J. VAN DE WITTE ABDIJSIROOP Uw Zenuwen meeren en worden VERLOVINGS RINGEN Als Uw kind hoest AKKER 's versièrkie Waar gaan we heen? ssvsssisrs^ Mijnhardt's Zenuwtabletten Christelijk Historische Kiesvereeniging» MASSIEF 14 KARAATS GOUDEN reeds vanaf f 6 50 ZAKENNIEUWS Nieuwe zaak in de Hoogstraat» llit het politierapport daar hg tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. B(j Apoth. en Drogisten bleef n.1. op een bepaalde hoogte constant en nam niet meer af. Men wist hiermede aan vankelijk geen raad; nader onderzoek wees uit, dat men met de straling in de atmosfeer geen rekening had gehouden. Hoe dit door middel van z.g. couvexie geschiedt, zet spr. nu nader uiteen. Ten tweede was er het stra lingsproces van de zon en den bodem. Zoodra het couvexieproces is voltooid, ontstaat het stralingsevenwicht en dan spreken we van de stratosfeer. Het is een vraagstuk met ontzaglijke moei lijkheden, waarop het laatste antwoord nog niet is gegeven. Wij kunnen dan ook slechts een algemeen inzicht ervan krijgen. Er werden nu verschillende onderzoekingen verricht; in den Oceaan, in de wildernissen van Lapland, door de Duitschers op het Vic toria Nyanzameer in Afrika. Voor spr., die juist in 1909 zijn onderzoekingen wilde doen, jammer, dat juist de Duitschers hem daarbij vóór waren. Toch zijn er te Batavia nog prachtige resultaten bereikt; doordat weinig ballonnetjes verloren gingen in zee, kreeg men veel gegevens. De oorlog zette dit werk stop, doordat geen geschikte ballonnetjes meer konden worden verkregen. De waarnemingen zijn sindsdien niet hervat. Aan de hand van enkele licht beelden vertelt spr. van deze waarnemingen een en ander. Door de gunstige atmosferische toestanden in Indië kon men veelal de ballons volgen tot zij sprongen en het valschermpje met de instrumenten omlaag ging. De aldus verkregen uitkomsten bevestigden hetgeen men reeds wist omtrent de tempera tuur en de couvexie-hoogte. De diepste aldus waargenomen temperatuur was op 16000 m hoogte en bedroeg 91°! Het verschil tus- schen de tropen en meer noordelijke landen (Lapland en Nederland) is in de stratosfeer buitengewoon groot. De windrichting op deze groote hoogten is mede van groot belang. Ook hierover zijn tal van proefnemingen gedaan, waardoor een windsysteem voor Batavia kan worden opge steld. Aan de hand van een curve, die in de lantaarn vertoond wordt, wordt het resultaat van dit onderzoek uiteengezet. Stratosfeervliegen is voor onze Oost voor- loopig vrijwel onmogelijk, is spr.'s conclusie. In het tweede gedeelte zijner rede behan delde spr. de vraag, hoe bij hoogere punten in de stratosfeer de temperatuur zich ge draagt. Instrumenten voor een voldoend onderzoek ontbraken vooralsnog. Een Rus sische onderzoeker heeft een hoogte van 42 km weten te bereiken door middel van een vernuftig uitgedacht radiotoestelletje. Langs allerlei omwegen tracht men zijn doel te be reiken; men bestudeerde bijvoorbeeld het Noorderlicht. Verschillende van die methodes zet spr. nader uiteen. Het geluid gaf in dit opzicht veel interessants. Bewezen is, dat ge- luidsstralen ombuigen en weer terugkeeren. De oorzaak daarvan bleek te zijn, dat de tem peratuur hooger werd. Nog heel andere waarnemingen werden ge daan met radiogolven. Waarom zijn die gol ven, zoo vroeg men zich af, zoo vriendelijk in den cirkel van de aarde te blijven; waarom verdwijnen ze niet in dén Kosmos, zooals redelijkerwijze zou mogen worden verwacht. Ook hiervan geeft spr. de verklaring en daar mede zijn we tevens van den schijnbaren paradox af waarmee we aanvingen: dat n.1. de temperatuur kouder werd ondanks de nadering van de zon. Want nu kwam men tot verbluffende temperaturen, Wel van 1000°. En dat we daar dan óók hier beneden geen last van hebben, zette spr. ook uiteen. Er werden nog enkele vragen gesteld en door den spr. beantwoord, en terecht mocht de voorzitter, overste C. J. van Asbeck, in zijn dankwoord constateeren, dat in ons landje, temidden van de bewogenheid van politieke stroomingen, gelukkig de kalmte en rust heerscht der stratosfeer. Moge dat zoo blijven! Openbare propagandabjj eenkomst voor de a.s. verkiezingen. Gisteravond hield de afdeeling Den Helder van de Christelijk-Historische Kiesvereeniging en de Chr.