Stadsnieuws 5 december ftakfo avond. De strijd om de „Betty Bonn" WAT ZEGTU?? BADPAVILJOEN? DANSMUZIEK sMO HBISDUINEN 1 Predikbeurten Slecht licht Goed Zicht „B8-ARIATA" Zaterdag 21 November 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Lezing met lichtbeelden. Voor onze slechthoorcndc kinderen. Wist U niet dat er iederen Zondag gedanst werd in het KOMT U DAN Zondag eens een kijkje nemen, vanaf 8 uur door „The Rhythm Stormers" die U een prettigen en gezel- ligen avond zuilen bezorgen. (Centrale verwarming). Van Willigen opent in de Koningstraat. Apotheken. HONIG TAAI-TAAI COR KRIGEE, v. Galenstraat 71. Kapé opent hedenmiddag. PHILIPS' Heldersche Weer- en Sterrenkundige Kring. WIJ KOOPEN F e ullleton Naar wij vernemen is de heer J. Luther Ramp, evangelist bij de Evangelisatie Palm straat, benoemd tot Godsdienstleeraar bij de Protestantsche kerken in Ned.-Indië. De heer Luther Ramp zal 31 December onze gemeente verlaten. ONDERSCHEIDING. Onze vroegere plaatsgenoot, Drs. S. Elte, te Haarlem, Lid van het Dag. Bestuur v. h'. Genootschap NederlandFrankrijk, is door de Fransche Regeering benoemd tot Officier d'Académie. NEDERL. VER. VAN HUISVROUWEN. Tentoonstelling op 26 November e.k. Wij verwijzen naar de in dit nummer op genomen advertentie, waarin door de plaatse lijke afdeeling van bovengenoemde vereeni- ging wordt bekend gemaakt, dat de tentoon stelling inplaats van op 24 op 26 Nov a.s. zal worden gehouden. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, vestigen wij de aandacht op een lezing met lichtbeelden in de Doopsgezinde Kerk over „Christus bij Rembrandt" op Maan dagavond 23 November a.s. Zeer terecht wijst de schrijver Emil Ludwig in zijn Rembrandt- biografie erop, dat deze schilder een diepzin nige Christus-opvatting had. Dit duidelijk te maken en na te gaan aan de hand van de vele en zeer schoone lichtbeelden, die van het werk van Rembrandt bestaan, is in korte trekken de bedoeling van deze lezing, die voor leden van de Doopsgezinde Gemeente en verdere be langstellenden vrij toegankelijk is. Filmavond in het Alg. Mil. Tehuis. In aanvulling op ons stukje omtrent de filmuitvoering, die Zaterdagavond in het Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat, wordt gegeven van de Haagsche School voor Slechthoorende Kin deren, is het, mede ter voorkoming van mis verstand, goed er de aandacht op te vestigen, dat deze kinderen niet geplaatst kunnen wor den op de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs, indien daar geen aparte klasse voor hen wordt gemaakt. Er bestaan in ons land op het oogenblik drie van deze scholen: de Amsterdamsche, gevestigd in de Plantage Parklaan, de Rotterdamsche, en de Gemeen telijke in Den Haag, waarover we de film krij gen. Verder heeft Leeuwarden een speciale schoolklasse in een harer scholen. Men zal begrijpen, dat de oprichting van zoo'n cursus nogal kostbaar is, omdat er geheel aparte leermiddelen voor noodig zijn. Wij kunnen natuurlijk niet op de zaak voor- uitloopen en de mogelijkheid van zoo'n schoolcursus hier bespreken, maar wel raden wij de belanghebbende ouders ten zeerste aan morgenavond eens in het Militair Tehuis te komen en de film te zien, waarop de heer De Bruin, hoofd van de Haagsche School, toe lichting zal geven. De toegang is geheel vrij! Een indrukwekkende collectie speel goederen. Het is nog maar een paar weken geleden, dat wij het bericht konden lanceeren, dat de heer van Willigen het pand van de Werk- lieden-vereeniging in de Koningstraat aange kocht had en dat hij hier mettertijd zijn zaken op den ouden voet zou hervatten, resp. voortzetten. Nu zijn we zoover, dat we kun nen schrijven: van Willigen opent Maandag a.s. 