Vijftig pond voor een plaats Binnenland Mummie in een vioolkist Ernstig auto ongeluk onder Echt Verkapte loterijen worden aan den tand gevoeld Twee personen door auto aangereden Voetbalwedstrijd Duitschland-Nederland Arbeid door vreemdelingen ZATERDAG 28 NOVEMBER. Zaken rondom de Engelsche koningskroning. Ongekende geestdrift der nuchtere Engel- schen. Londen. November 1936. Terwijl Nederland zich opmaakt, om het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard te vieren, maakt Engeland zich ge reed voor de koningskroning. De kroning van Koning Eduard VIII werpt haar schaduw of liever gezegd haar glans reeds vooruit. De Britsche industrie, in de eerste plaats dan de producenten van waren, die men anders galanterie artike len noemt, zitten tot over de ooren in het werk. Onder het nationale devies „Koopt Engelsche waren" heeft men op den invoer van vlaggen, emblemen, speldjes, e.d. een recht van 100% geheven. Men hoopt hier mede zelfs de Japansche concurrentie te kunnen slaan. Geen buitenlander kan zich er eigen lijk een begrip van vormen, welk een po pulariteit het koninklijk huis en in het bijzonder de tegenwoordige koning geniet. En geen vreemdeling zal in staat zijn, ooit te begrijpen, welk een eminent belang men toekent aan de vier dagen, die aan de kroningsplechtigheden zijn gewijd De mode-industrie komt reeds op het oogenblik met koningstoiletten, hoeden en schoenen voor den dag! Een nieuwe mode kleur, „kroningsrood", is overal ingevoerd. De een weinig afgunstige Amerikaansche critici, die daarbij aan de betaling van zekere twintig jaar oude verplichtingen denken, hebben uitgerekend, dat de kro ning ongeveer 40 millioen pond kost en daarmede de kostbaarste van alle Engel sche koningskroningen zal zijn. Maar de Brit vindt het niet erg, indien zijn sympathieën hem iets kosten. Reeds op het oogenblik, een half jaar voor den groten dag staat niets lechts de weg vast die de stoet door de straten van Londen zal volgen, maar ook wordt, met behulp der koningin-moeder, het nauwkeurige, zeer gecompliceerde ceremoniëel der kroning vastgelegd. Er is geen dagblad, dat in den loop van een week niet verschillende malen iets nieuws over de feestelijkheden te be richten weet. En daarbij wordt, echt En- gelsch, niet verzwegen, dat zich bij vroe gere koningskroningen in zeer vele geval len kleine en groote incidenten hebben af gespeeld. Een veelgelezen magazin somde niet minder dan zestien dergelijke gevallen op, te beginnen met een bokswedstrijd tus- schen de aartsbisschoppen bij de kroning van Henry I en te eindigen met een uit de handen vallende kroon bij de kroning van Eduard VII. Speculatieve manoeuvres. Natuurlijk geeft een dergelijk volksfeest, waarbij men rekent op de aanwezigheidvan vele honderdduizenden vreemdelingen in Londen, zeer veel gelegenheid tot specula tieve manoeuvres. Sinds eenigen tijd worden er reeds ka mers en woningen, die liggen aan de stra ten, waar de kroningsstoet langs trekt, voor dezen dag te huur aangeboden. Even eens kondigen de hotels en pensions reeds aan dat zij voor „kroningsgasten" gedwon gen zijn, aanzienlijk hoogere prijzen te re kenen. En deze prijzen zijn heel wat hoo- ger, dan men in de goede Nederlandsche re- siantie voor een plaatsje langs den weg, die Prinses Juliana bij haar huwelijk zal volgen, durft te vragen, Ja, deze prijzen zijn niet anders dan onbeschaamd te noe men. Zelfs de agenturen, die hun bemid deling bij het verhuren der plaatsen ver- leenen, waarschuwen voor een te snel hu ren, daar wellicht de prijzen op het laatste oogenblik nog wel aanzienlijk zullen dalen. Daar is, om een voorbeeld te noemen, een boardingshouse in de stadswijk Bayswater, dus geenszins in het beste deel van Lon den, dat voor een enkele kamer met twee bedden voor de vier dagen van het kro ningsfeest meer dan 25 pond sterling vraagt. In een hotel in Bloomsbury, dat anders voor haar kamers ongeveer acht shilling per dag vraagt, eischt tijdens de kroningsfeésten 8 pond. Plaatsen voor toeschouwers. De huren van huizen, gelegen