den Staat te heb ben samengezworen. Voor de volksrechtbank te Alicante is het proces begonnen tegen den leider van de Spaansche Phalanx, Jose Antonio Primo de Rivera, zijn broer Miguel en diens echt- genoote Margarita. De drie beklaagden worden beschuldigd van deelnemen aan den opstand en muite rij. In zijn kwaliteit van advocaat ver klaarde Jose Antonio zichzelf en zijn beide medebeklaagden te zullen verdedigen. Hij erkende, dat hij de Spaansche Phalanx heeft gesticht, welke later samensmolt met de jongeren van de nationaal-socialistische beweging, doch hij ontkende imperialisti sche doeleinden na te streven. Wel ver klaarde hij, dat hij het constitutioneel be wind wild? vervangen door een corporatief bewind. Ten aanzien van zijn reis naar Duitschland zeide hij, dat hij in zijn on derhoud met Hitier geen politiek heeft be handeld. Ook heeft hij met de leiders van het nationaal-socialisme niet gesproken over een verbond. Hij verzekerde nooit te- PROF. DEBIJE. het jaar 1895 in gesla'agd, was de lucht vloei baar te maken, kon men temperaturen van minus 191 graden Celcius beriken. In 1898 maakte Dewar de waterstof vloeibaar en kwam daarmede op 253 graden. Het laatste gas, dat nog tegenstand had geboden, het helium, werd in het jaar 1908 door prof. Kamerlingh Onnes overwonnen; daarmede bereikte men een temperatuur van 272,2 graden. In 1932 werd het verschil van 0.8 graad door prof. Keesom op 0.7 graad ge bracht. Nu zet professor Debye deze pogin gen voort door het ontmagnetisceren van zekere zouten. Aan hem en prof. de Haas gelukte het, in het jaar 1935 een tempera tuur van 0.0044 graad boven het absolute nulpunt te bereiken. Om dit laatste verschil gaat het nu nog. De toren te Dalhem is met de meest mo derne instrumenten uitgerust. De experi menten zijn zeer kostbaar, omdat zij steeds weer opnieuw herhaald moeten worden en veel tijd in beslag nemen. I.aat. ons hopen dat het prof. Debye met behulp van zijn Nobelprijs gelukt het absolute nulpunt te bereiken, PRIMO DE RIVERA. gen den Staat te hebben samengezworen en hij was niet op de hoogte met de plan nen der opstandelingen. Vervolgens werd hem gevraagd waarom hij de opstandige generaals veroordeelde, terwijl hij toch in voortdurend contact stond met Martinez Anido en Sanjurgo. Hij antwoordde hierop, dat dit medewerkers zijn geweest van zijn vader. Zijn broer Miguel ontkende te hebben deelgenomen aan den opstand en diens echtgenoote zeide niets te weten omtrent een eventueele politieke actie van haar man. Onder de inhoemsohe bevolking Rabat: Bij de moskee te Dlemaa Kebir zijn eenige groepen inboorlingen samenge schoold. Zij probeerden onrust te verwekken in de straten van de inboorlingenwijk. De politie heeft een tiental arrestaties ver richt. Terzelfder tijd schoolden te Fez in het stadsdeel Medina inheemschen samen om te protesteeren tegen de te Casablanca ver richte arrestaties van eenige agitatoren. De politie heeft de menigte verspreid en de or de hersteld. De rust is weergekeerd. Ook te Casablanca is het in den voor avond onrustig geweest. De orde is her steld. Mededeeling van Litwinof. Moskou. De volkscommissaris van bui- landsche zaken, Litwinof, heeft den Duit- schen ambassadeur heden medegedeeld, dat de gearresteerde Duitschers worden beschul digd van militaire en economische spionnage, verspreiding van fascistische geschriften on der de Russen en daden van terreur. Het meerendeel der gearresteerden aldus Lit winof heeft reeds een bekentenis afgelegd. De Duitsche ambassadeur heeft op deze mededeeling geantwoord, dat wel in andere landen nationaal-socialistische groepen be staan, maar dat dit in de Sovjet Unie niet het geval is. OPTREDEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING TE BERLIJN. 3500 winkeliers veroordeeld. Meer dan 3500 slagers qn andere handels lieden in de Duilsche hoofdstad zijn tot meer of minder zware boeten veroordeeld wegens overtreding van de voorschriften tegen prijsopdrijving. Het gezin Bridges in de Vereenigde Staten, dat den 2den November met een vierling w erd uitgebreid. De minister van marine heeft aan de „In- t-ransigeant" verklaard, dat vier pantser schepen gebouwd worden, twee van 26.500 ton, nl. de „Dunkerque" en de Strasborug" en twee van 35.000 ton, de „Richelieu" en de „Jean Bart". Dit laatste schip moet nog op stapel gezet worden. Voor enkele jaren moe ten hier nog aan worden toegevoegd de pant serschepen ,-,Provence", „Lorraine" en „Bre- tagne", die uit den oorlog dateeren, doch ge heel gemoderniseerd zijn. Voor 1937 staat op het programma de bouw van 'n kruiser van 8000 ton en eenige torpedojagers, aangezien" die van 1500 ton beginnen te verouderen. Voorts zullen duikbooten en een tankschip worden gebouwd. De minister zal bij de Ka mer een voorstel indienen voor den bouw van 26 kleine booten en hulpschepen. Ten slotte zullen nieuwe vliegbooten van groote tonnage worden gebouwd. DUITSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Neurenberg. Een verkeersvliegtuig van de lijn BerlijnMunchen is bij de landing op het vliegveld van Neurenberg veronge lukt. De bestuurder en een passagier wer den daarbij doodelijk gewond. Polen vraagt internationale maatregelen voor overbevolkte landen. In de permanente landverhuizings-com- missie heeft de Poolsche gedelegeerde Ko- marnicki in een lange rede verlangd, dat de internationale arbeidsorganisatie haar activiteit ten aanzien van de bevolkingspo litiek op internationaal gebied uitbreidt, ten einde het wereldevenwicht in de demogra fische structuur te verzekeren door het zoeken naar nieuwe kolonisatiegebieden voor overbevolkte landen. Komarnicki (jiende een ontwerp-resolutie in, waarin verzocht wordt, een conferentie bijeen te roepen van deskundigen der be trokken landen, om een concrete oplossing van het kolonisatievraagstuk voor te be reiden, binnen een termijn, die het moge lijk maakt, dat de eerstvolgende gewone Volkenbondsvergadering van de resultaten van deze conferentie kennis zal kunnen nemen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3