's middags 2 uur zijn zaak in de Koning straat! Nu de echte Sinterklaasdrukte nog moet komen, was het al te voorzien, dat de hulp winkel aan de Weststraat de van Willigen- klanten niet zou kunnen verwerken. Daarom werd besloten om het pand Koningstraat no. 14 (voorheen Werkliedenvereeniging) alvast in gebruik te nemen en wel speciaal voor de speelgoederen, doch in de Koning straat is de collectie volledig en zeer uitge breid. We zagen er van de goedkoopste Ja- pansche spoortreintjes tot de duurdere (en dus betere) Duitsche machinerieën, etc. Op vallend is het, dat er in deze zaak een onver- valschte van „Willigen-sfeer" waart. Daar zijn de houten opstellingen, die zoo uit het ge bouw, dat zich eens op de Weststraat zoo trots verhief, schijnen overgebracht te zijn. Op alleszins overzichtelijke wijze zijn hierop honderden snuisterijen, groot en klein, goed koop en duurder, geëtaleerd. Aardig is de ver gelijking, die men hier tusschen het Japan- sche, Duitsche en Amerikaansche speelgoed kan maken. Het eerste is goedkoop en broos, het tweede is al veel steviger en massiever, terwijl het Amerikaansche goed opvalt door originaliteit en uiterste soliditeit. Kinderen, die met hun ouders de beide zalen van deze zaak mogen doorwandelen, zullen zich in een speelgoedparadijs wanen. Zooals wij hierboven al zeiden, is de te ver wachten St. Nicolaasdrukte er de oorzs^ak van, dat het pand reeds nu gebruikt zal wor den. Dat zal echter tijdelijk zijn, althans in dezen vorm, want de architect is reeds doende ontwerpen voor de verbouwing te maken. T.z.t. kunnen dus over de uitgewerkte en goedgekeurde plannen nadere mededeelin- gen tegemoet worden gezien. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets-Snel, Weststraat. Van Maandag 23 Nov. tot 30 Nov wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Heeft U onze al geprobeerd? per pond f 0.25. DE ECHTE. Tel. 399. Met koortsachtige haast heeft men het Klein Prijs Warenhuis (Kapé), in de Koning straat voor zijn bestemming klaar gemaakt. Zes weken geleden is met den verbouw be gonnen en in den bouwtijd is nog een stag natie van 12 dagen geweest. Vanmiddag opent Kapé. Het feit dat de feestdagen voor de deur staan is natuurlijk niet vreemd aan deze verbouwing in snel treinvaart. De oude zaak van den heer Godschalk is niet meer te herkennen. Beneden is alles weg- gesloopt en gisterenmiddag nog was het een gehamer en geploeter, om vanmiddag gereed te zijn. De verkoopsters waren reeds druk bezig met het uitstallen van hun artikelen, het was een zoeken en sorteeren en daar bovenuit speelde de radio populaire en andere wijsjes. Maar vanmiddag is Kapé gereed! De win kelruimte, met inbegrip van de lunchroom, bedraagt 450 m2. Er zijn in de zaak 19 af- deelingen, benevens de lunchroom, die zich achter den winkel bevindt en waar men warme en koude schotels kan krijgen. De winkel is in lichte tint gehouden en is zeer overzichtelijk, op de wijze van de waren huizen in de groote steden. Architect Sok maakte een grooten lichtkap, zoodat het dag licht ruim naar binnen kan stroomen. Men heeft uitsluitend Heldersch personeel geno men, totaal 40 man, waarvan het grootste aantal natuurlijk uit meisjesverkoopsters be staat. Men vindt in dit z.g. Klein Prijs Waren huis alles op huishoudelijk gebied, benevens manufacturen, byouterieën, lederwaren, speel goederen, heeren-mode-artikelen, parfu merieën, chocolaterie enz. Voor de veiligheid is gezorgd, door het aan brengen van twee brandkranen beneden en een brandbluschapparaat boven, benevens een vijftal nooduitgangen. De winkel heeft totaal 10 étalages. Op de bovenverdieping zijn de magazijnen en kan