langs den weg, die de stoet volgt, gaan krankzinnig de hoogte in, te meer indien men bedenkt dat de huurcontracten slechts voor 'n week gesloten worden. Voor een woning vraagt men 300 en voor een geheel huis 500 pond! Het dak van een huis, waarop een tri bune voor 240 menschen kon worden ge bouwd is voor den tijd van 4 dagen ver huurd voor 1500 pond. De prijzen van vrij goede plaatsen schom melen op het oogenblik tusschen 4 en 25 pond, maar in de nabijheid van de West minster Abbey zijn zij reeds tot 50 pond ge stegen. Men hoopt dat, zooals reeds gezegd, de prijzen na Kerstmis eenigszins zullen da len maar men weet ook, dat reeds vele honderden plaatsen verhuurd zijn, in hoofd zaak aan menschen uit de overzeesche ko loniën en dominions, die in de kroning klaarblijkelijk ook e enbekroning van het eigen leven zien. En bij deze geestdriftigheid der Engel- schen praten wij critische vastelanders van Britsche nuchterheid! Eén doode, vier gewonden Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is op den weg Maasbracht Ste- vensweert een zeer ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij de heer M. Tops, secretaris van den Limburgschen tuindersen boe renbond om het leven is gekomen en een viertal andere personen ernstig werd ge wond. Op dit tijdstip passeerde ter plaatse een tram van de Limburgsche Tramweg Maat schappij, rijdende in de richting Echt- Maasbracht. Als gevolg van het mistige weer sloeg de rook van de tram sterk neer en benam daardoor het uitzicht op den naastliggen- den rijweg. Tegelijkertijd naderde uit de richting Maasbracht een vrachtauto van de onderneming Schellings en Zoon te Rot terdam. Vermoedelijk tengevolge van het slechte uitzicht reed deze aan linkerkant van den weg. Juist op dat oogenblik kwam uit de richting Echt de personenauto waarin gezeten waren de heeren M. Dings consulent van de „Jonge boeren" in Lim burg, M. Tops, secretaris van den Lim burgsche tuinders- en boerenbond, J. Wil- lems, directeur van „Landbouwbelang", M. Ament, directeur van de gewestelijke tar we organisatie en E. Verheggen, direc teur van de boeren- en tuinders onderlinge. De heeren waren op weg naar huis en kwa men van de begrafenis van Emeritus Pas toor Houben te Stevensweert. De auto werd bestuurd door den heer Dings en hield de rechterzijde van den weg. Beide wagens reden in volle vaart op elkander. De gevolgen waren verschrikke lijk. De heer Tops was er het ernstigst aan toe. Hij had een ernstige schedelfractuur. De heer Dings bekwam een- ernstige hoofd wonde, terwijl de heer Willems een been brak en de andere inzittenden van de personenauto lichtere kwetsuren opliepen Geestelijke en geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse. Nadat den heer Tops de H. H. sacrementen der sterven den waren toegediend, overleed hij eeni- ge oogenblikken later op de plaats van het ongeluk. Het stoffelijk overschot is naar het klooster te Maasbracht vervoerd. Dr. Sonnen uit Echt verbond de gewon den, waarna zij per ziekenauto naar Roer mond werden overgebracht. HET ONGELUK OP DE ORANJE NASSAU- MIJN I. Een der slachtoffers overleden. Heerlen: Zaterdagmorgen heeft, zoo als gemeld, op de Oranje Nassaumijn I te Heerlen een instorting plaats gehad, waar bij drie mijnwerkers werden bedolven. Zij werden na eenige uren van hard werken uit hun benarde positie bevrijd en met niet ernstige verwondingen naar het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overgebracht. In den loop van Woensdag is een van hen, de 23- jarige ongehuwde mijnwerker K. Kretschmer uit Heerlen overleden. K. had geen belang rijk letsel opgeloopen, maar hij werd, aan gezien hij niet minder dan vijf en een half uur in gebukte houding heeft moeten zitten, in het St. Josephziekenhuis ter observatie opgenomen. BALLERO-SPEL IN STRIJD MET DE LOTERIJWET? Het spel te Sneek ln beslag genomen. Gistermorgen is door de politie te Sneek, op last van den ambtenaar van het O. M., Mr. Zaayer, het Ballero-huis aldaar gesloten. Vermoed wordt dat het spel in strijd is met de bepalingen van