-Historische Jongerengroep een openbare vergadering in het Evangelisatiege bouw in de Palmstraat, welke niet druk be zocht was. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer Vermaas, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, speciaal gericht tot Ds. Van 't Hooft, van Texel, tot de vrien den van Anna Paulowna, Breezand en Wie- ringermeer en tot de sprekers. Daarna zong men gemeenschappelijk Gezang 4 1 en 8, waarna de heer Vermaas voorging in gebed. Vervolgens werd uit de Schrift gelezen Jesaja 43 1 t/m 13. Rede van Mej. C. F. Katz. Het woord was vervolgens aan Mej. C. F. Katz, lid van de Tweede Kamer, die als onder werp had gekozen: „De Christenvrouw en de Politiek". Spr. constateerde, dat er een enorme schroom onder de Christelijke vrou wen bestaat om zich in de politiek te begeven. Dat valt te betreuren. Zoekt zij de oorzaken van dien schroom op, dan komt zij tot de vol gende punten: 1. De Chr. vrouw doet niet aan politiek uit schroom, voortvloeiend uit hun geloof. 2. De vrouw heeft geen belangstelling voor politiek. 3. Zij is niet bekend met de politieke vraagstukken. 4. Er zijn nog te veel mannen, die het niet noodig achten, dat de vrouwen aan poli tiek doen. Spr. vroeg zich af, hoe hierin verbetering gebracht kan worden. Ten eerste moeten de vrouwen gaan voelen, dat de politiek een deel van het leven is. Bezwaren, die men tegen het intreden in het politieke leven op werpt, zijn even zoovele bewijzen van gebrek aan moed. Wij chr. vrouwen mogen niet vree zen, juist als wij geloovig zijn, moeten wij in de politiek gaan. Niemand mag zich daaraan onttrekken. Vrouwen, die geen kennis van de problemen dragen, leggen geen belangstelling voor de politiek aan den dag. Kent de vrouw eenmaal die problemen, dan zal zij begrijpen, dat be langstelling voor de politiek noodzakelijk is. Geen interesse is een tekort aan verantwoor delijkheidsbesef. Spr. ging vervolgens na, wat de beteekenis is van kinder-, huwelijks- en onderwijswet- geving. Deze zaken, alsmede volkshuisvesting, arbeidsvoorwaarden, enz., moeten de vrouwen evenzeer beroeren als zij het de mannen doen. De mannen moeten de vrouwen in dit op zicht scholen. Waar samenwerking is tus- schen mannelijken en vrouwelijken geest, daar zullen zij elkander verrijken. Bovendien zal deze samenwerking ten goede komen aan het gezin. De vrouw blijve in de eerste plaats moeder, maar daarnaast behoort zij belang stelling te hebben voor het politieke leven. Tenslotte riep spr. de aanwezigen op om de belangstelling van de christelijke vrouw in de christelijke politiek zooveel mogelijk te be vorderen. Nadat de heer Vermaas de spreekster had dank gezegd voor haar redevoering, zongen de aanwezigen gezamenlijk Gezang 194 vers 1 en 3. Toespraak van den heer H. W. Tilanus. Vervolgens betrad de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, den kansel en sprak over „De Christelijk-Historischen en de a.s. verkiezingen". Spr. leidde zijn toespraak in met te wijzen op de groote beteekenis van de in het voor jaar van 1937 te houden verkiezingen. Hij noemde het een zaak van het leven. De kie zers zullen zich moeten uitspreken over het algemeen politieke beleid en ten tweede over de voorstellen van de regeering tot herzie ning van de Grondwet. Wat de algemeene politiek van Nederland aangaat, betoogt spr., dat wij Nederlanders voor alles zelfstandig dienen te blijven. Daarvoor is heel veel tact en beleid noodig. We zien hoe de begeerte naar macht het nationale en internationale leven doortrekt. De rechtgedachte wordt ver drukt en de machtsgedachte