toren. De winkel kan, zonder eenige verplichting, vrij bezocht worden. De architect van het gebouw is de heer L. Sok, terwijl uitvoerder de aannemer W. F. Labout is. Het schilderwerk werd verzorgd door den heer C. H. Caspers, het loodgieters- werk en de electrische verlichting door den heer A. J. Fey, terwijl de verwarming werd gebouwd door de firma Geveke, Amsterdam. fmm Véél licht is een gezondheids- eisch van den eersten rang. Zien en arbeids-préstatie, zien en welbehagen hangen ten nauw ste samen. Zorgt des avonds in de allereerste plaats voor overvloedig licht. De zuinige Philips' „Bi-Arlita"-lamp stelt U in staat, voor luttele centen per week via Uw oogen, Uw geheele gezondheid te beveiligen. Wie iets meerwil weten over dit buitengewoon gewichtige onderwerp vrage ons aeillustreerde werkje: „Van het Wondere Zien". Het is gratis Weet U iets gezelliger dan dezen avond, waarop iedereen in groote verwachting is? Wat zal er komen? Welke goede Sint denkt aan U En als Uw verlangen uitgaat naar een mooi Laco horloge, dan kunt U er bijna zeker van zijn, dat de goed e Sint Uw wensch vervullen zal. De Sint is in onzen zaak geen vreemde, hij koopt graag bij ons, daar wij hem een mooie groote sorteering kunnen laten zien en de prijs valt altijd mee. Lezing over de stratosfeer. Voor de tweede maal dezen winter had de bovengenoemde Kring voor zijn leden een lezing uitgeschreven; ditmaal was het de oud directeur van het Bataviasche Meteorologisch Museum, Dr. Van Bemmelen uit Den Haag, die over de stratosfeer zou vertellen. De voor zitter van den Kring, Overste C. J. van Asbeck, leidde den spr. met een enkel woord in. Toen ik in de meteorologie werkzaam kwam, wisten wij, aldus Ir. v. Bemmelen, van stratosfeer-onderzoek niets af. Alleen wisten wij, dat met het stijgen de temperatuur af nam. Het was schijnbaar een paradox: men kwam dichter bij de zon, en dus zou het ook wanner moeten worden. Men nam dit als vaststaand aan en verklaarde het verschijnsel zóó, dat de zonnestralen niet door de sfeer drongen en de luchttemperatuur van den bodem af verwarmd werd. Er werden waarnemingsposten opgericht op den top van bergen, vooral de Indische ber gen, spr.'s vroeger waarnemingsgebied, waren geschikt voor deze waarnemingen. Spr. ver telt van zijn arbeid in Indië, waardoor men al een aardig denkbeeld kreeg van die afname der temperatuur. Er waren evenwel nog te Zondag 22 November 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: Waakzaamheid (Mrc. 13:37) 's Avonds 7 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Maandagavond 8.15 uur, lezing met licht beelden over „Christus bij Rembrandt'' Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. G. J. Waardenburg van Haarlem. 's Avonds zes uur, J. Luther Ramp. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst (gewijzigd) oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. veel storende elementen. Het was niet moge lijk de temperatuur van de vrije atmosfeer aldus met voldoende zuiverheid te meten: men begreep al spoedig, dat uitsluitend waarnemin gen per ballon zouden moeten geschieden. Pioniers op dit gebied bereikten al aanzien lijke hoogten, maar jammer genoeg waren hun waarnemingen door onvoldoend instru mentarium onjuist. Assmann bereikte met zijn z.g. aspiratie-thermometer al veel betere resultaten. Daarna kregen we (18881892) door diverse Duitsche onderzoekers betrouw baarder waarnemingen, die een veel grooter temperatuurafname gaven dan wij vermoed den. In 1892 heeft Assmann uitzetbare bal lons omhoog gezonden. Tegelijkertijd trachtte men het in Frankrijk met papieren ballons, die evenwel niet voldeden. Maar het merk waardige was, dat