de loterijwet. Een bak met ballen en verschillende bescheiden zijn in beslag genomen. OPLICHTING IN CAPELLE A. D. IJSSEL. Twee Hagenaars aangehouden. Wegens oplichting, ten nadeele van een in deze gemeente wonende weduwe gepleegd, heeft de rijkspolitie twee Hagenaars aange houden, de 32-jarige G. H. en de 38-jarige A. W. A. A. Beiden zijn naar Capelle a. d. IJssel over gebracht, waar zij voor den burgemeester ge leid zijn. Omtrent den aard der oplichting, waarmede een vrij groot bedrag gemoeid zou zijn, kon men ons nog geen nadere me- dedeeling doen, aangezien het onderzoek nog in vollen gang is. De mogelijkheid bestaat dat nog meer aanhoudingen volgen zullen. Plaats voor 70.000 toeschouwers te Dusseldorf. Nog ongeveer twee maanden scheiden ons van den landenwedstrijd Duitschland Nederland en reeds thans blijkt dat de be langstelling voor deze ontmoeting zeer groot belooft te worden. Hoewel men met de uit gifte van kaarten nog geen begin heeft ge maakt, komen nu reeds aanvragen te Dus seldorf voor toegangsbewijzen binnen. Dit laatste vindt ook zijn oorzaak in het feit, dat na de ontmoeting tegen Italië, waar 105.000 toeschouwers de tribunes van het Olympisch Stadion vulden, men in Duitsch land zeer benieuwd is hoe het nationale elftal het er tegen Nederland zal afbren gen. Er zijn overigens reeds besprekingen gaande om te trachten het aantal plaatsen in het Rijnstadion van 60.000 tot 70.000 te vergrooten. Valt slechts te hopen, dat on danks de te verwachten enorme toeschou wersmassa voor DuitschlandNederland de organisatie op 31 Januari ook uitstekend zal verloopen. WEER TWEE FOKKER-VLIEGTUIGEN NAAR ENGELAND VERKOCHT. Opnieuw heeft de K.L.M. twee vliegtuigen van de oude Fokker-vloot verkocht, en weder om naar Engeland aan de British Airways. Het zijn de PH—AEF en de PH—AEI, bei de van het type F8, die tot voor kort voor namelijk op de Zeelandlijn werden gebruikt. De twee-motorige vliegtuigen zullen worden omgedoopt tot GAEPT en GAEPU. Er zijn eenige kleine veranderingen aan de bei de vliegtuigen aangebracht, o.a. is in elk der machines een extra tank met een inhoud van 500 liter ingebouwd. De British Air ways zullen de twee Fokkervliegtnigen waar schijnlijk gaan gebruiken voor het vliegen van den nachtpostdienst op Keulen. Het eerstgenoemde toestel wordt Zaterdag a.s. op Schiphol door de British Airways overgenomen, het tweede toestel op 5 De cember a.s. Zonderlinge geschiedenis een Rus. van In een van de groot e burgerlijke hotels te Parijs woonde sinds jaren een heer van Russische nationaliteit, die voorgaf graaf Kerkoff te zijn. De geheime politie, die de gangen van de talrijke in Parijs gevestig de Russen geregeld nagaat, ontdekte even wel, dat zich onder- dezen aangenomen naam een hooggeplaats officier van het vroegere tsaristische leger moest verber gen De Russische heer was een der stilste en meest bescheiden gasten van het hotel. Het gebeurde dikwijls, dat hij verschei dene dagen achtereen zijn kamer niet verliet. In dien tijd moest het hem onge twijfeld aan het allernoodzakelijkste ont broken hebben. De kamerhuur betaalde hij vrij regel matig, doch soms bleek uit heel zijn hou ding en gedrag, hoe moeilijk het hem viel om de huursom bijeen te krijgen. Zoo vaak hij het hotel verliet, droeg hij onder zijn arm een vioolkist van opvallend groote af metingen, die er al vrij haveloos begon uit te zien, Iedereen was van meening, dat hij ergens als vioolspeler optrad en op de ze wijze zijn kost trachtte te verdienen. Sommigen hadden hem verschillende kee- ren zien zwerven bij het Luxembourg of de Tuilerieën, wat hen deed vermoeden, dat hij straatmuzikant was. Over zich zelf, zijn verleden of zijn positie sprak Kerkoff tegen niemand. In het begin van September j.1. zeide graaf Kerkoff tegen den eigenaar van het hotel, dat hij een groote reis moest gaan maken, waarvoor hij al het hem nog res- teerende geld noodig had. Als pand voor de laatste nog te betalen rekening wilde hij zijn koffer met lijfgoed en ook de kost bare viool achterlaten. Hij verzocht