Stadsnieuws De strijd om de „Betty Bonn"* Waar gaan we heen? Woensdag 18 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Goedkoop licht tijdens de feestdagen» Het Marine-concert van hedenavond» Aanbesteding Departement van Defensie» Eerlijk duurt het langst Licht op voor alle voertuigen Woensdag 18 Nov. 1632 uur Composities ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van ons Prinselijk paar» De Spaansche gast bij V» D. Filmavond Chr» Jongensclubs» Concert „Helders Mannenkoor"» de guitigste van de Canadeesche vijfling, verlangt naar haar QUAKER HAVERMOUT! Feestavond Speeltuinvereeniging Aan het Instituut Mercurieus, Loods- gracht 72, slaagde voor het diploma Typen: jjarie Goes, wonende alhier. Bij het dd. 7 Nov. te Utrecht gehouden examen slaagde voor het Esperanto-diploma A. onze stadgenoot, de heer P. Sandkuijl, leerling van den heer Th. van der Klauw. De directeur van de Water- en Lichtbedrij- ven, maakt in een advertentie in dit nummer bekend, dat de buurtvereenigingen de electrici- teit, ten behoeve van feestverlichtingen, tijdens het a.s. huwelijksfeest van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, tegen den prijs van 6 cent per kWh kunnen betrekken. De London-Suite. Als laatste nummer eveneens een le uit voering, en wel van de London-Suite van Eric Coates, geb. 27 Augustus 1886 te Hucknall, altist en componist studeerde a. d. R. a. M. te Londen (Lionel Tertes altviool en F. Corder compositie), was eenige jaren altist in verschillende strijkkwartetten en van 1912 1918 eerste altist v. h. Queens Hall-orkest. Wijdt zich sinds 1918 uitsluitend a. d. compo sitie. Hij schreef verscheidene orkest-suites verder voor orkest: Morsoque, Dance Inter- lude, Wood-nymphs, vele liederen met orkest of piano-begeleiding. De London-suite geeft ons een beeld, een muzikale schildering van eenige bekende ge deelten van deze wereldstad. Het eerste ge deelte vertoont ons de groenten- en bloemen markt Covent Garden. De muzikale vorm is een Tarentella, dus zooals het op een markt toegaat, een zeer levendig karakter waar de noodige geestdrift aanwezig is. Het tweede deel is getiteld de Westminster. Hierin heeft de componist Eric Coates zijn ziel uitgestort, orgeltonen ruischen en wij vertoeven in ge dachten in de groote kerk de Westminster Abbey in overpeinzing, zeer muzikaal heeft de componist dit geïllustreerd. Het slot brengt ons de Knight bridge: hier hoort men in de verte een muziekkorps nade ren en aan ons oog voorbijtrekken. Gisteren heeft op de Rijkswerf alhier plaatsgevonden een door de Directie uitge schreven Openbare Aanbesteding voor het maken van een gebouw van 2 verdiepingen met een aangebouwde ruimte voor opstelling van een centrale verwarmingsketel met schoorsteen op een terrein nabij het torpedo magazijn op genoemde werf (Perceel no. 7). Het bleek, dat was ingeschreven als volgt: J. Kingma, Middenmeer 12.688. Fa. A. Kingma Zn., Slootdorp 13.080. A. van der Wouw, Den Helder 13.989. K. Duinker, Den Helder 14.000. K. Venema, Den Helder 14.780. P. Tuin, 't Zand 14.975.— Gebr. Riemers, Den Helder 15.000. Fa. Starreburg Boerdijk, Den Helder 15.060.— W. Uiterdijk, Wieringerwaard 15.240. D. de Graaf Jr., Koegras 15.350. G. van de Wal, Den Helder 15.350. Fa. Gebr. Smit, Den Helder 15.460. G. Groot, Den Helder 15.463. J. Geuzebroek, Medemblik 15.500. R. K. Koppen Zn., Alkmaar 15.500. P. Bot, Heerhugowaard 15.650. G. H. Geus, Den Helder 15.700.