Min. Van Schaik verdedigt zich Rusland Landbouw en devaluatie wantrouwt japan Buitenland Hij wil de „Haagsche zeden zaak" niet in het open baar uiteenrafelen Eerst later een oordeel mogelijk Nieuw proces tegen Trotzkiïsten Ook Polen wenscht koloniën Zaterdag 21 November 1936 Derde blad TWEEDE KAMER Reclame op het platteland van Noord-Holland Aanvullend rapport der commissie'Van Loon Een Nederlander op de nominatie Dreigende staking in Mexico Amerikaansche infanterie wordt gemechaniseerd B o e r d e r ij. UITVOER VAN MELKPRODUCTEN. Den Haag, 20 November 1936. Minister van Schaik stelde, bij een ver dere behandeling zijner begrooting het ge duld wèl op een harden proef, toen hij ein delijk in den loop van den middag van zijn zetel achteF de groene tafel opstond om ant woord te gaan geven op de beschouwingen der leden! In de zaal en op de tribunes was natuur lijk slechts echte aandacht voor hetgeen Z. Exc. zou gaan zeggen over de geruchtma kende zaak-Ries, en dan vooral ten aanzien yan het tot zooveel ongerustheid leidende vermoeden, dat in onze rechtspraak baat zou worden gezocht bij de in de latere wereld geschiedenis zoozeer beruchte (bij ons toch gelukkig volmaakt onbekende!) „geheime dossiers". Maar de minister was zoo verstandig, de aandacht der Kamer niet eerst te „verbrui ken" door zijn beschouwingen over „de" kwestie, doch eerst allerlei andere zaken af te doen. Het duurde lang, heel lang, voor dat eindelijk het met ongeduld verwachte bescheid volgde. En al dadelijk kan worden gezegd, dat de ministerieele uiteenzettingen slechts op één punt een gelukkige klaarheid hebben gebracht, en wel juist wat betreft de geheimzinnige stukken, welke buiten het officieele strafdossier zouden bestaan. Z. Ex cellentie had in een aparte nota gezegd, dat de thesaurier-generaal niet alléén op de beweringen van een jeugdigen recidivist was gearresteerd, doch de verdedigers van mr. Ries voerden aan, dat zulks uit het dossier absoluut niet blijkt. Dus waren er „achter baks" gehouden bescheiden? „Alle gegevens bevinden zich In het dos sier!" aldus de bewindsman tot opluchting van velen, en hij zocht „het raadsel", dat men andere stukken vermoedt, hierin, dat de pleitbezorgers van den verdachte allerlei stukken niet als belastend materiaal be schouwen, terwijl daar anders over kan worden geoordeeld. „Er bestaat in deze ver schil van inzicht", zei mr. van Schaik. Zoo verdween de scherpste kant van de zaak uit de debatten. Doch er bleef nog ge noeg ter opheldering over! Z. Exc. begon met recht te zetten, dat hij met „niet lichtvaardig gehandeld" bedoeld heeft de aanhouding en het onderzoek. Er was dus volgens den mihister alle aanlei ding tot arrestatie van den thesaurier- generaal. In Mei ƒ.1. kreeg mr. van Schalk en mede zijn ambtgenoot Oud kennis van de homo-sexueele relaties van een aantal personen, waarbij minderjarigen betrokken zouden zijn. De beide bewindslieden waren eenparig van oordeel, dat ook de daarbij betrokken hooge ambtenaar op geen enkele wijze mocht worden bevoordeeld, hij niet ,met zachte hand" moest worden aangepakt. Men besloot dus, het recht zijn loop te doen hebben Men zegt nu, dat te snel werd inge grepen, doch de minister vroeg zich af wat de openbare meening zou gezegd hebben, als de minister de aanhouding eens had voor komen en... de betrokken ambtenaar ge- ylucht zou zijn!... Men zou dan natuurlijk hebben gespro- Ken van vriendjes- en doofpot-methoden. De ministers besloten dus, de rechtsprocedure op geen enkele wijze te