Vischkotter Dominee gaf geen Binnenland Per K.L.M. naar Abessinië in nood Prof* Mengelberg teruggekeerd* Vleeschvergiftiging te Herzogenrath Het hygiënisch winnen van Steungeld verloren voorrang Uitvoer van melkproducten naar Engeland D Haagsche Inval in een Haagsch speelhuis Tegen een onverlichten wagen gereden melk in Nederland VRIJDAG 20 NOVEMBER. zedenzaak Stuk ijzer in het hoofd bSJMS °PgChaald- Hij was -ds brocht01?? TV'* vrachtauto te heiloo door trein gegrepen. Onder kunstmest bedolven en gedood Bijzondere vlucht met Fransche passagiers. Duimelaar zal de gecharterde „Kwak" vliegen. Een week voor Kerstmis zal „de Kwak", de Douglas dc 2 ph-akq van het Parijschë vliegveld le Bourget starten op weg naar Abessynië. Een Fransch bankdirecteur heeft het KLMtoestel gecharterd, voor deze bijzondere vlucht, welke ongeveer 'n maand zal duren. Het gezelschap bestaat uit zes toe risten w.o. een filmoperateur, die de aardigste momenten van deze reis op den gevoeligen band zal vastleggen. De KLM heeft in den loop der jaren al zoovele bijzondere vluchten uitgevoerd, dat zij met deze laatste opdracht voor Abessynië wel tot een specialiste gestempeld kan wor den in het maken van moderne kruistoch ten. Wij denken aan van Lear Black's roem rijke vluchten met Geysendorfer en Scholte, aan Scholt's reis naar Indo-China, aan Frijns' vlucht met mevr. Moore naar het Heilige Land, aan de tochten, welke Lord Beaverbrook met de KLM maakte en thans weer aan de voorgenomen Abessynië vlucht. De Fransche reizigers zijn aan de goede zor gen van Duimelaar toevertrouwd, een van de oudste piloten der KLM, die in 1923 in dienst der maatschappij trad en reeds 12.000 vlieguren op zijn naam heeft staan. De bemannig van de „Kwak" zal bestaan uit de heeren: J. J. E. Duimelaar, gezagvoerder, H. C. A: van Montfoort, tweede piloot, Chr. Bies heuvel, boordwerktuigkundige en J. W. Hoogland, marconist. De vlucht, welke 17 December van Parijs begint, leidt langs de volgende luchtwegen: Pai'ijs Marseille Rome Athene Rhodos Alexandrië Cairo Luxor Assouan Port Sudan Massaou Assab Djibouti Addis Abeba Asmara Port Sudan Wadi Halfa Cairo Mersa Matruh Benghasi Tripolis Catania (op Sicilië) Rome Marseille Parijs. „De Kwak" zal op zijn terugweg misschien niet de oevers van den Nijl volgen, waar zijn langbeenige verwanten de Ibissen ver blijven, maar wellicht zal hij van Port Soe dan over de golf via Rhodos naar Rome terugvliegen. Een onderhoud met den dirigent. Bericht over het verlies van par tituren fantasie. Met den nachttrein uit Boedapest, welke precies op tijd te 9.48 aan het Centraal 'Station arriveerde, is prö'f. dr.' Willem Men gelberg gistermorgen in de hoofdstad terug gekeerd. Ter begroeting waren er mevrouw Mengelberg, Dr. Rudolf Mengelberg en de heer Boissevain, de laatste namens het be stuur van het Concertgebouw. De lange, vermoeiende treinreis ten spijt, was Prof. Mengelberg zeer opgewekt en bleek hij niet het minste bezwaar te hebben om, toen de verslaggever hem tegemoet trad, het een en ander te vertellen over zijn op treden in de Hongaarsche hoofdstad, waarbij en passant ook enkele andere zaken ter sprake kwamen. De eerste vraag gold uiteraard het in het te Boedapest verschijnende blad „Magyors- zaggepubliceerde bericht, dat de dirigent een koffertje was kwijtgeraakt, waarin de partituren geborgen waren, welke hij voor de uitvoering te Boedapest noodig had. Wel, daar is letterlijk geen woord van waar, antwoordde Professor Men gelberg lachend. Inderdaad heb ik geen gevolg kunnen geven aan mijn voornemen om in Boedapest Mahler en Bach