— R. Noppert en G. Oort, Den Helder 15.740. E. van Latum, Alkmaar 15.760. C. Quak, Den Helder 15.780. G. Kuipers, Hoogwoud 15.840. Fa. Minneboo Walboom, Den Helder 15.950.— P. Fröhlich, Harlingen 15.950. N.V. Aannemers Mij. Noord- Holland 16.000. J. Roomeyer, Den Helder 16.000. E. Zon, Julianadorp 16.075. J. P. van Os, Den Helder 16.100. Fa. J. Krytenburg, Harlingen 16.240. P. Smit, Alkmaar 16.270. Gebr. Kersbergen, Den Helder 16.460. Holl. Beton Mij., Den Haag 16.490. N.V. Betonbouw, Groningen 16.500. J. C. Kooyman, Harlingen 16.880. Gewapend Beton Bouw „De Kondor", Amsterdam 16.900. N.V. Bouwbedrijf v/h. H. Doorn, Alkmaar 16.990. W. Ran, Den Helder 17.100. De gunning is aangehouden. Dezer dagen had een bediende van de firma Klercq, Spoorstraat, alhier het ongeluk een portemonnaie, inhoudende ongeveer 55.te verliezen. Bij dit ongeluk kwam echter een geluk, want de portemonnaie werd gevonden door een eerlijk man, den heer J. Bakker, die hl geruimen tyd werkloos is. Bakker bracht de portemonnaie op het Politiebureau, waar- ha z(j spoedig weder in het bezit was van den rechtmatigen eigenaar. De eerlijke werklooze had de belooning, Welke hij mocht ontvangen, wél verdiend. Verdienstelijk werk van den heer Jj. Joh. Dito. Door den heer Tj. Joh. Dito, stadsbeiaar- dier te Den Helder, zijn een viertal compo sities geschreven voor het aanstaande huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard von Lippe-zur Biesterfeld. De eerste compositie heet: „Gezang" en zal, behoudens toestemming van Burgemeester en Wethouders, tijdens de bevestiging van het voorgenomen huwelijk van het Prinselijk Paar, welke op Zaterdag 19 December zal plaats hebben, gespeeld worden. De tweede is getiteld: „Gelukwensch voor onze Vorste lijke Bruid en Bruidegom". Het stuk is ge schreven om onmiddellijk gespeeld te worden na den tijd van de bevestiging. Beide zijn com posities voor carillon. De vierde compositie: „Huwelijksfeestlied", op tekst van H. F., is zoo geschreven, dat he» door een ieder gemakkelijk kan worden ge zongen. Niet alleen, dat deze stukken met het oog op het komende huwelijk zijn geschreven, doch door den heer Dito is er ook over ge dacht, om vooral het lied populair te maken. Hq meende dit te bereiken, door een feest- marsch te schrijven, getiteld: „Voor Oranje en von Lippe-zur Biesterfeld met het Feestlied als Trio". De heer J. F. Pala, dirigent van het Stede lijk Muziekkorps alhier, verklaarde zich, na het te hebben hooren voorspelen, aanstonds bereid het te arrangeeren voor genoemd koor om het een plaats te geven op het repetoire van het Stedelijk Muziekkorps. De heer H. Schenkels, dirigent van de Harmoniekapel „Winnubst", zoowel als de heer H. Herts worm, dirigent van de Oranje-Harmoniekapel alhier, verklaarden zich daartoe eveneens be reid. Diverse scholen gaven te kennen het lied den kinderen te zullen leeren, terwijl het feest comité der beide Oranjevereenigingen aan de dirigenten, welke op dien dag zangkoren te Den Helder leiden, zal voorstellen het in hun programma op te nemen. Het zal wel geen nader betoog behoeven, dat het carillon in het Monument van het Ned. Reddingwezen het lied ten gehoore zal brengen. Wij laten het hier volgen: HUWELIJKSFEESTLIED. Juich op, o volk van Nederland, Juich op, o volk van kracht, Vernieuw, versterk den heil'gen band Met ons al-oud geslacht. Laat Neerlands driekleur wapp'ren Met feestelijken glans. De wimpels vroolijk klapp'ren) Aan stag en trans. Vol trots ziet heel ons vaderland Zijn Koningskinderen aan; Zoo echt gelukkig en