heeft de over hand. In Nederland moeten we komen tot versterking der weermachtsmiddelen. Spr. gelooft, dat de dienstplichtwet gewijzigd dient te worden en dat de jongelui een langeren oefentijd zullen moeten mee maken. Momenteel zijn de toestanden in de wereld heel ernstig. Het is moreel niet te verdedigen, dat in tijden van gevaar mannen van 35 jaar naar de grens ge stuurd zullen worden, terwijl de jongeren zullen blijven rondloopen. Voor alles zal gezagshandhaving noodzake lijk zijn. De regeering zal in de toekomst een zeer voorzichtig finantieel beleid moeten voeren. Zij moet meer handelsverdragen slui ten, afzetgebieden zoeken en industrieën stichten. En vooral aan het werkloosheids vraagstuk zal alle zorg besteed moeten wor den. In dit verband denkt de heer Tilanus aan nauwere economische aansluiting tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië, uit breiding van personeelcontingenten voor leger en vloot, voortzetting van de ontginningen in Drenthe, verbetering van tertiaire wegen en voortzetting van de inpoldering van den N.O.- polder. Tenslotte verdient het overweging om de mannen op iets vroegeren datum, b.v. op 60-jarigen leeftijd, te pensionneeren, zoodat de jongeren eerder aan bod komen. Voorts wijst spr. op de 2 voorname punten, welke de grondwetswijzigingvoorstellen be helzen. Voorgesteld wordt n.1. om het onmo gelijk te maken, dat volstrekt revolutionaire elementen zitting in de Staten-Generaal nemen. En ten tweede de instelling van een openbaar lichaam van beroep en bedrijf, dat ordenend op zal kunnen treden. In zijn slotwoord zegt spr., dat de politiek geleid moet worden door Historie en Chris tendom. De kern van het nationalisme schuilt in het Christendom. Ook nu sprak de heer Vermaas een woord van dank, waarna hij voorstelde om gezamen lijk te zingen Gezang 273, derde vers. ,^'y v< e- Toespraak van den heer J. Hol- lestelle Jr. De derde en laatste spreker van dezen avond was de heer J. Hollestelle Jr., voorzitter der C.-H.-Jongerengroép, die als onderwerp had: „Jong Nederland, let op Uw zaak". geeft het dan dadelijk het béste, verlies dan géén kostbaren tijd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zgn hoest af met de vanouds bekende en beproefde Abdijsiroop. Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds is Abdysiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacnt doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thansheeit Apotheker Dumont de werking van Abdij siroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoestbedwingende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen ondervinding zeggen,,'s Werelds béste Hoest-siroop" is: Verlaagde prijzen75 ct*, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon De heer Hollestelle drukte de hoop uit, dat de jongeren meer belangstelling voor het poli tieke leven in Nederland aan den dag zullen gaan leggen. Dat is noodig. Hij wees vervol gens op de wantoestanden, waarbij hij den nadruk legde op Rusland, Spanje en Mexico. Hij kwam tot de conclusie, dat de wereld eigenlijk onbewoonbaar is. Naast geestelijke nood heerscht er materieele nood. Het leger van werkloozen in ons land is zoo groot, dat als allen achter elkaar gingen staan, zjj een rij zouden vormen van Den Helder tot aan de Belgische grens. Hij wees den jongeren er op, dat er vele politieke kwakzalvers bezig zijn om te profi- teeren van de ellende, die er alom heerscht. Hij hekelde het Nationaal-Socialisme, waar van de leden lijden aan nationale overgevoe ligheid, welke ondergang van de wereld ten gevolge zal hebben. Zij hebben nationale koorts, die het lichaam verwoest. Hij weet aan het bestaan van het Nationaal-Socialisme de onrust, die er momenteel in Europa be staat. De strijd waar het om zal gaan, is die tusschen het Recht en de Macht. Spreker waarschuwde voor de N.S.B. (Made in Ger- many) en voor de C.D.U., welke o.m. de al- geheele eenzijdige ontwapening propageert. Geeft deze stroomingen geen kans! Weest een Christen van het woord en van de Daad! Nadat ook dezen spreker dank gebracht was, sloot de heer Tilanus de bijeenkomst met gebed, en met gemeenschappelijk zingen van het, eerste vers van Gezang 43. Vermelden we nog, dat de bijeenkomst even half elf geëindigd was, en dat een der aan wezigen vragen wilde stellen, hetgeen van wege het late uur (het programma ver meldde, dat de vergadering uiterlijk kwart over tien geëindigd zou zijn) in vergaderings- verband niet toegestaan kon worden. Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 3 5 u. en van 8io en Zaterdag nam. van 3 6 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Zaterdag 21 November. Aio Mil. Tehuis, Spoorstraat, 8 u. Propa- ganda-filmavond. Ver. tot bevordering van de belangen van slechthoorenden. Musis Sacrum, 8 u. - Feestavond W.S.V. „D0 Zilvermeeuw". Casino, 8 u. - Speeltuinvereniging. Ned. Padvindsters Gilde, clubgebouw Janzen- dwarsstraat, 2.30 u. Fancy-fair. Zondag 22 November. R K. Volksbond, 8 en 8.15 u. Katholieke Jeugddag. Sprekers: s middags Rector L. Beune en 's avonds Pater Henry de Greeve. Musis Sacrum, 3.30 en 8 u. Populaire dans- middag en -avond. Maandag 23 November. Doopsgezinde Kerk, 8.15 u. Lichtbeelden avond. Musis Sacrum8.80 u. Soirée R.K. Dansclub. Dinsdag 24 November. R. K. Kerk, Kerkgracht, 8.30 u. Conferentie voor Niet-Katholieken. Onderwerp: De R.K. Kerk geeft veel. Casino, 8.30 u. Tweede Abonnementsvoor stelling. was ik oogenblikkelijk overtuigd. Alleen: dat pleizier deed ik hem niet. Hij wilde iets van mij. Welnu, vooruit dan. H(j moest maar te voorschijn komen. Wij van onzen kant heb ben dat al zoo vaak bij ervaring: menschen van een dagblad zijn voor de heeren niette genstaande alle mooie praatjes toch niets meer dan tweederangslui. Men verwacht iets van ons. Dientengevolge behandelt men ons steeds een beetje angstig, voorzichtig, bijna zachtaardig, maar steeds op drie pas afstand. Tegenover deze menschen, zooals deze Mr. Trevor er een scheen te zijn, handelen wij daarom altijd graag als de heerschers over telegraaf, telefoon en rotatiepers. In het blitz- licht der magnesiumfakkels worden zelfs de grootste tyrannen menschelijk. Misschien deed ik hem onrecht aan met deze gedachten, maar zijn belachelijke ernst, zijn gewichtigdoenerij, ergerden mij. De vingers jeukten mij hem uit zijn ge maakte gereserveerdheid op te porren, hem aan te toonen, dat zijn Rijksadvokatenschap hem totaal verblindde. Ik werd eenvoudig on beleefd. Ik keek weer in het dagblad, dat ik op mijn knie gelegd had, las ergens zoo maar iets, een bericht over de vischvangst of iets der gelijks, en greep daarbij als als in gedachten verzonken in mijn vestzak naar mijn sigaret ten. Ik voelde hoe hij mij schuin gadesloeg. Inderdaad, we speelden zoo'n beetje kat en muis, een belachelijk spelletje voor een paar volwassen mannen, maar mij was het er slechts om te doen, te weten, wie de kat en wie de muis zou zijn. Dat hij daar voor mij Nancy's vader was, was ik al lang vergeten. Bully had gelijk. Een onmogelijk mensch. Maar nauwelijks weer klonk het geklik, waarmee het sigaretten- etui opensprong of reeds sprong Trevor over eind. Inwendig moest ik lachen over de ner vositeit, waarmee hij zoo glanzend uit zijn rol Viel. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1111111111111111IIIIIII1111111H1111111II1111II111111II111WII lllfülllllllMllllliMilINi GRAVEEREN GRATIS DIRECT KLAAR KEIZERSTRAAT 103 1111IIIHMIIIIIIII Banketbakkerij Paul Meyer. In het perceel Spoorstraat no. 21 heeft hedenmorgen de heer Paul Meyer geopend een nieuwe zaak in koek- en banketwaren en hoe wel gisteren nog niet alles in gereedheid ge bracht was, bleek ons dat hier ongetwijfeld sprake is van een aardig uitgevoerden winkel; en dat zoowel wat de étalage betreft als de interieur-inrichting. Uit den aard der zaak zijn koek en banket de voornaamste waren, die Paul Meyer u kan leveren, doel. daarnaast zijn nog diverse waren die hier buiten vallen. Zoo is daar een afdeeling chocolaterie (o.a. Droste en Ringers) en voert men als specialiteit z.g. „amandel- krullen", die iets fijns moeten zijn! Als openingsreclame geeft men ieder kooper voor een bedrag van minstens 40 cent een ons amandelblaadjes cadeau. Eveneens kan men een taart winnen, indien het nummer op het biljet dat dezer dagen bij u in de bus ge stopt wordt, correspondeert met het nummer van de taart in de étalage. Vermelden wij tenslotte nog, dat het tim merwerk verricht werd door de fa. Schutte, het schilderwerk door den heer P. Sandkuyl en de verlichting door de fa. van Baaren uit gevoerd is. Hedenmiddag, 3 uur opent de heer B. Stegmeyer, Hoogstraat 98, alhier een nieuwe zaak in origineel Groningsch roggebrood, koek, cake en beschuit. Dat hier inderdaad sprake is van Groningsche waar, moge blijken uit het feit, dat het brood e.a. driemaal per week uit Groningen aangevoerd zal worden. Van de Heldersche bakkerijen zal de zaak andere koeksoorten betrekken en voorts bon bons en alle soorten versnaperingen. De winkel is ruim en ziet er proper en netjes geschilderd uit. AANRIJDING. Door een jongen wonende te Breezand werd aangifte gedaan dat hij als bestuurder van een rijwiel door een anderen wielrijder op de Zuidstraat is aangereden, waardoor zjjn rijwiel werd beschadigd. Plotseling werd hij zeldzaam hoffelijk, haalde ergens sigaretten vandaan, diepte een aschbakje op en lucifers en sprak daarbij in onafgebroken zinnen. Ach, laat toch. Neem me niet kwalijk. Alstublieft, neem deze. Neem me niet kwalijk. Vuur? Ja, alstublieft. Dank u. Nu wat zegt u ervan? Ik zei heelemaal niets. Ik blies langzaam de rook door beide neusgaten en haalde on verschillig de schouders op. Ik behoefde ook niets meer te zeggen. Hij was plotseling geheel veranderd. Hij sprak in een adem door. Natuurlijk zeker, dat kunt ge ook niet. Maar ik zal het u zeggen: deze aanteekening bevat de grootste „schlager" die ge ooit uw bladen hebt kunnen telegrafeeren, een sen satie! Daar had ge het, waar ik op gewacht had. Mjj verraste het niet, zelfs niet den harts tocht waarmeen hij zijn vondst aanprees. Zulke „schlagers" worden journalisten bjj- na iederen dag aangeboden en op zjjn best komt daaruit nauwelijks een gedeelte in „Al gemeen Nieuws". De beste manier in zulke gevallen is nog „grof worden". Daarom viel ik Trevor bij zijn begeeste rende redevoering koudweg in da rede met de zakelijke opmerking: Ge hebt me dus in mijn kwaliteit van journalist laten roepen. Maar hij was niet meer te houden. Hij grabbelde ijverig in eenige akten. Zeker, zeker. U als vertegenwoordiger van een der grootste midden-Europeesche krantenconcerns. Ik dacht dat het u bijzonder zou interesseeren. De eerste te zijn die het verneemt. Ik heb nog met geen enkele andere journalist erover gesproken. Ik zie het al voor me op de frontpagina: „De geheele bemanning van een schip ver moord". (en daaronder: onthuld door den Rijksad vocaat Trevor). Ja zeker, de geheele bemanning van een schip vermoord, waarschijnlijk ook zeeroove- rjj. Daar gaat het om. Interessant, niet? En wat denkt u ervan? Ik dacht heelemaal niets. Ik dacht alleen maar aan den prachtigen Zondagmorgen, die door dezen onzin heelemaal bedorven was. Men is juist als men niets te doen heeft, twee maal zoo gevoelig voor elke „storing". Onderwijl antwoordde ik op zijn vragen, wat men in dergelijke gevallen altijd ant woordt, als men niet te onbeleefd wil zijn: Misschien... als u iets bijzonders, iets duidelijker... Hij was al heel gelukkig met deze paar beleefdheidsfrasen. Spreekt van zelf, natuurlijk. Daarvoor ben ik juist hier... (eigenlijk toch ook weer niet). Daarom heb ik het onderzocht in dit buitengewoon geval... (Nu, nu). ...zelf ter hand genomen. Gelijkertijd krabbelde hij weer