Engelsche Koningskroningen Engeland verbaast zich over een a v o n d japon Zaterdag 21 November 1936 Vierde blad Het Sinterklaascadeau voor moeder den getrokken Staatskoets. Voor en achter hem de bereden wachtmeesters met hun zilveren helmen en scharlaken uniformen. De hoogwaardigheidsbekleeders volgen dan het Koninklijke rijtuig. Ditmaal echter, voor de derde maal achtereenvolgens, vond de koninklijke tocht, ten gevolge van het slechte weer niet plaats. In 1934 werd hij verhinderd door een on doordringbare mist, in '33 verviel hij door de er kort aan voorafgegane dood van Prinses v ïctoria. De voornaamste der hoogwaardig heidsbekleeders ontvingen toen den heer- scher aan de poort van het „House of Lords". Eerst hier formeerde zich de groep in waar lijk sprookjesachtige glans. Aan beide zij den van den troon stond een baanderheer; de eene hield het Zwaard van het Rijk, de andere een symbolische hoofdbedekking, de „Cap of Maintenance". Aan den hoogsten der waardigheidsbekleeders van zijn hof, Lord Chamberlain, deelde de koning mede, dat hij de leden van de Tweede Kamer wenschte te zien. De Opper-Kamerheer gaf het bevel door aan den zgn. „Zwarten Staf" zoo heet een ambtenaar van de Eerste Kamer die dan op zijn beurt met luide stem aankondigt: „De Koning wenscht de directe verschijning van het hooglofwaardige Huis!" In purperroode fluweelen kragen met duur hermelijn bezet, wachten nu de Peers en hun dames de intocht van het „House of Commons" af. Zoodra de afgevaardigden hun plaats voor de troon hebben ingenomen, be gon de in zijn volledig koningsornaat geklee- den vorst zijn toespraak, die met een ge lofte werd ingeleid. „In de aanwezigheid van den Almachtigen God erken ik in volle ernst en in alle plechtigheid dat ik een geloovig Protestant ben; geheel volgens de Protestantsche troonopvolging zal ik de wetten hooghouden en ze tot welzijn van mijn rijk toepassen." Na deze korte rede, die als 't ware de groet van Eduard voor zijn eerste parlement was, volgde de eigenlijke Koninklijke speech, die door de regeering volledig was voorbe reid en opgesteld. Ofschoon de constitutioneele verantwoor ding voor de troonrede enkel en alleen door de regeering gedragen werd, gaf de sterke en actieve persoonlijkheid van Eduard VIII ZAL DE KRONING VAN KONING EDUARD ZONDER INCIDENTEN VERLOOPEN? AMUSANTE EN PIJNLIJKE GEBEURTENISSEN UIT HET VERLEDEN. LONDEN, November 1936. De Engelschen zouden het bijna als een wonder beschouwen, indien de plech tige kroning van koning Eduard VIII, die op 12 Mei 1937 plaats vindt, glad en zon der eenig incident van stapel zou looperp Want eerstens is het ceremonieel zoo in gewikkeld, dat het ondanks zorgvuldige voorbereidingen voor de deelnemers bijna onmogelijk is, geen vergissing te maken en tweedens is er eigenlijk geen Engelsche koningskroning geweest, waarbij zich niet min of meer pijnlijke incidenten hebben voorgedaan. Maken wij eens een snelle wandeling door de geschiedenis: Bij de kroning van koning Hendrik I zou de aartsbisschop van Canterbury den ko ning de kroon op het hoofd zetten; maar de bisschop van Salisbury, de voorrechten van zijn collega niet erkennend, drong naar voren en zette de kroon, die hij aan zijn ambtsbroeder ontrukt had, zeer ener giek op het hoofd van den monarch. Woe dend geworden sloeg de beleedigde aarts bisschop met zijn staf de kroon van ko ning Hendrik's hoofd waarbij de wang van den heerscher een gevoeligen klap op liep. deze geschiedkundige verklaring ongetwij feld een nieuw aspect. Daarop volgde dadelijk een zitting van het Lagerhuis die door een bijzonder eigenaar dige overlevering gekenschetst werd. De zgn. .speaker" had als 't ware een rol te spelen: hij moest het voordoen alsof hij alleen in het Hoogerhuis was geweest en hij alleen de troonrede had gehoord. In het kort gaf hij verslag omtrent zijn ontvangst om dan, zooals dat reeds eeuwenlang ge schiedde te zeggen: „Het is mij gelukt een afsohrift van de woorden van Zijne Majes teit te verkrijgen, waardoor ik den meest letterlijke inhoud van het gesprokene kan weergeven". Daarop las hij nogmaals de geheele troonrede voor. Thans was de beurt aan den redenaar, die daartoe door de regeeringspartij was uit verkoren, om de koninklijke openingsrede aan een oordeel te onderwerpen. Het be