charmant, Eenvoudig en spontaan. Heil U! Kroonprinselijk Echtpaar Gezegend zij deez' dag, Zoo vol van glans en luister En zonnelach. bis. Behoed ons Vorstenhuis, o Heer! Zoo rijz' ons aller bee. Dat Gij het voorspoed geev' en eer En ongestoorde vree. Het blijft Oranje boven, Wat tijden breken aan. Nooit zal men ons ontrooven d'Oranjevaan. bis. Wij maken er onze lezers attent op, dat de aangegeven datum in de advertentie van jl. Zaterdag, waarbij vermeld stond dat Sint Nicolaas tot 23 Nov. a.s. bij de firma zou verblijven, onjuist is. Dit moest zijn tot 28 November. Teneinde meer bekendheid te geven aan hun werk onder de jongens, hadden de leiders der Chr. Jongensclubs (die een onderaf deeling van de C. J. M. V. vormen) een filmvoorstel ling georganiseerd, die gisterenavond in het gebouw Palmstraat gehouden werd. Door het ongunstige weer was de kindervoorstelling slechts matig bezocht, maar de jongens, die zich niet door den regen hadden laten af schrikken en zich zoo waardige nazaten van onze Slijkgeuzen betoonden, hebben er zeker geen spijt van gehad. Behalve mooie opnamen uit de Alpen, werd er een twee-acter vertoond over 'n snooden weesvader, wiens verschijnen op het witte doek alleen al voldoende was, om het jeug dig publiek in de zaal tot een angstwekken de stilte te brengen. Gelukkig was er ook nog een goedhartige neger, die door z'n sna- kerijen de benauwde stemming in een luid ruchtige vroolijkheid om deed slaan. 's Avonds draaide er een meer uitgebreid programma, waarbij het C. J. M. V. tamboer en pijpercorps „Excelsior" z'n medewerking verleende. Interessant was vooral de smal film van den jongensdag te Heiloo, waar de jongensclubs ook vertegenwoordigd waren. Op vallend was het goede marcheeren van de Heldersche jongens tijdens den marsch door het dorp, waarbij ze zelfs den eersten prijs wisten te behalen. Met een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze avond tot meerdere be kendheid met en waardeering van het jon genswerk der C.J.M.V. zou mogen bijdragen, sloot de heer Leemans dezen avond. Een nieuwe feuilleton van de Heldersche Courant Met ons nummer van morgen begin nen wij een nieuw feuilleton, getiteld: „De strijd om de ,jBetty Bonn"," door Friedrich Lindemann. Speciaal voor Den Helder met zijn groot aantal zee varenden en bij de zeevaart belangheb benden, lijkt deze keus ons een zeer gelukkige. Het is het verhaal van een misdadig in elkaar gezet en uitgevoerd voornemen om een niet meer geheel volwaardig schip te laten verdwijnen, zulks in ver band met het opstrijken der assurantie penningen. Het verloop der vele spannende ge beurtenissen speelt voornamelijk op een plaats, die zich wel zeer in het bijzonder leent tot het ontstaan van internationale moeilijkheden: Gibraltar. Het geheel is een duister, doch niettemin goed in scène gezet complot, waarbij de schrijver ruimschoots gelegenheid kreeg roman tiek en avontuur op een zeer gelukkige wijze te combineeren, het ideaal voor een feuilleton. Wij zijn er van overtuigd, dat wij onze abonné's met het offreeren van dit boeiend verhaal gedurende een reeks van dagen eenige prettige oogen- blikken zullen bezorgen. Gisteravond heeft in „Casino" de eerste uitvoering in dit seizoen van „Helders Mannenkoor" plaatsgevonden, en alvorens meer in détail op het gebodene in te gaan, zouden wij reeds S. priori willen op merken, dat dit concert wel op zeer bij zondere wijze als geslaagd beschouwd mag worden. Ten eerste was daar een koor, dat een aantal, zij het