belemmeren. Z.Exc. erkende het „buitengewoon-zware" van de beslissing, voelde mee met „den buitenge- woon-zwaar getroffen voortreffelijken amb tenaar". Maar wij waren genoodzaakt, on zen harden plicht te vervullen, zoo zei mr. Yan Schaik. Toen kwam de bewindsman tot de vraag, Of hij aan de Kamer alle bescheiden kan overleggen. Z. Exc. was echter van oordeel, dat de aard der materie zich niet leent voor een treden in details, allereerst om de voor openbaarheid al heel weinig ge schikte bijzonderheden van den aard van het misdrijf, maar vooral ook, wijl men niet te maken heeft met één zaak, maar met een complex van zaken. Er zijn allerlei bij omstandigheden waarover de minister zich niet zoo maar kan uitlaten en men vergeie voorts niet dat reeds een aantal verdachten Van rechtsvervolging ontslagen zijn, en bij openbaar-making in de Kamer hun gesloten onderzoek weer heropend zou_ worden. De minister moest met de rechtmatige belan gen van die ex-verdachten toch rekening houden! De bewindsman verklaarde, dat momen teel nog geen betrouwbaar oordeel over de talrijke beweringen, welke gedaan zijn. te vormen is. Later is dan wel mogelijk, als de geheele zaak kan worden overzien. Vervolgens trad de minister in de vraag, óf het Openbaar Ministerie te kort is ge schoten. „Losse inlichtingen" baten niet, men moet al het materiaal kennen en zich kunnen verplaatsen in de omstandigheden waarin het O.M .handelde. Z. Exc. betreurde het vroegtijdige persbericht en doet pogin gen om de mogelijkheid op herhalingen te voorkomen. De politie ontkent ten stel ligste, in deze te kort te zijn geschoten. En naspeuringen hebben tot nu toe niets opge leverd. De met ademlooze stilte aangehoorde ver- Klaringen konden door de Kamer niet een, twee drie worden verwerkt, en dies vroeg Ds. van der Heide, de algemeene beschou wingen te schorsen tot a.s. Dinsdagmiddag, hetgeen geschiedde. Men kan dan nog eens precies nagaan en controleeren. Van het heden aan de ministerieele rede voorafgegane „voorspel" mag nog wel wor den vermeld, dat mr. Duys (ex-S.D.A.F.) ook nog het zijne over de zaak kwam zeg gen en een nieuw element in het debat bracht, namelijk dat men voorzichtig moet zijn beschuldigden als waarom het hier gaat, dadelijk „misdadigers" te noemen, wijl bedoelde zedenmisdrijven worden be dreven door „diep-bekalgenswaardige pa tiënten"! De reactie daarop, in de Kamer, bleek met dit inzicht allerminst te sympathisee- ren. Nu iets ten aanzien van de vele andere onderwerpen, welke de minister het eerst behandelde. Spoedig komen de wetsontwerpen nopens de verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid van motorbestuurders en inzake de pensioenfondsen van ondernemin gen (men denke aan de Kon. Holl. Lloyd) Voorts wordt gewerkt aan een regeling, waardoor onderscheid zal moeten worden gemaakt bii opzeggingen, of een werkne mer kort dan wel lang in dienst is. De handhaving van het gezag: Z. Exc. oordeelde groote voorzichtigheid ten aan zien van de onperking van allerlei koste lijke vrijhedeB noodig, maar de openbare rust, orde, goe^ze zeden moeten gehandhaafd blijven. Geklaagd was over de wederoprichting van den „Nationalen Jeugdstorm", doch mr. Van Schaik vond daarin geen aanlei ding tot ingrijpen, wijl men de statuten naar behooren wijzigt. De heer Truyen (R.K.) had voor weder invoering van de lijfstraffen gepleit, doch de minister, die wel begreep, dat men te genwoordig wel eens iets voor „een riet je" voelt, moest daar toch niet van heb ben, evenmin van wederinvoering van de