tusschen de acten. Hier. Met een bijna kinderlijken triomf hield hij mij een ramp onder de oogen. Zijn vreugde, zijn kinderlijke verheerlijking, eindelijk de man gevonden te hebben, die voor hem de spreektrompet voor de openbaarmaking was, had bijna iets roerends. Een geheel andere Trevor zat tegenover me, een die eigenlijk niets anders was dén een groot kind, maar een kind dat een gevaari,;k spelletje speelde met akten en wetsartikelen. En hoewel ik geheel niet de bedoeling had, handlanger te zijn van Mr. Trevor's gekrenkte jjdelheid, nam ik de blauwe map in de hand. Het protokol van het gisteren behan delde. De mededeelingen van den Kapitein en den Stuurman der „Frisco". Eigenlijk weer slechts om niet onbeleefd te zijn, bladerde ik er wat in. Het waren, goedgezien, tien, twaalf dichtbeschreven vel len en ik had werkelijk geen lust deze ge moedsuitingen van een schrijver van het gerecht te onderzoeken. Moet ik het nu lezen? Heelemaal opgewonden door deze nieuwe wending, zei Trevor: Ja. Maar- hij verbeterde snel: Dat wil zeggen: neen. ik acht het echter mijn plicht U als vertegenwoordiger der open baarheid op dit interessante geval gewezen te hebben. Zijn toon klonk niet zuiver. Maar hij kon mfl toch niet zoo maar onomwonden zeggen hoe hij er naar snakte, dat ik het zou lezen. Hij kronkelde en wrong zich in allerlei bochten. Hij bood mij zelfs een nieuwe clgaret aan, alleen maar om mij vast te houden. Eigenlijk deed het mij leed, en zonder dat ik iets ervan in mij opnam, liet ik mijn ooeen over de vellen papier dwalen. ADMIRALITEITSGERECHTSHOF Zitting van 19 December 1900. wI"rZl"er' President der Rechtbank Sir William Douglas. SmithCnp Reeder/ Pr°teroe, Commandant R. S Long ma a F' C' Cooper, Kapitein Rijksadvocaat J. J. Trevor. Griffier. Secretaris J. Meyers. Onderwerp: mTboZ- y" e°™ t ?6 „kapitein en eigenaar def brik FrW ging van z(jn scheepsjournaal uit- °Ver'eg" 12 November j.1. verlieten wij New-York met stukgoed voor Genua. Na een stormach- tigen overtocht hielden wij koers op 29 Nov. naar de haven St. Michael. Azoren. Voortzet ting der reis nog denzelfden dag. 4 December tegen 10 uur 's morgens ontdekten wij een zeil bij helder weer in 't Noord-Oosten. Plaats ongeveer 37 gr. N. 18 gr. W. Wij liepen op de andere in. Het vreemde schip was een brik van ongeveer 300 ton, die bakboord zeilde. Wij naderden bakboord zijde. Een signaal werd niet beantwoord. Toen ik op ongeveer een mijl achter mijn roer omliep bemerkte ik dat het schip slagzij maakte. Door mijn kijker zag ik, dat roer en uitkijkpost onbezet waren en er ook niemand aan boord was. Het kwam mrj voor alsof er iets niet in orde was. Ik pro beerde dezelfde koers te houden om naderbij e komen. Maar door mijn keermanoeuvre raakte ik het schip kwijt en het gelukte mjj ook met meer 't in te halen. Het had alle zeilen op.De wind was frisch en uit het Noor den. Ik volgde het den heelen middag tot s nachts toe. Omdat ik in 't donker geen ach terlichten zag, meende ik reeds het uit 't oog veiloren te hebben. Maar toen de dag aanbrak zag ik het nog steeds in dezelfde richting, twee streek vooruit, stuurboordzijde. Gelijker- ij dook achter, op ongeveer 3 zeemijlen af stand, een stoomboot op, zoo te zien een Duit- sche stoomboot, die naar de West ging. Den naam kon ik niet onderscheiden. Ik behield ook verder dezelfde koers als de brik, n.1. naar c e ortugeesche kust. Maar eerst tegen den middag toen het vreemde schip een streek afviel en daardoor vaart verminderde, ge- u het mü het in te halen. Op 5 December, zoowat uur 's middags, plaats ongeveer 39 gr. N. 17 W. ongeveer 500 zeemijlen te Wes ten van Lissabon, was ik wederom op roep- a stand naderbij gekomen. Nu kon ik ook de naam lezen: „Betty Bonn" New-York. Op mijn herhaalde vraag: „Verlangt ge hulp?" kreeg 11 geen antwoord. Ook vertoonde zich niemand °P dek' (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6