dan niet nieuwe, liederen zong op goeddeels voor treffelijke wijze en vervolgens mocht men den solist van dezen avond, Gerard van Berk, leeren kennen als iemand van op merkelijk artistieken inslag en die in niet geringe mate zijn deel heeft gehad aan het succes van het geheel. Ook voor den kranigen dirigent van het koor, den heer Leewens, was het een eer volle avond. Het Koor. Zooals wij reeds zeiden, het te zingen pro gramma was niet nieuw. Integendeel, wij ont dekten er op diverse oude bekenden. Was dit dan misschien voor enkelen in zekere mate min of meer teleurstellend, in ieder geval kon men een concert tegemoet zien, waaraan de bekende „puntjes" zeker niet zouden ontbre ken. En in dit opzicht werden onze verwach tingen niet beschaamd. De ouverture van het concert bestond uit het zoo langzamerhand klassiek geworden „Om hoog" van Heinze, een lied, dat kans heeft gezien in een lange rij van jaren een zeer eer volle plaats op het liedertafel-programma te behouden. Evenwel, het was geen bijster fortuinlijk begin; en als voornaamste oorzaak hiervan zouden wij willen noemen het feit, dat de koorleden waarschijnlijk vermoedden, dat men deze strophen zoo goed kende, dat het niet meer noodzakelijk was op de leiding van den dirigent te letten. Het tegendeel bleek waar te zijn, en de gevolgen bleven niet uit. Het verliep alles Veifelend, er was weinig of geen eenheid bij de partijen en vooral in de bariton- afdeeling werd nogal wat verknoeid. Of men geschrokken was van dit begin weten we niet, wel, dat er oogenblikkelijk revanche genomen werd met het ,,'t Is Dag" van Jac. Maassen, op tekst van Gezelle. Ook hier haperde het nog heel even in het tweede couplet, maar dan wordt de geest vaardig over ons „Mannenkoor" en beluisteren we een samenzang, die er zijn mag. Machtig en met haast ontroerende overtuiging klinkt het lied op, waarin we een harmonisch samengaan der partijen mogen beluisteren dat bewijst, dat dit koor nog steeds tot opvallend werk in staat is. Volgt „Oogst" van G. H. Boedijn, een num mer, waarmede het koor in Juli van dit jaar den eersten prijs in de le afd. van het Nat. Concours te Beverwijk behaalde. Daar was rhythme en een begrip voor het gezongene die beiden zorgden, dat ook thans weer dit lied op de juiste wijze geïnterpreteerd werd. Het was een nagenoeg foutlooze vertolking. Als laatste nummer voor de pauze werd nog gezongen Olman's vermaarde „Jeruza lem", hetwelk een triomf werd. Het is een moeilijk werk en het vraagt veel, zoowel van de leden als den dirigent. Maar men sloeg zich er bewonderenswaardig doorheen, zoodat het hartelijk applaus van de volle zaal in geen enkel opzicht als geforceerd mocht gelden. Né. de pauze kreeg men van A. Saintis het „Sur les Remparts", een lied, dat zoowel mag nifiek getoonzet is als een vlotte tekst bezit. Daar was vreugde in dit zingen en vaart en enthousiasme en met name bij de tenoren mochten wij uitstekend werk beluisteren. Cécile is een van de beroemde vijf zusjes, die op 28 Mei 1934 te Callender (Canada) werden geboren. Het is een zeldzaamheid, dat deze vijfling in leven is gebleven. Flink, krachtig en gezond zijn ze nu. De geboorte van een vijfling is buiten gewoon zeldzaam en komt slechts 1 keer op 57 millioen geboorten voor. De Dionne vijfling mag daarom wel een wereldwonder heeten en al le eer komt toe aan den dokter, die hielp bij hun geboorte en aan de ver pleegsters, die de vijf ling met goe de zorgen omringden. QRATIS BESCHIKBAAR zoolang de voorraad