doodstraf, als zijnde niet noodig. De heer Schalker kreeg op zijn klachten te hooren, dat uitleveringsgevallen met de grootste accuratesse worden behandeld. En mr. Wes terman moest vernemen, dat het weigeren van de loterij voor de wereldtentoonstelling een Kabinetszaak is. Na de geschorste alg. beschouwingen werd bij de artikelen nog wat stilgestaan en daarbij bleek, dat de minister t.a.v. rech terlijke ambtenaren, die lid van de N.S.B. zijn, wacht op het desbetreffende advies van den Hoogen Raad, voordat hij zijn standpunt bepaalt. DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN HEEFT GEEN WIJ ZIGING GEBRACHT IN HET STANDPUNT VAN DE COM MISSIE, DAT VERPLAATSING VAN CRISISHEFFINGEN EN BIJSLAGEN VOOR DE GRENS NIET AAN TE BEVELEN IS. In haar onlangs uitgebracht rapport had de commissie-Van Loon nog geen rekening kunnen houden met den gewijzigden mone- tairen toestand. In een aanvullend rapport komt zij thans hierop terug en merkt daar in het volgende op: In haar beschouwingen, omschreven in hoofdstuk VI van haar rapport, heeft de commissie cahtereenvolgens behandeld: 1. Een systeem van invoerrechten, waar bij dus de opbrengst dier invoerrechten dient tot stijving van de staatskas en niet wordt aangewend voor het steunen van bepaalde bedrijfstakken. De nieuwe toestand heeft ten aanzien van dit punt de opvattingen der commissie niet gewijzigd. De door de commissie naar voren gebrachte bezwaren blijven ook bij den nieu wen toestand volledig van kracht, zij het. ook, dat deze bezwaren, althans voorloopig niet zoo pregnant tot uiting zouden komen als dat voor den 26sten September 1936 het geval zou zijn geweest. 2. Een systeem van invoerheffingen, waarbij de opbrengst dier heffingen wordt gebruikt tot stijving van een fonds, dat zal moeten dienen om het bedrijf te steunen. Bij dit systeem is het noodzakelijk, dat op de inkomsten kan worden gerekend, omdat anders de noodige toeslagen niet zouden kunnen worden verleend. Deze noodzaak be staat dus ook bij de nieuwe monetaire ver houdingen. Het is volstrekt niet denkbeeldig, vooral bij oploopende prijzen in het buitenland, dat de heffingen aan de grens, noodig om de toe slagen te kunnen financieren, zouden moe ten worden opgevoerd tot boven de grens, die als redelijk moetw orden gebouwd. Ook bij den nieuwen toestand zullen de gelden, benoodigd voor dj toeslagen, in hoofdzaak moeten worden opgebracht door als agent of subagent van eenig bedrijf. Op deze wijze zijn op tal van plaatsen recla mes verrezen voor verschillende soorten van motorolie, voor verzekeringsmaatschap pijen enz. zonder dat ter plaatse van eeni- gen werkelijken handel of van eenig werke lijk agentschap sprake was. Het verbod werd aldus illusoir gemaakt, aangezien de be langhebbenden, indien tegen hen op grond der verordening werd opgetreden een be roep konden doen op meergenoemde uit zonderingsbepaling. Bij de wijziging der ver ordening is de uitzonderingsbepaling, voor zoover deze tot de bedoelde ontduiking leid de, geschrapt. Dezer dagen bleek, dat de tot stand ge komen wijziging aan het doel beantwoordt: voor den kantonrechter te Amsterdam ver scheen een melkventer uit het landelijk ge bied der Grootstad, die verschillende recla mes op het open erf aan de achterzijde en tegen den zijgevel van zijn perceel had aan gebracht voor motorolie, motorbanden, ver zekeringen enz. De ambtenaar van het open baar Ministerie eischte een boete van vijf en twintig gulden. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot vijftien gulden boete. OM BENOEMD TE WORDEN TOT VOLKENBONDSCOMMIS SARIS TE DANZIG. Naar men in politieke kringen verklaart kan het beslist als zeker gelden, dat op den post van volkenbondscommissaris te Danzig als opvolger van den Ier Lester, in geen ge val een Engelschman zal benoemd worden. Hiertegen zouden zoowel van Engelsche als van Poolsche zijde ernstige bezwaren be staan. Daarentegen kan als waarschijnlijk wor den aangenomen, dat men een onderdaan van een neutrale mogendheid, misschien een Nederlander, zal benoemen. WEER VERGIFTIGING IN LIMBURG. Eendeieren de oorzaak? heffingen op tarwe, spijsvetten en die grond stoffen voor de industrie, waaruit de spijs vetten worden bereid. Juist de wijziging der monetaire verhoudingen, waardoor de gul den-prijs van de te importeeren goederen ge stegen is en dus de opbrengst van even- tueele heffingen aan de grens op deze arti kelen belangrijk minder zou kunnen bedra gen dan vóOr den 26sten 'September, terwijl aan den anderen kant de uit te keeren toe slagen aan groote groepen producenten in land- en tuinbouw en aan voortbrengers van dierlijke producten, niet noemenswaard kunnen worden verlaagd, stelt duidelijk in het licht, dat het evenwicht tusschen heffin gen en toeslagen, als het al ooit zou be staan, door prijswijzigingen in het buiten land telkens zal worden verstoord, waardoor óf een onredelijk hooge heffing noodig zou worden, óf op bepaalde producten niet de noodzakelijke toeslag zou kunnen worden uitgekeerd. Deze stabiliteit in heffingen en toeslagen die voor de betreffenden van het grootste belang is, kan dus niet worden bereikt, daar immers de opbrengst der heffingen grooten- deels afhankelijk zou zijn van wereldmarkt prijzen, waarop Nederland niet den minsten invloed kan uitoefenen. Bij het bestaande systeem hebben wij ech ter de mogelijkheid het bedrag dier heffin gen vrij nauwkeurig vast te stellen, zonder dat de resultaten door niet te controleeren factoren in gevaar worden gebracht. De proef op de som. Ten aanzien van dit punt heeft de depre ciatie van den gulden als het ware de proef op de som geleverd. Immers het bestaande systeem van heffingen en toeslagen is, on danks de gewijzigde monetaire verhoudin gen, normaal blijven kunnen doorwerken. Indien echter vóór de depreciatie van de munt reeds het systeem van uitsluitend hef fingen aan de grens zou hebben gegolden, waarbij dan de heffingen op granen pl.m. 5 a 6 gulden per 100 K.G. zouden hebben be dragen, zou de depreciatie de heffingen van dergelijke hooge bedragen onmogelijk heb ben gemaakt, als men de Nederlandsche graanverbouwers niet buitensporig zou heb ben willen bevoordeelen. De depreciatie van den gulden heeft dus proefondervindelijk bewezen, dat het be staande systeem van heffingen en toeslagen groote stabiliteit bezit, een stabiliteit, die het andere systeem mist. Ten aanzien van het systeem van Land bouw en Maatschappij blijft de Commissie bij haar oorspronkelijke opvatting. Wel zou den de berekeningen op grond van andere prijsverhoudingen belangrijk gewijzigd moe ten worden, doch de bezwaren tegen het systeem blijven volkomen van kracht. Met deze laatste conclusie verklaart de heer J. i Smid zich in een minderheidsnota oneens. Pogingen om Griekenland als af zetgebied te behouden. De heer Lovink heeft aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de ex port van melkproducten uit ons land naar Griekenland sedert eenige maanden is stop gezet, aangezien dit land deze producten al leen wenscht in te voeren uit landen, waar mede het of een actieve handelsbalans of een compensatie overeenkomst heeft, en dat de levering van deze producten thans o.a. door Denemarken geschiedt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, gezien de steeds kleiner wordende uitvoer- mogelijkheden van zuivel- en melkproduc ten, alles in het werk gesteld moet worden, dit afzetgebied voor Nederland te behouden? 