den hotelhouder dringend, deze voorwerpen goed te bewaren tot zijn terugkomst, wanneer hij zijn schuld zou vereffenen. Met het pand werd genoegen genomen, daar de schuld niet bijzonder groot was. Koffer en viool, welke verzegeld waren, werden in een pakkamer opgebor gen. Ongeveer midden October kwam er een brief uit Amerika, waarin Kerkoff mede deelde, dat hij niet meer naar Parijs zou terugkeeren. De hotelhouder liet daarop de koffer openen, doch deze bevatte in plaats van kleeren slechts waardelooze rommel. Grooter verbazing volgde hij het open maken van de vioolkist. In plaats van op een kostbaar speeltuig, blikte men op een geheel ingedroogd en verschrompeld kin derlijkje. Direct werd de politie met het geheimzinnige geval in kennis gesteld. Het lijk werd in beslag genomen en gerechte lijk geschouwd. De geneesheeren constateerden, dat men hier te doen had met het gebalsemde lichaam van een jongetje van ongeveer dertien jaar. Bij het nauwkeurig onder zoek kwam men tot de conclusie, dat het balsemen ongeveer twintig jaar geleden moet hebben plaats gehad. De mummie is naar de geneeskundige faculteit overgebracht, terwijl de politie on middellijk verdere nasporingen is begonnen die tot heden nog zonder resultaat zijn gebleven. Het blijft nog een geheim of het jongetje wiens lijk zooveel jaren in een vioolkist werd medegedragen, het slachtoffer van een misdaad is, ofwel het zoontje van den man die zich voor graaf Kerkoff uitgaf en van het lijkje van zijn geliefd kind geen af stand kon doen. Alle werkgevers, die buitenlan ders in dienst hebben, moeten thans in het bezit zijn van een vergunning. Ingevolge het koninklijk besluit van 5 Ju ni 1936, no. U, is van i October jh af het vergunningstelsel en artikel 2 van de wei van den lOen Mei 1934, Staatsblad tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, toepasselijk op alle De- drijven en beroepen, behoudens ten aan- zien van arbeid op zeeschepen en op vaar tuigen, die den Rijn, de Lek en de V\ aal en haar uitmondingen in zee of andere ïntei- nationale wateren bevaren. Alle werkgevers (behoudens in ge noemde uitzonderingen) die vreem delingen in dienst hebben, moeten dus thans in het bezit zijn van een vergunning van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling tot het doen verrichten van arbeid door die vreemdelingen. Dit geldt ook voor alle huishoudelijk perso neel. Indien men een vreemdeling in dienst wensclit te nemen, kan deze den arbeid niet aanvaarden voordat de vereischte vergunning is verkregen. De vergunningen worden verleend voor een bepaald tijdvak. Indien men verlenging van de verleende vergunning wenscht kan deze verlenging worden aangevraagd per brief (niet per formulier), onder vermelding van het nummer der betreffende vergunning en den naam, voornaam van den vreemdeling, Aanvragen om verlenging dienen te geschie den ongeveer een maand voordat de ter mijn, waarvoor de vergunning werd ver leend, is verstreken. Man gedood, vrouw ernstig ge wond. Woensdagavond omstreeks half elf is de 69-jarige J. Reinders, houder van het Sta tionskoffiehuis te Hoogerzand, die met zijn echtgenoote van een verjaardagsbezoek kwam en aan den kant van den weg langs het Winschoterdiep stond te praten, aange reden door een uit de richting Zuidbroek komende auto, bestuurd door den heer van der V. uit Muntendam. De heer Reinders werd door de auto meegesleurd en een eind verder neergesmakt. Hij was op slag dood. Zijn echtgenoot werd bewusteloos opgeno men. De vrouW, die vermoedelijk inwen dige kneuzingen en een hersenschudding heeft gekregen, is naar het diaconessenhuis te Groningen vervoerd. Gistermorgen was zij nog steeds bewusteloos, hoewel haar toe stand zich iets beter liet aanzien. De auto bestuurder V. was zoo overstuur, dat hij in een nabijgelegen huis moest worden opge nomen. Gistermorgen is hem door de mare chaussee van Hoogezand een verhoor afge nomen. Tijdens het ongeluk was het op den weg mistig doch od it de oorzaak van 't on geval is, valt niet met zekerheid te zeggen. Geen