te diri- geeren, maar dat had een geheel andere oorzaak. De zaak was dat in verband met diplomatiek bezoek uit Italië de Boedapes- ter Philharmonie van *s ochtends vroeg tot 's avonds laat heeft moeten repeteeren voor een opera of iets dergelijks, zoodat er voor het door mij uit te voeren programma niet meer dan twee en een halve repetitie overbleef, dat wil zeggen, anderhalve repe titie voor Mahler en een voor de rest van het programma. En ofschoon ik onmiddellijk wil toegeven, dat het orkest, dat ik had aan te voeren, uitnemend is, is het toch zeer onbegrijpelijk dat ik deze menschen, wilde ik voldoende ver antwoord zijn, volkomen in de hand moest hebben, zoodat er, wil men de vierde symplionie van Mahler, die veel technische moeilijkheden bevat, volledig tot haar recht c.oen komen, wel acht of tien repetities noodig zijn. Daarom heb ik, ofschoon mij dat zeer speet, Mahler niet kunnen dirigeeren, terwijl de comDOsitie van Bach het programma te lang zou hebben gemaakt, aangezien er nog tijdens de uitvoering een zangeres optrad. Ik heb daarom de compositie van Bach vervangen door het „Concerto grosso" van Vivaldi, dat slechts twaalf minuten in beslag neemt. Ook heeft op dit concert mejuffrouw Anna Fischer het pianoconcert in d-mol van Mozart ten gehoore gebracht. Zooals u weet heeft deze pianiste ook onder mijn leiding te Amsterdam gespeeld. En nu wij over Mahler hebben gesproken, aldus de dirigent, acht ik het goed dat u eens in uw krant mededeelt, dat men in Duitschland geen principieel bezwaar heeft om een compositie van Mahler in het pro gramma van een avond op te nemen en dat men mij er zelfs om ferzocht heeft. Maar zooals ik u al heb gezegd, is het spelen van Mahler's oeuvre zeer moeilijk, zoodat ik over ruimen tijd moet beschikken om een derge lijke uitvoering met een vreemd orkest naar hehooren te kunnen voorbereiden. Want ik dirigeer alleen, als ik voor mijzelf overtuigd ben, dat het goed zal worden. Duitsche autoriteiten erkennen de deugdelijkheid van het gele verde vleesch. Vanwege het Staatstoezicht op de volksge zondheid wordt het volgende medegedeeld: In de laatste dagen zijn in de pers enkele berichten gepubliceerd, betrekking hebben de op het voorkomen van vergiftigingsgeval- len bij een zestiental personen te Herzogen rath, van welke inmiddels een drietal zijn overleden. Bij een groot aantal lezers heeft de mee ning post gevat dat in het onderhavige ge- \al spiake is van een werkelijke vleeschver giftiging, terwijl meerdere dezer zelfs ge meend hebben uit de persberichten de conclu sie te mogen trekken dat deze v 1 e e s c h)- vergiftiging zou te wijten zijn aan het ge bruik van vleesch afkomstig van een klooster uit een aangrenzende Nederlandsche ge meente. In verband hiermee moge er eens op gewe zen worden dat hiervan geen sprake is. Reeds het feit dat de bewoners van een drie tal kloosters van het betreffende vleesch ge geten hebben en dat de ziektegevallen slechts zijn opgetreden bij de gebruikers in een dier inrichtingen, wees er reeds op dat de oorzaak elders moest gezocht worden. Het vermoeden rees dat de besmettingsbron gezocht zou moeten worden in de stoffen die in het St. Jozefklooster te Herzogenrath voor de bereiding van het vleesch tot gehakt hier aan waren toegevoegd. Het deskundig onderzoek dat van medische- zoowel als van veterinaire zijde is ingesteld, heeft dit vermoe den bevestigd en als ziekteoorzaak vastgesteld het gebruik van besmette eendeneieren. De betrokken Duitsche autoriteiten, zoowel de bestuursautoriteilen als de medische en veterinaire, hebben er prijs