3. Is de minister niet bereid mede te dee- len, welke stappen ter zake reeds zijn ge daan of nog gedaan zullen worden, ten ein de tot een spoedige overeenkomst met Grie kenland te geraken? DUITSCHLAND KOOPT 230 PAARDEN. De dieren zijn bestemd voor den landbouw. Gemiddelde prijs f 460.—. Door bemiddeling van het Nederlandsche Trekpaardenstamboek worden op het oogen- blik voor Duitsche rekening in ons land 230 koudbloedpaarden van drie-, vier- en vijf jarigen leeftijd aangekocht, die blijkbaar be stemd zijn voor den Duitschen landbouw. Toezicht op deze aankoopen wordt gehou den door de Nederlandsche Rijkscommissie (secretaris de heer Blom, Bureau Nederl. Trekpaardenstamboek te 's-Gravenhage), die met de Duitsche aankoopcommissie de mon sterplaatsen bezoekt. Te Winterswijk werden gisteren reeds 34 paarden aangekocht; te Eist werden van de 42 aangeboden paarden er 22 afgenomen. De gemiddelde prijs is f 460 per stuk. De paar den worden volgende week in Zuid-Limburg afgeleverd en gaan van daar over de grens bij Vaals. LANDBOUW INVOERRECHT POOTAARDAPPELEN IN FRANKRIJK VERLAAGD. 's-Gravenhage 20 November De direc tie van den landbouw deelt ons mede, van den rijkslandbouwconsulent te Parijs be richt te hebben ontvangen, dat het invoer recht op pootaardappelen in Frankrijk is verlaagd van frs. 31.20 tot frs. 25,- per 100 K.G. Voor pootgoed van fabriekaardappelen, mits ingevoerd met speciale vergunning van het Fransche ministerie van Landbouw, is een invoerrecht van frs. 15.- per 100 kg. vastgesteld. Ook Duitschers onder de saboteurs Donderdag is, naar het Sovjet-Russische telegraaf-agentschap Tass meldt, te Novo- sibirsk voor het militair college van het hooggerechtshof der Sovjet-Unie, het pro ces begonnen tegen een aantal contra-revo- lutionnaire Trotziisten, die in West Sibe rië een aantal sabotagedaden hebben ge pleegd, o.a. in de Kemerowo-mijn. Er staan negen beklaagden terecht. Sedert 1935 wa ren zij actieve aanhangers van een contra- revolutionnaire groep, die zich den strijd tegen den Sovjet-staat door het plegen van sabotage-daden ten doel stelde. Zij pleegden volgens Tass een aantal weloverwogen mis daden, die gericht waren op de desorgani satie van het mijnbedrijf, belemmering van het kolenvervoer en het te niet doen van de veiligheidstechnische maatregelen, het geen op 28 December 1935 den dood van twee arbeiders door gasvergiftiging en op 23 September 1936 den dood van iten mijn werkers en zware verwonding van 14 mijn- wekrs door gasontploffing tengevolge had Tot de contra-revolutionnairen be hoorden bij de mijn werkzame, den Sovjetstaat vijandig gezinde, ingeni eurs en technici, waaronder vroe gere saboteurs, die in relatie ston den met bij de Kemerowo-mijn werk zame Duitsche fascistische ingeni eurs, alsmede plaatselijke Trotziisten Aaan de misdaden was medeplichtig de Duitsche ingenieur Stickling, die volgens de rechtsstreeksche instructies van een buiten- landschen spionnagedienst handelde en als vakman in het bedrijf van de Kemerowo- mijn had kunnen binnendringen. Het Sovjet-Russische agentschap ver klaart, dat de op heeterdaad betrapte be klaagden bekend hebben. Toch een