alle onderzoekingen tot éénzelfde uitkomst leidden: de temperatuur door Friedrich Lindem a n Weet ge eigenlijk wel, dat ge u met mij hopeloos compromitteert? Ik kon haar alleen maar lachend aankijken: Waarom compromitteeren Alleen dan toch maar omdat het er naar uitziet, slsof ik mijn heele leven in Gibraltar denk door te brengen. Zij keek mij aan. Nu, dat ziet er ook werkelijk zoo naar uit. Hoedat? Ge hebt me toch eenigen tijd geleden reeds meegedeeld, dat ge nog drie of vier dagen wou blijven? Dat is nu al meer dan een week geleden. Nu, wat heb ge daarop te zeggen? In waarheid moest ik antwoorden: Eerlijk gezegd, ik weet het zelf niet. Er waren, en het was mij nog nooit zoo duidelijk opgevallen, intusschen veranderingen ingetreden, die al mijn aanvankelijke plannen in 't water gesmeten hadden en mij in een maalstroom meegetrokken hadden, waaruit ik mg zoo gauw niet kon bevrijden. Op 20 December 's morgens in alle vroegte, trommelde iemand waanzinnig hard tegen mijn kamerdeur. Half in slaap bromde ik: „Wat is er aan de hand? Een brief. Wat bliksem nog toe, daarvoor is er toch een portier. Neen. Persoonlijk te overhandigen! Dan ben ik er persoonlijk niet! Basta. En ik draaide mij weer in bed om. Maar de boodschapper liet zich niet wegsturen. Vloekend sprong ik uit bed. Opende de deur. Geef op. Mistroostig draaide ik den brief om en om. Een witte omslag zonder na dere aanduiding. Alleen mijn naam, „Hotel Bristol", en het opschrift: „Persoonlijk". Zelfs met een uitroepteeken. Nog vlak bij de deur ruk ik het omslag open en lees. De Rijksadvocaat verzoekt mij om een spoedig onderhoud. Onderschrift: Hij is ook heden, al is het Zondag, den geheelen morgen in zijn werkkamer, Gerechtshof, ka mer drie, te spreken. Mijn aanvankelijke woede over deze op dringerige manier om mij in mijn slaap te storen, veranderde in een toenemende verwon dering. Rijksadvocaat? onderhoud? Ook van daag, op Zondag, te spreken? Wonderlijke ge schiedenis. Zou er iets met Nancy Nee, met Nancy kon het onmogelijk ver band houden. Iets misdadigs was ik mij ook niet bewust. Ik haalde mijn schouders op, maar ik kleedde mij aan, ontbeet en begaf mij naar den overkant, in het Gerechts gebouw. De uitnoodiging eenvoudig negeeren, kon ik moeilijk, dus: dan liever maar ineens en hooren, wat er aan de hand is. Intusschen kan men wel begrijpen, dat ik nu juist niet in de vroolijkste stemming en met de allerbeste verwachtingen den Rijks advocaat ook „heden, al is het Zondag" ging opzoeken. Ergens diep in mijn hart had ik weliswaar nog een stillen hoop, dat deze uitnoodiging iets met Nancy uitstaande had. Alleen hoe? Dat was de vraag die mij bezig hield toen ik mij door de menigte van soldaten, Span jaarden, matrozen en Marokkanen heen- wrong. Het Gerechtshof is in de Main-street, een beetje buiten de straatjes. Een breed gesmeed ijeren hek geeft toe gang tot een klein beplant voorplein. Een paar armzalige palmen staan er, een beetje Oleanderstruiken, verwaarloosd, alles onaan gelegd. Daarachter, aan 't einde van een korten vlakken weg, ziet men een Grieksche gevel, in 't midden waarvan een groep een allegori sche voorstelling is van de beteekenis van dit huis. Verder ziet men voorloopig niets. Pas als men naderbij treedt, kan men ontdekken, wat zich zoo bedeesd verborgen heeft. Het is in derdaad geen meesterwerk; een verdieping hoog, nuchter, grauw verbrokkeld en ge scheurde voorgevel. Alleen een zuilengaan derij tracht tenminste iets van de waardig heid van het hooge gerechtsgebouw te redden, maar dit gelukt maar ten deele. De werkelijke representatie begint pas bij vier zuilen. Hier zijn er maar twee, die het kleine balkon moe ten schragen. Naar den aanblik van haar woning te oor- deelen, scheen de toenmalige geest van de Britsche Justitie in Gibraltar mg niet toe een bepaalde vrijheid en groote geest te bezitten. Reeds bij den ingang p.