gebruik mag langer wM. den gemaakt van den uitslag der trekkingen van de Staat,, loterij. De minister van .Tfctitie heeft een circu, laire aan den procureur-generaal bij de ge rechtshoven gezonden in verband met het nieuwe artikel 19a in de wet tot regeling der Staatsloterij, waarbij verboden is 0n- verschillig voor welk doel en onverschillig op welke wijze, invloed toe te kennen aan of gebruik te maken van den uitslag van één of meer trekkingen van de staatsloterij. Het is den Minister gebleken, dat ondanks deze bepaling, vele verkapte loterij-onder, nemingen voortgaan met het op eenigerlei wijze gebruik maken van dien uitslag, in verband waarmede de minister nog eens uitdrukkelijk de aandacht op genoemde wetsbepaling meent te moeten vestigen, aangezien deze aan pleiter en justitie een eenvoudig en doeltreffend middel aan de hand doet tegen de bedoelde ongewenschte ondernemingen op te treden. Gaarne zal de minister zien dat de politie een onderzoek instelt ten einde na te gaan, wat aan de hand van artikel 19a bereikt kan worden voor de bestrijding van der gelijke ondernemingen, en hij verzoekt ter zake de noodige opdrachten te geven en ook de medewerking der ambtenaren van het openbaar ministerie voor deze aangelegen heid te vragen. Het komt den Minister als regel niet ge- wenscht voor, dat in deze zaken afdoening buiten proces krachtens artikel 74 van het Wetboek van Strafrecht plaats vindt. Een strafvervolging, waarbij de rechter gelegen heid krijgt ter bestrijding van de minder gewenschte toestanden op loterijgebied en wat daaraan grenst, aan hét repressief ka rakter der straf bijzondere aandacht te wij* den, zal dikwijls aangewezen zijn. DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK. De begrafenis der slachtoffers. Gistermorgen zijn te Merkelbeek de twee slachtoffers van den dubbelen moord begra ven. In de parochiekerk werd een requiem mis opgedragen, waapna op het naast de kerk gelegen kerkhof de begrafenis geschied de, waarbij o.a. tegenwoordig was de bur gemeester van Merkelbeek de heer H. K. P. Gabriels. Wat de stand van het onderzoek in deze zaak betreft, is bij het verhoor, dat aan eenige personen uit de omgeving van de boerderij ,,'t Vogelke" is afgenomen, geble ken dat de huishoudster eenigen tijd voor dat de moord werd gepleegd, heeft gezegd: „Tante Dina zou er vandaag of morgen wel aangaan". Het parket zal Vrijdag in tegenwoordigheid van dr. Van Wageningen een nieuw onder zoek ter plaatse instellen. Dr. van Hulst heeft Woensdag een nader onderzoek inge steld naar de in beslag genomen voorwerpen. Gisterenmorgen is de huishoudster, die nog steeds blijft ontkennen, naar Maastricht overgebracht. HILVERSUM H. Orkest Concerten VARA-grootorkest VARA-grootorkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Melody circle en Fliere fluiters VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Bijbelvertellingen VPRO Dansmuziek De Ramblers VARA De Ramblers VARA Lez'ngen Causerie „Kerk en Staat" VARA Literaire causerie VARA Orgelbespelingen Orgelspel VARA Solistenconcerten. Rott. Philharm. orkest met solisten VARA Rott. Philharm. orkest met solisten VARA Sport. Schaakles VARA Diversen Muzikale causerie VARA Esperanto-uitz. VARA De Wielewaal VARA Zeeuwsche uitzending VARA Radiotooneel VARA ■o n 0) 4— £1 O O 8.00 12.00 10.20 10.00 ia cö T3 -a 2.50 2.30 5.40 6.00 3.30 4.50 3.15 2.00 4.30 a o 8.15 10.05 8.03 10.00 11.30 7.30 9.15 11.05 6.30 7.00 9.00 HILVERSUM I. Orkest Concerten Kamerorkest KRO Kamerorkest KRO Kamerorkest KRO Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-melodisten Godsdienstige Uitz. Godsdienstig halfuur KRO Dansmuziek KRO-boys Lezingen Journalestiek Week. overzicht KRO Katholieke RVU. KRO Filmpraatje KRO Voor de jeugd Voor de jeugd KRO Kinderuur KRO Diversen Esperanto-nieuws KRO KRO-nachtegaaltjes Actueele Aetherflitsen KRO •o O bi <D CÖ JS ■o O O 2.30 4.05 500 8.00 10.00 12.15 11.30 2.00 3.05 5.30 5.45 •d a O 8.00 10.30 11.20 10.50 6.20 7.15 10.35 7.35

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2