JapanscheDuitsche militaire overeenkomst? Het telegraafagentschap der Sovjet Unie heeft uit gezaghebbende bron vernomen, dat de ambassadeur der Sovjet Unie in aJpan, Joerenef, een bezoek heeft gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, en tegenover hem heeft verklaard, dat de Sovjetregeering de ophelderingen, welke Arita op 16 dezer aan Joerenef overhandigde, aangaande het karakter der Duitsch-Japan sche overeenkomst, als onbevredigend be schouwt. Joerenef lichtte toe, dat naar de meening der Sovjetregeering moei lijk te veronderstellen is, dat de Duitsche regeering hulp van Japan sche politie noodig heeft of de Ja pansche regeering hulp der Duitsche politie voor den strijd tegen het com munisme in eigen land en dat daar voor een internationale overeen komst noodig zou zijn geweest. Joerenef voegde daaraan toe, dat het ver drag inzake de bestrijding van het commu nisme slechts dekmantel is voor een ander JapanschDuitsch verdrag, dat niet gepu bliceerd is, doch direct gericht is tegen een derde land en dat hij, Joerenef, daarom ge volmachtigd is te verklaren, dat een zooda nig verdrag ernstige schade kan toebrengen aan de Sovjet-Russisch—Japansche betrek kingen. Arita ontweek een antwoord op deze ver klaring. De geheele petroleumindustrie zal worden stilgelegd. Men heeft alle belangrijke petroleum- maatschappijen in kennis gesteld van het feit, dat op 29 dezer een algemeene staking zal uitbreken, tenzij een nieuw collectief contract wordt onderteekend. De eigenaren beweren, dat het economisch onmogelijk is, aan de gevraagde eischen tegemoet te ko men. Naar vernomen wordt, zullen bij deze al gemeene staking 20.000 arbeiders betrokken zijn. De moeilijkheden zijn ten deele ontstaan tengevolge van de weigering der Pierce Oil Company een hooggeplaatst ambtenaar te ontslaan, ten deele ook door de weigering van de Mexican Eagle de tijdelijke werklie den te betalen voor den tijd, dat zij tijdens de jongste staking tot werkeloosheid ge noodzaakt waren. Aan beide zijden bereidt men zich voor op een langdurigen en ver bitterden strijd. Snelle mobilisatie noodzakelijk. Woodring, de waarnemende minister van oorlog, heeft aangekondigd, dat in den loop van 1937 proeven zullen worden gedaan tot reorganisatie van de infanterie en de ar tillerie van het Amerikaansche leger, ten einde de snelheid van mobilisatie te ver- grooten. Iedere divisie zal 13.512 man tel len inplaats van 22.070, zooals tot nu toe. Ieder wapen zal onafhankelijk worden en voor eigen materieel en munitie moeten zorgen. De functie van brigade-commandant zal worden afgeschaft. Elke divisie zal be staan uit drie regimenten infanterie en "n en een regiment veldartillerie. Verder is men voornemens de infanterie geheel te motoriseeren. De regimenten in fanterie, zullen 2400 man tellen, de regimen ten veldartillerie zullen bestaan uit vier bataillons van drie rijen dik. De gemotori seerde cavallerie zal dienen voor verken ningen. JOSE ANTONIO PRIMO DE RIVERA TERECHTGESTELD. Uit Alicante wordt gemeld, dat Jose An- tonio Primo de Rivero door een peloton guardi de asalto gister morgen om half zeven op de binnenplaats der gevangenis gefusilleerd is. BRAND IN EEN LAKENFABRIEK TE VERVIERS. Gistermiddag is brand uitgebroken in een lakenfabriek in het centrum der stand. Het gebouw bestaat uit vier verdiepingen, waar van de twee bovenste vernield werden. De schade wordt op zes tot acht millioen ge schat. Tijdens het reddingswerk hebben 2 werklieden brandwonden opgeloopen Bevolking moet met het vraag