op gesteld tegen over den inspecteur van de volksgezondheid te Sittard, die o.m. belast is met het toezicht op de naleving van de vleeschkeuringsdienst in Limburg, met nadruk te verklaren dat het uit de Nederlandsche gemeente afkomstige vleesch „einwandfrei", d.i. volkomen deugde lijk geweest is en dat het optreden van de gesignaleerde ziektegevallen niet aan het ge bruik daarvan mag worden toegeschreven. Studiecommissie van kenbond ontvangen. den Vol- In een gat in den vloer terugge vonden. De vorige week had een werklooze zijn steungeld ontvangen aan het kantoor in de van der Pekstraat. Enkele oogenbliklcen la ter, toen hij het lokaal nog niet verlaten had, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat het geld op onverklaarbare wijze was verdwenen. De politie werd in de zaak ge mengd, omdat men meende, dat het den man was ontrold. Het is thans gebleken, dat van zakkenrol lerij geen sprake is geweest. Gisteren is het geheele bedrag gevonden in een gaatje in den vloer tusschen twee plinten. Door een gat in den zak van den werklooze is het door diens broek op den vloer terecht geko men en in het gat verdwenen. Gistermorgen heeft Ir. H. W. de Kruyff, directeur van den keuringsdienst van waren te Zutphen, een zestal deelnemers ontvan gen van de, .vanwege het secretariaat van den Volkenbond, uitgezonden studiecommis sie voor de productie en de distributie van melk in Nederland. De Zutphensche keu ringsdienst was* de eenige van deze dien sten in Nederland, die bezocht werd. Hier werd het laboratorium bekeken, waarbij Ir. de Kruyff in het Fransch een inleiding hield over de warenwet in het algemeen, de uitvoering daarvan en het hygiënisch toezicht op het winnen en den verkoop van melk door de keuringsdiensten. Na een Gel- dersche koffietafel in hotel „de Hollandsche tuin", vertrok het gezelschap naar Deven ter, waar eenige melkwinkels en melkinrich tingen bezocht werden om daarna te Duur (gemeente Olst) het hygiënisch melken te bezichtigen. Vervolgens vertrekt het gezelschap naar Zwolle, om vandaar door te gaan naar Leeu warden, waar heden onder leiding van Dr. Veenbaas, de gezondheidsdienst van vee bezocht zal worden. f 100 boete opgelegd. Voor den waarnemend kantonrechter Mr. E. W. Catz. stond gisteren de Amsterdamsche predikant Ds.' S. terecht, wegens het maken van een verkeersfout. Op 13 September reed de predikant met zijn auto in de Diepenbrockstraat. Op den hoek van deze straat en de Bernard Zweerskade kwam hij in botsing met de auto van den koopman N. Een dame, die in de laatste auto zat, werd tamelijk ernstig gewond. Zij is ge- ruimen tijd in een der ziekenhuizen ver pleegd, ook een heer liep verwondingen op. Verdachte verklaarde, dat hij op het kruis punt geen signalen had gegeven. De andere auto, die van rechts kwam, had hij niet tij dig gezien. Anders zou hij zeer zeker voor rang hebben verleend. De eigenaar van dé aangereden auto ver klaarde, dat de schade nog niet geregeld was. De predikant wenschte eerst de rech terlijke beslissing af te wachten. De auto die over den kop was geslagen en die ern stig beschadigd is is nog niet gerepareerd, zoodat de schade nog niet is vastgesteld. Op een vraag van den kantonrechter ant woordde getuige, dat hij aan de rechterzijde van den weg had gereden. De ambtenaar van het O.M. zeide, in zijn requisitoir, dat hier ernstig letsel is ver oorzaakt. De Officier he^ft de. stukken in handen van spr. gesteld', Omdat 'hij geen grove schuld aanwezig achtte. Wel hoeft ds. S. sdhuld aan dit ongeluk, al wil spr, in qpiamerk,ipg nemen, dat het uitzicht door enkele hoornen ter plaatse zeer slecht is. Spr. requireerde een geld boete van f 20O.