-oefde ik het stof der witte pruiken. Trevor bevond zich in zijn werkkamer. De niet al te groote luimte was een beetje overladen met zware donkere Renaissance meubelen. Het hooge venster zonder gordijn gaf uit zicht op het voorpleintje. Het licht dat daar van binnenviel was gedempt groen, gezeefd door de palmbladen en Oleanderstruiken. Men zou zich kunnen voorstellen in een tuinkamer te zitten, weggescholen in 't groen, omgeven door stilte. Alle menschen der straa waren veraf, op dezen Zondagmorgen, dub bel ver. En toch kon ik bemerken, direct al bij het binnentreden, dat er een zekere spanning in de kamer hing. Trevor was geladen met een nerveuse spanning. Het liefst zou hij direct met een vaart van wal gestoken zijn. Dat kon ik dui delijk merken. Hij wilde het aleen niet too- nen. Hij probeerde zijn opwinding achter een nerveuse vormelijkheid te verbergen. Zooais men wel van hem zei: Hij speelde de onge naakbare. Hij kwam mij niet eens tegemoet. Hij stond slechts even op en wees mij een armstoel. Wij gingen zitten. De donkere breede schrijf tafel met den stapel akten stond tusschen ons in. Ergens op deze schrijftafel lag een dagblad. Trevor zweeg. Ik zei eerst niets, wachtte geërgerd, hoewel ik hem liefst in 't gezicht zou gebruld hebben. Mensch, stel u niet aan, ge stikt bijna van emotie, dat kan een kind toch zien. Inderdaad, voor het eerst zat ik zoo vlak tegenover hem, dat ik zijn oogen zien kon. Zij leeken helblauw, haast vrouwelijk blauw, oogen van dat soort, die bij de meeste men schen koel en levensloos glanzen als twee stukken ijs. Bij hem niet. In zijn pupillen zag men onrust, haast iets van angst, levens angst, de verstoordheid van een mensch, die zich vernederd voelt. De vleezig roode kop daar voor mij met het witte, opzij gescheiden haar, was zeker niet zonder uitdrukking, maar het gezicht met een uitdrukking van innerlijke zwakte was duidelijk in tegen spraak met de stijve gedwongen houding van den man. Hij haalde diep adem, boog zich langzaam voorover, vouwde voorzichtig de beide handen samen met de vingertoppen tegen elkaar, keek uit het venster en vroeg toen terloops: Waart ge een dezer dagen nog aan de haven Dus met Nancy had deze zaak niets uit staande. Eigenlijk had ik een uiteenzetting of een verontschuldiging verwacht. Maar dat kon nog wel komen. Om te beginnen had het veel weg van een verhoor. Dus antwoordde ik in dien geest: Neen. Dan hebt ge dus ook nog niets over de beide schepen gehoord of van de behandeling door het Admiraliteitsgerecht. Neen. Lees dit eens even. Onderwijl schoof hij mg het exemplaar van het dagblad toe. Het was een exemplaar van de „Gibraltar Chronicle" van 16 December. Onder de scheepsberichten stond de volgende notitie met blauw potlood onderstreept: „Gibraltar, 13 December. De Oostenrijksche brik „Betty Bonn' van New-York met stuk goed bestemd voor Genua, drijvend en door de bemanning verlaten aangetroffen en opge bracht door drie man der Britsche brik „Frisco". Dat was alles. Ik wist werkelijk niet, wat ik daarmee moest doen. Ik keek Trevor aan. Maar deze keek nog steeds in het matte groen van het voorplein tje. Daarbij meende ik duidelijk te bemerken, hoe hg de ooren spitste, alsof hij er slechts op wachtte, dat ik hem vragen zou zijn nieuwtje mij op te geven, omdat ik het met een van ijver trilende pen kon opschrijven. Want dat het hierop uitloopen zou, daarvan

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5