stuk vertrouwd raken. Ingevolge een besluit van de Poolsche Maritieme en koloniale liga zullen dit jaar voor het eerst „koloniale dagen" worden georganiseerd namelijk op 21, 22 en 23 Nov. Bij deze gelegenheid zullen een aantal conferenties en andere openbare betoogin gen worden georganiseerd, teneinde het Poolsche publiek vertrouwd te maken met de koloniale vraagstukken, en meer in het bijzonder om duidelijk in het licht te stel len van welk een vitaal belang het voor Polen is om een koloniaal mandaat te ver krijgen, hetgeen zoowel van nut zou zijn uit een oogpunt van het bevolkingsvraag stuk als op het gebied der grondstoffenvoor- ziening. OFFICIEELE BEVESTIGING VAN DE RUSSISCHE DEMARCHE. Officieel wordt medegedeeld, dat de Russi sche ambassadeur stappen gedaan heeft bij de Japansche regeering ten aanzien van de afsluiting van een Japansch-Duitsch accoord, dat ten doel zou hebben de bestrijding van het communisme. De Russische ambassadeur deelde bij deze gelegenheid mede, dat het accoord waarschijnlijk ernstig de Japansch- Russische betrekkingen zou benadeclen. MOLLISON ZET ZIJN VLIEGTOCHT VOORT Hij zal waarschijnlijk Woensdag naar Kaapstad starten. James Mollison heeft medegedeeld, dat hij hoopte, Woensdag a.s. wanneer het volle maan zal zijn, op te stijgen, teneinde te trach ten het record over den afstand Londen— Kaapstad te verbeteren. Hij is voornemens van het vliegveld Croydon op te stijgen. Mollison zeide, dat hij een tweeden be stuurder op zijn vlucht zou medenemen, doch wenschte niet te zeggen wie dit zou zijn. Een uitzonderingsbepaling, wel ke tot ontduiking leidde. Prov. Staten van Noordholland hebben voor eenigen tijd wijziging gebracht in de provinciale verordening tot beperking van reclame in landelijk gebied. De verordening bevatte oorspronkelijk de bepaling, dat het verbod tot het hebben van reclame niet van toepassing was o.m. „in zoover het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend gebied". Van deze bepaling, werd meer en meer gebruik gemaakt, om reclames aan te brengen op plaatsen, waar zij naar de strekking der verordening niet behooren voor te komen. Dit geschiedde, door aan de gebruikers van de onroerende goederen, waarop of waaraan men reclames wenschte aan te brengen, een dikwijls zeer geringe hoeveelheid van de zaken, waarvoor reclame gemaakt wordt, in voor raad te geven en hen als verkooper aan te stellen, dan wel, door hen aan te stellen Te Kerkrade heeft zich wederom een ge- van van vergiftiging voorgedaan, dat zeer veel overeenkomst vertoont met de vergifti- gingsgevallen te Herzogenrath. Bij 'n familie op het Gulperplein werd een arts ontbo den, daar vader, moeder en twee kinderen zich onwel voelden. Bij het medisch on derzoek verklaarden zij, dat allen Zondag vruchtencompot hadden gegeten, maar zij vertelden ook, dat zij iederen dag eenden eieren aten. Ook Maandag had men dit gedaan. De arts steldé den directeur van het St. Josef Hospitaal van een en ander in kennis en liet de patiënten vervolgens naar het ziekenhuis overbrengen. De oor zaak van dit vergiftigingsgeval liet zich niet aanstonds vaststellen, tyeshalve van 't voedsel monsters zijn genomen en ter on derzoek zijn ingezonden. Het onderzoek zal dus moeten uitwijzen of de oorzaak der vergiftiging in de eieren dan wel in de vruchten gelegen heeft. De pa tiënten hadden aanvankelijk hooge koortsen. Op het oogenblik is hun toestand echter rede lijk te noemen, de koorts neemt af. (Alg. Hdbld.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9