-t. Ds. S. zeide in zijn verdediging, dat hij zeer kalm reed. Dij "heeft nooit een aanrij- HILVERSUM n. Nieuwsberichten A.N.P. Gramofcnnmuziek Lichte Muze Kovacs Lajos AVRO Accordeonmuziek AVRO Melody Circle VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Avondwijding VPRO Lezingen Politiek Radio Jour naal VARA Opvoeding tot gemeen schapszin VARA Eenzaamheid en Ge meenschap VPRO Causerie VPRO Dansmuziek Dansorkest AVRO De Flierefluiters VARA Voor de jeugd Kinderuur VARA Solistenconcerten. VARA-Orkest, de Ramblers en solisten Diversen Declamatie VARA Declamatie VARA Het Motettenkoor VPRO ■o O 8.00 10.40 11.30 12.00 10.00 10.20 11.15 bo cö ■O ■O 4.00 6.00 2.10 5.30 3.15 4.30 5.00 •o 8 o 10.30 6.50 11.00 10.40 6.30 7.00 7.35 8.30 9.00 8.00 HILVERSUM I. Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Ensemble v. d. Horst NCRV Het Haagsche Trio NCRV Orgelconcerten Orgelmuziek NCRV Godsdienstige Uitz. Schriftlezing NCRV Morgendienst NCRV Chr. lectuur NCRV Lezingen Voor tuinliefhebbers NCRV Litterair Halfuur NCRV De parasiet als diplo maat NCRV Solisten-concerten Zang en piaro NCRV Cello en piano NCRV Haarl. orkestver. en solist NCRV Haarl. orkestver. en solist NCRV •0 c bi) u cö ja ■O O 8.15 12.15 5.00 1.00 4.00 5.30 8.00 10.30 2.30 11.00 3.00 ■o 8 O 8.00 10.30 10.35 men kan geen voorrang geven. ^an"eer, nnto ziet Verd. meent, dat de koop man links van den weg heeft 8®re^:n z.i. is hij zedelijk niet verantwoordelijk voor dit betreurenswaardig ongeluk. was De kantonrechter, vonnis wijzende, - van oordeel, dat verd. geen voorrang had V6Zoowei het inhouden als signaleeren is achterwege gebleven. De dominee werd tot f100 boete veroordeeld. 6.30 7.15 9.00 8.15 9.30 Gunstige resultaten na de bespre kingen tusschen de Nederland sche en Engelsche regeering. In vervolg op hetgeen ten aanzien van een gewijzigde regeling van den uitvoer van ge condenseerde magere melk naar Engeland reeds is bekend gemaakt, kan thans het vol gende worden medegedeeld. Hoewel het „Import Duties Advisory Com- mittee" aan de Engelsche regeering gunstig had geadviseerd ten aanzien van een verzoek van de Engelsche belanghebbende fabrikan ten om de invoerrechten op melkproducten met een zoodanig bedrag te verhoogen, dat dit practisch prohibitief zou werken, heeft de Engelsche regeering bij besprekingen door haar met de Nederlandsche regeering ge voerd, "van deze verhooging onder de volgen de voorwaarden afgezien: 1. De contingenten voor den invoer van melkproducten uit de „Foreign Countries", zouden in zekere mate moeten worden ver laagd. 2. Met de Engelsche fabrikanten moest be treffende de verkoopprijzen voor geconden seerde magere melk een regeling met vol doende waarborgen, omvattend o.a. een orga nisatie van de agenten in Engeland, voor een juiste naleving worden getroffen. Na overleg met het hierbij betrokken be drijfsleven heeft de Nederlandsche regeering besloten lager doch in ieder geval gun stiger dan door de Engelsche regeering oor spronkelijk bepaalde contingenten en een scherpere controle op den verkoop te prefe- reeren boven prohibitieve invoerrechten. De onder 2 bedoelde regeling werd door een commissie, waarin de beide producenten organisaties zijn vertegenwoordigd, voorbe reid en kan zeer binnenkort in werking wor den gesteld. De invoer van Nederlandsche gecondenseerde magere melk in Engeland zal hierbij voorloopig uitsluitend zijn toege staan aan een beperkt aantal ondernemin gen, die mede verantwoordelijk zijn voor de plaatsing van het contingent en de naleving van de voor den verkoop te stellen voorwaar den. De thans bij den verkoop van Neder landsche gecondenseerde magere melk werk zaam zijnde agenten, zullen zooveel mogelijk met den verkoop blijven belast. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze Tegeling voorloopig is. Nagegaan zal worden, welke wijzigingen zullen dienen te worden aangebracht om de aan deze rege ling klevende bezwaren te ondervangen, zon der in conflict te komen met de afspraken met de Engelsche regeering. Mededeeling van den minister van justitie. In een nota naar aanleiding van het ver slag betreffende hoofdstuk 4 (justitie) der rijksbegrooting 1937, deelt de minister van justitie ten aanzien van de zaak-Ries het volgende mede: Terwijl de minister moet blijven bij zijn standpunt, dat hij in dezen niet in be spreking van de zaak zelf kan treden, wil hij geen overwegend bezwaar maken om op de beide algemeen gehouden vragen als nog het navolgende mede te doelen: De voorstelling van zaken, dat de geheele aanklacht tegen den in het verslag bedoel den verdachte steunde op de verklaring van één minderjarigen getuige, is onjuist, Er was tegen dezen verdachte verschillend ander belastend materiaal aanwezig. Voor wat de vraag betreft samenhangend met de betrouwbaarheid van dezen getui ge, zij medegedeeld, dat de politie van het eerste verhoor af rekening heeft gehouden met de omstandigheid, dat op grond van ook aan haar bekende feiten ten aanzien van dezen getuige bijzondere omzichtigheid vereischt was. Amsterdam IS November Op het ter rein van de N.V. Groeneveld van der Pol en Cos technische fabriek aan den Papa verweg te Amsterdam vond gistermiddag tijdens het schaftuur een ernstig ongeluk plaats, waarbij een 14 jarige jongen, J. II werd gewond" leerlingbankwe>-ker, ernstig Eenige jongens wierpen met stukjes lasch- .jzer dichtbij het. water van het papaverka- ino Ya" der E- werd (ioor een der stuk jes getroffen, dat hem diep in het hoofd drong. De jongen viel voorover in het ka naal, waaruit hij spoedig door zhn kame nabij de" KaJeMskg??tP0VCrWeg te IIeilo°' auto van den heer ?!T™°lg'>n ',e vrac,lt- een uit de richlintr »°S iUlt IIei|oo, door trein gegrepen Dt nifi!!, ''?.111 komenden De chauffeur icon echteY'n vernicId cabine springen en Hen '.,ls uit de wondingen op. CU 1C^ s^ec^^s lichte ver- Terschelling, 18 November. De visch- kotter „Prinses Juliana verkeert op 53 32 Noord en 5 gr. 25 Oost - dit is onee' veer zes mijl ten Westen van de punt van bet Bornrif bij de gronden tusschen Ter' schelling en Ameland in nood. De motorreddingbooten „Brandaris" eni Insulinde", beide van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij rijn uit hun onderscheiden standplaatsen, Terschel. ling en Oostmahorn, vertrokken om den kot. ter assistentie verleenen. Er staat op zee een stevige Noordoostenwind. Nader uit Zoutkamp: Het schip, dat. den naam „Prinses Juli ana" draagt, is een motorkustvaartuig van dc reederij P. J. Balk te Groningen. De „Batavier I" heeft gisteravond het eerst het schip bereikt en is in de nabijheid ge. bleven, tot de uitgevaren reddingbooten van de Noord- en Zuidhollandsche Redding. Maatschappij en de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen te Terschelling bij het schip waren aangekomen. Nadat omstreeks tien uur de „Brandaris" en de „Holland" het in nood verkeerende schip hadden bereikt, heeft de „Batavier I" zijn reis voortgezet. De „Insulinde" is naas Oostmahorn teruggekeerd. Bemanning wil het schip niet verlaten. Tenslotte wordt nog nit Terschelling ge« meld: Over het