hoeft geen betoog dat een dergelijk optreden den eersten stap beteekent op den weg naar een carrière, die tot den ministerszetel leiden kan, daar oorspronkelijk een op den voor grond tredend jongeren afgevaardigde daar toe werd verkozen. Het is daarom stellig des te interessanter dat ditmaal deze eer aan een dame te beurt viel en wel aan Miss Florence Horsbrugh, die de stad Dundee in het parlement vertegenwoordigt en die door haar groote redenaarstalenten, haar orga nisatorische arbeid en haar aangename stem reeds meermalen was opgevallen. Haar optreden maakte een kleine afwij king van oeroude overleveringen noodzake lijk. Eigenlijk moest de antwoord-rede op de koninklijke verklaring, zoo al niet in uniform dan toch in Hofdracht, die uit een fluweelen kniebroek bestaat, gehouden worden. Men kon echter van Miss Horsbrugh waarachtig niet verlangen dat zij zich voor deze eene gelegenheid op de bewuste wijze zou kleeden. Zoo kon het dus gebeuren dat zij in weerwil van alle politiek in de allereerste plaats zorgen had voor haar toilet. Hoe dan ook, besprekingen met het hof en met de regee ring hebben ook dit vraagstuk tot oplossing gebracht. Een zwart fluweelen avondjapon werd als meest overeenstemmende vervan ging van de mannelijke hofdracht aange nomen, een feit, dat geheel Engeland in .stomme verbazing bracht. Bij de kroning van Stephen I werd aarts bisschop William van Canterbury nerveus, liet de hostie vallen en vergat den koning de traditioneele kus te geven; en zij de kro ning van Richard I bleek een ridder, die het gewaad van den koning voor de zal ving moest openen, zoo enthousiast te zijn, dat er van het hemd van den koning geen stuk heel bleef. De ongelukkige Richard IL Vele pijnlijke incidenten speelden zich af bij de kroning van Richard II; de zeer on beminde Piers Gavestone, die als ceremo niemeester fungeerde, verscheen in een mooier gewaad dan de koning en ontrukte de kroon aan den aartsbisschop van Can terbury, om deze zelf op het hoofd van den koning te zetten. Als gevolg van zijn slechte regie was de Westminster Abbey zoo vol menschen. dat een gepantserde ridder dood gedrukt werd en de élite van het rijk stierf bijna van honger, daar de plechtigheid tot laat in den avond duurde. Toen Richard gelukkig thuiskwam, kreeg hij van ko ningin Isabella een flink pak slaag, omdat hij het geschenk van haar vader aan Ga- veston had gegeven. Toen de ongehuwde Elisabeth gekroond werd, beklaagde zij zich er in den dwars- gang van Westminster hoogst ongegeneerd over, dat de heilige zalf „een stinkend smeersel" was, en bij de kroning van Karei I brak een vleugel van den doopscepter af een noodlottig omen, waarvan velen het tragisch lot van dezen monarch aflei den. Toen James I gekroond werd, vond er zelfs een aardbeving plaets en vele dames van de hooge aristocratie vielen in on macht; en bij de kroning van James II bleek de kroon veel te groot te zijn. Bij Willem en Marie vingen de echtelijke twisten reeds bij de kroningsplechtigheden Hoe Koning Edward VIII zijn eerste parlement opende Miss Florence Horsbruch breekt een oeroud gebruik. Iedere zittingsperiode van het Engelsche Parlement wordt door een koninklijke troonrede ingeleid, een troonrede welks eeuwenoud decor een onvergelijkelijke pracht laat zien. Daar Koning Edward VIII eener- zijds ongehuwd is en anderzijds nog niet gekroond werd, week ditmaal de ceremonie af van het traditioneel geworden beeld dat zij vertoonde. Edward VIII verscheen niet met de kroon op het hoofd in de „House of Lords", maar het oeroude symbool werd op een rood-fluweelen kussen voor hem gelegd. Sedert menschenheugenis stonden er al tijd twee troonzetels achter den Lord- kanselier, ditmaal betrad de monarch met zijn gevolg de zittingszaal alleen .De over levering van het Engelsche parlement be waart onveranderd de herinnering aan de constitutioneele oorlogen van vroegere tij den. Daaruit ook zijn de vele eigenaar dige regels en gebruiken te begrijpen die elke phase van de plechtigheid begeleiden. Nooit kan de koning de drempel van het huis der afgevaardigden overschrijden, (House of Commons), wel is hij gerechtigd de afgevaardigden van de Eerste Kamer bij zich te roepen. De koningsprocessie, die de troonrede be hoort vooraf te gaan, behoort tot de groot ste