strekt, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 x 23 cm.) zonder eenige reclame- opdruk, van de Canadeesche vijdingen, tegen inzending van de uit 2 pakken geknipte Quaker mannetjes, franco als drukwerk met uw adres aan: Quaker, Postbus 905, Rotterdam. De voeding van de Dionne'tjes was na- tuurlijk een van de moeilijkste problemen, welke door de doctoren moest worden op gelost. Zij bepaalden hun keus op het Quaker Havermout, dat reeds voor den eersten verjaardag van de vijfling voor hen werd voorgeschreven. Denk er eens aan, wat dit ook voor uw kinderen en uw geheele gezin beteekent. Quaker Havermout is bijzonder smakelijk, heeft een hooge voedingswaarde en is ge makkelijk verteerbaar. Geen ander ontbijt kan versch gekookt en warm opgediend Quaker Havermout vervangen. Quaker wordt uitsluitend in pakken met garantiezegel verkocht, opdat U het zuiver en in prima conditie ontvangt. Vraag naar vlugkokend Quaker en U kunt dit smakelijk ontbijt in een paar minuten bereiden. Een noviteit. Dan komt de noviteit van dit programma, het „Jagerslied" van Henk Badings. Zooals men weet behoort Badings tot de categorie jongeren, die een ernstige poging heeft onder nomen het vaderlandsche lied te modernisee- ren. Badings is alles, behalve een vocale charlatan; integendeel, hij is een ernstig kunstenaar, die reeds thans, ook in uitgespro ken artistieke kringen, met groote belang stelling gadegeslagen wordt. Wat nu zijn „Jagerslied" betreft, wij hebben ons oor scherp te luisteren gelegd, doch het is ons, ondanks het feit, dat conservatisme ons vreemd is, niet mogelijk te verklaren dat genoemd lied ons in zijn geheel kon bekooren. Daar zijn tal van wonderlijke contrasten, waarbij er diverse zijn, die nogal gewild aandoen, daar zijn accoorden, die men niet verwacht en daar is een rhythme, dat ons op verscheidene plaat sen belangrijk te abrupt, te weinig logisch, voorkomt. Anderzijds is daar een niet te ont kennen spontaniteit en ook de vertolking was goeddeels verdienstelijk. Gezien het moeilijke van dit werk en de langdurige voorbereiding die dit nummer zeker gekost zal hebben, zou den wij echter willen verklaren, dat im groszen Ganzen in dit geval de „cost" niet voor den „baet" uitging. Hoe het ook zij, het was een interessante „novelty", een merkwaardig intermezzo in een gedegen liederentafel- program. Het koor besloot zijn optreden met „De Gravers" van Olman en het was een eervolle finale van een concert, dat wederom bewees de plaats die het „Mannenkoor" in onze stad inneemt en tevens het succes, dat de dirigent, de heer Leewens, zij het na hard werken, weet te behalen. De solist: Gerard van den Berk. Er is gisteravond door den voorzitter van het Koor, den heer Peters, opgemerkt, dat men keer op keer gelukkig is met de keuze van den solist en als er iets waar is, dan is het wel dit. En ook gisteravond is op deze prettige regel geen uitzondering gemaakt, integendeel, Gerard van den Berk, de tenor solist uit St. Oedenrode heeft bewezen, dat de roep, die er van hem uitgaat, inderdaad een verdiende is. Begonnen werd met een tweetal aria's van Bach, en wel de aria uit de cantate No. 13: „Meine Seufzer, meine Tranen" en vervolgens de aria uit het Weihnachtsoratorium „Frohe Hirten, eilet". Reeds dadelijk bleek dat men hier met een zanger van klasse te maken had, met iemand, die meer presteert dan de doorsnee-solist op zangavonden. Hij bezit een opmerkelijk volume, beschikt over een behoorlijke draag kracht van geluid en