motorschip „Prinses Juli< ana", dat zich op 7V2 mijl dwars van Oos terend op Terschelling in nood bevindt, ver- nemen wij nog, dat de schipper en de be manning het schip niet willen verlaten, doch aan de ter assistentie uitgevaren sche pen verzocht hebben, in de nabijheid te blijven. Behalve de „Brandaris" en de „Holland" zijn nog eenige schepen ter plaat se. Er staat een Oost-Noord-Ooster stormi en een holle zee. Het is waarschijnlijk, dat men het schip gaande kan houden, daar de reddingbooten seinden, dat er niets aan 't schip mankeert, doch alleen slagzij maakt. De kapitein verzocht alleen zijn vrouw en kinderen van boord te halen. Deze zijn/ aan boord van de „Brandaris" overgegaan, Emmen. Gistermiddag omstreeks vleit uur is te Klazienaveen-Noord, waar de ta, Beckering uit Musselkanaal een niet meer in werking zijnde kunstmestfabriek als op slagplaats gebruikt, een ernstig ongeluk! voorgevallen, waarbij de 23-jarige gehuwde arbeider W. G. uit Zandberg, gemeente Odoorn, om het leven is gekomen. Een groep arbeiders van de firma Becke ring, die daartoe des morgens per autobus naar Klazienaveen was gekomen, was bezig met het los werken van een hard geworden partij kunstmest. Daarbij is plotseling een/ zwaar blok van deze kunstmest omlaag ge stort, Eenige arbeiders werden getroffen, terwijl G. liet blok op het hoofd kreeg en vrijwel onmiddellijk overleed. Een drietal doktoren uit de omgeving was zeers poedig ter plaatse. Bij G. waren de levensgeesten echter reeds geweken. De andere arbeiders bleken er goed te zijn afgekomen. Slechts een van hen had verwon dingen aan een been opgeloojxm. Hij is ter plaatse verbonden, waarna hij met de an deren is huiswaarts gekeerd. Gisteravond omstreeks half twaalf is on der leiding van commissaris Hol een inval gedaan in het perceel Godetiaweg 14, te Den Haag. Het vermoeden bestond, dat hier gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Het spelen zelf werd niet geconstateerd, doch uit alles bleek, dat even te voren rou lette was gespeeld. Verschillende roulettes waren aanwezig, een groen laken fiches, enz., werden achter een schrijfbureau ge vonden. Behalve de hoofdbewoner en zijn: echtgenoote waren dertien bezoekers aan wezig, onder wie twee vrouwen, die allen vrijwillig op verzoek van de politie het perceel verlieten, nadat zij hun namen had den opgegeven. Ongeluk met doodelijken afloop- Munstersclie Veld. Gistermorgen om streeks zes uur is de ongeveer veertigjarige motorrijder IJ. M., wonende te Weele, ge- meente Vlagtwedde, een melkwagen, welke aan de achterzijde niet verlicht was, achter op gereden. Toen M. den wagen opmerkte, kon hij niet meer uitwijken, en met een hevigen smak sloeg hij tegen het het voer tuig. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Winschoten, waar operatief ingrijpen noodzakelijk werd g^ acht. Dit mocht echter niet meer baten en in den laten namiddag is M. bezweken. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP ,,,0Grls.,crav°m' raakte op den Mathenesser- weg te Rotterdam een tank-auto, afkomstig hu- 1 "™ei'cnd. defect. Aangezien het ve- «trÜJ - verkeer op niet geringe wijze de, trachtte men den wagen aan den fa"\ van den weg te zetten. Hiertoe ver- ^J,°VerschilIende voorbijgangers hun cntie, o.a. eenige jonge knaapjes. Gp p.gegeven moment geraakte de 13-jarige d., onder een der wielen en werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. Hot stoffelijk overschot van het ongeluk kige slachtoffertje werd naar het zieken- iuis aan don Coolsingcl vervoerd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2