bezienswaardigheid van de, aan prach tige feestelijkheden zoo rijke, Engelsche hoofdstad. Vanuit het Buckingham Palace rijdt de Koning naar Whitehall in de gou den, door acht sneeuwwitte volbloed-paar aan. Toen de echtelieden naar het altaar schreden, konden alle aanwezigen zien, dat de een den ander het koningszwaard trachtte te ontrukken; en een pijnlijk mo ment ontstond, toen het hooge paar het gouden bekken voor de koninklijke aalmoes gereikt en de majesteiten geen geld bij zich bleken te hebben. Onmiddellijk trad lord Danby naar voren, telde met luide stem twintig ponden af, wierp deze in het bekken —en op den koning een geringschattenden blik. Koningin Anna was bij haar kroning zoo dik en leed bovendien op een dergelijke wijze aan jicht, dat men haar op den troon moest dragen; koning George I, die voor zijn kroning direct uit Hannover kwam, verstond geen woord van de ceremonie en nadat de aartsbisschop van Canterbury zijn Duitsch tevergeefs had geprobeerd, moesten de handelingen in een soort potjeslatijn aan den koning worden uitgelegd. Kroning en flirt. Bij de kroning van George II verveelde de koning zich dermate, dat hij tegen een peeress knipoogde en een flirt met deze dame wilde beginnen; toen zijn opvolger George III gekroond werd, viel een groote diamant uit de koningskroon en kletterde op den vloer. De kroning van koning George IV veroor zaakte wegens haar groote onkosten een waar schandaal, want er werden niet min der dan 324.000 ponden uitgegeven. Daar het dien dag zeer warm was, transpireerde de dikke monarch verschrikkelijk en ge bruikte dozijnen zakdoeken, die hij den aartsbisschop van Canterbury in de hand drukte; deze overhandigde de doeken met veel ceremonieel aan den bisschop van Sa lisbury. Gedurende de geheele ceremonie rook de koning voortdurend aan een flesch met reukzout en wierp, zoodra de plechtig heid ten einde was, alle kleeren af. Zeer pijnlijk was de kroningsceremonie voor koningin Victoria, daar men vergeten had, den kroningsring grooter te maken. De artsbisschop van Canterbury bemerkte tot zijn schrik, dat de ring te klein was en vond geen anderen uitweg, dan het gebrui ken van geweld. Hij schoof den ring met zulk een kracht om den ronden vinger van de koningin, dat deze van pijn ineenkromp en na de plechtigheid een vol uur noodig had, om den pijnlijken ring weer van haar vinger te schuiven. Eduard VII tenslotte viel bij de kroning bijna de kroon op het hoofd. Dit teeken van zijn waardigheid ontgleed aan de sid derende handen van den zeer opgewonden aartsbisschop en de koning ving het nog juist op tijd op om zich een paar flinke builen te besparen. Geen wonder dat men er onder deze om standigheden nieuwsgierig naar is wat er bij de kroning van Eduard VIII zal ge beuren. Al zal het vermoedelijk niet schoon klin ken, er komt toch geluid uit. Links! ELEGANT COMPLET. Het driedeelige pakje biedt vele variatiemogelijkheden aan de draag ster en is het zoo langzamerhand een zeer gewild kleedingstuk gewor- den. De swagger en het korte jasje zijn gemaakt van bruin gespikkel de bananen kleurige stof, terwijl de revers en voering der swagger evenals de blouse en de rok effen bruin gekleurd zijn. Het korte jasje en de rok kunnen heel geschikt zonder swagger gedragen worden maar vormen daarmede tevens een zeer chique geheel daar het lichte jasje buitengewoon aardig afsteekt tegen de nonchalant opengedragen swagger. Een kleine hoed, handschoenen en schoenen voltooien het geheel. Middenj PRACT1SCH SCHOOLPAKJE. R echts: ELEGANT A VONDTOILET. Het korte avondjasje verheugt zich momenteel In de bijzondere ge negenheid der mode-ontwerpers. Hier is de zwarte moirêe japon, 'een lüa jasje gekozen dat het model bevallig omhult en de lijn der japon, die in een kleine sleep eindigt, nauwkeurig volgt. Op de afbeelding hierboven een buitengewoon aardig schoolpakje dat heel gemakkelijk zelf te breien is. De breede plooien der rok bestaan uit 12 steken rechts en 12 steken averechts. Men begint onderaan de rok en vermindert met het naar boven qaan langzamerhand het aantal der averechtsche steken, om met 1 averechtsche steek te eindigen daar waar de pas begint. Het truitje heeft als kleuren oranje, groen, wit en marine blauw.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13