heeft een voordracht die benijdenswaardig is. In beide nummers werd dit alles reeds op markante wijze gedemonstreerd en het viel op, hoe goed dezen zanger Bach ligt. Daarbij is geen enkele maal sprake van overdrijving, het geluid blijft beheerscht, doch verliest geen enkele maal iets van zijn warmte. Ook de uitgesproken moeilijke passages in deze aria's bleken geen obstakels voor dezen solist te zijn, zoodat men mocht genieten van een Bach-vertolking, zooals men deze zelden hier hoort. Vervolgens kreeg men uit het oratorium „Messias" van Handel het recitatief „Tröstet Zion" ^n de aria „Alle Tale". Wederom waren daar de licht gehaalde hooge en lage registers, wederom de spanning, welke hij in zijn zang weet te leggen. Was het te verwonderen, dat het groote publiek zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken stak? Nog een 3-tal nummers kreeg men te hoo- Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Woensdag 18 November. Casino, 8.30 u. Tweede Marine-concert. Donderdag 19 November. Casino, 8.30 u. T.A.V.E.N.U.-uitvoering. Vrijdag 20 November. Casino, 815 u. Volksonderwijs. Opvoering van Saigon Milly, door „T.A.V.E.N.U." Zaterdag 21 November. Alg. Mïl. Tehuis, Spoorstraat, 8 u. Propa- ganda-filmavond. Ver. tot bevordering van de belangen van slechthoorenden. Musis Sacrum, 8 u. Feestavond W.S.V. „De Zilvermeeuw". ren. Het waren respectievelijk uit Weber'a „Euryanthe" de romance „Unter bliihenden Mandelbaumen", het „Gebet des Rienzi" van Wagner en tenslotte het onsterfelijke „Wal- thers Preislied" uit „Die Meistersinger", even eens van Wagner. In al deze liederen was het de heer Leewens, die voor de vleugelbegeleiding zorg droeg en hij heeft dit gedaan zooals men dat van hem gewend is: verzorgd en met de uiterste accuratesse voor den solist. Het „Preislied" ontlokte een daverende ovatie, zoodat de heer van den Berk gedwongen werd tot het geven van een encore. Dit was het „Gebet des Rienzi". Daar waren woorden van dank van den voor zitter tot den solist, bloemen voor mevr. Leewens en een zaal, die in een roes van enthousiasme verkeerde. Hetgeen alleszins be grijpelijk te noemen was. Een eerste concert van „Mannenkoor", dat wel bijzonder geslaagd is en dat ook het beste voor de toekomst doet verwachten. Het bestuur der Speeltuinvereeniging ver zoekt ons de aandacht te vestigen op den Propaganda-feestavond, welke Zaterdag zal worden gehouden in Casino. Met verwijzing naar de in het advertentieblad geplaatste advertentie, alsmede naar de meerdere ge heimzinnige annonce's, waarin een „Inbreker werd gevraagd", mogen nog nu wel verklap pen dat dit de titel is van het kluchtspel, hetwelk dien avond zal worden opgevoerd. Bij vorige gelegenheid werd meestal de noodige luister bijgebracht door medewerking van de kinderen, waarbij dan op duidelijke wijze, de motieven en methoden van het eigenlijke Speeltuinwerk tot uitdrukking wer den gebracht. Doch indachtig aan het „elck wat wils" meende het bestuur nu eens met een blijspel te moeten komen, hetwelk den geheelen vooravond zal vullen.. De opvoering is voor een belangrijk deel opgedragen aan de rjjpere jeugd en het geheel staat onder leiding van den heer'J Manshanden. Het doel van den avond is tweeledig. In de eerste plaats meer bekendheid te geven aan het zoo nuttige speeltuinwerk, en ten tweede om dekking te vinden voor de financiëele problemen, waaraan in dezen tijd ook da Speeltuinvereeniging niet ontkomt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5